PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kask sorunsalı....

ygtrn
15-03-2014, 16:30
beyler yakında nasip olursa bi pcx alıcam, lakin aklıma takılan bir diğer soru şu ki, kask diye tabir ettiğimiz şey tam manasıyla nasıl olmalıdır? piyasada onlarca mal var, hangisi çöp hangisi iyi mal? kaç paralık bi ürünler tercih etmeliyiz? vs vs vs

kısacası bir kask tam manasıyla nasıl olmalıdır?

levent
15-03-2014, 16:34
pcx için uzun yola falan gitmicem dersen bi tane yarım kask al yiğit, rahat ettirir.

kaskların marka modellere göre ncap tarzı dayanım testleri vardı sanırım, araştırıp onları değerlendirip ona göre almak lazım :)

150-200 liralıklar genel olarak cacık.. adam akıllı kask 500-1000 tl aralığında benim gördüklerim.

ygtrn
15-03-2014, 16:58
aslında 2 adet kask almak var aklımda, biri yarım olacak kısa mesafelere yazın sıcakta tıntın gezmelere, birideadam akıllı diye tabir ettiklerimizden, ayrıca 2. sini arkama alacağım kişilerde kullanır diye düşünüyorum....

ygtrn
15-03-2014, 17:00
yarım oalrak aklımda şu var....

Momo Design New Fighter Classic Motorcycle Helmet Matt Black Silver | eBay (http://www.ebay.com/itm/Momo-Design-New-Fighter-Classic-Motorcycle-Helmet-Matt-Black-Silver-/190831363988?pt=Apparel_Merchandise&hash=item2c6e6f8794&vxp=mtr)

ygtrn
15-03-2014, 17:11
tam olarakta şöyle bişey düşünüyorum

Casco Helmet Modulare Caberg Duke Legend Nero Giallo Fluo Misura M TG 57 58 | eBay (http://www.ebay.com/itm/390711806226?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648)

TaGo
15-03-2014, 19:11
ls2 al geç. pcx bu :)

edemirbas
15-03-2014, 19:23
Gözlük kullananlar hangi tarz kask kullanıyor, rahatsız ediyormu, gözlük sekiyormu, buğu yapıyormu? yorum yapabilirlermi kendi kaskları hakkında

orhanerdogan
15-03-2014, 20:18
Merhaba kısa mesafede olsa uzun mesafede olsa full face kullanmanı tavsiye ederim, hadi full face almadın çeneden açılır bir kask alıp çok sıkışmadıkça çenesini kapalı tut.

makif84
15-03-2014, 22:04
Ne olursa olsun fullface alın.Almadan önce sharp testlerine bakmanızı tavsiye ederim.Marka olarak ve fiyat olarak caberg vox veya Bell m1 modelini tavsiye ederim.İki kaskta sharptan 5 yıldız almışlardır.Caberg voxta güneş vizörü vardır.yazın güneş gözlüğü takmak zorunda kalmazsınız.Fiyat olarakta caberg 460 tl Bell 580 tl ortalama fiyatlara sahipler.

hak_on
16-03-2014, 00:56
Kask meselesini hafife almayın lütfen.pcx bu diede geçiştirmeyin.paradan ve kaliteden kaçınılmıcak tek güvenlik ekipmanı.çarpma testleri ii olan kask tercih etmelisin bende caberg var 5 yıldız almış bir kask.durumları biraz daha toparlıyonca nolan alıcam o ayrı.şu an indirim var caberg de ve arkadaşın yazdıgı fiyattan çok çok daha uygun fiyata aldım ben.kadıköy tarafına gelirsen yardımcı olurum sana ;)

Maxi
16-03-2014, 06:14
marka-model sana kalmış ama 2 kural var.
1-full face alacaksın
2-güneş vizörü olacak

mkerim
16-03-2014, 06:24
Kafan kaç para ediyorsa o kadarlık kask al..

makif84
16-03-2014, 08:15
Kask meselesini hafife almayın lütfen.pcx bu diede geçiştirmeyin.paradan ve kaliteden kaçınılmıcak tek güvenlik ekipmanı.çarpma testleri ii olan kask tercih etmelisin bende caberg var 5 yıldız almış bir kask.durumları biraz daha toparlıyonca nolan alıcam o ayrı.şu an indirim var caberg de ve arkadaşın yazdıgı fiyattan çok çok daha uygun fiyata aldım ben.kadıköy tarafına gelirsen yardımcı olurum sana ;)

Hocam tam olarak nerden ve ne kadara aldın acaba?Birde kaskın üretim tarihleri yenimi?

doktor
16-03-2014, 08:43
Kafan kaç para ediyorsa o kadarlık kask al..

