PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS nin önemi

Maxi
17-03-2014, 09:08
öncelikle ESP çok daha muhteşem bir sistem herkes biliyor.

artık abs siz araç olmaması lazım o kadar net bu.
neden böyle bir konu açtım? çünkü hala işin önemini kavrayamayanlar var.

şimdi yapılan bir hata var onu yazayım
herkes şöyle söyler:
-o kadar işe yarasaydı rallilerde kullanılırdı
-ben freni dozajlıyabiliyorum ve daha kısa mesafede duruyorum
-ben iyi şöförüm abs neymiş?

bende size şunu sorayım:
150km ile giderken aniden önünüze insan çıktımı?
hah işte o andaki frene verilen isim "panik fren" dir.
öyle dozajlama falan yapamazsınız
olay bilinçli ve önceden bilerek fren yapmak değil
öyle olsa kimse sorun yaşamaz zaten

150 ile giderken abs olmayan bir araçta panik fren yapın
eğer sağlam çıkarsanız sonuçları gelin buraya yazın bekliyorum.

2. dakikadan sonrasını seyrediniz.
https://www.youtube.com/watch?v=mKiTAcXK6M4
mKiTAcXK6M4

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

cemsultan
17-03-2014, 09:35
Bu videodan sonra hala daha ABS'den iyi olduğunu düşünenler çıkmaz herhalde.

metinalan
17-03-2014, 09:44
Fren modifkasyonu yapmayı düşündüğümüz abs olmayan bir araçta sonradan abs sli bi fren kulanmak münkünmüdür ?

muratburunce
17-03-2014, 10:03
bunun en iyi örneğini geçen gün yaşadım hondam vardı güvenlik paket yoktu abs fln boş olandı onda fren mesafem çok uzundu hondayı verip megane coupe aldım ankarada istanbul yolund aen sol şeritten giderken 2araç önümde kaza oldu aynı videodaki gibi ani bir fren yapıp solda bir boşluk vardı oraya daldım durdum honda olsa arkadan patlardım bende kesin abs olmadığı için...

Y.Emre
17-03-2014, 10:09
Büyük ihtimalle takılabilir ancak absli kaliperleri taktım oldu bittiyle olmaz. sensörler ve abs beyni de gerek. Ayrıca debriyajla bir bağlantısıda vardı. Bayağı uğraştırıcı olur

::ZaFeR::
17-03-2014, 10:13
Geçen sene ABS'nin ne kadar iyi bir şey olduğu ABS olmayan arabamda anladım.Yağışlı bir havada önüme eşşek çıktı.Frene bastım ama araba kendi kafasına göre kaymaya başladı kızaklayarak.Tabi bunda lastik ve arabanın yürüyeni de etklili.Neyseki kıl payı yırtmıştım o zaman.Yurtdışında aslında ABS'li versiyonları var ama ABS'ye çevirmek için disklerinde değişmesi ve sensör felan bağlamak gerekiyor zannedersem

merttepe
17-03-2014, 10:38
Tam benim konu olmuş :D
Genel kullanıcı diye hitap edilen kullanıcı profilinin ihtiyacıdır abs. Ben bilinçli frenlememde hiçbir zaman abs yi devreye sokmadım.
Ancak birkaç kez panik fren yaptığımda abs devreye girdi, birisinde abs yüzünden uzayan fren mesafemle çarptım, diğerinde de el frenini çekerek durdurdum.
Bence elektronik sistemler araçta manuel olarak aktif edilip yada kapatilabilmeli.
Bosch'un reklamı biraz kullanıcıyı yöneldirici cinsten bence, kaygan zeminde fren yaparken aracı manevra yaptırabilmekten başka gerçekten efektif bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

Neden bütün firmalar koyuyor sen dahamı iyi bilcen diyenlere şimdiden cevabım, genel kullanıcı kitlesine hitap eden araçların ön süspansiyon ayarları neden kafada kaymaya meyil verecek şekilde ayarlanıyor. Bunun cevabı abs nin genel kullanımınında cevabıdır.

Gunes G.
17-03-2014, 11:04
Duzgun bir abs ile abs'si olmayan bir aractan daha kisa mesafede ve daha itimat edilebilir (esas kelime reliable ama Turkce karsiligi tam olarak yok) olarak durabilirsiniz.

Ama bu teorik. Henuz boyle bir "limit fren" yapabilen ABS sistemi gormedim. Varsa gormek, tanismak, opusup koklasmak isterim :)

Bu arada videoyu izledimde, ABS olmayan aracta dibine kadar frene basip test yapmakla, turbosu 4000'de dolan aracla 6. vites 50-120 arasi hizlanmaya calismak ayni tarz testler. ABS'siz aracin uretimi dibine kadar pedala basmak icin degil, tipki 4000'de turbosu dolan spor aracin uretim amacinin 6.viteste 50-120 arasi hizlanma olmamasi gibi.

Bende bir video cekeyim, limit fren vs ABS diye. Limit fren her testte daha basarili dursun. ABS olmayinca daha iyi demek mi simdi bu? 100 tane parametre var isin icinde, ama isin ucunda PARA oldugu icin videoyu cekenler sadece istediklerini gosterip insanlarin kafasinda "istedikleri resmi" yaratmaya calisiyorlar. Sokaktan cevirin 2000 kisi, 1000'ine ABS'nin daha iyi durdugu, diger 1000'e ABS olmayanin daha iyi durdugu iki tanitim videosu izlettirin, sonra anket yapin hangi fren sistemi daha iyi diye.

ABS'siz iyi durani goren ABS'siz, ABS'li iyi durani goren ABS'li yazacak genellikle.

Isin ozu su. Bilincsiz tuketiciye istedigini sokabilirsin, yaptigin seyin "bir cok acidan iyi" olmasina gerek yok. Yeter ki pompalamayi bil.

O yuzden ABS daha iyi, yok ABS'siz daha iyi diye sabaha kadar yazip dursanizda, isin dogrusu "Duruma ve kullanicisina gore ABS daha iyi de olabilir, daha kotude" sonucu cikar. Elde edilen bu sonuc, dusuk seviye beyinlerce bir sonuc olarak algilanmaz, cunku kapasite dustukce algida azaliyor. Adamin beyni bu gune kadar basit denklemlerle gelmis "bir sey ya iyi olabilir ya da kotu". Bu yuzden adama "hangisi iyi?" diye bir tek sonuc vermek gerekiyor yoksa idrak edemiyor ki insanlarin buyuk bir kismi bu kadar kapasitesiz. Iste tam o noktada pompaliyorsun sende uretici olarak "bak bu daha iyi" diye urettigin mali, iki video, biraz showoff, sonrasi zaten kapitalizm...

Bosch'un poposu yiyorsa limit fren testlerinide yapsin, desin ki kontrolsuzce panik fren yaptiginizda ABS daha islevseldir ancak kontrollu olarak fren yapmak istediginizde durus mesafesini uzatir diye, o zaman tebrik ederim ama arkasindan da hemen bu cumle gelir "Cok iyi niyetliler ama bu dunyada bu insanlar para kazanamaz".

Unutmadan 150km ile giderken onune aniden insan cikiyorsa ya sen yanlis yerde yanlis hizla gidiyorsundur, ya da o insan yanlis yerde dolasiyordur. Iki durumda da carparsin, 150km/h dedigin yaklasik 42m/s eder, 1sn'den daha uzun surede goruyorsan o insani artik onun pek aniligi kalmaz sanirim. Oyle olsa bile aracin 150km'den 0'a 40-50 metreden daha uzun bir mesafede dusecegini tahmin etmek zor degil.

This is not hollywood, bunlarda otomobil transformers degil, bu da tanistirayim arkadasim Newton, iyi cocuktur...

Kadyr
17-03-2014, 11:44
virajlarda abs önemli. ayrıca lastikte önemli lastik dandikse abs ile uzayıp durursun. mesela bendeki lastikler gayet güzel petlas. ve yağmurda bile dip fren yaptığım halde abs az devreye giriyor.hemen kızaklamaya başlamıyor.

darkmoon
17-03-2014, 12:08
panik fren zaten o anın akışı içinde olan kendi kendine doğaçlama gelişen bir olay bunu bilemessiniz yada önceden tahmin edemessiniz öngöremessiniz.. o anlık spontane gelişir ve her şey bir kaç saniye içinde olur biter..

o an freni ayarlıyım kontrollü yapıyım falan düşünmessiniz köküne kadar basarsınız arabada abs yoksa kızaklar sonrası Allah kerim..

merttepe
17-03-2014, 12:14
Duzgun bir abs ile abs'si olmayan bir aractan daha kisa mesafede ve daha itimat edilebilir (esas kelime reliable ama Turkce karsiligi tam olarak yok) olarak durabilirsiniz.

