PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Citroen C4 göstergesini Peugeot 307'ye takmak

alihan_27
30-03-2014, 23:19
Citroen C4 göğüsünün üst ortasında bulunan dijital hız/devir göstergesini, Peugeot 307'de sorunsuz çalıştırmak mümkünmü?

Gördüğüm kadarıyla iki aracında gösterge soket bağlantıları aynı ama veri haberleşmesinde farklılık varmıdır?

Neden böyle birşey istiyorum, C4'teki dijital bilgi ekranını ilk çıktığından beri çok beğeniyorum.

C4 göstergesi:
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/545231/6E204DB3F4D24746A8CCC6CDB49B4F2A.jpg
http://img.auctiva.com/imgdata/1/6/3/6/3/7/4/webimg/729794298_o.jpg?nc=708

307 göstergesi:
http://i1.ytimg.com/vi/RyzdfMhRrz8/maxresdefault.jpg
http://www.kfzpix.de/peugeot/_images/13a-peugeot-307-kombiinstrument.jpg

Schumi
31-03-2014, 00:30
Kodlamak gerekebilir belki. Buarada ikiside aynı platform araç direk bile çalışabilir.

Ahmet Saraçoğlu
31-03-2014, 00:34
dışı seni içi beni hesabı , nası bi olumsuz intiba bırakmışsa artık...ara ara C4ü düşündükçe hala midem bulanıyo:D

Ama aynı platform , muhtemelen direkt bile çalışabilir.

alihan_27
31-03-2014, 01:42
Kodlamak gerekebilir belki. Buarada ikiside aynı platform araç direk bile çalışabilir.
Kodlamak derken, planet/lexia cihazıyla yapılan bir işlemmi? Yani bende direk çalışabileceğini düşünüyorum sonuçta kullanılan ecu ve bsi aynı ama işte kafama takılan c4 göstergesi full dijital olduğundan gösterge içi tekrar veri ayıklama vs tarzı birşey yapıyormu bilmiyorum. Çünkü johnson electronic diye bir firma üretmiş göstergeyi. Aradım taradım benim gibi bir deli daha çıkmamış yapan yapmayı deneyen:)

dışı seni içi beni hesabı , nası bi olumsuz intiba bırakmışsa artık...ara ara C4ü düşündükçe hala midem bulanıyo:D

Ama aynı platform , muhtemelen direkt bile çalışabilir.

:):) Çok vatandaşın sinirlerini hoplatabilen bir araç c4. Fransız usulü, cazibesine aldanıp, kırbaç yeme durumu :D.

mehmetRS
31-03-2014, 10:14
mis gibi analog göstergenizi bırakıp dijitalemi geçeceksiniz yani :) bir imkan olsada keşke c4 üme analog gösterge takabilsem :)

B.Koçer
31-03-2014, 12:40
Nereye takıcaksınız ben onu merak ettim :)

alihan_27
31-03-2014, 17:40
mis gibi analog göstergenizi bırakıp dijitalemi geçeceksiniz yani :) bir imkan olsada keşke c4 üme analog gösterge takabilsem :)
Hep dijital göstergeleri sevmişimdir. C4 direksiyonu normal direksiyonlardan olsaydı, C4 alıp uğraşacaktım öyle söyleyeyim:)

Nereye takıcaksınız ben onu merak ettim :)

http://i.hizliresim.com/KdQgr7.jpg
Kendi analog göstergelerinin olduğu oyuğa/bölüme boost,egt,afr vb saatleri yerleştireceğim.

mehmetRS
31-03-2014, 18:06
normalde bendeki vtrda, sizin gösterdiğiniz yerde devir saati var, ve orta konsolda da büyük hız göstergesi.. hız ve harareti v.s. gösteren o gösterde, orada cok kaba durur..
ben olsam ne yapardım?

eski göstergeyi söker, oraya güzel karbondan bir çerçeve yaptırırdım bombeli, ve yeni dijital göstergeyide tam ortasına monte ederdim çerçevesi olmaksızın. böylece aracın orjinal parcası gibide durabilir.

