PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bizim Kullanabildiğimiz Basınçlı Su ve Köpük Olan Benzinciler?

volkan_gs
16-03-2014, 22:59
Arkadaşlar İstanbul'da, şu 2-3 TL karşılığı birkaç dakika kullanım imkanı olan basınçlı su ve köpük olan benzincileri paylaşalım.

Aracını yıkamacıya vermek istemeyen, kendi ilgilenmek isteyip evinde imkanı olmayanlar için alternatif olur.

Runo
16-03-2014, 23:01
Yenibosna opet 1 tl ile köpük, su ve süpürge mevcut

Uur
16-03-2014, 23:06
Yenibosna opet 1 tl ile köpük, su ve süpürge mevcut

Artık onlarda yıkamacı mantığı olmuş. Cumartesi gittim 1 tl attım içini ben süpürdüm ancak sıra yıkamaya geldiğinde arkadaş benden 5 tl istedi. Makinaların başında kendileri durmuş onlar yıkıyor. Benzin alırsanız verdikleri fişle para vermeden yıkatabiliyorsunuz ama

Oldschool
16-03-2014, 23:07
Kemal Sunal Cd, Kocasinan Merkez Mh., Bahçelievler, şrinevlere giden dereyolunun devamı kçşede petrol ofisi vardı orada vardı 5 tl demişti

Runo
16-03-2014, 23:11
Artık onlarda yıkamacı mantığı olmuş. Cumartesi gittim 1 tl attım içini ben süpürdüm ancak sıra yıkamaya geldiğinde arkadaş benden 5 tl istedi. Makinaların başında kendileri durmuş onlar yıkıyor. Benzin alırsanız verdikleri fişle para vermeden yıkatabiliyorsunuz ama

Evet abi o 5tl lafını bende duydum fakat o makinanın üzerinde 1 tl karşılığı veya 1tl ile çalışır yazıyorsa bu bizim hakkımızdır. Ben bir kere müdüriyete gittiğimde 5tl istediler dedim o da öyle birşey nasıl olur dedi bana.. Kısacası o bize tanınan bir hizmet ve onların 5tl alma gibi bir hakkı hukuku yok.

Çok çok canım sıkılmadığı zaman gitmem zaten oraya çünkü suları arabada leke bırakıyor :)

Octane
16-03-2014, 23:25
Ankara icin de konussak nasil olur? Ben bildiklerimi soyleyeyim, gimat opet, sasmaz turkiye petrolleri ve hal arka kapisi bp.

tahasav
16-03-2014, 23:27
Cevizlibağda Petrol Ofisi var Yeşil Kundurayı geçer geçmez sağda 1 tl köpük-1 tl tazyikli su-1 tl süpürge ama süpürgesini tavsiye etmem çekmiyo aksine daha çok toz yapıyo içersini :)

Risendark
16-03-2014, 23:43
bi kere gittim yıkadım bi daha töbe arabada leke yaptı kuyu suyu mudur nedir artık bilemiyorum. haa araba yıkık dökük bişeyse pasta cila görmüyorsa amenna yıkatılır. Bildiğim yerleride söyleyim
Ankarada Keçiören FTZ migrosun yanındaki opet bide sanatoryum da bp de vardı sanırım.

S.Ucar
17-03-2014, 00:10
bi kere gittim yıkadım bi daha töbe arabada leke yaptı kuyu suyu mudur nedir artık bilemiyorum. haa araba yıkık dökük bişeyse pasta cila görmüyorsa amenna yıkatılır. Bildiğim yerleride söyleyim
Ankarada Keçiören FTZ migrosun yanındaki opet bide sanatoryum da bp de vardı sanırım.

Yıkamacılarda kuyu suyu kullanıyo sondajla 15 liaraya araba yıkarsa astarı yüzünün parasını geçer sadece istasyondaki makineler dandik köpük kullanıyo kiri tam atamıyo leke bu yüzden kalıyo ben 1 tl makine satıyorum antalyada istasyonlara kuruyoruz iyi köpük koyarsan gayet iyi temizliyo

Kutluhan
17-03-2014, 00:11
Ankara Keklikpınarın da bulunan Opet'de var bu sistem.

corcor
17-03-2014, 02:02

arkadaşlar kuyu suyu ile yıkıyor diye yıkamacılardan şikayet eden çok kişi duyuyorum forumlarda yazanda çok bunu ama kendim yıkamaacı olduğumdan biliyorum birincisi arabada leke yapan kuyu suyu değildir kullanılan köpük malzemedir bu malzemenin en iyi markası bile araba sıcakken güneşte durmuşsa yada jantlar frenlemeden ısınmışsa leke yapar (ilerleyen yıllarda sürekli kullanıldığında aracı haritaya çevirir bunu dandik markalar için söyledim ki dandik marka derkende oto yıkama köpüğü diye satılan çöp konteyneri vs temizleme malzemesidir ) kaldıki yıkamacılarda musluk suyu hiçbirinde kullanılmaz yıkamacı bunu bedava yada ucuz su kullanmak için yapmaz çünkü araba yıkama işinde musluk suyu kullanmak yasaktır ve sürekli olarak denetlenirler musluk suyu kullanan yıkamacı tespit edildiğinde ruhsatını iptal ederler ayrıca kuyudan çıkan suyada iski saat bağlar ve onada aylık para ödenir

