PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bilgisayarcı arkadaşlardan acil yardım.

speed_emre
14-03-2014, 22:51
arkadaslar 1 ay olmadı yeni fibernet bağlattım. Süperonline fakat tek bilgisayar kullandıgım zaman pc deki verim 14 18 mbit oluyor.

50 mbit bağlattım. Pc' imde hız beni tatmin etmiyor. Laptopta ise 18- 20 - 22 görüyorum. 2 bilgisayar bağlandığı zaman 10 lara kadar düşüyorlar bazen 8 lere kadar. Duruyor bazen kopuyor açmıyor çıldırıyorum.

Linksys WMP600N 300Mbps Kablosuz Dual Band PCI Kart | Bimeks - Teknolojinin Kalbi Burada Atıyor (http://www.bimeks.com.tr/urun/117199/linksys-wmp600n-300mbps-kablosuz-dual-band-pci-kart.aspx#specs)

Kasamda bu takılı. 3 ısık gösteriyor. 2 çizgiye indiği zaman kırıp atarsanız.

Modem kapı girişinde odamla kapı girişi arası 10 mt evdekinler kabloyu istemiyorlar.

Pc'im özellikleri düşük i işlemci mevcut değil. O kadar çok kişilerle konuştumki kafam gitti. Bazıları sinyal yükseltici alın dedi. Bazıları access point alın diyor. Bu access pointlerınde fiberi destekleyeni var diyorlar. Öteki türlü hiçbir değişiklik olmucak diyorlar. Kafayı yicem ne olur yardım edin. Odamın konumunu L olarak düşünün arkadaşlar.

Bazı çalısan arkadaslarda Sizin kullandığınız o anakarta takılan parça fiberi desteklemiyor diyorlar. Varmı böyle şeyler?

Agah
14-03-2014, 22:59
anakartlık durum olcağını sanmıyorum sonucta tüm anakartlar ethernet girişli, fiber değil. sorununuz %90 kablosuz kullanmanızdan kaynaklı. benimde modem ile aramda 15 metre var ve kenardan, süpürgeliğin içinden 20 metre kabloyla kasama geliyor ve 50 mbit net kullanıyorum ilginçtirki 52 55 60 gibi mbit veriler alıyorum :)

speed_emre
14-03-2014, 23:02
bizde süpürgelik olmadığı için sıkıntı oluyor çok :) ne yapçağımı bilemiyorum yani. Bilen yardımcı olsun.

Agah
14-03-2014, 23:02
imkanınız varsa cok daha kaliteli wireless adaptör kullanın.

speed_emre
14-03-2014, 23:15
birşeyler alıcamda fiber modeme uygun fiber access point olması lazım dediler. Yoksa sisteminiz sağlıklı çalışmazmış.

edemirbas
14-03-2014, 23:18
birşeyler alıcamda fiber modeme uygun fiber access point olması lazım dediler. Yoksa sisteminiz sağlıklı çalışmazmış.

Pazarlama tekniği bu. Fiber internet zaten 50 mbps, access pointlerin 300mbps'ye kadar dağıtan modelleri var, onlarıdan birini kullanmanız yeterli olur :)

Benimde modemle bilgisayarımın arasında 6-7 metre kadar mesafe var ama önemli olna mesafe değil, o mesafedeki engeller. Wireless adaptörümle modemin arasında 1 gardrop ve 3 adet duvar var. Kablosuz sinyallerin bu maddelerden geçmesi zor oluyor bu yüzden kalite düşüyor. Sadece bu kadar da değil, modeminizin yayın yaptığı kanaldan odadaki yüksekliğine kadar birsürü faktör var. O yüzden tam verim alamayabilirsiniz. Ben şu an 8mbps tarifedeyim fakat efektif olarak 3 ya da 4 mbps kullanabiliyorum maksimum olarak. Yani yaşadığınız şey modemden falan kaynaklanmıyor :)

Çözüm olarak ne olabilir derseniz:

