PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : audi a3 1.8t hakkında

Amazing
01-04-2014, 21:09
Arkadaşlar audi araçlar hakkında bilgim olmadıgı için sizlerin bilgisine ihtiyacım var.
Biraz araştırma yaptım ama kafamdaki sorulara yanıt bulamadım.

98 den başlayıp 2001 son sanırım bunlarda ?
model aralıgında motorlarda bi fark varmıdır yoksa hepsi standartmıdır?
Ambiente
Ambition
Attraction
model bulanmakta aralarındaki fark nedir

http://i.hizliresim.com/wv04gm.jpg (http://hizliresim.com/wv04gm)
Bu şekilde direksiyonlu olan var

http://i.hizliresim.com/ek2vGm.jpg (http://hizliresim.com/ek2vGm)
birde bu şekilde olan var bunlar neye göre degişiklik gösteriyor

alırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir. Teşekkürler

MARJINAL_SUFI
02-04-2014, 01:28
bizde de var a3 18t.. yıllarca bmw kullanıp akabinde modlayayım diye almıştım sadece agu motorun şanının cazibesi ile..:)
ama 6 silindirin sesine yeniden döndüm şu an kızkardeşim kullanıyor a3 ü..
4 kol olan direksiyon var sanruf u var ama donanım ismi nedir bende bilmiyorum :)
yarın ruhsata bakıp yazayım..

Amazing
02-04-2014, 10:22
bizde de var a3 18t.. yıllarca bmw kullanıp akabinde modlayayım diye almıştım sadece agu motorun şanının cazibesi ile..:)
ama 6 silindirin sesine yeniden döndüm şu an kızkardeşim kullanıyor a3 ü..
4 kol olan direksiyon var sanruf u var ama donanım ismi nedir bende bilmiyorum :)
yarın ruhsata bakıp yazayım..

Bu agu motor hepsi için standartmı yoksa modeller arasında degişiklik gösteriyormu

alperkirman
02-04-2014, 10:24
bütün a3ler agu motor çıkmıyo bildiğim kadarıyla

Amazing
02-04-2014, 10:29
Peki tavsiye edilen model hangisidir . direksiyon farkları var, deri koltuk olanı kumaş olanı var. Tutulan model hangisidir

MARJINAL_SUFI
02-04-2014, 10:31
8L kasa diye tabir edilen 96-02 olması lazım üretim yılları.. bu kasalardaki 1.8t 150 liklerin tamamı agu motor..
180 liklerin motor kod u agu değil..

alperkirman
02-04-2014, 10:33
tutulan model şöle 2001de de agu çıkabilir golflerdeki gibi
agu motor olanı aramak lazım;)
direksiyon farkları doluluk ( elektronik kilma vs.) farkları araçların Ambiente , Ambition , Attraction
gibi sınıflarına göre değişir . ama tam olarak ayırt edici özellikleri bilmiyorum

alperkirman
02-04-2014, 10:41
8L kasa diye tabir edilen 96-02 olması lazım üretim yılları.. bu kasalardaki 1.8t 150 liklerin tamamı agu motor..
180 liklerin motor kod u agu değil..

yok abi arkadaşımda 1.8t a3 var 150bg agu değil :)

d3n1s
02-04-2014, 11:07
yok abi arkadaşımda 1.8t a3 var 150bg agu değil :)

+1, eski aracım A3 1.8T idi, üstündeki motor AUM idi.

Donanım farklarına gelirsek,

Attraction baz versiyon. Baz olmasına rağmen tatminkar bir donanım vardır.

Ambition orta versiyon. Teyp farkı var, döşemeler farklı, ama yine kumaş döşeme var.

Ambiente full versiyon. Ambition'a göre yine teyp farkı ve döşeme farkı var, döşemenin yine kumaş olması lazım. Jantlar farklı.

