PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 multijet (75) YARDIM

aliberkaytuna
24-02-2014, 16:15
Merhabalar öncelikle aranızda olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim uzun süredir adını duyduğum bi forumdu :) 1.3 multijet punto sahibiyim aracım 75 beygir yakıt olarak beni mutlu etsede performans olarak beni çok mutsuz ediyor. Yazılım+egr+dpf iptali düşünüyorum fakat bunların dışında neler yapabilirim ? Benim araştırıp bulduklarım hybrit turbo , portpolish , kapak taşlama v.s bu işlemler bana ne katar , nekadara maal olur ? Beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Iyi forumlar :):soru:

yakuza
24-02-2014, 19:34
kapak taşlamayı aklından çıkar :) eski bi mjtci olarak port polish harici hepsini yaptım aracıma + basıncıda arttırdım aradaki fark inanılmaz derecede artıyor, sen öncelikle yazılım yaptır kesmezse gerisi gelir ama inanıyorumki yazılım bile yeterli olur ilk etapta

aliberkaytuna
24-02-2014, 20:08
kapak taşlamayı aklından çıkar :) eski bi mjtci olarak port polish harici hepsini yaptım aracıma + basıncıda arttırdım aradaki fark inanılmaz derecede artıyor, sen öncelikle yazılım yaptır kesmezse gerisi gelir ama inanıyorumki yazılım bile yeterli olur ilk etapta

Kapak taşlama işleminin zararlarında oluyormuş zaten ondan vazgeçtim ama portpolish işlemi neler katar çok merak ediyorum :) basıncı arttırdım yazmışsınız bu işlemin turboya bi zararı olurmu acaba ?

By_HaNNibaLL
24-02-2014, 21:15
Kat i söktürüp dp yapin yazilim yeterli olur.

Büyük turbo ve yazilimla destekleyin kapak söktürüp taşlatmak falan bunlari kim nerden duyuyo ya :D

ferroo
24-02-2014, 21:32
gerek yok kapak taslamaya port polıse fln hatta dp ye bıle gerek yok yazılım yapın yterlı olur 1.3 ten dp yle fln verım alınmaz turbo buyutmedıgınız surece...

YAVUZ
24-02-2014, 21:44
yaziim yeterli olur başka birşeye gerek yok 100 hp civari olur yeterli gelir bence

aliberkaytuna
24-02-2014, 22:13
bu hybrit turbo hakkında düşünceleriniz nedir peki ?

Zorbey
24-02-2014, 22:16
gerek yok kapak taslamaya port polıse fln hatta dp ye bıle gerek yok yazılım yapın yterlı olur 1.3 ten dp yle fln verım alınmaz turbo buyutmedıgınız surece...

Yazılım dp ile desteklenirse araç daha rahat havayı dışarı atar bu söylediğiniz tam anlamıyla doğru değil

ferroo
24-02-2014, 22:30
Yazılım dp ile desteklenirse araç daha rahat havayı dışarı atar bu söylediğiniz tam anlamıyla doğru değil

zaten avcum kadar turbosu var harcadıgı vercegı paraya yazık 1.3 te dp ye gerek yok parasına yazık adamın...

aliberkaytuna
24-02-2014, 22:48
zaten avcum kadar turbosu var harcadıgı vercegı paraya yazık 1.3 te dp ye gerek yok parasına yazık adamın...
ezdin bitirdin beni :D dp iyi olur diyorlar aslında zaten kat iptali ve partikül iptalinden sora dp şart değilmi ?

ferroo
24-02-2014, 23:15
ezdin bitirdin beni :D dp iyi olur diyorlar aslında zaten kat iptali ve partikül iptalinden sora dp şart değilmi ?

estagfurullah ole demek ıstemedım sızı dusundugum ıcın 1.3 te dp nın pek katkı saglamıyacagını belırtmek ıstedım suan nerden baksanız dp 400 tl...az degıl hanı para kolay kazaılmıyor ama benım param var yaptırcam dersen bısıy dıyemem karar senın ben 1.6 tdci aracıma yaptırdım dp gaz tepkılerı arttıı sadece hp ye vursak belkı 2 3 hp vermıstır...

aliberkaytuna
25-02-2014, 00:06
estagfurullah ole demek ıstemedım sızı dusundugum ıcın 1.3 te dp nın pek katkı saglamıyacagını belırtmek ıstedım suan nerden baksanız dp 400 tl...az degıl hanı para kolay kazaılmıyor ama benım param var yaptırcam dersen bısıy dıyemem karar senın ben 1.6 tdci aracıma yaptırdım dp gaz tepkılerı arttıı sadece hp ye vursak belkı 2 3 hp vermıstır...