1-) Modeminizin antenini daha güçlüleriyle değiştirebilirsiniz.
2-) Modemin kendi wireless dağıtımını kapatıp güçlü bir Access Point kullanabilirsiniz.
3-) Repeater kullanabilirsiniz (modemle aranıza bir cihaz daha koyduğunuz için biraz ping yapıyor bildiğim kadarıyla)
4-) Ethernet adaptörünüzün antenini masanın üstüne alma imkanınız varsa alın (uzatma kablosu gibi parçası olması lazım internette). Eğer kasa masanın altındaysa o yüzden çekmiyor olabilir.
5-) Powerline ürünleri ile priz üzerinden kullanabilirsiniz. ( Tam açıklayamadım ama bu konu hakkında kısa bir makale linki veriyorum )

Makale için tıklayın (http://www.chip.com.tr/makale/powerline-prizden-internet-rehberi_17677.html)

fatihob
14-03-2014, 23:36
Bende Superonline 50lik fiberliyim. İlk başlarda wifi ile bağlanıyordum. Modemle aramda maksimum 4-5 metre vardı, arada 1 gardolap ve duvar dısında engel yoktu ama hızım 10mbps'yi geçmiyordu. Sonra powerline aldım onla denedim 15mbps gibi bir hıza çıkabildim yani yine olmadı. En sonunda duvardan hali hazırda modemin o civarlardan odama gelen anten kablosu vardı. Onu söktüm duvar içinden Cat6 kablo çekip pcme taktım ve oh çektim.

http://www.speedtest.net/result/3371302728.png

edemirbas
14-03-2014, 23:38
Bende Superonline 50lik fiberliyim. İlk başlarda wifi ile bağlanıyordum. Modemle aramda maksimum 4-5 metre vardı, arada 1 gardolap ve duvar dısında engel yoktu ama hızım 10mbps'yi geçmiyordu. Sonra powerline aldım onla denedim 15mbps gibi bir hıza çıkabildim yani yine olmadı. En sonunda duvardan hali hazırda modemin o civarlardan odama gelen anten kablosu vardı. Onu söktüm duvar içinden Cat6 kablo çekip pcme taktım ve oh çektim.

http://www.speedtest.net/result/3371302728.png

Powerline ne markaydı acaba? İnternette değerlendirmede genel olarak iyi not aldığı için merak ettim, bu kadar düşük olmasını beklemiyordum

speed_emre
14-03-2014, 23:51
huwai marka modem anteni bile yok ne yapayım. masanın altında pc. Modemi mi değiştireyim arkadaşlar. Access point mi alayım. O access pointi masama alıp 2 pc ye kablolu dağıtım yapayım dedim faydası olurmu?

birde bu access pointlerin hepsi fiberi destekliyormu? satanlar desteklemiyor fln dediler. Üzerinde kutunun f/o yazması lazim dediler. Linkli atabilirseniz memnun olurum çok.

fatihob
15-03-2014, 00:00
Powerline hala arka odalarda internet çekmesi için kullanıyorum, TP-Link 200mbps veya 300mbps (arka odaya gitmeye üşendim :) ) kullandığım. Powerline Wifi ile bağlanırsam 10mbps civarıydı, kablo ile 15mbps civarıydı.

http://www.tp-link.us/resources/images/products/large/TL-PA511_KIT-US-02.jpg

Benim modemde Huwai, modemi değiştireyim elimdeki Airtiesi takayım dedim meğer olmuyormuş, Mac adresi doğrulama ıvır zıvır şeyleri varmış beceremedim, acces point eşleştrdim ama şifreleme sorunu yaşadım, sonra onu halletik kardeşimle ama yinede verim alamadık. En iyi verimi powerline ile aldık.

edemirbas
15-03-2014, 00:04
huwai marka modem anteni bile yok ne yapayım. masanın altında pc. Modemi mi değiştireyim arkadaşlar. Access point mi alayım. O access pointi masama alıp 2 pc ye kablolu dağıtım yapayım dedim faydası olurmu?

birde bu access pointlerin hepsi fiberi destekliyormu? satanlar desteklemiyor fln dediler. Üzerinde kutunun f/o yazması lazim dediler. Linkli atabilirseniz memnun olurum çok.

Access pointlerin görevi sadece wireless sinyalini dağıtmak, onu da modemden ethernet kablosuyla alıp öyle dağıtıyorlar. Benim bildiğim kadarıyla access pointlerde f/o olayının olmaması lazım. Modemlerde olur ancak o.

