PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konforlu, sehir ici agarlikli kombine fren sistemli motorsiklet tavsiyesi

Maxiboost
23-03-2014, 17:29
Ailede senelerdir motorsiklet vardi. Dedim ki kullanmicam ben, basima kesin bir is gelir. Yillarca kullanmadim amcama bir yamaha cygnus l almistik fakat rahatsizligi sebebiyle binemedi. Evleride musait olmadigi icin dedim bizim eve getireyim de orda basina birsey gelmesin derken 5.000km oldu :D genelde 2 kisi kullaniyorum motoru o yuzden artcininda konforu onemli. Biraz daha buyuk birsey almak istiyorum ama kararsizim. Fiyat / fayda acisindan en mantikli motoru almak istiyorum.

Yakiti ekonomik (clio 3 ile sehir ici 204kr la geziyorum, otomobilden ekonomik olmali)
Kombine fren sistemine sahip olmali.
Konforlu olmali
Surat vs cok onemli degil sehir ici trafikte problem yaratmasin yeter.
Tiple ilgili takintimda yok ama maxi scooter olacak galiba.

Kendim en son sym gts 250i evo da karar kildim ancak fikirlerinizi almadan olmaz :D sym gts evo larda kombine fren sistemi var diyorlar ama net bir yazi bulamadim? 2012 model 8 - 10.000 km civarinda olanlar 8.000tl civarinda gozukuyor fiyatida gayet makul. 80.000km yol yapmis olan satilik gts evolar var demek ki uzun omurlude. Tavsiyeleriniz nelerdir?

mkerim
23-03-2014, 19:28
kombine fren sisteminde ABS olmazsa eğer yere çakılma ihtimalin fazlalaşır...
onun yerine sıradan bir şeyler bakmakta fayda var.. ekonımik olması için (kullandığın arabadan) 125 cc yi geçmemen gerekir..
peugeot un 125 liklerine bakın derim.

Maxiboost
23-03-2014, 20:52
kombine fren sisteminde ABS olmazsa eğer yere çakılma ihtimalin fazlalaşır...
onun yerine sıradan bir şeyler bakmakta fayda var.. ekonımik olması için (kullandığın arabadan) 125 cc yi geçmemen gerekir..
peugeot un 125 liklerine bakın derim.

125cc cok kucuk gelecektir ve aradigim konfor hicbirinde yok. Abs olmazsa neden yere cakilirim ki?

G_TT_I
23-03-2014, 21:09
Kombine fren olması çok gerekli aslında mantiken sadece ön freni kitlememesi arkayada dağıtması anlamına gelir, neden artırıyor anlamadım.

Xmax 250 şehir içi hafif uzun için çok çok mantıklı, özellikle arkadaki öndekinden çok daha rahat :)
2. Elde sym vs çok değer kaybediyor marka güveni dolayısıyla xmax ve özellikle 250.
400 ile şehir içi yakıt saçma olur, sym joyride yada joymax hangisi yeniyse güzel fakat yakıt fazla.

Maxiboost
23-03-2014, 21:21
Kombine fren olması çok gerekli aslında mantiken sadece ön freni kitlememesi arkayada dağıtması anlamına gelir, neden artırıyor anlamadım.

Xmax 250 şehir içi hafif uzun için çok çok mantıklı, özellikle arkadaki öndekinden çok daha rahat :)
2. Elde sym vs çok değer kaybediyor marka güveni dolayısıyla xmax ve özellikle 250.
400 ile şehir içi yakıt saçma olur, sym joyride yada joymax hangisi yeniyse güzel fakat yakıt fazla.

2. El alicam zaten, valla hicbir araci sifir almam, sacmalik bana gore cunku plakayi takar takmaz deger kaybediyor. Xmax 250 ler goruntu olarak biraz daha ufak geliyor bana. Birde yedek parca vs pahali diyorlar. Tuketimde symden fazlaymis galiba.

G_TT_I
23-03-2014, 21:58
Fuarda sym satıcısı tüketim sym'de fazla olacaktır bilgisi verdi,
Gts göstergeleri vs. fazla çin malı görüntü oyuzden halk daha ucuzdurşeklinde seviyor ama yamaha sağlamlığı ön planda, bakım için servise gitmezsen zaten masraf yapacağın birşey çıkmaz.
Fren balatası aynı paradır, oda senin kullanımınla alakalı, balata öyle 2. 3. Bakımda bitmiyor.

mkerim
24-03-2014, 05:54
125cc cok kucuk gelecektir ve aradigim konfor hicbirinde yok. Abs olmazsa neden yere cakilirim ki?

Zamanında çok popüler olan bir sistem. Pazarlama tekniklerinde de kullanılmış olan bu fren sisteminin gerçekleri ise söyledir.

