PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor değişimi hakkında yasal kurallar ?

Can's
06-03-2014, 18:13
Bu konu hakkında tecrube sahıbı arkadaslar bilgilendirirse sevinirim bir çok kişinin bilmediği öğrenmek için de çaba gerektiren bir konu bana göre.

Benim sorularım çıkan motoru nasıl faturalandırırız ?
Yeni motor numarasını ruhsata işletmek için gereken işlemler ?(oem hacım ve motor dahilinde)

evolution_9
06-03-2014, 18:22
eğer 2. el alırsan bi dünya iş. faturasını kestirip takipçine veriyosun oda emniyete veriyor ondan sonra criminal e gidiyor motor uygun görülürse işletebiliyosun giden motorların belki yarısı red alıyor bilgin olsun mesela benimki red olmuştu. yeni alırsan o kadar sorun olmuyor sanırım

SekoLive
07-03-2014, 11:57
can bende cok araştırdım ama bu konuda kimse bişi yazmıyor ya bilinmeyen bişey yada cok özel bi konu paylasmak istemiyorlar :)

Mikrop_Ali
07-03-2014, 12:41
1.benım bıldıgım cıkan motoru aracı hurdaya ayırmadan faturalı hale getıremıyorsunuz. Bu hurdaya ayırma işleminide hurdacılar(hepsı yapamıyor bı belge sahıbı olanlar sadece) yapıyor belli bir ücret karşılıgında.

miniks
07-03-2014, 13:06
araca yenı motor (faturalı) satın alıyorsunuz. eskı motorunuzu sokup yenı motoru monte edıp muyaneye gıdıorsunuz faturanız ıle bırlıkte. tespıt yapıldıktan snra ek1 dolduruyorsunuz emnıyete gıdıosunuz. yenı ruhsatınız yenı motor numarası ıle elınıze ulastıktan sonra eskı motorunuzu hurdaya cıkarıp satabılırsınız.

faturalı yenı motoru ısletmeden eskı motorunuz hurdaya cıkmaz ve satısı yasal degıldır.

Kahn23
07-03-2014, 13:15
araca yenı motor (faturalı) satın alıyorsunuz. eskı motorunuzu sokup yenı motoru monte edıp muyaneye gıdıorsunuz faturanız ıle bırlıkte. tespıt yapıldıktan snra ek1 dolduruyorsunuz emnıyete gıdıosunuz. yenı ruhsatınız yenı motor numarası ıle elınıze ulastıktan sonra eskı motorunuzu hurdaya cıkarıp satabılırsınız.

faturalı yenı motoru ısletmeden eskı motorunuz hurdaya cıkmaz ve satısı yasal degıldır.

Buna istinaden bişey sormak istiyorum. ( Bilgim yok yanlışsa düzeltin ltf. )
Yeni motoru faturalı işlendi , boşa çıkan motoru nasıl satacak kişi ?

SekoLive
07-03-2014, 13:17

teşekkürler

Boşa cıkan motor satılmaz ise yada hurdaya ayırılmaz ise bi sıkıntı yaratırmı

miniks
07-03-2014, 13:33
teşekkürler

Boşa cıkan motor satılmaz ise yada hurdaya ayırılmaz ise bi sıkıntı yaratırmı

hayır bır sıkıntı olmaz ıstedıgın zamn hurdaya ayırıp noter satısı yapabılırsın

16EC813
07-03-2014, 13:56
yeni motor işlendikten sonra trafik tescil şubesinin verdigi bi yazı ile çıkan eski motorun satışı yapılabiliyo

Can's
07-03-2014, 14:07
bilgiler için herkese tesekkurler ilerleyen zamanda bir cok arkadasın işine yarar umarım

Mikrop_Ali
07-03-2014, 14:08

Ek olarak motor ıscılıgı yapılan fırma tarafından ıscılık faturasıda alıp goturmek gerekıyor galıba.
Bırde yenıden proje cızılmesı gıbı bırsey duydum ne kadar dogru bılmıyorum

miniks
07-03-2014, 16:58
Buna istinaden bişey sormak istiyorum. ( Bilgim yok yanlışsa düzeltin ltf. )
Yeni motoru faturalı işlendi , boşa çıkan motoru nasıl satacak kişi ?

