PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4x4 araç sahipleri DİKKAT !!

Maxi
03-03-2014, 10:44
Muayene sırasında 4 çeker sisteminiz bozulabilir dikkatli olun.

Muayene sırasında fren testi yapılmaktadır
bu sırada araç dönen tamburlar üzerine çıkarılır.

çoğu 4 çeker aracın aktarma sisteminde "viscous coupling" denen bir parça bulunur.
(her 4 çekerde olmayabilir)

bu fren testi sırasında aracın dönmeyen tekerlekleri altına "roller" koyulması şarttır.
eğer bu şekilde test yapılmaz ise bu viscous dediğimiz parça zarar görecektir.

siz siz olun muayene sırasıda aracınızın başında durun ve durumu test yapan arkadaşa izah edin
asla roller olmadan 4x4 aracınıza test yaptırmayın.

https://lh6.googleusercontent.com/-rgM3XFmvs8M/UwS1mgB_0VI/AAAAAAAABH0/Ityx8vtLXq4/s800/roller.jpg

internette veya youtube`de "viscous coupling" yazarak detaylara ulaşabilirsiniz.
veya benim konuda en altta alfaromeo 155 Q4 ile ilgili viscous açıklaması var ona bakabilirsiniz.
http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/157607-alfaromeo-155-q4-genel-tanitim.html

asıl sıkıntı adam 4 çekerinizi bozunca bunu kanıtlayamazsınız.
bir arıza ışığı yanmaz, ses yapmaz, çoğu arıza durumunda kırılan dökülen bir durum olmaz.
al işte gidiyor araban herşey normal nedir bozulan? der, kalırsın öyle..

viscouse isminde bir parça var sistemde ve o bozulursa bunu anlamanız için aracın 4 çekerini ciddi bir şekilde test etmeniz şart.
normalde düz yolda gider, geri gider, sağa sola normal dönersin, gazlarsın 200 de 240 da yaparsın uzun yolda..
ama işte bir 4 çekerin verdiği o viraj kabiliyeti, o üstün yol tutuştan eser kalmaz.

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

OCAK 2017 TARIHLI EKLEME
@uğur yumak arkadaşımız tüvtürk muayene sırasında aracını görüntülemiş resim ve video çekmiş.
artık anlamayan kalmayacaktır, aracınız 4 çeker ise riske girmeyin görevliden tekerleklere roller koymasını mutlaka şart koşun!!!
-ön fren testi sırasında arka tekerleklere
-arka fren testi sırasında ön tekerleklere
(Alternatif: Fren testini aracın içine cihaz koyarak normal yolda aracı kullanarak test edebilirler o sorun olmaz. bilginize)
(Eğer aracınız sürekli 4 çeker değil ise, istediğiniz zaman 2 çeker olabiliyorsa bütün bunlara gerek yoktur. bilginize)

https://lh3.googleusercontent.com/bFVyhHrX1_ne2xHnhdWVjT1Aq-ExkJD9WOWwfVQxHlHtP3hKQv0kI8AU-Co8S8Azs_mQaFeFvWWtO8oZQDyOKGbs_F2L5ZOOTpXenw27iVx YZ4JlScTdrv4XcS4QPTF_zu0U3iW-8cwWoznmyyIdEPLoBPO9linBWKBzTQk4yvAEKfGpPFtbd2TtTe NFaWZfjD-Eb6MkFacKWkH0n2a1hGotM4uxX8ek-TNK6pj9ShQ3_FgMP-ClX4VDJYsyVM6rwt40kW--0BGYiJBEwcDOQXYKPu3_r-SnZRVm1xBQnG1A-30J1sxHH94qfWZE80gMUuOk1gaPuE3kysa1JS6puyHWHA9NFNI vLsK_FEJOtnapAA0yzR7c25WCltDGwy7WGUYUq7ScwSADqJRs5 aTN_GIXTpas-p7_ROMlwLxoWuIaoRt8lYppFJOLswyaviixmGox8RZTcTpzB6N 6n9IGK7gXeYbAOEnZvNLzasTrOiPgm49V6Ply4o0dR9A2q_1ZP qvhoZCt7oDo3h9rtbYomblzsKdYq6PxxLuDsXD4dhlDvyVXE5X v1pFtwg4aaplcVO39XWC3dnr5pNNlu17JFzSrSAZIU1qAOYPul b349fl9QIMXYrpj=w454-h808-no

https://lh3.googleusercontent.com/804-rNGDbEHgAPJk6S20e6n3Tk5fLmTFAF6UUeZfTuuVnhvBNajn6j HPvg5I4iycAgXax7ylUT3igFGZa6CH9sXoyrnC7H4705ZxKw6V NuAynwWYBTE3r2Uvc4R81ASaBaTmnucRz5TDU4EjrcVtJPQAoA 7GuqATqejvtUVgdRCWANp1dCzmyA9qXFu63Kv8IikRdY3am8PC RcbujN2Vr3YsUYgXymenEhjGS-NqAeaTr45WdANNAKHJBeRwRSHgqpWA9LsaIf6HJrgojfCRmLCB JJJ9dflmpvFJSd8WoQSWK9lFTRaJAKw9omOhFAnBoAZs_B7vuU z5b8Cq8moGMOW2Bj240v-giV7jOEfbmw51K7vngzYtV9a6zqHqvcrIZ48xiuO56SAXv5WDH jFaGffxO4XgFrgCkfmjyaETIZhaN8ARJ3iXpeTsw3kt6iLPFgi sOKOe1woUlIFHSNpc5PGO8m4t-VMuPNIeWmn0WK_mkyqGu-azjmfDXpq15WQw57Fmki2hY1RrOrV4R-RPtc-3eCpzlJpU9ncb4nE8g24bspOduGB8NI-rNfmz_7yE7jLYvvybanJ1xqlvMrlqw36uKD9ZkiK4RYX96rM4M O5feOi_tll4=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/UmfPcGqgckNdr2_nTuzJLanJlBNcEX4qY7QFKjQ9qhPcz1nuG7 HFEiomYfcb6KtJqz7iYYUJEAIbk7lU6yzNtExH-6jE66t_DyKGNNm4VkjIPdJLSGLUIw8Wttf_n0Kuxbg7F3yImAZ IwW7JPySjEWSK3JXcwPMPoL3eJhmAadDFC0zBBK0hOsCXNW9Zi 72XHc7aHVuVdDcnWOaAV3zGA6uMk2bLGVmVShtMjkSwnfi5-xUCXhlJHuB2PU8XWv5lgPtdbSX3gWfiOk8gdq-EwsWzq1KdSpB1qf-jBH33yyQzhEcsRy6A59zAXqxJARLCFEnFadTANEScYDcXdaKoX 8vKMsI7_6a5ogz7OAZTabiSTcS2bzY29Z4JGNm5UBixuV7mBQG ERagqUlIzSnti7j_FidPVEXVVmAjscI1XF_huVT_luaGcuwXPU UkhVLlNyTJrtnYxsUHY5QIHJQBOIt6oIezzRjXUhhEzHie6bpp Dd5b0pVmurOIA4n62zQifAcIvrqm1LmRz21gSxWJ8Ck6EVg_hS tNBDnU5LAzorvEbvQLLrwwg3nug9ajUODhXNJ-vnv_0WokYqJqe_iCgqLuJ1MdvPYx9L-xMptwgX9zlgv_0Tkic=w1280-h720-no