Tüm donanımların ortak özellikleri:
-Hepsi dijital klimalıdır.
-Hepsinin direksiyonu aynı, dört kollu olan direksiyon. Neye göre 3 kollu direksiyon var bilmiyorum, spor paket farkı veya opsiyon olabilir.
-Sunroof hepsinde opsiyonel.
-Deri döşeme hepsinde opsiyonel. Ambiente olup deri döşeme olmayanını da gördüm, Ambition olup deri döşeme olanını da.
-Hepsinde 15 inç jant var. Attraction ve ambition donanımda sac jant benzeri, çok hafif bir alaşım jant varken ambiente'de çok kollu alaşım jant var. 16 ve 17 jantlar da opsiyon.

Motor kısmına gelince, AGU motor sevdasına kapılmayın derim. Bende 1.8T 150hp A3 vardı, üstündeki motor AUM kodlu motordu. AGU'larda K03 turbo çıkarken AUM'larda K03s çıkar. Motora hard girmeyecekseniz AUM kovalayın, sadece yazılımla daha fazla güç elde edersiniz :)

Motora hard girecekseniz AGU motorlu olanı alın, veya uğraşmadan S3 alın derim. AGU motorun farkı kol-piston olarak 210-225 hp olan 1.8T'lerin kol-pistonu çıkması, kapak portlarının daha geniş olması. Ayrıca hard tune konusunda ukku nickli arkadaşın blog'undan bir alıntı da yapmak lazım, 1.8T 150hp motorlu bir A3'e ne yapsanız size S3 keyfini vermeyecek, ukku ikisini de kullanmış, ve S3'ün A3'ten bambaşka bir araç olduğu yorumunu yapmıştı.

Amazing
02-04-2014, 11:19
+1, eski aracım A3 1.8T idi, üstündeki motor AUM idi.

Donanım farklarına gelirsek,

Attraction baz versiyon. Baz olmasına rağmen tatminkar bir donanım vardır.

Ambition orta versiyon. Teyp farkı var, döşemeler farklı, ama yine kumaş döşeme var.

Ambiente full versiyon. Ambition'a göre yine teyp farkı ve döşeme farkı var, döşemenin yine kumaş olması lazım. Jantlar farklı.

Tüm donanımların ortak özellikleri:
-Hepsi dijital klimalıdır.
-Hepsinin direksiyonu aynı, dört kollu olan direksiyon. Neye göre 3 kollu direksiyon var bilmiyorum, spor paket farkı veya opsiyon olabilir.
-Sunroof hepsinde opsiyonel.
-Deri döşeme hepsinde opsiyonel. Ambiente olup deri döşeme olmayanını da gördüm, Ambition olup deri döşeme olanını da.
-Hepsinde 15 inç jant var. Attraction ve ambition donanımda sac jant benzeri, çok hafif bir alaşım jant varken ambiente'de çok kollu alaşım jant var. 16 ve 17 jantlar da opsiyon.

Motor kısmına gelince, AGU motor sevdasına kapılmayın derim. Bende 1.8T 150hp A3 vardı, üstündeki motor AUM kodlu motordu. AGU'larda K03 turbo çıkarken AUM'larda K03s çıkar. Motora hard girmeyecekseniz AUM kovalayın, sadece yazılımla daha fazla güç elde edersiniz :)

Motora hard girecekseniz AGU motorlu olanı alın, veya uğraşmadan S3 alın derim. AGU motorun farkı kol-piston olarak 210-225 hp olan 1.8T'lerin kol-pistonu çıkması, kapak portlarının daha geniş olması. Ayrıca hard tune konusunda ukku nickli arkadaşın blog'undan bir alıntı da yapmak lazım, 1.8T 150hp motorlu bir A3'e ne yapsanız size S3 keyfini vermeyecek, ukku ikisini de kullanmış, ve S3'ün A3'ten bambaşka bir araç olduğu yorumunu yapmıştı.

Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim.

honda civic aracımı sattım a3lere ilgim var, yapacakların en fazla dump -down pipe- egzos -filtre olur. en fazla olarakta yazılım. Sizin tavsiyeniz bunlar üzerine aum kodlu motordur yani ? peki bunların hangisi agu hangisi aum olarak nasıl ayırt edebiliyoruz. Birde s3 ler ***** sitede a3 1.8t katagorisi üzerindemi ? Sanırım şuanda hiç s3 ilanı yok?