Ahmet Saraçoğlu
31-03-2014, 18:25
bencede kadranın şuanki yeri içine daha şık olur , c3 c3 kadranı gibi.

Fakat temsili resimdeki kadran makyajsız versiyon kadranı ,, yani devir göstergesi yok , devir direksiyon üzerinde ayrı bi bant olarak duruyor.

Makyajlılarda devir o geniş gösterge içerisinde ama çok küçük ve kötü tasarlanmış.

Ben sizin yeirnizde olsam madem dijital işey istiyorum , orjinal durması amaçlı c3 c2 nin göstergeyi takardrım(uyuyorsa) , çünkü hem orjinal siperlik içine yerleştirilebilir , hemde daha düzgün bi devir göstergesi var.

Seven7
31-03-2014, 19:25
Bana sorarsaız madem dijital gösterge beğeniyorsunuz ve yanına göstergeler kullanacaksınız, Maxi göstergeleri düşünebilirsiniz. Hem hepsi çok daha derli toplu olur oradan buradan fazladan bir şeyler olmaz, hem daha uyguna gelebilir. Tüm göstergeleri aynı dijital ekrandan kontrol edebilirsiniz, dijital hız göstergesi de mevcut olması gerek içinde. (Fiyatlarını bilmiyorum.)

wrcsinan
31-03-2014, 19:34
Bence cok guzel olur ondeki analog gosterge yerinede ekran takilabilir

Schumi
31-03-2014, 21:30
O dediğin yere olmaz çünkü orjinal kadran ile bunu beraber takamazsın. Eskiyi sökmen ve onun soketine bunu takman lazım.

alihan_27
31-03-2014, 22:04
Çok güzel öneriler gelmiş. Hepinize baştan ilginiz, önerileriniz için çok teşekkür ediyorum:)

normalde bendeki vtrda, sizin gösterdiğiniz yerde devir saati var, ve orta konsolda da büyük hız göstergesi.. hız ve harareti v.s. gösteren o gösterde, orada cok kaba durur..
ben olsam ne yapardım?

eski göstergeyi söker, oraya güzel karbondan bir çerçeve yaptırırdım bombeli, ve yeni dijital göstergeyide tam ortasına monte ederdim çerçevesi olmaksızın. böylece aracın orjinal parcası gibide durabilir.
Dijital ekran dikdörtgen şeklinde, analog göstergenin olduğu siperli yer oval. İlk başta dediğin şekilde düşündüm ancak bende simetrik olma hastalığı var, köşeliyse köşeli, oval/yuvarlaksa oval/yuvarlak olmalı. O yüzden yuvarlak afr egt vb. saatlerimi siperlikli yere, dijital göstergeyide dediğim gibi bir yere veya gözümün önünde olacak bir yere takmak istiyorum.

bencede kadranın şuanki yeri içine daha şık olur , c3 c3 kadranı gibi.

Fakat temsili resimdeki kadran makyajsız versiyon kadranı ,, yani devir göstergesi yok , devir direksiyon üzerinde ayrı bi bant olarak duruyor.

Makyajlılarda devir o geniş gösterge içerisinde ama çok küçük ve kötü tasarlanmış.

