PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apple Macbook alacaklar için rehber :)

.::EmrE::.
17-03-2014, 00:45
Macbook Satın Alma Rehberi

https://pbs.twimg.com/profile_images/414854442198892544/DTV6XAod.png

Daha önce hiç Apple - Mac OS kullanmadıysanız, eminim ki sizde benim gibi, için için merak ediyorsunuzdur.. Virüs yok, yok çok hızlı,hata vermiyor, vs.vs. gibi kulaktan kulağa dolaşan efsaneleri duymuş,ve belki de yine benim gibi bu kez alacağınız bilgisayarın Mac olmasına karar vermiş olabilirsiniz.

Vermediyseniz,veya bir bilgisayar almayacak bile olsanız,aşağıdaki bilgileri çevrenizde Macbook alacaklara tavsiye eder,işlerini kolaylaştırmış olursunuz. Kesinlikle kendi tecrübelerime dayanmaktadırlar,ve emin olun boş yere para vermenizi engelleyecek güzel tüyolar içermektedir. Uzun olmakla beraber elimden geldiğince hikaye tadında yazmaya çalışarak umarım sizleri hem eğlendirir,hem de bilgilendirebilirim.* Gece sıkılınca böyle bir yazı yazayım dedim.

*Sıkılacağını düşünenler için; direk aşağı inerseniz,italik yazılardan sonraki kısımda rehberi bulabilirsiniz.

Yaklaşık 1.5 sene önce laptop almaya gittiğimde yanımda babam ve onun "çok bilmiş" arkadaşı vardı. Aklımda ucuz yollu, sadece görünümü güzel olan, oyun oynamayacağım bu sebeple çok yüksek bir sisteme sahip olmayan bir laptop almak vardı. Dell'in Macbook'lara benzeyen serilerinden birinde karar kıldığımda babamın arkadaşı kesinlikle Vaio almam gerektiği konusunda ısrarcıydı. Laptop dediğin bir kere alınır, uzun yıllar kullanılır dedi, Sony varken başka markaya mı bakılır falan filan...fikirlerinin bir kısmını kabul edip Macbook'lara yönelince de ," aman ne yapacaksın onu,hiçbir program çalışmaz,alıştığın gibi değildir" diyerek beni caydırdı. O gün 1500 TL'ye kadar bir laptop alacakken, sırf onun gazı ile 4550 TL vererek bir Vaio almıştım. Laptop cidden aşmıştı o dönem için , i7 işlemci, 8GB ram, SSD'si, BluRay optik okuyucusu,parmak izi okuyucusu falan filan baya süper bir cihazdı. Hemde 13 inç idi, hafif ve portatif.

Aldıktan sadece 1 ay sonra fark ettim ki, ilk önce Vaio ismine,sonra da birbirinden gereksiz donanımlara yüzlerce,hatta 4 binlerce! TL para akıtmışım. Aynı özelliklerde X marka bir PC neredeyse yarı fiyatına geliyordu. 4250 TL'nin 1500'ü Vaio kelimesi idi. Kalan 1000 TL'si hayatımda bir kez bile edinmediğim BluRay Disk'ler için okuyucu idi. Kalanlar kullanışlı şeylerdi ama bu para cidden çok saçmaydı.
Ayriyetten sürekli saçma sapan hatalar vermesi,ve o dönem Windows 8'in driverlarının eksikliği,sadece Vaio oldugu için NVdia'nın bile ekran kartı sürücüsü çıkarmasına rağmen benim PC'me bunları kuramamam (Sony için ayrıca driver üretiliyor),ekranının görüş açısının berbat oluşu falan filan beni iyice soğutmuştu.

Bu sebeple bu laptopu satıp, eski fikrime, yani Macbook alma fikrine geri döndüm.(Kendisi şu an jantmax'ın masasında, jantmaxın günlük işlerini yapmak ile meşgul :D - Cem abiye burdan sevgiler...:heyoo:) Laptopu verip diğer topic'imde göreceğiniz jantları satın aldım :) (bknz: Magma Red W204 konusu-> otomobillerim.) Uzun lafın kısası PC (notebook için) dönemi benim için kapanmıştı.

Macbook almaya karar verdiğimde ise yine bir seçenekler çıkmazı içine girdim. Macbook Air,Pro,Retina,15,13,falan filan derken,opsiyonel liste ve fiyatlar birbirnden çok değiştikti. Daha önce hiç onboard ekran kartı olan bir PC kullanmadıgım için 15 inçlik modeli almayı düşündüm (Macbook 13" modellerin hiçbirinde harici gpu bulunmaz) fakat o kadar pahalılardı ki, mecburen 13" düşünmek zorunda kaldım. Retina olmalıydı diye düşünüyordum,bu yüzden her yerde retina macbook pro aramaya başladım. Satın almaya gittiğimde çok az mağzada kalmıştı, en son Vatanbilgisayar'da indirimli bir fiyatla buldum; ve alıyordum... ki; kuzenim araya girerek,ilerde electroworld var bir de oraya bakalım dedi. Orda bambaşka bir kampanya vardı, Macbook Pro alana iPad Mini hediye ediyorlardı bu sebeple kararımı vermiştim. Retina ekrandan vazgeçtim,onun yerine iPad almış oldum.

(13" Macbook Pro, i5 2.5GHz,4GB Ram,500GB HDD olan model)

Tüm bu hikayeden sonra yaklaşık 6 ay geçti ve 6 aydır inanılmaz memnun bir şekilde size bu hikayeyi Macbook'tan yazıyorum. Performans olarak muhteşem ötesi olmasa da, inanın bana Vaio'nun yarısı kadar (evdeki gaming PC'nin %10'u kadar hatta ) oluşturulmuş bir sistem ile ondan çok daha stabil, ve hızlı olduğunu hissediyorsunuz. Birkaç küçük upgrade ile muhtemelen bu sistem çok rahat bir şekilde 2-3 yıl daha beni götürecektir. Bu noktada şunu fark ediyorsunuz; aslında inanılmaz olan Macbook değil, MacOS. Bu kadar akıcı,stabil,sorunsuz bir sistem,resmen ona özel olarak hazırlanmış bir donanım ile birleşince neredeyse kusursuz bir ürün ortaya çıkıyor. Neredeyse diyorum çünkü o boşlugu da kendim doldurmaya çalıştım ; upgrade ederek.

İşte olay da burda başlıyor. Bilinenin aksine macbook'ların diğer Pc'lerden pek bir farkı yok ve nasıl diğer laptoplara ram, hdd falan takıyorsanız bunlara da aynı şekilde takılıyor(du). Tüm bu rehberi yazma fikri,ve bu izlenimlerim de geçen gün Macbook'a SSD almam ile başladı. SSD aldığımda hali hazırda ağzına kadar dolu olan 500 GB hard disk'ten vazgeçmem gerekiyordu çünkü 256GB bir SSD'ye bir kamyon dolusu para ödemiştim ve daha üstüne çıkarsam neredeyse yeni bir laptop parasına geliyordu. Fakat ikisini de kullanmalıydım. Bu yüzden Superdrive ismi verilen-ki sadece normal bir DVDRom- DVD sürücüsünü sökmeye, onun yerine var olan 500 GB Hard diski takmaya karar verdim. Ve tam şu an bahsettiğimiz konuda,bir sorun ortaya çıkıyor. Retina Macbook Pro'ların bu güzelliklerden muaf olması....

Retina mı Normal Macbook mu?

http://s22.postimg.org/dtisx0oup/13inretina_0_100010098_orig.jpg

Apple Macbook Pro diyince artık sadece Retina olan modelleri önünüze seriyor, çünkü diğer seriler eskide kaldı. Fakat bir model var ki, nedese 2012'nin ortasından beri mağzalarda,sitede,ve işin garibi bu model, yeni çıkan Retina Macbook Pro'lardan çok daha fazla satıyor.(Bizim ülkemizde bu model ile baz retina model arasında 500 TL fark var. ABD'de ise bu fark 100 dolar olmasına rağmen bu istatistik değişmiyor.) Daha ağır,daha yavaş,daha düşük çözünürlüklü,daha kalın...Peki neden daha çok satıyor?

1. Depolama kapasitesi
Macbook Pro(Bundan sonra MBP olarak anılacaktır) (Mid 2012) yeni Retina modellerle kıyaslandığında 5400rpm'lik 500 GB'lık bir Hard disk ile geliyor. Retina modeller ise yalnızca SSD hard disk ile satılıyor; ve 3.400 TL verdiğinizde sadece 128 GB bir depolamaya sahip oluyorsunuz. Bu alanı 512GB SSD isterseniz vereceğiniz ücret malesef 4799 TL.
Birçok kullanıcı için, özellikle Macbook' kullananlar için hız değil, iTunes arşivi, film,fotoğraf arşivi vs. önemli, bu sebeple 500 GB'lık depolama alanı oldukça cezbedici geliyor. Flash depolama (SSD) çok ileri bir sistem olmasına rağmen birçok kullanıcı SSD'leri şu an teferruat sayıyor.

2. SuperDrive
Laptop alanlar nedense DVD sürücüsü olmadığı zaman o laptoptan uzaklaşıyorlar. Mid-2012 MBP 'larda dahili bir DVDWR sürücüsü olmasına rağmen, yeni Retina MBP'larda bu özellik bulunmuyor. Dünyanın sonu mu? Değil, aslında 199 TL'ye Apple External SuperDrive (veya yaklaşık 60-100 TL arasına başka bir marka) almak mümkün,ancak insanlar bu teknolojiyi sürekli yanlarında taşımak istiyor.

İşin özüne inersek, kendinize bir sorun; kaç kere DVDRom kullanıyorsunuz artık? Tüm ödevler,fotoğraflar USB'ler ile taşınıyor. Filmler,diziler genellikle internet üzerinden izleniyor. Macbook için zaten yazılımlar ve oyunlar DVD olarak satılmıyorlar, AppStore üzerinden indiriliyor; bu noktada SuperDrive aslında sadece bir yer israfı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu durum satışlarda tersinin tercih edildiğini gözler önüne seriyor.

3. Upgrade olabilmesi ve tamirat
Aslında en büyük uçurum burda açılıyor. MBP 2012'ler tamamen yükseltilebilirken, MBP Retina modellerinde Ram bile değiştiremiyorsunuz. Evet yanlış okumuyorsunuz, bu cihazlarda RAM anakarta entegre olduğundan dolayı 4GB aldıktan sonra 4GB kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ve bu durum da aslında mantıklı olmuyor çünkü; 2999 TL'ye aldığınız bir MBP'yu 500'TL'ye hem SSD yapabilir hem de 16GB* haline getirebilirsiniz. Ve yanında da SuperDrive size kar kalır.

Yükseltmesek ne olur ki dediğinizi de duyar gibiyim. Sadece yükseltme değil, herhangi bir arızada oldukça pahalı fiyatlara değişim yapılıyor Retina modeller için. Keza Ram'ler değişmediği için,ram'de meydana gelecek bir arızada komple anakart değişiyor. SSD'ler çıkarılabiliyor fakat Apple'in yaptığı sistem ile 3.parti SSD üreticileri bu SSD'ler için update yayınlayamıyorlar. Diğer yandan Retina ekran o kadar pahalı ki, yalnışlıkla ekranı kırar veya çatlatırsanız, yeni bir PC alacak kadar para harcıyorsunuz.

Bu arada internette Retina MBP için Ram upgrade yapanları görebilirsiniz. Anakartınız üzerindeki bellekler kesilerek, yerine yeni bellekleri lehimleyerek yapılabilir. Fakat ne kadar güvenilir olur açıkçası siz düşünün.

*Apple her noktada tüm laptopların maximum 8GB RAM desteklediğini yazsa da aslında hepsi 16GB çalıştırabiliyor. Denenmiştir.:cool:

4. Ekan
Aslında ekran konusunda Retina ekran dünyanın en yüksek çözünürlüklü laptop ekranı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat burda da insanlar durup düşünüyorlar; fotoğrafçı, tasarımcı değilseniz 2500 küsür çözünürlük sizin için dezavantaj oluyor. (Hoş; daha önce retina ekran yokken de birçok tasarımcı,fotoğrafcı macbook kullanıyordu... ) Çünkü bu denli büyük bir çözünürlükte özellikle oyunlar zaten olmayan ekran kartı ile (onboard) oldukça kasmaya başlıyorlar. Uygulama desteği çok fazla değil. Ve standart uygulamalar bazen sorunlar yaratabiliyor. Örneğin Windows XP emülatörü kurdugunuzda veya Windows tabanlı oyunları Mac'te emülatör ile açmaya kalkışınca ekran çözünürlüğünü görmüyor, bazı app'lerde scrolling kasıyor vs. vs.

Tabiki görüntü kalitesi olarak yarışılmaz bir ayrıcalık sunuyor Retina ekran.

Sonuç olarak yeni bir Macbook kullanıcısı olacaksanız; para vermeden önce yukardaki kriterlerden ve aşağıdaki (+)(-) lerden hangisi size gerekli bunları düşünerek almanızı tavsiye ederim. 500 TL fark vererek hem daha az RAM,hem daha düşük depolama kapasitesi olan bir model almak herkesin işine gelmiyor ;) Air için soracak olursanız,ağırlık takıntınız yoksa Pro'dan vazgeçmeyin. Fakat Air'in Haswell işlemcisi ve İris ekran kartının Mid2012 MBP'dan daha performanslı ,retina Macbook Pro'dan da çok az daha düşük olduğunu unutmamak gerekir.