Örnek : hafif kayganlaşmış bir zeminde yokuş aşağı inerken sadece arka frene de basarsanız sistemin çalışma prensibi gereği ön frenede basınç uygulayacağından ön tekerlek kilitlenecektir. Sonrası sizin becerinize bağlı. Ben bunu söylemek istedim.
Diğer örnek : Zamanında bu fren sistemine sahip vespa (piaggio vs ) tipi motosikletlerde bu tür kazalar çok olduğundan sistem servisler tarafından iptal edilmekte idi. Genede anlamayan varsa biraz kullansın anlar.:D
Gene karar kullanıcının sadece tectübelerimi paylaştım.
250 cc lik bir motosiklet 100 km de nereden baksan 6 - 7 litre benzin yakar bilerek alın derim.

207_TR
24-03-2014, 08:27
XMAX 250 neredeyse arka bagaj ile bir hacı murat kadar :=)

boosted_pug
24-03-2014, 08:33
Kymco xciting_250i de olabilir istesiginiz gibi kombine fren sistemli ve enjeksiyonlu ama bildigim kadariyla bu motorlarin yakitlari 3.5-4 lt arasi clio ile arasinda cokda fark yok gibi ama trafik cilesi cekmemek adina olabilir

Mert-
24-03-2014, 08:49
xmax 250'nin ortalama yakıtı ne kadar peki?

atabay
24-03-2014, 09:55
Kymco xiting kullaniyorum gayet keyifli ve modern bir kasaya sahip.kalkislarda ani gaz acarsan tum motorlar cok yakar buna yoldaki ruzgar vb etkenleri siralaya biliriz.xmax ve kymcoyu dene

Burak Mehmet
24-03-2014, 10:15
HonDa PCX cbs fren sistemli az tüketen güzel bir scooter... bence gözardı etmeyin..

Maxiboost
24-03-2014, 10:40
:beuj:
HonDa PCX cbs fren sistemli az tüketen güzel bir scooter... bence gözardı etmeyin..

Pcx cok ufak zaten aradaki farka degecek birsey olsun istiyorum.

hak_on
24-03-2014, 12:52
Tanıdıklarınızda varsa kullanıp karar verebilirsiniz bnde pcx dicem yakıt uzun gidiyor.100 km de 2-2.5 lt arası.uzun yoldada cok kullanan var.star stop ve kombine fren sistemi mevcut

G_TT_I
24-03-2014, 20:08
xmax 250'nin ortalama yakıtı ne kadar peki?

Sabit 3.7lt şehir içi kullanım, fren gaz ani hızlanma tipi, 2 kişi sürekli tam gaz 4lt.
Anımkullanımda xmax400 5-6lt ataba kadar yakar.

Maxiboost
25-03-2014, 10:17
Tanıdıklarınızda varsa kullanıp karar verebilirsiniz bnde pcx dicem yakıt uzun gidiyor.100 km de 2-2.5 lt arası.uzun yoldada cok kullanan var.star stop ve kombine fren sistemi mevcut

aslında benden yana sıkıntı yokta, arkada oturan kişi için çok konforsuz oluyor 100-125cc lik scooterlar. Yakın zamanda kymco dink 200i test etmeyi düşünüyorum. Fiyatıda oldukça uygun görünüyor

207_TR
26-03-2014, 07:58
Xmax ile 100 km kadar yol yaptım. Hızım 120-150 aralığındaydı.

25kuruş tüketmiş.

Depoyu dolurup yola çıkmıştım 100 km sonrasında tekrar dolurdum 25 TL aldı.

Maxiboost
09-04-2014, 16:31
sanırım 2014 xmax 250 alıcam :D elinde hiç kadran videosu olan var mıdır? youtube harici

Enes-x
10-04-2014, 09:06
sanırım 2014 xmax 250 alıcam :D elinde hiç kadran videosu olan var mıdır? youtube harici

kanka en mantıklı tercih olur xmax 1-2 lira fazla deme düşünmeden al :)

çok iyi bir hızlanması yok daha doğrusu keyif verecek bir performansı yok ama şehiriçinde de hantal kalmaz hiçbir zaman, 140 kmleri rahatça görebilir.Yakıt ortalama 3.5-4lt.Piyasası var yakışıklı konforda cabası daha ne olsun :)

EM-RE
10-04-2014, 09:33
Xmax alın dün bende dayanamayıp 400 lüğünden aldım arkadaşımada 250 lik aldık.Şehir içinde büyük rahatlık gerçekten.