Takılıyorum size alınmadım :) valla ne yalan söyleyeyim araba gidebildiği kadar gitsin istiyorum turbo büyütmeyi düşünmeye başladım :D

By_HaNNibaLL
25-02-2014, 00:13
1.3 mjetlerde partükül yok.

Kat sökülüp yerine boru kaynatmak sizi ileriye taşir hp bazinda bakarsan hiç bi arabadan dp ile 3 4 hp alinmaz.

Büyük turboya gelince işi bilen biri tarafindan yapildiğinda yazilimla birlikte cok güzel sonuçlar alirsiniz.

Boldenon
25-02-2014, 00:38

Kat sökülüp yerine boru kaynatmak sizi ileriye taşir hp bazinda bakarsan hiç bi arabadan dp ile 3 4 hp alinmaz.

Büyük turboya gelince işi bilen biri tarafindan yapildiğinda yazilimla birlikte cok güzel sonuçlar alirsiniz.

3-4 hp alınmaz derken, daha fazla mı alınır yoksa az mı?

1.3 mjet 75 lik fiorinoma yazılımlı binmiştim 20k km kadar. Gayet keyifli olmuştu. Torku hatırlamıyorum ama 98 hp olmuştu az biraz dumanlı. Bence sadece yazılım yapın, diğer kısmı kurcalamayın.

By_HaNNibaLL
25-02-2014, 01:19
3-4 hp alınmaz derken, daha fazla mı alınır yoksa az mı?

1.3 mjet 75 lik fiorinoma yazılımlı binmiştim 20k km kadar. Gayet keyifli olmuştu. Torku hatırlamıyorum ama 98 hp olmuştu az biraz dumanlı. Bence sadece yazılım yapın, diğer kısmı kurcalamayın.

Hp olayina takilmayin 1.3 mjet e dp komple boru yapin hp olarak yine fark etmez sadece arabayi sıkmaz borular ki satandart arabada yeterli zaten.

biraz dumanli yazilim en güzeli.

Ama kullanicinin keyfine kalmiş

B.Koçer
25-02-2014, 02:06
Hp olayina takilmayin 1.3 mjet e dp komple boru yapin hp olarak yine fark etmez sadece arabayi sıkmaz borular ki satandart arabada yeterli zaten.

biraz dumanli yazilim en güzeli.

Ama kullanicinin keyfine kalmiş

Nağğğğberr multıjetttt abim :D

bu arada

katı sokturun
yazılım yapın kutu ıcı filtre yola devam mis olur :)

By_HaNNibaLL
25-02-2014, 12:21

bu arada

katı sokturun

Aslan kardeşimm iyice iş adami oldun arayip sormaz oldun yahuuu:cool:

yakuza
25-02-2014, 13:14

alınmaz olurmu hiç? düzgün boru tercihiyle beraber hatırı sayılır bi kazanç elde eldetmiştim

yakuza
25-02-2014, 13:16
reçeten belli yazılım downpipe 51 egzos sonada güzel bi son susturucu kutu içi filtre takarsan güzel olur

yakuza
25-02-2014, 13:18
https://www.youtube.com/watch?v=xBb5BiZ6KlE

eskilerden basınç standart hibrit turbo cai, downpipe egzos vardı videoda

aliberkaytuna
25-02-2014, 22:18
çoğu soru işareti cevap buldu benim için ilgilenipte cevap yazan herkese bir bir teşekkür ederim :)

aliberkaytuna
25-02-2014, 22:23

Tüm dizel araçlarda bulunan bir parça diye biliyodum bu parçayı. Motorun hacmi ufak diyemi yok ?:soru:

aliberkaytuna
25-02-2014, 22:25

bu arada

katı sokturun

kutu içi filtreler yağlı olduğu için zararlı diye duydum oem filtreyi 5.000 de bir değiştirmek daha sağlıklı olur diye düşünüyorum

aliberkaytuna
25-02-2014, 22:29
reçeten belli yazılım downpipe 51 egzos sonada güzel bi son susturucu kutu içi filtre takarsan güzel olur

aynen öyle :) başlangıcı bu şekilde yapıcam

Frid
25-02-2014, 22:36
yakıt sarfiyatı ne derece olacak peki ? düşecek mi artacak mı ?