Macbook Pro - Mid 2012
Artılar
(+) SuperDrive
(+) Fiyat avantajı
(+) Upgrade edilebilir
(+) Tamir edilme masrafları ucuz
(+) Depolama alanı her zaman daha fazla olacaktır
(+) Ram miktarı her zaman daha fazla olacaktır - 16GB Max
(+) Ethernet Port
(+) Firewire Port
(+) Fiyat/Performans oranı

Eksiler
(-) Ekran çözünürlüğü düşük
(-) Ağır
(-) Kalın
(-) Intel Ivy Bridge eski işlemci
(-) Intel HD 4000 Ekran kartı eski nesil
(-) İki USB portu da yan yana, bazen taktıgınız usb büyük ise aynı anda kullanamıyorsunuz.
(-) Şarjı 2 saat daha az gidiyor.
(-) HDMi girişi yok - opsiyonel olarak alıyorsunuz

Macbook Pro Retina
Artılar
(+) Ekran çözünürlüğü ve görüntüsü
(+) Intel Haswell yeni nesil işlemci
(+) Intel HD5000 Ekran kartı yeni nesil
(+) Daha ince
(+) Daha hafif
(+) Pili 2 saat daha fazla gidiyor
(+) Ekran görüş açısı daha fazla
(+) Ekran çerçevesi daha ince - daha estetik
(+) Çift Thunderbolt girişi
(+) USB'ler ayrı yerlerde
(+) Soğutması daha başarılı
(+) HDMi Girişi

Eksiler
(-) Upgrade'e kapalı
(-) Max. ram miktarı 8GB
(-) Max hafıza miktarı 256GB , ekstra HDD takma imkanı yok, 256+ SSD ler çok uçuk fiyatlarda
(-) Tamir fiyatları pahalı
(-) Retina ekran çözünürlüğü sebebiyle oyunlarda 2560x1600 çözünürlük daha çok kasacaktır.Aynı şekilde birçok application sorunlu çalışıyor.
(-) Superdrive yok
(-) Pili değişmesi gerektiğinde çok zor değiştiriliyor çünkü yapışık.
(-) Fiyat / Performans düşüklüğü
(-) Macbook Air ile kıyaslandığında performans olarak çok fazla farkı olmaması,ve aradaki fiyat farkı

Macbook'lar veya MacOS ile ilgili sorunuz olursa seve seve cevaplarım. Yukardaki çoğu şey kendi tecrübelerime dayanarak anlatılmıştır.

Not : Oyun vs. oynanacaksa çok gereksiz bir yatırım olacağını yazmama gerek yok sanırım. İnternet, film, iTunes arşivi, fotoğraf programları, düşük grafikli uygulamalar ve iPhone'da oynadığınız oyunlar seviyesinde grafikler ile, retro oyunlar, birçok online oyun (LoL, CS, Dota vs.), internette gezinme, mail, ofis vb. işlemler dışında düşündüğünüz şeyler varsa aynı fiyatlara çok daha performanslı PC sistemleri almak mümkündür.

Şu an bendeniz şöyle bir Macbook Pro kullanıyorum;
Mid 2012 -
Intel Core i5 2.5GHz -> 3.1 GHz TurboBoost ile
16GB DDR3 1600HMz CL9 Corsair Vengence Ramler
256GB SanDisk X110 SSD
500GB Toshiba 5400 Rpm HDD
MacOS-X Mavericks
External SuperDrive

Laptopu aldığım fiyat : 2900
SSD : 350 TL
RAM'ler 300 TL
HDD için OptiBay aparatı (CD sürücüsünü söküp yerine takmanız için,çıkan CD sürücüsünü de external haline getiren aparat ve kargo dahil) : 100 TL

Toplam : 3650 TL

Aynı speclerde Retina bir MBP ;
Intel Core i5 2.6 GHz -> 3.1 GHz Turboboost
8GB DDR3 1600MHz Ram (max 8GB)
512GB SSD (daha fazla arttırma şansınız yok ; 1TB SSD fiyatı 1200 TL)
External SuperDrive : 199 TL

Toplam : 4998 TL ' ki 1/2 oranında az Ram, 3/4 oranında az yer demek...

Retina iPad mi Normal mi?
Her ne kadar Macbook savaşında normal olan galip gelse de, yukardaki yazıyı okuduktan sonra gidip normal iPad'e karar vermeyin. Çünkü Retina ekranlı bir iPad'in görüntü kalitesi muazzam,işlemcisi neredeyse 2 kat, grafik performansı da 10 kat hızlı.

iPad alacaklar için nacizane tavsiyem mutlaka retina,ve mümkünse 3G+WiFi olsun. WiFi modelinde GPS yok çünkü.

Peki ya MacOS ?
İşletim sistemi olarak gerçekten muhteşem bir programlama ürünü olan MacOS aslında ilk etapta alışılmaz geliyor. Windows kullanan birçok kullanıcı ve tanıdığım, MacOS'a geçmek veya denemek istemelerine rağmen çekiniyorlar, neredeyse herşeyin ters olması, alışılmadık bir sistem olması onları bu tarafa yöneltiyor.

Böyle düşünmeme rağmen Macbook alınca, gördüm ki aslında kullanımı Windows'a göre oldukça basit. Bir kere error,uyarı vs. yok denecek kadar az. Ne yapacağınızı bilmeyeceğiniz pek birşey yok çünkü herşey çok pratik ulaşılabilir. Program indirmek için internette gezinmek yerine AppStore'dan indirebiliyor olmak güzel. Menüleri vs çok kolay hatırlanabilecek yerlerde. En büyük eksiği yeni kullananlar için mail yazarken "cmd" tuşu; keza PCdeki ALT tuşu ile aynı yerde konumlandırıldığı için otomatik olarak ALT-Q yapıyorsunuz @ işareti için; fakat cmd'ye bastıgınız için aslında ALT-F4 yapmıs oluyorsunuz ve pencere kapanıyor :) Buna alışmak oldukca güç oldu.

Açılış,kapanış hızları (ki kapatmaya gerek duymuyorsunuz, Mac nerde kaldıysa ordan devam ediyor kapağı açtığınızda-cep telefonu gibi.) çok daha hızlı. Uygulamalarda crackti,incik cincikti uğraşmanıza gerek yok. Alttaki Dock tam bir zaman kurtarıcısı. Herşey elinizin altında,karşınızda,istediğiniz şeye ulaşmak çok basit. Arama menüsü bir harika çalışıyor. Ve en güzeli de, bilgisayarı aldığınızda içinde saçma sapan uygulamalar yüklenmiş olmuyor. Format derdiniz yok. Veya varsa bile format için CD'ye ihtiyacınız yok. Driver yok. Update'leri otomatik yapıyor. BLuescreen yok, kitlenme sorunu yok. Dahası, virüs yok, yavaşlama yok.

Bazı uygulamalar tabiki çalışmıyor. Windows gerekiyor; fakat bunu da bedavaya ve çok küçük bir yolla çözüyoruz. VirtualBox yükleyerek sanal bir Windows PC kullanıyoruz, oyunlar vs tabiki çalışması beklenemez ancak basit uygulamalar, kullanmanız gereken yazılımları orada açabiliyorsunuz.
Oyunların bazıları PlayOnMac adı verilen yazılım ile çalışabiliyor. Steam'den birçok güncel oyunun Mac versiyonlarına ulaşabiliyorsunuz.

Office programlarının hepsi mevcut, veya dilerseniz Apple'in ofis ürünlerini kullanabiliyorsunuz.

Kısacası MacOS bugüne kadar kullandığım en iyi işletim sistemi. Kesinlikle tavsiye edilir.

Sert@ç
17-03-2014, 00:57
Bende kendimi bildim bileli windows ve normal pcler kullandım ama son 2 aydır mac kullanıyorum cidden şarj ve takılmama olayı çok çok iyi

ipad içinde aynı şekilde 2 yıldır anasını ağlattım kaç kere düştü, tepsi olarak kullandım, yağmur yağdı kafamı sakladım hala çatır çatır çalışıyo tek fark ilk günler 19 saat şart giderken şimdi belki 17.5 saat

cookies
17-03-2014, 01:02
ELine, düşüncene sağlık.. Ne zaman Mac almaya niyetlenip gittiysem win alıp geri döndüm.. Ne kaar stabil olursa olsun istenilen paralar beni korkutuyor açıkçası.. Çünkü gözüme kestirdiğim cihazlar 4500+ fiyat taşıyordu.. O fiyatın yarısına aynı işlemciye, teknik özelliklere sahip pc alınabilmesi ve kullandığım programlarda ayrı sürümler kullanması bana hiç pratik gelmiyor IOSun.. Yaz sonralarına doğru düşünüyorum ama yine deli gibi kararsız kalacağım kesin..

17-03-2014, 01:27
Rica ederim :)

B.Battal
17-03-2014, 01:33
Eline saglik guzel yazmissin. Bir apple/mac kullanicisi olarak hepsine katiliyor ve tesekkur ediyorum. Pc kullanicilarina da kafalarindaki onyargilardan kurtulup denemelerini oneririm en fazla 1/2 haftada alisir bir daha da pc'nin yuzune bakmazsiniz :)

17-03-2014, 01:58
Eline saglik guzel yazmissin. Bir apple/mac kullanicisi olarak hepsine katiliyor ve tesekkur ediyorum. Pc kullanicilarina da kafalarindaki onyargilardan kurtulup denemelerini oneririm en fazla 1/2 haftada alisir bir daha da pc'nin yuzune bakmazsiniz :)

Rica ederim, işe yararsa ne mutlu..
Kesinlikle doğru, Mac kullandıktan sonra Windows kullanmak işkence oluyor.

turbo&quattro
17-03-2014, 02:02
2.5 senedir macbook kullaniyorum ve bundan sonra baska birsey kullanacagimi hic zannetmiyorum. Ilk 1 ay zorlu gecmisti ama alistikca diger laptoplar kullanilmaz geliyor.

deeperblack
17-03-2014, 02:06
Çok başarılı bir yazı olmuş .Emeğine sağlık.
İlk kullandığım bilgisayar 1990 senesinde Macintosh LCIII tü.
O günden beri gerek meslek gerekse günlük kullanımda vazgeçemediğim tek markadır.
Aldığım hiçbir ürününde sıkıntı yaşamadım. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz 2000 li yıllarda birkaç G3 le çok uğraşmıştım.

Tüm bulara ek olarak Parallels Desktop yazılımınıda pc severlere tavsiye ederim. Mac içinde windows u minewisper çalıştırır gibi çalıştırıyor.

17-03-2014, 02:18
Çok başarılı bir yazı olmuş .Emeğine sağlık.
İlk kullandığım bilgisayar 1990 senesinde Macintosh LCIII tü.
O günden beri gerek meslek gerekse günlük kullanımda vazgeçemediğim tek markadır.
Aldığım hiçbir ürününde sıkıntı yaşamadım. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz 2000 li yıllarda birkaç G3 le çok uğraşmıştım.

Tüm bulara ek olarak Parallels Desktop yazılımınıda pc severlere tavsiye ederim. Mac içinde windows u minewisper çalıştırır gibi çalıştırıyor.

Teşekkür ederim abicim :) Windows'un 3.1'i ile oynardım küçükken, 95 de ilk PC'm oldu ondan sonraki hiçbir versiyonunu sevmedim açıkçası; Mac'te Win95 yüklü hala arada bir açıp retro yapıyorum :D

Mac cidden büyük kolaylıkmış.

yavuz364
17-03-2014, 07:33
Eline sağlık çok güzel olmuş ben de birkaç yorum eklemek isterim..

Yazının başında babanın arkadaşının vaio konusundaki yorumunu neden yaptığını az çok anlıyorum :)
6 yıllık bir vaio m var. ne bir arıza ne bir problem çıkartmadı. her türlü modifiyesini de yaptım hız olarak da macbookdan farkı yok. Ancak vaio da her model aynı değil tabi :)

Bunların yanında ben de son zamanlarda macbook alıp windows ile kullanıyorum (işimden dolayı mecburum)

Benim gibi windows ile kullanmak isteyenler için macbook alma nedenlerini de şöyle sıralayabilirim:
-Kasası sağlam ve güzel tasarlanmış..
-Çeşitli ekipmanları çok rahat bulunabiliyor (koruma kapağı - ekran filmi - klavye koruma v.b.)
-Donanımların birbirine çok iyi uyumlu olmasından dolayı stabil ve performanslı çalışması.

Day Walker
17-03-2014, 07:53
Ellerine sağlık güzel yazı olmuş.

Bide iphone ve diğer cihazları karşılaştırsaydın tam olucak :)

5500
17-03-2014, 08:10
macbook air alma arefesindeyim, iyi bir yazı olmuş :D

CTG
17-03-2014, 09:40
benim de ilk bilgisayar tecrübem Macintosh tu

o zamanlardan beri içimde kalmıştır ama bi sonraki lap top alışverişim kesin macbook air olacak en ufağından :)

Appledan ne aldıysam (ipod-ipad-telefon) canını çıkarana kadar kullandım hiç üzmedi

onursumer
17-03-2014, 09:45
Guzel yazi olmus eline saglik

Mac konusunda kullanici olmadigi halde cok fazla yorum yapan insan var haliyle bilgi kirliligi cok fazla

Suan guncel olarak windowsta yapipta macde yapamayacaginiz nerdeyse hicbirsey yok

Ilk bir alisma surecinden sonra zaten sikayet eden duymadim

Windowsun aksine cok stabil ve cok basit kullanisli bir ara yuze sahip birsuru altmenu yok aradigina basit bir sekilde ulasabiliyorsun

Windows tabanli programlardan kurtulabilirsem 27 imace gecis yapmayi planliyorum bende :)

Bu arada macbook almayi dusunen varsa bence butceyiasmiyorsa 256ssdli retna tercih etsinler

Retina ciktigindan beri bence 11 tercih edilmedigi surece air almaninda bir mantigi yok

blumenberg
17-03-2014, 10:44
bende macbook retina var, kesinlikle sony'den filan çok daha iyi, kız kardeşimde macbook air var ve onun ekrana baktığımda ekran kalitesinin çok daha düşük olduğu bariz belli oluyor, tavsiye ederim retinayı :)

Kahn23
17-03-2014, 10:46
Macbooklardaki retina-air farkı ipadler için de geçerli mi ?

BARR
17-03-2014, 11:01
Yazı gayet açıklayıcı olmuş eline sağlık.

Ben de 27'' İmac kullanıyorum yeni nesil Retina MacOS kullanan birisi Windows kullanamaz ki ben yıllardır 3D için mecburen onu da kullanıyorum ama Mac'ten vazgeçemiyorum, %90 kullanımım MacOS.

