PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo dizel stop ederken bekleme

Burak K.
09-03-2014, 03:37
Benzinli turbolu araçlarda stop etmeden önce 30 sn - 1 dk bekleyin deniliyor turbonun yağlama yapması için yanılmıyorsam. Aynı şey 1.6-2.0 Turbo dizel motorlarda da geçerlimidir? Yani stop etmeden önce beklemek turbo ömrünü uzatır mı yoksa ben boşuna mı bekliyorum stop etmeden önce 1 dk falan :) ? Bi de diyelim ki benzinlikteyiz ilerdeki pompaya gitmemiz gerekiyor aracı çalıştırdık 1. vitesde kalktık devir 1500ü geçmedi. Yani turbo devreye girmedi,yine beklemek gerekiyor mu bu tür durumlarda?

McKrop
09-03-2014, 04:24
Turbosu olan her araç için geçerlidir. Ayağınızı debriyajdan kaldırdığınız andan itibaren turbo aktiftir

levent
09-03-2014, 05:54
turbo beslemeli her araç için geçerli bekleme olayı dizel benzinli fark etmeden :)

petroldeki sıra olayına gelince, bence pek gerek yok ancak cüzdan telefon vs araç içinden alana kadar yine çalışır halde kalsın veya pompacı gelipte plakayı girene kadar :)

Sert@ç
09-03-2014, 09:20
Gazladiktan sonra beklenir anlarimda sehir ici 2000 devri gecmeden veya dizel icin 1500 nolcak stop etseniz
Zaten rolantide bile turbo calisiyor mantiken asla stop etmemek lazim
Gunluk kullandigimiz araclarin turbosu cucuk kadar birsey olmaz

Amaaaa
Sabah calistirin 1 dakika bekleyin veya aksam park ederken cok yokus veya gazlarken geldiniz 1 dakika bekleyin fazlasina gerek yok

Burak K.
09-03-2014, 23:27
Sabahlari calistirdigimda turbo araclarda motor isinana kadar sıkıstırmadan kullanmak daha iyi diye biliyorum ben o yuzden motor isinana kadar 2000 deviri gecmiyorum bu yanlismi?

levent
09-03-2014, 23:35
o hareket kapatırkenki beklemeden daha doğru..

Sert@ç
09-03-2014, 23:40
Sabah tabii ki sakin kullanmak motor omrunu uzatcaktir
Misal ben duz yolda yuksek vites dusuk devir yerine yuke bindirmeden dusuk vites orta devirli gidiyorum motor daha hizli isiniyor ve tuketim net daha dusuk oluyor

berkay_aydin
10-03-2014, 00:02
Sabah tabii ki sakin kullanmak motor omrunu uzatcaktir
Misal ben duz yolda yuksek vites dusuk devir yerine yuke bindirmeden dusuk vites orta devirli gidiyorum motor daha hizli isiniyor ve tuketim net daha dusuk oluyor

çok daha mantıklı, yüksek vites alt devirden basmak tehlikeli bence..

bomonti
11-03-2014, 20:29
Aracın max torkunu verdiği devirde seyir etmenin neresi tehlikelidir ?

By CrAzY
11-03-2014, 21:00
Turbo tribünlerinin normale dönmesi için 30-45 sn beklemek turbo ve motor ömrünü bir nebze uzatır.He bu demek değildirki her zaman bekle Aracı üzmeden sıkmadan max turbo torkuna çıkmadan kullanırsın geldiğin yere gelir stop edersin fakat o geldiğin mesafede arabayı eğer sıkmış isen yine turbo tribünlerinin normale dönmesi için 30-45 sn beklemende fayda var.

bektas_talay
11-03-2014, 23:22
-sabah ( cold start ) olduğunda araç zaten yüksek devirde çalışır bi ısınmak ister 2-3 dakika bırakın ısınsın araba :)
-yağ sıcaklığı 60-70 derecelere gelmeden bence gaza asılmamak gerek zararlı olduğunu düşünüyorum
-coming home da ise çok aracı yormadıysanız çok fazla egt ve yağ sıcaklığını çıkarmadıysanız 1 dakika kafidir dinlensin sebebi ise ;

araç hareket halinde iken yağda çabuk soğur motor ekipmanlarıda fakat durduğunuz anda hava sirkülasyonu tamamen durur

