PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sorun hararet müşüründe midir ?

RedCan
01-04-2014, 21:59
Sayın arkadaşlar ;

2 gündür yatan aracıma kursa gitmek için bindim.2 km uzaklıkta ki kursa gittim.Yarım saat sonra çıktım ve tekrar eve geldim.Giderken hep yokuş indim dolayısıyla çıkarken hep yokuş tırmandım. Yaklaşık 700 metre gittikten sonra Hararetin en son kırmızı çizgide olduğunu fark eder etmez arabayı boşa attım. Trafik vardı .Yaklaşık 50 metre gidince hararet 80'e düştü.Şaşırdım eve 1 km'den az kalmıştı bari evin önüne çekip öyle bakıyım dedim.Yokuş çıktım tekrar hararet göstergesi en sondaki kırmızı çizgiye ulaştı.Boşa attım düştü.Göstergenin çıkmasıyla inmesi arasındaki geçen süre zarfı maksimum 2 dakikadır.Çektim sağa hemen kapattım kontağı, fanı kapattı.Tekrar açtım kontağı hararet 80 de ama fan açtı.Kapattım Öyle bıraktım.

Aklıma gelen ilk önce müşür ancak termostat , devir daim olma ihtimalide var.Sizce nedir ? Zonguldak'da güvendiğim usta yok.Hangi parçalar üzerinde durmalıyım ?

overblack
01-04-2014, 22:09
arabada su varmı?

RedCan
01-04-2014, 22:32
Vardı abi.Kapağı açmaya çalışırken fışkırdı.

Slipshod
01-04-2014, 22:55
sistemin havası alınmış mıydı

turboman
01-04-2014, 22:56
termostat açmıyosa ondanda yapar radyatörün altı soğuk üstü sıcaksa termostat açmamıştır ki 2 gün önce benimde başıma geldi

RedCan
01-04-2014, 23:08
Sistemin havasını alınmadı yani öyle bir şeye ihtiyaç olduğunu bilmiyordum.

Termostat benimde aklıma geldi ancak çok hızlı yükselip düşüyor şaka yapar gibi sizinkide mi aynen böyle olmuştu ?

Seven7
01-04-2014, 23:37

Kapağı neden açtınız? Alalh korusun ciddi yaralanmalara sebep olur. Taşırma kabından bakmanız yada soğumasını beklemeniz gerekirdi. Geçmiş olsun.

turboman
02-04-2014, 00:10
Sistemin havasını alınmadı yani öyle bir şeye ihtiyaç olduğunu bilmiyordum.

Termostat benimde aklıma geldi ancak çok hızlı yükselip düşüyor şaka yapar gibi sizinkide mi aynen böyle olmuştu ?aynen anlık düşüp çıkıyor fakat kesin olmayada bilir ben termostatı değiştim düzeldi:)

Slipshod
02-04-2014, 00:17
termostat arızalarında genelde ya açık kalır şehiriçi trafikte dur kalkta hararet normal sıcaklığa gelir fakat hız artınca, vitesi boşa atınca hararet düşer termostat kapalı kalırsa araba hararet yapar kolay kolay düşmez. conta yakmaya kadar gider. ama turbomanın dediği gibi termostatı da bi ölçtürmek gerekebilir

RedCan
02-04-2014, 00:53
Sarardığı için gözükmüyordu.Daha önce açmıştım zaten emniyet kilidi var sanırım bi yere kadar açılıp , sonra açılması zorlaşıyor..Birde hararet yapmış düşüncesi vardı.Gerçekten ucuz atlattık :(

O zaman ilk termostata bakalım.Termostat ölçülüyor mu ? Pek bilgim yok bu konuda.Aracın başında duracağım biraz daha açarsanız sevinirim.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

se®k@n
02-04-2014, 01:02
Bahsettiğin şeyin birebir aynısı yıllar önce bi arkadaşımın 206 sında olmuştu. Hiç bi şeyine baktırmamıştı, bi daha da öyle bişey yapmamıştı.

