PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Silindir Ovalleşme Hk.

MiaMi
12-08-2008, 16:05
Arkadaşlar 0.5 mm ince conta ve b16a subap lastiklerini temin ettik.CTR pistonda takacağım segmanlarda içinde.

Ancak silindirlerde ovalleşme nasıl olur 138.000 km de araç azda olsa varmıdır yokmudur. Yeni gömlek alıp tekrarmı 81 mm silindir oluşturulmalı. Yoksa rektifiyede silindir yuvalarına işlem yapıp ona göremi piston almalı.

Benim niyetim parçaları toplayıp bi seferde motoru indirip toparlayıp çalıştırmak. Arabanın motoru sökülsün 20 30 gün parça beklesin istemiyorum. O işten geçen sene ve bu sene çok sıkıldım.

Yeni gömlek çaktırmakmı 81 mm
Rektifiyede çap büyütmekmi
Bişey olmaz 81 mm al tak gitsinmi.

Yorumlarınız.

Ramcho®
12-08-2008, 16:11
aslında honda olduğu için tam olmasa da gene bir miktar ovalleşme illaki vardır bunu netleştiremiyormusun? yani ölçme biçme işlemi falan yapılamıyor mu.?

MiaMi
12-08-2008, 16:14
Dışardan sanmıyorum yine açılacak. Aslında bu olay nasıl çıktı benim arabayı biliyorsunuz uzun süre yattı subap lastiklerinde sertleşme oldu illaki araçta yağ eksiltme var. Çok çok değil ama var rollinglerden sonra 150 200 ml eksiltiyor. Heleki 1.ci viteste kesiciye 1 2 defa girip devam ettimi daha fazla eksiltiyor. Bizde dedik açmışken piston değiştirelim nasıl olsa yanında segmanda geliyor temiz olsun. Orda işte ortaya boresize problemi çıkıyor. Gömlek işi bozuyor rutin işleyişi.

İlla stroker yap diyorda neyse.

tool
12-08-2008, 16:26
acmadan bisey demek mumkun degil;
olabilir olmayabilir, rektifiyeciniz segman kurtarir derse 81mm ile devam edersiniz, yok kurtarmazsa overbore piston kullanilicak. gomlek+cakma maliyeti yuksek oldugu icin pistonla olayi cozmeniz daha az maliyetli olacaktir...

TünayK
12-08-2008, 16:33
tayfun oms dede solemıstım...buyuk ıhtımal gomleklerın ovallesmıstır...rektefıyecı olcer sana soler zaten...bence bır buyuk pıston alıp yane 81.25 yada 81.50 gomlegı traslatıp taktırman senın ıcın ıı olacaktır...

Safak
12-08-2008, 16:51
Yüksek devirlerde gazı bırakıp, tekrar verdiğinde mavi duman yapıyor mu?

8.000rpm
12-08-2008, 16:53
usta , rektifiyeci alır ölçer de ölçmek için piston sökülecek, ölçümden sonra gerekiyorsa parça sipariş edilecek , parça gelecek , motor toplanacak...
oldu sana nerden baksan 15-20 gün...
ama işin kesin bir tarafı da var ki o da "açmadan bilemezsin"...

MiaMi
12-08-2008, 17:01
Yüksek devirlerde gazı bırakıp, tekrar verdiğinde mavi duman yapıyor mu?

Böyle bir sıkıntı mevcut değil. Ancak 4 5 defa rolling yaptıktan sonra arabayı beklettiğimde pekçok bu kmdeki vti gibi hafif mavi duman bi süre çıkıyor egsozdan " rolantide "

Ramcho®
12-08-2008, 17:02
tayfun abi sen zaten uzun süre biniceksin stroker yapsan bir daha kurcalamamiş olursun bence iyi düşün bi kere de yap temiz olsun..1,8 stroker daha sonra gt 30 hımmm mis mis...

MiaMi
12-08-2008, 17:04
usta , rektifiyeci alır ölçer de ölçmek için piston sökülecek, ölçümden sonra gerekiyorsa parça sipariş edilecek , parça gelecek , motor toplanacak...

Subap lastiklerini değiştirme işlenimde yarı motor sökülüyor. Bi karter kalıyor zaten onuda söktümü yatakları pistonları alabiliyorsun. Bu konuşulan iki işlem yapmamak için. 300 500 usd den kaçıp iki defa işlem yapmak istemiyorum.