+1

Kesinlikle fullface...

hak_on
16-03-2014, 09:04
Hocam tam olarak nerden ve ne kadara aldın acaba?Birde kaskın üretim tarihleri yenimi?

%50 indirimle 250 tl ye aldım.şu an aynı indirim dvam ediodur sanırım.mototal hondadan aldım kadıköyde.üretim tarihini bilmiorum.fuar indirimine gitmiş kasklardandı bu.

KA®ANLIK
16-03-2014, 09:28
Motorla sakin gezeceğim diye yarım kask sakın almayın...
daha geçen hafta şirkette birinin başına geldi.
maltepe sahilde ışıklarda durunca arkadan gelen arabanın duramaması sonucu kendisine çarpmasıyla kendini havada buluyor :(

kask herşeydir.
istediğiniz kadar yavaş gidin hatta durun...

makif84
16-03-2014, 11:12
Bütün kaskların üretim tarihleri pedlerin altında yazar.Kaskın ömrü 5 yıldır.(İçersindeki sünger yıl geçtikçe sertleştiği için darbe emiciliği azalır)Alırken bunlara dikkat edin.Buğu önleyicilik için pin lock sistemi olmasına dikkat edin.

hak_on
16-03-2014, 17:52
Bütün kaskların üretim tarihleri pedlerin altında yazar.Kaskın ömrü 5 yıldır.(İçersindeki sünger yıl geçtikçe sertleştiği için darbe emiciliği azalır)Alırken bunlara dikkat edin.Buğu önleyicilik için pin lock sistemi olmasına dikkat edin.

2013 üretimi eski kask diil.aldıgım yer öyle bir kask satmaz satamaz zaten ;) ;)

BoraIlhan
16-03-2014, 17:53
Kask alırken dikkat edilecek noktalar, sayarak bitmez ama en önemli bir kaçını anlatmaya çalışayım.

Şimdi dükkana girdiniz, kask alacaksınız. Öncelikle scooter kullanıyorsunuz diye ucuz kask almak gibi bir düşünceyi kesinlikle aklınızdan çıkartın. En yavaş scooterlar bile, 40-50km/s sürate rahatça çıkabilirler. Düşerken "keşke kaskı alırken x lira daha fazla verseydim" gibi bir düşünce olması yerine, "ulan iyi ki bu kaskı aldım, sadece kaskta çiziklerle kurtulduk" düşüncesinin olması çok çok daha iyi bir durum.

Ucuz ve çin malı kask alırsanız ne mi olur, bir bakalım:

http://youtu.be/dxizYMPLKtg

- Öncelikle full-face kasktan kesinlikle vazgeçmemelisiniz. 2012 senesinde arkasında gittiğim (ve rahmetli olan) motosikletin sürücüsü, en güvenli olarak da bilinen Schuberth'in çene açılır kaskını kullanıyordu. Kaskın çene kısmını 50 metre ileriden ben topladım.

- Mümkün olduğunca (koşullar elverdiğince), motosporlarında (MotoGP, F1 vb.) kullanılan kask markalarını kullanmaya çalışın. Bu tür firmalar uluslararası arenada kullanıldıkları için, sürekli Ar-Ge çalışmaları yapar, ve kasklarını daha güvenli, daha aerodinamik ve daha konforlu yapmak için milyon dolarlar harcar.

- Bir kaskın kullanım ömrü, 5 yıl veya bir düşme ile sınırlıdır. Satıcıların "abi birşey olmaz, çok güvenli kasktır" gibi laflarına aldanmayın, geçtiğimiz haftalarda yapılan motosiklet fuarında 2007 yapımı kask satmaya çalışıyorlardı. Kaskın düşüp düşmediğinden emin olamıyorsanız (dış görüntüsünde bir sorun yoksa), ters çevirin, ve iki yanından sıkıştırın. Çıtırtı sesleri duyarsanız, kaskı yerine koyup kaçın, çünkü kask düşmüş ve EPS köpüğü kullanılmaz hale gelmiş demektir.

