PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil 1.5 DCI Piston Eritme

Alpero
03-03-2014, 10:42
Kiraladıgım fluance 1.5 dci arac enjektör probleminden dolayı piston eritmiş

Servis kalitesiz yakıt kullanmışsın ve cok sıkıştırmışsın dedi

Yakıt olayı dogru olabilir ancak aracı sıkıştırmadım

Size sorum tahmini masraf ne olur ?

Bu olay bir anlık olabilecek birşey mi 165 bin kmdeki aracta bana patladı

Oznsrl
03-03-2014, 10:50
Kiraladıgım fluance 1.5 dci arac enjektör probleminden dolayı piston eritmiş

Servis kalitesiz yakıt kullanmışsın ve cok sıkıştırmışsın dedi

Yakıt olayı dogru olabilir ancak aracı sıkıştırmadım

Size sorum tahmini masraf ne olur ?

Bu olay bir anlık olabilecek birşey mi 165 bin kmdeki aracta bana patladı

Öncelikle geçmiş olsun.Anlık meydana gelebilicek bişey ama 165 binde bu olay meydana gelmişse ya araba leşler leşidir yada km 165 bin değil 365 bin falandır.piston eritme yakıttan olmaz genelde turbonun yağ vermesiyle olur.
2-3 bin civarı tutar tahmini

skunk11
03-03-2014, 10:50
Kiraladığın yer kurumsal bir firma mı? Nereden kiraladığın da çok önemli bu tarz konularda.

mechanıcer
03-03-2014, 10:59
Enjektor bzoulduysa buda ona işeme yaptırmış olabilir,piston tepelerinde erime meydana gelir,kiralama firması 165 k dakı bır aracın motoru için size bu şekilde bir yaptırım uygulayamaz ki kiralık araçların nasıl kullanıldıgını herkez bılıyor,son deminde ihale sende kalmış.. Gecmıs olsun

Mehmet Gazihan
03-03-2014, 11:04
sadece 1.silindirmi ?

riddick
18-03-2014, 10:12
TURBOŞARJLI ARAÇLARI DOĞRU KULLANMANIN YOLLARI (http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/mpage_4/tm.htm)

ayrıntılı olarak linkte açıklanmış
geçmiş olsun

Octane
18-03-2014, 12:53
Aynı olay benim ustamın başına gelmişti. Megane 2 1.5 dci araç, antalyaya giderken dandik bir yerden mazot almış. Araba bir gidiyordu ilk başta böyle bir gitme görmedim diyor. Sonra bir anda motor kendini kilitlemiş. Açıp baktığımızda 2 nin biraz 3 ün ise tamamen eridiğini gördük. Yani evet, dandik yakıtta bir anda olabiliyor. Aracın 500 binde ya da 50 binde olması da değiştirmez bu hadiseyi.

O yüzden, ne zaman motorin alsam fişimi mutlaka alırım. Ne olur, ne olmaz.

tuzemen
18-03-2014, 13:22
Bu piston erime olayı tam olarak neden oluyor ? Enjektör işemesinden dolayı mı yoksa turbonun yağ vermesinden dolayı mı?

M3T0
19-03-2014, 12:58
Benim bildiğim yakıt hava karışımının düzensizliğinden oluyor piston eritme

Mehmet Gazihan
19-03-2014, 13:08
Dizelde işler farklı yürür..

Dci da 1.pistonun erimesi %90 pistona yağ damlaması sebebiyle oluşur..

tornado38
21-03-2014, 20:55
hocam öncelikle geçmiş olsun piston erimesi tamamen yakıttan kaynaklanmaz aracın enjektörü eğer yakıtı püskürtmek yerine damlatarak veya ip gibi işeyerek yanma odasına verirse ki püskürmede yakıt anında ateşlenip patlarken işemede ise hem yavaş hemde pistonun üzerinde yanar ve aşırı ısınan piston erir burda piston erimiş deniliyor sen bizzat erimiş pistonu gördün mü? birde bu araç sen kullanırken duman tekleme falan yapmadımı? turbo olayına gelirsek turbo nun yağ vermesi ile aracın sadece 1 silindirinin piston eritmesi biraz zor eğer turbo yağ basarsa emme manifoldundan motora araç anveleye kalkar yani motor yağını emme manifoldundan pistonun üstüne alır ve fazladan gelen yakıt gibi devir 8000 in üzerine çıkar ve dizel makina bu kadar yüksek devire uzun süre dayanamaz ve motor kol çıkararır
kalitesiz mazot kullanmışsan bu mazotun ne kadar kalitesiz olduğuna bağlı atıyorum solvend ten mazot vari bişey yaptıklarını duydum eğer mazot numunen varsa bi incelettir çünkü yakıt aşırı şekilde yanıcı olursa zaten araç şakırtılı çalışır.yok yanma oranı düşük olursa duman çekiş problemi ve yanma odasında yavaş yanmadan dolayı piston sarması veya piston erimesi olabilir.
yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar lütfen düzeltsin

