PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bmw E36 320i Motor Soğukken Ses

RafetAraç
02-04-2014, 00:08
merhabalar. bmw e36 m50 motora sahip 93 model 320i aracım var. motor soğukken ilk marş yapıyorum ve kaputu açıp motordan elle gaz verdiğimde ilk gazı yeme anında tıktıktık diye bi vurma sesi yapıyor. külbütör kapağının oradan geliyor. bunu sadece motor soğukken yapıyor ısınınca sıkıntı yok. yaklaşık 1.5 litre yağ eksikti bu sesi yaparken sonra yağ ekledim ama henüz tekrar deneme fırsatm olmadı sesi. yani sadece 1000-1500 devir arasında motor soğukken gelen bi ses bu. acaba yağ eksik olduğu için motor soğukken yağlamayı iticilerde tam yapamadığından dolayı gelen bi sesmi bu yoksa başka bi nedeni olabilirmi sizce ? 1.5 litre yağ eklemeden önce motorda 10-40 yağ vardı bende eksik olduğu için üzerine 5-40 koydum. acaba yağ eksikliğinden dolayımı kaynaklanıyordu ? aracı dün aldım bugün bismillah...

sesin videosunu çektim 10.saniyeden itibaren rahat duyuluyor
http://www.youtube.com/watch?v=QUltqHvz71o&feature=youtu.be

sde30
02-04-2014, 00:21
Çok yüksek ihtimalle yağ yüzünden yapıyor mantığı doğru kurmuşsun iticiler doldurmazsa o sesi yapar ve devam ederse yağını 10-60 ile değiştir rahatına bak ;)

RafetAraç
02-04-2014, 00:26
10-60 ile komple değiştir diyosun ama bu seferde yağ kalınlaşacağı için yatak ve iticilerde boşluk yapmazmı acaba ?

sde30
02-04-2014, 01:04
10-60 numarasına bakıp yağın kalın olduğunu düşünme bence :)
Ayrıca zaten aşınmış olan bir motora sahipsin 10-60 bu aşıntılardan oluşan boşlukları doldurabildiği için tavsiye ediyorum gönül rahatlığıyla kullanabilirsin ben yaklaşık 2 sene kullandım 3.28 de faydasını gördüm zararını görmedim

MARJINAL_SUFI
02-04-2014, 01:21
sadece ilk marşta soğuk motor kısa bir süre yapıyorsa çok yüksek ihtimalle iticilerdir..
10/60 tavsiyesine gelince ; soğuk motorda sorununuz daha da kötüye gidecektir 10/60 yağ ile..
ancak şunuda söylemek istiyorum; itici sesi çok daha mekanik rahatsız edici bir sestir tık tık tık sesi mütevazi kalır bana göre.. dizel gibi olur itici sesi nüksettiğinde araba..

külbütör kapağının oradan geliyor demişsiniz.. radyatöre en yakın kısmına kulak verin külbütör kapağının.. yani vanos un olduğu yere.. zincir seside olabilir

RafetAraç
02-04-2014, 06:39
ses dediğim motor soğukken ilk gaz yiyişlerde yapıyor tamda külbütör kapağının radyatöre yakın olan kısmından geliyor yani zincirin olduğu yerden. ses kaydı yaparım bugün.

mmustu
02-04-2014, 06:58
piston eteğide yapıyor olabilir genelde soğukken yapar ısınınca keser sesi

RafetAraç
02-04-2014, 12:33
Simdi götursem araci sanayiye sokup bakmadan direk şundan yapiyor diyebilirlermi bana. Cunku birsürü sebebi olabilir bu sesin ayrica piston eteginden yapiyorsa bu sekilde yurumem cok zararlimidir

SerkanKurt
02-04-2014, 12:46
Aracı yeni almışsın. Alırken herhangi bir ustaya gösterdinmi peki ? Herhangi bir sorun gördümü usta baktıysa eğer ?

