PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.8 20V AGN (125 bg) 5. vites kendinden gaz kesme problemi

yukcell88
17-02-2014, 16:16
Değerli TechTurkey ailesi merhabalar,

Ocak ayının 3'ünde 2001 model Seat Leon 1.8 20v n/a signo aldım.

Araç 116 bin km'de idi, 95 bin km'ye kadar servis bakımlı bir araç. Mühim bir kazası da yok aracın. Araçta Prins marka LPG mevcut.

***** araç 1.8, ilk sahibi (11 yıl kullanan) bayan, aracı sağırlaştırmıştır diye gidip kompresyon testi yaptırdım. Tüm silindirler 120 üzeri çıktı.

Sonra Kayseri'de bir ekspertiz merkezinde dyno'ya çıkardım, aracın katalog verisi 125 hp, 170 N.m iken 101.6 hp ve 145.1 N.m çıktı. Herkes normal diyor ama ben inanamıyorum, doğru düzgün binilmemiş bir aracın %20 kayıplı olması bana mantıklı gelmiyor.

Gelelim devamına,

Aracı yol testine çıkardım. Benzinde tabii...

Ek Bilgi: 1.8 Toledo ile 242 km/s ile radara giren bir arkadaş var forumlarda ne yazık ki uzun zamandır online olmuyor hiçbir yerde...

Ben, araç bir kere 210-220 görse idi "tamam, yeterince sağlıklı" diyip yine yumurta üstündeymiş gibi kullanmaya devam etmeyi planlıyordum. Şu an ş.içi 10 lt LPG ile geziyorum.

Ancak, denememde 3. viteste 145, 4. viteste ise 180 de redline'da kesiciye giren aracım, 5. vitese attığımda 1.2 motor gibi davranıyor ve 190 km/s'yı görünce sanki gazı diplemiyor da frene asılıyormuşum gibi aniden pusuyor. Yani kendi kendine gaz yemeyen duruma geliyor ve yavaşlamaya başlıyor.

Arıza kaydına baktırdım, yok dediler. Birkaç özel servise sordum mantıklı değil, hiç duymadık diyorlar...

Eski aracım 1.6 ibiza idi, o da hız yapamıyordu ama 190 diyip kalıyordu, daha da gitmiyordu ama bu gitmemeyi bırakın, doğrudan yavaşlıyor...

Daha önce başına gelen var mı? Veya tavsiyesi olan?

suk3b3
17-02-2014, 19:46
hocam fabrikasyon limitleyebiliyorlar. 1.9 caddy ile 200 ün üstüne çıkmıyor mesela. elektronik hız kesici var.
eğer mekanik ise enjektör temizliği vb yaptktan sonra iyi bir tuner problemini çözecektir. yıllardır üst devirleri görmeyen makinalarda duyuyorz bunları.

yukcell88
18-02-2014, 14:52
hocam fabrikasyon limitleyebiliyorlar. 1.9 caddy ile 200 ün üstüne çıkmıyor mesela. elektronik hız kesici var.
eğer mekanik ise enjektör temizliği vb yaptktan sonra iyi bir tuner problemini çözecektir. yıllardır üst devirleri görmeyen makinalarda duyuyorz bunları.

Cevabınız için teşekkür ederim, lakin bahsettiğiniz araçlar "bilinen" durumda. Yani fabrikadan 200'ü geçebilen Caddy 1.9 TDI çıkmıyor bildiğim kadarıyla.

1.8 20v Toledo ile 242 km/s radara giren kullanıcı var stock halde. Hız limitörü takıldıysa bile opsiyondur muhakkak... O konu üzerinde de duruyorum.

OMTechJr.
18-02-2014, 18:18
kaliteli bir balata spreyi alın maf sensörünü sökün hem fişin giriş-çıkış dişlerini hemde içindeki sensör kısmını güzelce temizleyin. tekrar takın takarken filtrenin durumuna da bi bakın boruları yerlerine tam otursun ve filtre temiz değilse değiştirin. tekrar takın. test edin bakalım sonuç ne olacak. en ucuz ve bence ilk yöntem budur. eğer devam ederse bi lpg ye bakılmasında fayda var. ayar sıkıntısı olabilir alınan kötü bir yakıttan dolayı filtrelerinde yada yıllık deformasyondan dolayı nozzle larda sıkıntı olabilir. olayın ilerleyişine göre başka öneriler sunulabilir.

not ; balata spreyi uygulanan noktalarda spreyi 2-3 saniyeden fazla tutmayın plastik yüzeylerde zarara sebep olabiliyor. kaliteli malzeme kullanın uygulamayı 2'şer kez tekrarlayabilirsiniz. max 15 dakikanızı alır zaten.

aligoldenstone
18-02-2014, 20:52
Bu araçlarda genelde sıkıntı yapan parçalar maf sensörü boğaz kelebeği O2 sensörü birde bobinler bu parçalar aracın yürürüne ciddi etki yapıyor bi kontrol ettirin bence

yukcell88
19-02-2014, 07:19
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bir askerim İstanbul Erya'da çalışıyor, onunla konuştum, ustasına sordu: Yağ basıncı düşerse de motor güç keser demiş.