Ev için arayıştayım şuanda Macbook olarak mı yoksa İmac olarak mı devam edeyim karar veremiyorum bakalım.

volume81
17-03-2014, 11:42
bende geçtiğimiz dönemde macbook air kullanmıştım artık kaliteli hafif bir bilgisayara geçme vakti geldi :)

tekrar bi mba düşünüyorum ama şu arabanın işleri bitsin hemde belki ozamana kadar mba'nın retina ekranlı modeli çıkar :)

ahmetuygur
17-03-2014, 13:16
Macbook air kullanıcısıyım çok fazla memnununm tavsiye dderim

hondafit
17-03-2014, 13:33
iphone 5 le apple hayatıma başladım daha sonra apple premium resellerda çalışmaya başladım 4 ay önce air aldım kendime çok farklı çooook

Ahmet Saraçoğlu
17-03-2014, 23:33
çok güzel bi konu olmuş , bende bir heves imac i5 aldım iki sene önce.Sonrada kullandığım 3dsmax windows ta çalıştığı için bootcamp le w7 kurdum ve nası becerdiysem öyle bi kurulum yaptım ki , osx açiymmi diye sormuyor bile açılışta.Nerdeyse 5 dakikaa nca görmüşümdür OSX ekranını

renderı diğer pc de alıyorum daha iyi olduğu için.Ama video animasyon için elimdeki en iyi alet imac olduğu için imac i kullanıroyum.Çünkü program direkt ekran kartı odaklı ve daha iyi dediğim diğer pc de quaddro ekran kartı var.Bu animasyon programı illa oyun kartı istiyor.qauddroda bi süre sonra renk kayması yapıp bozuk çıkarıyor animasyonu.

imac i5 e ne tür upgrate ler yapabilirim?RAM , işlemci , ekran kartı upgrate i yapılır mı?OC'a gelir mi?

17-03-2014, 23:38
Herkesin işine yarayacak gibi görünüyor yazı :D Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

çok güzel bi konu olmuş , bende bir heves imac i5 aldım iki sene önce.Sonrada kullandığım 3dsmax windows ta çalıştığı için bootcamp le w7 kurdum ve nası becerdiysem öyle bi kurulum yaptım ki , osx açiymmi diye sormuyor bile açılışta.Nerdeyse 5 dakikaa nca görmüşümdür OSX ekranını

renderı diğer pc de alıyorum daha iyi olduğu için.Ama video animasyon için elimdeki en iyi alet imac olduğu için imac i kullanıroyum.Çünkü program direkt ekran kartı odaklı ve daha iyi dediğim diğer pc de quaddro ekran kartı var.Bu animasyon programı illa oyun kartı istiyor.qauddroda bi süre sonra renk kayması yapıp bozuk çıkarıyor animasyonu.

imac i5 e ne tür upgrate ler yapabilirim?RAM , işlemci , ekran kartı upgrate i yapılır mı?OC'a gelir mi?

iMAC'ler hakkında derin bilgim yok ama araştırabilirim. Hangi dönem iMac? Kasalı mı kasasız mı?

Macbooklardaki retina-air farkı ipadler için de geçerli mi ?

Geçerli. Retina iPad 4 ile iPad Air arasında işlemci/gpu hızı farkı mevcut.

Ahmet Saraçoğlu
17-03-2014, 23:42
valla ben de yabancısıyım mevzunun , en yeninin bir eskisi kasa olarak.Arka kalın , ama önde siyah çerçeve kavissiz model

http://2.bp.blogspot.com/-axlb290ODoE/UO7wB9KWtyI/AAAAAAAAEWE/0hQgry-v5WA/s400/apple-imac-215-ntg.jpg

dxdiag verileri , intel core i5-2400s ,, 2.50ghz , 4cpu
bellek 4096mb
ekran kartı , amd radeon hd 6750m
yaklaşık toplam bellek 2281 mb

17-03-2014, 23:47
valla ben de yabancısıyım mevzunun , en yeninin bir eskisi kasa olarak.Arka kalın , ama önde siyah çerçeve kavissiz model

http://2.bp.blogspot.com/-axlb290ODoE/UO7wB9KWtyI/AAAAAAAAEWE/0hQgry-v5WA/s400/apple-imac-215-ntg.jpg

dxdiag verileri , intel core i5-2400s ,, 2.50ghz , 4cpu
bellek 4096mb
ekran kartı , amd radeon hd 6750m
yaklaşık toplam bellek 2281 mb

http://www.everymac.com/images/other_images/emc-example-pm-g5.jpg

Burdaki kodu yazabilirseniz yardımcı olayım. Sanırım EMC:2428; aşağıdaki sayfada tüm upgradeler resimli olarak anlatılıyor.

Ahmet Saraçoğlu
17-03-2014, 23:50
2428 miş :D

17-03-2014, 23:58
2428 miş :D

Edit ;

Ram için maximum takabileceğiniz 4x8GB = 32GB DDR3 204 pin SODIMM 1333 MHz notebook ramleri.
Hard disk upgrade edilemiyormuş. Arıza veriyormuş makine çünkü apple'in kullandıgı 7 pin kablo (standart 4 pin) takılmadıgı zaman fan sürekli max. hızda calısıyor ve hataya sebep oluyormuş.
Malesef okudugum kadarıyla ekran kartının upgrade edilebilmesi pek mümkün değil.
İşlemci için upgrade aynı şekilde oldukça komplike ancak Intel LGA1155 serisinden bir işlemci ile upgrade edilebilir. Fakat ciddi işlem gerektiriyor.
En basiti ram almak :)
O.C müsait olacağını sanmam nitekim içine cooler takamıyorsunuz.

Sadece 5 dakikalık bir hızlı okumanın verdiği cevapları veriyorum. İngilizceniz varsa detaylı olarak bakabilirsiniz.İlk linkte ne nasıl sökülür; 2. linkte ayrı ayrı açıklamaları var her sorunuzun :

1. iMac Intel 21.5" EMC 2428 Repair - iFixit (http://www.ifixit.com/Device/iMac_Intel_21.5%22_EMC_2428)

2. http://www.everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac-core-i5-2.5-21-inch-aluminum-mid-2011-thunderbolt-specs.html

turbo&quattro
18-03-2014, 03:45
Bir onceki sayfada macbook pro dan cok memnun oldugumu, baska bir marka model laptop kullanamayacagimi yazmistim konuyu hic okumadan. Simdi okudum tum konuyu cok yararli bilgiler var, sagolasin . Macbook umu 2012 sonunda almistim yanlis hatirlamiyorsam ve o gun bugun dogru duzgun hic kapatmadim gibi birsey . Ozellikle son birkac aydir yavasladigini, video vs actigimda ara ara donmalar oldgunu farkediyorum. Bunun icin oneriler nelerdir macbook umu eski performansina nasil geri getirebilirim ?

Ahmet Saraçoğlu
18-03-2014, 08:24
Edit ;

Ram için maximum takabileceğiniz 4x8GB = 32GB DDR3 204 pin SODIMM 1333 MHz notebook ramleri.
Hard disk upgrade edilemiyormuş. Arıza veriyormuş makine çünkü apple'in kullandıgı 7 pin kablo (standart 4 pin) takılmadıgı zaman fan sürekli max. hızda calısıyor ve hataya sebep oluyormuş.
Malesef okudugum kadarıyla ekran kartının upgrade edilebilmesi pek mümkün değil.
İşlemci için upgrade aynı şekilde oldukça komplike ancak Intel LGA1155 serisinden bir işlemci ile upgrade edilebilir. Fakat ciddi işlem gerektiriyor.
En basiti ram almak :)
O.C müsait olacağını sanmam nitekim içine cooler takamıyorsunuz.

Sadece 5 dakikalık bir hızlı okumanın verdiği cevapları veriyorum. İngilizceniz varsa detaylı olarak bakabilirsiniz.İlk linkte ne nasıl sökülür; 2. linkte ayrı ayrı açıklamaları var her sorunuzun :

1. iMac Intel 21.5" EMC 2428 Repair - iFixit (http://www.ifixit.com/Device/iMac_Intel_21.5%22_EMC_2428)

2. iMac "Core i5" 2.5 21.5-Inch (Mid-2011) Specs (Mid-2011, MC309LL/A, iMac12,1, A1311, 2428) @ EveryMac.com (http://www.everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac-core-i5-2.5-21-inch-aluminum-mid-2011-thunderbolt-specs.html)

açıkçası işlemcide çok gözüm yoktu ama kullandığım program direkt olarak ekran kartı istediği için ekran kartını olabildiğince geliştirebilmeyi çok isterdim.Demek olmuyormuş , bir başka pc daha almak gerekecek.Ram in bir faydası olup olmadığını araştırıcam 4x8 cidden güzel rakam :D , tabi kullandığım programların + windows un bunu görüp görmemesi de önemli.
Çok teşekkür ediyorum bilgiler için.

Ayrıca bi soru daha sorayım.
Genelde mobil olduğum , ve ofiste bir hırsızlık yaşadığımdan dolayı koymaya çok güvenmediğim için ana bilgisayarları eve yerleştirip tek bir notebook yada o an hangi laptop ofisteyse ondan uzak masaüstü ile yapıyorum işlerimi.Misal dışarıdayken iphone-ipad , ofisteyken de küçük bi notebook um var xp döneminden kalma :D
Şimdi onun yerine bi air alayım diyorum.Teamviewer da uzak masaüstünden , ve güçlü wifi dan başka bir beklentim olmayacak air den.Hatta osx de teamviewer varsa ki vardır bence , hiç windows kurmama bile gerek yok.Bu minimum ihtiyacı en ucuza hangi air modeli ile çözebilirim ikinci elde?

Seven7
18-03-2014, 11:59
Bir onceki sayfada macbook pro dan cok memnun oldugumu, baska bir marka model laptop kullanamayacagimi yazmistim konuyu hic okumadan. Simdi okudum tum konuyu cok yararli bilgiler var, sagolasin . Macbook umu 2012 sonunda almistim yanlis hatirlamiyorsam ve o gun bugun dogru duzgun hic kapatmadim gibi birsey . Ozellikle son birkac aydir yavasladigini, video vs actigimda ara ara donmalar oldgunu farkediyorum. Bunun icin oneriler nelerdir macbook umu eski performansina nasil geri getirebilirim ?

Cache temizliği yapabilirsiniz.
HD/System/Library/Caches klasörünün içini temizleyin.
HD/Library/Caches klasörünün içini temizleyin.
Applications/Utilities/Disk Utility programını açıp Repair Disk Permissions deyin. Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp çöp kutusunu boşaltın. Bir nebze de olsa bilgisayarın kendini toplamasına yardımcı olur.

Bu arada güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

hondafit
18-03-2014, 19:07
eskişehir pupa apple premium reseller da çalışıyorum macbook alacaklar varsa 4 modelde kampanya var

md101-2499
md760-2499
md711-2099
me086(imac21')- 2950
bu fiyatlar sadece anadolu mağazalarında geçerli düşünen varsa pm atabilir yardımcı olurum

trgy
18-03-2014, 19:25
eskişehir pupa apple premium reseller da çalışıyorum macbook alacaklar varsa 4 modelde kampanya var

md101-2499
md760-2499
md711-2099
me086(imac21')- 2950
bu fiyatlar sadece anadolu mağazalarında geçerli düşünen varsa pm atabilir yardımcı olurum

Mac mini'nin yenisi ne zaman gelecek bilginiz varmı ?

efe-E
18-03-2014, 19:33
Tam air alma arifesinde iyi oldu, tesekkurler.

hondafit
18-03-2014, 22:47
Mac mini'nin yenisi ne zaman gelecek bilginiz varmı ?
şuan net bir bilgi yok sadece işlemci haswell olur donanımda değişiklik olacağını sanmıyorum.
şuan ki mac mini'de baya performanslı alınabilir yani

Sert@ç
18-03-2014, 22:49
Ankarada mac den ciddi anlayan biri varmı ?
bana bootcample windows kurabilcek

turbo&quattro
19-03-2014, 01:02
Cache temizliği yapabilirsiniz.
HD/System/Library/Caches klasörünün içini temizleyin.
HD/Library/Caches klasörünün içini temizleyin.
Applications/Utilities/Disk Utility programını açıp Repair Disk Permissions deyin. Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp çöp kutusunu boşaltın. Bir nebze de olsa bilgisayarın kendini toplamasına yardımcı olur.

Bu arada güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Kardesim dediklerini aynen yaptim 21bin kusur dosya silindi :) Fark varmi yokmu var ise ne kadar birkac kullanim sonunda paylasacagim. Cok tesekkur ederim.

deeperblack
19-03-2014, 01:17
şuan net bir bilgi yok sadece işlemci haswell olur donanımda değişiklik olacağını sanmıyorum.
şuan ki mac mini'de baya performanslı alınabilir yani

Ekran kartında bir gelişme olurmu acaba ?
Yine 4000 serisiyle devam mı edecekler ?

19-03-2014, 01:49

CCleaner'da kullanabilirsiniz. Cache temizlemek ve harddisk'te boş alan silmek için kullanışlıdır.

açıkçası işlemcide çok gözüm yoktu ama kullandığım program direkt olarak ekran kartı istediği için ekran kartını olabildiğince geliştirebilmeyi çok isterdim.Demek olmuyormuş , bir başka pc daha almak gerekecek.Ram in bir faydası olup olmadığını araştırıcam 4x8 cidden güzel rakam :D , tabi kullandığım programların + windows un bunu görüp görmemesi de önemli.
Çok teşekkür ediyorum bilgiler için.

Ayrıca bi soru daha sorayım.
Genelde mobil olduğum , ve ofiste bir hırsızlık yaşadığımdan dolayı koymaya çok güvenmediğim için ana bilgisayarları eve yerleştirip tek bir notebook yada o an hangi laptop ofisteyse ondan uzak masaüstü ile yapıyorum işlerimi.Misal dışarıdayken iphone-ipad , ofisteyken de küçük bi notebook um var xp döneminden kalma :D
Şimdi onun yerine bi air alayım diyorum.Teamviewer da uzak masaüstünden , ve güçlü wifi dan başka bir beklentim olmayacak air den.Hatta osx de teamviewer varsa ki vardır bence , hiç windows kurmama bile gerek yok.Bu minimum ihtiyacı en ucuza hangi air modeli ile çözebilirim ikinci elde?