Bence en sağlamı kablo çekmek olucaktır, halıların altından dolapların arkasından çekebilirsiniz, ya da dışarıdan geçirip odaya çekebilirsiniz kabloyu. Access pointler bir yere kadar işe yarıyor kablolu kullanmadan 50 mbps hızlara çıkmanız özellikle arada 10 metre mesafe varken zor.

Kablo çekmeniz imkansız ise öncelikle şöyle bir kombin yapabilirsiniz:

*2 adet Anten uzatma kablosu (http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-ant24ec3s-3-metre-anten-uzatma-kablosu/productDetails.aspx?productId=bd100762&categoryId=2699&navq=categoryid%3d2699%26fh_view_size%3d12%26fh_so rt_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-ranking_cocktail_bestseller%26fh_secondid%3dbd1007 62%26fh_lister_pos%3d8%26fh_location%3d%252f%252fc atalog01%252ftr_TR%252fcategories%253c%257bcatalog 01_2147483646%257d%252fcategories%253c%257bcatalog 01_2147483646_3013122%257d%252fcategories%253c%257 bcatalog01_2147483646_3013122_2699%257d%26fh_refvi ew%3dlister)
*(Tercihen) 2 Adet güçlü anten

Modemi ev içinde yüksek bir yere yerleştirin. Sonra uzatma kablosuyla ethernet adaptörünün antenini yüksek bir yere sabitleyin. Kasanız masanın altında olduğu için bu yöntem yarar sağlayabilir.

fatihob
15-03-2014, 00:11
Hatta Huwai modemden ethernet kablosuyla Airties modemime parelel bağlantı yapıp onun wifisi ile bağlanmayı denedim, ama 1 gün bile kullanmadığımı hatırlıyorum. Ya eşelştirmedim yada başka bişi oldu hemen arkasından yine airtiesin siyah bi acces pointi ile bağlantı kurmuştım ama bir önceki mesajda dediğim gibi oda pek iyi değildi. Acces pointle wifi üzerinden bağlandı kurdum modemle aralarında 5mt falan vardı yani, dediğm gibi oda olmadı powerlineye geçtik. En iyisi bence powerline ;)

Airties modemimin şekli şöyleydi model hatırlamıyorum
http://img.donanimhaber.com/upfiles/542458/EC7092FCBECB4AF7BC9E3A27C1B92B61.jpg

Geçenlerde arkadaşımdaydım salonda telden wifiye bağlandım bi baktım 30mbps falan hız var:eek: TT fiber kullanıyormuş, modem nerde dedim koridordaki dolabın içinde dedi açtım baktım gerçekten dolabın içinde. Sonra benim Huwai'yi dolabın içine koysam 5mt uzağa sinyal gitmez diye küfür edip dolabın kapağını kapadım :D

speed_emre
15-03-2014, 00:15
çok tşk ederim arkadaşlar. Bu powerline ne kadar işime yarar peki? Hem laptop için kullanıcam hemde masaüstü pc için? başka arkadaşların önerileri ne olabilir. Yağmurlu havadada net iptal oluyor. Ttnette bile böyle sıkıntı yaşamadım.

Yarın gidip sorunumu çözeyim istiyorumda nasıl çözücem anlayamadım. Keşke kabloya izin verse o kablo yerine 200 300 tl lık modem aldırır öyle söyleyim size :)

golgeoyunu03
15-03-2014, 00:16
verilen routerı çöpe atıp 50 liralık mesela
tp link 740 modeli routerı alıp bilgilerinizi girip üstünede de eski routerın mac adresini yenisine klonladınız mı tadından yenmez ;)

edemirbas
15-03-2014, 00:19
çok tşk ederim arkadaşlar. Bu powerline ne kadar işime yarar peki? Hem laptop için kullanıcam hemde masaüstü pc için? başka arkadaşların önerileri ne olabilir. Yağmurlu havadada net iptal oluyor. Ttnette bile böyle sıkıntı yaşamadım.