Ama bu teorik. Henuz boyle bir "limit fren" yapabilen ABS sistemi gormedim. Varsa gormek, tanismak, opusup koklasmak isterim :)

Bu arada videoyu izledimde, ABS olmayan aracta dibine kadar frene basip test yapmakla, turbosu 4000'de dolan aracla 6. vites 50-120 arasi hizlanmaya calismak ayni tarz testler. ABS'siz aracin uretimi dibine kadar pedala basmak icin degil, tipki 4000'de turbosu dolan spor aracin uretim amacinin 6.viteste 50-120 arasi hizlanma olmamasi gibi.

Bende bir video cekeyim, limit fren vs ABS diye. Limit fren her testte daha basarili dursun. ABS olmayinca daha iyi demek mi simdi bu? 100 tane parametre var isin icinde, ama isin ucunda PARA oldugu icin videoyu cekenler sadece istediklerini gosterip insanlarin kafasinda "istedikleri resmi" yaratmaya calisiyorlar. Sokaktan cevirin 2000 kisi, 1000'ine ABS'nin daha iyi durdugu, diger 1000'e ABS olmayanin daha iyi durdugu iki tanitim videosu izlettirin, sonra anket yapin hangi fren sistemi daha iyi diye.

ABS'siz iyi durani goren ABS'siz, ABS'li iyi durani goren ABS'li yazacak genellikle.

Isin ozu su. Bilincsiz tuketiciye istedigini sokabilirsin, yaptigin seyin "bir cok acidan iyi" olmasina gerek yok. Yeter ki pompalamayi bil.

O yuzden ABS daha iyi, yok ABS'siz daha iyi diye sabaha kadar yazip dursanizda, isin dogrusu "Duruma ve kullanicisina gore ABS daha iyi de olabilir, daha kotude" sonucu cikar. Elde edilen bu sonuc, dusuk seviye beyinlerce bir sonuc olarak algilanmaz, cunku kapasite dustukce algida azaliyor. Adamin beyni bu gune kadar basit denklemlerle gelmis "bir sey ya iyi olabilir ya da kotu". Bu yuzden adama "hangisi iyi?" diye bir tek sonuc vermek gerekiyor yoksa idrak edemiyor ki insanlarin buyuk bir kismi bu kadar kapasitesiz. Iste tam o noktada pompaliyorsun sende uretici olarak "bak bu daha iyi" diye urettigin mali, iki video, biraz showoff, sonrasi zaten kapitalizm...

Bosch'un poposu yiyorsa limit fren testlerinide yapsin, desin ki kontrolsuzce panik fren yaptiginizda ABS daha islevseldir ancak kontrollu olarak fren yapmak istediginizde durus mesafesini uzatir diye, o zaman tebrik ederim ama arkasindan da hemen bu cumle gelir "Cok iyi niyetliler ama bu dunyada bu insanlar para kazanamaz".

Unutmadan 150km ile giderken onune aniden insan cikiyorsa ya sen yanlis yerde yanlis hizla gidiyorsundur, ya da o insan yanlis yerde dolasiyordur. Iki durumda da carparsin, 150km/h dedigin yaklasik 42m/s eder, 1sn'den daha uzun surede goruyorsan o insani artik onun pek aniligi kalmaz sanirim. Oyle olsa bile aracin 150km'den 0'a 40-50 metreden daha uzun bir mesafede dusecegini tahmin etmek zor degil.

This is not hollywood, bunlarda otomobil transformers degil, bu da tanistirayim arkadasim Newton, iyi cocuktur...

Çok güzel yazmışsın Güneş.
Altını çizmek istediğim kısım, değişken çok parametre varken. Videoda kullanıcıyı bir parametre üzerinde durup olayın ondan ibaret olduğu gibi gösterip yanıltıcı bir reklam yapmak.

Oznsrl
17-03-2014, 12:23
Abs li araç abs devreye girdiği zaman fren mesafesi uzuyor buna dicek bişey yok sonuçta kesik kesik frenliyor durum normal ama abs araba daha iyi dursun diye geliştirilen bişey değil ki sert fren anında araca yön verebilmek için geliştirilmiş bişey.Videonun sonunda ki şeyi göbek dönerken denedim direksiyonu biraz daha hareket ettirmek gerekiyor ama dönüyorsunuz abs olmasa dümdüz gider araç ki ben gözümün önünde direksiyonu tam sol lastklerden duman çıka çıka dümdüz giden arabada gördüm :D abs candır onun için :)

Y.Emre
17-03-2014, 12:35
@Oznsrl aksine araç daha iyi dursun diye gelistirilen bir sistem. Kızaklama durumu oluşmasına göre de daha iui frenleme sağlıyor zaten. Ayni zamanda direksiyona yon vermeyi de sagliyor.

Absnin asıl işi bilincsiz kullanıcının limit fren durumuna en yakın frenlemeyi yapmasini sağlamak. Bence işini birçok durumda da yapıyor..

Sürücünün ortalamanın üstü olduğu durumlarda etkinliği tabiki tartışmaya çok açık bi konu ama otomobil kullanımı sürücü kursuna yazılmakla başlamış, sürüş olarak noktasından b noktasına gitmek dışında otomobille şi olmayan insanlar için biçilmiş kaftan olduğu dasu götürmez bir gercek..

Schumi
17-03-2014, 12:52
ABS'nin fren mesafesini kısaltmak gibi bir iddası yada asıl işlevi yoktur. Güvenlik unsurlarından birisi olan aracın her daim direksiyon ile yönlendirilen kısıma doğru hareket etmesi ilkesini sert fren yada kaygan zeminde frende dahi başarmasını sağlamak için tekerlerin fren anına kilitlenmesini engellemek ve tam duruş (0 km hız) anına kadar tekerin dönmeye ve haliyle direksiyon komutlarına cevap vermesini sağlamaktır.

Bencede her otomobilde zorunlu olması gereken birşey. Aslında ESP'nin zorunlu olması gerekiyor.

Ancak performans sürüşünü törpülediği ve profesyonel kullanımda aracını ve lastiklerini tanıyan birisinin yapacağı bilinçli limit frenden çok daha kötü performans sunacağı bir gerçek.

Ayrıca bazı otomobil markalarının araçlarına koyduğu ABS sistemleri gerçekten çok kötü. Yeni dökülmüş aslfattan geçen bir kamyonun bıraktığı dalgalanma izleri yüzünden 30 km ile giden bir arabanın ABS sebebiyle 10-15 mt de duramadığı oluyor. Genelde İtalyan araçlarında gözlenen bir durum bu.

darkmoon
17-03-2014, 13:00
esp zaten sportif sürüşe duyarlı araçlarda isteğe bağlı devreden çıkartılabiliyor içerdeki esp on/off tuşuyla.. gerçi bazı araçlarda tehlike anında esp yi kapatsanda araba sürüşü tehlikeli görürse esp yi kendinden devreye sokuyor.

Schumi
17-03-2014, 13:03
esp zaten sportif sürüşe duyarlı araçlarda isteğe bağlı devreden çıkartılabiliyor içerdeki esp on/off tuşuyla.. gerçi bazı araçlarda tehlike anında esp yi kapatsanda araba sürüşü tehlikeli görürse esp yi kendinden devreye sokuyor.

Polo GTI ve Ibiza Cupra'da kapatılamıyor ESP. Megane 2 RS sadece 50 KM hıza kadar kapalı tutuyor. Yani sadece karlı zeminde felan kalkış yapabilesin diye. Megane 2 RS yazılım ile halloluyor ama Polo ve Ibiza henüz ESP'ye mahkum.

Oznsrl
17-03-2014, 13:11
@Oznsrl aksine araç daha iyi dursun diye gelistirilen bir sistem. Kızaklama durumu oluşmasına göre de daha iui frenleme sağlıyor zaten. Ayni zamanda direksiyona yon vermeyi de sagliyor.

yok kardeşim yanlış biliyosun. abs ye giren araç daha geç durur. zaten abs beyni 2 kısımdann oluşan bi parça üstte elektronik kısım var altta motor. 2 hidrolik girişi var 4 çıkışı.abs sensörü aracın kaydığını okuduğu anda o motorlar açıp kapanarak fren sistemine kesik kesik hidrolik gönderiyo tabi bu çok hızlı oluyo.yani canlı gözle görebilsek şöyle olur. tekerler bi kitlenir bi ilerler yani balata sıkıo bırakıo sıkıyo bırakıo bıraktıgında teker donüo oda direksynu kontrol etmeni sağlıor.