Maxiboost
10-04-2014, 21:50
kanka en mantıklı tercih olur xmax 1-2 lira fazla deme düşünmeden al :)

çok iyi bir hızlanması yok daha doğrusu keyif verecek bir performansı yok ama şehiriçinde de hantal kalmaz hiçbir zaman, 140 kmleri rahatça görebilir.Yakıt ortalama 3.5-4lt.Piyasası var yakışıklı konforda cabası daha ne olsun :)

Kanka bugun gittin xmax 250 test ettim yeni kasa kutuk gibi yaaa dandan dan bu nedir :D rahat edelim diye alicaktim en ufak yamada, cukurda kutur kutur vuruyo resmen.. Sonra baska bi adam geldi o arka amortisorunu yumusattirmis mudahale ile onun arkasi guzeldi ama on sertti onude yumusattiricam diyordu amortisorcude. Sokarim oyle scooter a afedersin :D v-strom falan bakicam ya da f650gs temiz bulursam oyle birsey alicam. Cok kararsizim o sertlik butun isi bozdu. Bu hafta bu arada istinye borusanda 2. El fuar var motor arayan kacirmasin. 500cc uzeri her marka model motorsiklet basvurabiliyor yarin motor teslimi icin son gun. Orda bi bakicam konforlu max 200-220kg bisi ariyorum sadece. Ybr 125 bile daha rahatti xmax ten.

MeRtCaN
10-04-2014, 21:55
kanka uzun yol yapmayacaksan al pcx keyfıne bak
konfor rahat az yakar cok kaçar :)

asot
10-04-2014, 22:09
yeni kasa xmax 250 bayide 12.000 tl , çok şık duruyor tavsiye ederim. :)

wolrath
10-04-2014, 22:36
600 FA ...

dua edersin aldıktan sonra...

ekonomık.(en az yakan 600luk RR'dan da az yakıyor.)
konforlu.(selesı rahat*oturusu rahat*gıdon tuy gıbı)
abs'li.
teknolojık.(yol bılgısayarı*full dıgıtal gosterge*en yenı motor blogu pc41)
agır degıl.(211kg)

ozet olarak; hıcbırseyın en ıyısı degıl ama hersey var.

kesınlıkle tavsıye ederım :icon_tup:

Maxiboost
10-04-2014, 22:54
600 FA ...

dua edersin aldıktan sonra...

ekonomık.(en az yakan 600luk RR'dan da az yakıyor.)
konforlu.(selesı rahat*oturusu rahat*gıdon tuy gıbı)
abs'li.
teknolojık.(yol bılgısayarı*full dıgıtal gosterge*en yenı motor blogu pc41)
agır degıl.(211kg)

ozet olarak; hıcbırseyın en ıyısı degıl ama hersey var.

kesınlıkle tavsıye ederım :icon_tup:

oturus pozisyon flnda önemli hocu ben bindim mi 100cc lik scooterla 2 saat yol yapıyorum :D sanırım en uygun seçenek enduro olucak benim için.

StyleALP
15-04-2014, 15:33
oturus pozisyon flnda önemli hocu ben bindim mi 100cc lik scooterla 2 saat yol yapıyorum :D sanırım en uygun seçenek enduro olucak benim için.

Yakıt ekonomisinden bahsetmiştiniz ancak enduro gibi diğer sınıflar bu ekonomiyi bozacaktır bildiğiniz üzere.

Naked düşünür müsünüz?

asot
16-04-2014, 06:34
Enduro ekonomiyi bozar da , naked cok mu ekonomi yapar ?? :) naked larda racingdeki ayni motor var, enduro cok daha az yakar ve daha rahattir

Maxiboost
16-04-2014, 11:17
Yakıt ekonomisinden bahsetmiştiniz ancak enduro gibi diğer sınıflar bu ekonomiyi bozacaktır bildiğiniz üzere.

Naked düşünür müsünüz?

2004-2007 f650gs alicaktim 6 tane motor gezdim hepsi uzatmalari oynuyor. Km ler geti cekilmis hasarlari var vs. vstrom kullandim biraz yuksek geldi (boy 170) sonra dedim severim boyle isi kapinin onunde kiz gibi motor duruyor ona binerim daha iyi. Suanda suzuki inazumalari arastiriyorum 180kg agarligi var biraz vitesli motor tecrubesi edineyim tamamiyle b.kunu cikaracak kadar hakim olup k1200lt yi kullanmayi planliyorum. Yakit yalan olucak tabi ayri konu :D yamaha gibi kaliteli, abs fren sistemi olan ve yumusak suspansiyonlu bi 250 lik alternatifi bulamadim. Xmax bu kadar sert olmasa hemen yarin alicam bitane ama artciya kut kut vurduktan sonra hocbir anlami yok scooterin.