SGTI
17-03-2014, 02:44
O yikamacilardaki kopugu para verseler degdirmem, kostik o :)
Ustelik arabanizi kurularken ciziceksiniz.Illa ben kendim yikiycam diyorsanizda tanidik bir yikamaci bulun,grup halinde gidin kendiniz yikamak icin rica edin.10 lira az odersiniz ama boya kusmuk tadi verdigi zaman boya korumaya ne kadar vericeksiniz..Ustelik kaucuk kisimlardaki beyazlama ayri dert.

berkred
17-03-2014, 08:20
altunizade total

mmtrıza
17-03-2014, 10:36
Yıkamacılarda kuyu suyu kullanıyo sondajla 15 liaraya araba yıkarsa astarı yüzünün parasını geçer sadece istasyondaki makineler dandik köpük kullanıyo kiri tam atamıyo leke bu yüzden kalıyo ben 1 tl makine satıyorum antalyada istasyonlara kuruyoruz iyi köpük koyarsan gayet iyi temizliyo

hem su hem köpüklü makinaların fiyatları ne civarda acaba? evde kendi aracımızı yıkamak için küçük birşey

BamBam
17-03-2014, 10:58
Ankara GOP Lukoil kendini bu işe adamış 4 tane istasyon var. Su, köpük, basınçlı hava, süpürge mevcut hepsi birer lira. Mekan da geniş gayet kullanışlı oluyor. Tabi o köpük boyayı, farları ne hale getiriyor soru işareti ama :confused: :soru: :confused:

tuner faruk
17-03-2014, 11:03
E-5 Cennet - Florya arası Star Pet

SekoLive
17-03-2014, 11:15
bostancı total
dolapdere total

clioGT
17-03-2014, 11:19
kamiloba opet var valla bildiğim:)

Mrt88
17-03-2014, 11:57
Bende Ankara / Etlik metronun yanın da ki BP de yıkıyorum gayet memnunum. Ögle saatlerinde çok sıra oluyo o yüzden akşam geç saatlerde kullanıyorum

Chaq2
17-03-2014, 12:04
Cevizlibağ e5 üzerinde petrol ofisi var kesinlikle tavsiye ederim. Sistemleri çok başarılı boruları üste almışlar gayet kullanışlı olmuş :)

adilhcl
17-03-2014, 12:08
yenıbosna yasemın konakları karsısında BP var yıllardır kullanır yıllardır yıkarım hatta nerdeyse her cuma aksamı saat 20 cıvarı oradayım :)

Uur
17-03-2014, 12:21
Cevizlibağda Petrol Ofisi var Yeşil Kundurayı geçer geçmez sağda 1 tl köpük-1 tl tazyikli su-1 tl süpürge ama süpürgesini tavsiye etmem çekmiyo aksine daha çok toz yapıyo içersini :)

Oh be en sonunda bana yakın biyerde buldum :icon_tup:

ilker_yusuf
17-03-2014, 19:14
Ümraniye de var mı?

Ufuk
17-03-2014, 19:19
Arkadaşlar İstanbul'da, şu 2-3 TL karşılığı birkaç dakika kullanım imkanı olan basınçlı su ve köpük olan benzincileri paylaşalım.

Aracını yıkamacıya vermek istemeyen, kendi ilgilenmek isteyip evinde imkanı olmayanlar için alternatif olur.

Altunizade total var.
Birde bize daha yakın bir seçenek,çık abi e5'e kadıköy yönüne doğru gir karacahmetin oradan sağ. Hemen sol tarafta opet var. 1tl ile çalışıyor her zımbırtı.Bazen sıra oluyor ama akşam 5 gibi temiz oluyor.

Maxi
17-03-2014, 19:26
burayı kimse okumadı galiba?
siz bilirsiniz..
http://www.techturkey.com/forum/detailing-car-care/159148-kopuklu-yikamaya-karsi-ciddi-uyaridir.html

Mr.K
17-03-2014, 19:28
Bu tarz yıkamalara benden tavsiye bi kova+şampuanınız+kurulama bezi

sadece tazzikli suyu kullanmış olursunuz oldu bitti gitti : )

ege_c
17-03-2014, 19:34
Bursa'da Inonu Caddesi'ndeki Bp'de de var.

urukain
17-03-2014, 19:36
bu olay izmirde var mı??

emre55
17-03-2014, 19:40

sıra oluyor anca gece gidiceksin boş olacak ki dediğiniz gibi yapılabilir :)

Kartal Adliyesinin karşısındaki opette küçük araç 2 lira, büyük araç 3 lira ya köpüklü yıkatıp bi köşede kuruluyorum mis gibi oluyor :)

mertrs
17-03-2014, 19:51
bostancı totalde mevcut, su 2 lira, sabun 1 lira.