Amazing
02-04-2014, 16:33
yokmu baska bilgi verecek

Hakan_Si
02-04-2014, 19:29
Az önce inceledim de sitede S serisi altında S3 ler mevcut

d3n1s
03-04-2014, 09:04
Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim.

honda civic aracımı sattım a3lere ilgim var, yapacakların en fazla dump -down pipe- egzos -filtre olur. en fazla olarakta yazılım. Sizin tavsiyeniz bunlar üzerine aum kodlu motordur yani ? peki bunların hangisi agu hangisi aum olarak nasıl ayırt edebiliyoruz. Birde s3 ler ***** sitede a3 1.8t katagorisi üzerindemi ? Sanırım şuanda hiç s3 ilanı yok?

1.8T aracı yazılımsız kullanmak pek mantıklı değil, fabrikasyon olarak çok kısılmış bir motor. Dump valve olarak Forge, eğer bütçe Forge'a yetmiyorsa BAM kodlu motorun dump valve'ini kullanmanızı öneririm. Downpipe aracı ciddi anlamda rahatlatır, markalısına para vermek gereksiz, yetenekli bir egzozcunuz varsa 2-3 saatte yapar size. Downpipe'tan sonra, aracın orjinal son susturucusuna kadar 60'lık düz boru çektirin, orta susturucuyu iptal edip aracın orjinal son susturucusunu kullanın. Filtre olarak stock, AEM Dry Flow ve itg kullandım, çok ciddi fark gözlemlemedim üçü arasında. Sadece bunları yapacaksanız AUM kodlu motordan daha yüksek performans elde etmeniz lazım mantıken, çünkü diğer motorlarda K03 turbo varken AUM'da K03s var, daha büyük turbo, daha fazla güç :) bu arada eklemekte fayda var, AUM motorlar avrupa'da 180 hp, bendeki AUM nasıl 150 hp idi onu da hiç bir zaman anlayamadım.

motorun ne olduğunu anlamanın yolunu şu resimle biraz açıklayayım http://www.blauparts.com/assets/audi_engine_code_awm_2.jpg
motor kodunu görmek için motor üstündeki plastik kapağı çıkarmak gerekebilir, ben gerek olmadığını hatırlıyor olsam da.

sahibinden.com'da Audi>S serisi>S3 şeklinde bakarsanız ilanların olacağını göreceksiniz.

Amazing
03-04-2014, 09:46
1.8T aracı yazılımsız kullanmak pek mantıklı değil, fabrikasyon olarak çok kısılmış bir motor. Dump valve olarak Forge, eğer bütçe Forge'a yetmiyorsa BAM kodlu motorun dump valve'ini kullanmanızı öneririm. Downpipe aracı ciddi anlamda rahatlatır, markalısına para vermek gereksiz, yetenekli bir egzozcunuz varsa 2-3 saatte yapar size. Downpipe'tan sonra, aracın orjinal son susturucusuna kadar 60'lık düz boru çektirin, orta susturucuyu iptal edip aracın orjinal son susturucusunu kullanın. Filtre olarak stock, AEM Dry Flow ve itg kullandım, çok ciddi fark gözlemlemedim üçü arasında. Sadece bunları yapacaksanız AUM kodlu motordan daha yüksek performans elde etmeniz lazım mantıken, çünkü diğer motorlarda K03 turbo varken AUM'da K03s var, daha büyük turbo, daha fazla güç :) bu arada eklemekte fayda var, AUM motorlar avrupa'da 180 hp, bendeki AUM nasıl 150 hp idi onu da hiç bir zaman anlayamadım.

motorun ne olduğunu anlamanın yolunu şu resimle biraz açıklayayım http://www.blauparts.com/assets/audi_engine_code_awm_2.jpg
motor kodunu görmek için motor üstündeki plastik kapağı çıkarmak gerekebilir, ben gerek olmadığını hatırlıyor olsam da.

sahibinden.com'da Audi>S serisi>S3 şeklinde bakarsanız ilanların olacağını göreceksiniz.