Bu sefer silindirlerde honlama yapılınca sanırım CTR piston yerine Wiseco veya Je devreye girecek, CTR pistonlarda 81 küsürlü ölçü yok diye biliyorum.

sülüman
12-08-2008, 17:09
ctrnin sıkıstırması kaç?viesconun kaç?

peki ctr pistonuna ve honlattıgın gömlege uygun segman olmazmı?

coolvtec
12-08-2008, 17:09

Arkadaş mantıklı söylemiş, direk 81,5 yapmak daha mantıklı.

MiaMi
12-08-2008, 17:12
tayfun abi sen zaten uzun süre biniceksin stroker yapsan bir daha kurcalamamiş olursun bence iyi düşün bi kere de yap temiz olsun..1,8 stroker daha sonra gt 30 hımmm mis mis...

Dimi TODA stroker tadından yenmez. Ancak ben egzantrik yay şapka işine girmek istemiyorum. Atmosferik olarak aşırı yükleme düşüncesinde değilim. Çıtırdan 170 küsürlü olsun yeter bana.

İstediğim üst kapak orjinal kalacak. Beyin vs.vs. olmayacak. Belki bi AFC NEO oyuncağı.

Düşündüğüm parlatılmış bi emme manifoldu veya skunk2 pro emme manifoldu, Piston , ince conta + 100 oktan o kadar. Daha fazlasını istemiyorum. Girdimi sonunu getirmeden bırakmam o yüzden istemiyorum daha fazla yüklemek.

MiaMi
12-08-2008, 17:16
ctrnin sıkıstırması kaç?viesconun kaç?

peki ctr pistonuna ve honlattıgın gömlege uygun segman olmazmı?

81 mm Civic Type R pistonu 10:8:1 bizimkiler 10:2:1 tam emin değilim.
İnce conta 0.5 mm yani orjinalden 0.2 mm daha ince. Gerçi redpunk burak o conta 0.4 mm diyor.

CTR piston 10:8 + İnce contadan 0.3 mm kazanıyoruz diyelim sıkıştırma --- 10:2 den 11:1 'e çıkacak. Bana yeter gibi geliyor 100 oktanlada güzel güzel gideriz.

Segmanlar ise pistonun içinden çıkıyor zaten ayrı bi segman almayalım.

Sanırım 81,5mm honlatıp wiseco veya je piston ile iş çözülecek. O zaman sıkıştırma ne olur stock kapak ile subap yakalamadan nereye kadar çıkarız işin ehli insanlar yazarlar buraya zaten.

TünayK
12-08-2008, 17:18
ctr pıstonlarında da oversız olculer var tayfun..subap yakalamak ole kolay deıl senın ıstedıgın sıkısırmalarda cok zor subap yakalaması...12 cr bıle safe...

MiaMi
12-08-2008, 17:21
ctr pıstonlarında da oversız olculer var tayfun..subap yakalamak ole kolay deıl senın ıstedıgın sıkısırmalarda cok zor subap yakalaması...12 cr bıle safe...

OO mis o halde tabi bunların hepsi bi öngörü. Belki açıp baktığımızda ovalleşme görmeyeceğiz. DEfalarca ölçtürürüm ben onu zaten. Ancak nakit ve zaman olarak önlemini alıp ona göre davranmakta fayda var. Zaten o pistonu söktümü yerine aynı sıkıştırmada piston takmak olmaz. Madem güç yükselt sıkıştırmayı.

TünayK
12-08-2008, 17:22
Böyle bir sıkıntı mevcut değil. Ancak 4 5 defa rolling yaptıktan sonra arabayı beklettiğimde pekçok bu kmdeki vti gibi hafif mavi duman bi süre çıkıyor egsozdan " rolantide "

bunu ılk kez duydum tayfun...rolantıde gelıyosa yag sıcaklıgına bakmak lazım.havalandırmadan gelıyodur o yag...

TünayK
12-08-2008, 17:23
OO mis o halde tabi bunların hepsi bi öngörü. Belki açıp baktığımızda ovalleşme görmeyeceğiz. DEfalarca ölçtürürüm ben onu zaten. Ancak nakit ve zaman olarak önlemini alıp ona göre davranmakta fayda var. Zaten o pistonu söktümü yerine aynı sıkıştırmada piston takmak olmaz. Madem güç yükselt sıkıştırmayı.

tayfun sen kendını kotusune hazırla...cunku benım arabamdada ole asırı bı yag yakma yoktu duman atma hıc yoktu...actık baktık gomlek oval:)

MiaMi
12-08-2008, 17:24
bunu ılk kez duydum tayfun...rolantıde gelıyosa yag sıcaklıgına bakmak lazım.havalandırmadan gelıyodur o yag...

