PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nezaman birleşip fuar organize edeceğiz?

TaGo
12-03-2014, 16:32
Her sene bıkmadan usanmadan bu ve buna benzer başlıkları açıyorum. Türkiye'nin önde gelen modifiye paylaşım sitesi olmamız vesilesi ile bu görevin buradaki demirbaşlara düştüğüne inanmaktayım. Aramızda artık birçok markanın distr. yada üreticisi bulunmakta. Bir araya gelerek sektörü geliştirecek adımlarada geçmemiz gerekiyor.

Hergün yeni arkadaşlar ehliyet alıyor, araç satın alıyor ve devamında modifiyeye ilgi duyuyor. Bitmeyecek ve daimi büyüyecek bir olgu bu. Bu konuda bizler nezaman kaliteli bir adım atacağız?

Runo
12-03-2014, 16:40
Hay ağzına sağlık Tarkan abi, çok iyi düşünmüşsün. Böyle kapsamlı bir fuar açılırsa büyük fayda ve bilgi toplama alanı olur kanaatimce

altima
12-03-2014, 16:41
ben başlim isterseniz aklımda şöle bir proje bulunmakta.. (proje demiyelimde araştırma-fikir-teori ne derseniz)

son zamanlarda 3D printerlar ile neler neler yapıldığına dair birtakım şeyler görmüştüm (araba-silah-fotograf makinesi gibi)

bu şekil bir printerla, forged piston,, krank mili,, egzantrik mili,, fren diskleri,, jant vs aklınıza ne gelirse parçalar üretemez miyiz? (yada yaptırabilecek herhangi bir firma arabulucu olamaz mı?)

garip bir fikir oldu ama son zamanlardaki 3D printer gelişmelerini görünce pek uzak olmadığını düşünüyorum..

tşk
Rıdvan

yavuz364
12-03-2014, 16:56
Hemen konuyu kirletmemek adına cevap vereyim.. Evet çok güzel parçalar yapılabilir. hatta yapılıyor da.
Ancak forged piston yada krank mili gibi aşırı sağlam olması gereken parçaları üretebilecek bir 3d printer henüz yok ve yakın zamanda olacağını da sanmıyorum..

ben başlim isterseniz aklımda şöle bir proje bulunmakta.. (proje demiyelimde araştırma-fikir-teori ne derseniz)

son zamanlarda 3D printerlar ile neler neler yapıldığına dair birtakım şeyler görmüştüm (araba-silah-fotograf makinesi gibi)

bu şekil bir printerla, forged piston,, krank mili,, egzantrik mili,, fren diskleri,, jant vs aklınıza ne gelirse parçalar üretemez miyiz? (yada yaptırabilecek herhangi bir firma arabulucu olamaz mı?)

garip bir fikir oldu ama son zamanlardaki 3D printer gelişmelerini görünce pek uzak olmadığını düşünüyorum..

tşk
Rıdvan

997TT
12-03-2014, 19:38
Malesef once organızasyona el atılmalı.
Yegenım ıkı kez katıldı GForce olarak.
2008-9 daydı sanırım,yenı aldıgım 430 ve wide body Q7 ıle katılmıstı.
Ertesı sene 680HP lık 997TT- Audı TTS-Z4 3.5 ve adını hatırlamadıgım bır arac daha vardı. Yegenımın dedıgı;fuardan 1 musterı bıle gelmedı...
Gelde sımdı sponsor ol...
Delı gıbı ses acık-egsoz seslerı-ıp tıs ıp tıs,300-500 300-500....
Ne yapmalı pekı?

Mr.K
12-03-2014, 19:48
Ertesı sene 680HP lık 997TT- Audı TTS-Z4 3.5 ve adını hatırlamadıgım bır arac daha vardı. Yegenımın dedıgı;fuardan 1 musterı bıle gelmedı...
Ne yapmalı pekı?