Y.Emre
17-03-2014, 13:28
ABS'nin fren mesafesini kısaltmak gibi bir iddası yada asıl işlevi yoktur. Güvenlik unsurlarından birisi olan aracın her daim direksiyon ile yönlendirilen kısıma doğru hareket etmesi ilkesini sert fren yada kaygan zeminde frende dahi başarmasını sağlamak için tekerlerin fren anına kilitlenmesini engellemek ve tam duruş (0 km hız) anına kadar tekerin dönmeye ve haliyle direksiyon komutlarına cevap vermesini sağlamaktır.

Bencede her otomobilde zorunlu olması gereken birşey. Aslında ESP'nin zorunlu olması gerekiyor.

Ancak performans sürüşünü törpülediği ve profesyonel kullanımda aracını ve lastiklerini tanıyan birisinin yapacağı bilinçli limit frenden çok daha kötü performans sunacağı bir gerçek.

Ayrıca bazı otomobil markalarının araçlarına koyduğu ABS sistemleri gerçekten çok kötü. Yeni dökülmüş aslfattan geçen bir kamyonun bıraktığı dalgalanma izleri yüzünden 30 km ile giden bir arabanın ABS sebebiyle 10-15 mt de duramadığı oluyor. Genelde İtalyan araçlarında gözlenen bir durum bu.

yok kardeşim yanlış biliyosun. abs ye giren araç daha geç durur. zaten abs beyni 2 kısımdann oluşan bi parça üstte elektronik kısım var altta motor. 2 hidrolik girişi var 4 çıkışı.abs sensörü aracın kaydığını okuduğu anda o motorlar açıp kapanarak fren sistemine kesik kesik hidrolik gönderiyo tabi bu çok hızlı oluyo.yani canlı gözle görebilsek şöyle olur. tekerler bi kitlenir bi ilerler yani balata sıkıo bırakıo sıkıyo bırakıo bıraktıgında teker donüo oda direksynu kontrol etmeni sağlıor.

İddasıda vardır, işlevi de vardır.
Önce Bosch'tan alıntı;

ABS intervenes within milliseconds by modulating the braking pressure at each individual wheel. In this way ABS prevents the wheels from locking during braking, thus ensuring steerability and stability combined with the shortest possible braking distance.

ABS intervenes within milliseconds by modulating the braking pressure at each individual wheel. In this way ABS prevents the wheels from locking during braking, thus ensuring steerability and stability combined with the shortest possible braking distance.

Kaynak:http://www.bosch-automotivetechnology.com/media/en/specials/abs/pdf_1/abs_brochure_de.pdf

Tam basınçla frenleme anında direksiyon ile araca yön verilebilmesi durumu zaten Abs'nin aracı limit frenaja en yakın durumda tutmasıyla (tutmaya çalışmasıyla) ortaya çıkan bir durumdur. Tekerlekler kızaklamıyorsa direksiyon hakimiyetiniz zaten vardır.

En kısa durma mesafesi limit frenleme iken, tasarım amacı aracı limit frende tutmak olan bir sistemin fren mesafesini kısaltmak gibi bir amacı yoktur demek manasız.. Görevi tabiki -kızaklama durumuna göre- fren mesafesini kısaltmaktır.

Abs'nin çeşitli etmenlerden dolayı görevini istenildiği gibi yerine getirememesi durumu fren mesafesini uzatıyor, kabul ediyorum ama bu durumlar teorideki amacın ne olduğunu değiştirmez..

Zaten sistem limit fren durumundan daha iyi frenleme yaptırdığını da iddia etmiyor.. Otomobil kullanıcılarının %90 %95i olarak gerek bilinçli gerek panik anında limit fren yapamıyoruz-yapamayız sistemin hedef kitlesi de bu zaten.

@Oznsrl, Sistemin nasıl çalıştığını biliyorum merak etme. Ancak diyorum ki, bir durumda araba kızaklayacak diğerinde abs ile duracaksa, absli olan çabuk durur.

Bir durumda abs'siz araba limit frende kalacak, diğerinde absli sonuna kadar basılacaksa absli geç durur.

*Markaların kötü abs sistemlerini yada, abs sisteminin aksamasına sebep olacak yol şartlarını hariç tutarak söylüyorum bunları

Berkan
17-03-2014, 13:35
madem absden girildi benimde hep düsündügmü soruyu yoneltiyim .acil yada panik durumda abs devrede takır takır pedalı ittirip titretirken bizim yapmamız gereken daha çok bastırmakmı veya cekip basmak pompalamak yada oldugu gibi devam etmekmi daha mantıklı olur.

+bu yeni cıkan fren destek yardım ıvır zıvırlarla bazen sacmalaması muhtemel oluyo sprint booster gibi tam basılmasada ole algılayıp esek gibi fren yaptıgıda olabiliyor cunku

Schumi
17-03-2014, 13:38
ABS'nin çalışma mantığı aracı limit frende tutmak değildir ki. Her tekerin dönüş hızını ayrı ayrı saniyede binlerce kere kontrol ederek eğer tekerlerden birisi daha fazla yavaşlamaya meyilleniyorsa o tekere giden yağ basınç rekorunda oluşan basıncı ABS pompası üzerindeki selenoidler ile hızlı bir şekilde aç kapa aç kapa yaparak azaltan ve dolayısı ile söz konusu tekerin üzerindeki frenleme gücünü kızaklama OLABİLME İHTİMALİNE karşı zayıflatan bir sistem. Ayrıca yaptığı her müdahale yüzünden aslında kendi çalışma sisteminide bir bakıma mecburen baltalayan bir sistem. Misal şöyle örnek vereyim. Azıcık kızaklamanın hiçbir zararı olmaz aslında. Ama 10 cm kızaklayıp duracak aracı kızaklamasın diye müdahale edince 1.5 metre zor durdurur ABS. Aynı şey 180-200 le yapılan sert frendede geçerli. Panik değil sert frende araba yaklaşık 1 saniye kadar kızaklar ve sonra ABS devreye girer. Eğer ihtiyacınız olan yavaşlama o 1 saniye de oluşan kızaklama ile işinizi gördüyse ve freni bıraktıysanız sorun yok. Ama 2 saniye daha frene ihtiyacınız var ise kızaklamadan hemen sonra devreye giren ABS aracın yavaşlamasını ciddi ölçüde azaltıyor anlayamadığı durumu toplamak için. Çok profesyonel pilot olmaya gerek yok. Kızaklarken hissetiğiniz negatif ivme ABS devreye girer girmez birden azalıyor. Kendince durumu toparladığını sanıp çalışmayı durdurduğunda tekrar aynı hissi alıyorsunuz.

madem absden girildi benimde hep düsündügmü soruyu yoneltiyim .acil yada panik durumda abs devrede takır takır pedalı ittirip titretirken bizim yapmamız gereken daha çok bastırmakmı veya cekip basmak pompalamak yada oldugu gibi devam etmekmi daha mantıklı olur.

+bu yeni cıkan fren destek yardım ıvır zıvırlarla bazen sacmalaması muhtemel oluyo sprint booster gibi tam basılmasada ole algılayıp esek gibi fren yaptıgıda olabiliyor cunku

Hiçbirşey yapmana gerek yok teoride. Çünkü zaten yapacağın kadar sert fren yapmışsın.

DOHC
17-03-2014, 13:46
Ayrıca bazı otomobil markalarının araçlarına koyduğu ABS sistemleri gerçekten çok kötü.

İmkan varsa aracınızda bulunan ABS'nin versiyonunu, kanal sayısını, sensör sayısını öğrenin, kıyaslama yapın.
Her ABS aynı değildir......

Y.Emre
17-03-2014, 14:07
Aslında yaptığınız tarif limit frenlemenin etrafından dolaşmak.

Her tekerin dairesel hızını sürekli kontrol altında tutarak, tekerleklerden birinin yada birkaçının dairesel hızı diğer tekerleklerden hızlı şekilde 0 a yaklaşıyorsa o tekerlek(ler)deki fren basıncını azaltıyor.