Mid 2012 i5 işlemcili modelleri 1350 TL civarında ikinci ellerde, tavsiye edebilirim.

Intel HD5000 veya Intel Iris olur

hondafit
19-03-2014, 09:24

işlemci 4. nesile yani haswell'e dönerse zaten işlemcinin üzerinde bulunan hd5000'le gelir.

Ramiz
19-03-2014, 10:23
@hondafit

md095 fiyatı nedir şuan

hondafit
19-03-2014, 15:58
@hondafit

md095 fiyatı nedir şuan

md095 artık üretilmiyor onun yerine me089 düşenebilirsiniz.
me089 fiyat 5299tl fiyatta birşey yapmaya çalışırım

Ramiz
19-03-2014, 16:30
md095 artık üretilmiyor onun yerine me089 düşenebilirsiniz.
me089 fiyat 5299tl fiyatta birşey yapmaya çalışırım

APPLE iMac MD095TU/A Intel Core i5 2,9 GHz 8 GB 1 TB 27 0nç All In One (http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/APPLE-iMac-MD095TU-A-Intel-Core-i5-2-9-GHz-8-GB-1-TB-27-%C4%B0n%C3%A7,103452,504959,831873.html?langId=-14)

şöyle bir fiyat var ama baya uygun duruyor

Akın Sarıkaya
19-03-2014, 17:17
benim gibi mac önyargılıları için çok güzel bi yazı olmuş, elinize sağlık.. :)

gespenster
19-03-2014, 17:58
Mac pro var bendede verilen parayi hak ediyor

erdem325
19-03-2014, 18:23
2006 dan beridir macbook kullaniyorum bende..
gunun yarisi hep acik oluyor nerdeyse, cok sukur tik demedi bugune kadar hic.
aldigimda nasilsa simdide oyle diyebilirim.
sadece sarji artik 4 saat falan gidiyor hepsi o..

hondafit
19-03-2014, 19:38
APPLE iMac MD095TU/A Intel Core i5 2,9 GHz 8 GB 1 TB 27 0nç All In One (http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/APPLE-iMac-MD095TU-A-Intel-Core-i5-2-9-GHz-8-GB-1-TB-27-%C4%B0n%C3%A7,103452,504959,831873.html?langId=-14)

şöyle bir fiyat var ama baya uygun duruyor

arada ciddi farklar var

işlemci 4. nesil
işlemci hızı 3.4
ekran kartı 2 gb ddr5 gtx675

aradaki farklar için benim tavsiye ettiğim cihaz daha iyi ben olsam onu alırdım.

efe-E
19-03-2014, 19:41
Macbook air'de ram degisikliği yapılabiliyor mu?

hondafit
19-03-2014, 19:47
Macbook air'de ram degisikliği yapılabiliyor mu?

anakarta birleşik değiştirilme yapılamıyor malesef

efe-E
21-03-2014, 00:01
aldım, ilk izlenimim gayet iyi. daha önce arkadaşlarımda falan kullanmıştım ama, kendin sahip olmak daha değişik bir duyguymuş :)

ikinci el aldım, pili pek parlak durumda değil, 1.5 - 2 saat falan gidiyor, normalde daha uzun diye biliyorum. değiştirmek lazım diye tahmin ediyorum.

var mı tavsiye edeceğiniz bir servis? uygun fiyatlı temiz çalışan?

5500
21-03-2014, 00:07
önceki postun ardında bende macbook air aldım.. gerçekten çok güzel makina..
2-3 günde OS X 'e alıştım denebilir.. Windows pişmanlıktır diyorum.. :D Tek sorun tek tük program sıkıntısı.. Kasa olarak, işletim sistemi olarak gerçekten harika! 12 saate yakın pil performansı mükemmel. Prizden bağımsız bir laptopunuz oluyor..

22-03-2014, 01:45
Macinize VirtualBox kurup osx acıkken aynı anda windows 8 (veya baska herhangi bir işletim sisitemi) kullanabilir böylece bulamadıgınız programları windows üzerinde acabilirsiniz. Detaylı olarak paylaşım yapacagım nasıl yapılacagına dair.

Chatin
22-03-2014, 02:02
Sayfaları okudum genel cevaplar vereyim:
1- Ahmet, mac açılırken alt tuşuna basılı tutarsan win mi açayım mac mi açayım ekranına gelebilirsin.
2- mba e ram upgrade i yapabilirsiniz. lehim sökmeyi ve yapmayı bilin yeter.
3- mac de çalışırken win kullanabilirsiniz. parallels ve virtual machine apple ın önerdiği yazılımlardır. ben parallels den çok memnunum.
4- boot camp ile win yüklemek çocuk oyuncağı. ki youtube dan da bakabilirsiniz. en kötü mac i açın ve alt tuşuna basılı tutun. loader ekranında win cd sini veya bootable usb ye attığınız win i falan takın. oradan direkt yükleyin. yükledikten sonra büyük ihtimalle sürücüleri tanımayacaktır. şu adresten size uygun destek paketini indirin:
Apple - Support - Downloads (http://support.apple.com/downloads/#macoscomponents)

bu paketi yükleyince windows u sorunsuz kullanırsınız. sağ tıklama sorunundan tutun da aklınıza gelebilecek tüm özellikler bu destek paketi ile gelir.
5- an itibariyle mavericks kullanıyorum ve önerilen windows sistemi windows 7. windows 8 den ise 8.1 daha iyi.

6- windows da kullandığınız office in bence daha güzelini mac de kullanırsınız. hem de microsoft un apple için ürettiği ve windows için olan offfice ile birebir uyumlu office i.

sorununuz olursa buradan veya bencetin@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz.

efe-E
22-03-2014, 02:26
mavericksten lion'a downgrade yapmak istiyorum, bi el verseniz ne guzel olur :)

Chatin
23-03-2014, 01:16
mavericksten lion'a downgrade yapmak istiyorum, bi el verseniz ne guzel olur :)

Yanlış yoldasın. O yüzden yardım etmeme taraftarıyım :) Hani belki Mountain Lion olabilir ama Lion şimdiye kadar kullandığım en sıkıntılı sürüm. Gel yol yakınken;

BTGPu5eNhi4

efe-E
23-03-2014, 01:25
hahaha abi demek istediğim mountain lion'dı zaten :)

Chatin
23-03-2014, 23:47
Ha tamam şimdi oldu. O zaman;

Zq-4SOc0lhk

Şimdi şunu yapıyorsun. Eğer bu ML DVD de kayıtlı ise veya USB de ise orada kalsın ve onu mac e tak. Sonra baştan başla hayata. Mac açılırken alt/option tuşuna basılı tut. Nereden başlatayım hacı diyecek. orada yukarıda uygulamalar olacaktır mavericks yüklü ise. Disk yöneticine gir ve önce bir güzel sil hdd/ssd yi. Sonra nereden yükliyim hacı ekranı zaten duruyor olacak. Orada ML yüklü zımbırtı ne ise onu seçiyorsun. Sonra veriyor çoşkuyu.

Ama eğer downgrade yapacaksan ben sana Snow Leopard öneririm. Ben şu an Mavericks i silip SL yükledim ve sanırım benden mutlusu yok. Hele ki o ebem kuşağının tüm renklerini barındıran çarkıfelek dönmüyor ya işte dünyalar benim oldu. Fecaret mutluyum. Zaten nerede ise hiçbir fark yok Mavericks den. Ama illa ML yükleyeceksen reçeten yukarda kardeşim.

Hadi ellerine kuvvet.

efe-E
24-03-2014, 10:48
işte bu konularda o kadar cahil ve korkağım ki, bozacam ve beceremiycem diye inanılmaz bir baskı var üzerimde :)

var mı Şişli civarında bu işi yemek veya kahve karşılığı yapabilecek bir arkadaşımız :)

Ahmet Saraçoğlu
24-03-2014, 11:06
migrosta core2 airler 1500 e satılıyodu , sadece internette takılmak ve teamviewerla uzak masaüstü için yeterli olur mu?(işletim sistemi performansını bilmediğim için soruyorum , osxle kullanılacak)

Burak.
24-03-2014, 12:12
Macbook Satın Alma Rehberi

https://pbs.twimg.com/profile_images/414854442198892544/DTV6XAod.png

Daha önce hiç Apple - Mac OS kullanmadıysanız, eminim ki sizde benim gibi, için için merak ediyorsunuzdur.. Virüs yok, yok çok hızlı,hata vermiyor, vs.vs. gibi kulaktan kulağa dolaşan efsaneleri duymuş,ve belki de yine benim gibi bu kez alacağınız bilgisayarın Mac olmasına karar vermiş olabilirsiniz.

Vermediyseniz,veya bir bilgisayar almayacak bile olsanız,aşağıdaki bilgileri çevrenizde Macbook alacaklara tavsiye eder,işlerini kolaylaştırmış olursunuz. Kesinlikle kendi tecrübelerime dayanmaktadırlar,ve emin olun boş yere para vermenizi engelleyecek güzel tüyolar içermektedir. Uzun olmakla beraber elimden geldiğince hikaye tadında yazmaya çalışarak umarım sizleri hem eğlendirir,hem de bilgilendirebilirim.* Gece sıkılınca böyle bir yazı yazayım dedim.

*Sıkılacağını düşünenler için; direk aşağı inerseniz,italik yazılardan sonraki kısımda rehberi bulabilirsiniz.

Yaklaşık 1.5 sene önce laptop almaya gittiğimde yanımda babam ve onun "çok bilmiş" arkadaşı vardı. Aklımda ucuz yollu, sadece görünümü güzel olan, oyun oynamayacağım bu sebeple çok yüksek bir sisteme sahip olmayan bir laptop almak vardı. Dell'in Macbook'lara benzeyen serilerinden birinde karar kıldığımda babamın arkadaşı kesinlikle Vaio almam gerektiği konusunda ısrarcıydı. Laptop dediğin bir kere alınır, uzun yıllar kullanılır dedi, Sony varken başka markaya mı bakılır falan filan...fikirlerinin bir kısmını kabul edip Macbook'lara yönelince de ," aman ne yapacaksın onu,hiçbir program çalışmaz,alıştığın gibi değildir" diyerek beni caydırdı. O gün 1500 TL'ye kadar bir laptop alacakken, sırf onun gazı ile 4550 TL vererek bir Vaio almıştım. Laptop cidden aşmıştı o dönem için , i7 işlemci, 8GB ram, SSD'si, BluRay optik okuyucusu,parmak izi okuyucusu falan filan baya süper bir cihazdı. Hemde 13 inç idi, hafif ve portatif.

Aldıktan sadece 1 ay sonra fark ettim ki, ilk önce Vaio ismine,sonra da birbirinden gereksiz donanımlara yüzlerce,hatta 4 binlerce! TL para akıtmışım. Aynı özelliklerde X marka bir PC neredeyse yarı fiyatına geliyordu. 4250 TL'nin 1500'ü Vaio kelimesi idi. Kalan 1000 TL'si hayatımda bir kez bile edinmediğim BluRay Disk'ler için okuyucu idi. Kalanlar kullanışlı şeylerdi ama bu para cidden çok saçmaydı.
Ayriyetten sürekli saçma sapan hatalar vermesi,ve o dönem Windows 8'in driverlarının eksikliği,sadece Vaio oldugu için NVdia'nın bile ekran kartı sürücüsü çıkarmasına rağmen benim PC'me bunları kuramamam (Sony için ayrıca driver üretiliyor),ekranının görüş açısının berbat oluşu falan filan beni iyice soğutmuştu.

Bu sebeple bu laptopu satıp, eski fikrime, yani Macbook alma fikrine geri döndüm.(Kendisi şu an jantmax'ın masasında, jantmaxın günlük işlerini yapmak ile meşgul :D - Cem abiye burdan sevgiler...:heyoo:) Laptopu verip diğer topic'imde göreceğiniz jantları satın aldım :) (bknz: Magma Red W204 konusu-> otomobillerim.) Uzun lafın kısası PC (notebook için) dönemi benim için kapanmıştı.

Macbook almaya karar verdiğimde ise yine bir seçenekler çıkmazı içine girdim. Macbook Air,Pro,Retina,15,13,falan filan derken,opsiyonel liste ve fiyatlar birbirnden çok değiştikti. Daha önce hiç onboard ekran kartı olan bir PC kullanmadıgım için 15 inçlik modeli almayı düşündüm (Macbook 13" modellerin hiçbirinde harici gpu bulunmaz) fakat o kadar pahalılardı ki, mecburen 13" düşünmek zorunda kaldım. Retina olmalıydı diye düşünüyordum,bu yüzden her yerde retina macbook pro aramaya başladım. Satın almaya gittiğimde çok az mağzada kalmıştı, en son Vatanbilgisayar'da indirimli bir fiyatla buldum; ve alıyordum... ki; kuzenim araya girerek,ilerde electroworld var bir de oraya bakalım dedi. Orda bambaşka bir kampanya vardı, Macbook Pro alana iPad Mini hediye ediyorlardı bu sebeple kararımı vermiştim. Retina ekrandan vazgeçtim,onun yerine iPad almış oldum.

(13" Macbook Pro, i5 2.5GHz,4GB Ram,500GB HDD olan model)

Tüm bu hikayeden sonra yaklaşık 6 ay geçti ve 6 aydır inanılmaz memnun bir şekilde size bu hikayeyi Macbook'tan yazıyorum. Performans olarak muhteşem ötesi olmasa da, inanın bana Vaio'nun yarısı kadar (evdeki gaming PC'nin %10'u kadar hatta ) oluşturulmuş bir sistem ile ondan çok daha stabil, ve hızlı olduğunu hissediyorsunuz. Birkaç küçük upgrade ile muhtemelen bu sistem çok rahat bir şekilde 2-3 yıl daha beni götürecektir. Bu noktada şunu fark ediyorsunuz; aslında inanılmaz olan Macbook değil, MacOS. Bu kadar akıcı,stabil,sorunsuz bir sistem,resmen ona özel olarak hazırlanmış bir donanım ile birleşince neredeyse kusursuz bir ürün ortaya çıkıyor. Neredeyse diyorum çünkü o boşlugu da kendim doldurmaya çalıştım ; upgrade ederek.

