PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekme Belgeli Araç Satışı Hakkında Yardım.

K0213
08-03-2014, 12:47
Arkadaşlar merhaba,

son düzenlemellerden önce çekme belgeli araçların satışı yapılabiliyorudu.

Fakat yeni düzenlemelerden sonra muaynesiz araçların satışı engelledi.

Çekme belgeli araçlarında muaynesi olmamsı nedeniyle acaba satış engeli söz konusu olur mu?

İnternette biraz araştırdım fakat çekme belgeli araçların bu kapsamda bir satış engeli var mı bulamadım :o

kesin bilgisi olan birileri bu konuda beni aydınlatabilirse çok sevinirim :o

şimdiden alakanıza teşekkür ederim. :icon_tup:

eran
08-03-2014, 12:51
Yeni bi olay olduğu için sanmıyorum cok bi bilgisi olanı, siz bence herhangi bir notere gidip sorun .. Bu işi yapan veya yapacak olanlar onlar, olur diyolarsa sıkıntı yok ..

Mikrop_Ali
08-03-2014, 12:52
hayır gerek yok amuayeneye aracının vergı borcu yoksa ve vergı daıresınden vergıden dusurme ıslemı yapmanız yeterlı bu durumda satıs verebılıyorsunuz.

K0213
08-03-2014, 13:25
teşekkürler.

ben zaten geçen sene çekme belgeli olarak aldım aracımı.

dün notere sordum fakat aracın satış sonrası vergi kaydını yaptırmamışım vergi dairesine o nedenle bu sorunu aşmadan noter bilgi veremiyor.

pazartesi bu işi yaptırdıktan sonra tekrar notere soracağım fakat karşı tarafa net bir bilgi vermek adına bilgi edinmem gerek.

Mikrop_Ali
08-03-2014, 13:49
teşekkürler.

ben zaten geçen sene çekme belgeli olarak aldım aracımı.

dün notere sordum fakat aracın satış sonrası vergi kaydını yaptırmamışım vergi dairesine o nedenle bu sorunu aşmadan noter bilgi veremiyor.

pazartesi bu işi yaptırdıktan sonra tekrar notere soracağım fakat karşı tarafa net bir bilgi vermek adına bilgi edinmem gerek.

Abı sen cekme belgelı aldıgında normalde emıyetın vergı daıresıne cekme belge ruhsatını fax cekıp vergıden dusurme ıslemını yapması lazım. Ama yapmıyorlar. Kendın ugrasıyosun veya fax yolluyosun veya şehirler farklı ıse sehırdışı bolumu var vergı daıresınde ordan fax cektırıyosun ustune vergıden dusecek gıbı bır yazı yazıp yolluyolar. Vergı daıresınden bılgı alıp gıdıp satıs verebılırsın.

Ayrıca alacak kısı cekme belgelı bekletmeye devam edecekse notere bıldırmesı gerekıyor satış anında yoksa onlar trafıge cıkacak dıye 1 ay sure verıyorlar sonra ugrasıp duruyosun.

miniks
08-03-2014, 15:23
cekme belgelı arac

muayene
vergı
trafık sıgortasından muhaftır.

arac cekı belgelı RUHSATA sahıp ıse noter satısında engel olmaz.

K0213
09-03-2014, 07:07
Teşekkürler.

yarın gidip vergi dairesinden kayıt yaptırıcam ve bi noterden satışa engel durum varmı diye kontrol edicem.

sonucu sizlere aktarırım :)

K0213
12-03-2014, 09:44
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim, yorumlarda da belirtildiği gibi çekme belgeli araçları kapsamıyormuş.

Aracımızı sattık ve hiç bir sorun yaşanmadı.

Fakat ek bilgi olarak yazmak isterim ki, çekme belgeli satın almanız durumunda aracınızın vergi kayıdını kendiniz yaptırmanız gerekiyor. Satış sözleşmesiyle birlikte motorlu taşıtlar vergi dairesinden kolayca yaptırabileceğiniz bir işlem var, bilgilerinize :)

XoR
12-03-2014, 09:52
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim, yorumlarda da belirtildiği gibi çekme belgeli araçları kapsamıyormuş.

Aracımızı sattık ve hiç bir sorun yaşanmadı.

Fakat ek bilgi olarak yazmak isterim ki, çekme belgeli satış yapmanız durumunda aracınızın vergi kayıdını kendiniz yaptırmanız gerekiyor. Satış sözleşmesiyle birlikte motorlu taşıtlar vergi dairesinden kolayca yaptırabileceğiniz bir işlem var, bilgilerinize :)

Hayırlı olsun bro :) yarım ekmek soğan ısmarlarsın artık :D

K0213
12-03-2014, 09:54
gel gül cemalini gözterde soğan tezgaa kapatim sana :D