yenı motorun ıslendıkten sonra emnıyetten yazı alarak hurda belgelı motorun satısını noterden yapıyorsun. ılk ıs yenı motoru ısletmek

miniks
07-03-2014, 17:03
Ek olarak motor ıscılıgı yapılan fırma tarafından ıscılık faturasıda alıp goturmek gerekıyor galıba.
Bırde yenıden proje cızılmesı gıbı bırsey duydum ne kadar dogru bılmıyorum

proje ısın kolayına kacmayan 1.6lt araca 2.0 motor koyup faturayı 1.6 deıl 2.0 olarak kestırenler ıcın gecerlı.

yuksek hacıme cıkıldıgı ıcın unıversıte onayı gerekıyor. ben HULK da bunu yaptım. benden baska yapan oldugunu da sanmıyorum. 98 model 1.6vtec aracı 2.0vtec olarak deıstırdım ve vergısını 2.0 olarak oduyorum. (1.6 odeyenlerın 2 katı)

ben bu ısı 5 sene once yaptım. tse ye ek1 belgesı ıle gıdıp aracı teste sokturdum. bu motor bu aracta sorunsuz calısmaktadır. uygunlugu tespıt edılmıstır. dıye uygunluk belgesı aldım. daha sonra trafık tescıle ordan da muayene ıstasyonuna gıttım. daha sonra tekrar emnıyete gıttım ve EGM (EmnıyetGenelMudurlugu) ıle baslayan devletın vermıs oldugu motor numarasını bloguma caktırdım. daha snra tekrar muayene ye gırdım ve ek1 ım tamamlandı. ardından emnıyete gıttım. ve ruhsatıma kavustum. bu ıslem yaklasık 5000tl cıvarında tuttu.

bu yuzden hacım degısıklıgı mantıklı degıl. hem yuksek vergı hemde ısletırken yuksek meblaga odemek zorundasın. bugunku aklım olsa 1.6 kestırırdım faturamı.

s2k
07-03-2014, 17:06
proje ısın kolayına kacmayan 1.6lt araca 2.0 motor koyup faturayı 1.6 deıl 2.0 olarak kestırenler ıcın gecerlı.

yuksek hacıme cıkıldıgı ıcın unıversıte onayı gerekıyor. ben HULK da bunu yaptım. benden baska yapan oldugunu da sanmıyorum. 98 model 1.6vtec aracı 2.0vtec olarak deıstırdım ve vergısını 2.0 olarak oduyorum. (1.6 odeyenlerın 2 katı)

ben bu ısı 5 sene once yaptım. tse ye ek1 belgesı ıle gıdıp aracı teste sokturdum. bu motor bu aracta sorunsuz calısmaktadır. uygunlugu tespıt edılmıstır. dıye uygunluk belgesı aldım. daha sonra trafık tescıle ordan da muayene ıstasyonuna gıttım. daha sonra tekrar emnıyete gıttım ve EGM (EmnıyetGenelMudurlugu) ıle baslayan devletın vermıs oldugu motor numarasını bloguma caktırdım. daha snra tekrar muayene ye gırdım ve ek1 ım tamamlandı. ardından emnıyete gıttım. ve ruhsatıma kavustum. bu ıslem yaklasık 5000tl cıvarında tuttu.

bu yuzden hacım degısıklıgı mantıklı degıl. hem yuksek vergı hemde ısletırken yuksek meblaga odemek zorundasın. bugunku aklım olsa 1.6 kestırırdım faturamı.

Alın arkadaşı, al al al al

SekoLive
07-03-2014, 17:18
yenı motorun ıslendıkten sonra emnıyetten yazı alarak hurda belgelı motorun satısını noterden yapıyorsun. ılk ıs yenı motoru ısletmek

motor işletmede herhangi bir zaman varmıdır? (1 ay -3 ay - 1 sene v.b. )
ben işcilik faturasını aldım motor faturası ithalat belgeleri falanda hazır

bi kaç kişi belli süresi v.s. var diye sölendiler ama kesin bişi öğrenemedim? varmıdır aslı bu işin.

edit: standart motor işletme bu kadar maliyetli olurmu

Ahmet.S
07-03-2014, 18:17

Takipçide bize 1.6 işleyelim birşey olmaz projeyi ona göre çizsinler dedi daredevil nickli arkadaşım bukadar olmuşlen doğru olanın olmasını istedi 2.0 olarak 2 sene olucak yakında kullanılıyor.
Proje çok bir para değil bin tl gibi tutuyor ruhsat muhendis filan.

