PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 HDi Garip Sorun P0238

OscaRR
09-03-2014, 23:27
Araç 3.vites 3000 devir 4.vites 2400 devir civarlarında depollution system faulty hatası verip duraksıyor devirlendikçe 3-4 sn. sonrasında sanırım limp mode dan çıkıyor ve düzeliyor. Ayrıca enjektörlerden şıkırtı sesi geliyor, 2. ve 3. altlarında biraz yağ birikmiş. Bilgisayara bağlandığında "P0238 - Turbo Şarj destek sensörü - A devresi yüksek" hatası çıkıyor. Önceden turbonun vnt'si ile ilgili olduğunu düşünüyordum ama turbo ve bağlantılarında bir sorun gözükmüyor. Ustam enjektörden olabileceğini İzmir'e gönderip test ettireceğini ona göre hareket edeceğini söyledi. Aracın çekişinde bu anlar haricinde hiç bir sıkıntı yok gayet iyi hızlanıyor ve bu kafamı daha çok karıştırıyor.. Sizce bu neden olabilir? Çözümü nedir?

Oznsrl
09-03-2014, 23:42
egzoz emisyon hatasıymış türkçesi. kötü mazottan yapabilir kat ta tıkanma vs olabilir tabiki bildiğimden değil fikir yürütüyorum sadece kontrolü basit şeyler. sensörleride temizlemeyide deniyebilirsin

OscaRR
10-03-2014, 00:12
egzoz emisyon hatasıymış türkçesi. kötü mazottan yapabilir kat ta tıkanma vs olabilir tabiki bildiğimden değil fikir yürütüyorum sadece kontrolü basit şeyler. sensörleride temizlemeyide deniyebilirsin

Sensörler test edildi & temizlendi yakıt hep güvenilir yerlerden alındı ve uzun bir süre denedik kat.ta da tıkanma yok. Üst devirlerde de sorunsuz hızlanıyor ama sorunu bir türlü çözemedik.. :soru:

levent
10-03-2014, 00:21
km ne civarda? sabit gazda mı yapıyor yoksa hızlanma girişiminde mi?

OscaRR
10-03-2014, 00:43
km ne civarda? sabit gazda mı yapıyor yoksa hızlanma girişiminde mi?

Km. 124.500 de. Sabit gazda sorun yok sadece hızlanmada bu sorunu yaşıyorum

levent
10-03-2014, 01:22
Katalizörde sıkıntı yok yazmışsınız, dediğiniz gibi olay ustanızın dediği yönde yani enjektörler.

OscaRR
10-03-2014, 12:45
Katalizörde sıkıntı yok yazmışsınız, dediğiniz gibi olay ustanızın dediği yönde yani enjektörler.

Yardımınız için teşekkür ederim.. Kafamı kurcalayan şey turbo hatası vermesi. Yakıt hava karışımından dolayı verse yakıt basınca yetişemediği için enjektör hatası da verir diye düşünüyorum..

levent
10-03-2014, 17:00
biraz google yapınca çözüm ortaya çıkıyor sanki, basınç sensörü hatası veriyormuş..

307 1.6 hdi 90 hp - P0238 Anti Pollution Fault - Peugeot Forums (http://www.peugeotforums.com/forums/general-discussion-2/307-1-6-hdi-90-hp-p0238-anti-pollution-fault-13722/)

1.6 HDI fault P0238 Turbocharger Boost Sensor A Circuit High (http://www.tdocuk.com/showthread.php?6887-1-6-HDI-fault-P0238-Turbocharger-Boost-Sensor-A-Circuit-High)

levent
10-03-2014, 17:06
biraz google yapınca çözüm ortaya çıkıyor sanki, basınç sensörü hatası veriyormuş..

307 1.6 hdi 90 hp - P0238 Anti Pollution Fault - Peugeot Forums (http://www.peugeotforums.com/forums/general-discussion-2/307-1-6-hdi-90-hp-p0238-anti-pollution-fault-13722/)

1.6 HDI fault P0238 Turbocharger Boost Sensor A Circuit High (http://www.tdocuk.com/showthread.php?6887-1-6-HDI-fault-P0238-Turbocharger-Boost-Sensor-A-Circuit-High)

61TS061
11-03-2014, 00:08
turbo basınç valfi(n75) hatası bu büyük ihtimalle.TDİ olsaydı kesin bu derdim ama HDİ ye çok hakim değilim.bakmak lazım

OscaRR
17-03-2014, 20:09
Evet arkadaşlar turbo bağlantıları kontrol edildi ve arızayı silip tekrar tekrar baktığımızda 3 ayrı hata kodu bulduk.
P0238 Turbo şarj destek sensörü A devresi yüksek
P0100 Kütle hava akış devre arızası (Maf)
P1351 IDM Giriş devre arızası (ısıtma bujileri)
Denemek için Maf sensörünün fişini çektiğimde sorun çözüldü. Araç 3. Ve 4. viteste hiç olmadığı kadar atak olmaya başladı. Maf'ı yağsız spreyle temizledim ama değişen bişey olmadı..
Şimdi Maf değiştiğinde sorun çözülürmü herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olur mu tanımaması vs.? Parçaya burada ulaşamıyoruz ne denemek ne de alıp takmak mümkün değil siparişle gelecek maalesef..