Tarık V.
17-03-2014, 21:57

En iyi yöntem bu da ne zaman köpük eldiven vs. girişsem arkamda kuryuk oluşuyor :)
Hatta tazyikli suyun da bedava olduğu Opet var fakat daha yüksek basınçlı makinası var diye suyu 1TL olan Shell'e gidiyorum.

c20let
17-03-2014, 22:13

Ben aynen böyle yapıyorum. Yıkama görevlisiyle de ahbap olduk. :D Gider gitmez 1 tane çıkarken de 1 tane sigara alıyo benden su ücretsiz. Şampuan kova çıkarıp yıkıyorum akça pakça oluyor. :D Öğrenci adama 3-5 günde bir 15 lira yıkama parası koyuyor. Üstelik kendi yıkadığın gibi olmuyor.

tahasav
17-03-2014, 22:14
Oh be en sonunda bana yakın biyerde buldum :icon_tup:

bi gün beraber gidelim öyleyse :)

ilker_yusuf
17-03-2014, 22:23
Ben daha benzicide yıkayamadım maalesef hiç denk gelmedi :)
Ben zaten zirai ilaç pompasyıla şampuanı kendim uyguluyorum ama ümraniyede olan yer var mı?
şerifali yada ataşehirde olur maksat basınçlı pompayı kullanmak

volkan_gs
17-03-2014, 22:38
Altunizade total var.
Birde bize daha yakın bir seçenek,çık abi e5'e kadıköy yönüne doğru gir karacahmetin oradan sağ. Hemen sol tarafta opet var. 1tl ile çalışıyor her zımbırtı.Bazen sıra oluyor ama akşam 5 gibi temiz oluyor.

Sağol kardeşim, deneyelim bakalım :)
Alan geniş olsun, su olsun yeter kova eldiven falan yanımıza alır gideriz :)

S.Ucar
17-03-2014, 23:01
hem su hem köpüklü makinaların fiyatları ne civarda acaba? evde kendi aracımızı yıkamak için küçük birşey

İkisi bir arada olan makinenin küçük tipi yok 8 bin lira ama ayrı ayrı amatör alırsan 300-500 arası köpük mak. Alırsın yıkamada marketlerde satılan ev tipi birşey 700 gibi bi rakama mal olur

dqn
17-03-2014, 23:10
Benzinliklerde ki tüm köpükler aracın boya korumasını söküyor, matlaştırıyor.Kir falanda söktükleri yok zaten.Etlik BP'de passatı yıkadım cuma günü.Araba bildiğin matlaştı.O köpüğü vurmaz olaydım.

emp:)
17-03-2014, 23:23
Sene 2006:) Köpüklü yıkama olayı daha yeni yeni yaygınlaşıyor. Harbiden würth köpüğü kullanan benzinlikte arabayı yıkattım. Araba nasıl temiz oldu, parladı, lastikler simsiyah oldu vs. 3-4 defa daha aynı randımanla devam etti sonrasında işin çakallığını buldular köpükler dandikleşti kir sökmez, araba matlaştırır hale geldi. Köpük makinasına arap sabunu koyanda gördüm, bulaşık detarjanı koyanda.

Su harici kullanmayın benzinliklerdeki yıkamayı...

ERY98
18-03-2014, 07:55
Şile, Işık Üni. önü BPET :) yolu düşenlerin işine yarar belki..

metin_1989
18-03-2014, 08:21
topkapı cevızlıbagda yan yoldakı petrol ofısı 1tl kopuk 1 tl su suyunda ne zaman tetıgı bırakıyorsun o zaman bıtıyor cok ıyı bence :)