Sizin tarifinizle bu tarifin hiç bir farkı yok bence, varsa dinliyorum.

Bu tarife göre, herhangi bir tekerin dairesel hızı 0 a ulaşırsa o tekerlek kızaklayacak. Abs'de bunu önlemek için o tekere(tekerlere) giden fren hattındaki basıncı azaltarak kızaklamadan, maksimum fren basıncıyla frenleme yapmasını sağlıyor.
Azaltmasa kızaklama durumu oluşacak zaten.

Bu tanımda da hata yok sanıyorum, varsa aynı şekilde.

Bu iki tanımda doğruysa (ki ikisi de sizin yaptığınız tanımların diğer bir söyleyiş şekli), Abs'nin amacı limit fren yapmak değil demek doğru gelmiyor açıkçası.Sistem kızaklamadan önceki maksimum fren basıncını uyguluyorsa limit frenleme yapıyordur..
Ha bu arada günlük hayatta sistemin ne kadar verimli çalıştığından bahsetmiyorum. O kısma girersek zaten işin içinden çıkılmaz :D

Abi verdiğin 2 örnekte extremum durumlar bilmem farkında mısın? Ben süper bir sistemdir demiyorum zaten. İllaki eksik noktaları var tabiki..

Madem konumuz durma mesafesi, 180-200le giderken neden durmaya çalışmıyoruz da 1 2 saniye frene basıp çekiyoruz ? Konu durma mesafesiydi hani. durmadık ki :D

Oznsrl
17-03-2014, 14:11
@Oznsrl, Sistemin nasıl çalıştığını biliyorum merak etme. Ancak diyorum ki, bir durumda araba kızaklayacak diğerinde abs ile duracaksa, absli olan çabuk durur.

öyle dediğini fark etmedim ona benimde itirazım yok zaten kızaklama olmadığı sürece olanla olmayan arasında fark yok kızaklayan araç abs ye giren araçtan tabiki geç durur.

Önünde araba var bastın frene kızakladı abs yok pedalı bırakmadığın sürece sağa sola kaçamazsın ama abs olsa pedalı bırakmasanda sağa sola kaçabiliyosun abs nin asıl amacı o onu demek istiyorum

1.10 dan snra izlersen demek istediğim bu
https://www.youtube.com/watch?v=l9w0RlbuRmE

.Sistem kızaklamadan önceki maksimum fren basıncını uyguluyorsa limit frenleme yapıyordur..

keşke o dediğini yapsa o zaman çok çok iyi durur ama öyle yapmıor abs devredeykende kızaklama oluyor.yani sıkınca tam sıkıyor bırakınca tam bırakıyor ayarlama dengeleme gibi bi durum yok :)
tabi bu çok hızlı bi şekilde oluyor

2.10 2.18 arasını izlersen daha açıklayıcı olur kar da oldugu için daha çok belli oluyor kızaklama anı https://www.youtube.com/watch?v=Q4eXJs4ly50

çekmek büyük hata olur çekip tekrar basıtığınız anda zaman kaybı olur tekrar bastığınız anda abs ye girmede daha çabuk durabilirsiniz ama panik anında onu ayarlaması çok güç :)

renodada afu die bişey var onla ilgili heralde aniden sert fren yapınca pedalı bırakınca değilde yumuşatınca o hala sıkmaya devam ediyor gibi bişey anlatılıyor ama tam olarak ne yapıyor hiç çözemedim :)

Schumi
17-03-2014, 14:29
Madem konumuz durma mesafesi, 180-200le giderken neden durmaya çalışmıyoruz da 1 2 saniye frene basıp çekiyoruz ? Konu durma mesafesiydi hani. durmadık ki :D

Şimdi video mu atayım niye durmayıp frene basıyoz diye. Atmiyim bence. :D

Şimdi limit frenden ne anladığımızda önemli. Limit frende araç hiç kızaklamayacak demek değildir. Limit frende araç 4 teker birden kızaklamaz ama bazı tekerler ara ara kitlenir ve kızaklama yapabilir. Ufak farklarda olsa ara cıykk sesi gelir tekerden. Ama araç sağa sola çekme yapmaz ve duruş gerçekleşir. Ama ABS ufacıcık bir kızaklama ihtimaline bile izin vermediği için fazla müdahale ile duruş mesafesini uzatıyor. :) Uygun şartlarda uzatmıyor olabilir. Ama o uygun şartlar pek oluşmuyor.

Benim aracımda Bosch TEVES MK60 ünite bulunmakta. ABS ve ESP beraber. Ben çalışma yapısından memnunum ama dalgalı yolda fabrikanın koyduğu 40 yanak lastik ile durmak çok zorlaşıyor. Araç akıp gidiyor sanki hiç frene basmamışsın gibi.

Y.Emre
17-03-2014, 15:06
Mesajı editledim. Sınavı da araya verdik geçmiş olsun :D Neyse.

Ben en baştan beri Abs'li ideal durumlardan ve Abs'siz tamamen kızaklamaktan bahsediyorum konu iyice karışmasın. Yani trafikteki durumun en az %90'ından. Panik durumunda da Fren basıncını ayarlabilecek durumda olanları hariç tutuyorum zaten çok küçük bi azınlık.. Dolayısıyla Abs her türlü daha kısa mesafede daha güvenli duruş sağlıyor. Günlük hayatta ki marka model yol durumuna bağlı koşullarda ihtimaller sonsuza çıkıyor kim ne derse haklı :)

@Schumi abi şimdi yüksek süratten kızaklayarak durmaya çalışmakla kızaklayıp az bir şey yavaşlamak ayrı şeyler. Kızaklamanın küçük zaman dilimlerinde avantajı olabilir belki bilmiyorum. Ama zaman uzadıkça dezavantajı olacağı kesin. Neden durmuyoruz derken bunu kastediyordum. :D

Limit frende söylediğin gibi anlık kızaklamalar olsa da toplam zamana göre 0'a gider dolayısıyla o anlık kızaklamaları yokmuş gibi kabul edebiliriz. :)

@Oznsrl Kilitleme ve bırakmalarının ortalamasını alırsan aynı yere varır. Zaten sürelerde neredeyse 0..

Yazmıştım ama inan nereye varmak istediğini anlamadım şuan. Abs'nin asıl işi fren mesafesi midir yoksa direksiyon hakimiyeti mi konusunda mıyız? Öyleysek birisi olmadan diğeri de olmaz zaten.. 2si bir gelir ve giderler ( Yine %90lık kısım için söylüyorum bunu)

Schumi
17-03-2014, 15:16
Kızaklamanın durmaya negatif etkisi ısının lastiğin artık asfaltı tutamamaya başlaması diye en kaba ve kısa tabir ile özetlenebilir. Ama her kızaklamada da direk overheat durumu oluşacak diye birşey yok.

He komple ABS siz tamamen kızaklama dersen araç tabikida çok daha uzun mesafede duracak.

gcapraz
17-03-2014, 16:28

fren anında kızaklama olupta abs devreye girdiginde daha sert basıp yada daha az sertte basmama ile durma mesafesini ayarlayabilirsin. abs, yaptıgın fren basıncının % oranında düşürme (%100 kilitleme veya %50)sagladıgından abs devreye girdiginde de pedala yaptıgınız basınç farkı durma mesafenize etki edicektir.

Maxi
17-03-2014, 17:54
çoğunuz hala abs yi fren mesafesi ile kıyaslıyorsunuz "newton" dahil.

problem ne kadar kısa mesafede durduğun değil şu anda
evet bilerek fren yaparsanız büyük ihtimal daha kısa mesafede durursun
ama önüne pat diye birşey çıkarsa işler çok değişiyor.

dünyada herşeyin iyisi kötüsü olabileceği gibi abs sistemlerininde kötüsü olabilir
o yüzden en kötü çalışan marka-model aracın abs sistemini baz almayınız.

Onur Fatih
17-03-2014, 23:43
Arabamın frenlerinden o kadar memnunum ki nerde ne zaman devreye gireceğini çok iyi biliyor alışkanlık olmasından dolayı sanırım ben o sınırı artık hissedebiliyorum daha dün bi köpek atladı önüme frene basıp köpeğin yön alacağı tarafın tersine doğru hafif kıvırdım direksiyonu hızım 70-80 civarındaydı o kadar güzel yavaşlayıp manevra yaptım ki eğer kara düzen bi fren olsa kesinlikle çarpmıştım. Çokta güvenip sınırları zorlamamak lazım bazen patır patır vuruyor önündeki nesneye hızlı bi şekilde yaklaşıyosun ya korkusu çok fena bişey :) Allah hepimizi korusun

doush
18-03-2014, 00:47
Şimdi olay fren mesafesi değil.. buradkai çoğu kişi az çok gazladığı piste çıktığı için limit frenlemeyi ya da ani durumlarda ne yapılması gerektiğini biliyor.. O yüzden bazı kişiler ABS'ye ihtiyaç duymayabilir..