Bu kadar masraf yapıp faturalı blok alıp işlettik 1.6 cc muaynede çıktı adam dediki bunda k20 var 2.0 cc başımız ağırmazmı.

Can's
07-03-2014, 19:12

bi kaç kişi belli süresi v.s. var diye sölendiler ama kesin bişi öğrenemedim? varmıdır aslı bu işin.

bende aldım faturaları sımdı servıs 5-6 ay oldu faturaları getır dıye yalvarıyor :D

Can's
07-03-2014, 19:14
suan kı aynı motoru sıfır alıp ruhsata ısletme masrafı tam olarak nedır yanı buna muayne ucretı ek1 belgesı vs herseyı dahıl olarak ortalama ne tutar? hesabımızı bılelımde ona gore gidelim

Can's
07-03-2014, 19:16
Alın arkadaşı, al al al al

abi minix her konuda net :D bu kisilikte ki insanları taktir ediyorum dogru yanlıs farketmez kendı dusuncesı neyse onu dıle getırıyor

E46
07-03-2014, 19:19
Güzel bi konuya değinmişsiniz peki ben normal 1.6 116 hp motorumu çıkartıp yerine 1.6 212hp lik bi mini Cooper S motoru taktırsam yine bu kadar zor olur mu işlemler. muayenede emisyondan geçer mi nası olur.

ghibli06
07-03-2014, 20:52

hocam yıllar önce bu konuda tartışmıştık senle belki hatırlarsın, ben daha yüksek motoru, olması gereken hacimle ruhsata yazdırmış olamazsın demiştim, ruhsat koy demiştim sen de işlenmiş haliyle koyup kapak yapmıştın :) ama dediğin gibi çok uğraşan yok bu işle, hala çoğunluk eski kasa hacmiyle dolaşıyor ortalıkta...

16EC813
08-03-2014, 13:24
ben biraya kadar işletçem onun için tüm bilgileri aldım ,hepsi dahil 1 000 lira civarı tabi bu 1,6 ya 1,6 olan benim motor için geçerli
+
çıkan eski motorunuzuda trafiğin verecegi yazıyla noterden satış usulü de satabilir alan kişide motoruişletebilir

Can's
08-03-2014, 13:45
ben biraya kadar işletçem onun için tüm bilgileri aldım ,hepsi dahil 1 000 lira civarı tabi bu 1,6 ya 1,6 olan benim motor için geçerli
+
çıkan eski motorunuzuda trafiğin verecegi yazıyla noterden satış usulü de satabilir alan kişide motoruişletebilir

abı 1000 tl olucagına emınmısın ısletme masraflarının ? sadece ruhsat degısıklıgı olucak oda motor numarası degıstıgı ıcın bin tl bıraz yuksek geldı bana bu iş için :D

Sert@ç
08-03-2014, 13:56
%30 hacim veya %30 guc artisinin ustune cikmak mumkun mu bunlar icin neler gerekiyor ?
Yada adim adim yapabilir miyiz misal suan ki 2.0 aracima ilk 2.5 sonra 3.0 motor isletebilir miyim ?

miniks
08-03-2014, 14:57
1 oncekı sayfa da yazdım konuya bodozlama dalmayın lutfen okuyun.

miniks
08-03-2014, 14:59

yahu neden bır sure olsun. motorunu alırsın ıstersen 5 yıl arabana takmazsın. mal senın fatura senın araba senın. kımse senın keyfının kahyası mı ? degıl.