Risendark
18-03-2014, 11:23
arkadaşlar kuyu suyu ile yıkıyor diye yıkamacılardan şikayet eden çok kişi duyuyorum forumlarda yazanda çok bunu ama kendim yıkamaacı olduğumdan biliyorum birincisi arabada leke yapan kuyu suyu değildir kullanılan köpük malzemedir bu malzemenin en iyi markası bile araba sıcakken güneşte durmuşsa yada jantlar frenlemeden ısınmışsa leke yapar (ilerleyen yıllarda sürekli kullanıldığında aracı haritaya çevirir bunu dandik markalar için söyledim ki dandik marka derkende oto yıkama köpüğü diye satılan çöp konteyneri vs temizleme malzemesidir ) kaldıki yıkamacılarda musluk suyu hiçbirinde kullanılmaz yıkamacı bunu bedava yada ucuz su kullanmak için yapmaz çünkü araba yıkama işinde musluk suyu kullanmak yasaktır ve sürekli olarak denetlenirler musluk suyu kullanan yıkamacı tespit edildiğinde ruhsatını iptal ederler ayrıca kuyudan çıkan suyada iski saat bağlar ve onada aylık para ödenir

o zaman yanında kova şampuan bez götüreceksin tazikli suyuda en son durulamak için kullanıp çıkacaksın :) en güzeli :)

Burak
18-03-2014, 11:58
Sarıyer/Maslak civarlarında yok mu bilen?

Ers
06-07-2015, 15:23
Güncel olsun.

İzmir de çeşme otobanı shell de gidiş ve geliş istikametinde 1 TL ile çalışan, köpük ve basınçlı yıkama mevcut.

Balçova yakınlarında aracı , kendi eldivenim ve şampuan ım ile yıkayıp kurulaya bileceğim, yani su ihtiyacını karşılayabileceğim yer arıyorum.

Gına geldi çiziklerden , pis bezlerden.

Emre Ekrem
06-07-2015, 15:32
Ankara'da İstanbul yolu üzeri carrefour karşısı PO, kullandıkları malzemeler kaliteli hatta forumdan bir kaç arkadaşta orada yıkıyor arasıra denk geliyoruz, köpük, hava, elektrikli süpürge, su, cila var hepsi 1 tl.

serci
06-07-2015, 16:57
Kasımpaşa shell

yıkama alanı oldukça geniş 2 tane su 2 tane de köpük makinası var 2 tl ile calısıyor makinalar 5 dakıka boyunca calısmaya devam ediyor.Alan müsait oldugu için köpük kullanmak istemeyenler içinde ideal rahat rahat yıkayabiliyorsunuz..

Dragger
06-07-2015, 17:40
O tarz yerlerin ne suyu kullanılır ne köpüğü...Ucuz olsun diye arabanızın boyasını mahvetmeyin.

Ers
07-07-2015, 07:25
Konuya yazan çoğu kişinin derdi fiyatı değil. bilgilendirmek için fiyatı yazılıyor.
yoksa bi kurulama bezine 40-50 vermez para hesabı yapan adam.
Derdimiz aracımızı kendimiz yıkayalım boya çizilmesin, wax uzun daha ömürlü olsun.
e tabi bunu kova ile yapmak zor ve sıkıntı .
Derdimiz su ve yer yani.

neothenew
07-07-2015, 10:11
Konuya yazan çoğu kişinin derdi fiyatı değil. bilgilendirmek için fiyatı yazılıyor.
yoksa bi kurulama bezine 40-50 vermez para hesabı yapan adam.
Derdimiz aracımızı kendimiz yıkayalım boya çizilmesin, wax uzun daha ömürlü olsun.
e tabi bunu kova ile yapmak zor ve sıkıntı .
Derdimiz su ve yer yani.
Aynen, konunu amacı bu zaten... Şahsen İstanbul Gaziosmanpaşa Küçükköy civarında bu kriterlerde benzinci bilen varsa yazarsa makbule geçer...

AyrtonSenna
07-07-2015, 10:16
Anadolu yakasında varmıdır böyle yer

Tercihen:Maltepe,Kartal,Bostancı,Kadıköy

aslan
07-07-2015, 10:38
Aynen, konunu amacı bu zaten... Şahsen İstanbul Gaziosmanpaşa Küçükköy civarında bu kriterlerde benzinci bilen varsa yazarsa makbule geçer...

Alibeyköy sanayinin oraya yeni açılan Totalde var hani yanında Evim şahanenin alışveriş yaptıgı yerin yanında

FurkanElsiz
07-07-2015, 10:40

Bostancı Total diye bahseden arkadaşlar oldu önceki sayfalarda

wolkanku
07-07-2015, 10:41

aynen ben de arıyorum..genelde kendim bahçemde yıkıyorum ama tazzikli yıkama gerektiğinde 20-25 tl verip janta sürdüğü eldiveni bagaj kapağında gezdiren çok meşhur yıkamacılardan bıktım.

Vuh
07-07-2015, 14:32
Ankara Bağlum girişte PO. Su, kopuk, supurge var 1 tl karsiliginda

RSX
07-07-2015, 14:53
ankara
ivedik caddesi bp'de su 2 tl köpek 1 tl süpürge yok
çevik kuvvet yanı totalde su 1 tl köpük 1 tl süpürge 1 tl
yine aynı totale gelmeden shell var su 1 tl köpük 1 tl süpürge yok

UtkuG
07-07-2015, 20:50
İstanbul Avrupa yakasında böyle bir yer var mı?