Video

https://www.youtube.com/watch?v=VDVEqAMTuuw

https://lh3.googleusercontent.com/PwJtH12ZW2OhmXCavcjSMcbGgstKSOq4afE-2oidqRkKw0G_fKcm3MKjKdJyMmDM2Aq6_KyNLzmIA-cRuFUEdfNYkaxPK9dbExK14_mYsg_ttp-tSprkB4AtSoaUQkjjIiUBcLAdfZVW9qdlNwjsWfBk1cPD2lwZZ ye6eBOtS-rpwe9Wms_t5azjk0MSub6sWGGU-I_n6DRNRXPnoSkXzWRpyOW0AHUou0FEJjvMGr0shmEONgTWzRg xdYiRD6awYQiJetlEplNj-zfE9-Nw9NGZZSBgbPkGNKdz-aXCKu4JfU-dSWljQhRdQgpAJ6Pm9nV28ewmMXRtyYnbcnRfsQBpLjYqDFxgb V6OXhRjnUUqoXcLCSPR9nwhU2q3uuOewAFSMaGrCPp718C4T_C FlBAP33m_p3QpQvuN3mzvb2tQuwo0f4DXbl_iwdX1YpzReqVky f29iw8ypEDb05LTngHj1QBYZHWRrpGD0xiVEEo5QOMshJFKqxC Nh6O0oPyaatl87qwwIdeqT9Xjkr2EY2MpwOv3F09U916osr-gqFLS7ruZa_zmLa6te9_PNv4L6TJHm6-_hUk7P03g5tkqCSj-IcceLcJUCm8clTWb0RROKVeQhTTv=w334-h439-no

**bir ekleme daha yapayım
aracınız aşırı elektronik bir 4 çeker sisteme sahip değilse (bir sürü 4 çeker çeşidi var, hepsinin çalışma yapısını bilmiyorum)
videodaki gibi subaru impreza yada benim araba gibi alfaromeo 155 Q4, lancia delta integrale vs vs ise
ve bu test sırasında ROLLER ÜZERİNDEKİ lastikleriniz dönmüyorsa !!!! bilin ki sizin aracınızın viscouse coupling dediğimiz 4 çeker parçası sorunludur.
arada bununa belirteyim.

Frid
03-03-2014, 11:45
sürekli dört çeker araçlar sahipleri, özellikle üzerine basarak ayrışma işlemi olmadığını belirtin arkadaşlar. umarsız ve düşüncesiz insan çok.

avare roller veya seyyar fren test cihazı kullanılmalı bu araçlarda.

ARP
03-03-2014, 13:36
Benimde ilk muayenemdi.Ne olur olmaz diye foto çekmiştim.Mersinde evo 9 da sorun çıkmış ve ankaraya göndermişlerdi. Tüv turk masraflarını ödemişti servisin söylediği.

https://lh5.googleusercontent.com/-aRqx-TwfgGQ/UxR8xmX-jQI/AAAAAAAABJA/d--KVOwk7S0/s800/roller2.jpg

_yekta_
03-03-2014, 15:33
faydalı bilgi paylaştığınız için teşekkür ediyorum , babamda ilk seri x3 lerden var galiba bu söz ettiğiniz sürekli 4x4 durumu bu araç için geçerli :?

XSi
03-03-2014, 17:28
Eski isyerinden bi arkadasin 2006 impreza 2.0r in viskozu bozuldu muayenede. Onemli bir durum.

Maxi
03-03-2014, 18:55
faydalı bilgi paylaştığınız için teşekkür ediyorum , babamda ilk seri x3 lerden var galiba bu söz ettiğiniz sürekli 4x4 durumu bu araç için geçerli :?

riske girmeye degmez bence her 4 cekerde roller kullanilmasi lazim.
viscous coupling dedigimiz parca binlerce dolar.

bektas_talay
03-03-2014, 23:46
tiguan marka 4x4 aracım var aynısnı yaptılar araba bi ıkındı dönmedi tekerler sonra başka kanala alıp altına seyyar tekerli bişey koydular oldu

mesela el freni inik vites boşta ön tekerlerden kaldırıp bir çekici çekemezmi aracı ?

Sh4rk
03-03-2014, 23:57
Daha gecen gun aklimdaydi farkli bir aracla tuvde aklima geldi acaba 4 cekerler nasil yapiliyor diye aklima gelmemisti boyle birsey olucagi kendi arabami goturcegim zaman sokmam kardesim bu 4x4 skinti olur bu tarzda diyecektim :) ki bu konuyu gordugum iyi oldu :) tesekkurler

Maxi
04-03-2014, 03:32
tiguan marka 4x4 aracım var aynısnı yaptılar araba bi ıkındı dönmedi tekerler sonra başka kanala alıp altına seyyar tekerli bişey koydular oldu

mesela el freni inik vites boşta ön tekerlerden kaldırıp bir çekici çekemezmi aracı ?

oooo kesin bozulur viscous, hiç şansı yok..

Frequency_48
04-03-2014, 13:33
Benım aracın fren testini dışarıda ellerinde fren test cihazı denilen bir aletle yapıyorlar. Biniyorlar arabanın içine ellerinde bir alet. Belli hıza kadar hızlanıp sonra aniden dip fren yapıyorlar. sanırım G kuvvetini hesaplayıp ona göre fren test puanı veriyor.
En son 9 çıkmıştı... Normali de 7 mi neymiş.

Bilgilendirme konun için tşk ler.. Konuyu bilmeyen çok fazla.. yardımcı olacaktır.

Maxi
04-03-2014, 13:39
Benım aracın fren testini dışarıda ellerinde fren test cihazı denilen bir aletle yapıyorlar. Biniyorlar arabanın içine ellerinde bir alet. Belli hıza kadar hızlanıp sonra aniden dip fren yapıyorlar. sanırım G kuvvetini hesaplayıp ona göre fren test puanı veriyor.
En son 9 çıkmıştı... Normali de 7 mi neymiş.

Bilgilendirme konun için tşk ler.. Konuyu bilmeyen çok fazla.. yardımcı olacaktır.

o sistem kalktı
artık roller koyuyorlar dönmeyen tekerleklerin altına
(zaten koydukları vakit sıkıntı yok, koymayınca sıkıntı)

lethaldoze
04-03-2014, 13:47
bizde cayenne turboyu muayene götürmüştük Allahtan bi sorun olmamış.

Maxi
04-03-2014, 14:32
bizde cayenne turboyu muayene götürmüştük Allahtan bi sorun olmamış.

sorun çıkmamış derken?
sizin araçta bu parça varmı yokmu bilmiyorum açıkçası.
çok yeni araçlar full elektronik kontrollü.

--------------------------------------------
fakat bazı arkadaşların anlamadığı bir nokta var
bu viscous coupling denen malzeme ne kadar hatalı kullanırsanız o kadar bozuluyor
yani kırılan birşey değil
hatta bir ömrü var, işte sallıyorum belki 200 bin km sonra değişmek lazım gibi.

eğer sözkonusu yanlış uygulama yapılırsa ekranda uyarı yazısı çıkmaz
araba gene yürür ama eskisi gibi yol tutmaz

mayday
04-03-2014, 22:23
4X4 konusuyla ilgili bir sorum olacak. 1989 model 300E 4 MATIC aracımız var ancak enteresan bir sistemi var, bagajda tüpler falan var yag ile çalışıyor, motor kısmında bir mandalla ayırıp 2 çekere geçirebiliyorsun falan ? Bu sistem ile ilgili kimse pek birşey bilmiyor. Bu sistem ile ilgili bir bilgin var mı ?

Bahsettiğiniz sistemi çok merak ettim. Bi resim çekip ekleme imkanınız varmıdır?

akın
04-03-2014, 22:45
Rollerdan önce bir cihaz bağlıyorlardı arabaya. Yola çıkıp test ediyorlardı. Cihaz yönlendiryor sonrada çıktı veriyordu. O sistem süperdi. Vay bu nasıl araba gidişte o biçim falan diye,hop vize cepte:):):)Şimdi biraz daha zorlandı.....

VWci
04-03-2014, 22:50
Roller'larin gelmesi son 2 sene icerisinde oldu. Oncesi? Mesela benim arac, 2003 model toplam su ana kadar benden once 2 muayyenesi var ne oldu onlarda Allah bilir...

akın
04-03-2014, 23:08
Roller'larin gelmesi son 2 sene icerisinde oldu. Oncesi? Mesela benim arac, 2003 model toplam su ana kadar benden once 2 muayyenesi var ne oldu onlarda Allah bilir...