Ama sen yine de kendini garantiye al, benim sözüme bakma. :)

Slipshod
02-04-2014, 01:06
Termostat sökülüyo bn kilometreciye baktırmıştım istersen sen tamircine sor o yönlendirir. Suya termostat konulup kaynatılmaya başlanıyo. bi yandan da dereceyle sıcaklık bakılıyo olması gereken değerlerde açılıp kapanıyosa sağlamdır. Zaten termostat sökülünce taktıktan sonra su seviyesine bakar havasını aldırırsın

sde30
02-04-2014, 01:06
Suyun kaynadığını ve fışkırdığını söylediğine göre olayın müşür ile alakası yok bence, arkadaşlarında dediği gibi termostat açmıyor çok büyük ihtimal zaten başka türlü o kadar kısa vadede hararet yapması için arabada su kalmamış olması gerekir

RedCan
02-04-2014, 01:22
Büyük ihtimal termostat arızalı diyorsunuz..Peki bu haliyle sanayiye gitsem sıkıntı olur mu ? En iyi ihtimalle 5 km gitmek zorundayım ?

Berkan
02-04-2014, 07:52
arkadasımın 308de aynısnı yaptı evden cıktık dümdüz yolda giderken o ne lan dedim hararet dipde çek kenara.bakımdanda yeni cıkmıstı 1hafta gecmemişti.icerden sıcagı acalım düsüyodu hemen gosterge durdugu yerde. herneyse sonra servise bidaha gidince bahsettigin(bu tarz başka bir müsür yada adı yoksa :)) fan müşürü degismisti

XSi
02-04-2014, 08:39
206 1.4-1.6 8v motorlarin termostati yetkili servis fiyati 35 tl, sokersen yenisini takmak icin sok sadece..

Ve en son ne zaman degistigini bilmiyorsan dogrudan degistirmeni tavsiye ederim.

RedCan
02-04-2014, 11:07
Bendeyken değişmedi. Daha önce değişti mi bilmiyorum. Bu yaptıracağım yere gitmemin sakıncası olur mu ?

XSi
02-04-2014, 11:25
Bendeyken değişmedi. Daha önce değişti mi bilmiyorum. Bu yaptıracağım yere gitmemin sakıncası olur mu ?

Sakince git, kaloriferi de en yuksek sicaklik konumunda fanlari en hizli konuma alirsin onlem olarak.

Termostat ile birlikte motor suyu ve antifrizde komple yenilersen iyi olur.

RedCan
02-04-2014, 11:30
Tamam hocam şimdi çıkıyorum evden.Aracın başında duracağım zaten.Umarım sorun termostat'dandır da değişim sonucu sorun biter.

Fatih
02-04-2014, 12:55

Hararet yapmış arabada bir daha sakın kapağı açma.

Bir akrabam bu yüzden hayatını kaybetti.

Kaynamış su ciğerlerini yaktı.

RedCan
02-04-2014, 13:13
Allah rahmet eylesin abi. Bana da ders oldu gibi bi şey.Motor yansa elimi sürmem artık

Sanayiye gittim. Bir kaç ustaya sordum pek bilgileri yoktu. Vw servisi gibi bi yer vardı.Kaputu açtık , çalıştırdık ,gaza bastı.Eliyle hortumları kontrol etti.(şişlik basınç vb.) Hararet 90'a falan geldi.Termostat ve fanın çalışıyor dedi. Sonra ustayla bindik gezdik yokuş çıktık.Eski hali gibi , sorun yoktu ortada.Yine de hesabını yap , müşürü değiştirelim dediler ve eve geldim.

Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.Yine aynısını yapar mı yada neden yaptı hala bulunmadı gibi. ?

Fatih
02-04-2014, 13:28
Allah rahmet eylesin abi. Bana da ders oldu gibi bi şey.Motor yansa elimi sürmem artık

Sanayiye gittim. Bir kaç ustaya sordum pek bilgileri yoktu. Vw servisi gibi bi yer vardı.Kaputu açtık , çalıştırdık ,gaza bastı.Eliyle hortumları kontrol etti.(şişlik basınç vb.) Hararet 90'a falan geldi.Termostat ve fanın çalışıyor dedi. Sonra ustayla bindik gezdik yokuş çıktık.Eski hali gibi , sorun yoktu ortada.Yine de hesabını yap , müşürü değiştirelim dediler ve eve geldim.

Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.Yine aynısını yapar mı yada neden yaptı hala bulunmadı gibi. ?

Sağol kardeşim.

Daha önceki Fordumda bende çok uğraşmıştım.

Ustanın yanında yapmıyordu:D
3 tane hararet müşürü değiştirdim sonunda çözmüştüm.
Ama orjinal müşür kullandım. Diğer ikisi orjinal diye sattılar Ford parçaçıları ama değilmiş. 3 kat fiyat vermiştim orjinal müşüre.

Belki böyle birşeydir. Belli olmuyor nereden çıkacağı ustanın dediği gibi takibi sen yapacaksın.

RedCan
02-04-2014, 14:18
Acaba Müşür sağlam da. Termostat mı arızalı.Dün çalışmadı bugün çalıştı gibi ?

Mr.K
02-04-2014, 14:23
bence termostatı sök deiştir yenisiyle sistemdeki havayıda aldır(radyatordende ekstra alınıyosa alsınlar havayı)

bikaçgün böyle kullan.

ama şimdi şöyle de bişey var termostat bozuk olsa araban çok çabuk ısınır+çok çabuk soğur eğer böyle bi durum varsa(trafikte atıyorum hemen 90a sabitler) yol açık gittiğinde 80-85e düşer böyle bir durum sözkonusuysa direk termostat diyebiilirim.

s2k
02-04-2014, 14:24
Acaba Müşür sağlam da. Termostat mı arızalı.Dün çalışmadı bugün çalıştı gibi ?

Ben olsam ahzır gitmişken termostatı değiştirir, antifrizli yeni suyumu koydurur havasını aldırır kafam rahat binerdim. ***** önümüz yaz.

Bu arada termostat arızalı olsa özellikle soguk havalarda vs suratlı gdıerken otobanda falan hararetinin normalin altına düşmesi gerekir.

wekoo
02-04-2014, 14:32
bencede termostatdan kaynaklanan bir arıza deyiştirin şakaya gelmez..

clioGT
02-04-2014, 14:36
radyatör tıkalı olmasın?

benzer durum vardı, çamur temizlendi hararet düzeldi:)

RedCan
02-04-2014, 20:05
Usta'da müşürü değiştir.Termostat arızalı değil çalışıyor dedi.Acaba ikisini birden mi değiştirsem.Bu arada bugün gezim tozdum hiç bir sıkıntı olmadı.

XSi
06-04-2014, 21:17
bende şimdiye kadar termostat değiştirince ne gerek var çalışıyor dediler hep.. ama çalışıyor dedikleri arabalarda sıcaklık göstergesi aşağı yukarı oynardı, termostatı değiştirdim sıcaklık kontrolü çok daha iyi duruma geldi..

hem 40-50 tl lik parça için neden hararet riski hiç alınıyor anlamam..

usta termostat çalışıyor demiş ama termostat eski ise, birikintiler nedeniyle takılı kalabiliyorsa, yarım açılıyorsa bunu anlayamaz, fan müşürü ise basittir, ya çalışır ya çalışmaz, ama termostat öyle değil, yarım açılıyor olabilir..

termostatların önerilen değiştirme periyodu 2 senedir.

Ve bir tavsiye daha su + antifriz değiştirirken, akülere konulan saf sulardan al, musluk suyu kireç ve mineral içerdiğinden uzun vadede radyatör veriminin düşmesine sebep olacaktır., bedava musluk suyu yerine 5-6 tl verip toplamda saf su al.

RedCan
07-04-2014, 16:00
O zaman ben direk termostatı değiştireyim. Müşürü değiştirmeye gerek yok dediğinize göre ?

XSi
08-04-2014, 19:24
Evet musur ya calisir ya calismaz ac kapa yapan bi parca..

Termostat ise yayli mekanizma icinden su geciyor duzgun calismayabilir.. Oncelikle ordan baslanmali bence..

RedCan
09-04-2014, 19:15
Sadece 1 defa yaptı geçen hafta.1 haftadır yapmıyor..Ama termostatı değiştireceğim.Fakat sorunun oradan kaynaklı olduğunu bilemeyeceğiz sanırım.