Kadyr
07-07-2015, 20:51
adamlar luks arabaları 1tl lık benzıncıde yıkıyor yav mercedes bmw sasırıyorum

syhkan
07-07-2015, 22:33
Ankara Gölbaşı Haymana yolunda PO var ;

Ankara dikmende opet var ordada vardı diye hatırlıyolrum

syhkan
07-07-2015, 22:34

araba yıkamak ayrı bi dünya , yakıcaksın sigaranı ağır ağır yıkayacaksın tadını ala ala insanda sinir stres kalmıyor yemin ederim :)

syhkan
07-07-2015, 22:35

ayrıca bide çeşmede zor oluyor yıkamak durularken benzinlikte iyi oluyor ,çeşmeye göre. ondan dolayı tercih ediyor olabilirler :)

Kadyr
08-07-2015, 07:02
yok yanı orda bende yıkatmayı denedım araba duzgun kurulanmadıgı ıcın zaten heryer leke camur kalıyor.

Rockford
20-03-2016, 11:21
Kartal tarafinda bostanci total haricinde kendimiz yikayabilecegimiz yerler bulabilen varmi

grkm
20-03-2016, 11:44
Konu hort olmasına rağmen inatla arada geçen uyarılı mesajları okumamakta ısrar ediyorsunuz ne diyeyim ..

Ben yine de vicdanen rahat olmak için yazacağım :)

Benzinliklerdeki köpüklerle araçlarınızı YI KAT MA YI NIZ!

Bu köpükler içerdikleri kostik bazlı ağır asitlerle aracınızın tüm korumalarının zarar görmesine, plastiklerin kopma ve dağılma, kromların solma, sararma ve atmalarına sebep olacak.

Bu tip alanlarda yalnızca tazyikli sudan faydalanıp kendi kovanız ve eldiveninizi bezinizi kullanabiliyorsanız ayrı ancak ve tekrar hatırlatmak isterim ki aracınızı en çok yıkarken çizersiniz. Yerde durulanan bez, eldiven veya kirli bir kova tüm bunlar çizmeniz için en büyük etmen.

Doğru yıkama nasıl mı olur;

Adam Pitale'den dinleyin

https://www.youtube.com/watch?v=gTJHqW5G7T8

https://www.youtube.com/watch?v=gTJHqW5G7T8

Rockford
20-03-2016, 12:04
Gorkem hocam uyarin bana ise ben kendi sampuanimi kovami havlumu alip gidip sadece basincli su ve supurge hizmeti olan bir yer ariyorum.

Konuyu guncelleyelim bu tip hizmet saglayan yerler var ise sampuandam olmasa bile su ile supurgeden faydalanabilelim herkesin kendi yikayabilecegi yer imkani olmayabiliyor.

KOSEREN
20-03-2016, 12:06
Kartal tarafinda bostanci total haricinde kendimiz yikayabilecegimiz yerler bulabilen varmi

Yakacık total de kendin yıkayabilirsin.Hiç denemedim yanlız süresini basıncını filan bilmiyorum

grkm
20-03-2016, 12:12
Gorkem hocam uyarin bana ise ben kendi sampuanimi kovami havlumu alip gidip sadece basincli su ve supurge hizmeti olan bir yer ariyorum.

Konuyu guncelleyelim bu tip hizmet saglayan yerler var ise sampuandam olmasa bile su ile supurgeden faydalanabilelim herkesin kendi yikayabilecegi yer imkani olmayabiliyor.

Şahsi algılamayın, konu içinde çok fazla 1-2TL karşılığında yıkama soran veya bakan insan gördüğüm için bir genel özetleme yaptım.

Şunu lütfen unutmayın. 1-2TL ile yıkanan kimyasallarda araçlarınızda uzun vadede

Fitil, plastik, trim, krom gibi masrafları toplandığınızda 1000-2000 hatta belki fazlası masraflara sebep verecek durumlarla karşı karşıya kalacaksınız.

levent_s
20-03-2016, 12:14
Aslında arabayı yıkamak icin basınçlı suya ihtiyaç bile yok onunda plastik aksamlara ve boyaya zararı var mümkün olsa engüzeli hortumla arabayı yıkamak ama malesef birçogumuzun bu imkanı olmuyor keşke sadece yer ve musluga baglı bir hortum olan mekanlar olsa saatlik ücret ödeyerek kendi malzememizle yıkasak aracımızı.