Mavice
05-01-2016, 21:08
Evet arkadaşlar turbo bağlantıları kontrol edildi ve arızayı silip tekrar tekrar baktığımızda 3 ayrı hata kodu bulduk.
P0238 Turbo şarj destek sensörü A devresi yüksek
P0100 Kütle hava akış devre arızası (Maf)
P1351 IDM Giriş devre arızası (ısıtma bujileri)
Denemek için Maf sensörünün fişini çektiğimde sorun çözüldü. Araç 3. Ve 4. viteste hiç olmadığı kadar atak olmaya başladı. Maf'ı yağsız spreyle temizledim ama değişen bişey olmadı..
Şimdi Maf değiştiğinde sorun çözülürmü herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olur mu tanımaması vs.? Parçaya burada ulaşamıyoruz ne denemek ne de alıp takmak mümkün değil siparişle gelecek maalesef..

Budapesteden selam ve kolayliklar dilerim,,

forumunuza yeni uye oldum...aracim Peugeot 307 sw 2005/1,6 hdi / 109 hp dizel /chip tuning/ TEMPOMAT/panorama/4 otomatik cam,,,

yukarida paylastiginiz butun sorunlar yasadim..ve Budapestede butun peugeot servilserini ve diger ozel servisleri gezmeme ragmen p0238 "Turbo Şarj destek sensörü - A devresi yüksek" hatasinin nedenini bulamadilar.

hatayi 4,cu veya 5,ci viteste gaza basip hizlanmaya basladigimda veriyor.soyle 2 -3 saniye kadar devir dusuklugu oluyormus gibi yapip sonra tekrar araba eski kuvvevtine geliyor,,,

yapilan islemler sirasiyla >

Turbo ve cooleri degistirdim.
enjektorler bakima gitti geldi
solenoid Valve degisti
maf temizligi yapildi,,
yag su ve diger filtre bakimlari km si geldiginde yapilir ve geciktirilmez
sensor temizlikleri yapildi hepsi saglam ve sorunsuz calisiyor...
turbonun yanindaki valf te kontrol edildi,sorun yok...
shell den baska yakit almam ve her 2000 km de dizel temizleme ve enjektor temizligi icinde kulanmama ragmen sorun cozulmedi.
egr degisti
Motorun icindeki zincir degisti
100,000 km degismesi gereken motordaki parcalarda degisti,,
kablo ve turbo borulari SIKI ve saglam. gerekli olan yerlerde degisti
yazilim 4/4.. (yazilimi iki sene once yaptirdim ve öncesindede cikiyordu,,yazilim sonrasindada)

butun bu islemler icin 3500 euro ödedim ama hala o lambanin neden yandigini bulamadilar,,, :soru: (arabanin kendisi 3400 euro)

beyler yardimci olursaniz inan cok ama cok sevinecegim..

hepinize simdiden tesekkur eder iyi yillar dilerim.

BR
Mavi Matyas

rain man
14-10-2016, 16:47
Budapesteden selam ve kolayliklar dilerim,,

forumunuza yeni uye oldum...aracim Peugeot 307 sw 2005/1,6 hdi / 109 hp dizel /chip tuning/ TEMPOMAT/panorama/4 otomatik cam,,,

yukarida paylastiginiz butun sorunlar yasadim..ve Budapestede butun peugeot servilserini ve diger ozel servisleri gezmeme ragmen p0238 "Turbo Şarj destek sensörü - A devresi yüksek" hatasinin nedenini bulamadilar.

hatayi 4,cu veya 5,ci viteste gaza basip hizlanmaya basladigimda veriyor.soyle 2 -3 saniye kadar devir dusuklugu oluyormus gibi yapip sonra tekrar araba eski kuvvevtine geliyor,,,

yapilan islemler sirasiyla >

Turbo ve cooleri degistirdim.
enjektorler bakima gitti geldi
solenoid Valve degisti
maf temizligi yapildi,,
yag su ve diger filtre bakimlari km si geldiginde yapilir ve geciktirilmez
sensor temizlikleri yapildi hepsi saglam ve sorunsuz calisiyor...
turbonun yanindaki valf te kontrol edildi,sorun yok...
shell den baska yakit almam ve her 2000 km de dizel temizleme ve enjektor temizligi icinde kulanmama ragmen sorun cozulmedi.
egr degisti
Motorun icindeki zincir degisti
100,000 km degismesi gereken motordaki parcalarda degisti,,
kablo ve turbo borulari SIKI ve saglam. gerekli olan yerlerde degisti
yazilim 4/4.. (yazilimi iki sene once yaptirdim ve öncesindede cikiyordu,,yazilim sonrasindada)

butun bu islemler icin 3500 euro ödedim ama hala o lambanin neden yandigini bulamadilar,,, :soru: (arabanin kendisi 3400 euro)

beyler yardimci olursaniz inan cok ama cok sevinecegim..

hepinize simdiden tesekkur eder iyi yillar dilerim.

BR
Mavi Matyas

Çözüm bulabildiniz mi hortlatma yapalım.

E46
17-11-2016, 21:13
ecu da mı acaba sorun

AşkınS.
18-11-2016, 01:05
Kesinlikle ve kesinlikle tesisatta bi ariza var. Bugun ayni ariza ile fiat grubunda karsilastim,turbo dahil herseyi denedim olmadı. Elektronik bi sıkıntı var. Ona en yakın arizayi emme monifoldunun ustundeki sensör veriyor degistim gene duzelmedi. Elektronik islerle uğraşan birine götürdüm ve 300 tlye mal olacagini söyledi. Eminim küçücük bi yerde sorun var

oss
20-11-2016, 22:01
maf sensörünün kablosunu çekin aracınızı test edin bir değişiklik yoksa sensör sağlam çalışıyor map sensörünü de aynı teknik uygulayın (bunda dikkatli olun her araçta aynı etki yapmayabilir arıza lambası yakabilir