Bunu STP ile inceledik o gece 20 araba vardı kaç defa roll yapıldı hatırlamıyorum ancak temde sağa çekip mola verdiğimizde arkadaki arabanın farları açıktı ve egsoz dumanını net görüyorduk varla yok arası bi mavi duman vardı. Normal deyip devam ettik.

MiaMi
12-08-2008, 17:26
tayfun sen kendını kotusune hazırla...cunku benım arabamdada ole asırı bı yag yakma yoktu duman atma hıc yoktu...actık baktık gomlek oval:)

Gitti yine 800 900 usd artı TR deki ortalama 500 ytl. :)

TünayK
12-08-2008, 17:26
Bunu STP ile inceledik o gece 20 araba vardı kaç defa roll yapıldı hatırlamıyorum ancak temde sağa çekip mola verdiğimizde arkadaki arabanın farları açıktı ve egsoz dumanını net görüyorduk varla yok arası bi mavi duman vardı. Normal deyip devam ettik.

artık nasıl basıyosanız yag yanıyor arabanın ıcınde:) 10 60 power...:icon_tup:

MeRtCaN
12-08-2008, 17:27
tayfun yolda aklıma geldı
ctr pıstonunun 81.5 olması lagzım aslında alıp takabılrısın ucuz malıyetl yada wıseco alabılırsın bıraz daha fazla sıkıstırmalı yada benım gıbı turbo pıstonu alıp bı yerden başlarsın :)

TünayK
12-08-2008, 17:28
Gitti yine 800 900 usd artı TR deki ortalama 500 ytl. :)

yok yaw naptın 800 900 dolar...pıston o kadar deıl...senın ısını typr pıstonu fazlasıyla gorur...bırak forgedlerı gerek yok...

MeRtCaN
12-08-2008, 17:29
ctr pıstonları 150 dolar olması lagzım bı ara ben cok arastırmısım :)
wısecolarda 500 550 dolar arası :)

MiaMi
12-08-2008, 17:29
tayfun yolda aklıma geldı
ctr pıstonunun 81.5 olması lagzım aslında alıp takabılrısın ucuz malıyetl yada wıseco alabılırsın bıraz daha fazla sıkıstırmalı yada benım gıbı turbo pıstonu alıp bı yerden başlarsın :)

Aman kanka turbo deme. Dişlerim damağım böle bi tuhaf oluyor. Turbo çok güzel ama ben biraz daha atmosferik takılayım. O yüzden zaten atmosferik çok çok yüklemiyorum.

MiaMi
12-08-2008, 17:31
yok yaw naptın 800 900 dolar...pıston o kadar deıl...senın ısını typr pıstonu fazlasıyla gorur...bırak forgedlerı gerek yok...

Piston + Yatak + Shipping aslında doğru o kadar tutmaz.

artık nasıl basıyosanız yag yanıyor arabanın ıcınde:) 10 60 power...:icon_tup:

EHEHEH VTI çok burda deniyoruz işte.

MiaMi
12-08-2008, 17:32
ctr pıstonları 150 dolar olması lagzım bı ara ben cok arastırmısım :)
wısecolarda 500 550 dolar arası :)

CTR pistonları o kadar ucuzmu yaw ben 350 usd falan biliyordum.

TünayK
12-08-2008, 17:37
CTR pistonları o kadar ucuzmu yaw ben 350 usd falan biliyordum.

350 dolar olan ebaydekı kıtler ıcınde conta takımı yataklar falan var...yatkaları ıse yaramaz oem kullan oda280 dolar cıvarında...

MiaMi
12-08-2008, 20:20
700 - 800 usd dediğim oydu işte yataklar ve piston ayrı ve shipping.

TünayK
12-08-2008, 20:23
700 - 800 usd dediğim oydu işte yataklar ve piston ayrı ve shipping.

yıne tutmaz o kadar...ebaydekı kıtlerden bırını al 350 dolar...pıstonunu segmanını kullan contalarını kullan...yatakları at...sonra amerıkadan bı yerden sadece ana ve kol yatakları al 280 dolardı galıba yada 260...100 dolardakargo ekle.....upssss:soru: 700 ettı hakkaten yaw:D:D

sulhi
12-08-2008, 21:54
honlat gömlekleri 81.50 piston koy..

MiaMi
12-08-2008, 22:03
honlat gömlekleri 81.50 piston koy..