Ertekin
20-03-2016, 12:33
Ben şahsen erikli içme suyu dalin bebek şampuanı ve sonrası için avon dan kaporta kremi uyguluyorum.
Yav arkadaşlar bu kadar dert etmeyin. Deniz süngeri alın bir de 5 kilo yoğurt kovası bide oto şampuanı olsun, ıslatın süngerle köpürtün durulayın ve güzelce kurulayın bitsin gitsin. Çok sakınılan göze çöp batar. Okadar incelerseniz rüzgar bile çiziyor arabanızı. Ozaman çıkarın evin salonuna koyun. Bukadar hassasiyet rahatsız eder sizi benden demesi.

grkm
20-03-2016, 12:58
Ben şahsen erikli içme suyu dalin bebek şampuanı ve sonrası için avon dan kaporta kremi uyguluyorum.
Yav arkadaşlar bu kadar dert etmeyin. Deniz süngeri alın bir de 5 kilo yoğurt kovası bide oto şampuanı olsun, ıslatın süngerle köpürtün durulayın ve güzelce kurulayın bitsin gitsin. Çok sakınılan göze çöp batar. Okadar incelerseniz rüzgar bile çiziyor arabanızı. Ozaman çıkarın evin salonuna koyun. Bukadar hassasiyet rahatsız eder sizi benden demesi.

Herkesin insan olmasının gerektirdiği anlayışları dışında hassas olduğu bazı konular vardır. Bu araba olur, telefon olur, elektronik olur, ayakkabı olur vs vs.

Bizim de bindiğimiz, bizi yansıtan, bazen hayallerimizi süsleyen, bazen sadece taşıt olarak kullandığımız araçlarımıza iyi bakmak ona iyi davranmak ve karşılığında da keyif almak amaçlı çabalarımız var. Herşeyin aşırısı zarar tabi fakat doğruyu ve iyi olanı öğrendikten sonra uygulayıp uygulamamak kişinin kendisine kalmış bir hadise.

Octane
20-03-2016, 15:04
Ben 5 yıldır arabamı benzinlikteki köpüklerle yıkıyorum. Hiç bir yeri solmadı sararmadı. Hala ilk aldığım zamanki gibi. Kromu dökülen farı sararan arabanın kromu farı dandik bence.

ÜSTÜNERC
20-03-2016, 19:30
Ben 5 yıldır arabamı benzinlikteki köpüklerle yıkıyorum. Hiç bir yeri solmadı sararmadı. Hala ilk aldığım zamanki gibi. Kromu dökülen farı sararan arabanın kromu farı dandik bence.

Bu zamana kadar böyle bi olayın başınıza gelmemesi sevindirici.Fakat sararan araçların krom veya farlarının dandik olmasından kaynaklı olmadığını bu forumda hemen hemen herkes biliyor.O köpükleri üretenler bile kendi araçlarına o köpüğü vurdurmuyor :)

huseyinturk
20-03-2016, 21:13
Bazı arabaların sararabilecek kromları, farları 1 yılda özel şampuana süngere verilecek paradan daha ucuz. Biraz abartılıyor bencede, mesela eskiden hem fırçayla kovayla yıkanırdı bizim otobüsler hep cayır cayır yanardı, en ufak çizik olsa kafasına takardı babam. Hatta bana sadece lastikleri yıkamam için izin verirdi çocukken boyayı çizerim diye. Şimdi bir fırça çizer furyası çıktı, deterjan bozar furyası 300 liraya sünger alan arkadaşım var, arabayı fırça sünger çizmiyor üzerindeki toz çiziyor ne gerek var bu kadar uçmaya. Birileri bu muhabbetlerden köşeyi dönüyor tabi o ayrı.

Demedi demeyin yakında basınçlı su çiziyor diyip, kompresörle havayla araba yıkayan yerler çıkacak az kaldı

G.U.Z.
20-03-2016, 21:18
@grkm bir kimya muhendisi olarak "Kostik gibi agir asit bazli" ifadesini gordukten sonra, yazilani okuyasim gelmedi

RafetAraç
20-03-2016, 21:21

hocam söylediklerinize hiç bi anlam veremedm :) nasıl musluk suyu kullanılmaz ne kullanılır başka ? ben oto yıkamayı açtığımdan beri musluk suyu kullanıyorum hiç bi sıkıntı yaşamadm :D

Octane
20-03-2016, 22:11
Bu zamana kadar böyle bi olayın başınıza gelmemesi sevindirici.Fakat sararan araçların krom veya farlarının dandik olmasından kaynaklı olmadığını bu forumda hemen hemen herkes biliyor.O köpükleri üretenler bile kendi araçlarına o köpüğü vurdurmuyor :)

Benim arabam toyota. Orjinal toyota ambleminin ve model logosunun tam altına krom gibi görünen TRD logosu yapıştırdım. Her sene bu logo çürüdü döküldü gitti, ben de yenisini yapıştırdım. Yenisini yapıştırınca birebir aynı görünüyor, fakat bir kaç ay sonra kararıyor, sonra kavlıyor dökülüyor. Orjinal logolar zımba gibi parıl parıl.