Verdiniz bilgiler için cok teşekkr ederim. peki piyasada aum motorlu olanlarmı daha yüksek fiyata satılıyor yoksa agu motormu .

yani örnegin 2 tane hatasız a3 var km ler aynı diyelim. biri aum biri agu hangisi tercih ediliyor ? yoksa insanlar bunu pek önemsemiyormu

Berkan
03-04-2014, 09:55
spor direksiyon opsiyonu yada sline paketten kaynaklı direksiyonları

hala aynı 3ününde direksiyonlara bakarsan çözersin :)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2013-model-a4-2-0-tdi-19-000-km-bayii-cikisli-kredi-imkani-159373193/detay)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-cihan-otomotivden-satilik-2013-model-hatasiz-advance-a4-158685863/detay)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-narin-den-2012-bayi-cikisli-audi-a4-2-0-tdi-sline-station-wagon-159208885/detay

Amazing
03-04-2014, 10:33
spor direksiyon opsiyonu yada sline paketten kaynaklı direksiyonları

hala aynı 3ününde direksiyonlara bakarsan çözersin :)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2013-model-a4-2-0-tdi-19-000-km-bayii-cikisli-kredi-imkani-159373193/detay)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-cihan-otomotivden-satilik-2013-model-hatasiz-advance-a4-158685863/detay)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-narin-den-2012-bayi-cikisli-audi-a4-2-0-tdi-sline-station-wagon-159208885/detay)

Yani a3 de hangisi spor oluyor 3 kolmu 4 kolmu

Berkan
03-04-2014, 10:42
a3 de aynı 3 kol şıpor :) :icon_tup:

gibi

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-aslanoglu-plaza-dan-2013-audi-a3-1.6-tdi-sportback-ic-dis-s-line-158839461/detay)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-bmotors-2014-audi-a3-sedan-sportback-2000-km-de-sifirdan-farksiz-159240699/detay)

d3n1s
03-04-2014, 14:12
Verdiniz bilgiler için cok teşekkr ederim. peki piyasada aum motorlu olanlarmı daha yüksek fiyata satılıyor yoksa agu motormu .

yani örnegin 2 tane hatasız a3 var km ler aynı diyelim. biri aum biri agu hangisi tercih ediliyor ? yoksa insanlar bunu pek önemsemiyormu

hiç denk gelmedim AGU/AUM/Axx motor var diye yüksek yazana. Ayrıca mantıksız da olur hani, bilen adama aradaki farklar o kadar saçma ki, yani birebir aynı iki araba var, rengi kondisyonu aklına gelen gelmeyen ne varsa. Birinde AUM birinde AGU motor var, AGU motorlu olana 1000 lira fazla istese mantığı ne? Birinde kol piston daha dayanıklı, kapak portları daha geniş, diğerinde de daha büyük turbo var. E motora hard gireceksem zaten kol piston değiştiririm, e portlar için de race port yaptırılabilir veya gidilir kapak alınır, üstündeki kapak da çıkarılır kenara konur. Turbo da zaten min GT30 takılır böyle bi setup'a. Ne esprisi kaldı. Soft tune edilecekse, zaten filtre, egzoz, yazılım devam. Büyük turbo önem kazanacak yazılımdan ötürü. Yani neye göre hangi motora daha yüksek fiyat çekilir? Ayrıca üstünde, diğerleriyle aynı speclerde, x bir motor var diye daha yüksek fiyat çeken adamdan da sittin sene araba almam.