-araç yağlamayı keser paller yinede çok hızlı dönmez çünki araç 4000 devirde iken birden stop etmedinizya :)

turbo pressure 0 bar iken zaten paller basınç basmayı bırakmış rölanti seyrinde dönmektedir

1 dakika rölantide beklenmenin amacı egt nin düşmesini beklemektir ( su ve veya yağ soğutması ile )

yapmazsak ne olur : sıcak eksoz salyangozu yağlama ve soğutma durduğunda pallerinize ve milinize zarar verir

turbo timer ı boşuna üretmedi firmalar sonuçta :)

gelelim şehir içi kullanıma çok sıkıştırmadıysak motoru ısıtmadıysak 10-20 saniye beklemek yeterli bence

sıra beklerkende birşey olmaz stop edilebilir ben focus da hybrid turbo kullandım 10.000 km ve limitlerini zorlayarak ama herkesin dediği " alıcan turboyu eline " tabi öyle bişey olmadı

çalışma prensibini bildikden ve gereksinimlerini karşıladıkdan sonra hiçbirşey olmaz

ısıtmasınıda soğutmasınıda tam verim ile yaptığımı düşünüyorum hatta turbomu yapan usta bile hayret nasıl kırılmadı diyede sormuştu :D

ferroo
12-03-2014, 00:02
bence 1 dakıka fazla asırı sıkıstırılmadıysa 1 dakıka neysede normali 20 sn fln ben kendım turbo tımer gorevı yapıyorum sureklı alıstım :D:D:D

Risendark
12-03-2014, 00:41
Dizelle alakali değil ama konu sahibinden de Özür dilerim konu kirliliği olmasın diye buraya yazıyım dedim normal Turbosuz benzinli bi arabada kontağı 1. Konuma getirince yanan ışıklar oluyor biraz bekleyince bazilari sönüyor bu ışıkların sonmesini beklemeden direk marşa basmanin zararı var mı ? Yada o ışıkların sonmesini beklemek mi doğru ? Bilgisi olan varsa açıklarsa sevinirim

i-vtec07
12-03-2014, 08:55
peki bu yeni nesil start-stoplu araçların turbosu çok mu zarar görüyo yoksa korumak için ekstra bi şeyler varmı start-stoplu araçlarda ??

bomonti
12-03-2014, 09:07
peki bu yeni nesil start-stoplu araçların turbosu çok mu zarar görüyo yoksa korumak için ekstra bi şeyler varmı start-stoplu araçlarda ??

Aynı yukarıda açıklandığı mantık.

Start-Stop'a ihtiyaç duyan birisi aracı sıkıştırmaz. Haliyle turboya bir zararı olmaz. Yani hem performanslı kullanayım hem de ekonomi yapayım diye bir mantık yok.

Ben normal şehir içi kullanımda start-stop kullanıyorum. Arabayı sıkıştıracağım zaman kapatıyorum.

Heh start-stop turboya zararlıysa, bu sizin suçunuz değil üretici firmanın suçudur. Bence hak aramamak için hiç bir sebep yok.

c20let
12-03-2014, 09:12
Turbosuz araçlarda bile soğuk havada çalıştırınca 15-20 sn beklerim motor ısınana kadar 2500 deviri geçmem. Motoru kapatmadan önce de 10-15 sn beklerim hep. Henüz turbo aracım olmadı. Kontağı hazır konumuna getirince de sönen ışıkların tamamamını beklerim.

maskaran
12-03-2014, 09:18
Turbosuz araçlarda bile soğuk havada çalıştırınca 15-20 sn beklerim motor ısınana kadar 2500 deviri geçmem. Motoru kapatmadan önce de 10-15 sn beklerim hep. Henüz turbo aracım olmadı. Kontağı hazır konumuna getirince de sönen ışıkların tamamamını beklerim.

bence kışın soguklarda en az 3-4 dk hava ılıkken 1 dk beklenmeli

ferroo
14-03-2014, 23:01
bence kışın soguklarda en az 3-4 dk hava ılıkken 1 dk beklenmeli

3-4 dkmı naptın yaa :D

efe_
15-03-2014, 14:23
Başlangıçta beklemek diye birşey yok en azından kendi aracım için konuşuyorum kılavuzda yazanı.
Sadece hararet hareket edene kadar 2500 devri geçmeme şartı var motor sağlığı açısından

Y.Emre
15-03-2014, 15:04
İlk çalıştırmada dakikalarca beklemenin alemi yok bence.. Beklesenizde, sıkıştırmadan yürüsenizde ne devirde nede üretilen güçte motora göre değişen pek bir şey yok..