Ben sizin yeirnizde olsam madem dijital işey istiyorum , orjinal durması amaçlı c3 c2 nin göstergeyi takardrım(uyuyorsa) , çünkü hem orjinal siperlik içine yerleştirilebilir , hemde daha düzgün bi devir göstergesi var.
Ahmet bold yaptığım yerde kesinlikle haklısın. Dijital ekrandaki devir göstergesi çok okunaksız.
Zaten bende makyajsız kasadakini takıp ayrıyeten siperlikli yere afr,egt vs saatleriyle beraber yuvarlak şık bir devir saati takmayı düşündüm. Tam ortada büyük bir devir saati, sağ ve soluna simetrik yerleştirilmiş şekilde afr,egt,boost, yağ basınç saati takmayı düşündüm.
Çok kararsız kaldım Ahmet. Yani okadar uğraşıp at,kelebek gibi dandik bir şey ortaya çıkmasından endişe ediyorum:)

Bana sorarsaız madem dijital gösterge beğeniyorsunuz ve yanına göstergeler kullanacaksınız, Maxi göstergeleri düşünebilirsiniz. Hem hepsi çok daha derli toplu olur oradan buradan fazladan bir şeyler olmaz, hem daha uyguna gelebilir. Tüm göstergeleri aynı dijital ekrandan kontrol edebilirsiniz, dijital hız göstergesi de mevcut olması gerek içinde. (Fiyatlarını bilmiyorum.)
Çok daha öncelerde maxigauge düşündüm. Maxi abiylede görüştük. Ama aracın kendi veri hattından bağımsız bir göstergeyi pek düşünmüyorum. Ayrıyetten 307 analog göstergesini iptal etmeyi planlıyorum öncelikli olarak. iptal edersem maxigauge tek başına yeterli gelmeyecek(motor arıza ışığı, emniyet kemer ışığı,yol km bilgisi, cık cık cık sinyal sesi vs iptal olacağından işime gelmez.

Bence cok guzel olur ondeki analog gosterge yerinede ekran takilabilir
Teşekkür ederim wrcsinan. Bir düşünce sardı bakalım inşallah hoş birşey ortaya çıkarabilirim.

O dediğin yere olmaz çünkü orjinal kadran ile bunu beraber takamazsın. Eskiyi sökmen ve onun soketine bunu takman lazım.
Abi orj analog göstergeyi iptal edeceğim. Arabanın orj verilerini dijital c4 ekranından takip edeceğim. İptal ettiğim analog göstergenin yerinede afr, egt, basınç vb saatleri yerleştireceğim.

Seven7
31-03-2014, 23:22
Çok güzel öneriler gelmiş. Hepinize baştan ilginiz, önerileriniz için çok teşekkür ediyorum:)

Çok daha öncelerde maxigauge düşündüm. Maxi abiylede görüştük. Ama aracın kendi veri hattından bağımsız bir göstergeyi pek düşünmüyorum. Ayrıyetten 307 analog göstergesini iptal etmeyi planlıyorum öncelikli olarak. iptal edersem maxigauge tek başına yeterli gelmeyecek(motor arıza ışığı, emniyet kemer ışığı,yol km bilgisi, cık cık cık sinyal sesi vs iptal olacağından işime gelmez.

Haklısınız o kontrol ışıkları sönecek. Orijinal kadranın üzerine direk Maxigaugeyi koyup(Oem göstergeleri sökmeden tam önüne yani) tam kadran ve devir saatinin önüne gelecek şekilde hizalayıp ikaz sinyallerinin önüne koyacağınız katmanı da ışık geçirecek saydam bir şey koyarsanız bence daha iyi olur. Sadece yanacağı zaman görünür. Çünkü düşünceniz güzel, ama o koyacağınız yerde emaneten park sensörü parçası gibi duracak gibime geliyor.

Ahmet Saraçoğlu
02-04-2014, 12:22
Ahmet bold yaptığım yerde kesinlikle haklısın. Dijital ekrandaki devir göstergesi çok okunaksız.
Zaten bende makyajsız kasadakini takıp ayrıyeten siperlikli yere afr,egt vs saatleriyle beraber yuvarlak şık bir devir saati takmayı düşündüm. Tam ortada büyük bir devir saati, sağ ve soluna simetrik yerleştirilmiş şekilde afr,egt,boost, yağ basınç saati takmayı düşündüm.
Çok kararsız kaldım Ahmet. Yani okadar uğraşıp at,kelebek gibi dandik bir şey ortaya çıkmasından endişe ediyorum:)