alperkirman
03-04-2014, 14:21
agu motor diğerlerine göre daha güçlü olduğundan agu motor diyip fazla para yazanlara kıl oluyorum :)
ama şuda bi gerçekki 400tork 350bg ye kadar motora dokunmazsın turbola devam et :)

drago
03-04-2014, 14:25
zaten arasından seçim yapabileceğin kadar çok temiz a3 1.8t yok

s line, direksiyon vs. 2. planda bu durumda

Amazing
03-04-2014, 14:32
hiç denk gelmedim AGU/AUM/Axx motor var diye yüksek yazana. Ayrıca mantıksız da olur hani, bilen adama aradaki farklar o kadar saçma ki, yani birebir aynı iki araba var, rengi kondisyonu aklına gelen gelmeyen ne varsa. Birinde AUM birinde AGU motor var, AGU motorlu olana 1000 lira fazla istese mantığı ne? Birinde kol piston daha dayanıklı, kapak portları daha geniş, diğerinde de daha büyük turbo var. E motora hard gireceksem zaten kol piston değiştiririm, e portlar için de race port yaptırılabilir veya gidilir kapak alınır, üstündeki kapak da çıkarılır kenara konur. Turbo da zaten min GT30 takılır böyle bi setup'a. Ne esprisi kaldı. Soft tune edilecekse, zaten filtre, egzoz, yazılım devam. Büyük turbo önem kazanacak yazılımdan ötürü. Yani neye göre hangi motora daha yüksek fiyat çekilir? Ayrıca üstünde, diğerleriyle aynı speclerde, x bir motor var diye daha yüksek fiyat çeken adamdan da sittin sene araba almam.

evet mantıklı olanda bu aslında ama işte 1.8t tarihçesini bilmeyince sormamak elde degil :)

Son olarak olayı netleştirelim, aum motor şuan benim için daha mantıklı geliyor aşırı yükleme yapmacagım için, bunu ilanlardan anlama şansımız 0 degilmi arac basına gidip motora bakmak lazım veya araç sahibine sormak lazm?

Ve 3 kollu direksiyon sportif oldugu için onu tercih etmem gerek sanırım :)

levent
03-04-2014, 14:36
Ben o bu değil de Recaro olmayanını almazdım açıkçası :)

Motor fark etmez, zaten yükleyeceksen belli bir rakamı gözden çıkarmaya hazırsındır. Yüklemeyecek olduktan sonra da filtre egzoz yazılım ile 3 aşağı 5 yukarı aynı güçler geliyor..

Amazing
03-04-2014, 16:04
agu motor diğerlerine göre daha güçlü olduğundan agu motor diyip fazla para yazanlara kıl oluyorum :)
ama şuda bi gerçekki 400tork 350bg ye kadar motora dokunmazsın turbola devam et :)

Şuanda ilanlarda 1 tanesinde agu motor diye belirten gördüm digerleri belirtmemiş.:soru:

Ben o bu değil de Recaro olmayanını almazdım açıkçası :)

Motor fark etmez, zaten yükleyeceksen belli bir rakamı gözden çıkarmaya hazırsındır. Yüklemeyecek olduktan sonra da filtre egzoz yazılım ile 3 aşağı 5 yukarı aynı güçler geliyor..

bunların ikiside recoro mi oluyor ?

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-karaoglan-dan-2000-model-audi-a3-1.8-t-tek-kapi-149221389/detay/)

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-kacmz-sanrouf-lu-audi-a-3-lpg-li-dijital-klima-daha-neolsun-159312549/detay/)

levent
03-04-2014, 16:56
Ikisi de değil, km si yüksek mavi vardı 5 kapı bitane onun koltuklar Recaro :)

setnogrom
03-04-2014, 19:22
1.8T alip ne kadar guc almayi planliyorsun.Cok yuksek gucler dusunmuyorsan 180lik her motor isini gorur.
Yazilim, egzos, filtre yaparak baya keyif alirsin tabi bunlarin yaninda vag motoruda kimseyi uzmez.
xx

d3n1s
04-04-2014, 09:55
1.8T alip ne kadar guc almayi planliyorsun.Cok yuksek gucler dusunmuyorsan 180lik her motor isini gorur.
Yazilim, egzos, filtre yaparak baya keyif alirsin tabi bunlarin yaninda vag motoruda kimseyi uzmez.
xx

üzünce sağlam üzüyo, orası ayrı.