ıstedıgın zaman gıder ısleme koyarsın. he takmıcak mısın ? gıder noter satısı yapar baskasına satarsın. o senın sahsına fatura edılmıs tıcarı bır mal. tek farkı ıthalatı kendın yapmıs olman. zaten servıs 0 motor getırırse senın adına vekalet verıosun onlar halledıolar.

miniks
08-03-2014, 15:00
hocam yıllar önce bu konuda tartışmıştık senle belki hatırlarsın, ben daha yüksek motoru, olması gereken hacimle ruhsata yazdırmış olamazsın demiştim, ruhsat koy demiştim sen de işlenmiş haliyle koyup kapak yapmıştın :) ama dediğin gibi çok uğraşan yok bu işle, hala çoğunluk eski kasa hacmiyle dolaşıyor ortalıkta...

estagfurullah abi. yapmadıgım bırseyı yaptım demem ben. bılmıyorsam bılmıyorum.

SekoLive
08-03-2014, 15:03
yahu neden bır sure olsun. motorunu alırsın ıstersen 5 yıl arabana takmazsın. mal senın fatura senın araba senın. kımse senın keyfının kahyası mı ? degıl.

ıstedıgın zaman gıder ısleme koyarsın. he takmıcak mısın ? gıder noter satısı yapar baskasına satarsın. o senın sahsına fatura edılmıs tıcarı bır mal. tek farkı ıthalatı kendın yapmıs olman. zaten servıs 0 motor getırırse senın adına vekalet verıosun onlar halledıolar.

banada mantıksız geldi aslında ama işte işcilik faturasından sonra zaman geçerse ceza v.s. var diye telkinde bulunanlar oldu başınıza geldimi dediğimde ses cıkmadı.

TigeR
08-03-2014, 15:10
Hilmi abi peki sen 1.6araca 2.0koysaydin da ruhsatta 1.6gecse ne gibi bir sorun cikabilirdi? Bir de illa ayni markanin motorunu mu takmak gerekiyor ornegin sahine bmw motoru isletebiliyor muyuz yani?

erdemx
08-03-2014, 15:19
mühendisler odasındanda proje çizdirmek gerekiyor bu evrakıda istiyolar

Ahmet.S
08-03-2014, 15:23
banada mantıksız geldi aslında ama işte işcilik faturasından sonra zaman geçerse ceza v.s. var diye telkinde bulunanlar oldu başınıza geldimi dediğimde ses cıkmadı.

İşletme işlemleri başladığında mühendis proje çizdikten sonra belli bir süresi var arabanı hazırlayıp götüremezsen ceza var hatta belli bir süre geçerse tekrar proje çizilmesi bile isteniyo.

miniks
08-03-2014, 15:25
İşletme işlemleri başladığında mühendis proje çizdikten sonra belli bir süresi var arabanı hazırlayıp götüremezsen ceza var hatta belli bir süre geçerse tekrar proje çizilmesi bile isteniyo.

ısleme baslandıktan sonra 1 ay suresı var. evet. ama ısleme baslanmadıysa 5 yıl sonra da faturanla gıdıup ısleme baslayabılırsın.

Dctrlprn
08-03-2014, 15:26
Peki silindir sayısında değişiklik oldugunda kesinlikle işletme gibi durumların olmadıgını duymuştum. Bu ne kadar doğru ?

SekoLive
08-03-2014, 15:27

işletme derken ben motoru taktırdım herhangi bir başvuru yapmadım. suan işletme işlemleri başlamış sayılmıyorm değil mi?

ve birebir aynı motoru aldım bunun içinde muhendisler odasına gidip proje yaptırmam gerekir mi

miniks
08-03-2014, 15:29
Hilmi abi peki sen 1.6araca 2.0koysaydin da ruhsatta 1.6gecse ne gibi bir sorun cikabilirdi? Bir de illa ayni markanin motorunu mu takmak gerekiyor ornegin sahine bmw motoru isletebiliyor muyuz yani?

ben oyle bır ıslem yapmadım. Tr dekı motorunu ısletmıs %90 swap hondalar aynı hacımde ısletme yaptılar. bır problem cıkar mı cıkmaz mı bılemem. tuv bu adamlar bu motor 2.0 lt ruhsatın 1.6 dıyebılır. stroke kontrolu bıle ısteyebılırler unıversıteden.

sahıne bmw motoru koyarsın. motor uzerınde bmw amblemı bırakmadıgın surece problem olmaz. normalde dunyanın hıcbıryerınde boyle bır uygulama yok. ama Turkıye de markanın kendıne aıt olmayan hıcbır parcasını aracına takamazsın yasak. buna coılover hava fıltresı hatta earls rekorlar bıle dahıl. adam kıl cıkar bu ne kardesım bu arabanın orjınalı degıl der kusur verır.