Neden gelmedi abi açık aslnda biraz cevap.Elit kesime hitap edicek türden bir fuar türkiyede şuan düzenlenmedi.Ben dahi birçok kişi ister fuarda gezsin standları heryer çevrili olsun karı kız manken olmasın(yada mümkün oldugunca az olsun) giriş ücreti pahalı olsun(100lira değil tabi ki) apaçiler olmasın.Abuk subuk güzellik yarışmaları düzenlenmesin.

Fuar aracı adı altnda yapılan müzik sistemli araçların belli saatlerde belli dakikalarda show yapmasına izin verilmediği sürece ; Mesela x firma 3 araçlamı katıldı diyelim fuar 8saat aktif her saat 3aracınıda 4dk (1parça) çalsın''örnektir''.Her müzik standında aynı kural hatta aynı parçalar çalsın hem böylelikle hangi sistem daha güzel çalıyo vs insanlarda anlayabilir ;)

Yahu yazılcak çok şşey varda uzun hikaye sayfa sayfa doldurum yoksa..

Emir_b16a
12-03-2014, 19:48

tşk
Rıdvan

1 adet ürünü boyunuta göre 6 saatte falan çıkartıyo 3d printer lar bilginize :)

dediğiniz ürünlerden üretmek 3d printerla olmaz malesef :) aslında olur ama şimdi başlarsanız seneye stoğunuzu yapmış olursunuz :)

edit: bahsettiğim malzeme mocab yada pilastik prototip :) bitmiş ürün değil :) süs eşyası vs

onursumer
12-03-2014, 21:47
Neden gelmedi abi açık aslnda biraz cevap.Elit kesime hitap edicek türden bir fuar türkiyede şuan düzenlenmedi.Ben dahi birçok kişi ister fuarda gezsin standları heryer çevrili olsun karı kız manken olmasın(yada mümkün oldugunca az olsun) giriş ücreti pahalı olsun(100lira değil tabi ki) apaçiler olmasın.Abuk subuk güzellik yarışmaları düzenlenmesin.

Fuar aracı adı altnda yapılan müzik sistemli araçların belli saatlerde belli dakikalarda show yapmasına izin verilmediği sürece ; Mesela x firma 3 araçlamı katıldı diyelim fuar 8saat aktif her saat 3aracınıda 4dk (1parça) çalsın''örnektir''.Her müzik standında aynı kural hatta aynı parçalar çalsın hem böylelikle hangi sistem daha güzel çalıyo vs insanlarda anlayabilir ;)

Yahu yazılcak çok şşey varda uzun hikaye sayfa sayfa doldurum yoksa..

onur mesela bu sene boat show girişi 50 liraydı ve inan sadece ilgi alanında olanlar gelmişti arada yokmuydu bilet bulup gelenler vardı ama eskisi gibi değildi en azından

bence fuarlar gerçekten hitap ettiği kitlelere gore ayarlanabilirse müşteri kazanılabilir diğer turlu zaten kuru kalabalık

XSi
13-03-2014, 00:10
Hemen konuyu kirletmemek adına cevap vereyim.. Evet çok güzel parçalar yapılabilir. hatta yapılıyor da.
Ancak forged piston yada krank mili gibi aşırı sağlam olması gereken parçaları üretebilecek bir 3d printer henüz yok ve yakın zamanda olacağını da sanmıyorum..

emme manifoldu güzel olur, veya turbolar için log tip eksoz manifoldu :) ha tabi direk yazıcıdan değil, yazıcıdan çıkan model hassas döküm (kabuk döküm) metodu ile kullanılıp parçanın üretilmesi lazım tabi, ek bilgi olarak belirtmek lazım..

ama yazıcılar çok büyük parçalar yapamıyor gördüğüm kadarıyla

piston, kol döküm olacağından dayanıklı olamayacaktır.. onlarda en ekonomik çözüm bizim gibi ufak pazarlar için dolu malzemeden ("billet") yapmak..

coastguard
13-03-2014, 00:31
Ne yapmalı pekı?

abi fuar'da satış yapmak mı ön planda olmalı yoksa ürünü tanıtmak mı ?