- İngiltere'de yapılan SHARP testleri, kesinlikle en iyi ve en kötü kaskları belirleyen bir kurum/kuruluş olmasa da, bir başlangıç noktası olarak kullanılabilir. Aynı şekilde SNELL Vakfı gibi diğer kuruluşlara da bir göz atmayı ihmal etmeyin.

Unutmayın, kaska vereceğiniz fazladan bir lira, ileride sizin yaşam ile ölüm arasındaki bağınız olabilir. Kaliteli mallardan şaşmayın. Arabanızı nasıl dönüştürülmüş kola kutularından yapılmış gibi sağlamlıkta Çin markalarından tercih etmiyorsanız, beyninizi koruyacak bu malzeme için de aynısını yapın.

Herkese saygılar, nice iki tekerli günler.

01ayk01
16-03-2014, 18:35
yarim kask kesinlikle almanizi onermem. tecrube ile sabittir kaskim olmasaydi yuzum parcalanmisti kask ustten tek darbe almamisti hep cene kismindan almisti. sharp testlerine dikkat edin. nolan , arai ,shoei kaliteli markalardir. ben simdi arai rx7 gp alin dicem ama 3000 tl asagisi bulmak zor :) o yuzden fiyat performans urunu olarak x light 802r oneririm. alirsiniz omurluk olur ha diceksin sende ne var ( hayabusa kullaniyorum ) nolan bi kask var. hafta ici kismetse shoei veya arai alicam.

BoraIlhan
16-03-2014, 19:01
Hocam Shoei XR1000 ve Arai Chaser kullanmış biri olarak, Arai'nin konforu ve verdiği güven hissi bambaşka diyorum kesinlikle. RX7 çok pahalı olmasına rağmen vereceğiniz paraya kesinlikle değecektir.

Kafa şeklinize uyacak olursa, Bell'in karbon kompozit kasklarına kesinlikle bir göz atmanızda fayda var, malzeme olarak çok kaliteli, ve yılların Bell bilgisiyle geliştirilmiş kasklar.

Ben hala geçen sene aldığım Arai Chaser'ı kullanıyorum, ve çok mutluyum.
http://i46.photobucket.com/albums/f112/borailhan_2005/ayf_zps47145c4b.png

guwen_ar
16-03-2014, 22:28
Yigit kanka pcx kullancaksin ayrica 2 kask almana gerek yok ls2 nin cene acilir kasklari 250-300 tl arasi olmasi lazim scooter icin cok ideal ve kullanisli bi kask.

makif84
16-03-2014, 22:40
2013 üretimi eski kask diil.aldıgım yer öyle bir kask satmaz satamaz zaten ;) ;)

Siz aldınız demedim yanlış olmasın.Millet elinde kalınca ittirmeye çalışıyor.Bilgi sahibi olmayan arkadaşları bilgilendirmek istedim.

Red10
17-03-2014, 23:46
bende agv var bundan önceki kaskım arai'ydi onu emekliye ayırdık bence agv ideal fiyat olarakta fena değil

kutsal
18-03-2014, 02:49
scooter kaskı yada racıng kaskı dıye bır kask yoktur.kasklar her motosiklette aynı işlevi görür düştügünüzde kafanızın paramparça olmaması oyuzden full face kask kullanın.durumu olan lar ıcın söyluyorum kesınlıkle ucuz kasklara kacmayın gunes vızoru olmasa daha ıyı olur guvenlık acısından tabı bılındık markaların dısına da cıkılmaması gerek bence ( arai-shuberth-shoei-suomy-agv-bell)

207_TR
18-03-2014, 10:14
SCORPION EXO-500AIR SHADOW KAPALI KASK « Türkiye&#39nin En indirimli Online Motosiklet Alışverişi | Motomax (http://www.motomaxonlineshop.com/scorpion-exo-500air-shadow-kapali-kask-pmu2267)

Ben bu kaskı aldım.

Çok memnunun.

Kesinlikle Full Face alın.

RottingChrist
18-03-2014, 13:25
geçtiğimiz günlerdeki fuarda bu kaskı yakından inceledim çok beğendim.