Sahibi uyarır ve ısrar ederse araca cihaz bağlanıp test ediliyordu. Normal yola çıkıp yada vizede müsait düzlük varsa orda test yapılıyordu.

G_TT_I
05-03-2014, 08:40
Bende bugüne kadar hep aracin içine sistem konarak yaptırdım,
Yapmak istemeyen biri öndeki monitöre bakiyoruz yük olursa testi durduyoruz, ibre şu degeri gosterirse ortadan diff, kilit var vs bir dünya dil döktü,
Benden sonra range çıktı arka lastikler baya dönmek istedi hatta yer kaygan oldugu icin 1-2 tur çevirdi ama surekli donmedigi icin sorun yok zaniyorlar.

yilmazcatalbas
05-03-2014, 11:04
1-2 ay önce 4x4 captiva aldık acaba bu sistem aracımda var mı? muayene de dediğiniz gibi bir problem yaşar mıyım ?

Maxi
05-03-2014, 12:32
1-2 ay önce 4x4 captiva aldık acaba bu sistem aracımda var mı? muayene de dediğiniz gibi bir problem yaşar mıyım ?

sizin araçta viscous coupling varmı bilmiyorum
çoğu 4 çekerde var
ama bilmemizde gerekmiyor aslında

kural: her 4 çeker araç için fren testi sırasında roller kullanılması şarttır.

riske girmeye değermi?
uyanık olun

207_TR
05-03-2014, 16:17
Tabi bu durum Sürekli 4 çeker araçlar için geçerli değil mi ?

Akıllı 4 çeker sistemdekiler için geçerli değil diye düşünüyorum.

çoğu 4 çekerde var

riske girmeye değermi?
uyanık olun

tarantino
05-03-2014, 17:15
genellikle subaru impreza ve forester de çok denk geldim boşta kalan tekerlek bir anda yeri tutunmasıyla pul kırıyor eğer şansınız yoksa o pul 4. vites dişlisini kırıyor

viscos bozulması aracın sağa ve sola dönüşlerinde aracın kasılmasına yol açıyor yani sanki araç tam kilitteymiş gibi dönüyor;)

akın
05-03-2014, 21:27
çoğu 4 çekerde var

riske girmeye değermi?
uyanık olun

Hakan abi aslında en güzeli cihaza bağlanıp denenmesi. Çünkü roller yöntemi biraz azda olsa riskli. 10sn boyunca frenleri ısıtılması lazımmış, dolasıyla frene basılıyor o esnada roller da dönen tekerler frene basıldığından dolayı duruyor yada zorla dönmeye çalışıyor. Özellikle arka fren testi için ön lastikler rollerda bulunduğundan ve ön frenler arkalara nazaran daha fazla sıkıldığı için ısıtma esnasında duruyor.Yani ön lastikler dönemiyor. Öncelikle cihaz diye ısrar edin yok mok derlerse o zaman rollerdan bahsedin.

Maxi
06-03-2014, 07:47
arkadaşlar ben sizi uyarıyorum, bundan sonrası size kalmış
bu yazımı her üye olduğum foruma yazdım.

Türkiyedeki bütün muayene istasyonlarına o rollerlar 4 çeker araçlar için dağıtıldı.
ama öylemi? ama bunda şu varmı? yok şöylemi? demeyin.

Eğer aracınız 4 çeker ise o rollarları kullandırın, riske girmeyin
ama audilerde gerek yok biz kullanmıyoruz, ama bmw lerde birşey olmuyor gibi BOŞ LAFLARI dinlemeyin.
Oyuncak değil o parça, çok pahalı.

tekrar yazayım viscous coupling bardak gibi kırılan birşey değil
yanlış kullandıkça daha daha özelliğini kaybeden birşey
bozuksa gene araba yürür
ama virajlarda, kötü yollarda, kar da iyi yol tutmaz, araba sanki yarı 4 çeker gibi olur.
benden söylemesi.

tstdrvr
07-03-2014, 09:13
bizimde yaza muayene var nasip olursa "roller" kullanılmazsa cıngar çıkaracaz anlaşıldı :)

[RaCeR]
07-03-2014, 09:16
Agustos ayında Orhanlı TÜV de muayneye sokmuştum başıma bu olay başıma geldi kavga dövüş birbirimze giriyorduk çocukla. Kendini savunduğu nokta ise "ya bu arabanın içinde düğme olacaktı nerde?" demesiydi..

ilovedrifting
07-03-2014, 15:46
TÜV standartları gereği Roller tüm istasyonlarda var diye biliyorum. Fakat eleman konusunda nasıl bir standartları var anlamış değilim. Sanayilerden çırakları toplayıp muayene elemanı yapmışlar.

Frid
09-03-2014, 00:37
Hakan abi aslında en güzeli cihaza bağlanıp denenmesi. Çünkü roller yöntemi biraz azda olsa riskli. 10sn boyunca frenleri ısıtılması lazımmış, dolasıyla frene basılıyor o esnada roller da dönen tekerler frene basıldığından dolayı duruyor yada zorla dönmeye çalışıyor. Özellikle arka fren testi için ön lastikler rollerda bulunduğundan ve ön frenler arkalara nazaran daha fazla sıkıldığı için ısıtma esnasında duruyor.Yani ön lastikler dönemiyor. Öncelikle cihaz diye ısrar edin yok mok derlerse o zaman rollerdan bahsedin.

zaten sistem o şekilde direk frenleme yapılamıyor. otomobil, kamyonet,minibüs vb için ilk 6 sn, ağır vasıta kamyon, çekici vb araçlarda ilk 8 sn geçmeden tam frenleme yapılamıyor. yapılsa da kayda değer veri alınamıyor.

Eray35
13-03-2014, 16:24
arkadaşlar ben sizi uyarıyorum, bundan sonrası size kalmış
bu yazımı her üye olduğum foruma yazdım.

Türkiyedeki bütün muayene istasyonlarına o rollerlar 4 çeker araçlar için dağıtıldı.
ama öylemi? ama bunda şu varmı? yok şöylemi? demeyin.

Eğer aracınız 4 çeker ise o rollarları kullandırın, riske girmeyin
ama audilerde gerek yok biz kullanmıyoruz, ama bmw lerde birşey olmuyor gibi BOŞ LAFLARI dinlemeyin.
Oyuncak değil o parça, çok pahalı.

tekrar yazayım viscous coupling bardak gibi kırılan birşey değil
yanlış kullandıkça daha daha özelliğini kaybeden birşey
bozuksa gene araba yürür
ama virajlarda, kötü yollarda, kar da iyi yol tutmaz, araba sanki yarı 4 çeker gibi olur.
benden söylemesi.

Abi şu an audi tt bakıyoruz 1.8t quattrolardan ben arızasını nasıl anlarım yada servise götürdüğümde anlayabilirler mi ?

Maxi
14-03-2014, 00:01
Abi şu an audi tt bakıyoruz 1.8t quattrolardan ben arızasını nasıl anlarım yada servise götürdüğümde anlayabilirler mi ?

biraz araştırma yaptım ama %100 doğru bilgi olmayabilir söyleyeyim.

1.8 tt quattrolarda haldex 4x4 sistemi kullanılmış
haldex lerde burada konuştuğumuz yanlışlıklar sonucu bozulabilen VISCOUS COUPLING yokmuş.
yani yukarıda yazdıklarımızı dikkate alma.

5 farklı haldex versiyonu var
mesela 4. jenerasyon 2007 senesinde kullanılmış
5. jenerasyon 2009 senesinde.
karışık bir yapı gördüğüm kadarı ile ve elektronik kontrollu güzel bir sistem.
pompası var, balatalı bir kavrama düzeneği falan filan.

kısacası bilemiyorum ama bozulmayan birşey yoktur, genede dikkatli araştırın derim.

Eray35
14-03-2014, 00:16
biraz araştırma yaptım ama %100 doğru bilgi olmayabilir söyleyeyim.

1.8 tt quattrolarda haldex 4x4 sistemi kullanılmış
haldex lerde burada konuştuğumuz yanlışlıklar sonucu bozulabilen VISCOUS COUPLING yokmuş.
yani yukarıda yazdıklarımızı dikkate alma.