miniks
08-03-2014, 15:30
işletme derken ben motoru taktırdım herhangi bir başvuru yapmadım. suan işletme işlemleri başlamış sayılmıyorm değil mi?

ve birebir aynı motoru aldım bunun içinde muhendisler odasına gidip proje yaptırmam gerekir mi

hayır sayılmıyor. yalnız dıelım kı aracını sattın alan arkadasa motoru da fatura etmen lazım kı ısletebılsın. ya da sen ısletıp oyle satacaksın

TigeR
08-03-2014, 15:32
Tesekkurler hilmi abi bilgi icin

miniks
08-03-2014, 15:34
Peki silindir sayısında değişiklik oldugunda kesinlikle işletme gibi durumların olmadıgını duymuştum. Bu ne kadar doğru ?

dıyelım kı aracın bmw e46 kasa 2.0lt de 6 sılındır e90 kasada 2.0lt de 4 sılındır. e46 kasa motorum kırıldı. yenı kasa motor aldım. hadı ayıkla pırıncın tasını derler adama. sılındır konusmaz hacım konusur.

SekoLive
08-03-2014, 15:34
hayır sayılmıyor. yalnız dıelım kı aracını sattın alan arkadasa motoru da fatura etmen lazım kı ısletebılsın. ya da sen ısletıp oyle satacaksın

satma durumuna işletip satmakdan yanayım bizim insanımız ihmal kar sonra yıllar geçip evrak işleriyle bana dönmesinden korkarım.

bu arada konu cok faydalı oldu ben ağustosdan beri araştırıyorm böyle net bilgilerbulamadım

saolun.

Dctrlprn
08-03-2014, 15:37
dıyelım kı aracın bmw e46 kasa 2.0lt de 6 sılındır e90 kasada 2.0lt de 4 sılındır. e46 kasa motorum kırıldı. yenı kasa motor aldım. hadı ayıkla pırıncın tasını derler adama. sılındır konusmaz hacım konusur.

Abi arkadaşımda E21 320/4 var m50b20 düşünüyor bir şeklilde işletebilir yani doğru mu anladım :)

Can's
08-03-2014, 15:39
satma durumuna işletip satmakdan yanayım bizim insanımız ihmal kar sonra yıllar geçip evrak işleriyle bana dönmesinden korkarım.

bu arada konu cok faydalı oldu ben ağustosdan beri araştırıyorm böyle net bilgilerbulamadım

saolun.

ben buyuk ihtimalle hafta içi muayene istasyonuna faturalarla gidicem orada neler yaptıgımı anlatırım hic değilse insanların gözünde büyümez ne yapacaklarını bilirler
bu bilgilere ulaşmamızda en büyük katkı veren mınıks'e ve diger arkadaşlara da tesekkurler

miniks
08-03-2014, 15:45
Abi arkadaşımda E21 320/4 var m50b20 düşünüyor bir şeklilde işletebilir yani doğru mu anladım :)

hayır lt aynı ıse hıcbır sıkıntı olmaz

Dctrlprn
08-03-2014, 15:47
hayır lt aynı ıse hıcbır sıkıntı olmaz

Teşekkürler abi çok korkuyodu işletemem diye hhaber veriyim işlenmlere koyulsun :D Sonuçta iki motorda 2.0 LT :D

Y.Emre
08-03-2014, 16:53
Özet, işi yeterince takip edebilecek ve para harcamaktan kaçmayacak iseniz, her motor her arabaya konulur.

Marka farklı olsa da konulur hatta. Aksini iddia edenler %30'un üzerinde hacim yada güç artışı için olan mevzuatı okusunlar. Aynı yerde farklı marka motor takılabileceği de benzin-dizel dönüşümü yapılabileceği de yazıyor..

