PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ısı sensörü neleri etkiler ?

BATAK-RC
17-02-2014, 23:31
aracımda ısı sensörü arızası veriyor bu sensör ne gibi sıkıntılarla kendini belli eder ?:soru:

boosted_pug
18-02-2014, 03:52
Sabah geç çalisma veya sicakken bogulma aşiri yakit tüketimi gibi arizalar verir

Maxi
18-02-2014, 06:16
birkaç ısı sensörü var, hangisi acaba?
su sıcaklık sensörü ise
yakıt miktarına etki eder

ReSuL
18-02-2014, 11:34
benim araba bi depo gaz ile kayseriden ankaraya gidemiyodu mesela.. ısı sensörü değişti ankaradan buraya bi depo ile gelmesinin yanında üç gün de kayseri de gezdim bi depo ile.. benim durumda sabah geç çalışma filan olmuydu..

Maxi
18-02-2014, 12:08
medem öyle bende bir örnek vereyim

birkaç ay önce benim arabanın su sıcaklık sensörü aniden bozuldu
tabi araçta bulunan bir takım faydalı şeyler yüzünden bunu anlamam 5 saniye bile sürmedi (wideband afr).

tam evin kapalı garajına iniyordum, birden motor devri düştü, araba zorlanmaya ve boğuluyormuş gibi çalışmaya başladı.
ne oluyo lan derken afr ye gözüm ilişti 10.5 falandı .
rölantide 14.7 olması lazım bilirsiniz. hemen stop etti zaten araba .

anladımki sensorde sıkıntı var, baktım sensörün soket ve kablosu sağlam.
test cihazını bağladım, su sıcaklığı -40 derece görüyor, haliyle otomatikman motor aşırı zenginde yani jiklede gibi çalışıyor.

sensörü değiştim düzeldi.
beni şaşırtan olay ilk defa bozulan su sıcaklık sensörü gördüm
mekanik hareketli bir parça olmadığından kolay kolay bozulmaz ama demekki oluyormuş.

dnr1
18-02-2014, 19:10
Bende şöyle bir durum var maf yani debimetre motorun hemen dibinden geçiyor haliyle 90 derceye kadar ısınıyor..ben yalitim bantlarıyla yalitim yapıyorum çekiş artıyor fakat zengin karışım olduğu için motor kendini fakire çekiyor ve sabah 2.snde çalışıyor..sargisiz kullanınca basar basmaz anında çalışıyor..neden fakire çekiyor anlam veremiyorum..

BATAK-RC
18-02-2014, 23:44
benim sıkıntım bazen motor ısınana kadar saçam sapan çalışabiliyor boğulup stop edebiliyor ama yakıtı etkiliyormu bilmiyorum 30 tl ile 85 km civarı şehirçi yapıyorum gaz 2.70 tl.
değiştirsemmi değiştirmesemmi diye düşünüyorum gitsemi böyle :)

Oznsrl
19-02-2014, 00:23
imkanın varsa değiştir sonuçta motor sensörlerin okuduğu verilere göre çalışıyo belki şimdi sorun yoktur ama ilerde sorun çıkabilir

BATAK-RC
19-02-2014, 00:25
basınç sensörüm de bozuk 2'si birden ağır gelir birine öncelik tanımam lazım :)

Oznsrl
19-02-2014, 00:31
yukarıdaki yorumlardan ısı sensörünün yakıt hava karışımını etkiletiğini anlıyorum bence öncelikli o olmalı gibi :)

BATAK-RC
19-02-2014, 00:34
zaten fiyatı düşük olan sensör ısı sensörü ilk onu alıcam sanırım
basınç sensörü dip gaz da kesiklik yaptırıyo yani inş. sadece basınç sensöründendir :)

Maxi
19-02-2014, 01:34
kafaniza gore sensor degismez
ya ondadir ya bunda diyerek hic olmaz
test cihazi diye birsey var
cihaza takin bakin hata varmi yada hatali okuyan sensor varmi?

BATAK-RC
19-02-2014, 22:57
sensördeki hatayı hangi cihazla anlarım abi sadece aracı cihaza bağlayıp bosch programından 2 sensörün arıza gösterdiğini söylediler ben tesisattan mı sensördenmi yada farklı bi yerden olduğunu nasıl anlarım ?

DoganSuper
21-02-2014, 08:14
hazır yeri gelmişken bişi soruyum konuyla ilgili :) araba normal kullanımda afr nin 10 11 civarı oldugunda gazlarkende --- ye fln düştügünde sorunun su sıcaklık sensör arızasıyla ilgisi varmıdır ?