Yarın gidip sorunumu çözeyim istiyorumda nasıl çözücem anlayamadım. Keşke kabloya izin verse o kablo yerine 200 300 tl lık modem aldırır öyle söyleyim size :)

Adamların verdikleri modemi değiştirebilirsin, tp-link ve airties kaliteli ürünler üretiyorlar. Modemi değiştirdikten sonra yetmediyse eğer benim dediğim yöntemide deneyebilirsin :)

speed_emre
15-03-2014, 00:30
bu arada vista kullanıyorum. Sıkıntı çıkartırmı? Pc im 4 cekirdekli bile değil :) Laptop i7 ama o bile en son n teknoloji değilmiş. Uzun süre teknolojiden kopunca afalladık baya.

Şimdi ne yapayım ben nerden başlayım. Ne kadar masraf olur birde :) Bazıları router değiştirin diyor. Bazıları db antenleri 1 db miş sanırım 8 lık alın 50 tl ye sorun çözülür diyor. Zor bir durum cok :(

fatihob
15-03-2014, 00:49
Router değiştirmek için @golgeoyunu03 Huwai'nin Mac adresini yenisine klonlamak falan lazım. Nasıl yapılır bilmiyorum. Denicektim baktım ben bu kadar pcden anlamıyorum diye kasmadım :D Yapabilirseniz denenebilir kaliteli bir modemle.

Diğer seçenek anten olayı ama ona hiç bulaşmadım, bilmiyorum. Bu arada pcnizdeki wifi alıcısıda önemli, o dandik bişiyle modemden istediğiniz kadar sinyal yayın bişi olmaz. Motora benzin yollayıp hava yollayamamaya döner, size turbo lazım olur :D

En basit çözüm powerline olur elektrik kabloları üzerinden veri yollarsınız ama bu aletlerde pek ucuz sayılmaz hele wifisi olanlar.

Acces pointle hiç uğraşmayın bence.

Vista veya işlemci hızı bu konularda önemli değil ;)

Dediğiniz gibi zor bi durum, biraz araştırın hangisi size mantıklı geliyorsa deneyin. Kolay gelsin.

edemirbas
15-03-2014, 00:49
bu arada vista kullanıyorum. Sıkıntı çıkartırmı? Pc im 4 cekirdekli bile değil :) Laptop i7 ama o bile en son n teknoloji değilmiş. Uzun süre teknolojiden kopunca afalladık baya.

Şimdi ne yapayım ben nerden başlayım. Ne kadar masraf olur birde :) Bazıları router değiştirin diyor. Bazıları db antenleri 1 db miş sanırım 8 lık alın 50 tl ye sorun çözülür diyor. Zor bir durum cok :(

Routerınız düzgün bir şey mi bilmediğim için onun hakkında bir şey diyemiyorum ama antenlerin db değerleri düşük evet. Hepsiburada'da falan 8-9 dB'lik antenler 10 lira, çok pahalı bir şey de değil deneyebilirsiniz yani :) Bu kablosuz meselesinde çok etken var o yüzden tam kesin birşey demek yanlış olur ama routerı değiştirmeden, cebi de çok zorlamadan hızınızı arttırabilirsiniz

edemirbas
15-03-2014, 00:52
Router değiştirmek için @golgeoyunu03 Huwai'nin Mac adresini yenisine klonlamak falan lazım. Nasıl yapılır bilmiyorum. Denicektim baktım ben bu kadar pcden anlamıyorum diye kasmadım :D Yapabilirseniz denenebilir kaliteli bir modemle.

Bu Router'ın MAC adresini klonlama olayı nedir? Fiber optiklerde böyle birşeymi gerekiyor ve neden klonlamaya ihtiyaç oluyor ben onu anlamadım :D

fatihob
15-03-2014, 00:55
Ben sıkıntı yaşayınca evde boşta duran Airties modemimi sizin gibi düşünüp Huwai'nin yerine bağladım. Bayaa uğraştım bi türlü nete bağlanamadım sonra araştırınca öğrenmiştim mac adresi vs gibi bişiler varmış, o tutmayınca nete bağlanamıyormussun. Fiberdemi var yoksa sadece Süperonlinedemi bilmiyorum ama pc bilgisi çok iyi olmayanlar için sıkıntı yaratabilir :)

Schumi
15-03-2014, 00:55
Bu Router'ın MAC adresini klonlama olayı nedir? Fiber optiklerde böyle birşeymi gerekiyor ve neden klonlamaya ihtiyaç oluyor ben onu anlamadım :D