İşte olay da burda başlıyor. Bilinenin aksine macbook'ların diğer Pc'lerden pek bir farkı yok ve nasıl diğer laptoplara ram, hdd falan takıyorsanız bunlara da aynı şekilde takılıyor(du). Tüm bu rehberi yazma fikri,ve bu izlenimlerim de geçen gün Macbook'a SSD almam ile başladı. SSD aldığımda hali hazırda ağzına kadar dolu olan 500 GB hard disk'ten vazgeçmem gerekiyordu çünkü 256GB bir SSD'ye bir kamyon dolusu para ödemiştim ve daha üstüne çıkarsam neredeyse yeni bir laptop parasına geliyordu. Fakat ikisini de kullanmalıydım. Bu yüzden Superdrive ismi verilen-ki sadece normal bir DVDRom- DVD sürücüsünü sökmeye, onun yerine var olan 500 GB Hard diski takmaya karar verdim. Ve tam şu an bahsettiğimiz konuda,bir sorun ortaya çıkıyor. Retina Macbook Pro'ların bu güzelliklerden muaf olması....

Retina mı Normal Macbook mu?

http://s22.postimg.org/dtisx0oup/13inretina_0_100010098_orig.jpg

Apple Macbook Pro diyince artık sadece Retina olan modelleri önünüze seriyor, çünkü diğer seriler eskide kaldı. Fakat bir model var ki, nedese 2012'nin ortasından beri mağzalarda,sitede,ve işin garibi bu model, yeni çıkan Retina Macbook Pro'lardan çok daha fazla satıyor.(Bizim ülkemizde bu model ile baz retina model arasında 500 TL fark var. ABD'de ise bu fark 100 dolar olmasına rağmen bu istatistik değişmiyor.) Daha ağır,daha yavaş,daha düşük çözünürlüklü,daha kalın...Peki neden daha çok satıyor?

1. Depolama kapasitesi
Macbook Pro(Bundan sonra MBP olarak anılacaktır) (Mid 2012) yeni Retina modellerle kıyaslandığında 5400rpm'lik 500 GB'lık bir Hard disk ile geliyor. Retina modeller ise yalnızca SSD hard disk ile satılıyor; ve 3.400 TL verdiğinizde sadece 128 GB bir depolamaya sahip oluyorsunuz. Bu alanı 512GB SSD isterseniz vereceğiniz ücret malesef 4799 TL.
Birçok kullanıcı için, özellikle Macbook' kullananlar için hız değil, iTunes arşivi, film,fotoğraf arşivi vs. önemli, bu sebeple 500 GB'lık depolama alanı oldukça cezbedici geliyor. Flash depolama (SSD) çok ileri bir sistem olmasına rağmen birçok kullanıcı SSD'leri şu an teferruat sayıyor.

2. SuperDrive
Laptop alanlar nedense DVD sürücüsü olmadığı zaman o laptoptan uzaklaşıyorlar. Mid-2012 MBP 'larda dahili bir DVDWR sürücüsü olmasına rağmen, yeni Retina MBP'larda bu özellik bulunmuyor. Dünyanın sonu mu? Değil, aslında 199 TL'ye Apple External SuperDrive (veya yaklaşık 60-100 TL arasına başka bir marka) almak mümkün,ancak insanlar bu teknolojiyi sürekli yanlarında taşımak istiyor.

İşin özüne inersek, kendinize bir sorun; kaç kere DVDRom kullanıyorsunuz artık? Tüm ödevler,fotoğraflar USB'ler ile taşınıyor. Filmler,diziler genellikle internet üzerinden izleniyor. Macbook için zaten yazılımlar ve oyunlar DVD olarak satılmıyorlar, AppStore üzerinden indiriliyor; bu noktada SuperDrive aslında sadece bir yer israfı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bu durum satışlarda tersinin tercih edildiğini gözler önüne seriyor.

3. Upgrade olabilmesi ve tamirat
Aslında en büyük uçurum burda açılıyor. MBP 2012'ler tamamen yükseltilebilirken, MBP Retina modellerinde Ram bile değiştiremiyorsunuz. Evet yanlış okumuyorsunuz, bu cihazlarda RAM anakarta entegre olduğundan dolayı 4GB aldıktan sonra 4GB kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ve bu durum da aslında mantıklı olmuyor çünkü; 2999 TL'ye aldığınız bir MBP'yu 500'TL'ye hem SSD yapabilir hem de 16GB* haline getirebilirsiniz. Ve yanında da SuperDrive size kar kalır.

Yükseltmesek ne olur ki dediğinizi de duyar gibiyim. Sadece yükseltme değil, herhangi bir arızada oldukça pahalı fiyatlara değişim yapılıyor Retina modeller için. Keza Ram'ler değişmediği için,ram'de meydana gelecek bir arızada komple anakart değişiyor. SSD'ler çıkarılabiliyor fakat Apple'in yaptığı sistem ile 3.parti SSD üreticileri bu SSD'ler için update yayınlayamıyorlar. Diğer yandan Retina ekran o kadar pahalı ki, yalnışlıkla ekranı kırar veya çatlatırsanız, yeni bir PC alacak kadar para harcıyorsunuz.

Bu arada internette Retina MBP için Ram upgrade yapanları görebilirsiniz. Anakartınız üzerindeki bellekler kesilerek, yerine yeni bellekleri lehimleyerek yapılabilir. Fakat ne kadar güvenilir olur açıkçası siz düşünün.

*Apple her noktada tüm laptopların maximum 8GB RAM desteklediğini yazsa da aslında hepsi 16GB çalıştırabiliyor. Denenmiştir.:cool:

4. Ekan
Aslında ekran konusunda Retina ekran dünyanın en yüksek çözünürlüklü laptop ekranı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat burda da insanlar durup düşünüyorlar; fotoğrafçı, tasarımcı değilseniz 2500 küsür çözünürlük sizin için dezavantaj oluyor. (Hoş; daha önce retina ekran yokken de birçok tasarımcı,fotoğrafcı macbook kullanıyordu... ) Çünkü bu denli büyük bir çözünürlükte özellikle oyunlar zaten olmayan ekran kartı ile (onboard) oldukça kasmaya başlıyorlar. Uygulama desteği çok fazla değil. Ve standart uygulamalar bazen sorunlar yaratabiliyor. Örneğin Windows XP emülatörü kurdugunuzda veya Windows tabanlı oyunları Mac'te emülatör ile açmaya kalkışınca ekran çözünürlüğünü görmüyor, bazı app'lerde scrolling kasıyor vs. vs.

Tabiki görüntü kalitesi olarak yarışılmaz bir ayrıcalık sunuyor Retina ekran.

Sonuç olarak yeni bir Macbook kullanıcısı olacaksanız; para vermeden önce yukardaki kriterlerden ve aşağıdaki (+)(-) lerden hangisi size gerekli bunları düşünerek almanızı tavsiye ederim. 500 TL fark vererek hem daha az RAM,hem daha düşük depolama kapasitesi olan bir model almak herkesin işine gelmiyor ;) Air için soracak olursanız,ağırlık takıntınız yoksa Pro'dan vazgeçmeyin. Fakat Air'in Haswell işlemcisi ve İris ekran kartının Mid2012 MBP'dan daha performanslı ,retina Macbook Pro'dan da çok az daha düşük olduğunu unutmamak gerekir.

Macbook Pro - Mid 2012
Artılar
(+) SuperDrive
(+) Fiyat avantajı
(+) Upgrade edilebilir
(+) Tamir edilme masrafları ucuz
(+) Depolama alanı her zaman daha fazla olacaktır
(+) Ram miktarı her zaman daha fazla olacaktır - 16GB Max
(+) Ethernet Port
(+) Firewire Port
(+) Fiyat/Performans oranı

Eksiler
(-) Ekran çözünürlüğü düşük
(-) Ağır
(-) Kalın
(-) Intel Ivy Bridge eski işlemci
(-) Intel HD 4000 Ekran kartı eski nesil
(-) İki USB portu da yan yana, bazen taktıgınız usb büyük ise aynı anda kullanamıyorsunuz.
(-) Şarjı 2 saat daha az gidiyor.
(-) HDMi girişi yok - opsiyonel olarak alıyorsunuz

Macbook Pro Retina
Artılar
(+) Ekran çözünürlüğü ve görüntüsü
(+) Intel Haswell yeni nesil işlemci
(+) Intel HD5000 Ekran kartı yeni nesil
(+) Daha ince
(+) Daha hafif
(+) Pili 2 saat daha fazla gidiyor
(+) Ekran görüş açısı daha fazla
(+) Ekran çerçevesi daha ince - daha estetik
(+) Çift Thunderbolt girişi
(+) USB'ler ayrı yerlerde
(+) Soğutması daha başarılı
(+) HDMi Girişi

Eksiler
(-) Upgrade'e kapalı
(-) Max. ram miktarı 8GB
(-) Max hafıza miktarı 256GB , ekstra HDD takma imkanı yok, 256+ SSD ler çok uçuk fiyatlarda
(-) Tamir fiyatları pahalı
(-) Retina ekran çözünürlüğü sebebiyle oyunlarda 2560x1600 çözünürlük daha çok kasacaktır.Aynı şekilde birçok application sorunlu çalışıyor.
(-) Superdrive yok
(-) Pili değişmesi gerektiğinde çok zor değiştiriliyor çünkü yapışık.
(-) Fiyat / Performans düşüklüğü
(-) Macbook Air ile kıyaslandığında performans olarak çok fazla farkı olmaması,ve aradaki fiyat farkı

Macbook'lar veya MacOS ile ilgili sorunuz olursa seve seve cevaplarım. Yukardaki çoğu şey kendi tecrübelerime dayanarak anlatılmıştır.

Not : Oyun vs. oynanacaksa çok gereksiz bir yatırım olacağını yazmama gerek yok sanırım. İnternet, film, iTunes arşivi, fotoğraf programları, düşük grafikli uygulamalar ve iPhone'da oynadığınız oyunlar seviyesinde grafikler ile, retro oyunlar, birçok online oyun (LoL, CS, Dota vs.), internette gezinme, mail, ofis vb. işlemler dışında düşündüğünüz şeyler varsa aynı fiyatlara çok daha performanslı PC sistemleri almak mümkündür.

Şu an bendeniz şöyle bir Macbook Pro kullanıyorum;
Mid 2012 -
Intel Core i5 2.5GHz -> 3.1 GHz TurboBoost ile
16GB DDR3 1600HMz CL9 Corsair Vengence Ramler
256GB SanDisk X110 SSD
500GB Toshiba 5400 Rpm HDD
MacOS-X Mavericks
External SuperDrive

Laptopu aldığım fiyat : 2900
SSD : 350 TL
RAM'ler 300 TL
HDD için OptiBay aparatı (CD sürücüsünü söküp yerine takmanız için,çıkan CD sürücüsünü de external haline getiren aparat ve kargo dahil) : 100 TL

Toplam : 3650 TL

Aynı speclerde Retina bir MBP ;
Intel Core i5 2.6 GHz -> 3.1 GHz Turboboost
8GB DDR3 1600MHz Ram (max 8GB)
512GB SSD (daha fazla arttırma şansınız yok ; 1TB SSD fiyatı 1200 TL)
External SuperDrive : 199 TL

Toplam : 4998 TL ' ki 1/2 oranında az Ram, 3/4 oranında az yer demek...

Retina iPad mi Normal mi?
Her ne kadar Macbook savaşında normal olan galip gelse de, yukardaki yazıyı okuduktan sonra gidip normal iPad'e karar vermeyin. Çünkü Retina ekranlı bir iPad'in görüntü kalitesi muazzam,işlemcisi neredeyse 2 kat, grafik performansı da 10 kat hızlı.

iPad alacaklar için nacizane tavsiyem mutlaka retina,ve mümkünse 3G+WiFi olsun. WiFi modelinde GPS yok çünkü.

Peki ya MacOS ?
İşletim sistemi olarak gerçekten muhteşem bir programlama ürünü olan MacOS aslında ilk etapta alışılmaz geliyor. Windows kullanan birçok kullanıcı ve tanıdığım, MacOS'a geçmek veya denemek istemelerine rağmen çekiniyorlar, neredeyse herşeyin ters olması, alışılmadık bir sistem olması onları bu tarafa yöneltiyor.

Böyle düşünmeme rağmen Macbook alınca, gördüm ki aslında kullanımı Windows'a göre oldukça basit. Bir kere error,uyarı vs. yok denecek kadar az. Ne yapacağınızı bilmeyeceğiniz pek birşey yok çünkü herşey çok pratik ulaşılabilir. Program indirmek için internette gezinmek yerine AppStore'dan indirebiliyor olmak güzel. Menüleri vs çok kolay hatırlanabilecek yerlerde. En büyük eksiği yeni kullananlar için mail yazarken "cmd" tuşu; keza PCdeki ALT tuşu ile aynı yerde konumlandırıldığı için otomatik olarak ALT-Q yapıyorsunuz @ işareti için; fakat cmd'ye bastıgınız için aslında ALT-F4 yapmıs oluyorsunuz ve pencere kapanıyor :) Buna alışmak oldukca güç oldu.