Ama ben duyuyorum hala, çünkü her gün panik fren yapmıyorum, bir çok sürücüden çok çok daha iyi şekilde panik fren yapıyorum ama hala ihtiyaç duyuyorum.. siz düşünmüyorsunuz yeni ehliyet almış ablanın önüne köpek atlayınca frene asılıp direksiyon kırma ihtimalini işte o zaman ABS bir işe yarıyor :)

kickbuttowski
18-03-2014, 01:36
Tercih meselesi tabi.. Ara ara cok ciddi sacmalasa da trafikte kolaylık sağlıyor çünkü nasılsa abs var diye cart diye asiliyorsun frene.
Ama abs yoksa her an tetikte olmak trafikteki her bir hareketi iyice izlemek gerekiyor ki kimsenin yapamayacağı bir şey. Kacimiz 8 saat mesaiden sonra yorgun argin bir an önce eve düşmek yerine ralli pilotu dikkatiyle araba sürüyor?

Ben abs si saçmalamayan arabaya hiç denk gelmedim o yüzden kendi ayagima daha çok guvenirim ama yinede günlük kullanımda abs tercih sebebi.

cookies
18-03-2014, 01:44
ABS artık opsiyon olmaktan çıktı değil mi? Yani artık ABS olmayan araç yok?

Gunes G.
18-03-2014, 09:30
çoğunuz hala abs yi fren mesafesi ile kıyaslıyorsunuz "newton" dahil.

problem ne kadar kısa mesafede durduğun değil şu anda
evet bilerek fren yaparsanız büyük ihtimal daha kısa mesafede durursun
ama önüne pat diye birşey çıkarsa işler çok değişiyor.

dünyada herşeyin iyisi kötüsü olabileceği gibi abs sistemlerininde kötüsü olabilir
o yüzden en kötü çalışan marka-model aracın abs sistemini baz almayınız.

Yahu ben abs kotu demedim, bu kadar tarafli reklam yapip, sadece artilarindan bahsedip eksilerinden hic bahsetmeden millete itelemeye ayip dedim :)

Yoksa gene diyorum, adam gibi abs ve ebd sistemi ile insandan cok daha istikrarli sekilde limit fren yapan bir sistem yapilabilir. Ustelik her frenajda lastigin ve yolun durumuna rolatif calisacagi icin, kafalar rahat maximum frenaj yapilabilir.

Ama boyle bir sistem var mi, bunu yapabilen arac uretildi mi bilmiyorum.

Bu arada 150km ile giderken aniden onune birsey cikti mi demissinde, aniden cikarsa carparsin limit fren yapsanda kurtarmaz dediydim, newton orada katildiydi aramiza :)

By_emre
18-03-2014, 16:14
Şehir içi tamamiyle gereksiz diye düşünüyorum 100-150- gibi hızlarda çok iyi bir sistem düşük hızlarda ise kabus gibi uzuyorda uzuyor ufak bir ıslaklık yoldaki engebelik , mıcır frene ufak bir basma ile başlıyor rak rak rak sesler

edit: Direksiyon üzerinde abs off butonu olmalı bence

kutaskullar
18-03-2014, 16:26
ABS'nin ne kadar gerekli olduğunu tartışmak bile mantıksız, kesinlikle standart olması lazım ABS yanında ESP de olması lazım hatta frene basmadan bi engelden kaçarken kayabiliyor araba benim aracımda yaşadım daha 2 hafta önce;
Sirkeci-Florya sahil yolunda ilerlerken Galleria'nın ordaki katılımdan bi araç yolu kontrol etmeden çıktı. Hızım 65-70 di nasıl olsa gördü çıkmaz diye ayağımı gazdan bile çekmemiştim, adam önüme atlayınca sola fren yapmadan sertçe çevirdim direksiyonu ve araba kaymaya başladı bende gaz ile dengeledim yağışlıydı hava kış lastiklerim olmasına rağmen orta şeridi kayarak geçtim refüje çıkacaktım neredeyse iyi bi yusuf attım ESP eksikliğini hissettim ilk defa

Bence ABS gibi sistemlerin kapatılma opsiyonu kesinlikle olmamalı ESP bi derece olabilir

Maxi
18-03-2014, 16:44
newton beni yanlış anlamış :)
150 ile giderken önüne biri çıkarsa derken
o önüne çıkan 5cm uzaklıkta olmayacak tabiki, yoksa elbette çarparsın.

pistte abs devre dışı bırakırsın ama kim olursa olsun normal kullanımda abs şart.
pistte önüne insan çıkmaz, inek çıkmaz, at çıkmaz, kaya çıkmaz, önünde giden kamyondan aşağıya sandalye düşmez, bir tır ın patlamış lastik parçaları çıkmaz, açık logar kapağı olmaz, örnek çok bizde newton usta :D

bir video daha koyalım
burada ilk test abs üzerine
https://www.youtube.com/watch?v=QXbi16Ku0qY
QXbi16Ku0qY

oğuzk
18-03-2014, 16:54
Yakın zamanda kaza yapmıştım 150 yle aniden frene bastım duramadan vurdum ama fren mesafesi çok olduğu için yavaşlayarak vurduğumdan çok şükür birşey olmadı.

Ama abs olsaydıda duramazdım, sağa sola kaçarak kurtulabilirdim. ABS ve ESP şart :icon_tup:

levent
18-03-2014, 17:55
virajlarda abs önemli. ayrıca lastikte önemli lastik dandikse abs ile uzayıp durursun. mesela bendeki lastikler gayet güzel petlas. ve yağmurda bile dip fren yaptığım halde abs az devreye giriyor.hemen kızaklamaya başlamıyor.

Viraj içinde frene basılmaz, viraj öncesi gerekli hız düşümü yapılmalıdır daima. Viraj içindeki sert frenaj ESP gerektirir veya iyi bir refleks. Bu ikisinden birisi olmazsa, ya bariyer, ya şarampol olur sonuç.

Yeni dökülmüş aslfattan geçen bir kamyonun bıraktığı dalgalanma izleri yüzünden 30 km ile giden bir arabanın ABS sebebiyle 10-15 mt de duramadığı oluyor. Genelde İtalyan araçlarında gözlenen bir durum bu.

Asfalt izi, parke taş, arnavut kaldırımı vb türevlerinde başıma gelir sık sık.

O ABS yüzünden parke yolda öndeki fiorinoya tıklamıştım..

İkisi de değil kanka, fren pedalına uyguladığın basıncı yumuşak olarak azaltman gerekir zaten ayağında hissedersin araç durma çabasına devam eder o süreçte fakat aynı anda ABS de devreden çıkmış olur. Limit fren noktasına erişmiş olursun.

--

ABS nin bana en büyük katkısı ıslakta değil de mıcırda oldu toyken :)

Yola kamyon fırlayınca en sağa atlayıp mıcırdan çıkmak zorunda kalmıştım tekrar asfalta 180 civarı bir hızla, ABS olmasa spin atardım o durumda büyük ihtimalle.

Onur Fatih
19-03-2014, 01:18
Aynen oyle viraj icinde fren kesinlikle kullanmam donerse doner frene basmam :D abs nin sigortasini cikarin gereksiz bulanlar. Iptali basit :D

gökberk
19-03-2014, 02:15
Gündelik kullanımda ne işime yarayacak yeaa diyenleri alkışlıyor ve Allah göstermesin diyorum.
Hepimiz birer Ari Vatanen'iz sonuçta.

ilovedrifting
19-03-2014, 09:23
Düzgün ve temiz bir zeminde bilinçli şekilde fren yapıldığında ABS siz daha kısa mesafede durabilir.

Gunes G.
19-03-2014, 09:27
newton beni yanlış anlamış :)
pistte abs devre dışı bırakırsın ama kim olursa olsun normal kullanımda abs şart.