Fiberlerde eve gelen ethernet kablosu sadece merkezden eşleşmiş olan MAC adresli cihaza veriyi verir. Hatta araya girme felan olmasın diye. Çoğu router cihazda WAN portuna istediğiniz MAC adresini yazarsınız. Bu arada MAC adresi klonlama olmasada merkeze telefon açarak yeni MAC tanıtımı yapılabilinir. Kablo NET'te aynı şekilde çalışıyor.

edemirbas
15-03-2014, 00:57
Fiberlerde eve gelen ethernet kablosu sadece merkezden eşleşmiş olan MAC adresli cihaza veriyi verir. Hatta araya girme felan olmasın diye. Çoğu router cihazda WAN portuna istediğiniz MAC adresini yazarsınız. Bu arada MAC adresi klonlama olmasada merkeze telefon açarak yeni MAC tanıtımı yapılabilinir. Kablo NET'te aynı şekilde çalışıyor.

Anladım, fiberdeki bu olaydan haberim yoktu :)

Akın Sarıkaya
15-03-2014, 01:28
kablolu bağlamayı denediniz mi? öncelikle başka bir modem takmayı unutun. superonline'ın taktığı modemler haricinde kendiniz modem takamazsınız, çalışmaz. fiber internet için bilgisayarda ek birşeye de ihtiyaç yok onu kim söylediyse iyi saçmalamış. modeminiz büyük ihtimal hg253 yada hg253s, o modemlerin sinyal gücü pek iyi değildir, yeri gelir bir duvarı aştığınızda 45+ mbit verir ama o duvarın arkasında da süründürür. ki sizinki de büyük ihtimal böyle bir sorun, o duvarı aşsanız sorun çözülür, mümkünse bir dizüstü falan varsa gezin evin içinde, biraz yaklaştığınızda hız düzelir. kablosuzda böyle kıllıklar yapar ama kablolu kullanırsanız kolay kolay sıkıntı yaşatmaz. boşuna access pointe 100+ lira para vermeyin yok yere, çünkü sorununuz yine tam olarak hallolmayacak. kabloyu uzatın bi şekilde tam verimde kullanın, ha yok çekemem derseniz de teknik ekip çağırın modeminizin değişmesini talep edin. baktınız müşteri hizmetleri ilgilenmedi internetiniz sıkıntısız gibisinden konuşmaya başladı, kapatın telefonu. bir müddet sonra tekrar arayın, WAN portundaki kabloyu çıkartın kablom takılı ama sinyal yok deyin paşa paşa gelsinler baksınlar :)

speed_emre
15-03-2014, 08:29
modemde anten olsa antenini değiştircem anten girişide yok sinyali yükselteyim dicektim. Süperonline aramaktan başka çağrem yok. Kurulum yapan firmaya gidip durumu anlatıcam artık. Nasıl çözüm bulabilceklerse artık bilmiyorum. Deneme yanılma olayınlada çok param gidicek.
Zor bir durum çok.

speed_emre
15-03-2014, 09:26
arkadaşlar bu powerline kullansam sıkıntımı giderebilirmiyim 2 tane alip biri modem için diğerinden 2 port çıkışlı olarak kullansam nasıl olur etkisi olurmu ?

speed_emre
15-03-2014, 10:46
PL-X52P 500MBPS 4 PORT POWERLINE ADAPTÖR KİTİ - Powerline Adaptör - Network Aksesuarları - Vatan Bilgisayar (http://www.vatanbilgisayar.com/pl-x52p-500mbps-4-port-powerline-adaptor-kiti.html#genel-bakis)

bu ürün nasıldır arkadaşlar. Kablolu kullanıcam pc lerime? yada 200 tllık ürün yeterli olurmu 500luk

edemirbas
15-03-2014, 11:05
PL-X52P 500MBPS 4 PORT POWERLINE ADAPTÖR KİTİ - Powerline Adaptör - Network Aksesuarları - Vatan Bilgisayar (http://www.vatanbilgisayar.com/pl-x52p-500mbps-4-port-powerline-adaptor-kiti.html#genel-bakis)

bu ürün nasıldır arkadaşlar. Kablolu kullanıcam pc lerime? yada 200 tllık ürün yeterli olurmu 500luk