5 farklı haldex versiyonu var
mesela 4. jenerasyon 2007 senesinde kullanılmış
5. jenerasyon 2009 senesinde.
karışık bir yapı gördüğüm kadarı ile ve elektronik kontrollu güzel bir sistem.
pompası var, balatalı bir kavrama düzeneği falan filan.

kısacası bilemiyorum ama bozulmayan birşey yoktur, genede dikkatli araştırın derim.

teşekkür ederim abi zaman ayırdığın için :)

VWci
14-03-2014, 05:14
Haldex sisteminin bakimi var yagi ve filtresinin belirli bir km de degismesi gerekiyor. Mesela 30.000' de bir ona dikkat etmelisin. Genelde onu atliyorlar ayrica haldex li vw-audiler onden ceker arac karaktersine sahiptir gerekli oldugu zaman gucu arka diffe verir. Subarular gibi degil.

06vutii06
16-03-2014, 13:19
4x4 alırken birde buna baktırmak lazım ozaman. çok araç geçirmişlerdir tüv den bu şekilde bilinçsiz

SGTI
26-08-2014, 14:47
o sistem kalktı
artık roller koyuyorlar dönmeyen tekerleklerin altına
(zaten koydukları vakit sıkıntı yok, koymayınca sıkıntı)

bende bir durum güncellemesi yapayım.
O sistem kalkmadı.Bugün babamın quattro a8 ini götürdüm.Bende acaba bilgili mi ben söylemeden anlıycakmı dedim ki anlamadı.Ön tarafta eşek kadar quattro yazmasına rağmen adam kamburun üstüne çıkarmaya kalktı.Dedim napıyosun bu 4 çeker araba...Haldexlerde sıkıntı çıkmıyor denmiş ama risk alınacak bir lüzüm yok.Rollerda vardı aslında ama kullanmadılar niyese.Ellerine bir cihaz alıp muayene istasyonunun yanındaki boş alanda dip fren yaptılar.Üstte yazan arkadaşın söylediği gibi g kuvvetini ölçüyorlar muhtemelen

KOSEREN
26-08-2014, 16:27
Bir de bu muayene elemanlarındaki sebepsiz özgüveni neye bağlıyorsunuz?Arabayı tasarlayan şef mühendis edaları falan..

RSBurak
26-08-2014, 21:47
Ben 2 subaruyu muayene soktum biri gc8 biri forester GC8 de muayeneyi yapan görevliye rica ettim sağolsun kırmadı 4 teker rollerdayken 4 üde dönüyordu manuel subaru olduğu için süreki 50 50 dağıtıyor gücü bu yüzden patinaj anında direk 4 tekerede güç iletiliyor.Ancak otomatik vites subarularda durum biraz farklı yağ basıncıyla çalışan difransiyel var yolda normal sürüş anında %80 ön %20 arka gibi bir oranla ilerlerken patinaj anında yağ basıncıyla difransiyele güç gönderip çekişi %50 dağıtıyor.Muayenede ilk etapta otomatik subarular ön arka ayırıyormuş gibi görünür ancak muazzam bi yük biner o sırada araç N modunda ön tekerler dönüyor arkalar duruyor.O roller biraz daha uzun çevirse arkalarda kilitlenip rollerdan fırlar araç ben foresterı muayeneye soktuğumda roller istedim söylene söylene koydu fren testinden sonra kardeş bu araba ayırıyor haberin olsun diye bide akıl dersi aldım.Bunu yazmamın sebebi otomatik vites 4x4 araçlarda da buna benzer sistem olabilir en temizi araç sürekli awd deyip roller istemeniz görevli gerek yok filan derse yaptırmayın muayeneyi onun bir tarafı terlemiyor biz bu araçları alırken :)

semavi
27-08-2014, 11:11
Bu durum benim başıma geldi. Farkedince uyardım roller koydular hadımkoyde

M525xd
07-10-2014, 16:20
Vermiş oldugunuz bilgi için teşekkür ederim gayet yararlı bir bilgi ve burası Türkiye yani başımıza gelmesi muhtemel :D

evolution_9
07-10-2014, 16:32
aracınızı satarken compitestlerdeki tek çeker dynoyada çıkarmayın

TuNeR_32
09-10-2014, 11:41
bende kısa zaman içerisinde aracımı muayeneye götürecektim önemli bilgiler için teşekkürler

Maxi
09-10-2014, 12:07
arkadaşlar bu iş çok ciddi
size gerek yok - bişe olmaz - daha önce sıkıntı çıkmadı falan diyen olursa hiiiiiiç dinlemeyin bile
o mevcut olan aklını kendine saklasın..

eğer roller kullanmazsanız 4 çekeriniz bozulur, bozuk ise dahada bozulur.

obenR
09-10-2014, 12:20
ben üç kere wrx götürdüm muayneye sıkıntı olmadı biri 2004 dü biri 2005 di ilkini götürdüğümde tuvturk ün ilk zamanlarıydı düzlükte arabaya dört kişi binip frene basıp fren testini öyle yapmışlardı haralde fren testi içindi :) :)

TEQUILA
09-10-2014, 12:29
Üstad sürekli 4 çeker olmayan araçlarda muayenede 2 çekere çevirdiğimizde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır herhalde değil mi?

Maxi
09-10-2014, 12:37
ben üç kere wrx götürdüm muayneye sıkıntı olmadı biri 2004 dü biri 2005 di ilkini götürdüğümde tuvturk ün ilk zamanlarıydı düzlükte arabaya dört kişi binip frene basıp fren testini öyle yapmışlardı haralde fren testi içindi :) :)

o zamanlar roller denen aparat yoktu, 4 çekerleri o şekilde test ediyorlardı.
yani g kuvvetinden fren mesafesini buluyorlardı.

Üstad sürekli 4 çeker olmayan araçlarda muayenede 2 çekere çevirdiğimizde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır herhalde değil mi?
eğer ön-arka ayrımı yapılabiliyorsa manuel olarak ve siz bundan %100 eminseniz tabiki sorun yok.
burada anlatılan olay sürekli 4 çeker araçlar için geçerli (permanent four whell drive)
ama eğerki aracın sisteminden emin değilseniz, şüpheniz varsa hiç riske girmeye değmez.

Maxi
09-10-2014, 12:50
asıl sıkıntı adam 4 çekerinizi bozunca bunu kanıtlayamazsınız.
bir arıza ışığı yanmaz, ses yapmaz, çoğu arıza durumunda kırılan dökülen bir durum olmaz.
al işte gidiyor araban herşey normal nedir bozulan? der, kalırsın öyle..

viscouse isminde bir parça var sistemde ve o bozulursa bunu anlamanız için aracın 4 çekerini ciddi bir şekilde test etmeniz şart.
normalde düz yolda gider, geri gider, sağa sola normal dönersin, gazlarsın 200 de 240 da yaparsın uzun yolda..
ama işte bir 4 çekerin verdiği o viraj kabiliyeti, o üstün yol tutuştan eser kalmaz.

edit:
imla

Eworen
09-10-2014, 14:48
Ben bayramdan once goturdum 4x4 oldugunu soyledim
Bos arazide araci alip frene bastilar durdular ne olctuler bilmiyorum ama testi oyle yaptilar
Soylemezseniz hic dikkat etmeden std test etmeye calisiyorlar

sedat
09-10-2014, 15:19
güzel bir paylaşım
teşekkürler.

douu
10-10-2014, 07:57
faydalı konu tebrikler. 3 sene kadar önce burda bi evo 9a fren testi yaparken transferi yediler. sonra hatalarını kabul edip ödemişlerdi tüm masrafı.