Arkadaşıma aldığımız 2015 b8 passat farın içine su alıyor. Yakında sararır da o bence.

Bir de, hasta olduğumda falan, üşüyorum ya da halim olmuyor, ya sonax ya biyere veriyorum. Onlar da beyaz köpük kullanıyor, içeriğini bilmem tabi ama bence köpük aynı köpük.

Ben cimrilik peşinde de değilim, size değil, yukarıda başka bir arkadaş yazmış 'mercedesi 1tllik yıkamayla hallediyolar' diye, ona ithafen söylüyorum, ne zaman 30 40 tlye araba yıkatsam markalı yerlerde, afedersiniz b.k gibi yıkadılar. Marşpiyeler, lip, egzoz ucu falan hep kirli aldım arabamı. Hele bazıları, çamur deryası arabaya su tutmadan köpüğü basıyor, e temizlenmez ki o. Biz arkadaşlarla gideriz, gece, muhabbet sohbetle beraber arabalarımızı yıkarız özene bezene. 10 15 tl harcadığımız olur 1tl 2tl ata ata. Ama pırıl pırıl olur. Yarın Aventador da alsam arabamı kendim yıkarım yani.

ÜSTÜNERC
20-03-2016, 22:45
Benim arabam toyota. Orjinal toyota ambleminin ve model logosunun tam altına krom gibi görünen TRD logosu yapıştırdım. Her sene bu logo çürüdü döküldü gitti, ben de yenisini yapıştırdım. Yenisini yapıştırınca birebir aynı görünüyor, fakat bir kaç ay sonra kararıyor, sonra kavlıyor dökülüyor. Orjinal logolar zımba gibi parıl parıl.

Arkadaşıma aldığımız 2015 b8 passat farın içine su alıyor. Yakında sararır da o bence.

Bir de, hasta olduğumda falan, üşüyorum ya da halim olmuyor, ya sonax ya biyere veriyorum. Onlar da beyaz köpük kullanıyor, içeriğini bilmem tabi ama bence köpük aynı köpük.

Ben cimrilik peşinde de değilim, size değil, yukarıda başka bir arkadaş yazmış 'mercedesi 1tllik yıkamayla hallediyolar' diye, ona ithafen söylüyorum, ne zaman 30 40 tlye araba yıkatsam markalı yerlerde, afedersiniz b.k gibi yıkadılar. Marşpiyeler, lip, egzoz ucu falan hep kirli aldım arabamı. Hele bazıları, çamur deryası arabaya su tutmadan köpüğü basıyor, e temizlenmez ki o. Biz arkadaşlarla gideriz, gece, muhabbet sohbetle beraber arabalarımızı yıkarız özene bezene. 10 15 tl harcadığımız olur 1tl 2tl ata ata. Ama pırıl pırıl olur. Yarın Aventador da alsam arabamı kendim yıkarım yani.
Dediğinizde haklısınız çok para verince kaliteli yıkama hizmeti tabi ki alınmıyor.Size önerim sonaxın yıkama sampuanı var 15 lira cıvarında en kötü olarak onu alıp kullansanız petrollerde 1 liraya olan köpükten kat kat daha sağlıklı olur.İçinde kostik var onların elinize değse ciltte tahriş yapıyor.Bende cimrilik vs gibi yaklaşım kesinlikle göstermedim öyle anlaşıldıysam kusura bakmayın :) Amacım tamamen yardımcı olmaktı sonuçta hepimiz araçlarımıza önem veren insanlarız,bi zarar görmesin diye söylemek istedim bunları.Bende kendim aracımı yıkıyorum petrolde sadece su kullanıyorum geri kalan malzemelerimi kendim alıp uyguluyorum sampuanımı yıkama eldivenimi kovamı bagaja koyuyorum yıkıyorum hem daha keyifli oluyor.

grkm
21-03-2016, 08:51
@grkm bir kimya muhendisi olarak "Kostik gibi agir asit bazli" ifadesini gordukten sonra, yazilani okuyasim gelmedi

Ben bir kimyager değilim, bu tip terimlerin wikipedia ve bir kaç kanaldan açıklamalarını okuyarak fikir edinebiliyorum. Teknik olarak yapısını inceleyip bilmem de mümkün değil ancak bu maddenin sevimli ve ılımlı olduğuna dair ikna edici kabiliyetinizi bekliyorum çünkü ;
Kostik bazlı tüm araç yıkama şampuanları/köpükleri yukarıda sıraladığımız etkilere sebep oluyorlar. İçlerinde başka kimyevi maddeler vardır yoktur bunu da incelemedim fakat sektörün içerisindeki genel adı budur. Zahmet olurda okursanız belki fikir sahibi de olabilirsiniz.