Katiliyorum, bak bosch'un videosu olmayinca ne guzel anlasiyoruz, kahrolsun kapitalizm :D

s2k
19-03-2014, 09:51
Katiliyorum, bak bosch'un videosu olmayinca ne guzel anlasiyoruz, kahrolsun kapitalizm :D

Ya sen frenden bahsetme amk bide oturmuş yazıyo uzun uzun :Deli:

Derler ya dediğimi yap, yaptığımı yapma diye aynı hesap :D

Maxi
19-03-2014, 10:05
unutmadan arada yazayım
motosiklette abs 1000 kat daha önemlidir
abs freni olan motor almaya uğraşın her zaman

Ranthor
19-03-2014, 11:23
kimse statik ve kinetik surtunme katsayisindan bahsetmemis.
kayan cisim duran cisime gore HER ZAMAN daha az surtunme direnci gosterir.

Gunes G.
20-03-2014, 13:13
Ya sen frenden bahsetme amk bide oturmuş yazıyo uzun uzun :Deli:

Derler ya dediğimi yap, yaptığımı yapma diye aynı hesap :D

Akil verme fren kiti ver :) Alconlar kac para biliyo musun? Oyle iki balik bi akvaryum almakla nereye kadar doktor fadsfa.

Burasi forum ondan :) Ogrendim ben oyle yazinca korkutucu oluyor. En fazla km/h m/s filan yani

kickbuttowski
20-03-2014, 13:27
Aynen oyle viraj icinde fren kesinlikle kullanmam donerse doner frene basmam :D abs nin sigortasini cikarin gereksiz bulanlar. Iptali basit :D

Nasıl la? Dönerse döner peki donmezse?
Ben viraj içinde fren yapmasam en az 10 defa bariyerleri kucaklamistim şimdiye.. sol ayak freni candir :D

levent
20-03-2014, 17:56
Nasıl la? Dönerse döner peki donmezse?
Ben viraj içinde fren yapmasam en az 10 defa bariyerleri kucaklamistim şimdiye.. sol ayak freni candir :D

Sol ayak freninden önce doğru zamanda doğru hızda olmayı dene bence :icon_tup:

Y.Emre
20-03-2014, 23:05
Statik ve kinetik sürtünmelerin bu konuyla ne ilgisi var bi anlam veremedim açıkçası sistem zaten dinamik?

kaymadan frenlemede hem merkezcil hem tegetsel negatif ivme oluşmasından mı bahsediliyor? Kaçırdığım bişeymi var :)

Ranthor
20-03-2014, 23:27
Kitlenmis lastik kayar, kayar cisimler her zaman dinamik surtunme katsayisina tabidir. Donen lastik ise durdugu icin statik surtunme katsayisina sahiptir.

Limit frene yakin bolgelerde yapilan frenlemede , lastik kitlenip kaymaya basladigindan HER ZAMAN fazla surtunme vardir. iyi bir abs sistemi kizak panik frenden daha iyi durabilir.

Ranthor
20-03-2014, 23:31
Hatta beton ustundelastige bakalim ki beton ile asfaltin lastige davranisi agrega uygunsa cok benzerdir, bakiniz
Sürtünme kuvveti - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCrt%C3%BCnme_kuvveti)

Arada ortalama kabaca 20% surtunme kuvvet farki var. İvmeye etkisi cok olacaktir.

Y.Emre
20-03-2014, 23:41
Kitlenmis lastik kayar, kayar cisimler her zaman dinamik surtunme katsayisina tabidir. Donen lastik ise durdugu icin statik surtunme katsayisina sahiptir.

Limit frene yakin bolgelerde yapilan frenlemede , lastik kitlenip kaymaya basladigindan HER ZAMAN fazla surtunme vardir. iyi bir abs sistemi kizak panik frenden daha iyi durabilir.

Abi yanlışın var. En başta sürtünme kuvveti türlerini tanımlamak için 2 az kalır. 4 tane sayayım sana; Statik, Kinetik, Rolling, Fluid.

Dönen lastik statik değil rolling friction'a maruz kalır ki bu kinetik frictiondan daha düşük bir değerdir çoğu zaman.. (Lastikler için belirtilen yuvarlanma direnç katsayıları bu sürtünme türündendir)

Sistemin tamamen statik olduğu durum dışında sürtünmeyi statik kullanmak yanlış olur. En kötü kinetiktir, yuvarlanıyorsa rollingtir..

kickbuttowski
21-03-2014, 16:23
Sol ayak freninden önce doğru zamanda doğru hızda olmayı dene bence :icon_tup:

Oldu o zaman. Ben bir ara geleyim araba sürmeyi öğretirsin.

rcbrs
21-03-2014, 20:50
ABS li araç herhangi bir tekerlekte blokaj yoksa ABS siz araçla aynı mesafede durur.
Fakat herhangi bir tekerlekte blokaj varsa ;ABS li araç daha kısa mesafede durur çünkü benim diyen sürücü örneğin sadece sağ arka tekerlekteki blokajı kaldırmak için pedal kuvvetini düşürdüğünde aslında diğer 3 tekerlekteki basıncı da düşürmüş olur.

onn_dear
21-03-2014, 23:12
Motor freni de cok etkilidir abs olmayan arabayi kizaklamadan 150- 0 km yaptirabilirim ;D

Ranthor
22-03-2014, 14:40
Abi yanlışın var. En başta sürtünme kuvveti türlerini tanımlamak için 2 az kalır. 4 tane sayayım sana; Statik, Kinetik, Rolling, Fluid.

Dönen lastik statik değil rolling friction'a maruz kalır ki bu kinetik frictiondan daha düşük bir değerdir çoğu zaman.. (Lastikler için belirtilen yuvarlanma direnç katsayıları bu sürtünme türündendir)

Sistemin tamamen statik olduğu durum dışında sürtünmeyi statik kullanmak yanlış olur. En kötü kinetiktir, yuvarlanıyorsa rollingtir..

super bilgiler , biraz daha makale okumam gerekiyor. Fakat arac limit frene yakin bolgelerde statik gibi davraniyor diye biliyorum.

Fren mesafesi hakkinda saygin bir amerikan universitesinin makalesi vardi, panik frende micir ve toprak yol disinda yeni nesil abs hep daha iyi / kisa cikmisti ( galiba buzda da) .

bulursam paylasirim

onurunal
22-03-2014, 15:29

Slipping vs. Rolling resistance coefficients diye geçer... Karayolu dizaynında da kullanılıyor bu sabitler.. "Her zaman" ifadesi biraz yanlış gibi. Zemin, lastik, hız, ağırlık, eğim durumuna göre aralarındaki ilişki değişiyor.. ABS nin negatif etki yaratacağı senaryolar yok değil..

Kuru zeminlerde ve kaçacak herhangi bir yerin olmadığı 40 km/sa civarı hızlarda tıklamalara gayet de sebebiyet veriyor... Bence bu hızlarda ve kuru zeminde, direksiyon hareketinin olmadığını algılayıp abs yi devre dışı bırakan bi sistem geliştirilmeli...

rcbrs
22-03-2014, 15:46
ABS li araçta limit fren yapın ABS devreye girmesin
fakat birgün gelir tüm parametreler limit fren yapmaya mani olursa ABS kazayı engeller
Çoğu zaman Limit fren yapamayan için de ABS her blokajda devreye girsin çoğu zaman kazayı engellesin
sonuçta ABS her zaman >= ABS siz.

Y.Emre
22-03-2014, 15:47
Slipping vs. Rolling resistance coefficients diye geçer... Karayolu dizaynında da kullanılıyor bu sabitler.. "Her zaman" ifadesi biraz yanlış gibi. Zemin, lastik, hız, ağırlık, eğim durumuna göre aralarındaki ilişki değişiyor.. ABS nin negatif etki yaratacağı senaryolar yok değil..

Kuru zeminlerde ve kaçacak herhangi bir yerin olmadığı 40 km/sa civarı hızlarda tıklamalara gayet de sebebiyet veriyor... Bence bu hızlarda ve kuru zeminde, direksiyon hareketinin olmadığını algılayıp abs yi devre dışı bırakan bi sistem geliştirilmeli...

%95* (aslında daha da büyük bir yüzdeyle de abartmayayım diye 95) gibi bir yüzde ile static friction kinetic frictiondan büyüktür. Kara yolları için bu oran daha da artar..

'rolling & slipping' friction, 'kinetic ve static' frictiona karıştırılmaması gereken farklı olaylar..
Orada slipping daha büyüktür çoğu zaman.

Limit fren uygulandığı her şartta durma mesafesi en kısa olur. Zira limit fren konusunda sürtünme kuvvetlerinin dışında daha büyük etkiye sahip centripetal ve tangential decelerationlar ve kuvvetler var..

Ne yazık ki her durumda limit freni ayarlayamamak Abs'nin eksiği hala.
*Oranı hesaplayacak halim yok ama, çok fazla sapacağını sanmıyorum.

Edit ve ekleme; statik ve kinetik sürtünmeleri yanlış anlamışsın sanıyorum. Slipping ve rolling'in karşılığı statik-kinetik değil, kayma-yuvarlanma sürtünmeleri/dirençleri oluyor.

dqn
22-03-2014, 15:56
ABS'nin bana göre açıklaması ben duramıyorum sen kaçmaya bak demektir.Her araçta mutlaka olmalıdır.Bana göre olmamasını savunmak gereksiz ve yanlıştır.Ayrıca limit fren konusunda çok yazılmış çizilmiş.Zaten şu an yeni arabalarda ABS mümkün olduğunca geç devreye giriyor.Yani bir nevi sizin yerinize limit fren yapan bir sistem var.En basitinden geçen ay passatla aciliyetten solu kapatıp 180-190 bandında gidiyordum.Sol şeride denyonun biri fırladı.Tahmini hızı 60-70.Frene tüm gücümle abandım ve zerre ABS devreye girmedi.180den 50ye saniyeler içinde indi hız.Yani adı üzerinde acil durumlar ben limit fren yaparım demek son derece saçma.Bu yüzden bence ESP de dahil olmak üzere her araçta standart olmalı.

fkocak
22-03-2014, 16:23
''Maksimum çeki kuvveti, kaymanın %20 civarında olduğu anda görülmektedir. Bu grafik hem çeki kuvveti için (tractive effort) hem de fren kuvveti (braking efficiency) için kullanılabilir.''

bunu forumdaki lastikler hakkında bilgilerin olduğu konuda okumuştum, bu abs konusunun genelinde de bahsedilen "limit fren" kayma ile kaymama arasındaki nokta mıdır yoksa asıl limit fren eğer üstte alıntı yaptığım kısımda yazdığı gibi %20 oranla kayma gerçekleştiği nokta mıdır ?

Ranthor
22-03-2014, 18:18
Arkadaslar statik surtunme katsayisi kinetikten yuksektir, bu genel birsey, yuvarlanma direnci ile alakasi yok. Genel bir varsayim.

Simdi makalelere baktim, genelde kuru zeminde dusuk hizlarda abs siz arac daha kisa mesafede duruyor. Surat arttikca abs one geciyor ve yuksek suratlerde acik farkla daha kisa mesafede duruyor. İslak zeminlerde abs hep daha kisa mesafede duruyor.

Forkenbrock et al. (1998, 1999) performed a test track evaluation in an attempt to identify areas where ABS-fitted vehicles did not perform as well as their non-ABS-fitted counterparts. They evaluated the performance of nine production vehicles in seventeen stopping scenarios. Some of the scenarios included a straight-line stop, a straight-line stop with transition to different surface friction, a curve stop and a J-turn stop. Two different pedal applications were used and vehicles were tested in both lightly and heavily laden conditions. In most scenarios, ABS stopping distances were shorter than with the ABS disabled, the exception being gravel where stopping distances increased by an average of 27%. In almost all manoeuvres vehicle stability was superior when ABS was operational.
Marshek et al. (2002a, 2002b) used an ABS index of performance (ABSIP), i.e. the ratio of average ABS braking deceleration to locked wheel deceleration, to evaluate braking performance and characteristics. They conducted track tests on bitumen using six vehicles and found that deceleration in ABS-fitted vehicles was a significant function of vehicle speed. The results showed that both ABS and locked wheel braking varied significantly between vehicles. In general, ABSIP was greater than 1 at higher speeds (>35km/h) and less than 1 at lower speeds (<35km/h), indicating that ABS degrades braking performance at lower speeds and improves braking performance at higher speeds.

Kaynak:

http://www.monash.edu.au/miri/research/reports/other/racv-abs-braking-system-effectiveness.pdf

Ranthor
22-03-2014, 18:20
Sonuc yazisi da asagida

Track test data clearly shows that for most manoeuvres stopping distances are smaller in ABS-fitted vehicles than non-ABS fitted vehicles, particularly on wet or icy surfaces. Exceptions are on dry bitumen, where braking performance at higher speeds (>~35-50km/h) with ABS is greater than locked wheel braking. However, at lower speeds the performance of ABS is worse than locked- wheel braking. Also, stopping distances on snow and gravel are greater in an ABS vehicle. However, vehicle stability is significantly greater when stopping in an ABS-equipped vehicle.

onurunal
22-03-2014, 20:05
Edit ve ekleme; statik ve kinetik sürtünmeleri yanlış anlamışsın sanıyorum. Slipping ve rolling'in karşılığı statik-kinetik değil, kayma-yuvarlanma sürtünmeleri/dirençleri oluyor.

statik sürtünme katsayısı, durur halden harekete geçmek için aşılması gereken kuvveti hesaplarken kullanılan bir sabit diye hatırlıyorum...
statik zaten bu analizlerde olmamalı...

yine de dynamic bilgilerimi tazelemem gerekiyor olabilir...

ki abs de iki durum var...
yuvarlanma + kayma = rolling + slipping

statik bir durum söz konusu değil ?

Y.Emre
22-03-2014, 20:21
@onurunal Aynen oldu şimdi :) İlkinde terimler karışmış gibiydi.

@Ranthor, abi ilaç gibi oldu bu makale. :)
Aslında hızı sürekli check edip 30kmh'nin üzerindeyse abs'yi aç yoksa kapat gibi bi sistem kurulabilir ama aralarında atla deve yoktur zaten

@fkocak, benim cevabım ne evet ne hayır :D O aralarda bişey

bektas_talay
23-03-2014, 23:11
aynı şekilde cuma gecesi yaşadık ışıklarda arkadan giriyordum abs sayesinde hem yavaşladım hemde soldaki otoparka girdim yoksa şimdi tampondan olmuştuk..

benim hala abs den iyi fren yapacağını düşünen arkadaşlarım var anlatamıyorum ama

Selim.Y
24-03-2014, 00:12
Hayatımda şükür bir kez kazam oldu oda ABS yüzünden. Antalya 100.yıl bulvarında alt geçitte Chevrolet captiva ile 70'le giderken önümdeki arac aniden durdu bende hemen frene yapıştım. Tırrtt tırrrttttt gümmmm araca vurdum lastiklerden ses bile gelmedi. Araç fren yaptı yapmadı mı hatırlamıyorum bile. Buarada önümdeki araçla aramda 3-4 arabalık mesafe vardı.

Bence ABS'den ABS'ye fark oluyor. C180'de frene nekadar sert basarsam basayım araç zımba gibi duruyordu. Bu ara yengemin İ30'unu kullanıyorum onunda ABS bence beş para etmez ve hiç güven vermiyor.

bektas_talay
24-03-2014, 21:21
Hayatımda şükür bir kez kazam oldu oda ABS yüzünden. Antalya 100.yıl bulvarında alt geçitte Chevrolet captiva ile 70'le giderken önümdeki arac aniden durdu bende hemen frene yapıştım. Tırrtt tırrrttttt gümmmm araca vurdum lastiklerden ses bile gelmedi. Araç fren yaptı yapmadı mı hatırlamıyorum bile. Buarada önümdeki araçla aramda 3-4 arabalık mesafe vardı.

Bence ABS'den ABS'ye fark oluyor. C180'de frene nekadar sert basarsam basayım araç zımba gibi duruyordu. Bu ara yengemin İ30'unu kullanıyorum onunda ABS bence beş para etmez ve hiç güven vermiyor.

abs nin zaten önemi frenlerin bloke olup kaymasını engellemek lastikden ses gelmesinin sebebi yumuşak hamurlu olmasıdır lastik basıncı lastiğin tarihi balataların durumu vs vs ve asfaltın kalitesine göre değişiyor arabanın durduğu mesafe

abs nin önemi burda panikde fren yapıldığında o durumdan kaçmak düz olarak araca bakıp kalırsak ikiside aynı kısa mesafede :)

atituti
25-03-2014, 09:20
abs benim 407 de rezalet biçimde v desen lastiğinde etkisi varmıdır acaba diye sorguluyorum düşük süratlerde kızaklıyo hemen ve durmuyo ama yüksek hızlarda cok güvenli. benim arabadaki diğer esp vs sistemlerin abs ile bağlantılı olup olmadığını gosteren bir link bulamadım internette acaba bilgisi olan varmı ? sigortadan abs vb soketi söksem sadece absmi iptal olur yoksa tüm diger sistemlermi merak ediyorum ona göre el atacağım

levent
25-03-2014, 10:16
abs temelli çalıştığı için sensörler abs esp ve fren destek sistemi gider büyük ihtimalle ati sigorta söktüğünde :)

atituti
26-03-2014, 07:26
levent dun kurcaladim abs soketini bile bulamadim mq :D

Oznsrl
26-03-2014, 07:39
abs benim 407 de rezalet biçimde v desen lastiğinde etkisi varmıdır acaba diye sorguluyorum düşük süratlerde kızaklıyo hemen ve durmuyo ama yüksek hızlarda cok güvenli. benim arabadaki diğer esp vs sistemlerin abs ile bağlantılı olup olmadığını gosteren bir link bulamadım internette acaba bilgisi olan varmı ? sigortadan abs vb soketi söksem sadece absmi iptal olur yoksa tüm diger sistemlermi merak ediyorum ona göre el atacağım

bence öyle şeylerle uğraşmak yerine kaliteli bi lastik alın hele o v desen lastik petlassa güzel bi lastik alırsanız bambaşka bi arabaya binmiş gibi olucaksınız :D

atituti
26-03-2014, 11:58
valla lastik starmaxx ama yagmurda bunun gibi lastik gormedim :D fakat ısınınca sıçıyor :) v desenli oldugu için mi acaba 40 km hızda sıcak lastikle frene asıldıgımda güven vermiyo

alihan_27
26-03-2014, 22:37
Güzel bilgiler paylaşılmış.
Hızlı otoban sürüşlerinde sayısız defa faydasını görmeme rağmen, 40 km/sa gibi bir hızdan yavaşlayamayan focus 2'nin önünün dağıldığınıda belirteyim.
40-50 gibi hızlara kadar deaktif olsa keşke, başka bir eksiğini görmedim.
Ve unutmadan panik anında pro. yarışçı kesim haricinde limit fren yapabilmek pek mümkün değil, o yüzden abs ne abi yaaa triplerine giren arkadaşlarıma fırsat buldukça bu konuyu okutacağım.

M3CSL
29-03-2014, 15:42
Arkadaslar statik surtunme katsayisi kinetikten yuksektir, bu genel birsey, yuvarlanma direnci ile alakasi yok. Genel bir varsayim.

Simdi makalelere baktim, genelde kuru zeminde dusuk hizlarda abs siz arac daha kisa mesafede duruyor. Surat arttikca abs one geciyor ve yuksek suratlerde acik farkla daha kisa mesafede duruyor. İslak zeminlerde abs hep daha kisa mesafede duruyor.

Forkenbrock et al. (1998, 1999) performed a test track evaluation in an attempt to identify areas where ABS-fitted vehicles did not perform as well as their non-ABS-fitted counterparts. They evaluated the performance of nine production vehicles in seventeen stopping scenarios. Some of the scenarios included a straight-line stop, a straight-line stop with transition to different surface friction, a curve stop and a J-turn stop. Two different pedal applications were used and vehicles were tested in both lightly and heavily laden conditions. In most scenarios, ABS stopping distances were shorter than with the ABS disabled, the exception being gravel where stopping distances increased by an average of 27%. In almost all manoeuvres vehicle stability was superior when ABS was operational.
Marshek et al. (2002a, 2002b) used an ABS index of performance (ABSIP), i.e. the ratio of average ABS braking deceleration to locked wheel deceleration, to evaluate braking performance and characteristics. They conducted track tests on bitumen using six vehicles and found that deceleration in ABS-fitted vehicles was a significant function of vehicle speed. The results showed that both ABS and locked wheel braking varied significantly between vehicles. In general, ABSIP was greater than 1 at higher speeds (>35km/h) and less than 1 at lower speeds (<35km/h), indicating that ABS degrades braking performance at lower speeds and improves braking performance at higher speeds.

Kaynak:

http://www.monash.edu.au/miri/research/reports/other/racv-abs-braking-system-effectiveness.pdf

10 yıl once oto showda yapılan testlerdede abs nın toprak kar gıbı zemınlerde fren mesafesını uzattıgı soylenmıstı, kı dogru mantıgındada lastıgın onunde bırıken kar toprak, cakılın takoz etkısı yaratması.. tabı bırde durmaya yakın son 5 metrede bıle hala lastıgı kıtlememeye caba gostermesı..

yuksek hızda kıtlenme durumunda lastıgın surtunmeden dolayı overheat olup mesafeyı uzatıyor..

MARJINAL_SUFI
30-03-2014, 08:05
10 yıl once oto showda yapılan testlerdede abs nın toprak kar gıbı zemınlerde fren mesafesını uzattıgı soylenmıstı, kı dogru mantıgındada lastıgın onunde bırıken kar toprak, cakılın takoz etkısı yaratması.. tabı bırde durmaya yakın son 5 metrede bıle hala lastıgı kıtlememeye caba gostermesı..

yuksek hızda kıtlenme durumunda lastıgın surtunmeden dolayı overheat olup mesafeyı uzatıyor..

değindiğiniz zeminlere ilaveten engebeli zeminlerde de handikap ı var abs nin..
ben birde şu hususa değinmek istiyorum ; araba kullanma melekesi eski nesil araçlarla özdeşleşmiş sürücülerdeki gayri ihtiyari pedal dozlama psikoz u..
mutlaka durmak gerekiyorsa manevra opsiyonu kalmamışsa ( kale duvarı gibi hız kesici kasisler, herhangi bir engel vs vs ) abs devreye girince pedalı dozlamaya uğraşmamalı kesinlikle.. mutlaka daha çok basılmalı yüklenmeli pedala.. daha kısa mesafede durabilmek için..

Jem89
30-03-2014, 09:20
C elysee'nin 15-16 km hız ile çarpışma tesi aşağıdaki videoda..

watch?v=BT1a2dqw27E
Geçen akşamüstü güneşli bir günden sonra 50 km hız ile giderken hafif rampada önümdeki çöp kamyonunu geç fark ettim.. Asfalt kaymak asfalt diye tabir ettiğimiz bir yoldu.. Frene bastım ama baktım gidiyorum kamyona doğru.. Abs devreye girdi anında ama araç durmuyor.. tırtt tırrtt yapa yapa gidiyorum.. Bir anlık refleksle karşıdan araba gelmediğini görünce sıyırıp geçtim.. Abs olmasaydı muhtemelen ön taraf paramparça olacaktı..

Aslında bakarsanız çoğu kişinin doğru bildiği bir yanlış var.. Abs aracı daha kısa mesafede durdurması için yapılmış bir olay değildir. Bazı yerlerde geç bile durduruyor. Abs'nin amacı kazık fren anında ön tekerleri kontrol edebiliyor olmasıdır. Abs'siz bir araçta kazık frenle mümkün değil arabayı bi tarafa çekemezsiniz. Kendi bildiği gibi gider. Önce bunu bilmek lazım..

watch?v=mKiTAcXK6M4

Abs tabiki gerekli bir şey arabada.. Fakat sıcak asfaltta düşük km hızda seyir ederken bazen geç duruyor.. Bu da insanları yanlış bilgiye sevk ediyor. Ben abs'den daha çabuk dururum gibi..

speedy34
08-02-2020, 15:40
Abs Frens Sistemi ve Abs fren sisteminin avantajları ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Dört-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrolü sağlamaktadır.

ghibli06
08-02-2020, 22:09
Abs Frens Sistemi ve Abs fren sisteminin avantajları ABS, kullanıldığı taşıtın kararlılığını, manevra ve durma yeteneğini artırabilen bir fren sistemidir. Dört-tekerlek ABS, tekerlek kilitlenmesini önleyerek, sürücülere acil frenleme durumlarında kararlılık ve yön kontrolü sağlamaktadır.

Abs fren sistemi nedir,abs fren sistemi,abs fren sisteminin ozelliği - Aydın Sarı Surucu Kursu (https://www.aydinsari.com.tr/absnedir.php)

sürücü kursu bilgisine de sahibiz çok şükür...

https://resmim.net/f/tZmxJg.jpg

Ormanci
10-02-2020, 08:29
Hort ve başlığa katkısı süpermiş :D