997TT
13-03-2014, 00:54
Urunu tanittikdan sonra satis olmali degil mi?
Mesela ben uluslar arasi fuarlara gidiyorum,tarim-petrol ve otomobil uzerine.
İlgimi ceken yada isimize yarayacak makine-techizatlari aliyorum.
Yada is iliskileri kurup,toplanti vs yapiyoruz.
Bizdeki tuning fuari biraz muze kivaminda ve elden gecmedigi surece eksik kalicagiz.

Caglar35
13-03-2014, 01:07
şahsi fikrim fuarlardan önce buluşmalarda avrupa standartlarını yakalamamız yönünde.
evet imkan dahilinde de olsa tarz ve modifikasyon anlamında çok gerideyiz.
başarılı projeler veya sağlam firmalar yokmu var ama bence hala mantalite olarak çok gerideyiz.

ef186
13-03-2014, 01:41
Fuar işi Lisansa tabii bir iştir arkadaşlar . çok teferruata sahip bir mevvzuu yani .
İyi ve kalabalık bir satış ekibi ile 1 yıl satış yapmadan fuara firma bulmanız mümkün olmaz ki buda büyük bir yatırım demek sadece gider ve personel kanadında bile . Buna alan ve organizasyon giderleride eklendiğinde bambaşka meblaalar ortaya çıkmakta ...
İlerde belki sayısal loto çıkarsa nasıl yapılırı göstermek amacı ile yurtdişindaki firmalarında katılacağı bir fuar düzenleriz :D Ancak bu şartlar altında Fuar işi Pistgünleri ekibinide aşar işi bu olmayan kişileride .

Burdan fuar yapmak için neler gerekir resmen görebilir ve bu sevdadan vazgeçebilirsiniz ...
https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.tobb.org.tr%2FHukukMusavirlig i%2FDocuments%2FEsaslar%2FYurtIcindeFuarDuzenlenme sineDairUsulveEsaslar.doc&ei=3v0gU9OMNOWyywPX7IDwAg&usg=AFQjCNENu5KRMN3P9xdWyIAuLzVYytBx-Q&sig2=15KcMrIT6I2EpZqahybK7A&bvm=bv.62922401,d.bGQ

kickbuttowski
13-03-2014, 01:54
Adam haklı dagilin! :D

Peki abi ben şunu merak ediyorum bu stance'ci hipsterlarin yaptığı gibi trend olacak bi akım yaratmak mümkün olur mu?

Adamlar tişört, deri eldiven, telefon kapağı, sticker vesaire derken bayağı iyi işler yapmaya başladılar. Hatta elemanın birisi bmw için alüminyumdan çok güzel custom pedal seti iç trim malzemeleri filan yapıp satıyordu..

Bizde cok daha yetenekli kalifiye abiler var denon gibi misal..

Edit: coilover da urettilerdi en don yanlış bilmiyorsam.

ef186
13-03-2014, 02:41
Adam haklı dagilin! :D

Peki abi ben şunu merak ediyorum bu stance'ci hipsterlarin yaptığı gibi trend olacak bi akım yaratmak mümkün olur mu?

Adamlar tişört, deri eldiven, telefon kapağı, sticker vesaire derken bayağı iyi işler yapmaya başladılar. Hatta elemanın birisi bmw için alüminyumdan çok güzel custom pedal seti iç trim malzemeleri filan yapıp satıyordu..

Bizde cok daha yetenekli kalifiye abiler var denon gibi misal..

Edit: coilover da urettilerdi en don yanlış bilmiyorsam.