G.U.Z.
21-03-2016, 17:11
Ben bir kimyager değilim, bu tip terimlerin wikipedia ve bir kaç kanaldan açıklamalarını okuyarak fikir edinebiliyorum. Teknik olarak yapısını inceleyip bilmem de mümkün değil ancak bu maddenin sevimli ve ılımlı olduğuna dair ikna edici kabiliyetinizi bekliyorum çünkü ;
Kostik bazlı tüm araç yıkama şampuanları/köpükleri yukarıda sıraladığımız etkilere sebep oluyorlar. İçlerinde başka kimyevi maddeler vardır yoktur bunu da incelemedim fakat sektörün içerisindeki genel adı budur. Zahmet olurda okursanız belki fikir sahibi de olabilirsiniz.
Kostik=sodyum hidroksit yani bazdır. Sevimli olarak nitelendirilemez, lavabo açmak için kullanır kadınlar :)
Bir kimyager gibi kimya bilmeniz gerekmez ama bir madde hakkında bilgi verirken bilimle çelişmeyen bilgiler verirseniz, söylediklerinizin inandırıcılığı artar, aksi takdirde dünyanın en doğru tespitini bile yapsanız insanların kafasında soru işareti oluşur. Teknik bilgi kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
O etkilerin doğru olup olmadığını kendim denemeden bilemem, piyasada evet öyle söyleniyor ama genelde bunu söyleyenler araç şampuanı tedarikçileri olduğu için %50 doğru %50 pazarlama taktiği gibi geliyor bana
Açıkçası ben zaman sıkıntımdan dolayı aracıma özen göstermiyorum, her türlü kötü yıkama muamelesine maruz kalıyor gariban :)

grkm
21-03-2016, 22:15
Kostik=sodyum hidroksit yani bazdır. Sevimli olarak nitelendirilemez, lavabo açmak için kullanır kadınlar :)
Bir kimyager gibi kimya bilmeniz gerekmez ama bir madde hakkında bilgi verirken bilimle çelişmeyen bilgiler verirseniz, söylediklerinizin inandırıcılığı artar, aksi takdirde dünyanın en doğru tespitini bile yapsanız insanların kafasında soru işareti oluşur. Teknik bilgi kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
O etkilerin doğru olup olmadığını kendim denemeden bilemem, piyasada evet öyle söyleniyor ama genelde bunu söyleyenler araç şampuanı tedarikçileri olduğu için %50 doğru %50 pazarlama taktiği gibi geliyor bana
Açıkçası ben zaman sıkıntımdan dolayı aracıma özen göstermiyorum, her türlü kötü yıkama muamelesine maruz kalıyor gariban :)

Söylediğinizi bir bilim adamı olarak pratikte çeşitli araç vernik tabakaları ve çevresel koşulların etkilerini hesaba katarak analiz etmeden doğruluk yargısına varabileceğimizi sanmıyorum. Çoğu zaman teorilerin tutmama olasılığı da mevcut :)

Örneğinizden yola çıkarak sodyum hidroksitin güçsüz olduğu da söylenemez. Lavabolar tıkanırsa bunu kuvvet uygulamadan çözen bir kimyasaldan bahsediyoruz. Aynı şekilde belli bir basınçta su püskürten bir tabancanın sökemediği yapışmış çamuru yüzeyden kuvvet ve basınç uygulamadan söken aynı kimyasal. Benim PH Nötr veya alkaline yakın ürünlerimin bu tip çamura karşı tepkisi daha zayıf, uzun vade gözlemlerimizde aracın çeşitli materyallerine zarar vermiyor. Karşılığında ise zarar verdiğini çok kez gördüğümüz bir kimyasaldan bahsediyoruz. Şimdi bu durumda Sodyum Hidroksitin ağır olmama veya zararsız olma ihtimali var mı ? Bu gibi hadiseler, hatta insan cildi gibi güçlü bir yapıya verdiği zarar benim için ağır bir kimyasal olması için yeterli bir kanı. Sizin için, bilgi dağarcığınızda çok daha ağır olanı da vardır, saygıyla :)

Tabiki bilim konuşalım, öğrenmeye her zaman açığım ama sektörün içerisinde içeriği belirsiz her türlü kimyasala karşın insanların hevesi ve ilgisi azalmaması için genel de olsa bir yönlendirme ile uyarma ve zararsız, keyifli olan sonuçlara yöneltmek en çok dilediğim şey.

levent_s
21-03-2016, 22:51
https://www.facebook.com/yookartik/posts/668464303304582

Evo34
22-03-2016, 08:05
İstanbul'dan çıktıktan sonra Anadoluda neredeyse her istasyonda bu hizmeti bulmak mümkün.
İstanbul'da bunun yıkamacılar vb. tarafından dolaylı engellendiğini düşünüyorum...