Harun S.
11-10-2014, 11:15
Kesinlikle her kullanıcının bilmesi gereken bir konu. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bolkar1st
18-10-2014, 22:31
Rollerdan önce bir cihaz bağlıyorlardı arabaya. Yola çıkıp test ediyorlardı. Cihaz yönlendiryor sonrada çıktı veriyordu. O sistem süperdi. Vay bu nasıl araba gidişte o biçim falan diye,hop vize cepte:):):)Şimdi biraz daha zorlandı.....
iyiymiş :D

onn_dear
19-10-2014, 09:06
çok faydalı bilgi, bilgilendirme için teşekkürler...

fsunnetci
19-10-2014, 22:56
böyle paylaşımlara can kurban eline sağlık,
teşekkürler.

McKrop
15-11-2016, 20:36
Bence bu konuyu periyodik olarak "up"lamalı !! bir arkadaşımın başına geldi. Sizinde diliniz yanmasın

hfk
16-11-2016, 07:34
Daha çok yeni yaşadığım bir olay

Birçok STI yada EVO sahibi arkadaşımın başına gelen olay bugünde benim başıma geldi. Olayın baş kahramanı TÜVTÜRK
Bugün (15.11.2016) TüvTürk Orhanlı'ya önceden randevu alarak Subaru İmpreza STI aracı muayeneye götürdüm. Muayene sırası bana geldiğinde ilgili kişiye aracın anahtarını verirken aracın sürekli dört çeker 4*4 olduğunu Roller'a almamasını aksi durumda mekanik ciddi sıkıntı yaşanabileceğini hatırlattım. Kendisi de beni onaylayarak araca bindi bende bekleme salonuna doğru ilerledim.
Araçtan eşya almak için kafamı çevirdiğimde bu ilgili arkadaş aracı roller'a almış ve yaklaşık 15 20 saniye (benim gördüğüm) hareket ettirmeye çalışıyordu. Hemen kendisi bir kez daha ikaz ettiğimde pişkin bir tavır ile test ettim belki olur gibi ciddiyetsiz bir ifade kullandı.
Olay asıl bundan sonra başlamakta resimlerde gördüğünüz aparat araca uygun olmadığından dolayı muayene işlemim iptal oldu, oradaki arkadaşlara göre araç aşırı alçak idi. Toplu iğne başı kadar hatayı bulan bununla ilgili destanlar yazabilen kurum maalesef bununla ilgili bana herhangi bir belge vermeyi kabul etmedi.
Siz ki eğer devlet tarafından bu konu hakkında tek yetkilendirilmiş kurum iseniz her araca göre gerekli ekipmanları bünyenizde bulundurmak zorundasınız, araçtan kaynaklı bir sıkıntı söz konusu ise de bunu da yazılı olarak bildirmek zorundasınız.
Çok merak ediyorum bu olayın Almanya'da bu şekilde yaşanma ihtimali var mıdır?
Yazılı bir belge sunmadan muayene yapılmayacak dışarı çıkın ifadesini kurum ciddiyetinize yakıştırıyor musunuz?
Araç üstünde hiç bir değişiklik yapmadan farklı bir istasyonunuz muayene işlemi yaptığında Orhan'lı istasyonundaki bu kişilere nasıl bir yaptırım uygulayacaksınız?
Çalışanlarınıza müşteri ilişkileri konusunda yeterli eğitim veriyor musunuz ?
Gerekenin yapılması umudu ile .........

Quantum
16-11-2016, 09:12
Aynı şekilde ben bir ekleme de yapayım..

Bazı lastikçiler lastiklerin balans ayarlarını arabanın üzerinde yapıyor. Kriko ile arabayı kaldırdıktan sonra balans makinasını yaklaştırıyorlar ve makinanın üzerindeki dönen aparat sayesinde lastiği döndürerek balansı yapıyorlar. Tam olarak aşağıdaki makina.. Eski bir makinadır pek kalmadı ama

https://i.ytimg.com/vi/HTLu5wgI1o4/maxresdefault.jpg

4x4 aracınıza bu üstteki gibi bir makinayla balans yapmak isteyen lastikçinize izin vermeyin.. Aracınızın 4 çekeri ciddi şekilde hasar görür.. Sakın!..

Yapılması gereken lastikçinin üşenmeyip jantı arabadan sökmesi ve aşağıdaki gibi bir makinaya bağlamasıdır.

http://www.ferhatrotbalans.com/assets/images/neden-balans-ayari.jpg

DOHC
16-11-2016, 09:47
[QUOTE=Quantum;8227028]Aynı şekilde ben bir ekleme de yapayım..

Eskiden araç üstünde yapılması daha iyi deniyordu. Araç üzerinde bulunan yürüyen aksam parçalarının olası titreşimi de hesaba katıldığı için.
Ama artık değişti dediğin gibi......

d3n1s
16-11-2016, 16:18
benim asıl merak ettiğim, her kullanıcı bizim gibi bilinçli değil, arabaya yağ koymayı geçtim cam suyunun nereden doldurulduğunu bilmeyen tonla adam var arabaya binen. Eğer ki tek yetkili TüvTürk ise, çalışanların buna uygun davranması gerekmez mi? Her araba kullananın bizim gibi arabadan anlaması mümkün değil, gerekli de değil.

KOSEREN
16-11-2016, 16:36

Bazı lastikçiler lastiklerin balans ayarlarını arabanın üzerinde yapıyor. Kriko ile arabayı kaldırdıktan sonra balans makinasını yaklaştırıyorlar ve makinanın üzerindeki dönen aparat sayesinde lastiği döndürerek balansı yapıyorlar. Tam olarak aşağıdaki makina.. Eski bir makinadır pek kalmadı ama

4x4 aracınıza bu üstteki gibi bir makinayla balans yapmak isteyen lastikçinize izin vermeyin.. Aracınızın 4 çekeri ciddi şekilde hasar görür.. Sakın!..

Yapılması gereken lastikçinin üşenmeyip jantı arabadan sökmesi ve aşağıdaki gibi bir makinaya bağlamasıdır.

Ekleme yapayım;2 çeker araçlarda bile dsc,esp vs devreden çıkartın.Bu şekilde dsc beyni yakmış fazlaca bmw var.
Sistemin devreden çıkmadığı araçlarda kesinlikle yaptırmayın.

rain man
16-11-2016, 18:37
Benim bir sorum olsun.

Spacer olan araçlarda balans ancak şu eski tip makinelerle olacağı için zorla onunla iki kez yaptırmışlardı. Onda da arka denge kolunun üzerine düşürdü arabayı çocuk. Lanet ettim balanssız kalsın deyip yaptırmadım daha.

Spacer'ı olan araçlar için çözüm nedir?

Yiğit G.
20-11-2016, 04:14
Benim bir sorum olsun.

Spacer olan araçlarda balans ancak şu eski tip makinelerle olacağı için zorla onunla iki kez yaptırmışlardı. Onda da arka denge kolunun üzerine düşürdü arabayı çocuk. Lanet ettim balanssız kalsın deyip yaptırmadım daha.

Spacer'ı olan araçlar için çözüm nedir?

Göbeği oturmayan spacer seninkiler sanırsam.Benim spacerlar göbeği oturuyor orda kalıyor geçen ay lastikleri çıkartıp balans yaptırdım 4 tekerede sorun olmadı.

rain man
20-11-2016, 14:56
HR'nin 5 mmlik spacerları var ancak göbeğe oturuyor olmazsa söküp yaptırayım bende. Kışlıklar takılırken bakıp karar verelim madem mümkün.

XSi
20-11-2016, 15:37

Çoğu 4 çeker aracta ön arka diferansiyel açık tiptir.

Sizin söylediğiniz ariza 2 çeker veya 4 çeker farketmeksizin LSD diferansiyellerde olabilir.

hamza
08-12-2016, 18:51
arkadaşlar ben yeniyim ama forumu takip ediyorum,gerçekten ne yaptıgını bilen insanlar cok iyi bir forum.
benim sıkıntım şöyle x5 2005 model bir aracımız var şanzımanı değiştirilecek 4x4 değilde sadece arkadan çekiş yapmak istiyoruz 745i şanzıman uyuyor n62 4.4 motor bunu yapınca araç yürürmü arıza ışıkları belki yanar ama olsun ona razıyız.