Direksiyonuna, koltuğuna takılma bence. Recaro koltuklar bildiğim kadarıyla sadece S3'lerde var. Motoru iyi durumda olsun, yürüyeni düzgün olsun gerisi o kadar da önemli değil.

Amazing
04-04-2014, 10:34
Ikisi de değil, km si yüksek mavi vardı 5 kapı bitane onun koltuklar Recaro :)
Bir örnek atabilirmisin?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-doktordan-8l-158443433/detay
bu mudur ? Sadece s3 var sanırım

xx

180lik motor dediginiz ?

setnogrom
04-04-2014, 12:50
Bir örnek atabilirmisin?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-doktordan-8l-158443433/detay
bu mudur ? Sadece s3 var sanırım

180lik motor dediginiz ?

Benim Leon'da AUQ motor var 180'liktir.A3'lerde de 180lik var.
Şayet yüksek güçler peşinde değilsen temiz olan her 180lik işini görür.
Ama radikal değişimler düşünüyorsan (+300hp gibi)AGU motor tercih etmen yararına olacaktır.
xx

MARJINAL_SUFI
04-04-2014, 13:01
agu ya dair ; tecrübe ile sabit şöyle bir argümanda var..
uzun süre kız kardeşim kullandı a3 ü ben yeniden bmw ye döndükten sonra...
aracın su eksiltmesi gibi bir sebeple işinin ehli bir servise götürdük orayı burayı derken üst kapağa kadar söktük.. sökmüşken o bu derken komple süpapları da değiştirdik..
rektefiyeci alt kısımda neredeyse 0 aşınma dedi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra.. araç yazılımlı, lpg li.. km si 160 k civarlarında..
şaşırmıştım açıkçası bizim m52 ler olsa o km lerde imkansız 0 aşınma teşhisinin koyulması..:)
agu ya dair yaşanmış bir enstantane.. belki bir fikir oluşturur kafanızda..

Amazing
04-04-2014, 17:43
Benim Leon'da AUQ motor var 180'liktir.A3'lerde de 180lik var.
Şayet yüksek güçler peşinde değilsen temiz olan her 180lik işini görür.
Ama radikal değişimler düşünüyorsan (+300hp gibi)AGU motor tercih etmen yararına olacaktır.
xx

Leon olarak diyorsanız olabiilir. Ama audi 1.8t lerde 180 likmi var?
Yoksa s3 den mi bahsediyorsunuz

agu ya dair ; tecrübe ile sabit şöyle bir argümanda var..
uzun süre kız kardeşim kullandı a3 ü ben yeniden bmw ye döndükten sonra...
aracın su eksiltmesi gibi bir sebeple işinin ehli bir servise götürdük orayı burayı derken üst kapağa kadar söktük.. sökmüşken o bu derken komple süpapları da değiştirdik..
rektefiyeci alt kısımda neredeyse 0 aşınma dedi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra.. araç yazılımlı, lpg li.. km si 160 k civarlarında..
şaşırmıştım açıkçası bizim m52 ler olsa o km lerde imkansız 0 aşınma teşhisinin koyulması..:)
agu ya dair yaşanmış bir enstantane.. belki bir fikir oluşturur kafanızda..

peki bu aum motor içinde geçerlimidir yoksa bu saglamlık agu sadece :)

setnogrom
04-04-2014, 17:52
1.8 20vT AGU/ARZ/ARX/AUM 150 PS (110 kW; 148 hp)

1.8 20vT AJQ/APP/ARY/AUQ 180 PS (132 kW; 178 hp) Wikipedia alıntıdır.

Kardeşim bu bilgiler sana yardımcı olur.Almak istediğin aracın sahibine sorup motor kodunu alırsan zaten araç gücü otomatik olarak ortaya çıkacak.
İyi bakılmış 1.8T olan her motor kolay kolay baş ağrıtmaz onu geçtim vag araçların hepsi için geçerlidir bu.A3 180lik araçta var ama iyi bakıp araştırmak lazım.
Piyasada temiz 1.8T bulmak kolay değil.

xx