Açılış,kapanış hızları (ki kapatmaya gerek duymuyorsunuz, Mac nerde kaldıysa ordan devam ediyor kapağı açtığınızda-cep telefonu gibi.) çok daha hızlı. Uygulamalarda crackti,incik cincikti uğraşmanıza gerek yok. Alttaki Dock tam bir zaman kurtarıcısı. Herşey elinizin altında,karşınızda,istediğiniz şeye ulaşmak çok basit. Arama menüsü bir harika çalışıyor. Ve en güzeli de, bilgisayarı aldığınızda içinde saçma sapan uygulamalar yüklenmiş olmuyor. Format derdiniz yok. Veya varsa bile format için CD'ye ihtiyacınız yok. Driver yok. Update'leri otomatik yapıyor. BLuescreen yok, kitlenme sorunu yok. Dahası, virüs yok, yavaşlama yok.

Bazı uygulamalar tabiki çalışmıyor. Windows gerekiyor; fakat bunu da bedavaya ve çok küçük bir yolla çözüyoruz. VirtualBox yükleyerek sanal bir Windows PC kullanıyoruz, oyunlar vs tabiki çalışması beklenemez ancak basit uygulamalar, kullanmanız gereken yazılımları orada açabiliyorsunuz.
Oyunların bazıları PlayOnMac adı verilen yazılım ile çalışabiliyor. Steam'den birçok güncel oyunun Mac versiyonlarına ulaşabiliyorsunuz.

Office programlarının hepsi mevcut, veya dilerseniz Apple'in ofis ürünlerini kullanabiliyorsunuz.

Kısacası MacOS bugüne kadar kullandığım en iyi işletim sistemi. Kesinlikle tavsiye edilir.

kulaktan dolma bilgiler vardı gercekten cok faydalı bir yazı oldu emeginize saglık ben sadece ve sadece logic programı icin macbook düsünüyordum bildiginiz gibi macbooka özel olan müzik yazma programı oldukca kapsamlı ve baya yer kaplıyor logic icin macbook istiyorum sorunsuz olsun hızlı rami ekran kartı yüksek müzik icin gerekli sıkıntısız olmalı acıkcası yardımlarınızı görüslerinizi bekliyorum tesekkürler :)

Chatin
24-03-2014, 13:33
migrosta core2 airler 1500 e satılıyodu , sadece internette takılmak ve teamviewerla uzak masaüstü için yeterli olur mu?(işletim sistemi performansını bilmediğim için soruyorum , osxle kullanılacak)

13¨ ise direkt al. Snow leopard yükle. Canavar gibi iş yapar.

13¨ in en ucuzu 2900 şu an tr de. Amerika'dan alsan yine vergi dahil 2800. yani tr den almak artık hep daha iyi.

Sanırım şunu diyorsun: http://www.migroselektronik.com/kweb/prcview/22563195-62338-apple-macbook-air-mc504-notebook

Ahmet Saraçoğlu
24-03-2014, 13:40
aynen bu , nedir uygunmudur?alınır mı?

onursumer
24-03-2014, 19:39
256ssdli modeli ise alınabilir bence fiyat uygun

aydınlatmalı klavye vs yoktu diye hatırıyorum 2010 senesinin ürünleri bunlar nerden bulmuşlarsa :D

gespenster
24-03-2014, 19:45
MD 101 aldım 4 ay once
mukemmel sevgılı arkadaslar

Chatin
25-03-2014, 00:07
migros'daki ürünün özellikleri şöyle

Apple Macbook AIR MC504 ( 13.3 inch, 256) price, review and buy in UAE, Dubai, Abu Dhabi | Souq (http://uae.souq.com/ae-en/apple-macbook-air-mc504-13-3-inch-256-303896/i/)

şimdiki mba ile arasında nerede ise iki katı fiyat farkı var. bence alınabilir.

Ahmet Saraçoğlu
25-03-2014, 15:29
güncel bi air e kıyasla açılma kapanma süreleri , internet performansı vss arasında uçurum olur mu peki?

Chatin
25-03-2014, 21:37
güncel bi air e kıyasla açılma kapanma süreleri , internet performansı vss arasında uçurum olur mu peki?

uçurum olmaz kesinlikle.

Ahmet Saraçoğlu
26-03-2014, 12:52
Dün bu gazla evdeki imac i osx te kullanmayı denedim ilk defa , alışabilirsem alıcam airi ,
Yeni başlayanlar için osx rehberi gibi bi yazı , video var mı?
İlk merak ettiklerim ,
*Safari yada bir sayfa nasıl ful screen olur?
*Safaride yeni tab nerden açılır , ve şifre kaydetmiyor o nasıl kaydettirilir?
*Misal klasörler içinde geziyorum ama her klasöre girdikçe yeni saydaca açıyor , bunu yeni sayfa değilde aynı sayfa içerisinde gezdirmemiz mümkün mü?
*Resimi açtığımda sadece o resim açılıyor , oklarla o dosya içindeki resimleri gezeceğim bir program var mı(windows fotoğraf görüntüleyicisi muadili)
*Paint muadili program var mı?
*Ekran görüntüsü alabilecğeimiz print screen nasıl yapılır?

ilk aklıma gelenler bunlar.

5500
26-03-2014, 12:56
Dün bu gazla evdeki imac i osx te kullanmayı denedim ilk defa , alışabilirsem alıcam airi ,
İlk merak ettiklerim ,
*Misal klasörler içinde geziyorum ama her klasöre girdikçe yeni saydaca açıyor , bunu yeni sayfa değilde aynı sayfa içerisinde gezdirmemiz mümkün mü?
*Resimi açtığımda sadece o resim açılıyor , oklarla o dosya içindeki resimleri gezeceğim bir program var mı(windows fotoğraf görüntüleyicisi muadili)

Sihirli Elma - Apple'ın Sihirli Dünyası (http://www.sihirlielma.com) burada güzel dökümanlar mevcut, yararlanabilirsin.
yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum OS X'i.. birkaç günde alışıyorsun, ve gerçekten çok harika. kurcalamaya başladıkça anlıyorsun..

SerkanKurt
26-03-2014, 13:26
Mavericks ile baya iyi oldu işletim sistemi. Güncellemeleri başarılı.

Ahmet Saraçoğlu
26-03-2014, 14:46
Yazılım güncellemesi nasıl oluyor?Yani atıyorum , windowstaki xpden vistaya , vistadan 7 ye , 7den 8 e geçiş için nasıl satın alma işemi yapılıyorsa bundada öyle mi?Yoksa ürünün yazılımı olduğu için iphone daki gibi mavericks falan internetten mi güncelleniyor?

SerkanKurt
26-03-2014, 14:48
Yazılım güncellemesi nasıl oluyor?Yani atıyorum , windowstaki xpden vistaya , vistadan 7 ye , 7den 8 e geçiş için nasıl satın alma işemi yapılıyorsa bundada öyle mi?Yoksa ürünün yazılımı olduğu için iphone daki gibi mavericks falan internetten mi güncelleniyor?

App Store' a girin mac os üzerinden mavericks yazın search kısımına yada ana ekranda muhtemelen görürsünüz simgesini. indir diyorsunuz indiriyor ve kuruyor direk. windows gibi karışık değil tek tıkla yüklenir :) 5GB civarıydı boyutu.

Ahmet Saraçoğlu
26-03-2014, 14:57
cihaz bootcampli , o kısıma herhangi bir müdahalesi olmaz dimi?
bu arada sihirlielma yı inceliyorum , güzel bilgiler var , daha tam bulamadım bahsettiğim kısımları ama inceliyorum

olivera7
26-03-2014, 15:18
Selam arkadaşlar 2012 Pro mu sattım geçen gün aslında 13 inch air alıcaktım hatta apple in kendi sitesinden i7 işlemcili 8 gb ramli bir notebook oluşturdum siparişinizde verecektim lakin akşam bir avm de retina Pro yü gördüm yan yana baktığım zaman gözle görülür şekilde bir ekran görüntüsü farkı gördüm ve retina çok güzel geldi gözüme dün akşamdan beri kararsızım alırsam Pro yu 256 gb i5 2.4 16 gb ram olarak alıcam 500 tl daha fazla oluyor bu ayarladıgım air den sizce ne yapmalıyım çok kararsızım

hondafit
26-03-2014, 15:49
air i7 li hiçbir şekilde işine yaramaz.Boşu boşuna özel konfig. yaptırmana gerek yok retina güzel tercih me866 modelini incele ram 8 gb ssd 512 gb
air'ın çözünürlüğü 1440x900
retina'nın çözünürlüğü 2560x1600

olivera7
26-03-2014, 15:53
air i7 li hiçbir şekilde işine yaramaz.Boşu boşuna özel konfig. yaptırmana gerek yok retina güzel tercih me866 modelini incele ram 8 gb ssd 512 gb
air'ın çözünürlüğü 1440x900
retina'nın çözünürlüğü 2560x1600

Anladım peki teşekkür ederim 8 gb ram yeterli kalıcakmıdır sizce uzun vadede? Günlük kullanıyorm internet film müzik vs editör programlar kullanmıyorum hiç

SerkanKurt
26-03-2014, 16:11
cihaz bootcampli , o kısıma herhangi bir müdahalesi olmaz dimi?
bu arada sihirlielma yı inceliyorum , güzel bilgiler var , daha tam bulamadım bahsettiğim kısımları ama inceliyorum

bootcamp a birşey olmaz.

hondafit
26-03-2014, 18:18
Anladım peki teşekkür ederim 8 gb ram yeterli kalıcakmıdır sizce uzun vadede? Günlük kullanıyorm internet film müzik vs editör programlar kullanmıyorum hiç
bir önce ki nesil air kullanıyorum (md231) 4gb ram kullanıyorum ram takviyesi yapmadan en az 6 yıl kullanırım ve eminim en ufak bir takılma olacağını sanmıyorum.Apple'da donanım çok fazla önemli değildir.
Size önerdiğim cihaz gayet yeterli.

Ahmet Saraçoğlu
27-03-2014, 08:01
Maverick i kurdum , safariye newtab geldi , diğer sorularım baki :D

İlk merak ettiklerim ,

SerkanKurt
27-03-2014, 08:40
safari yada herhangi bir programda sol üst köşede full screen yapmak için bir simge belirlecek ona tıklayabilirsin.

Klasör için de bir klasörü aç sağ tıkla orda görünüm kısmında klasör görünümünü ayarlıyabilirsin.

Resimleri de hepsini seçip açarsan sağ ve sol oklarla gezebilirsin.

şifre kaydetme işinede eve geçince bakar söylerim şuan tam aklımda değil :)

Ahmet Saraçoğlu
27-03-2014, 08:47
Şifre kaydetme , resimler arasında geçiş yapabilme ve klasörü açtığımda yeni pencereden açmadan devam etmesi de halloldu.

şuan bi mailimi tanıtamadım , paint türü basit edip programı(içinde varmıdır bilemedim ), ve print screen i merak ediyorum

yılların windows kullanımı sonrası alışmak kolay değil ama arayüzler falan gayet kaliteli , olurda alışırsam kısa bi metin oluşturup ilk akla gelen cevapları yazmak istiyorum.Bir haftaya alışırsam alırım o core2 macbook airlerden.

Ahmet Saraçoğlu
27-03-2014, 10:08
beyler bi konuya açıklık getirebilirsek gün içinde dahi alabilirim gaza geldim :D , alışılmayacak gibi değil , ne telefonlara ne programlara alışmadıkki , bi şekilde adapte olunur osx e ,
beni cezbetmesi istediğim dış yapının (air kasası) makul fiyata olması (1500lira)
http://www.migroselektronik.com/kweb/prcview/22563195-62338-apple-macbook-air-mc504-notebook

ana çizimlerimi yapacağım bir laptopun ve bootcampli imac im var.
Air 13 ü ofiste veya dışarıda bu pclerin kullanımı için almak istiyorum.
Nedendir bilmiyorum internetteki hemen hemen tüm macbook hız testleri pcnin açılma-kapanma süreleri üzerine.Ve ilginçtir , core2 ile i7 arasında yok denecek kadar az bir süre var şu denemede
MacBook Air, 2010 Core 2 Duo vs. 2011 i7 Dual Core - Boot Speed Challenge - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=JY5LWgAYBGo)
aslı var mıdır?Windowsta öyle değil , biliyorum ama belki osx te öyledir diye soruyorum , açılma kapanma süreleri aynı olan cihazların performansları da mı benzer oluyor?

kullanımım safari (forumlar, sahibinden , yanında youtubedan müzik ) + teamviewer olucak.İşim için gerekli tüm photoshop , diğer ek işlemler ve 3dsmax çizmlerinin yükleri o an uzaktan yönettiğim pclerin sırtında olacak.

Merak ettiğim şu , core2 , 1.8 ghz , 250gb ssd lik bu alet bunlar için yeterli olur mu?2010 un teknolojisi , Apple ın sistemini bilmediğim için soruyorum , halen yazılım güncellemesi var mı?(maverick falan kurulabiliyor mu şuan kullandığım imac i5 gibi?)

güncel airlarla bunun arasıdna kaç jenerasyon var?
yüksek işlemcili üst modelleri değilde , jenerasyon olarak soruyorum

güncel airde olup bunda olmayacak ne var?ssd var , retina yok (yeni airlerde var mı bilmiyorum gerçi) , ışıklı klavye yokmuş sanırım , ki önemli deil , logo ışıklı mı onu bilmiyorum , başka ne farklar var?

Yani işin özeti sırf ucuz diye sıfır iphone 2 teknolojisinde bir alet almış olmuyorum dimi?

gespenster
27-03-2014, 18:43
sevgılı arkadaslar
konun ozeti
mac book alın keyfınıze bakın wındows a verılen paralara 2006 senesınde 2500 lıra para verdım hp laptopa yazık

mac alın windowstan sogucaksınız dırek olarak

Chatin
30-03-2014, 23:25
...

şuan bi mailimi tanıtamadım ,
- dock ta duran mail ikonunu tıkladıktan sonra akışına bırak

paint türü basit edip programı(içinde varmıdır bilemedim ),
- appstore da paint for mac var. aynısının daha iyisi

ve print screen i merak ediyorum
- command+shift+3 tüm ekranın ps ini alır. command+shift+4 ile ps alacağın yeri kendin seçersin ve masaüstüne atar bu ps leri.

yılların windows kullanımı sonrası alışmak kolay değil ama arayüzler falan gayet kaliteli , olurda alışırsam kısa bi metin oluşturup ilk akla gelen cevapları yazmak istiyorum.Bir haftaya alışırsam alırım o core2 macbook airlerden.
- alışacağın garanti. tükenmeden al derim.

ayrıca mavericks öyle ahım şahım bir os değil. ben mavericks i kullanıyordum ama şu an snow leopard a geri döndüm ve halimden çok memnunum.