Şöyle bir incelemesi var ürünün (http://donanimhaber.com/asus/NewsDetail.aspx?id=50079)

Bu kadar para vermeye değermi bilmiyorum ama. Pclabs'ta başka bir ürüne ait inceleme buldum (200lük). Şöyle bir yazı buldum incelemede:

"Performans değerlendirmesinde aygıtların üzerinde yazan 200 Mbps değeri bir kriter değil. Bu değer fiziksel katmanda geçerli teorik maksimum. Veri aktarım hızı olarak 150 Mbps yeteneği anılıyor ama bu da sizin veri aktarımınız olmayacak çünkü adaptörlere 100 Mbps Ethernet üzerinden bağlısınız. Yani sizin teorik limitiniz aslında 100 Mbps. Pratikte ise tıpkı kablosuz ağ gibi, bu gerçek olmuyor."

Cat6 kablolar 10gbps'e kadar destekliyor diye biliyorum o yüzden neden böyle yazmışlar anlamadım.

PCLABS - Linksys PowerLine AV PLS300/PLE300 (http://www.pclabs.com.tr/2009/05/09/elektrik-prizinden-network-linksys-ple300pls300/3/)

Sonuç olarak powerline kablosuzla kablolu arasında biryerde kalıyor.

kunteper
15-03-2014, 11:36
"Performans değerlendirmesinde aygıtların üzerinde yazan 200 Mbps değeri bir kriter değil. Bu değer fiziksel katmanda geçerli teorik maksimum. Veri aktarım hızı olarak 150 Mbps yeteneği anılıyor ama bu da sizin veri aktarımınız olmayacak çünkü adaptörlere 100 Mbps Ethernet üzerinden bağlısınız. Yani sizin teorik limitiniz aslında 100 Mbps. Pratikte ise tıpkı kablosuz ağ gibi, bu gerçek olmuyor."

Cat6 kablolar 10gbps'e kadar destekliyor diye biliyorum o yüzden neden böyle yazmışlar anlamadım.

Sonuç olarak powerline kablosuzla kablolu arasında biryerde kalıyor.

Bu powerlineların sunumunu yapmıştım okulda,
bu kadar kullanılacağını hiç düşünmüyordum :D

Eğer bilgisayardaki ethernet kartı 10/100Mbps ise , kablo desteklese bile ethernet kartı darboğaz yapıyor bu seferde. Yine teorik hız 100Mbpsda takılıyor.
Pratikte tabi daha da düşük.

Kablolamayı da ev halkı istemediklerine göre, bence wireless access pointler üzerine yoğunlaşmalısınız.

Akın Sarıkaya
15-03-2014, 13:55
modemde anten olsa antenini değiştircem anten girişide yok sinyali yükselteyim dicektim. Süperonline aramaktan başka çağrem yok. Kurulum yapan firmaya gidip durumu anlatıcam artık. Nasıl çözüm bulabilceklerse artık bilmiyorum. Deneme yanılma olayınlada çok param gidicek.
Zor bir durum çok.

hiçte zor bir durum değil aslında ve de öyle yüzlerce lira para bayılmaya da gerek yok. superonline'ın tilgin modemleri var antenli, rica edin onlardan takarlar. (aslında rica etmeyin, hır çıkarın sert yapın rica edince umursamazlar.)

speed_emre
15-03-2014, 19:26
şikayette bulunun dediler anlaşma yaptığım bayi teknik ekip gelip incelesin olmazsa modem değiştirirler dediler. Bakalım ne olcak bende ona göre hareket edicem ama powerline nı herkes önerdi 40 mbit alırsınız dediler.

200 tl ye 200 mbitlikleri var olmazsa onlardan alayım diyorum.

Akın Sarıkaya
16-03-2014, 02:12
ne diye cebinizden 200 lira çıkarasınız ki, o onların yükümlülüğü, siz hizmeti tam olarak alamıyorsanız suç sizin mi? tilgin marka modem takarlar, onların anten çıkışı var istediğiniz db'de anten takarsınız.

speed_emre
16-03-2014, 09:07
bugün arayıp konuşçam şikayet edicem. İlgilensinler inş sorunu çözerler. En son teknolojisi modemiymiş verdikleri s serisi onu söylediler. Bakalım ne olcak.