AGV Diesel Hi-Jack Helmet - RevZilla (http://www.revzilla.com/motorcycle/agv-diesel-hi-jack-helmet)

bunun da ayrı bir havası var.

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kask-kiyafet-ekipman-kask-shark-raw-kask-soyouz-mat-yesil-l-anes-motor-balmumcu-156946052/detay)

makif84
18-03-2014, 16:42
SCORPION EXO-500AIR SHADOW KAPALI KASK «*Türkiye&#39nin En indirimli Online Motosiklet Alışverişi | Motomax (http://www.motomaxonlineshop.com/scorpion-exo-500air-shadow-kapali-kask-pmu2267)

Ben bu kaskı aldım.

Çok memnunun.

Kesinlikle Full Face alın.

Yüksek hızda ses durumu nasıl?birde air pedleri kullanırken inme yapıyor mu?

mikelazi
18-03-2014, 18:26
scooter kaskı yada racıng kaskı dıye bır kask yoktur.kasklar her motosiklette aynı işlevi görür düştügünüzde kafanızın paramparça olmaması oyuzden full face kask kullanın.durumu olan lar ıcın söyluyorum kesınlıkle ucuz kasklara kacmayın gunes vızoru olmasa daha ıyı olur guvenlık acısından tabı bılındık markaların dısına da cıkılmaması gerek bence ( arai-shuberth-shoei-suomy-agv-bell)

katılıyorum +nolan

makif84
18-03-2014, 21:42
SHARP Helmets - THE HELMET SAFETY SCHEME (http://sharp.direct.gov.uk)
Almadan önce kaskları burdan mutlaka test sonuçlarına bakmanızı öneririm

wolrath
18-03-2014, 22:28
ls2 al geç. pcx bu :)

beyin aynı , pekmez aynı abi. motora gore kask farketmez. acılır kask facıasını yunus kazasında 1e1 gormustum. cene kafanın ıcıne gırmıstı resmen :(

full face ve ıyı bır marka tercıh edılmelı. ılla araı,shoeı,schuberth felan demıyorum. ama agv gibi alt segment kalıtelı kasklar da var pıyasada ;)

500tl civari gozden cıkarıp ıyı bır kask alın.pıyasadakı cın malı 50tl-100 lık kasklardan kesınlıkle uzak durun. elınızle 2m den bıle bıraksanız catlıyor o kasklar :o

+gozluk kesınlıkle kullanmayın.renklı cam ya da saglam bır vızorlu kask edının.

ozangumus
18-03-2014, 22:39
Para olsa bende arai rx7 gp almayı bilirdim ama ***** para bu olmayınca olmuyor umarım biri birgün çıkıp parası az olan motosiklet sevdalıları içinde bir şeyler yapar veya bir çözüm yolu önerir.

huse_inn
18-03-2014, 22:45
bende araı chaser v, soumy vandal shark. bell mx5 serısı var ve en son x-lite aldım hepsıde full face kesınlıkle motor kullanıyorsanız full face tercıh etmelısınız cunku kaza esnasında ceneden acılır kasklar acılabılır. sureklı olarak kullandıgım bell... bu markayı herkes bılmıyor. bızım ınsanımız sadece markaya onem verıyor. ama onemlı olan beklentınız.. sharp testınden 5 yıldız almıs olması onu cok ıyı bı kask yapmaz yuksek suratlarda ses almaması da onemlıdır.

urukain
10-05-2014, 17:04
artçım ve yazın çok kısa mesafelerde kullanmak için açık bir kask arayışına girdim, her iki motosikletimde de rahatlıkla kullanabileceğim,mutlaka siyah (bu konuda biraz takıntılıda arkadaş ) ,mümkünse 350 liranın üzerinde fiyat etiketi olmayan ve kızkardeşim de bende numaralı gözlük kullandığımızdan dolayı güneş vizörlü (hatta dıştaki şeffaf vizörüde kısa tip olan) bir kask arıyorum. LS2 tomcat haricinde birşey bulamadım veya bulduklarımda türkiyede yok ve kafam çok karıştı. Bi yardım edermisiniz.
Not: açık kask almasın diye haftada 2 kere kavga ediyoruz ailecek ama dinlemiyo o yüzden kapalı kask önermezseniz sevinirim :)

Maxiboost
14-05-2014, 21:39
Paranoyakmis gibi bilgi veren abiler ve arkadaslarin uyarilarini dikkate alin, soyledikleri %90 dogru. Motorunuz ne olursa olsun guvenliginizi dusunuyorsaniz 500tl uzerinde bir butce ayirmalisiniz. Dot, snell, ece vs standartlarinin nasil uygulandigi hakkinda bilgi sahibi olup alacaginiz kaskin ne gibi testlerden gecirildigini gorun. Ayrica linki verilen sharp sitesinden de kontrol edin.