Chatin
30-03-2014, 23:31
Ayrıca dns vpn falan uğraşmamak için Gas Mask isimli programı indirin. Karşınıza çıkacak host dosyasına ekleyeceğiniz bağlantılar şunlar;

199.59.149.230 twitter.com
208.117.236.70 youtube.com

sonra olayınız kopuyor. Yani şöyle olacak dosyanız.

http://i.imgur.com/uIrvDIP.png

Sonra save tabii ki. Tarayıcınızı kapatıp açın ama en son.

Gas Mask'i nereden indireceksiniz? İşte buradan: Gas Mask - Clockwise (http://www.clockwise.ee/gasmask/)

gespenster
01-04-2014, 22:10
os x mavericks i kuran varmı ?
tavsiye edermisiniz

Ahmet Saraçoğlu
01-04-2014, 22:30
Ben imac e kurdum , inceden bi bağımlılık yapar gibi oldu ama çalıştığım program beni windowsa bağladığı için çaresiz kapatıp win7 ye geri döndüm.
Bu arada migrostaki kampanya bitmiş , yıkıldım.onun haricindeki en ucuz air de 2500 tl civarı olunca başka bahara kaldı mac osx ve air hayallerim.

Chatin
01-04-2014, 22:52
os x mavericks i kuran varmı ?
tavsiye edermisiniz

Ben Developer Premium olarak kurdum ve kullandım. Şahsi fikrim; Snow Leopard'dan sonra hiçbir işletim sistemi yapmaya gerek yok. Snow Leopard içlerinde en stabil ve en az ram yiyen ve en hızlısı.

01-04-2014, 23:27
Gas Mask bende çalışmıyor, hala youtube vs kapalı.

Ahmet Saraçoğlu
01-04-2014, 23:31
beyler acil bi problemim var , imac i5 te win7 de render alıyordum 3dsmax programında.İşlemciyi üst seviye kullanıyor o esnada (yaklaşık 12 ila 24 saat boyunca) nu şekilde iki senelik bi kullanım sonucu az önce masada render esnasında pat etti , o odanın sigortaları attı ve sigortayı kaldırdığımda artık çalışmıyodu.Power mı gitmiştir?Bunlarda power vss onboard mu? yani kartın tümüne falan zarar verme ihtimali varmı?
Garanti süresi doldu , avrupa yakasında nereye tamir ettirebilirim?

efe-E
01-04-2014, 23:37
Ben Developer Premium olarak kurdum ve kullandım. Şahsi fikrim; Snow Leopard'dan sonra hiçbir işletim sistemi yapmaya gerek yok. Snow Leopard içlerinde en stabil ve en az ram yiyen ve en hızlısı.

yeminlen kargolıycam bilgisayarı sana ya :)

01-04-2014, 23:56
beyler acil bi problemim var , imac i5 te win7 de render alıyordum 3dsmax programında.İşlemciyi üst seviye kullanıyor o esnada (yaklaşık 12 ila 24 saat boyunca) nu şekilde iki senelik bi kullanım sonucu az önce masada render esnasında pat etti , o odanın sigortaları attı ve sigortayı kaldırdığımda artık çalışmıyodu.Power mı gitmiştir?Bunlarda power vss onboard mu? yani kartın tümüne falan zarar verme ihtimali varmı?

https://locate.apple.com/tr/tr/service/?pt=4&lat=41.00527&lon=28.976959999999963

apple yetkili servisleri; geçmiş olsun

Chatin
02-04-2014, 00:44
Gas Mask bende çalışmıyor, hala youtube vs kapalı.

yükledin ama çalışmıyor mu? yoksa henüz yükleyemedin mi? sorun hangi noktada?

on board olarak gelir ama bence sorun olmamıştır rahat ol. olmuşsa bile bütün parçaların değişimi çok kolay. aklına gelecek her şeyi kendin bile yapabilirsin. umarım anakart zarar görmemiştir. geçmiş olsun

yeminlen kargolıycam bilgisayarı sana ya :)

birader inan sen de yapabilirsin. çok basit her şey. youtube a yaz aklına geleni fazlasıyla yanıt bulacaksın.

23-04-2014, 17:33
Bayadır bakamamıstım konuya..

2.bir Hard disk taktım Macbooka, optik sürücüyü söktüm onun yerine.
Bir sıkıntı yok ancak formatlayamıyorum sürücüyü. İçindeki herşeyi manuel olarak sildim fakat hala 156 GB kullanılıyor görünmekte. Format yapmaya Disk İzlencesinden uğraşıyorum, fakat o da Disk Silme işlemi başarısız - diskin enerjisi kesilemedi tarzında bir uyarı veriyor. Ne yapmak lazım?

turbo&quattro
23-04-2014, 17:38
Onceki sayfalarda bir arkadasin tavsiyelerini uygulayarak mac imi tekrardan hayata dondurdum ( kendisine tekrardan tesekkur ederim ) su an ilk gunki gibi olmasada gayet iyiyiz . Aslinda sorun degil ama olsada iyi olur. Maillerim anlik dusmuyor mailbox uma. Anca get new mail i tiklayacagim o zaman geliyor. Bunu anlik nasil senkronize edebilirim ?

Ranthor
23-04-2014, 21:32
Bayadır bakamamıstım konuya..

2.bir Hard disk taktım Macbooka, optik sürücüyü söktüm onun yerine.
Bir sıkıntı yok ancak formatlayamıyorum sürücüyü. İçindeki herşeyi manuel olarak sildim fakat hala 156 GB kullanılıyor görünmekte. Format yapmaya Disk İzlencesinden uğraşıyorum, fakat o da Disk Silme işlemi başarısız - diskin enerjisi kesilemedi tarzında bir uyarı veriyor. Ne yapmak lazım?

Bir terminal aç

sudo su -
Yazıp root kullanıcısına geç...
fdisk -l çıktısındaki disklerie bak hangi disk gör bakalım...

Formatlayacagıın diski newfs komutu ile formatla, daha sonra da mount komutu ile erişilebilir hale getir .

Darwin/MacOs Komutlarının syntaxlarını bilmiyorum, man komutadı ile bakabilirsin

Ranthor
23-04-2014, 21:34
Aptal macOS daki adı fdisk degil diskutil list miş

BarKing
23-04-2014, 22:00
http://i62.tinypic.com/2nkm8ur.png

Hastasiyiz, Ev yekbare apple zaten:D Airport extreme router, Apple TV, iphone 5s, ipad air falan :D, Apple hastalik ya bi urunu aldinmi hepsini alasin geliyor.. tek kotu sey evde 100mb uydunet var ama yavasliyo bazen gicik ediyo

24-04-2014, 23:43
Çok teşekkür ediyorum halletim :)

SerkanKurt
10-05-2014, 19:45
macbook air son nesil alma isteyen varsa sıfır olarak elimde mevcut arkadaşlar pm atın :)

twin
11-05-2014, 08:03
Mac almak istiyorum air mi yoksa Pro mu diye düşünüyorum hangisi daha mantıklı

Chatin
15-05-2014, 01:06
Mac almak istiyorum air mi yoksa Pro mu diye düşünüyorum hangisi daha mantıklı

Yeni Başlayanlar için Mac | Sihirli Elma (http://www.sihirlielma.com/yeni-baslayanlar-icin-mac/)

5500
01-06-2014, 00:48
beyler özellikle mac air olanlara sorum..

cihaz şarj olurken, adaptörün uç kısmının(yeşil,turuncu ışık yanan yer) ısınma derecesi nedir? benim ki felaket ısınıyor.
şarj %100 olduktan sonra bir sorun yok ama.. sadece şarj olurken ısınıyor..

hondafit
01-06-2014, 09:12

cihaz şarj olurken, adaptörün uç kısmının(yeşil,turuncu ışık yanan yer) ısınma derecesi nedir? benim ki felaket ısınıyor.

Bende de ısınma oluyor normal ama bir sıkıntı olacağınız zannetmiyorum.çevrende apple yetkili servisi varsa cihazını götür teste soksunlar eğer bir problem varsa ortaya çıkıyor zaten

5500
01-06-2014, 23:18
Bende de ısınma oluyor normal ama bir sıkıntı olacağınız zannetmiyorum.çevrende apple yetkili servisi varsa cihazını götür teste soksunlar eğer bir problem varsa ortaya çıkıyor zaten

servise gönderdim bir problem yok dediler ama aşırı ısınıyor bilemedim. belki orası metal olduğu için ısıyı daha çok gösteriyor bilemedim :confused:

Chatin
04-06-2014, 00:18

Şarj olurken ısınması gayet normal. Düşünsene oradan saniyede kaç milyon tane elektron geçiyor. Ellerini bile hızlı bir şekilde birbirine sürtsen nasıl ısınır. :)

arfy
28-08-2014, 11:25

Şarj sırasında ısınması çok normal.Bende de aynı.

arfy
28-08-2014, 11:38
Mac'inin hantallaştığını düşünen arkadaşlar sistem optimizasyonunu yapabilirler.Faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Aşşağıdaki yazıyı okuyup kolaylıkla yapabilirsiniz. Turkmac.org dan alıntıdır yazı :

Öncelikle “Optimizasyon” tanımlamasından ne anlamamız gerektiği konusunu açalım. Türkçe karşılığı “en iyileme” olan optimizasyon işlemi, aslında Unix altyapısına sahip olan Mac OS X ile birlikte bilgisayar dünyamıza girmiş bir terim değil. Klasik Sistem’de de, örneğin çakışan font veya sistem genişletmelerin i tespit edip iyileştirmeler yapmak; bozulan masaüstü dosyasını onarmak (desktop rebuild), PRAM reset vb. gibi benzer eylemlerin tümü iyileştirmek, yani optimizasyondur .
Mac OS X ile birlikte optimizasyona olan ihtiyacın daha fazla belirginleşmesi, sistemin Unix altyapısı ile birlikte tamamen değişmiş olmasından kaynaklanmaktad ır.
Çoklu kullanıcı (multi-user), sahip kullanıcı (admin) gibi sisteme müdahale ve dosyalara erişim haklarının (izin/permission) geçerli olduğu Mac OS X’in, tüm bu düzeni 3 ayrı kütüphane (Library) üzerinden yürüttüğü düşünüldüğünde işler biraz karmaşık hale gelebiliyor. Kullanıcının sistem üzerindeki kişisel ayarları ne kadar düzgün olursa olsun, kullanıcıdan bağımsız birçok sistem dosyası ayrı bir dizin ve dokunulmazlık payesi ile ayrı bir boyuttur. Optimizasyon ihtiyacı bir yana dursun, bu sistem dosyalarına bilinçli/bilinçsiz müdahaleler dahi duruma göre sistemi açılamaz hale getirebilir. Çoklu kullanıcı desteği ile birlikte, sistemin farklı noktalarında tutulan (user-system-font-kernel) önbellek (cache), tampon bellek (buffer), geçici bellek (temporary) kullanılıyor olması; Mac OS X’e özgü sistem bileşenleri (Spotlight dizini Launch Services, Kernel vb.) gibi müdahaleniz dışında hasar görme riski olan dosyaların varlığı, sisteme ilişkin periyodik bakımı kaçınılmaz kılan etkenlerin başında gelir.
Bu saydıklarımıza ek olarak, Mac OS X’in HD üzerinde sanal bellek (virtual memory) kullanıyor olması, sistem bakımı dışında sistemin kurulu olduğu disk/bölüntü için de optimizasyon ihtiyacını bonus olarak kullanıcıya yüklüyor.

İzinler (Permissions)
Mac OS X’in Unix altyapısı ve çoklu kullanıcılı sistem hiyerarşisi ile birlikte izin / dosyalara erişim / kullanım hakkı sistemin ayrılmaz bir parçasıdır ve “optimizasyon” ihtiyacı sözkonusu olduğunda iyileştirmeler listesinin başında gelir. Gerek sistem gerekse kullanıcıya ait dosya izinlerinde iyileştirmeler yapmak ihtiyacını nasıl anlayabiliriz sorusu aklınıza gelmiştir. O anın geldiğini, sistem performansındak i düşüşten ve/veya sistemin anormal tepkilerinden anlayabiliriz. Bununla birlikte, daha önce sorun çıkarmadan açılan ve çalışan programların beklenmedik şekilde kapanması (Unexpected Quit) ya da açılış süresinin uzaması ile beraber performansındak i düşüşler de izinlerin iyileştirilmesi gerektiğine işaret ediyor olabilir. Elbette bu emareler sistemin ve ilgili programların aynı tepkileri vereceği farklı sorunlardan da (referans dosyalarının bozulması, hardware sorunları vb.) ortaya çıkabiliyor. Ancak kullanıcıların yapması gereken ilk iyileştirme, izinlerin gözden geçirilip onarılması olmalı, problemin devamı halinde diğer iyileştirme işlemlerine geçilmelidir.

İzinlerin Onarılması
Gerek sistem, gerekse kullanıcılara ait dosyalara ilişkin izinlerin onarılması işleminde kullanabileceği niz uygulama, Utilities klasöründe bulunan Disk Utility’dir (Disk İzlencesi). Programı kullanmak oldukça basit olsa da bir noktayı atlamamak gerekiyor. Birçok kullanıcı, iyileştirme yapacağı disk veya bölüntü üzerinde çalışan ve o an aktif olan sistem üzerinden iyileştirme işlemi yapar. Oysa bu işlem, aktif olan sistem bileşenleri ve çalıştığınız programların sisteme entegre olan dosyalarında iyileştirmeler yapamaz. Bu yüzden, izin onarma işleminize rağmen problemlerin devam etmesi olasıdır. Yapmanız gereken, mevcut sisteminizi pasif duruma getirmek, yani bilgisayarınızı başka bir bölüntüye yüklü Mac OS X’ten veya sistem diski üzerinden açarak, Disk Utility uygulamasını kullanmaktır. Bu açıklamalardan sonra Disk Utility uygulamasını kullanarak, izinlerin onarılması işlemine göz atalım. Oldukça basit. Programı açtığınızda sol taraftaki pencerede optimize edebileceğiniz diskler listelenir. Hedefimiz sistemin yüklü olduğu disk bölüntüsü olmalıdır. Bölüntüyü seçip, First Aid sekmesinden “Repair Disk Permissions” (Disk İzinlerini Onar) komutunu verdiğinizde gerek sistem, gerekse kullanıcıya ait tüm dosyaların izin hakları olması gerektiği gibi ayarlanacaktır. Hepsi bu kadar.