Sert@ç
08-12-2016, 18:53
arkadaşlar ben yeniyim ama forumu takip ediyorum,gerçekten ne yaptıgını bilen insanlar cok iyi bir forum.
benim sıkıntım şöyle x5 2005 model bir aracımız var şanzımanı değiştirilecek 4x4 değilde sadece arkadan çekiş yapmak istiyoruz 745i şanzıman uyuyor n62 4.4 motor bunu yapınca araç yürürmü arıza ışıkları belki yanar ama olsun ona razıyız.

Neden ön aksları sökmüyosunuz ?

Maxi
08-12-2016, 19:04
ya ustalar!
her 4x4 mevzusunu buraya yazmak zorunda değilsiniz
konunun ucu kaçtı, buradaki konu 4x4 ve tüvtürk sorunudur.
lütfen diğer 4 çeker problemlerinizle ilgili konularınızı forumda ilgili yerde açınız

hamza
08-12-2016, 20:35
haklısın ama 4x4 konusu bulamadım başka .biz x5 şanzımanı parçalandı bu yuzden 745i n62 sanzımanı aldık onu takacağız yerlerini ve saftı ayarladık işte bunu takınca acaba beyin buna ne der,yürürmü

hamza
08-12-2016, 20:38
bu konuyu yazacagım yer varmı

Schumi
08-12-2016, 22:10
bu konuyu yazacagım yer varmı

Yeni konu açabilirsiniz. BMW X5'i Arkadan İtişe Çevirmek ? gibi. Her farklı sorun için forumda yeni konu açmak en doğrusudur.

Maxi
09-12-2016, 06:33
buraya yeni konu açabilirsiniz
http://www.techturkey.com/forum/yol-tututh-and-aktarma-ve-frenler

Tansell
10-12-2016, 10:22
Yeni konu açabilirsin

Fatih06ank
13-12-2016, 10:54
Herkese merhaba. golf 1.8 4Motion aracım bende olduğu süre zarfında (14 yıl) defalarca muayeneye girdi, o eski balans makineleriyle bikaçkez dönerek balans da yapıldı ama ben hiç bir sorun yaşamadım 4çeker sisteminde.

MatraX_07
13-12-2016, 11:03
oto ekspertiz işi ile ugrasıyorum sürekli 4*4 araçlar geliyor çok ince bir nokta aslında dikkat edilmesi gerekiyor dikkat edilmediği zaman sıkıntı olabiliyor
Allahta makinayı manuel olarak 4*4 olarak ayarlıyoruz sıkıntı da olmuyor

Kantarci
24-12-2016, 20:50

Hocam 2008 sorento var bende.Benzer sistemler mevut araçlarımızda.
Yanlız sürekli 4*4 ten alıp arka itişe alabiliyorum ben aracımı sorun çıkmıyor.
Sürekli 4*4 lerde captiva x5 q7 vs sıkıntı yaşayabilirsin.Risk almayın derim :)

Maxi
23-01-2017, 18:27
@uğur yumak arkadaşımız tüvtürk muayene sırasında aracını görüntülemiş resim ve video çekmiş.
artık anlamayan kalmayacaktır, aracınız 4 çeker ise riske girmeyin görevliden tekerleklere roller koymasını mutlaka şart koşun!!!
-ön fren testi sırasında arka tekerleklere
-arka fren testi sırasında ön tekerleklere
(Alternatif: Fren testini aracın içine cihaz koyarak normal yolda aracı kullanarak test edebilirler o sorun olmaz. bilginize)
(Eğer aracınız sürekli 4 çeker değil ise, istediğiniz zaman 2 çeker olabiliyorsa bütün bunlara gerek yoktur. bilginize)

https://lh3.googleusercontent.com/bFVyhHrX1_ne2xHnhdWVjT1Aq-ExkJD9WOWwfVQxHlHtP3hKQv0kI8AU-Co8S8Azs_mQaFeFvWWtO8oZQDyOKGbs_F2L5ZOOTpXenw27iVx YZ4JlScTdrv4XcS4QPTF_zu0U3iW-8cwWoznmyyIdEPLoBPO9linBWKBzTQk4yvAEKfGpPFtbd2TtTe NFaWZfjD-Eb6MkFacKWkH0n2a1hGotM4uxX8ek-TNK6pj9ShQ3_FgMP-ClX4VDJYsyVM6rwt40kW--0BGYiJBEwcDOQXYKPu3_r-SnZRVm1xBQnG1A-30J1sxHH94qfWZE80gMUuOk1gaPuE3kysa1JS6puyHWHA9NFNI vLsK_FEJOtnapAA0yzR7c25WCltDGwy7WGUYUq7ScwSADqJRs5 aTN_GIXTpas-p7_ROMlwLxoWuIaoRt8lYppFJOLswyaviixmGox8RZTcTpzB6N 6n9IGK7gXeYbAOEnZvNLzasTrOiPgm49V6Ply4o0dR9A2q_1ZP qvhoZCt7oDo3h9rtbYomblzsKdYq6PxxLuDsXD4dhlDvyVXE5X v1pFtwg4aaplcVO39XWC3dnr5pNNlu17JFzSrSAZIU1qAOYPul b349fl9QIMXYrpj=w454-h808-no

https://lh3.googleusercontent.com/804-rNGDbEHgAPJk6S20e6n3Tk5fLmTFAF6UUeZfTuuVnhvBNajn6j HPvg5I4iycAgXax7ylUT3igFGZa6CH9sXoyrnC7H4705ZxKw6V NuAynwWYBTE3r2Uvc4R81ASaBaTmnucRz5TDU4EjrcVtJPQAoA 7GuqATqejvtUVgdRCWANp1dCzmyA9qXFu63Kv8IikRdY3am8PC RcbujN2Vr3YsUYgXymenEhjGS-NqAeaTr45WdANNAKHJBeRwRSHgqpWA9LsaIf6HJrgojfCRmLCB JJJ9dflmpvFJSd8WoQSWK9lFTRaJAKw9omOhFAnBoAZs_B7vuU z5b8Cq8moGMOW2Bj240v-giV7jOEfbmw51K7vngzYtV9a6zqHqvcrIZ48xiuO56SAXv5WDH jFaGffxO4XgFrgCkfmjyaETIZhaN8ARJ3iXpeTsw3kt6iLPFgi sOKOe1woUlIFHSNpc5PGO8m4t-VMuPNIeWmn0WK_mkyqGu-azjmfDXpq15WQw57Fmki2hY1RrOrV4R-RPtc-3eCpzlJpU9ncb4nE8g24bspOduGB8NI-rNfmz_7yE7jLYvvybanJ1xqlvMrlqw36uKD9ZkiK4RYX96rM4M O5feOi_tll4=w1280-h720-no

https://lh3.googleusercontent.com/UmfPcGqgckNdr2_nTuzJLanJlBNcEX4qY7QFKjQ9qhPcz1nuG7 HFEiomYfcb6KtJqz7iYYUJEAIbk7lU6yzNtExH-6jE66t_DyKGNNm4VkjIPdJLSGLUIw8Wttf_n0Kuxbg7F3yImAZ IwW7JPySjEWSK3JXcwPMPoL3eJhmAadDFC0zBBK0hOsCXNW9Zi 72XHc7aHVuVdDcnWOaAV3zGA6uMk2bLGVmVShtMjkSwnfi5-xUCXhlJHuB2PU8XWv5lgPtdbSX3gWfiOk8gdq-EwsWzq1KdSpB1qf-jBH33yyQzhEcsRy6A59zAXqxJARLCFEnFadTANEScYDcXdaKoX 8vKMsI7_6a5ogz7OAZTabiSTcS2bzY29Z4JGNm5UBixuV7mBQG ERagqUlIzSnti7j_FidPVEXVVmAjscI1XF_huVT_luaGcuwXPU UkhVLlNyTJrtnYxsUHY5QIHJQBOIt6oIezzRjXUhhEzHie6bpp Dd5b0pVmurOIA4n62zQifAcIvrqm1LmRz21gSxWJ8Ck6EVg_hS tNBDnU5LAzorvEbvQLLrwwg3nug9ajUODhXNJ-vnv_0WokYqJqe_iCgqLuJ1MdvPYx9L-xMptwgX9zlgv_0Tkic=w1280-h720-no

https://www.youtube.com/watch?v=VDVEqAMTuuw

Maxi
23-01-2017, 18:34
bir ekleme yapayım
aracınız aşırı elektronik bir 4 çeker sisteme sahip değilse (bir sürü 4 çeker çeşidi var, hepsinin çalışma yapısını bilmiyorum)
videodaki gibi subaru impreza yada benim araba gibi alfaromeo 155 Q4, lancia delta integrale vs vs ise
ve bu test sırasında ROLLER ÜZERİNDEKİ lastikleriniz dönmüyorsa !!!! bilin ki sizin aracınızın viscouse coupling dediğimiz 4 çeker parçası sorunludur.
arada bununa belirteyim

melihyilmaz
23-01-2017, 21:03
bir ekleme yapayım
arada bununa belirteyim

duster larda orta kilidi açıp 2 çeker yapıyorsun. arka iptal oluyor. Bunlar olmadan bir sıkıntı olurmu peki yoksa hiç riske atmayalımmı.