Akım üreticek kadar otomobil yapmak lazım sayısal olarak avrupa /amerika karmasına yetişecek sosyoekonomik durumda değiliz bu nedenle 150 aracın yeni bir akım başlatması 250 araç (ultra iyimserim şaşırdım kendime ) ile son bulacak bir parça imal eden adam bunu insanların alım gücü sebebiyle satamayacaktır.
İşin özü Üretim yapmak için alıcı lazım. Tahminle herkez alır denilen ürünlerin %80 i çevredeki 20-30 herkez ile sınırlı kalır .
İşin kısa özeti ülke gelir dağılımının dengesizliği ( yaş bağlamında ) sebebiyle genç nufusun ana baba eline bakmasından dolayı akım üretimi yerine evdeki ceyranı tüketecek bu işler de yalan olacaktır ;)

ghibli06
13-03-2014, 07:42
Fuar işi Lisansa tabii bir iştir arkadaşlar . çok teferruata sahip bir mevvzuu yani .
İyi ve kalabalık bir satış ekibi ile 1 yıl satış yapmadan fuara firma bulmanız mümkün olmaz ki buda büyük bir yatırım demek sadece gider ve personel kanadında bile . Buna alan ve organizasyon giderleride eklendiğinde bambaşka meblaalar ortaya çıkmakta ...
İlerde belki sayısal loto çıkarsa nasıl yapılırı göstermek amacı ile yurtdişindaki firmalarında katılacağı bir fuar düzenleriz :D Ancak bu şartlar altında Fuar işi Pistgünleri ekibinide aşar işi bu olmayan kişileride .

Burdan fuar yapmak için neler gerekir resmen görebilir ve bu sevdadan vazgeçebilirsiniz ...
https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CDsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.tobb.org.tr%2FHukukMusavirlig i%2FDocuments%2FEsaslar%2FYurtIcindeFuarDuzenlenme sineDairUsulveEsaslar.doc&ei=3v0gU9OMNOWyywPX7IDwAg&usg=AFQjCNENu5KRMN3P9xdWyIAuLzVYytBx-Q&sig2=15KcMrIT6I2EpZqahybK7A&bvm=bv.62922401,d.bGQ

pist günlerinde park alanında stand dağıtılarak ufak ufak girişilemez mi?

mmustu
13-03-2014, 08:17
Akım üreticek kadar otomobil yapmak lazım sayısal olarak avrupa /amerika karmasına yetişecek sosyoekonomik durumda değiliz bu nedenle 150 aracın yeni bir akım başlatması 250 araç (ultra iyimserim şaşırdım kendime ) ile son bulacak bir parça imal eden adam bunu insanların alım gücü sebebiyle satamayacaktır.
İşin özü Üretim yapmak için alıcı lazım. Tahminle herkez alır denilen ürünlerin %80 i çevredeki 20-30 herkez ile sınırlı kalır .
İşin kısa özeti ülke gelir dağılımının dengesizliği ( yaş bağlamında ) sebebiyle genç nufusun ana baba eline bakmasından dolayı akım üretimi yerine evdeki ceyranı tüketecek bu işler de yalan olacaktır ;)

hacı abi vural ak gelir bu işin üstesinden :)

TaGo
13-03-2014, 09:37
Beyler amatörcede olsa seneler önce İzmirdeki fuarı düzenlemiştik. Zamanın tüm İstanbul ve Ankara garajlarınıda etkinliğe çağırmayı başarabilmiştik. Hem İzmir hemde stantların çoğu şehir dışı firmaları idi siz düşünün. Bu sayede İzmir tuningcileri dahi bu illere daha rahat müşteri oldular vs vs.

Fuar direkt stanttan satış yapılma mantığında olmamalı. Stanttan ürününü ve firmanı tanıtacağın ve müşteri adayı oluşturabileceğin yerdir benim nazarımda.

Şuan çooook daha profesyonel zihniyetle hareket edebilen kişileriz. Bu işi istesek bi tarafımızla yaparız ama ölü toprağını atmak önemli.