O zaman böyle bir niyet te varsa en güzeli orjinal göğüs siperliğinin içine c3 c2 kadranı.Hem devirde analog.
http://www.doubleyoudigital.nl/imgsold/digidash_citroenc2c3.jpg

http://www.doubleyoudigital.nl/imgsold/digidash_citroenc3.jpg

alihan_27
02-04-2014, 16:21
Ahmet Saraçoğlu aklıma iyice yattı önerin. Çıkmacılara bakayım, umarım sorunsuz bir şekilde takabilirim. Teşekkür ederim :)

Ahmet Saraçoğlu
02-04-2014, 16:23
öncelik makyajlı kadranı (üstteki) olmak üzere ikiside gayet şık ve orjinal olur şahsi fikrim , inşallah i pürüz çıkmadan içinize sinecek biçimde olur.

aslan
02-04-2014, 16:24
Hep dijital göstergeleri sevmişimdir. C4 direksiyonu normal direksiyonlardan olsaydı, C4 alıp uğraşacaktım öyle söyleyeyim:)

Gösterge ile uğraşmak yerine C4 alıp direksiyonunu başka tak olmazmı?

Schumi
02-04-2014, 21:52

Şimdi bu öneri mi ? Elindeki mevcut bindiği araca en fazla 500-1000 tl bir para harcayıp hem çok farklı hemde ben yaptım diyebileceği bir işlem yapmak var iken arabayı satıp C4 alıp direksiyon değiştirmesi mi önerin ? Ayrıca emin ol direksiyonu değiştirmek çooooook daha zor.

levent
02-04-2014, 22:00
Bildiğim kadarıyla setup bozulmadıysa hemşomun arabası turbo şuan ayrıca, bence de C4 önerisi saçma olmuş.

alihan_27
03-04-2014, 20:30
öncelik makyajlı kadranı (üstteki) olmak üzere ikiside gayet şık ve orjinal olur şahsi fikrim , inşallah i pürüz çıkmadan içinize sinecek biçimde olur.
Biraz bakındım makyajlı kasadakinden tek tük var. Dediğin gibi eğer uyarsa öncelikli olarak makyajlı kasanın göstergeyi takmaya karar verdim. Neye niyet neye kısmet:)

Şimdi bu öneri mi ? Elindeki mevcut bindiği araca en fazla 500-1000 tl bir para harcayıp hem çok farklı hemde ben yaptım diyebileceği bir işlem yapmak var iken arabayı satıp C4 alıp direksiyon değiştirmesi mi önerin ? Ayrıca emin ol direksiyonu değiştirmek çooooook daha zor.

Bildiğim kadarıyla setup bozulmadıysa hemşomun arabası turbo şuan ayrıca, bence de C4 önerisi saçma olmuş.

C4'ün direksiyonu değiştirmek Schumi'ninde dediği gibi hem çok çok zor hemde ben spor direksiyon kullanıyorum. C4 için direksiyon göbeği bulmam imkansız gibi birşey. Hatta 307 içinde yoktu 206'nın spor göbeğine işlem yapıp takabildim.
Ve ayrıca :) hemşo levent'in dediği gibi birsürü harcama yaptıktan sonra C4 almam gereksiz, günlük bindiğim bir Citroen'de var zaten. Üçüncü bir fransız arabası bünyeye zarar:D

karsiyakaliozi
04-04-2014, 08:54
calışmama olasılığı yüksek soketler sizi yanıltmasın fransızların özellıkle peugeot un tum cihazlara farklı kod ve yazılım koymak gibi alışkanlıkları var 207 sahibiyken baya uğraşmıştım oem yol bilgisayarıyla birbirinin aynı ekranlar her arabada farklı calışıyor du kimsede sebebini anlamıyordu o yüzden aldığınınz parçaları iade şartıyla almaya çalışın derim kolay gelsin.