Evet bro öyle yapacağız. Pistonlar ve silindirlerde bişey yoksada maksat güç almak atalım bi piston segman en çıtır sıkıştırmasından.

sulhi
12-08-2008, 22:35
benım ustam meseLa b16 makına yaptı daha yeni gömlekler honLandı bloktanda alındı kapaktanda ince conta ve arias piston kullandık inan 3 kişiyiz 3 sararak bitiyo..

MiaMi
12-08-2008, 22:38
Egzantrik yay şapka subap yapmıyacam ama ben kanka sizin araçtaki setup nasılki hele bi yaz buraya. Yüzüm güldü nihaaha

tool
12-08-2008, 22:44
benım ustam meseLa b16 makına yaptı daha yeni gömlekler honLandı bloktanda alındı kapaktanda ince conta ve arias piston kullandık inan 3 kişiyiz 3 sararak bitiyo..

kapak bozukmuydu, kapaktan alindi?_

TünayK
12-08-2008, 22:45

tozlama almıslardır..oda etkılıyor cok az cr yı...

tool
12-08-2008, 22:59
miami,
ust kapak standart kalicak demissin, en azindan hondata neptune falan dene, gercekten fark oluyor ;)

sulhi
12-08-2008, 23:03

yo kapak iyidi sadece sıkıştırma olsun az biraz daha verım almak için alındı sadece gömlekler bozukdu..farklı kişiler hararet ve avans sorunu oLabileceğini söledi bugun bu sıcakta baya sıkıştırdık daha bişey yaşamadık..tek sorun sarması..

MiaMi
12-08-2008, 23:03
miami,
ust kapak standart kalicak demissin, en azindan hondata neptune falan dene, gercekten fark oluyor ;)

Aslında ben Blox Intake Manifold + Throttle Body de istiyorum ama işte girdimi gidiyorsun. Neptuıne RPT veya s300 de olur tabi bunlar zamanla. Geçen 250 usd ye skunk2 manifold buldum satan kişi tekrar arabasına takmış :(

Fiyatlarıda çok uygun.

http://www.carbon-fiber-products.com/TunerzImage-NewPix/BLX-IM-D15-2.jpg

MiaMi
12-08-2008, 23:05
Artık ne koltuk ne tesisat ne egsoz ne yürüyen hiçbişey almayacam zaten OZ da kapatsın şu satılık bölümüne girişimi.

Motora para ayıramıyorum :(

B.Aktepe
13-08-2008, 08:30
karter contası, integra typer yağ pompası, integra typer su pompası, ana kol yatak seti, 81.25mm civic type-r PCT piston seti, mugen üst kapak contası,arp kapak saplaması, orjinal kolları kullanıcaksın sanırım o zaman arp kol saplamaları ve ana kep saplamaları almanı tavsiye ederim bu setupla ilerde yapıcağın üst kapak setup ile istediğin devirleri daha güvenli dönebilirsin.sıkıştırmayı yükselten subap seti alabilirsin. emme manifoldu ve gaz kelebeği egzantrik koymadan tavsiye etmem. güzel bir beyin çok daha fazla işini görür. ayrıca skunk2 yada crower yada X marka egzantrik kasnakları almanı tavsiye ederim. orjinal egzantriklerle de timing yapabilirsin. arabanın setup ını bilmiyorum ama hafif volan almanı da tavsiye ederim.

skunk2 nin b serisi stock size high cr. valve seti parça kodu: 310-05-2320
crower ın da valve springs ve ti. retainers ını alabilirsin madem motor bir kere açılıcak.
bir tek egzantrik kalır geriye onuda ilerde alır takarsın.

atmosferik çok zevkli ya bak gaza geldim:):)

tool
13-08-2008, 08:36
karter contası, integra typer yağ pompası, integra typer su pompası, ana kol yatak seti, 81.25mm civic type-r PCT piston seti, mugen üst kapak contası,arp kapak saplaması, orjinal kolları kullanıcaksın sanırım o zaman arp kol saplamaları ve ana kep saplamaları almanı tavsiye ederim bu setupla ilerde yapıcağın üst kapak setup ile istediğin devirleri daha güvenli dönebilirsin.sıkıştırmayı yükselten subap seti alabilirsin. emme manifoldu ve gaz kelebeği egzantrik koymadan tavsiye etmem. güzel bir beyin çok daha fazla işini görür.

imzami atarim ;)

B.Aktepe
13-08-2008, 08:38
bu valve set in pro serisi olanıda varmış yine stock size high cr. parça kodu:310-05-5320

Onuralp
13-08-2008, 09:25
Bence honlayıp devam. Hazır açılmışken.