UĞUR YUMAK
23-01-2017, 23:24
videodaki subaru benim aracım, Hakan abi saolsun başlık açtı bilgisi olmayanların mutlaka dikkat etmesi gereken bi durum.
2 gün sonra aracınızın bozulduğunu anlarsanız hiç bir suçlamada bulunamazsınız TÜV'e.
Ben aracımı İzmir Bornova istasyonuna götürdüm.
Yaklaşık2,5 saat bekledim ve sinirlilik durumum tavan yapmıştı, roller olayını uygulamazslarsa olay çıkartmama sebep olacaklardı.
Fakat görevli arkadaş ismimi söyleyip aracı yanaştırdığımda yanıma gelip " Simetrik 4 çeker bu, doğrumu ? " diye sorunca oldukça şaşırdım.
Bunun üzerine direkt olarak videodaki uygulamayı yaptı ve aracımı zorlamadan geçtim.

Maxi
24-01-2017, 05:13
duster larda orta kilidi açıp 2 çeker yapıyorsun. arka iptal oluyor. Bunlar olmadan bir sıkıntı olurmu peki yoksa hiç riske atmayalımmı.

hayır, araç 2 çeker oluyorsa hiç bir sorun olmaz.

ÖzgürErgene
14-02-2017, 13:28
Merhaba arkadaşlar gerçekten dikkat edilesi bir konu. Konuyu açan arkadaşın emeğine sağlık. Yalnız aklıma takılan bir şey var.
4x4 araç fren testine alındığı zaman kesinlikle roller a alınması gerekiyor. Örnek veriyorum Subaru GC8 ile 140 km hızla gidiyorum arka diskler ön disklerden daha eski ve ani fren yapıyorum ön tekerler kayıyor, arka tekerler dönüyor viscous coupling denen parça yine bozulmaz mı acaba? Meraktan soruyorum. Konuyu baştan sona okudum ve hiç kimse düşündüğüm gibi bir şeyden bahsetmemiş.

Teşekkürler..
Saygılar.

Maxi
14-02-2017, 13:55
Merhaba arkadaşlar gerçekten dikkat edilesi bir konu. Konuyu açan arkadaşın emeğine sağlık. Yalnız aklıma takılan bir şey var.
4x4 araç fren testine alındığı zaman kesinlikle roller a alınması gerekiyor. Örnek veriyorum Subaru GC8 ile 140 km hızla gidiyorum arka diskler ön disklerden daha eski ve ani fren yapıyorum ön tekerler kayıyor, arka tekerler dönüyor viscous coupling denen parça yine bozulmaz mı acaba? Meraktan soruyorum. Konuyu baştan sona okudum ve hiç kimse düşündüğüm gibi bir şeyden bahsetmemiş.

Teşekkürler..
Saygılar.

öncelikle şunu sorayım, ön tekerlekler niye kayıyor? abs yokmu araçta?

ÖzgürErgene
14-02-2017, 14:04
Ön tekerler kayıyor derken abs li şekilde basıp bırakıyor demek istedim kusura bakma eksik olmuş.
Ve abs olmadığını düşün?

Ön balatalar arka balatalardan yeni veya arka balatalar bitik tutmuyor.
Abs li araçta bile olsa arka tekerler sürekli dönerken ön tekerler tamamen kaymasa da abs basıp bırakıyor ister istemez az da olsa kayıyor. Ya anladınız işte ne demek istediğimi :D

Maxi
14-02-2017, 14:34
yani durum şöyle cereyan ediyor
sistemin bozulması yani viscouse bozulması digital 1-0 gibi değil
farklı dönmeler oldukça eskime ilerliyor diye düşünelim
ne kadar uzun süre bu duruma maruz kalınırsa vc o kadar ısınıp aşınmaya devam ediyor.
söz konusu olan aşınma viscouse içerisindeki silikon yağ ve plakalar

fren esnasındaki 1 kaç dönme o kadar zararlı değil bence tabi hiç olması daha iyi
zaten çok az bir miktar dönme farkını göz ardı etmek lazım

şimdi bu fren testi sırasında adam kaç dakika tambur üzerinde kalıyor? tekerler kaç tur atıyor bilinmez
işlem sırasında vc her ne durumdaysa daha kötü hale geleceği tartışılmaz.

arka frenlerin zayıf olmasıda benzer bir durum, 1 kere bir zarar gelmez tabi ama
5 sene bu şekilde kullanılırsa ve her frende önler kitlenip arkalar devam ediyorsa aynı şey olacak
eskime artacak viscouse için

ÖzgürErgene
14-02-2017, 15:05
Bilgilendirme için çok teşekkürler:)

Emeğe saygı.. :icon_tup::icon_tup:

aybarsdnr
29-05-2017, 02:00
Konuyu tekrardan güncelleyelim.

İstanbulda her istasyonda roller mevcut mudur? Daha önce anadolu yakasında deneyim sahibi olan var mı aramızda?

Maxi
29-05-2017, 06:32
her istasyonda roller mevcut ama bunun önemini anlayan çalışan mevcutmu?
asıl soru bu

kralabi
08-06-2017, 02:30
sagolun hocam bilgilendirdiginiz için.

imprezaWRC
18-02-2021, 16:46
Konuyu hortlatıyorum ve 2020 Pandemi başında TüvTürk Kurtköy'de yaptırdığım muayeneden kısa bir video paylaşıyorum.
Roller diye ısrar etmezseniz rollerları kullanmıyorlar. Roller kullanılacak diye de kimisi araç sahibinden sorumluluğu kabul ediyorum diye imza alıyor. Bu muayenede kimse kağıt imzalatmadı ve seyyar roller istiyorum dediğimde ikiletmemişlerdi.
Bundan önceki muayenede yine aynı istasyonda biraz naza çekmişlerdi ve kağıt imzalatmışlardı. O an kime denk geliyorsanız ve onun ruh hali nasılsa işlem öyle ilerliyor.
Seyyar roller'ları bazı kanalların önünde tutuyorlar ve yerdeki veya kanal kapısı dibindeki bir kancaya sac tel ile tutturuyorlar. Niye, çünkü rollerların hepsi döndüğünde aracın oradan çıkması için gaza sert basanlar yüzünden seyyar rollerlar geriye doğru fırlayabiliyor. Bir tanesinde geriye biraz fırladı ama çok şükür kimseye ve araçlara zarar gelmedi. Zaten en fazla 1 metre geriye kaymıştı.
Ne olur ne olmaz diye test sırasında video çekmiştim. İlk testi ön tekerleklerdeki frenlere yapıyorlar adamın ayağı frende olduğu için roller yüzünden sadece önler dönüyor. Roller'lardan çıkış esnasında haliyle 4 tekerlekte dönmeye başlıyor. Nazikçe gaza dokununca herhangi yardımcı zımbırtıyı da devreye sokmadan veya dışarıdan müdahale etmeden de rollerdan çıkabiliyor.
Dip not: Araç cvt şanzıman, otm. Şanzımanda 4ceker sistemi biraz farklıdır.
Subaru Outback AWD Roller/Fren Testi TuvTurk Muayene - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=k7TR0Ql16I4)

https://www.youtube.com/watch?v=k7TR0Ql16I4

[RaCeR]
18-02-2021, 21:16
abi benim bozdular 2 sene önce cimere kadar şikayet ettim o tamburları getirmemeleri 4 çekerin bozulmasına engel birşey değilmiş öyle cevap geldi.