Aradaki fark, proje farkı ve geçilmesi gereken testlerin fazlalaşması oluyor.. (gürültü, emisyon vs)

Spawn
08-03-2014, 17:01
edittttttt

ghibli06
08-03-2014, 17:39

ben eski motorumu 6 sene sonra sattım, noter satışıyla, hiç bir sorun olmaz, çıkarttım dekor yaptım, kime ne?

clioGT
09-03-2014, 09:46

Abi peki baska marka motor atmak istersek?

miniks
09-03-2014, 14:43
Abi peki baska marka motor atmak istersek?

marka logosu ya da adı yazmadıgı surece problem olmaz. atıorum hondaya bmw motoru atıcaksın lt degısıklıgı yapmıcaksan logo ve marka gorunmemesı lazım.

ama lt degısıklıgı ya da oldugu gıbı koyucam ben gorunsun ıstıyorsan unıversıte projesı lazım. ''bu motor bu araca takılmıstır test edılmıstır saglıklı bır sekılde uyum saglamıs ve kullanılmasında bır sakınca yoktur'' yazısı verırler. ısleme baslarsın.

bızım kanunumuzda bır markaya kendısıne aıt olmayan bır motorun oturtulmasının aracın yolda kı duzenını bozucagına ınanılmakta. bu yuzden oturtamazsınız dıyen cok olur. tse aracını test edıo tum vıteslere takıo aracı kullanıo uygunluguna karar verırse sana yukarda kı yazıyı verıo. lt degısımınde de aynısı oluyor. bızım HULK u surduler test ettıler. yenı motor uygundur yazısı aldık.

Frid
09-03-2014, 22:36
Özet, işi yeterince takip edebilecek ve para harcamaktan kaçmayacak iseniz, her motor her arabaya konulur.

Marka farklı olsa da konulur hatta. Aksini iddia edenler %30'un üzerinde hacim yada güç artışı için olan mevzuatı okusunlar. Aynı yerde farklı marka motor takılabileceği de benzin-dizel dönüşümü yapılabileceği de yazıyor..

Aradaki fark, proje farkı ve geçilmesi gereken testlerin fazlalaşması oluyor.. (gürültü, emisyon vs)

evet aynen öyle hepsi mümkün. alışılmış her şeyin kolayına kaçınılmasına, araştırmak takip etmek çok önemli.

Motor değişikliği veya tadilatı
:
4.1.1.
Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil işlemi yapılmış olan
araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili
yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.2.
imalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belge
yle tescili yapılmış araçlar
üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini
sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.3.
Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değişiklikleri, tadilat seti
kullanımı veya işlemci programlarında değişiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve
araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.
Orijinal
tipinin haricindeki motor değişikliğinde;
-
Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar
kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı,
dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu
ve araç dış gürültüsünün
ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu
aranmayacaktır.
-
Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından
(modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor için;
-
Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/
AT,
-
Araç dış gürültüsü: 70/157/AT veya ECE
-
R 51,
-
Motor gücü: 80/1269/AT,
-
Dizel Egzoz Dumanı: 72/306
/AT,
Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.
Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu,
Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgil
eri olacak)
4.1.4.
Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme işlemi yapılmış olanlar dâhil,
kullanıldığı takdirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı
tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değişiklik yapılır.
Aracın ori
jinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmıĢ olanlar dâhil)
kullanıldığı takdirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.
Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka,
tip, yakıt türü b
ilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk
belgesi, broşür, katalog, vb.)
Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma
veya hiç kullanılmamış motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.

EREN34
09-03-2014, 22:41

Yeni motor nolu ruhsatı çıkarttım ama eski motor için sökme yazısı vs almadan arabayı sattım. Eski motoru satılabilir hale nasıl getirebilirim? Bir fikrin var mı?

Sert@ç
09-03-2014, 23:00
Eski motor hacminden az ama gucu standart yuksek motor isletilebilir mi ?

miniks
10-03-2014, 03:52
Yeni motor nolu ruhsatı çıkarttım ama eski motor için sökme yazısı vs almadan arabayı sattım. Eski motoru satılabilir hale nasıl getirebilirim? Bir fikrin var mı?

Sen hıcbırsey yapamazsın. Yenı sahıbınden rıca edıceksın eskı motoru hurdaya cıkarıp sana noter safısı yapıcak. Aksı halde soktugun motor aracı sattıgın kısıye aıt suan.

levent
10-03-2014, 04:16
Eski motor hacminden az ama gucu standart yuksek motor isletilebilir mi ?

işletilir, misal e90 320i n var, motoru sök f30 un 1.6 turbo motorunu swapla gibi.