Mehmet Gazihan
22-03-2014, 06:06
hocam öncelikle geçmiş olsun piston erimesi tamamen yakıttan kaynaklanmaz aracın enjektörü eğer yakıtı püskürtmek yerine damlatarak veya ip gibi işeyerek yanma odasına verirse ki püskürmede yakıt anında ateşlenip patlarken işemede ise hem yavaş hemde pistonun üzerinde yanar ve aşırı ısınan piston erir burda piston erimiş deniliyor sen bizzat erimiş pistonu gördün mü? birde bu araç sen kullanırken duman tekleme falan yapmadımı? turbo olayına gelirsek turbo nun yağ vermesi ile aracın sadece 1 silindirinin piston eritmesi biraz zor eğer turbo yağ basarsa emme manifoldundan motora araç anveleye kalkar yani motor yağını emme manifoldundan pistonun üstüne alır ve fazladan gelen yakıt gibi devir 8000 in üzerine çıkar ve dizel makina bu kadar yüksek devire uzun süre dayanamaz ve motor kol çıkararır
kalitesiz mazot kullanmışsan bu mazotun ne kadar kalitesiz olduğuna bağlı atıyorum solvend ten mazot vari bişey yaptıklarını duydum eğer mazot numunen varsa bi incelettir çünkü yakıt aşırı şekilde yanıcı olursa zaten araç şakırtılı çalışır.yok yanma oranı düşük olursa duman çekiş problemi ve yanma odasında yavaş yanmadan dolayı piston sarması veya piston erimesi olabilir.
yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar lütfen düzeltsin

Öyle oluk olur vermiyor ustacım yağı.. Damla damla 10sn de 1 damla gibi düşün.. Piston kafasına çin işkencesi düşün.. Goetze çok koştu bu problemin peşinde ;)

dCi motorun emme manifold yapısı gereği yağ damlaları ilk 1.silindire kıvrılıp giriyor..

tornado38
22-03-2014, 23:50
bizde 1.9td golf 3 var arabayı ilk aldığımızda turbo yağ basıyordu hortumu söküp arbaya gaz verince turbo yağı resmen atomize edip basınçlı havayla karıştırıp manifolttan motora basıyordu hatta en son araba rölantiye düşmeyip kendi kendisine gaza basılmadığı halde 1200d/dk da çalışıyordu stop ederken sanki canı stop etmek istemiyor gibi davranıyordu hortumu söküp baktığımızda resmen yağ fışkırtıyordu turbo :eek:
fakat dediğiniz gibi kıvrımlı manifoltta birikme sonucu silindirin birine gitme ihtimalide var 10 sn de 1-2 damla yağdan dizel motora bişey olmaz ayrıca turbo hava basmaya yani sıkıştırma yapmaya başlayınca yağ basma olayını azaltıyor çünkü kendi kompresör türbininde oluşan basınç milin etrafından yağın dışarı çıkmasını zorlaştırıyor(ki bu yazdıklarım tamamı yaşayarak tecrübe ettim)
yanlız araç bu şekilde sürekli yağ basarak kullanıldıysa ki dci ler hemen arıza lambası yakar duman verir motor hangi silindire yağ veriyorsa o silindir bariz şekilde kendini belli eder (sesle sarsıntıyla v.s.)
bence arıza tamamen yakıt kaynaklı motor ölü olsa bile piston eritmesi yapması çok zor enfazla segmanların sıyıramadığı yağ silindirin üst kısmına çıkar ve motor tam gaz yapar (amvele)zaten sonrada patlayana yada komple sarana kadar dönebildiği kadar döner
yanlış anlaşılmasın ama bir ihtimal daha var kimseyi suçlamıyorum yanlış mana çıkarmayın karşılıklı danışıklı döğüş yapılıp zaten haşat durumda olan rent a car aracı arkadaşa ihale edilmeye çalışılıyor olabilirmi ?:soru: