PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Far açıp gitmeyi çok seviyorum diyenler

HaKo
17-03-2014, 16:02
Forumda değişik başlıklar altında sürekli konuşuluyor bahsi geçiyor bu konunun , ama bir konu altında yine tartışmaya açmak istedim ,

Bu aralar çok sık akşam ve gece seyahat ettiğim için daha çok rahatsız olmaya başadım. Nedir bu Türk milletindeki far açma sevdası ? Işık topu gibi araçlar her yerde çoğalmaya başladı. Şimdi bu afilli çocukları tek tek sıralıyorum,

1 Çakma Xenon far yakanlar
2 Çakma Xenon , sis farı ikilisi ile gezenler
3 Yukarıdaki 2 madde ile gezip üstüne bide farı ayarsızlar
4 Arka sis farı açık gezenler , hatta ampulunu değiştirip daha yüksek wattlısını takanlar
5 Arabanın her yerine ledli şeritli garip ışıklar takıp ufo gibi gezenler
6 Elini uzun far kolunda unutanlar ( özellikle minibüsçü abilerimiz)

Şimdi ben bu arkadaşlara sormak istiyorum ,

Bunları yapınca ne oluyor ?

Yolda dikkat çekiyorum , herkes bana bakıyor
Arabam daha güzel görünüyor , şekil oluyor
Daha iyi görüş mesafesi sağlıyorum ( hiç sanmıyorum)
Böyle Işık topu gibi gezince araba daha hızlı gidiyor
Işığı arttırınca kızlar teklif ediyormuş
küfür yemeyi çok seviyoruz

Bunlar benim aklıma gelen muhtemel olasılıklar, yoksa başka türlü böyle gezmenin mantığını anlamıyorum. Ama ben kendi görüşümü söyleyim , böyle araçlar yüzünden akşamları başıma ağrılar giriyor , ana bacı aklıma ne gelirse bir güzel sövüyorum. Bütün sinirimi stresii akrabaları ve kendileri üzerinde atıyorum. Hem göz yoruyorlar , hem görüntü kirliliği , bir de göz alıp sürüşü ve görüşü etkileyerek kazalara sebebiyet veriyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar ?

muratburunce
17-03-2014, 16:06
• şahinciler geri lambalarını parklara bağlıyor bazıları, arkada durulmuyor....

• adam hem sis hem farı xonon takmış 2sinide açmış arkadan geliyor bildiğin stadyum projektörü takmış gibi geziyor...

birde böylesi var...

bence ışık gözümüzü alsın arabanın kusurları görünmesin diye...

GökhanAkdeniz
Ahahahahah, aynen rahatsız oluyorum ve katılıyorum.

Gündüz sadece parkları yakıyorum, gerisi gereksiz geliyor.

Tamamen gençlerin dikkat çekme çabaları diye düşünüyorum.

Bunlar hep bir ara tc de çıkan kamu spotundan oldu bence.

İçeriği "Farım ve yolum daima açık"

erkin006
tamamiyle hemfikirim...

ego tatmini mi aceba? kimsenin umrunda değil çünkü...küfürbaz olduk bunlar yüzünden...

fatihob
17-03-2014, 16:07
Arka sis açanlara ettiğim küfürler o gün işlediğim bütün sevapları alıp götürüyordur:Deli:

SekoLive
17-03-2014, 16:11
trafikde kolay kolay sinirlenmem
fakat
arka sis acıp gezenler bana bilidğin küfür ediyor gibi geliyor istemsiz önlerine geçip sis acıoyurm yada arkadan aynayı hizalayıp uzunları yakıyorum...

arka sisi açan kendisini ailesini sevmiyor olarak görüyorum bana öyle geliyor... normal ön sis bana gündüz farı gibi geliyor artık .

mert_can 41
17-03-2014, 16:12
sadece şahinler olsa iyi yeni tip araçlarda da yapıyolar geçen önüme bir f30 bmw geldi trafikte beli bir süre arkasında kalmak zorunda kaldım hem arka sis farından hemde frenlerinden kör oldum artık birde milletimiz ne yazıki far açma sevdasının yanı sıra aynaya bakmama sevdasıda mevcut günlük 30 km yol yapıyorum en az 3 araba aynasından bir haber

aslan
17-03-2014, 16:12
Teknolojıye yenik düşmüş insanlar gündüz farları otomatik yandıgı için farlarının açık olduğunu zannedenlere ne demeli?

wolkanku
17-03-2014, 16:19
bunun parayla ya da eğitimle de alakası yok..neye bağlı olduğunu çözemedim.

şahine binen de bmw'ye binen de arka sis açıyor.

en adam gözüken de en mağaradan kaçmış gözüken de arka sis açıyor sabah akşam trafikte..

peki neden? gerçekten bu şekilde kullanan bir arkadaş çıkıp desin ki ben şu sebeple yakıyorum..hah diyeceğim bir sebebi varmış....düşünüyorum düşünüyorum bulamıyorum..

Berkan
17-03-2014, 16:20
hava güneşten kavrulsada kullanmaya basladıgım gunden beri farım hep acıktır mercekli halojen :)

Arka sis açanlara ettiğim küfürler o gün işlediğim bütün sevapları alıp götürüyordur:Deli:

:icon_tup: ağır sovuyorm ve onlerine gecerken acıyorm frenleyip dibime kadar yanasınca benim mal oluyorlar sislerim çift taraflı beter olsunlar

+uzunları unutup gezenler ticarilere xenon takanlar üstüne bide en tepeye kaldıranlar allah nasıl biliyosa öyle yapsın onları

+ vede özellikle audi bmw mercedes grubu sahibi olan ledleriyle gezen mal toplulugu sekilli olucaklarya kor kandil gidiyorlar kafalarıda basmıyo arka farlarının yanmadıgını yazık .gecen caddede vardı bitane a1 arkadas onumde gidiyo stadı gectik bp yi gectik küt farları kapadı lede geçti hey allahım :)

SekoLive
17-03-2014, 16:21
ya bide karşıdakine yol veriyorsun adam farlarını kapatmıyo sen kapattıgın halde devam ediyo bunlarada cok fena takılmıslıgım var.

şaman
17-03-2014, 16:23
Türkiye'nin kültür, eğitim, saygısızlık seviyesinin göstergesi benim için lanet olsun bu adamlarla beraber yaşadığım için

HaKo
17-03-2014, 16:24
ben konuda özellikle marka model vermedim zaten , çünkü son günlerde gördüğüm bunu bmw si mercedesi de yapıyor, şahini de hondası fordu da bilmem nesi de.

tabi modifiyeli arabalar , özellikle ticariler ve belli başlı bir kaç model ( bence söylemeye gerek yok) başı çekiyor bu konuda.

Burak Mehmet
17-03-2014, 16:25
geri sis konusunda problem yaşatıyorum insanlara birgün başımı belaya sokacağım biliyorum... hele bide tektaraflı sisi olupta yakanlara gıcık oluyorum..

muratburunce
17-03-2014, 16:25
ya bide karşıdakine yol veriyorsun adam farlarını kapatmıyo sen kapattıgın halde devam ediyo bunlarada cok fena takılmıslıgım var.

buna benzer bide adam arabasını çekmiş kenara farlar açık bekliyor karşıdna gelen adam mala bağlıyor insan biraz düşünür yaa ben park halindeyim napacam farı kapatim yok arkadaş o far yanacak illa bide farı ayarsızdır uzun gibi yanar...

individual
17-03-2014, 16:27
Tam'da üstüne denk geldi.Adam minibüs iş servisi ama modifiyeden vazgeçememiş nasıl bir xenon bağladıysa artık çin malı kendini beyaz sanan bir ampül'mü var anlamadım.

http://i.hizliresim.com/x0QkrY.jpg (http://hizliresim.com/x0QkrY)

http://i.hizliresim.com/K45k97.jpg (http://hizliresim.com/K45k97)

darkmoon
17-03-2014, 16:28
yeni nesil drl li araçların çoğu diyemem ama bazıları diyelim drl içindeki ld yada ampülü extreme yüksek performans yada yüksek woltajlı ürünlerle değiştiriyorlar.. buna en yeni sıfır bmw sinden tutda opel vw mercedesine kadar yapanlar var..
bildiğin drl drllikden çıkıp kısa far gibi yanıyor..

bazı araçlarda ise drl yide aşıp orjinal bixenondaki ds ampülleri orjinali 4300k iken 6000k hatta daha üstüne çevirenler var.. dikkat ederseniz bazılarına denk gelmiş olabilirsiniz sıfır mercedes farı resmen gözünüzün retinasını oyar o doğal standart far değildir işde orjinal far öyle yapmaz..

Bunlarda çok büyük sıkıntı.. ve bence en büyük sıkıntı çünkü sanayide azımsanmıycak kadar çok bu işleri yapan araç sahipleri var araçlarda bmw mercedes porsche insignia v.b ..

bana göre o ayarsız merceksiz cahilce xenon takanla orjinal drl yada bixenon üstünde oynıyan arasında en ufak bir fark yok.. zihniyet aynı mantık aynı..

HaKo
17-03-2014, 16:28
hele yüksek ticariye minibüse taksiye otobüse yapanların 7 ceddine sövüyorum , o arabalar bütün gün trafikte dolaşıyor tüm gün sinir harbi.

metinalan
17-03-2014, 16:30
Hemen yapıştır şahinci diye...

Seven7
17-03-2014, 16:30
Bence Connect'ler, Focus'lar, Getz'ler, 206'lar fabrikasyon olarak arka sisleri açık üretiliyor sanırım. Yoksa bunun başka bir açıklaması olamaz. Akşam bu araçların 9/10'u arka sis açık geziyor.
Özellikle migren hastalığı olanlar için ciddi sıkıntı, Allah onlara da bu sıkıntıyı yaşatsın.

HaKo
17-03-2014, 16:33
Bence Connect'ler, Focus'lar, Getz'ler, 206'lar fabrikasyon olarak arka sisleri açık üretiliyor sanırım. Yoksa bunun başka bir açıklaması olamaz. Akşam bu araçların 9/10'u arka sis açık geziyor.
Özellikle migren hastalığı olanlar için ciddi sıkıntı, Allah onlara da bu sıkıntıyı yaşatsın.

USA da arka sis farı amacı dışında kullanıldığı için yasaklanmış mesela , oraya giden araçlar seri üretim olduğu için arka sis farlı ama içerden açıp kapama tuşları olmuyor muş. TR ye de bu tarz bir şey şart. Ben ne arka ne ön sis farının bir işe yaradığını görmedim yeni nesil araçların faları zaten güçlü siste de yağmurda da yeterli görüşü de görünmeyi de sağlıyor.

suprolla
17-03-2014, 16:33
arka sis için şöle bir fikir yürüttüm şimdi adamın arabasında orjinalde sis lambası yok sonradan takılanlar içinde extra düğme falan uğraşmaktansa arka sise bağlıyorlar...sonra tüm sevdikleriyle tanıştırıyor arkasındakileri :)

mr.korhan
17-03-2014, 16:35
konuyla alakasızda geçen bir yeni E serisi arkasında gidiyordum adam frene bir bastı arkadaş one tavuk karası oldukya arkasında :D millete *** atıyoruzda bazı mersolarında arka stopları can alıcı ledlere sahip.

HaKo
17-03-2014, 16:36
konuyla alakasızda geçen bir yeni E serisi arkasında gidiyordum adam frene bir bastı arkadaş one tavuk karası oldukya arkasında :D millete *** atıyoruzda bazı mersolarında arka stopları can alıcı ledlere sahip.

otomobil frene basılı gitmiyor sonuçta , fren ışıklarının güçlü olması bence kötü bir şey değil , aksine daha iyi. Bazı araçların aküsü güçsüz veya ampulü belkide bilmiyorum frene bastığı belli bile olmuyor. Öyle olmasından iyidir. Tabi stop karartıp anasını ağlatanlar ayrı mevzu.

burakk.
17-03-2014, 16:37

sonunda halimi anlayan bir insan karşı şeritten gelen xenonlar (ışın kırıcı özel cam kullandığım halde) gözlerimi yoruyor ve ağrısı direk başıma vuruyor. Kaza yapacağım diye akşam vakti asla direksiyona geçemiyorum

xq288
17-03-2014, 16:38
aynen katılıyorum audi bmw gibi gibi araçlarsa frene basınca acayip göz alıyor bazılarının sinyalleri o şekilde .. en kör eden şuana kadar CLS 2013

xq288
17-03-2014, 16:41
otomobil frene basılı gitmiyor sonuçta , fren ışıklarının güçlü olması bence kötü bir şey değil , aksine daha iyi. Bazı araçların aküsü güçsüz veya ampulü belkide bilmiyorum frene bastığı belli bile olmuyor. Öyle olmasından iyidir. Tabi stop karartıp anasını ağlatanlar ayrı mevzu.
kırmızı ışıkta duruduğu zaman 2-3saniye göremiyorsun hiç birşey insan kavşaklarda(***** Türkiye de kavşaklar süper işliyor) dönerken zor oluyor o fren ışıkları sinyaller filan

yearone
17-03-2014, 16:43
Gün görmemiş küfürler ediyorum

sweap07
17-03-2014, 16:46
karsıdan gelen xenonlu araca araba ıcınden projektör tuttugumu bılırım o derece gozumuzu aldı :D :D

Evo34
17-03-2014, 16:48
Arka sislerini yakanlar, yarışmak isteyenler bana göre...

altugkocer
17-03-2014, 16:48
edit: yanlış konuya yazmışım ama buna da yazacaktım :)

Kesinlikle katılıyorum. Eskiden polisler gündüz sis farı açanlara ceza yazardı. Artık pek duymadım yazdıklarını

darkmoon
17-03-2014, 16:53
hala yazıyorlarda artık polisler drl ile sis farı arasındaki farkı bilseler iyi olucak drl açık diye daha doğrusu drl otomatik gündüz zaten yanar işi bu daytime running lights yani gün boyu yanan ışık.. onada ceza kesenler var :)

orhan_guney
17-03-2014, 16:58
ben en çok herzamanda küfür ederim oo a.q ogulları varya ticari şirket arabalarıyla götüne kadar gelip silme takip edenlere uyuz olurum aksıne frene basarım o sahne yetıyor bana burdan selam olsun onlara :)

5500
17-03-2014, 17:03
babaannesine rahmet okuyorum. arkadan gelen ışık ayrı bi rahatsız ediyor..

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/945456_666774450029952_857152989_n.jpg

evelinkamenov
17-03-2014, 17:04
Bende en çok arka sisini açana gıcık oluyorum ya.

aliburma
17-03-2014, 17:05
bir de xenon'da uzunları yakmış falan deyip, adama selektör yapıyorsun ya; halbuki farlar kısadaymış. o da uzunları bir çakıyor, resmen tavşan gibi kalıyorsun. hem acaip derecede ışık saçıyor, hem de farları yukarı mı kaldırıyor anlamıyorum...

dbarx2
17-03-2014, 17:07
arkadaşım çok haklısın. üstüne birde stop lambalarına sisleri bağlatanlara da ben uyuz oluyorum. sanki stop lambaları az yanıyor garibin. polis çakarı gibi stoplarla birlikte sislerde yanıyor. desen ki diskoya geldik.

AlpEren
17-03-2014, 17:10
Arka sisi yanik olana uzunlarim acik gidiyorum arkasindan on sisler xenon olanlar rahatsiz ediyor sadece onlarida yavaslayarak onume alip uzunlarim full acik gidiyorum. Bir kere camima yanasip uzunlarimi soyledi arka sisi yanik sahis bende: Gorus alani sikintili oldugu icin arka sisini yakmissun bende sana katildigim icin uzunlarimi yaktim dedim mal oldu adam :D

Mr.K
17-03-2014, 17:17
bir de xenon'da uzunları yakmış falan deyip, adama selektör yapıyorsun ya; halbuki farlar kısadaymış. o da uzunları bir çakıyor, resmen tavşan gibi kalıyorsun. hem acaip derecede ışık saçıyor, hem de farları yukarı mı kaldırıyor anlamıyorum...

auuhahua aynen en uyuz olduğum durum:D hasss diyip kalıyorum gerçi gene o da ayarsız far ile alakalı ayarlı olsa zaten göz almicak..

ben sürekli farlarım açık giderim alışkanlık öyle manuel ayarlama varsa hep 1deyken ayarlatırım baktım söndürmüyo bişey yapmıyo aldımmı 0'a zaten farlarım yukselıo+bide uzun yakıyorum anlamıyosa onune geçip sol ayak freni yapınca üstüne arka sisi yakıp zaten bi 100-150mt geriden geliyolar sonrasında..

he ama ana bacı gardaş sülalenin tüm dallarına ayrı sövüyorum o ayrı dava.

ne biçim yazdımya kendi yazımı yazarken nefret ettim.

i-vtec07
17-03-2014, 17:25
bu merceksiz xenon lara ayar yapılamıyomu ? makyajlı fd6 cıvıc lerde fabrikadan çıkış merceksiz xenondu hiç göz almıyodu. (xenon olduğuna emin diğilim belkide şu beyaz ampullerdendir)

HaKo
17-03-2014, 17:26
bu merceksiz xenon lara ayar yapılamıyomu ? makyajlı fd6 cıvıc lerde fabrikadan çıkış merceksiz xenondu hiç göz almıyodu. (xenon olduğuna emin diğilim belkide şu beyaz ampullerdendir)

yapılır her fara ayar yapılır.

i-vtec07
17-03-2014, 17:27
yapılır her fara ayar yapılır.

ayar yapılsa dahi göz alırmı peki abi yine ?

HaKo
17-03-2014, 17:34
ayar yapılsa dahi göz alırmı peki abi yine ?

merceksiz fara göre tabiki göz alıyor fazlasıyla ama kör etmez en azından.

McKrop
17-03-2014, 17:36
Kesinlikle katılıyorum dediklerinize bir çok sefer kavga ettim bu konu yüzünden kesinlikle egzozdan çok bu duruma yasak gelmeli. En yüksek watlısı en beyaz sananlar var o beyaz değil mavi

Ozgu_Akcan
17-03-2014, 17:39
farlarımda mercek olmadıgı ıçin hiç bi zaman xenon takmayı düşünmedim sırf ınsanları rahatsız etmemek adına kendım rahatsız oldugum bır seyı arbama takmam kesınlıkle...

lethaldoze
17-03-2014, 17:42

o nasıl bir eziyetir arkasına düştüysen vay haline :ofk:

HaKo
17-03-2014, 17:45
farlarımda mercek olmadıgı ıçin hiç bi zaman xenon takmayı düşünmedim sırf ınsanları rahatsız etmemek adına kendım rahatsız oldugum bır seyı arbama takmam kesınlıkle...

beklenen sağ duyu da budur zaten tebrik ederim sizi.

Octane
17-03-2014, 17:47
Bence yeni audiler hakkinda bir sey yapilmali. Ozellikle a7 ler beni cok rahatsiz ediyor sikisik trafikte. Bu aracin standardinda olan bir sorun.

Kendi aracina kasten led ceken ya da arka sisi acip gezenler zaten ozurlu. Bunlara pek takilmiyorum. Sonucta yolda zeka ozurlu bir kardesimizi tekmelemiyoruz. Onlara da bu yuzden yardim etmek, yargilamamak lazim, yazik.

AykutB.
17-03-2014, 17:48
Büyük sıkıntı bu xenonlar hadi normal ayarında heves edip takanı anlıyorum hor görmüyorum ama ciddi anlamda ayarsız far sis projektör şeklinde gözü oyarcasına yakılan o farları anlayamıyorum. Hele o arka sis yanık insan evladının arkasında 2 3 dk kaldıktan sonra gözlerimin görüşü yarı yarıya düşüyor tam gaz yapıp arkadan 3 5 defa vurasım geliyor uzunları gözüne soka soka küfürlerimi sıralıyorum :)

HaKo
17-03-2014, 17:49
Bence yeni audiler hakkinda bir sey yapilmali. Ozellikle a7 ler beni cok rahatsiz ediyor sikisik trafikte. Bu aracin standardinda olan bir sorun.

Kendi aracina kasten led ceken ya da arka sisi acip gezenler zaten ozurlu. Bunlara pek takilmiyorum. Sonucta yolda zeka ozurlu bir kardesimizi tekmelemiyoruz. Onlara da bu yuzden yardim etmek, yargilamamak lazim, yazik.

zeka özürlü vatandaşlarımıza hakaret olmamış mı bu post biraz ? Onlar zeka özürlü 3. 4. belki 5. söyleşinde anlarlar, bu insanların kafasına odunla vursan beynini döksen yine anlamaz yine akıllanmazlar.

Merthan
17-03-2014, 17:50
Sinyalleri birleştirip xenon sis ile gezenlere ne demeli?

ilbeyyagci
17-03-2014, 17:52
Arabamı aldığımda üzerinde xenon takılmıştı. En kısa zamanda çıkarmayı düşünüyorum. Yazıktır kendime yapılmasını istemediğim şeyi ben yapıyorum şu an istemeden de olsa.

EmreS13
17-03-2014, 17:53
Çakma ve/veya merceksiz arabaya takılan xenonlar, arka sisleri açıp gezenler, farları ayarsız olanlar arkalarından çok iyi niyetli şeyler söylüyorum :)
Arabayı aldığımda çakma xenonlar vardı merceksiz farlar malesef.
Söktüm hemen küfür yememek için aydınlatmıyo ki zaten niye takarlar anlamam.

Bu saçmalığı arabaya extra özellik kattığı için takanlar var malesef, sıkıntı ordan çıkıyo

by.gkn
17-03-2014, 17:56
beni en çok deli eden şu fiat ducatolar nasıl bir far yapısı varsa arabanın arkasına geldiğinde içeriye güneş doğuyor resmen hele birde xenon varsa gözünün içine ediyor insanın. bu araç arkama gelirse kesinlikle yol veriyorum.

coolvtec
17-03-2014, 17:57
hadi çakma zenonlar gelip geçiyor tezavüt çok uzun sürmüyor ama özellikle şu 4. maddeden yani "" Arka sis farı açık gezenler , hatta ampulunu değiştirip daha yüksek wattlısını takanlar"" den acayip kıllım. otobanda, şehir içi sıkışık trafikte arkasından gitmek zorunda kalırsam çok rahatsız edici oluyor, bildiğim tüm küfürleri sallıyorum. bir de yeni çıkan audi vb araçların led stopları var, aman allahım nedir bu böyle, şıkışık trafikte kör ediyor stoplar adamı. en azından fabrika çıkış stobun parlıklığını hıza duyarlı yapsalar daha iyi olmamı, ne gerek var 3 metre arkandaki araca o derece stop ışığı vermeye vbvb.

Kadyr
17-03-2014, 18:10
Karsimdan bu sekilde gelek okuz gorursem cakiyorum.uzunlari.bide bu seref yoksunlarinin yaninda gecen yagmur yagdi adam park bile acmamis yahu.bizim millet acayip cahil dusuncesiz malesef.sirf hava atma duygusu

rapstar
17-03-2014, 18:10
Daha öncede bir topicte yazmıştım. Ticari servis minibüslerinin özellikle Ducato, Jumper, Boxer bu araçların farlarında üretim hatası olduğunu düşünüyorum. Trafikte bu araçlar arkamdaysa aynalarımı çevirmek zorunda kalıyorum. Hele modifik meraklıları varsa aralarında çakma xenon takıp gözlerimin ırzına geçiyorlar.
Birde yeni tip led stoplu lüx araçlar akşam saatleri trafikte arkasında kalınırsa frene bastıklarında gözleri çok etkiliyor.

İbrahim33
17-03-2014, 18:15
evet , hala bunları yapınca bi *** yaptım sanan hayvanlar hala var.

Ufuk
17-03-2014, 18:16
Bende gece karanlık yollarda(aydınlatmalı yolda o sıkıntı olmuyor) karşı tarafın farları hep gözümü alıyor.Almak demiyimde etrafı hüzme hüzme oluyor.Nedendir bilmiyorum,sizlerde de var mı benzer sorun ?

ilker_yusuf
17-03-2014, 18:28
O kasalarda far merceksiz ama özel birmyapısı var ismi tam aklıma gelmiyor.

Mr.K
17-03-2014, 18:30
Bende gece karanlık yollarda(aydınlatmalı yolda o sıkıntı olmuyor) karşı tarafın farları hep gözümü alıyor.Almak demiyimde etrafı hüzme hüzme oluyor.Nedendir bilmiyorum,sizlerde de var mı benzer sorun ?

gözlerin bozuk

HondatugraL
17-03-2014, 18:32
Yanı kufur edın eyvallahta, siz küfür ettiğinizde annesi babası ettiğiniz küfürdeki gibi biri olmuyor. Yani sadece kendinizi yıpratıyorsunuz.

ilbeyyagci
17-03-2014, 18:36
Daha öncede bir topicte yazmıştım. Ticari servis minibüslerinin özellikle Ducato, Jumper, Boxer bu araçların farlarında üretim hatası olduğunu düşünüyorum. Trafikte bu araçlar arkamdaysa aynalarımı çevirmek zorunda kalıyorum. Hele modifik meraklıları varsa aralarında çakma xenon takıp gözlerimin ırzına geçiyorlar.
Birde yeni tip led stoplu lüx araçlar akşam saatleri trafikte arkasında kalınırsa frene bastıklarında gözleri çok etkiliyor.

Aynen katılıyorum hele dur-kalkta o kadar göz alıyor ki sağa çekilip geçmelerine izin veriyorum.

Sanırım araç yüksekliği-far ayarı oransızlığı var.

fatihob
17-03-2014, 18:38
Sitede birçok kişi yeni model araçların aşırı yanan led stoplara takılmış, bende sadece beni rahatsız ediyor bu stoplar sanıyordum meğerse tek değilmişim. İyi ihtimalle ışıklarda 30 saniye önümde frene basark bekliyor ve bayaa rahatsız ediyor beni. Hee adama bişi diyemiosun sonuçta orjinalde BMW onu öyle çıkarmış, bende BMW'ye küfrediyorum böyle stopmu olur diye.

dqn
17-03-2014, 18:39
Arka sis açanların çoğu açtığını bilmiyor.Far anahtarını sonuna kadar çekiyor sisler yansın diye.Sonuç olarak da arkalarda yanıyor..Ha kasıtlı yakanda var o ayrı..

Ufuk
17-03-2014, 18:42
gözlerin bozuk

gittim doktora bişeyin yok dedi yolladı .

ulasoztas1
17-03-2014, 18:49
önceki araçlarımda mercek kalitesi tartışılsada xenon vardı. Şuan ki aracımı aldığımda far sis xenon vardı görünüşü güzel ama işlevi lötüydü. muayene için orjinal sarıya döndüm ve yolu gördüm :)

Ertug_T.
17-03-2014, 18:55
Farin ici,cami solmasin diye gunduz yakmam bile takintidan :) gordugum her arkadasa icimden disimdan iyi dosuyorum..cahillik amelelik baska bisi degil..

Serhat
17-03-2014, 18:58
İlk araba kullanmaya başladığım zamanlar bende arka sisleri açıyordum. Neymiş efendim daha güzel gözüküyormuş arkadan diye. Sonradan akıl kemale erince ve kırmızı ışıklarda biri tarafından nazikçe uyarılınca ne kadar hata yaptığımı anlamıştım. O gün bugündür hiç açmıyorum.
Şöyle bir durum var ki ben "halojen" farların gündüz açılmasından yanayım çünkü fark edilmek önemli bir husus, ayna kullanmayı bilmeyip üstünümüze kıran insanların en azından birinin sizi fark etmesi kazadan koruyabilir.

Farları ve sisleri xenon yapıpta gezen arkadaşları da Allah ıslah etsin demekten başka birşey gelmiyor elimden. Çünkü en son Bayrampaşa'da böyle birine uzunları çaktım yanından geçerken de gözümü aldığımı söyledim. Bir araba dolusu insan peşime düşmüştü. :D

aroglu
17-03-2014, 19:06
Araban ne olursa olsun biri arka biri öne bakan 2 tane delici Hella şart ;)

Anu
17-03-2014, 19:26
Haftasonu 1300 km yol yaptım 1000 km si gecedir. Artık sis ve uzunlardan bunalıp akıl ve mantığı kaybetiğim bir anda peş peşe uzun+sis gelen üç kamyonun üzerine selektör atarak kapatana kadar sürdüm. Kaç kez bunun gibiler yüzünden son anda virajı farkedip kurtardım. Çözüm aslında basit, hem önlere hem arkalara tam göz alacak şekilde 4-5 tane sis takıp adamı yoldan çıkartana kadar yakacaksın. Çoğunun mantığı belli, ben yolu görüyüm de karşıdaki ne halt yerse yesin.

Melih-Ö
17-03-2014, 19:31
Şu arka sis açanlar varya böyle kamyonla arkadan bodozlama girmek istiyorum resmen. Ne anlarsın arka sis açmaktan? Ne güzel duruyor ne işlevi var ne dikkat çekiyor. He dikkat çekiyor on numara küfür yiyor.

Mr.K
17-03-2014, 19:33
Şu arka sis açanlar varya böyle kamyonla arkadan bodozlama girmek istiyorum resmen. Ne anlarsın arka sis açmaktan? Ne güzel duruyor ne işlevi var ne dikkat çekiyor. He dikkat çekiyor on numara küfür yiyor.

Ön siste aynı melih sadece arka diye sınıflandırma : )

Melih-Ö
17-03-2014, 19:34
Ön siste aynı melih sadece arka diye sınıflandırma : )

Sislerim orjinal beyaz led, göz aldığını sanmıyorum. Eskiden çakma xenon kullanıyordum yalan yok ama şuanda herşeyim orjinal :icon_tup:

eski dediğim clio zamanı :)

Burhan
17-03-2014, 19:34
O isiklari yakinca araba daha hizli gidiyomus :D saka bi yana uzunlari yakip karsidan gelenlere bende sinir oluyorum

Mr.K
17-03-2014, 19:37
Sislerim orjinal beyaz led, göz aldığını sanmıyorum. Eskiden çakma xenon kullanıyordum yalan yok ama şuanda herşeyim orjinal :icon_tup:

eski dediğim clio zamanı :)

bn senin için dememiştim:D ama senin içinde demiş olıyım madem böyle yazıverdin led vs.Sen öyle diyosan öyledir diyeyim olsun bitsin. : ) Zamanında yavuz diyodu benım farlarım goz almıyo vsvs diye arkama yolda dusunce arayıp herzaman telefonla ındır farını dıyodum 1kademe aşşagı mesela:D o yüzden senin dediğin gibi olsun :o

fsunnetci
17-03-2014, 19:42

:hahaha::icon_tup:

Melih-Ö
17-03-2014, 19:44
bn senin için dememiştim:D ama senin içinde demiş olıyım madem böyle yazıverdin led vs.Sen öyle diyosan öyledir diyeyim olsun bitsin. : ) Zamanında yavuz diyodu benım farlarım goz almıyo vsvs diye arkama yolda dusunce arayıp herzaman telefonla ındır farını dıyodum 1kademe aşşagı mesela:D o yüzden senin dediğin gibi olsun :o

Ben zaten göz aldığını 'sanmıyorum' dedim emin değilim alıp almadığımdan. Ama yolda farla ilgili hiç tepki almadım. Sisler benim ampül falan değil kendiğinden o şekilde yanıyor. Farlar zaten bixenon mercekli 4.300 xenon o da göz yormuyordur diye düşünüyorum.

Avatarımda park sis fotograf olduğu için bana söylüyorsun diye anladım bende :)

atituti
17-03-2014, 19:46
edisonun bize kazığı başka birşey değil

c20let
17-03-2014, 19:48
Daha dün sıkışık trafikte arkama bir kangoo geldi resmen kör oldum içeride. 4'lüyü açtım söndürmedi, arka sizi açtım tepki yok, camdan işaret ettim yine yok. İndim aşağı yanına gidip amca bak bakayım benim arabanın içi ne halde dedim. Unutmuşum uzunda kusura bakma diyo. Yaşlıda bir amcaydı kızamadım pek ama sinir bozucu.

MBuğra
17-03-2014, 20:03
Sırf bu yüzden alaçam bi Pickup, arka kasaya amerikan tarzı demirimi üstüne dizicem hellalari, bi de ön ızgarası önüne dizicem. O tiplerin arkasına geçip hepsini yakicam.

BamBam
17-03-2014, 20:07
Özellikle arka sislerini yakanlara çok pis ayar oluyorum ben de hemen arkasına geçer ön sislerimi yakarım, anlamazsa ön sisleri yakıp yakıp söndürürüm en sonunda uzunları dayar geçerim dibine...hızlanmaya çalışırsa da önüne geçip arka sisleri açıp açıp kapatırım...ama nafile öküzden bol bişey yok ki memlekette...hayır bir de tek sis yanıyor arkada o kadar çirkin bir görüntü ki, ne sanıyolarsa artık...

Bu arada aklıma geldi ama bulamadım, kesin birileri hatırlar...tech'ten dumanlı bir dizel sis farları yanan birinin önüne geçip harbiden dumana boğuyodu adamı...videoyu bulabilen varsa koysun şuraya da tekrar bi gülelim :))

darkmoon
17-03-2014, 20:11
özelilkle Q7 cayenne tarzı araçlarda D1S yada D3S tipi orjinal ampülleri yerine mavimtırak yada parlak pearl white denilen ampüllerle değiştiriyorlar o çakma xenon takmış adamlardan bin kat beter ediyor arabalar zaten yüksek birde far tam gözünün içine girdimi kör oluyorsun önünü göremiyorsun..

Jön Türk
17-03-2014, 20:13
Bunlardan farklı olarak son kasa ducato ve boxerın far dizaynını yapanın Allah bin belasını versin.

Frid
17-03-2014, 20:20
o aynadan yansıma nedir yahu fotoğraf hali bile 2 sn de gözümü yordu.

genelde açan tüm arkadaşlarımı ikaz ediyorum ve aldığım cevaplar salakça, çoğu kezde adam gibi bir cevap verebilen olmuyor.

Octane
17-03-2014, 20:29
Sitede birçok kişi yeni model araçların aşırı yanan led stoplara takılmış, bende sadece beni rahatsız ediyor bu stoplar sanıyordum meğerse tek değilmişim. İyi ihtimalle ışıklarda 30 saniye önümde frene basark bekliyor ve bayaa rahatsız ediyor beni. Hee adama bişi diyemiosun sonuçta orjinalde BMW onu öyle çıkarmış, bende BMW'ye küfrediyorum böyle stopmu olur diye.

Toyota yaris 2011 model aracim. Ledli stoplari var. 6 tane led, bir kac kez arkadaslarla araclari degisince benim standart stoplarimin bir audiden farksiz oldugunu ne yazik ki farkettim. Artik cok sikisik trafikte el freni kullaniyorum. Yazik arkadakilere. Makyajsiz kasanin stobu var begendigim, ama tampon kismi da farkli. Tampon almaya calistim ama cikmasi bile 500 kagit. Ne yapacagim bilemiyorum.

ontheair
17-03-2014, 20:34
Bazıları kesinlikle farkında değil. Yanına geçip kibarca uyardığında söndürüyor. Veya uzunları yakınca anlıyor kapatıyorlar.
Bazıları inatçı. Güzel göründüğünü falan düşünüyor aracının. Ne yaparsan yap anlamıyor. Öküz çünkü. Eskiden uzunları falan yakıp taciz ediyordum artık uğraşmıyorum. Yanından geçerken üzerine kırıyorum.
Muayenede bir sürü şeye takıyorlar ama far ayarı vs hafif kusur diye geçiyor. Ciddi anlamda ağır kusur olmalı hatta çakma xenon'lar egzoz gibi bağlanma sebebi olmalı.

ferroo
17-03-2014, 20:35
ben sadece arka sisleri acıp gezerım :D

fatihob
17-03-2014, 20:37
Toyota yaris 2011 model aracim. Ledli stoplari var. 6 tane led, bir kac kez arkadaslarla araclari degisince benim standart stoplarimin bir audiden farksiz oldugunu ne yazik ki farkettim. Artik cok sikisik trafikte el freni kullaniyorum. Yazik arkadakilere. Makyajsiz kasanin stobu var begendigim, ama tampon kismi da farkli. Tampon almaya calistim ama cikmasi bile 500 kagit. Ne yapacagim bilemiyorum.

Bu kadar düşünceli oldugunuz için teşekkürler. Sizin yapabilceğiniz bişi yok malesef sonuçta siz o şekilde almıssınız fabrika orjinalini öyle yapmış. Benim sitemim üreticilere, işin suyunu çıkarmasalar iyidi.

Frid
17-03-2014, 20:38
Bazıları kesinlikle farkında değil. Yanına geçip kibarca uyardığında söndürüyor. Veya uzunları yakınca anlıyor kapatıyorlar.
Bazıları inatçı. Güzel göründüğünü falan düşünüyor aracının. Ne yaparsan yap anlamıyor. Öküz çünkü. Eskiden uzunları falan yakıp taciz ediyordum artık uğraşmıyorum. Yanından geçerken üzerine kırıyorum.
Muayenede bir sürü şeye takıyorlar ama far ayarı vs hafif kusur diye geçiyor. Ciddi anlamda ağır kusur olmalı hatta çakma xenon'lar egzoz gibi bağlanma sebebi olmalı.

ülkede çukursuz setsiz yol mu var ki muayenede far ayarı ağır kusur olsun.

darkmoon
17-03-2014, 20:39
Bundan bahsediyorum trafikde arkanıza böyle ibr araç gelirse iptalsiniz aynalar falan hak getire.. yada karşınızdan gelse daha kötü kısmı kör olursunuz belli bir süre..

http://media.merchantcircle.com/26972771/cayenne%20hid%20top%20and%20bottom%206k_full.jpeg

Bunlarda orjinal D3S 4300K ampülleri çıkartıyorlar yerine D3S 6000k yada 8000k ampül takıyorlar tabi balastlarida dahil..

http://www.ijdmtoy.com/ebay/D3C/D3S_New_06.jpg
http://www.ijdmtoy.com/ebay/D3C/D3S_03.jpg

Schumi
17-03-2014, 20:46
Gözlerim maşallah çok iyidir. Karşıdan gözüme xenon tutsalar etkilenmem nerdeyse. Ama şu mantığı anlamıyorum. Özellikle böyle GTI tayfasında oluyor. Gece yarısı olmuş adam farlarını yakmak yerine park + sis geziyor. Sis de zaten xenon kesin var. Hayır ne oluyor arabası daha mı güzel sanıyor o embesil kişiler. Bu forumdanda tanıdığım en az 10 tane embesil var bu şekilde.

onur_S
17-03-2014, 20:53
Bundan bahsediyorum trafikde arkanıza böyle ibr araç gelirse iptalsiniz aynalar falan hak getire.. yada karşınızdan gelse daha kötü kısmı kör olursunuz belli bir süre..

http://media.merchantcircle.com/26972771/cayenne%20hid%20top%20and%20bottom%206k_full.jpeg

Bunlarda orjinal D3S 4300K ampülleri çıkartıyorlar yerine D3S 6000k yada 8000k ampül takıyorlar tabi balastlarida dahil..

http://www.ijdmtoy.com/ebay/D3C/D3S_New_06.jpg
http://www.ijdmtoy.com/ebay/D3C/D3S_03.jpg

3 kere yazmışsınız ancak kelvin yükseldikçe ışık gücü düşüyor size denk gelenler farı kurcalatırken ayarlarını bozmuş yada ampulu düzgün takamamış olabilirler. Ayrıca yay takan aracını alcaktanlar far ayarını mutlaka yaptırsınlar. Sis farını yakınca arabalar daha sekil olmuyor ancak bunu anlayamıyoruz maalesef toplum olarak saygı sıfır. Cukura girmemek icin yavasladigimda 10 sn icin yemedigimiz korna hareket kalmiyor, herkesin işi acele *** yetiştiriyorlar.

Merthan
17-03-2014, 20:56
Gözlerim maşallah çok iyidir. Karşıdan gözüme xenon tutsalar etkilenmem nerdeyse. Ama şu mantığı anlamıyorum. Özellikle böyle GTI tayfasında oluyor. Gece yarısı olmuş adam farlarını yakmak yerine park + sis geziyor. Sis de zaten xenon kesin var. Hayır ne oluyor arabası daha mı güzel sanıyor o embesil kişiler. Bu forumdanda tanıdığım en az 10 tane embesil var bu şekilde.
Bu şekilde en çok gördüğüm araçlar taksiciler,dolmuşlar ve civicciler. Tüm arabalar birbirinin kopyası gibi,park ve xenon sis!
Kimse sölemiyormu böyle insanlara apaçi dendiğini?

Chn53
17-03-2014, 21:02
3 numara en koyusundan film çektirdim rahatım :D arkadan projektor tutsalar yine gozumu almaz :D

aykutsafakyaman
17-03-2014, 21:05
O connectlere öyle güzel sövüyorum ki . Yanına geliyorum babam yaşında adam . Belki salak diyceksiniz ama bizim symbol ün arka sislerinin nasıl açıldığını geçen hafta öğrendim . Sisleri de gerekmedikçe kullanmıyorum . Tofaşlar zaten zenonların daimi kullanıcısı onlara ayrı sövüyorum.

Emre Akçay
17-03-2014, 21:06
Arka cam filmli ve karartmalı ayna var aracımda. Ona rağmen dün gece arkadan kısalarla gelen bir vatandaşın farı tavanımdan çıkıyordu. Bende arka çakar sis ne varsa açtım. :)

Kutluhan
17-03-2014, 21:06
4-5 ay önce insignia varken istanbul'dan Ankara'ya doğru yola çıktım gece 1-2 gibi arabada annem,babam var nese far ayarım bozuktu bende farkındayım tabi servise götürdüm (maslak çiftkurtlar) dedilerki bu afl olduğundan ayar yapılmıyo kendi yolun ve yükün durumuna göre ayarlar saçma geldi, nese dedim Ankara'da hallederim ince ince gidiyorum aynı şeritte uzun süre gitmiyorum tabi önümdekinin gözünü alıyor diye, bide paso 4'lüler açık yanıyor. Yavaş gidince millet rahatsız olduğu için biraz hızlanalım dedi babam bende 130-140 ort. gidiyorum, 10 dk önce geçtiğim Latitude 34 fyd sonu 15 ya da 16 plakası bu dayım kafaya takmış bizi rahatsız edicek sürekli takip ediyor beni ben hızlanıyorum oda hızlanıyor ben yavaşlıyorum oda yavaşlıyor bizimkilere yansıtmadım paso gözüm aynalarda böyle böyle körfez'den boluya kadar geldik, tünel çıkısında bu adam sollamak için hızlandı bende yol verdim tabi önüme geçti ben 130 civarı gidiyorum hala bu herif dip fren yaptı bende sağ sol kaymalar esp- abs çok şükür topladık. Tünelden sonra bolu'dan otobana bağlantı sapağı var ordan 1 tane siyah insignia turbo geldi içinde 4-5 tane yarma hızımız 210-220 arabada annem paso ağlamakta, babam polis arıyor adamlar biz bişey yapamayız tarzı konuşmalar vs. Nese bu sonradan türüyen insignia ben orta şeritteyken soldan benim önüme bulunduğum şeride doğru çapraz şekilde kırdı, çok şükür zamanında frenle falan kurtardık nese ben emniyete kadar geldim sonra sola attım kendimi gaz kesmeden Kızılcahamam kadar geldik yol çalışması vardı karşı şeride geçirdi bizi karayolları ordan artık kendimi gelen arabaların üstüne attım yol yapımı boyunca milletin üstüne sürdüm onlar arkada kaldı çalışmadan sonra ilk sapaktan sonra otoyoldan çıktım. Başımıza bişey gelmeden kurtardık.

Başıma böyle bir olay geldi aman diyim farlarınıza ve ayarlarınıza dikkat edin piyasada manyak çok.

emrese
17-03-2014, 21:13
astramı aldığım gün kısalardaki 6000 xenonları çıkardığımda elektrikci arkadaş çok şaşırmıştı; çünkü ampüller, far kapakları, dahil 80 tl vermiştim adam 50 daha ver sislere xenon al demişti yorumları gördükçe yaptığım hareketin ne kadar doğru olduğunu bir daha anladım

SGTI
17-03-2014, 21:16

Geçen sıkışık trafikte s600 geldi denk geldinizmi bilmiyorum ama sağıma sinyal verdiğim gibi girdim öbür şeride.Stopları yandımı bildiğin kör oluyorsun.Bu tip araçlarda fabrikasyon olarak aşırı kuvvetli

MCN21
17-03-2014, 21:19
Sonuna kadar takiliyorum arka cam koyu ustune film var dikiz aynasi karartmali birazcik onune geciyor en azindan yan aynalara vurana kadar isik !!! Ama her sekilde arabanin icin gunduz gibi oluyor ! Birde o yuksek servisler transporterlar sprinterlar takti mi etmedigim laf kalmiyor
Edit : arka sis farlarini acanlara girmiyorum bile ! Bide sikisik trafik oldu mu kacicak yerinizde olmuyor gozler iptal

GörkemT.
17-03-2014, 22:13
aracımın farlarını otomatiğe aldıgım ıcın gunduzlerı ledler kendılıgınden yanıyor gece de kısalarım o sis acıpta gezenlere dicek söz yok bosuna gunaha girmeye gerek yok dengesızler yuzunden gerektıgınce uzunlarımı kullanmamaya bıle özen gösterıyorum.

Schumi
17-03-2014, 22:25
Bu şekilde en çok gördüğüm araçlar taksiciler,dolmuşlar ve civicciler. Tüm arabalar birbirinin kopyası gibi,park ve xenon sis!
Kimse sölemiyormu böyle insanlara apaçi dendiğini?

Yakın arkadaşım var. Apaçisin diyorum. Ne alakası var önümü böyle görüyorum diyo. Apaçi işte.

sanctuary35
17-03-2014, 22:28
allah arka sis açanların tekerini düz bastırmasın.

imprezaWRC
17-03-2014, 22:37
Işık topu gibi gezenler, birde soba borusu kılıklı egzozu scooter'a takanlar bitmediler.

İçimden, ışık topu gibi gezenlerin gözlerine 24 saat xenon far tutmak; soba borusu egzoz ile gezenleride komple o egzoza oturtmak geliyor.

Yigit-Y
17-03-2014, 22:40
ne zaman arka sisi açık bir araç olsa önümde bende nezaketen uzunlarımı esirgemem ondan :)

Risendark
17-03-2014, 22:40
arka sis açanların hepsinin allah belasını versin.ama gündüz amerikan park ve sis gezerim görüntüsü hoşuma gidiyor.heralde gündüzde göz almıyodur. gece normal farlarımı yakarım adam akıllı kimsenin gözünü almadan önümü göre göre giderim.

sertac1
17-03-2014, 22:54
Geçtiğimiz günlerde bir jeep öyle bir açmış ki farlarını xenon birde zaten alerjim var kaza yapıyordum Son anda kurtardım arkasından bir ton küfür ettim insanların zevki yüzünden bizler zarar görmek zorunda değiliz.

-aykt-
17-03-2014, 22:55
Aracimin farlari buzcam ve normal sari ampul var gece gunduz surekli aciktir benim. Inanin gunduz far cok onemli, ondeki arac tarafindan hemen farkediliyorsunuz. Ama sisler konusunda hemfikiriz.

Onur Fatih
17-03-2014, 22:57
Aynen bende arka sisleri açanlara arkadan uzunları açıyorum bekliyorum öyle geçmeden. Görgüsüz bunlar eğer varsa aramızda bu şekil dolaşan kiii illa vardır sizede bu lafım beyler..

Onurkk06
17-03-2014, 23:18
Walla bu işin şahini tofaşı kalmadı artık geçen leoncunun biri hem arka sisleri açmış bide frene basınca ortada kocaman led koymuş f1 çakar hesabı böylelerinin foto yada videosunu çekip ceza almasını sağlayamıyomuyuz acaba

Red10
17-03-2014, 23:18
benim arka sisim açık olabiliyor bazen ama stoplarımda folyo var dikkat çekmiyo :D

zübeyir
17-03-2014, 23:21
Ben bunu yapanların arkasına geçip uzunları yakıyorum deliriyolar.sonra çamı açığ srnin açtığın sisle çakma xenonun da aynısını bana yapıyor diyorum.basıp gidiyorum.birda uzunları açık unutam ablalar varki onları konuşmuyorum bile

TolgaEsentepe
17-03-2014, 23:28
maşallah forumda merceksiz fara xenon takan kimse yokmuş :) arka sis, ön sis sinir bozucu ama merceksiz farıma xenon kullanıyorum en aşağı getiriyorum ayarı kimsenin uyardığı olmadı şu ana kadar.. Forumda tek çakma zenonlu olmakta farklı bir duyguymuş........

.::EmrE::.
17-03-2014, 23:35
Arka sis farına bende gıcık oluyorum. Sadece yağmurlu havalarda,otobanda açıyorum, hatta o da trafik sıkıştıgı zaman direk kapatıyorum. Arkadan gelen patlar diye endişe ediyorum nedense yağmurlu havalarda.

Onun dışında sis farı olan aracım kalmadı, (hoş apaçi yıllarımdan kalma Corsa'da malesef hala 10bin K xenon kısa ve sis var peder ısrarla para harcamamak için değiştirmese de) o yüzden öyle bir derdim yok.

sagi
18-03-2014, 00:14
arka sis açana uzunları dayarım, arkamda projektör geliyosa fıskiyenin tekini ayarlardım arkaya cam suyu attırıyorum :D :D :D

Risendark
18-03-2014, 00:29
arka sis açana uzunları dayarım, arkamda projektör geliyosa fıskiyenin tekini ayarlardım arkaya cam suyu attırıyorum :D :D :D

hahahahahaha bu iyiydi :D :D :D

ErBAY
18-03-2014, 00:29
merceksz fara xenon takarlar birrde farn şapkasini cikatirla ustne arka sisleri yaknca ogn kazandgim tum sevap pointler gnah point olrak geri dönyr :D

Mertİ.
18-03-2014, 03:20
en çok göz alanlar şuan benim için "11 "12 sonrası a4 a6 fren lambaları arkasında durulmayacak gibi. zaten arka sis yakana ne bi ceza var nede uyaran. bilinçsiz yapan fordlarda çok onu bilyorumda, park sis, uzunlar acik gezen cahil çok.

turbo&quattro
18-03-2014, 03:32
Trafikte ozellikle gunduzleri uzunlarla gidenlere ayar oluyorum bende. Hee birde toyota prius . Toyota muhendisleri nasil insanlari kor ederiz diye uzunca dusunmus olmalilar o ledleri koyarken. Dur kalk trafikte direkt kor ediyor .

darkmoon
18-03-2014, 07:51
3 kere yazmışsınız ancak kelvin yükseldikçe ışık gücü düşüyor size denk gelenler farı kurcalatırken ayarlarını bozmuş yada ampulu düzgün takamamış olabilirler. Ayrıca yay takan aracını alcaktanlar far ayarını mutlaka yaptırsınlar. Sis farını yakınca arabalar daha sekil olmuyor ancak bunu anlayamıyoruz maalesef toplum olarak saygı sıfır. Cukura girmemek icin yavasladigimda 10 sn icin yemedigimiz korna hareket kalmiyor, herkesin işi acele *** yetiştiriyorlar.

ışıma azalır parlaklık artar kelvin yükseldikçe size şöyle diyim 30000 k xenon yada 12000k xenon farlı arabanın içinde önünüzü göremessiniz adam gibi aydınlatmaz ışıma sıfırdır ama dışardan aracın karşısında yakından kör olursunuz projektor spot ışığı gibi yanar.. bunlarda aynı hesap üstelik orjinal bixenon olduğu için halgojen xenonlara göre çok daha parlak yanıyorlar.

Anıl E.
18-03-2014, 08:15
Maşallah forumda herkes günlük gülistanlık yapmış bu işi şimdiye kadar. Beyler bazılarınız gerçekten çok komik yorumlar yapıyor bu kadar büyütmeyin. Tamam arka sis açmak falan gerçekten sinir bozucu ama hiç mi bu zamana kadar merceksiz fara xenon takanınız olmadı ? Ne yapalım yani farımız merceksizse mesela xenon takmayalım mı ? Benim leon merceksizdi xenon vardı Bir Alllahın kulundan da tepki almadım farların gözlerimi alıyor diye . Aksine sarı sarı farlar gözümü aldı şimdiye kadar .

Valla forum sitesi olmaktan ziyade forum donanımhaber'e dönüyoruz yavaştan :)

ikuybu
18-03-2014, 08:17
Allah karartmalı dikiz aynası olmayanların yardımcısı olsun.

Emre Ekrem
18-03-2014, 08:28
Birde far camları çizgili olan "örnek; kuş grubu" araçlar var, onlar felaket göz alıyor. Bende hep merak ederim bu durumların arkasında nasıl bir psikoloji var.

E46
18-03-2014, 08:32
hepsine kılım çok amele görünüyolar tam amele işi bu sis açan ezik ezik çakma xenon takan adamlar. dışardan toplumun kendilerine nası baktıklarını görseler oturup ağlarlar

+soner
18-03-2014, 08:33
Özellikle Fiat Ducatolar çok rahatsız edici oluyor.Far ayarları sanırım fabrika çıkışı hatalı kısalarda da uzunlarda da göz alıcı.

E46
18-03-2014, 08:40
gece şürüş gözlüğü aldım ama oda bi yere kadar

HaKo
18-03-2014, 09:06

106 lar civicler , park sis ,ya da 1000k xenon sis + arka sis açık , yanlar sinyaller sarı yanıyor. Bazılarının içinde de mor ışık yanıyor.

HaKo
18-03-2014, 09:12

hahaha iyi güldüm buna :)

HaKo
18-03-2014, 09:16
Maşallah forumda herkes günlük gülistanlık yapmış bu işi şimdiye kadar. Beyler bazılarınız gerçekten çok komik yorumlar yapıyor bu kadar büyütmeyin. Tamam arka sis açmak falan gerçekten sinir bozucu ama hiç mi bu zamana kadar merceksiz fara xenon takanınız olmadı ? Ne yapalım yani farımız merceksizse mesela xenon takmayalım mı ? Benim leon merceksizdi xenon vardı Bir Alllahın kulundan da tepki almadım farların gözlerimi alıyor diye . Aksine sarı sarı farlar gözümü aldı şimdiye kadar .

benimde leonum vardı 2007 senesinde bende o çakma zenonlardan takmıştım o zaman , 1 sene de öyle gezdim ama o zaman mercek falan yoktu o zamanın şartlarında bu kadar her şeyi yaptırmak kolay değildi, şu an 2014 senesindeyiz ve evet bence takmamalısın üretici arabana far koymuş zaten aydınlatıyor o da olmadı aftermarket mercekli far zebil gibi her markaya modele var nerdeyse , o da yoksa elle yapan bir sürü insan var sanayide. benim gözlerimi de sinirlerimi de bozmak zorunda değilsin hoşuna gittiği için.

He sitede takan eden illaki vardır onu bilemem.

darkmoon
18-03-2014, 09:18
avrupalı hybrid diyor biz çakma zaten burda kaybediyoruz direk kurtaramıyoruz :)

halbuki halojen farda güzel bir mercek uygulaması + far ayarı gerekirse pleksi değişimi ile göz almayan sürücününde görüşünü çok kuvvetlendiricek bir far sistemi elde edilebilinir.

ama yapan kim tak xenonu bak yoluna başkasının gözü gitmiş kime ne ??

Day Walker
18-03-2014, 09:20
Benimde 2007 yılında Corollam da mercek yoktu bende xenon takmıştım.

FIRFIR
18-03-2014, 09:45
aynadan gözümü alan oluyorsa arka sisi açarım kaparım bişiler anlatmaya çalışırım hemen arkasına gecip uzunları acarım şerit değiştirir önümü açar basar giderim...Servis minibüsleride normal araça göre yüksek oldugundan inanılmaz göz alıyor,ülkemizde nasıl bir muayene , far ayar ünitesi varsa hiç fayda etmiyor...Araç mühendisleri düşünememiş o yaptıgı ledi renkli ampulleri sen değiştiriyorsun...bitmez bu furya...:Deli::Deli::Deli:

semsialtunbas
18-03-2014, 09:50
benden de sağlam küfür yiyorlar. bkz. kelvinine so*tuğum , far ayarını s**tiğim

imprezaWRC
18-03-2014, 10:05

Şahsım adına, bugüne kadar kullandığım otomobillerin orijinalinde hangi far sistemi var ise onu kullandım. Çakma xenonlarla hiç işim olmadı, olmazda.

Özellikle merceksiz fara sonradan xenon takılması durumunda, cut-off çizgisini tutturmanız çok zor. Velevki tutturdun, regulasyon gereği otm. far yükseklik ayarı aracında yok ise, araç yüke bindiğinde, tümseklerden geçerken, yokuş yukarı çıktığında..vs'de hep karşı yönden gelenin ve önünde gidenlerin gözlerine tecavüz edersin. Yine regulasyon gereği far yıkama olması gerekiyor; çünkü farlar kirlendiğinde de düzensiz ışık saçılması olur ve yine karşı yönden gelenlerin ve önünde gidenlerin gözlerine tecavüz edersin.

Mercekli farların içinde cut off çizgisini tutturmak için bir zımbırtı var. Ama o farıda uzaylılarla haberleşmek adına gökyüzüne doğru ayarlarsan o zımbırtıda bir halta yaramaz.

Hadi başkasına saygı yok, birader kendi güvenliğinde mi önemsiz, önünde sürekli parlayan bir yol, ampulden çıkan fazla ısı nedeniyle ampul soketinin yanması, farın gereksiz ısınması, kablolara aşırı yük binmesi ve nihayetinde de olası bir yangın hiç mi endişelendirmiyor.

aTaBeY
18-03-2014, 10:12
Arka sis açanlara kesinlikle bir terslik yaparım caddede ya sıkıştırırım yada arkadan uzunlar açık giderim. Son zamanlarda gözümde rahatsızlık var zaten geceleri bunuda görünce dayanamıyorum. Ha bende 24 saat NORMAL farları açık gezenlerdenim el alışkanlığı oldu artık standart bir araç bile olsa farları yakarım ilk.

Anıl E.
18-03-2014, 10:24
Ben merceksiz farlarımda xenon varken kimsenin sinirini bozmadım kimseden de küfür şeklinde sellektör yemedim. Allaha şükür müptezel değiliz apaçi değiliz ,arkadaşlarımızla bile deneriz göz alıyor mu diye . Şu an typer'ım da mercekli farlar takılı ona xenon bile takmadım geziyorum böyle .

Seven7
18-03-2014, 11:04
arka sis açanların hepsinin allah belasını versin.ama gündüz amerikan park ve sis gezerim görüntüsü hoşuma gidiyor.heralde gündüzde göz almıyodur. gece normal farlarımı yakarım adam akıllı kimsenin gözünü almadan önümü göre göre giderim.

Senin de sevmediğin bir şeyse bela oku, senin sevdiğin bir şeyse masum göster. :icon_tup:

Dookan
18-03-2014, 11:09
hiç bir zaman sis farı kullanmam sis li günde bile gereksiz bir far olduğunu düşünüyorum.

ama arabayı çalıştırır çalıştırmaz direk farları yakarım.yeni bi araba aldım şimdi astra gtc zenonsuz.bu arabayla yakmıyorum tabi utancımdan

Risendark
18-03-2014, 11:15
Senin de sevmediğin bir şeyse bela oku, senin sevdiğin bir şeyse masum göster. :icon_tup:

AYNEN ;) :icon_tup:

Octane
18-03-2014, 11:50

Merceksiz fara hiç bir zaman xenon takmadım. Farın merceksizse xenon takma evet. Biz de bunu diyoruz.

0M42
18-03-2014, 11:50
Neden insanların yaptığı şeyler size batıyor ki ? Adam farını da açar sisinide göze almadıktan sonra rahatsızlık vermedikten sonra kime kalmış elalemin farı sisi..

M3CSL
18-03-2014, 11:55
Abartmamakta fayda var her zamanki gibi, toplum olarak olayları abartırız her zaman duygusalız tabi:)
Arka sisi bilmeyipte açan çok kişi var yada yolda daha iyi fark edildiğini sanan,, rahatsız ediceğini bile bile açan kişi sayısı sanmıorum sanıldığı kadar olsun..

ön sis için haklısınız şekil için/yolu daha iyi görmek için yakanlar çok, ancak yeni gündüz farları gibi yanan sisler var etrafta, benim gözümde gündüz farından hiç farkı yok..

Rec.O
18-03-2014, 11:57
Bu konuya bende sinir oluyorum burdaki çoğu kişi herkes için demiyorum ama zamanında xenon takmıştır aracına.. arka sise gerçekten bende sinir oluyorum migrenim olduğundan dolayı aşırı rahatsız ediyor beni. Peugeot partnere son zaman mercek taktık güzelce ayarladık kaç defa önüne geçip denedim başka bir arkadaşıma arabayı verip onun aracıyla karşılaştırıp baktım sıkıntı yoktu. Birde bu alışkanlıktır bende araca ilk bine binmez farları acarım, ön sis ve arka sisleri kesinlikle sevmiyorum ve açanada sövüyorum..

HaKo
18-03-2014, 12:13
Neden insanların yaptığı şeyler size batıyor ki ? Adam farını da açar sisinide göze almadıktan sonra rahatsızlık vermedikten sonra kime kalmış elalemin farı sisi..

Göz almadıktan sonra diyosun gözümüzü almasa burda bu konuyu açıp konuşmayız değil mi ? Boş konuşmuşsun kimseye bişeyin battığı yok.

flexamin
18-03-2014, 12:37
geçen akşam üstüydü hava hafif hafif kararıyordu 1 tane şahinci far sis 30.000k xenon ları açmış gelio acaip rahatsız etti bende birden farlarımı kapadım açtım ani fren yaptım zanneti :) nasıl cayırtı koptu mal'dan.

arka sisleri açanada direk uzun + sisleri açıyorum.. bazılarına bu yetiyor da bazılarına yetmiyor onlara da şu ralli araçlarındaki kocaman lambalardan takıp açmak lazım:)

0M42
18-03-2014, 13:21
Göz almadıktan sonra diyosun gözümüzü almasa burda bu konuyu açıp konuşmayız değil mi ? Boş konuşmuşsun kimseye bişeyin battığı yok.

Sana hitaben yazmadım neden üzerine aldın konu sahibisin diyemi ? Konudaki mesajları iyi oku olur olmadık millete giydirenler var sözüm onlara..

bkaraca
18-03-2014, 13:51
Bende gereksiz yere sis farı açanlara ve ayarsiz (cakma xenon , halojen) farlara acaip kıl oluyorum.Şimdi benim anlamadığım bunu yapanlar, karşıdan yada arkadan gelen sisli bir araçtan rahatsızlık duyup başkalarını da rahatsız edebilceklerini düşünmüyorlar mı ?

eanday
18-03-2014, 13:57
Ben gece gündüz ön siste acıyorum arka siste acıyorum fakat önlere tam yere bakar şekilde ayar yaptırdım arkalarada düşük watt ampul taktırdım yani normal park lambasından farkı yok. Ben oldum olası severim ön sis arka sis yakmasını görünüş olarak hoşuma gider fakat bugüne kadar ne kimseden küfür yedim nede kimseyi rahatsız ettim.

Beni uyuz eden genelde servisciler cunku hergün iş çıkış saati baya bi trafikte denk gelmiş oluyorum. Farları cok yukarda ve bnm arac hem basık hem hb olunca farları tam agzımda yanıyor resmen :) hele bide cakma xenon varsa hemen yol veriyorum cünkü 3-5 dk sonra migrenim tutmaya başlıyor malesef

hakotech
18-03-2014, 14:14
Trafikte ön sislerimide yakarım,arka sislerimide yakarım,gece bazen uzunlarımı açar dolaşırım,karşı şeritten gelen selektör atar kapat diye..umrumda olmaz,yol benim dilmi arabada benim,ister acar dolasırım istersem açmam..arka sislerimden rahatsız olan varsa sagdan soldan aksın defolup gıtsın arkamdan,vay efendim arkamdaki rahatsız olucak diye ben aracımın o müthiş görünümünden ödünmü vericem !! Biri gelip beni uyarmaya çalışıcak arkadan uzunları yakıcakta ben kayıtsız kalıcam !!! İndirir direk girişirim,kimene lan ben istersem yakarım !! 90km ile gidilecek yerde önüm açık dahi olsa 30 la giderim !! Keyif benim dilmi ?? Yol yapımında vergimi vermişin adam yapmış yolu,basmışım oarayı almışım ledli arabayı açacam tabi !!! Milletin başı ağrıyomuş !!! Banane lan çıkma ozaman trafiğe !!
Neyse,ben arka sislerim ön sislerim ledlerim projektörlerim ne varsa açar gezerim,artizlik yapan olursa kendi bilir..hadi bakıymmmm...

İlk okuduğunuzda suratınızın şeklini çok merak ediyorum,orda olma isterdim,şaka lan şaka :D

yilmazcatalbas
18-03-2014, 14:26
çok küfrediyorum çoook

Gko
18-03-2014, 14:30
Valla.bazilarinin farlari arkadan oyle bi geliyo ki ayna gozumu mahvediyo bende arka sisleri acip yol vermiyorum

burak_2885
18-03-2014, 14:38
Trafikte ön sislerimide yakarım,arka sislerimide yakarım,gece bazen uzunlarımı açar dolaşırım,karşı şeritten gelen selektör atar kapat diye..umrumda olmaz,yol benim dilmi arabada benim,ister acar dolasırım istersem açmam..arka sislerimden rahatsız olan varsa sagdan soldan aksın defolup gıtsın arkamdan,vay efendim arkamdaki rahatsız olucak diye ben aracımın o müthiş görünümünden ödünmü vericem !! Biri gelip beni uyarmaya çalışıcak arkadan uzunları yakıcakta ben kayıtsız kalıcam !!! İndirir direk girişirim,kimene lan ben istersem yakarım !! 90km ile gidilecek yerde önüm açık dahi olsa 30 la giderim !! Keyif benim dilmi ?? Yol yapımında vergimi vermişin adam yapmış yolu,basmışım oarayı almışım ledli arabayı açacam tabi !!! Milletin başı ağrıyomuş !!! Banane lan çıkma ozaman trafiğe !!
Neyse,ben arka sislerim ön sislerim ledlerim projektörlerim ne varsa açar gezerim,artizlik yapan olursa kendi bilir..hadi bakıymmmm...

İlk okuduğunuzda suratınızın şeklini çok merak ediyorum,orda olma isterdim,şaka lan şaka :D

:confused::confused::eek::eek::eek::soru::soru: :soru: :p:o:D:D:icon_tup::cool: Olay tamamen buydu abi :D

arda-m
18-03-2014, 15:06
şu fiat ducatoları tasarlayan mühendise öyle bir sövüyorum ki far far değil sanki stadların kullandığı havuz sistemi ...

FatihR.
18-03-2014, 16:44
Valla farım merceksiz ama xenon taktım. ampulun şapkaları oldugu içinmi bilmiyorum göz almıyo özellikle kendim denedim bende rahatsız olurum normalde. Ama benim ki rahatsız etmiyo eder diyede farı aşağı indiriyorum. 2 numaraya.

semih
18-03-2014, 19:43
bugün eve dönüşte en sol şeritte 508 arka sisleri açık,sonra sağa geçtim pembe sisli ducato,ondan sonra bi sağa daha geçtim bi tane doblo ama kör ediyor adamı.. bu konudan sonra mı dikkat etmeye başladım pek bilmiyorum ama insan eve girerken bi sinirli bi stresli oluyor bu tipler yüzünden.

Sefa_vts
19-03-2014, 12:53

Güzel ironi.. Lakin..

Bold olan kısmı yanlış düşünüyorsunuz.. e-5 içinse bu dediğiniz 30-90 arası gitmek serbest ve kurallar dahilinde.. bende bu düşünceyi anlamıyorum.. Gerek otobanda gerekse diğer ana harterlerde yavaş giden bir araç eğer ağır vasıta ise kimse sellektör vs atmazken( gidemediğini ya da gidemeyeceğini bildiğinden) Aynı hızla binek araç gidince verilen tepkiler anlamsızlaşıyor.. ben e-5 te 60-65 km/h seyehat ediyorum örneğin.. Aracım en az o km lerde yakıyor çünkü..

Le10ur
19-03-2014, 13:03
amerıkan parklarda on arka sıslerı acarlar cok sekılsınız ya hımımaaaaaaaa :)

Runo
19-03-2014, 13:13
Ben akşamları hep sis yakarım doblo da acayip hoşuma gider. Sis farı küçük ve yuvarlak olduğu için rahatsız etmiyo kimseyi, kendini aydınlatıyo desem yeridir, sadece görselliğini seviyorum.

Ama mesela bi accentim olsa kısaca sis farı enlemesine uzayan bir aracım olsa yakmam etrafa çok yayıldığı için.

Bir örnek daha vereyim mercek zenonlu ml320'de de hayatta sisleri yakmam sadece far açık gezerim. İş biraz görselliğe bakıyo benim kendi çapımda

Edit: arka sis yakana ve göz bozan zenonlara bende çok deli oluyorum

HaKo
19-03-2014, 13:19
Güzel ironi.. Lakin..

Bold olan kısmı yanlış düşünüyorsunuz.. e-5 içinse bu dediğiniz 30-90 arası gitmek serbest ve kurallar dahilinde.. bende bu düşünceyi anlamıyorum.. Gerek otobanda gerekse diğer ana harterlerde yavaş giden bir araç eğer ağır vasıta ise kimse sellektör vs atmazken( gidemediğini ya da gidemeyeceğini bildiğinden) Aynı hızla binek araç gidince verilen tepkiler anlamsızlaşıyor.. ben e-5 te 60-65 km/h seyehat ediyorum örneğin.. Aracım en az o km lerde yakıyor çünkü..

30 la gitmek serbest diye de en sol şeritten o süratle gidilmez ama. En sağdan gidene pek tepki gösterileceğini sanmam.

HaKo
19-03-2014, 13:20
Ne güzel sitede sis açanların hepsi ya ayarlatmış ya da rahatsız etmediğini düşünüyor :) Öyle değil ama durum maalesef.

tuner faruk
19-03-2014, 13:26
Farım açık gezerim genelde alışkanlık ama bugüne kadar hiç bir arabamda Xenon olmadı hatta aldığım aracın üstünde geleni bile söküp attım orjinal ampulle açık geziyorum. Far sis xenon olayına ticari araçlardaki xenonlara ve arka sise takık durumdayım arka sisi açık olanın arkasından uzunu genelde açarım ben rahatsız oluyorsam oda rahatsız olana kadarda kapatmam CRX in arkası komple cam ve migren hastasıyım arkadan gelen ışık için E-5 de trafik ortasında durup arkamdakini uyardığım çok olmuştur ama ciddi anlamda sıkıntılıyım bu hususta

Berkan
19-03-2014, 13:27
Güzel ironi.. Lakin..

lan foruma girmeye girmeye altını okumamıssın sazan.avi :D

levent
19-03-2014, 13:56
Benim diyeceklerim belli,

Birisi farım da açık yolum da sloganını eleştirmiş fakat, Avrupa da dahil olmak üzere bir çok ülkede gündüzleri kısa far açmak zorunludur (Kanada spec araçlarda yıllardan beri gündüz farı standart sunulur). Karşıdan gelenin belirginliğini ciddi şekilde arttırır. 90'lı yılların ortasında amcam yurt dışında farı yakmadığı için ceza yediğinden beri özellikle uzun yolda kısa farlarımız hep yanar bizim de.

Zaten bu yüzden gündüz farları artık günümüz standartlarına yerleşti araçlar üzerinde.

Sövmek, saymak, xenonu retina oyanlara arka sis yakmak, panik fren yapmak fayda etmiyor artık. Ben kenara çekilip yol veriyorum genelde, Polis'in bununla ilgili yaptırım yapma zamanı geldi de geçiyor aslında. Trafiği tehlikeye düşürecek teknik değişiklik olarak nitelendirilmeli. Egzoz sesinin milleti uyandırmasından daha kötü bu çakma xenon olayı ki anlık körlük yaşatıyor insana.

İçimden aklıma gelen tüm yakınlarını anıyorum kısacası, bir de yol veriyorum.

Ayarsız halojenler bir yere kadar tölare edilebilir bence ancak xenon, siste xenon, arka sis yakıp gezenlerin Allah cezasını tez zamanda versin, evlerine ateş salsın..

HONDAHAN
19-03-2014, 14:04
Benim de takıntılı olduğum bir konu olduğu için 9 sayfayı da okudum da arkadaşlar arkadan gelen bilmemkaçbin K lar için çoğunluk kenara çekiliyorum diyor .! Neden ? La o zevzekler de sen kenara çekil diye farlarını öyle yapıyor işte. Bilhassa servisçiler. Servise yetişsin diye kelle koltukta gittiği yetmiyor, bir de göz tecavüzcüsü farlarıyla dibinize kadar giriyor ki çekilin de gitsin diye. Yapmayın, yol vermeyin bunlara.
Bir de bir arkadaş FD6 lardan bahsetmiş, evet xenon ve merceksiz ama bu fabrikasyon böyle olduğundan farın yapısı da ona göre. Tek bir kişiden ne şikayet aldım, ne de duydum. Artı otomatik yükseklik ayarlı.
Ben ise ; arka sis yakanlara uzunlarımı çakıyorum, ön sislerimide gündüz farı niyetine sadece gündüz açıyorum. Birçok yeni nesil aracın gündüz ledlerinin yarısı kadar bile göz almıyor.
Arka cam fıskiyesini ters çevirmek te efsane diyorum ;)

Sefa_vts
19-03-2014, 15:10
30 la gitmek serbest diye de en sol şeritten o süratle gidilmez ama. En sağdan gidene pek tepki gösterileceğini sanmam.

Şerit belirtmeyince siz genel bir serzeniş sandım o kısmı tabiki doğru :)

lan foruma girmeye girmeye altını okumamıssın sazan.avi :D

Ahahaha sazan.avi ne olm gizli porno torrenti gibi :D

arifozcelik
20-03-2014, 05:23
seviyorum şu çakma xenon takanları ve tofaş gibi desenli camı olupda xenon takanları bir gün birini iyi sevecem...... ön sisler çoğu araçta rahatsız etmiyor ama yağaşlı favada yol ıslakken yolun parlaması beni kudurtuyor en gıcık olduğum olay arka sisleri v.s. güçlendirip kırmızı nokta gibi önümde gidip dikiz aynasının yerini bilmediği için geçmeme olanak vermeyen dıııııııt.... (siz anladınız onu) birde ducato ve kardeşlerinin farları orta dikiz aynasından arabanın içini o kadar iyi aydınlatıyorki arabada birşey düşüren olursa bir ducato bulayımda onun ışığıyla düşen eşyayı buluruz diyesim geliyor, birde bu sınıfdaki araç şoförlerinin yakın takibde bulunması işi dahada çekilmez hale getiriyor

Mertİ.
20-03-2014, 05:39
Ben akşamları hep sis yakarım doblo da acayip hoşuma gider. Sis farı küçük ve yuvarlak olduğu için rahatsız etmiyo kimseyi, kendini aydınlatıyo desem yeridir, sadece görselliğini seviyorum.

Ama mesela bi accentim olsa kısaca sis farı enlemesine uzayan bir aracım olsa yakmam etrafa çok yayıldığı için.

Bir örnek daha vereyim mercek zenonlu ml320'de de hayatta sisleri yakmam sadece far açık gezerim. İş biraz görselliğe bakıyo benim kendi çapımda

Edit: arka sis yakana ve göz bozan zenonlara bende çok deli oluyorum

onur hepsi aynı yanıyo açma boşver sis farını sen sürerken gömüyosunda karşıdan gelen harbi yamuluyo. sis farınında görselliğe güzellik kattığı zamanlar 2007 2008 senesiydi kişiye göre:D ben göz almasın diye 2007 de arabama vw caddy sis farı koydurmuştum mercekliydi onlarınki.

Faruk_Vtec
20-03-2014, 08:42
gunduzlerı amerıkan parkla takılıorm.. (sıs yakanlarda bı sorun teşkıl etmıo, audının renoların gunduz farları normal sıs farlarından daha parlak yanıo)

yağışlı havalarda kısa farlarımı yakarım, yağmur ıster ıstemez goruş açısını engellıo yada gözden kaçan bışyler oluo ve kaza rıskını arttırıo, bı kaç kere kor noktada kalan aracı kısa farları yanması sayesnde fark ettım, hava gunduz bıle olsa(ozellıkle sıyah araç sahıplerı) hava kapalı oldğu zmn araçları görmek daha zor oluo, park sıs yada kısaları yakarak araç kullanmakta fayda var..

arkadaşlarında dedğı gıbı kımı ülkelerde mecburı kısa farlarla seyahat etmek ve araştırma yaparsanız gunduz kısa farları yakmanın kaza rıskını azalttığını goreceksınız..

arka sıste herkes hemfıkır oldğu ıçın ona yorum yapmıorm.. :)

Yiğit G.
20-03-2014, 12:25
orjinal ön sisler göz almaz.Sislere xenon takıldıgında göz alıyor ama onuda biraz açısı yere baktırılırsa sorun olacagını sanmıyorum şunun gibi.Ben çok rahatsız olmuyorum genelde xenon sislerden

http://img.donanimhaber.com/upfiles/1482015/816e568e-d122-4a74-85fc-dfed641a3769.jpg

Benim ön zenonlarla sorunum yokta arkaya sislerini açanlara deli oluyorum.O nasıl bir göz almadır.Bu arada sadece benmi dikkat ettim bilmiyorum bazı yeni araçların arka stopları çok fena göz alıyor frene basıldıgında.Işıklarda falan durdugumda kör olacam sanıyorum hani sis mis hak getire.

Birde arka sis farlarını çift yapıp ikisinide yakanlar var misal

http://www.davulanahtari.com/clio3/myworks/sisfarlari/devrim_clio3_arkasislambasi-14.jpg

http://b1302.hizliresim.com/16/3/jr0n8.jpg

darkmoon
20-03-2014, 14:40
iş dönüp dolaşıp eğitime geliyor eğitimsiz oldunmu altında 500 bin tl lik araç oldumu ondada göz aldırıyorsun altında 10 bin tl lik araç oldumu ondada göz aldırıyorsun..

bu a dan z ye her araç için geçerli yeni eski fark etmez.. bixenon çakma fark etmez..

GokhanG
20-03-2014, 15:57
az yakıyor ondan öyle geziyorlar :)

kutaskullar
20-03-2014, 19:43
Benim aracımda halojen sarı far var standart ve ayarlı, ön sislerim yok arka sisim solda var. Çakma xenonu (far,sis) olanlara uzunları yakıyorum maksat benim rahatsız olduğum kadar olsunlar...
Sis olmadığı halde arka sisleri yakıp gezenlere önce 5-6 saniye uzun sonra önüne geçip 3-4 kere sisimi açıp kapatıyorum bazıları anlıyo bazıları aynı şekilde devam ediyor...

-ER-
20-03-2014, 19:48
Beyler mmotor aldım plaka semt verin gece hepsinin park yerinde arka sislerini kıralım çok pis tutuluyorum arka sis yakanlara hadi önler bir nebze tahammul ediyorum ayarlıysa göz almıyorda,
arka sisler beni delirtiyor.

Volkann
20-03-2014, 20:09
Arka sis gercekten sacma

Tayfun.O
20-03-2014, 21:07
Gece Vakti arkamdan Bembeyaz Uzun Far Açıp gezen olursa yavaşlayıp sollamasını bekliyorum sonra peşine takılıp fark ayarı en yüksekte uzunları açıyorum intikamım çok acı oluyor size de tavsiye ederim :D

Emir_b16a
20-03-2014, 21:09
zorla projektör taktırıcaklar bna uzunlarla gidenler merceksiz xenon kullanıcıları vs ler

kör edicem hepsini sonunda :D