OnyX ile optimizasyona devam
Hepsi o kadar dedik ancak, sözkonusu iyileştirmeler sadece erişim hakları ile sınırlı değil Keşke bu kadar basit olsaydı diyorsanız, emin olun diğer iyileştirme işlemleri de oldukça basit. Unix altyapıya olan yabancılığınız, full sistem optimizasyonuna ilişkin iyileştirmeleri yapamayacağınız anlamına gelmiyor.
Sistem optimizasyonuna yönelik paket Unix komutlarıyla birlikte, Mac OS X grafik arayüzü üzerinde bulamayacağınız sistem ayarlarını da bulunduran optimizasyon yazılımları mevcut. Birçoğu, ücrete tabi olan bu programlar arasında, işini oldukça iyi yapan üstelik “bedava ve türkçe dil desteği veren” OnyX’i sizlere tanıtmak istiyorum.
Programı google amca vasıtası ile bulabilirsiniz.

İndirdiğiniz program paketi içerisinde Uninstall uygulaması ve Extras klasörü içerisinde bulabileceğiniz alternatif icon setleri de mevcut. Kullanıcı arayüzü Türkçe kullanmak için kurulum sırasında Türkçe'yi seçmek gerekiyor. Programın admin şifresi ile açılıyor olması, sizin dışında sisteme müdahale yapılmasının da önüne geçmiş oluyor.
Sözü fazla uzatmadan programı tanıtmaya başlayalım..

Parametreler
Bu bölümde ve diğer birçok bölümdeki rahatlıkla anlayabileceğin iz detaylara girmeyeceğim. En çok işinize yarayacak komutları toparlayacak olursak, Parametreler bölümünü kullanarak,
- Çektiğiniz ekran fotoğraflarının dosya formatını değiştirebilirs iniz.
- Finder’a ait menü komutlarını gizleyebilirsin iz.
- Gizli dosya ve klasörleri görünür hale getirebilirsini z.
- Dock gölgesini gizleyebilirsin iz.
- Dock’taki ikonları silinmeye karşı kilitleyebilirs iniz.
- Gizlediğiniz uygulamaların Dock’ta transparan görünmesini sağlayabilirsin iz.
- Safari’yi hızlı moda alabilirsiniz.
- Oturum açılışına (Log-in) mesaj ekleyebilirsini z.
- Disk image dosyalarının (.dmg) açılışta doğrulanmasını (verifying) iptal edebilirsiniz.
- Elbette bu komutların tersini de tek tıkla geçerli hale getirebilirsini z.
Bu bölümde geçen Debug menüsü, ekleneceği programa ek özellikler katan komutları barındırır. Özellikle Safari’de bu menüyü aktif hale getirmekte fayda var.

Bakım
Bakım menüsü, iyileştirmeye yönelik Unix komutlarını ihtiyaca göre ayrı ayrı kullanabilmeniz i sağlar. Örneğin, eğer sadece izinleri onarmak istiyorsanız, “İzinleri doğrula ve onar” başlığında listelenen öğeleri seçip, çalıştır komutu vermeniz yeterlidir. Mac OS X altında Klasik sistem kullanmıyorsanı z, Mac OS 9 Classic seçeneğini işaretlemeniz gerekmiyor.
Scriptler sekmesinde göreceğiniz günlük, haftalık ve aylık “Bakım Scriptleri”, sistemin altyapısını oluşturan Unix için antibiyotik niteliğindedir ve rutin aralıklarla mutlaka uygulanması gerekir.
Sıfırla sekmesinde listelenen seçenekler, sisteme entegre uygulamalara ait veritabanı dosyalarının yeniden düzenlenmesi, böylece ilgili işlemlerde yaşanılan performans düşüklüğünün giderilmesine yöneliktir.
Eniyileştir bölümü genel sistem performansına yönelik iyileştirmeleri içeren 2 seçenek sunar. Eğer belli periyodlarla sistem optimizasyonu yapıyorsanız, güncelle seçeneğini tercih edebilirsiniz. Ancak, sistem optimizasyonunu ilk kez yapıyorsanız veya sistemde anormal derecede performans düşüklüğü olduğunu gözlemlediyseni z, Tam Eniyileştirme seçeneğini kullanmalısınız .

Temizlik
Bu bölüme geçmeden önce, seçeneklerde çok fazla adı geçen “Cache / Önbellek” ve “Log” terimlerine değinmek istiyorum. Sistem üzerinde açılan her dosya, dolayısıyla çalıştırılan her program için önbellek tutulur. Böylece, ilgili program ve dosyaların açılış/erişim süresi kısalmış olur. Yalnız burada RAM üzerinde tutulan önbellekten bahsetmiyoruz, çünkü bilgisayarın yeniden başlatılması durumunda RAM üzerinde önbellek için ayrılan alanlar boşaltılmakta ve aynı döngü yeniden başlamaktadır. Temizlik bölümünde işaret edilen Cache ise, çalıştırdığımız tüm uygulamaların; sistemin işleyişinde seçeneklere bağlı olarak erişilen tüm dosyaların ve yapılan eylemlerin kaydının tutulduğu önbellektir. RAM ile tutulan önbellekten farkı, restart sonrasında bu bilgilerin kaybolmaması; bununla birlikte diski MB cinsinden işgal etmesidir. Neden temizlenmeli sorusu için hemen bir kötü senaryo yazayım.. Önbellek veritabanı olarak kullanılan bu dosyalar, digital ortamın ihtimalleri içerisinde hasar görmüş olabilir. Hasarlı dosyalar ise hızlı erişim yerine tam tersi etki yaratabilir. Tutulan bu kayıtların birçoğuna belki artık ihtiyacınız yoktur ancak onlar hala oradadır ve yer kaplamaya devam eder. Sisteme ilişkin cache dosyaları ise, çokluğu ve/veya hasar gördüğü için sistem açılışını yavaşlatabilir vs.
Log kelimesi ise “kayıt tutmak” anlamına geliyor. Bu kayıtların silinmesi aslında size pek birşey kazandırmaz. Loglar sistem güncellemeleri, programların açılışta kilitlenmesi vb. olayları içeren bilgilendirici kayıtlardır. Siz bu kayıtlara ilgisiz olabilir hatta açıp baktığınızda birşey anlamıyor da olabilirsiniz, ancak gün gelir teknik servis rapor görmek ister
Bu bölümdeki seçenekler de, göreceğiniz gibi, gayet anlaşılır şekilde kategorize edilmiş durumda. Performans arttırıcı ve problem giderici temizlikler Önbellekler (Cache) bölümünde toplanıyor. Ancak siz siz olun, ihtiyaç olmamasına rağmen gereksiz yere cache temizliği yapmayın. Cache’in misyonu *****.
Çöp sepeti bölümünde yer alan Çöpü Boşaltmaya Zorla komutu, silinmemekte direnen dosyalar için sisteme emrivaki bir Unix komutu göndererek meseleyi halleder. Güvenli Boşalt komutu, dosyayı iz bırakmadan (tekrar kurtarılamayaca k şekilde) uçurur.
Diğer menüsü altında yer alan “Geçici ve gereksiz öğeler” seçeneğini hiç düşünmeden işaretleyin ve kullanın. Mail Downloads klasörü için yapacağınız temizlik, mail uygulamanız ile indirip daha sonra silmiş olduğunuz dosyalar için tutulan önbellek üzerinde temizlik yapmanızı sağlıyor. Diskte yer kazanmak açısından kullanmakta fayda var.

Otomatikleştir
Otomatikleştir menüsü, en çok ihtiyaç duyulan optimizasyon komutlarının biraraya geldiği karma seçeneklerden oluşuyor. Benim de favorim. Bu bölümün bir özelliği de, işaretli seçenekleri bakım menüsünden farklı olarak, toplu halde ve bir kerede uygulaması. Doğal olarak işlem biraz uzun sürüyor ve işlem bittiğinde bilgisayarın ilk açılış süresini etkiliyor. Sonrası hız..

Loglar
Sistemin işleyişinde tutulan tüm kayıtlara ulaşabileceğini z bölüm. Faydalanmanız için Unix, İngilizce ve Sistem bilgisi istiyor.

İzlenceler
Bu bölümde yer alan plutil, Mac OS X üzerinde yer alan tercihler (preferences) dosyalarını, işaretlediğiniz seçeneklere göre tarayıp, doğrulamasını yapar. Yanlarında OK. ibaresi bulunan tercih dosyaları sorunsuzdur. Sadece bozuk tercihleri göster seçeneğini işaretlemenizde fayda var.
Man sekmesi, Unix komutlarını barındıran kılavuz (guide) dosyalarına erişim içindir. Unix bilgisi gerektirir.
Locate sekmesi, arama kutucuğuna yazdığınız herhangi bir dosyanın yerini sistem dizininde bulmanızı sağlar.
System Profiler sekmesindeki seçeneklere ait bilgilere, Mac OS X’in aynı ismi taşıyan uygulaması ile de zaten ulaşabiliyorsun uz.

Bilgi
Bilgi menüsündeki seçenekler, bilgisayarınıza ait bilgilere (Model, Seri No, ID vb.), konfigürasyonu oluşturan donanım parçaları, sistem ve sistemin kurulu olduğu diskin kimlik bilgileri ile teknik detaylarına ulaşmanızı sağlar.

hondafit
28-08-2014, 12:36
yeni mac alacaklara tavsiyeler Pupa'da back to school kampanyası başladı öğrenci kimliğiyle gelene %12 indirim var.

twin
06-09-2014, 14:49
bişey indireceğimiz zaman nasıl yapıcaz acaba chrome u indirdim biraz uğraştırdı duvar kağıdı vs

tool
11-09-2014, 12:46
bu 3bin lira olan MBP nerde satilir,
internet satisi vs?

Tunacan
11-09-2014, 12:57
Buyur tool kardeş,
http://www.pupadankapiniza.com/asp/group/8/MacBook-Pro

Tunacan
11-09-2014, 13:20
Ya beyler,

Benim MBP biraz yavaşladı sanki. Açılış ve kapanışlarda biraz bekler oldum. Bakım için önerisi olan var mı?

arfy
12-09-2014, 22:09
Ya beyler,

Benim MBP biraz yavaşladı sanki. Açılış ve kapanışlarda biraz bekler oldum. Bakım için önerisi olan var mı?

Yukarıda yavaşlayan mac ler için yapılabilecek optimizasyonları yazdım.Harfiyen yaparsan faydasını göreceksindir.

twin
21-09-2014, 21:35
http://i.hizliresim.com/B90AlD.jpg (http://hizliresim.com/B90AlD) bu yandaki pc ler ne bilgisi olan var mı ben bişi yapmadım bunlarla ilgili

gökh@n_gr
21-09-2014, 21:50
bu 3bin lira olan MBP nerde satilir,
internet satisi vs?

http://www.kliksepete.com/macbook-pro-13-dc-i5-2.5ghz-4gb-500gb-hd-4000-tr.html

FaBeRgE
11-12-2014, 23:45
satılık 27" imac var, ilgilenenler bana ulaşsın :)

Kahn23
01-02-2015, 10:30
MD223TU/A
1.7 GHZ
4gb Ram
intel HD 4000
4. Nesil i5 işlemci
Süper Hızlı SSD 64gb

Böyle bir cihaz alınır mı ? İleride upgrade etmek gerekirse edilebilir mi ?

hondafit
01-02-2015, 10:32
MD223TU/A
1.7 GHZ
4gb Ram
intel HD 4000
4. Nesil i5 işlemci
Süper Hızlı SSD 64gb

Böyle bir cihaz alınır mı ? İleride upgrade etmek gerekirse edilebilir mi ?

malesef ssd ve ram'ler anakarta bağlı olduğu için upgrade yapamazsınız 64 gb çok düşük bir alan işinize yaramaz.hem eski nesil bir cihaz tavsiye etmem

onursumer
01-02-2015, 11:02
64ssd den uzak durun eğer çok basit işleriniz yoksa kesinlikle yetmez upgrade de yapamazsınız

minimum 128 bütçe varsa 256 ideal

Sert@ç
01-02-2015, 12:44
Macbook pro kullanıyorum durmadan başlangıç diski doldu hatası veriyo
500gb hafıza var yarısını bootcampe ayırmış bunu nasıl arttırabilirimi ?

MCN21
02-02-2015, 00:01
Retina pro larda ssd upgrade i yapiliyor air larda yapilamiyor mu ?
Bu arada carolita jin dedigi makina heralde 3. Nesil i5. 4 nesil mac lerde hd5000 var diye biliorum

MCN21
02-02-2015, 00:03
Simdi tekrar baktim ssd upgrade edilebiliyor :) sadece birazcik daha tuzlu fiyatlari digerlerine gore daha ufaklar cunku ;)

rcpyldz
12-10-2016, 09:41
A1237 macbook air 2009 alınırmı güncellenirmi sadece internete girilecek

canatakann
18-03-2017, 20:08
Bir yardım isteyeyim uzun süredir kullandığım fakat aldığım yazılım güncellemelerden sonra eski halini özlediğim Air için
Özellik olarak şöyle; 1.4 Ghz intel core i5 , 4 GB 1600 MHz DDR 3
Daha seri kullanım için update yapılır mı yapılmaz mı? F/p olarak öneri,görüşlerinize açığım.