Maf-Buji/Bobin-Yağ pompası sırasıyla kontrol ettireceğim bakalım ne çıkacak.

yukcell88
25-02-2014, 11:14
Yeni yazıyorum kusura bakmayın,

Cumartesi günü tanıdık yönlendirmesi ile Kayseri AKSA Oto Hasan Usta'ya gittim, derdimi dinledi. Bir de aracı dinleyelim dedi yol testine çıktı. Aracın çok geç toparladığını, bir terslik olduğunu söyledi. Arıza kaydı olmadığından "sentesi kaçık" olabilir dedi. "İleri olsa idi 6000 km'de çoktan motoru yerdi, bu geriye kaçıktır." dedi. Öyle de çıktı, 1 diş geride bağlamışlar trigeri. Düzelttirdim.

Onu yaptırınca araçta gaza tepki bayağı arttı, yüksek sürat denemesi yapamadım daha. Gerçi usta bir süre devirli kullan, araç iyice açılsın dedi.

Yakıtta bir artış var, anlık yakıt değerleri hiç olmadığı kadar yüksek görünüyor. İlk defa topukladığımda anlık 54 lt gördüm. Daha önce 30'u aşmıyor idi. Umarım çok yakmaz :) Daha doldur-doldur yapamadım çünkü.

İlgilenenlere teşekkür ederim. Aracından kıllanan sente olayını göz ardı etmesin derim.

SEÇKİN172
25-02-2014, 11:38
hocam benzin pompasındanda olabilir

yukcell88
25-02-2014, 15:37
hocam benzin pompasındanda olabilir

Teşekkür ederim, bu haftasonu buji ve yakıt(benzin) pompası da kontrol edilecek kısmetse.
Lakin benzin pompasının görevi vakuma göre benzin basmak diye biliyorum, e ben 4. viteste redline'a dayarken de dip gaz yapıyorum, o zaman da sıkıntı verip en azından teklemesi gerekmez miydi?

Aklımın ermediği çok şey var bu aletlerin dünyasında :) Makine mühendisi olmama rağmen :)

XSi
25-02-2014, 15:44
Gaz kesme benzinde mi LPG due mi yoksa her ikisinde demi yapiyor?

yukcell88
05-03-2014, 13:49
Gaz kesme benzinde mi LPG due mi yoksa her ikisinde demi yapiyor?

Son test ettiğimde LPG' de yapmadı, benzinde yaptı bu da %99 yakıt pompası olduğunu gösteriyor. Lakin yaptırır mıyım orası farklı bir durum...

ercan26esk
06-03-2014, 19:43
yakıt pompası..

06eg774
07-03-2014, 14:20
Ayni olay gecen sene benimde basima gelmisti ..fakat arac 1.7 cotsa tdi dı..
Kayseriye almaya gitmistim..aracin.icine.disina bakyik sehir ici bir iki sikiayirdim turboda vs basincta.bi sknti.var diyerekten bir sorun yoktu..
Memleket donusu uzun yol iater istemez 5i zorladim hiz 180 devir 3.500 vivari beyin kesiyordu..hic bir sekilde gaz yemeyip aksine full gazda arac bosa atmiscasina yavasliyordur..adanada ustamizi aradiktan sonra ..hava filtresi akis metre sensoru fisi cekin demesiyle sorunun.duzelmesi bir oldu yolu diken ustunde geldik fakat daha sonra yapilan bakimdan sonra cok daha iyi oldu..arkadaslariminda dedigi gibi balata sipreyi soket girisini cok iyi temizliyor onun diainda yeni bir hava filtresi rahatlatabilir aracinizi..kazasiz belasiz surusler

BARR
07-03-2014, 15:03
1.8 atmosferik 125hp ile 242 yapan adam evrestten aşağıya iniyor olmalı.

e-bayraktar
07-03-2014, 17:59

:) zamanında 1.4 gazlı eropayla 205 görmüş adam var forumda:heyoo:. niye yapmasın bence yapar 170nm az diil

yukcell88
17-04-2014, 15:42

Bahsettiğimiz kişi bu foruma üye değil, tabi ki kendi beyanı.

Bu araç bu motorla o süratlere ulaşabilir, tabi bazı yardımcı etmenler muhakkak gerek.

1.'si, sport tip lastik
2.'si mükemmel bir baskı-balata
3.'sü shell v power nitro yakıt :) Sonrasında rüzgarsız bir havada tatlı meyilli bir otoban yolu 230'ları devirtir :)

Berbat lastik, bitmeye yakın baskı-balata, kırıkkale-kırşehir arası meyilde hiç tereddüt etmeden 210'u gördü dün LPG' de.

Maf/Map veya pompa ile alakalı bir şey yapmadım bu sefer. Sadece araç tempolu idi. Yani Kayseri'den beri yol gidiyor idi.