aliberkaytuna
26-02-2014, 00:37
yakıt sarfiyatı ne derece olacak peki ? düşecek mi artacak mı ?
Benım şuanda yol bilgisayarında görünen ortalamam 100 kmye 5.3 litre yazılım işleminden sora biraz daha düşecek (yazılımdan sonra sakin sürersem tabii :D)

aybrskck
26-02-2014, 01:20
bende opel corsa d kullanıcısıyım multijetle birebir aynı motor yazılım boş kat düz boru var araçta sakin kullanırım genelde yakıt ortalamam şehir içi 4.8 muhtemelen yazılımdan sonra sakin kamayı başarırsan seninde bu değere yakın birşey çıkar bu hafta satma durumum var eğer satmazsam komple basınçı ve yakıtı açıcam şuan basınç 1.5 i geçince araç safe mod a alıyor kendini onun için bir parça alıcam açtığımda sana son durumla ilgili bilgi veririm :)

By_HaNNibaLL
26-02-2014, 01:25
Tüm dizel araçlarda bulunan bir parça diye biliyodum bu parçayı. Motorun hacmi ufak diyemi yok ?:soru:

emisyon değerleriyle alakali euro 5 motorlarda cıkıyor avrupa standartlarinda cevre kirliliği yeşili koruma vs. :D

Türkiyede egr bile araçlarda hala sıkıntı ne temizliğini yapan var ne işe yaradiğinni bilen doğru düzgün.

bide not vereyim :Fiat araclarinda bicok firmada varmiş sanirim egr yazilim ile iptal egr dolup sıkıntı cıkartiyor diye TOFAŞ ta staj yaptim 1 yıl ordan biliyorum.

aliberkaytuna
26-02-2014, 01:40
bende opel corsa d kullanıcısıyım multijetle birebir aynı motor yazılım boş kat düz boru var araçta sakin kullanırım genelde yakıt ortalamam şehir içi 4.8 muhtemelen yazılımdan sonra sakin kamayı başarırsan seninde bu değere yakın birşey çıkar bu hafta satma durumum var eğer satmazsam komple basınçı ve yakıtı açıcam şuan basınç 1.5 i geçince araç safe mod a alıyor kendini onun için bir parça alıcam açtığımda sana son durumla ilgili bilgi veririm :)

Haberlerini bekliyorum :) bu arada ben bu karaduman olayını anlamadım sizin aracınızda duman ne durumda ?

yakuza
26-02-2014, 08:02
Haberlerini bekliyorum :) bu arada ben bu karaduman olayını anlamadım sizin aracınızda duman ne durumda ?

sana zaten üstte herşeyin örneğini verdim birebir ;) iyice oku videoyuda izle dumanın nasıl oldugunuda görmüş olursun

aliberkaytuna
26-02-2014, 23:10
sana zaten üstte herşeyin örneğini verdim birebir ;) iyice oku videoyuda izle dumanın nasıl oldugunuda görmüş olursun

Videoyu atlamıştım şimdi izledim sonuç hoşuma gitti :) benim puntoda böyle dumanlar inşallah :D paylaşım için teşekkür ederim:icon_tup:

TigeR
27-02-2014, 01:38
dp muayene de sıkıntı oluyor mu?

By_HaNNibaLL
27-02-2014, 01:44
dp muayene de sıkıntı oluyor mu?

Kat a bakiyorlarmiş kaynakli oldugunda bile sıkıntı cıkıyordu bi ara şimdi nasil hiç bilmiyorum arabayi satinca unuttuk öyle şeyleri :D

yakuza
27-02-2014, 06:28
ben bol dumanlı sekilde geçtim downpipe ile

By_HaNNibaLL
27-02-2014, 18:07
ben bol dumanlı sekilde geçtim downpipe ile

araban yavaş olduğu için ellememişlerdir seni :D

yakuza
28-02-2014, 06:11
araban yavaş olduğu için ellememişlerdir seni :D

dumanımla boğarım seni :D

By_HaNNibaLL
28-02-2014, 22:53
dumanımla boğarım seni :D

Yakuzayi satip yine bi yakuza alirsan olmaz dizel candir :D

AhmetKadir
28-02-2014, 23:06
ben de 95lık mjet var , bıgun bulusalım bı bak ıstersen, yazılım yapınca tahmını alacagın deger civarı gucu gormus olursun. hem karsılastırma sansın da olur yazılım oncesı sonrası dıye