EREN34
12-03-2014, 11:48
Sen hıcbırsey yapamazsın. Yenı sahıbınden rıca edıceksın eskı motoru hurdaya cıkarıp sana noter safısı yapıcak. Aksı halde soktugun motor aracı sattıgın kısıye aıt suan.

Tesekkur ettim.

Can's
13-03-2014, 17:37
editinggggg

Schumi
13-03-2014, 23:40
Tırnak içinde soruyorum. Herhangi birisi Türkiye plakalı kazalı bir araçtan çıkma bir motoru başka bir araca düşük hacim ile işletti mi hiç. Yoksa sadece yurt dışından ithal edilen 2.0 motorlara 1.6 gibi hacimler yazılarak ithalat yapılıp mı oldu bu işlem. :)

Thaerkmkr
07-06-2014, 11:50
e21 320/4 aracıma 2.0 6silindir motor koyabilirmiyim acaba?

Dctrlprn
07-06-2014, 12:06
e21 320/4 aracıma 2.0 6silindir motor koyabilirmiyim acaba?

Önceki postlarda sormuştum dostum işletebilirsin. Silindir sayısı değil hacim önemli.

Thaerkmkr
07-06-2014, 12:10
Önceki postlarda sormuştum dostum işletebilirsin. Silindir sayısı değil hacim önemli.

Teşekkürler.

G R Unique
30-01-2018, 15:48
Merhaba arkadaşlar,

acaba kurallar hala aynı mıdır? bilgisi olan var mı? 1.6 hacim araca 2.0lt motor koysam ne olur?

ya da 1.6 motoru yeni 1.6 motorla değiştirsem?

16EC813
30-01-2018, 15:51
Merhaba arkadaşlar,

acaba kurallar hala aynı mıdır? bilgisi olan var mı? 1.6 hacim araca 2.0lt motor koysam ne olur?

ya da 1.6 motoru yeni 1.6 motorla değiştirsem?

motor aynı olduktan sonra hacimde aynıysa bi sıkıntı yok ,ben 1,6 d16a9 u vtec motor koydugumda hiçbir sıkıntı olmadı

2jz
30-01-2018, 16:13
Proje sağlam, evraklar eksiksizse işi bilen bir aracı her türlü çözer.

Hacim veya güç olarak sınırların içinde kalırsanız, sınırların dışına çıkarsanız, kasa ve motor aynı marka olacaksa, kasa ve motor farklı marka olacaksa... hepsinin ayrı prosedürü var.

G R Unique
31-01-2018, 10:44
Proje sağlam, evraklar eksiksizse işi bilen bir aracı her türlü çözer.

Hacim veya güç olarak sınırların içinde kalırsanız, sınırların dışına çıkarsanız, kasa ve motor aynı marka olacaksa, kasa ve motor farklı marka olacaksa... hepsinin ayrı prosedürü var.

hacim olarak sınırların dışına çıkmayı planlıyorum.. ama maliyet ve zaman beni düşündürüyor.. K20 koymak istersem mesela, koyabilir miyim? prosedür çok mu zorlar ya da değmez mi? ruhsata işletmem mümkün olur mu?

G R Unique
31-01-2018, 10:45
ankara da tavsiye edebileceğiniz bu konuyu danışacağım bir aracı vs. bu işi yapan yapmış olan kim var? ruhsata da işletmiş olan yani.. işletmeyenlerden bi umudum yok :)

ontheair
31-01-2018, 14:13
Bildiğim kadarıyla kasa ve motorun markası aynı bile olsa dizelden benzinliye veya tersine dönüş yasak. Ayrıca yeni koyacağınız motor eskisininden ancak yüzde 10 daha büyük olabiliyor.

16EC813
31-01-2018, 14:48
hacim olarak sınırların dışına çıkmayı planlıyorum.. ama maliyet ve zaman beni düşündürüyor.. K20 koymak istersem mesela, koyabilir miyim? prosedür çok mu zorlar ya da değmez mi? ruhsata işletmem mümkün olur mu?

%30 hacim artışı veriyi yasal olarak aynı şekilde de hp artışı veriyo yanlız şöle bi ince durumda var swaplıycanız motor aracınızdan düşük olmıycak