[RaCeR]
18-02-2021, 21:24
tüvtürk ile igili konuya da yazmıştım şimdi mart ayında gene bir muayne heyecanı yaşayacağım bakalım neler olacak.
Ben gene ucuz yırttım sadece haldexin pompası arızalanmış ama daha ağır bir hasar da olabilirdi. Roller'ın için ısrar edin yoksa da 4 çeker peronu var oraya alsınlar.

;8584094']Bugün cimerden 3 ay sonra cevap geldi tezgah devam ediyor. Böyle şerefsizlik görmedim.
https://i.hizliresim.com/4pk6oJ.png (https://hizliresim.com/4pk6oJ)

https://i.hizliresim.com/JV4PJj.png (https://hizliresim.com/JV4PJj)

imprezaWRC
18-02-2021, 21:34
;8699352']abi benim bozdular 2 sene önce cimere kadar şikayet ettim o tamburları getirmemeleri 4 çekerin bozulmasına engel birşey değilmiş öyle cevap geldi.

Bir sefer bir tanesi epey inat etti. 4 mü, 2 mi çekiyor onu mu test edeceksin yoksa muayene kapsamında kontrolünü mü yapacaksın dedim, söylene söylene yapmıştı. Bir şey olursa şirket öder diyen de oldu.
Bu son muayenede, benim kafada birine denk geldim. Rica ettim, tabi ne demek hay hay dedi. Ben de anlayışın için teşekkür ederim, sana da zahmet verdim dedim. Çıkışta bir kez daha teşekkür ettim :)

[RaCeR]
18-02-2021, 21:41
Bana ilk başta aracınız bozuk geldi oraya dediler sonra yolda bozulsa daha mı iyiydi oldu en son da çekici ile çektirdiğim için hasarı karşılayamayız oldu. Bunu size kimse söylemiyor ne tüvtürk şikayet hattındaki kişiler ne de istasyon yetkilileri. Ben S3'e 10 senedir biniyorum ve 2 senede bir muayneye ben kendim götürüyorum oradaki zibidi benim arabama bakıp diyor ki bozuk araçlarınızı bize itelemeye çalışıyorsunuz. Bu sefer de getirmezlerse ciddi bir kavga yaşayabiliriz beni haberlerde görürseniz şaşırmayın.

imprezaWRC
18-02-2021, 21:47
;8699354']tüvtürk ile igili konuya da yazmıştım şimdi mart ayında gene bir muayne heyecanı yaşayacağım bakalım neler olacak.
Ben gene ucuz yırttım sadece haldexin pompası arızalanmış ama daha ağır bir hasar da olabilirdi. Roller'ın için ısrar edin yoksa da 4 çeker peronu var oraya alsınlar.

Çok geçmiş olsun. 2 senede 1 stres ediyorlar. Her seferinde rica minnet seyyar roller peşinde geziniyorum. Duster gibi olsa alırım 2çekere ne halt ederse etsin. Şu an kullandığım Subaru cvt şanzımanlı, önceki Outback ise manueldi. Forumdan Ömer ile beraber ilk muayenesini yaptırmak için Tüv'de buluşmuştuk. Sağolsun o gün çok yardımı da dokunmuştu ama o gün laftan anlamayana denk gelmiştik. Yahu ayırma yapmaz, yapar, yapmaz sinir etti ve malesef o gün seyyar roller olmadığı ve diğer seçeneğin de pek insancıl olmadığını bildiğimden kaderime razı olmuştum. O gün problem çıkmamıştı ama sinirlerim tavan yapmıştı. Ertesi gün Cadde Motors'a gidip lifte aldırmıştım. Liftte her yerine bakmışlardı hatta liftte 4 çeker çalışıyor mu çalışmıyor mu diye de bakmıştık. :) (ruh hastası olunca işte...)
Sonraki yıllarda seyyar roller getirmişlerdi. Ama işte her muayene stres ediyor. Umursamayan çok insan var. Seyyar roller üzerine çıkartınca da işsiz güçsüz dahil bütün meraklılar kanala toplanıyor :D :D
Bir tanesi benim duymadığımı sandı, ya o şimdi oradan ittirmeden inemez demişti :D :D İner iner sen kafanı yorma demiştim :D

imprezaWRC
18-02-2021, 21:54
;8699358']Bana ilk başta aracınız bozuk geldi oraya dediler sonra yolda bozulsa daha mı iyiydi oldu en son da çekici ile çektirdiğim için hasarı karşılayamayız oldu. Bunu size kimse söylemiyor ne tüvtürk şikayet hattındaki kişiler ne de istasyon yetkilileri. Ben S3'e 10 senedir biniyorum ve 2 senede bir muayneye ben kendim götürüyorum oradaki zibidi benim arabama bakıp diyor ki bozuk araçlarınızı bize itelemeye çalışıyorsunuz. Bu sefer de getirmezlerse ciddi bir kavga yaşayabiliriz beni haberlerde görürseniz şaşırmayın.

Deseydin ya, bozuk araç ile buraya kadar nasıl geldim. İtelemek ne demek ya.

livaneli
18-02-2021, 22:25
Konuyu uzun süre önce okumuş ama unutmuşum yazılanları. Bugün güncellenmiş, çok da iyi olmuş. Arkadaşa 99 Forester AWD aldık, toparladık. Yakında muayenesi var.

imprezaWRC
18-02-2021, 22:44
Konuyu uzun süre önce okumuş ama unutmuşum yazılanları. Bugün güncellenmiş, çok da iyi olmuş. Arkadaşa 99 Forester AWD aldık, toparladık. Yakında muayenesi var.

Ooo SF kasa, çok severim. Hayırlı olsun, güle güle kullansın :)

livaneli
18-02-2021, 22:54
Ooo SF kasa, çok severim. Hayırlı olsun, güle güle kullansın :)

Teşekkür ederim, iletirim.

[RaCeR]
19-02-2021, 01:29
Deseydin ya, bozuk araç ile buraya kadar nasıl geldim. İtelemek ne demek ya.

Abi araba zaten fren testinde bozuldu ama birbirlerini koruyorlar. Bana kamera kayıtlarını inceledik arabanız oraya bozuk gelmiş diyor kamera ses kayıt ediyor mu diyorum hayır diyorlar bir arkadaşlara sorduk aracınız bozukmuş deniliyor. Madem bozuktu nasıl muayneden geçti diyorum cevap yok! Roller onlara zor geliyor getirmek istemiyorlar araba bozulmazsa sıkıntı yok bozulursa araç bozuktu zaten.Tezgahı kurmuşlar.

turci
19-02-2021, 05:02
fren testini geçtim, benim aracın kitapçığında yazıyor çekicinin kanca atması bile yasak.
kesinlikle araç dorseye alınmalı diyor.

golgeoyunu03
19-02-2021, 08:51
bmw nin xdrivelarında ya da mercedesin 4maticlerinde de roller gerekiyor mu ? bilgili arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim

turci
19-02-2021, 10:36
bir önce ki postta belirttiğim kitapçık benim x5 xdrive a ait..

aybarsdnr
19-02-2021, 19:45
A5 quattro da ayiriyor galiba ama ben de her ihtimale karsi roller ile yaptirttim.

Muayeneyi yapacak arkadas “ayiriyor bunlar, merak etme” dedi. Bir problem çıkmasına karsilik kase ve imzali yazi verirseniz roller getirmeyin dedim. Tamam biz garantiye alalim, haklisin dediler