aliberkaytuna
01-03-2014, 01:18
ben de 95lık mjet var , bıgun bulusalım bı bak ıstersen, yazılım yapınca tahmını alacagın deger civarı gucu gormus olursun. hem karsılastırma sansın da olur yazılım oncesı sonrası dıye

Çok iyi olur aslında :icon_tup:

AhmetKadir
01-03-2014, 10:26
telefonumu pm atıyorum haberlesırız kardesım

TigeR
04-03-2014, 00:38

abi tüm bunların maliyeti ne olmuştu sana ortalama olarak?

alex
04-03-2014, 01:00
Bi paliocu arkadsımda vardı adı murat onun palıosu 90 küsür hp lerede ayarlanmışdı çok bastıgında duman atma vardı sadece normalde çekişi olsun gidişi olsun bayağı tatminkardı

yazılım yeterli olur sadece

AhmetKadir
04-03-2014, 09:05
mart 15 ankaraya gıdıcem ınsallah, yazılımlı halıne bak bı de berkay :)

aliberkaytuna
06-03-2014, 00:20
mart 15 ankaraya gıdıcem ınsallah, yazılımlı halıne bak bı de berkay :)
yazılımı attırda buluşalım tekrar :D

yakuza
06-03-2014, 15:41
abi tüm bunların maliyeti ne olmuştu sana ortalama olarak?

yazılım 650 megachips

downpipe 350 51 lik borular 200 tuttu

son susturucu cebindeki çokomele bağlı kutu içi filtre zamanında ecufast kampanya yapmıstı 35 e almıstım

aliberkaytuna
05-08-2014, 09:59
arkadaşlar yazılım+egr+hız limitörü iptali yaptırdım aracın karakteri bi hayli değişti şimdi sırada downpipe yaptırmayı düşünüyorum sizlerinde fikrini alayım konu canlansın :)

ferroo
05-08-2014, 10:04
arkadaşlar yazılım+egr+hız limitörü iptali yaptırdım aracın karakteri bi hayli değişti şimdi sırada downpipe yaptırmayı düşünüyorum sizlerinde fikrini alayım konu canlansın :)

kat turbo cıkısındaysa bence katı bosallttırın

aliberkaytuna
05-08-2014, 10:06
kat turbo cıkısındaysa bence katı bosallttırın
katı boşaltırsam dönüşü olmaz ve bildiğim kadarı ile pahalı bi parça onun için downpipe düşünüyorum
kat turbonun çıkışında

AhmetKadir
05-08-2014, 10:42
denıyek mı :D

aliberkaytuna
05-08-2014, 10:50
denıyek mı :D
bu hafta arayacam seni zaten mazeret istemiyorum :D

aliberkaytuna
28-06-2015, 10:01
Arabamı satıp satmama konusunda kararsız kaldıktan sonra satmamaya karar vererek downpipe ı yaptırdım amyant ilede bi güzel sardık. Şimdi aklımda intercooler var. Bildiğim kadarı ile aracımdaki cooler 1.8 lt ,ben bunun yerine 1.6 polodan çıkan coolerı takmayı düşünüyorum o cooler ise 4 litre imiş. Sizce nası olur ? Lag çok olur mu ?

zyxtellow
13-08-2015, 00:31
İyi günler bende aracıma performans yönünde bir kaç şey katmak istiyorum arabam punto evo 1.3 75 beygir olan versiyon ama şimdiye kadar elle tutulur bir örneğe denk elmediğim için karamsarım çünkü araç çok isteksiz giderken şimdi siz hazır yaptırmışken sormak isterim, aracınızın hiç hızlanma videosu varmı, başka araçlarla deneme fırsatınız oldumu referans olarak, birde tüm yaptırdığınız işlemler ne kadara mal oldu size ?

mikelazi
13-08-2015, 12:57
Arabamı satıp satmama konusunda kararsız kaldıktan sonra satmamaya karar vererek downpipe ı yaptırdım amyant ilede bi güzel sardık. Şimdi aklımda intercooler var. Bildiğim kadarı ile aracımdaki cooler 1.8 lt ,ben bunun yerine 1.6 polodan çıkan coolerı takmayı düşünüyorum o cooler ise 4 litre imiş. Sizce nası olur ? Lag çok olur mu ?