Çok yüklenilmemişse stop ederkende beklemeye gerek yok bence atmosferikte mantıklı gelmiyor zira..

Şu ışık meselesini bende merak ediyorum biraz, o esnada sensörleri check etmekten başka bir iş yapılıyor mu ?

meganes
15-03-2014, 15:28
zararını faydasını bende merak ediyorum ama şirketin golf7 tdi bluemotion uzun yolda mesela yarım saat 180-190 gidiyorum ışıklarda durup boşa alıp debriyajdan ayağımı çekince pat diye stop ediyo,bilmem zararlımıdır :) Yada bizim düşündüklerimizi eminim onu üreten,argesini yapan kişide düşünüyodur,adamlar senelerdir araba yapıyor vardır bildikleri herhalde

onursoytam
15-03-2014, 15:34
yeni nesil araçlarda istediğiniz kadar aç kapat yap turbo belli bi süre kendini soğuma yağlama yapıyor olması lazım.

levent
15-03-2014, 16:32
zararını faydasını bende merak ediyorum ama şirketin golf7 tdi bluemotion uzun yolda mesela yarım saat 180-190 gidiyorum ışıklarda durup boşa alıp debriyajdan ayağımı çekince pat diye stop ediyo,bilmem zararlımıdır :) Yada bizim düşündüklerimizi eminim onu üreten,argesini yapan kişide düşünüyodur,adamlar senelerdir araba yapıyor vardır bildikleri herhalde

1. viteste bekleyin bi zahmet :)

Start-stop lularda otm. yağlamayı devam ettiren bi zımbırtı var diye biliyorum ben de emin olmamakla beraber. Şakası bi yana.

shdowstuner
15-03-2014, 19:01
Bende 10 yıllık turbo vardı bmw de :D.çalıştırır çalıştırmaz dip gaz direkte durdururum birşey olmamıştı td05 aldım şimdi.hala sağlam duruyor orjinali.Zaten turboyu sökün yağ mile o kadar yapışıyor ki soğukta bile korur yani o kadar etkisi olmaz.

Mr.K
15-03-2014, 19:23
Şahsen uzun yoll yuksek hız harici max 30sn falan beklıyorum oda işte camı kapat esyanı al ıvır zıvır vs vs.Uzun yoldaysamda benzin almadan market alısverısını yapıp sonra benzın alıyorum bi dinlensin nefeslensin hesabı sora yapıstır gitsin..
He dikkat etmedıgımde oluyo misal topspeed gorup abana abana direk stop etmek gibi ama nadirdir..

yesil
15-03-2014, 19:35
yeni nesil araçlarda istediğiniz kadar aç kapat yap turbo belli bi süre kendini soğuma yağlama yapıyor olması lazım.

kontağı kapttıktan sonra pıss pıss diye sesler geliyor motorun içinden, yağlama yaptığı için mi bu?

bomonti
16-03-2014, 00:02
kontağı kapttıktan sonra pıss pıss diye sesler geliyor motorun içinden, yağlama yaptığı için mi bu?

Güzel soru :icon_tup: Takipteyim

shdowstuner
16-03-2014, 00:21
o ses bendede geliyor.arabamda yağlama sistemi falan yok.büyük ihtimal mazot pompasının sesi o

ferroo
16-03-2014, 00:39
Güzel soru :icon_tup: Takipteyim

o ses mazot pompasının sesi ;)

Onur Fatih
16-03-2014, 17:39
bendede şıııır şeklinde bi ses var şu an. daha 3 gündür çıktı ortaya. direksiyon pompasından geliyor sanki ses o taraftan yani. Direksiyonu çevirirken bazen ufak bi uğultu duyuyordum şimdi de bu ses var. Sesi çözmeye götürsem tüm kayışları dağıtırlar valla bizim ustalar. O yüzden patlayana kadar devam :) daha önce böyle bi durumla karşılaşan oldu mu