STP
13-08-2008, 11:35
81.25 oem ctr pıston set port polısh devam mıamı kasma fazla ;)

MiaMi
19-08-2008, 10:48
81.25 oem ctr pıston set port polısh devam mıamı kasma fazla ;)

STP kasma diyorsunda olm bi defa açalım motoru gitsin uzun süre istiyorum.Peki 81.25 mm ctr piston set'i, 81 mm Conta ile kullanabilirmiyiz. Bide yataklar var onlarıda alacağız. Hepsi yeşilmi çıkart arada mor varmıdır acaba. :)

B.Aktepe
19-08-2008, 11:19
evet kullanırsın 81mm conta ile. yatakları alırken oşluklarını ölçüp ona göre renklerini siperiş vermen yada buradaysa alman gerekecek açmadan ne renk olacağı söylenemez. o yüzden motor açıldığında eğer amerikadan sipariş vericeksen her türlü bekleyeceksin.

MiaMi
19-08-2008, 12:29
evet kullanırsın 81mm conta ile. yatakları alırken oşluklarını ölçüp ona göre renklerini siperiş vermen yada buradaysa alman gerekecek açmadan ne renk olacağı söylenemez. o yüzden motor açıldığında eğer amerikadan sipariş vericeksen her türlü bekleyeceksin.

Bilal teşekkür ederim. Sen beni unutmuşsundur askere gitmeden önce çok görüşürdük organizasyonlarda.

Tayfun

B.Aktepe
19-08-2008, 12:39
doğrudur hatırlıyorum tayfun :)

Burak Kasim
20-08-2008, 12:19
81 mm Civic Type R pistonu 10:8:1 bizimkiler 10:2:1 tam emin değilim.
İnce conta 0.5 mm yani orjinalden 0.2 mm daha ince. Gerçi redpunk burak o conta 0.4 mm diyor.

CTR piston 10:8 + İnce contadan 0.3 mm kazanıyoruz diyelim sıkıştırma --- 10:2 den 11:1 'e çıkacak. Bana yeter gibi geliyor 100 oktanlada güzel güzel gideriz.

Segmanlar ise pistonun içinden çıkıyor zaten ayrı bi segman almayalım.

Sanırım 81,5mm honlatıp wiseco veya je piston ile iş çözülecek. O zaman sıkıştırma ne olur stock kapak ile subap yakalamadan nereye kadar çıkarız işin ehli insanlar yazarlar buraya zaten.

Walla ben aldigim yerden dolayi ole dedim.

Gozlerinle gor. ;)

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=33665&viewitem=&item=160251640272&_trksid=p3907.m29

PoWeRHoNDa
31-08-2008, 11:32
Bişey olmaz 81 mm al tak gitsinmi.

Yorumlarınız.

aynen bişi olursa dökerz benzini yakarız ;) b20 getirtiriz amerikadan ;)

Schumi
01-09-2008, 19:46
Honda motorları için yorumda bulanamayacağım ama söylemek istediğim birşey var madem ki motoru standart ölçüleri dışında sıkıştıracaksın avans vericeksin oktan ile besleyeceksin ve burada istediğin ortalama olarak uzun ömür ile görece olarak iyi bir güç. O zaman işletim sistemine müdahale etmeden bu işler çok havada kalıcaktır. Chip'lenemeyen yani flash atılamayan beyinlere sahip olduğundan dolayı fabrikanın tüm emisyon değerleri garanti süresinde arıza çıkartmaması ve tüm dünya ülkelerinde en kötü benzin ve hava koşulları ile çalışmasına göre yazılmış yazılımın olduğu gibi kalıcak. Benzer bir setup herhangi bir peugeot için yapıldığında ne olursa olsun bir chip ile son nokta koyuluyor. Chip özel yazılmış olmasa dahil araçta bariz bir şekilde yapılan işlemlerin hakkını yazılım olmadan göremeyeceğimizi anladık. Bence senin şu P28 midir nedir OBD1 standartlarında flash atılabilen bir beyine yada S300 gibi standalone bişiye ihtiyacın var. Her iki şekildede hem ileriye yönelik (F/IC) hemde şuanki halinden daha verim almanı sağlayacak bir seçim olucak. Kaldıki harcadığın paralar ve zaman arasında yapılma zorluğu ve maddi olarak bu ürünler arada kaynayabilecek şeyler. Tabi genede bu benim çok bilgili olduğum bir marka değil.