4 lt fazla gelir bence

Draniela
13-08-2015, 13:05
bir kaç ay önce yazılım yaptırdım baya dumanlı olduk ama hayvan gibi yürümeye başladı. Önce yaptır sonra baktın yetmedi bızıklamaya devam et :)

aliberkaytuna
13-08-2015, 15:52
İyi günler bende aracıma performans yönünde bir kaç şey katmak istiyorum arabam punto evo 1.3 75 beygir olan versiyon ama şimdiye kadar elle tutulur bir örneğe denk elmediğim için karamsarım çünkü araç çok isteksiz giderken şimdi siz hazır yaptırmışken sormak isterim, aracınızın hiç hızlanma videosu varmı, başka araçlarla deneme fırsatınız oldumu referans olarak, birde tüm yaptırdığınız işlemler ne kadara mal oldu size ?

araca 1.6 tdi ın intercoolerını taktık yeniden ayarlandı ben çok lag alur diye düşünüyodum ama arabada bir gecikme yok aksine hızlandı. Video yok ama 1.7 dti (downpipe, yazılım) beni 2 boy kadar geçebiliyor. İyi bir pilotaj ile 0-100 11-11,5 saniye çıkarır

aliberkaytuna
13-08-2015, 15:55
4 lt fazla gelir bence

cooler 4 yada 4.5 litre ileride turbo büyütmeyi düşündüğüm için 1.6 tdi ınkini seçtim

aliberkaytuna
13-08-2015, 15:57
bir kaç ay önce yazılım yaptırdım baya dumanlı olduk ama hayvan gibi yürümeye başladı. Önce yaptır sonra baktın yetmedi bızıklamaya devam et :)

ben aslında hiç kurcalamayıp polo almayı düşünüyordum ailevi sebeplerden dolayı puntoyu satmaktan vazgeçtim bakalım işin sonunda ne gibi bir veriye ulaşacağız

mikelazi
14-08-2015, 11:26
cooler 4 yada 4.5 litre ileride turbo büyütmeyi düşündüğüm için 1.6 tdi ınkini seçtim

o zaman mantıklı.

Mpower
18-09-2015, 00:08

Abi seninle bi deniyelim arabam saçma şekilde hızlı gidiyor :D ya da maneviyat öyle hissediyorum tatilden dönmeni bekliyorum sabırsızlıkla :)

Kadyr
17-02-2017, 17:28
Euro 5 puntom var gaz tepkisi acayip zayif alt devirlerde. Yazilimla diger araclarimda iyilesme olmustu. Bu multijetlerde de oluyormu canlilik

AşkınS.
17-02-2017, 17:40
Euro 5 puntom var gaz tepkisi acayip zayif alt devirlerde. Yazilimla diger araclarimda iyilesme olmustu. Bu multijetlerde de oluyormu canlilik

Normalde €5lerde altlarda pek zayıf değildir ama yazılımla daha güzel oluyor.

Kadyr
17-02-2017, 18:06
Aslinda gaz tepkisi gec. Turbo gec doluyormus gibi ama 1700 den snra toparlamaya basliyor

burcinkarabacak
04-03-2017, 12:36
Aslinda gaz tepkisi gec. Turbo gec doluyormus gibi ama 1700 den snra toparlamaya basliyor

bende de e5 evo var. 1-2 vitesler cok sıkıntılı idi yazılımdan sonra toparlandı. bende dpf iptali ve dp araştırıyorum. faydası olur mu diye

saygılar

Dragger
04-03-2017, 12:42
Sadece yazılım yap yeter, gerisi boşa para.

Tansell
06-03-2017, 11:22
kapak taşlamayı falan boşver bence. Motor zaten 1.2 multi jet.

burcinkarabacak
15-03-2017, 15:32
Sadece yazılım yap yeter, gerisi boşa para.

dpf iptali hakkında ne önerirsiniz. gerekli midir faydası olur mu acaba

saygılar