Full face kasklar kesinlikle en guvenilir kasklar. İyi markalarin ceneden acilir kasklarida gayet guvenli. Ha full face kasklara oranla tabi ki fark var. Sahsi gorulen olayda cene kapali miydi? Nasil bir darbe aldi bilinmedigi icin objektif bir yorum olmaz bence.

Kask omrune gelince 5 yil olayi tıraş, surekli kullaniyorsaniz 5 yil ok ancak ulkemizdeki cogu motorsiklet surucusu gibi haftasonu ya da dusuk km yapiyorsaniz 7-8 yil kullanabilirsiniz. Zira kaski en cok etkileyen gordugu gunes miktari ve ter vs gibi ic kopugun maruz kaldigi etkenler.

Suan evde 5 adet kask var, en son nolanlarin yasi 8 yil oldugu icin yenileyecegim. AGV. İle nolan arasinda daglar kadar fark yok o yuzden sanirim nolan alicam ama arastirmaya devam ediyorum :)

Yanliz soyle bir durum var eski kasklardan 15 yasinda araimiz var bitane sungerine kadar mum gibi :) nolanlar 8 yasinda olmasina ragmen sungerler cortlamaya basladi.. Full face secimde imkan varsa kesinlikle arai almalisiniz.

SekoLive
03-06-2014, 08:30
beyler selamlar

nolan kask almak istiyoruz bunu en uygun nereden buluruz?

istanbul içi tavsiyenz varmıdır?

okko
03-06-2014, 09:03
MT REVENGE kask var. SHARP tan 5 yıldız almış. Forumlarda okuduğum kadarıylaa alıp ta memnun olmayan yok. fiyatı 200-250 arası. Bir bakın derim

Maxiboost
03-06-2014, 10:01
beyler selamlar

nolan kask almak istiyoruz bunu en uygun nereden buluruz?

istanbul içi tavsiyenz varmıdır?

bro mototal'den almanı tavsiye ederim, fiyat dağlar kadar oynamıyor ama distribitöründen almış olursunuz. Üretim tarihi vs gibi korkular olmaz içinizde.

SekoLive
03-06-2014, 10:08
bro mototal'den almanı tavsiye ederim, fiyat dağlar kadar oynamıyor ama distribitöründen almış olursunuz. Üretim tarihi vs gibi korkular olmaz içinizde.

teşekkürler bertan araştırıyım mototale nasıl ulasacagmı bi görüşelm

tarik
03-06-2014, 10:43
Marushin TNT 888 modeliyle ilgili bir fikri olan var mı acaba ?
Modeli rengi olarak değil, kalite, sağlamlık açısından fikri olan var mı

Kaskın Distibütörü Eray Diye bir arkadaş, İstanbul/büyükçekmecede.
Marushin TNT 888 NX Kintaro Motosiklet Kaskı 549 TL Sanalpazar.com'da 10415089 (http://www.sanalpazar.com/Marushin-Tnt-888-Nx-Kintaro-Motosiklet-Kaski__isp10415089#imgd)

http://i.sanalpazar.com/cache/n72/719/7190/71899/818990/cat_456/cache_500_1__i_10415089_PPU.jpg?V=2013

okko
04-06-2014, 13:54
Sağlamlık için SHARP test sonuçlarına bakın. 200 tl ye bile 4 - 5 yıldızlı bir kask alabilirsiniz. Sonrasında verdiğiniz her kuruş konfor içindir. Ses izolasyonu, Buğu yapma ve ağırlık gibi. Bir de markalara verdiğiniz paralar var. Sharp ı açın 4 - 5 yıldız seçin sonrası bütçenize kalmış ;)