RafetAraç
02-04-2014, 16:33
Aracı yeni almışsın. Alırken herhangi bir ustaya gösterdinmi peki ? Herhangi bir sorun gördümü usta baktıysa eğer ?

Gosterdm ama motor sicak olduğu icin o sesi duyamadi acaba yagi komple degistirip 5-40 a mi dönsem

MARJINAL_SUFI
02-04-2014, 18:08
Gosterdm ama motor sicak olduğu icin o sesi duyamadi acaba yagi komple degistirip 5-40 a mi dönsem

şayet 10/40 mevcutsa motorunuzda ve bu ses varsa korkarım yağ değişimi ile netice almanız mümkün olmayacaktır.. zira kullanmanız gereken yağ zaten 10/40..
kesin teşhis koyabilmelerine gelince ; m50, m52 bu motorlar çok sofistike karmaşık değillerdir.. işin ehli bir usta bana göre teşhisi koyabilir ..

TOSHi
02-04-2014, 18:11
itici sesi olabilir aracın yağını filtresini değiştirip bakın

Volkann
02-04-2014, 18:14
Piston alt pim yada iticidir

ömerve
02-04-2014, 18:46
Vanos sesi olabilir mi?

RafetAraç
03-04-2014, 13:45
Piston alt pim yada iticidir

Zamanla buyuk sıkıntı cikartirmi peki bunlar bana suan aracı kullanıyorum. Motor isinmadan yurumuyorum gaz vermiyorum. Acaba itici yada etek sesi cabuk sikinti cikartirmi acaba. Bide araba vites bostayken kendi kendine gaz veriyor arada bi devir dusuyor istop ediyor

MARJINAL_SUFI
04-04-2014, 11:55
Zamanla buyuk sıkıntı cikartirmi peki bunlar bana suan aracı kullanıyorum. Motor isinmadan yurumuyorum gaz vermiyorum. Acaba itici yada etek sesi cabuk sikinti cikartirmi acaba. Bide araba vites bostayken kendi kendine gaz veriyor arada bi devir dusuyor istop ediyor

faraziyeler üzerine buradan ne söylesek beyhude.. ancak illede bunu yapmak gerekirse ; piston etek arızası için kısa vadede bir sorun çıkarırmı sorusuna kesin cevap vermek zor.. ancak sebebi için yetersiz yağlama yada soğutma denilebilir kısaca.. daha bir çok nedenide olabilir ancak motorunuzun durumunu bilmek gerekir.. daha önce rektefiye gördümü vs vs.. bana göre içini açmadan bu soruna net cevap vermek zor.. ustanızda bunu söyleyecektir..
itici sesine gelince; önümüz zaten yaz şayet itici sesi ise ; ilk çalıştırmalarda kış a nazaran ses çooookk bariz azalacaktır hatta tamamende kaybolabilir.. bu done de size itici sesi olup olmadığını anlamanız hususunda yardımcı olur.. kısa vadede bir sorun olacağını sanmıyorum.. zira tecrübe ile sabittir..
arabanızın vites boşta iken kendi kendine devir yükseltip stop etmesinin olası ilk ihtimali akışmetre arızasıdır.. rölanti regülatörü yada sistemin hava alması basınç sorunu diye gider nedenleri..
ilk olarak akışmetrenin fişini çekip öyle deneyin değişiklik oluyorsa eğer en kolay tespit budur.. muhtemelende akışmetreniz arızalıdır.

RafetAraç
04-04-2014, 12:32
faraziyeler üzerine buradan ne söylesek beyhude.. ancak illede bunu yapmak gerekirse ; piston etek arızası için kısa vadede bir sorun çıkarırmı sorusuna kesin cevap vermek zor.. ancak sebebi için yetersiz yağlama yada soğutma denilebilir kısaca.. daha bir çok nedenide olabilir ancak motorunuzun durumunu bilmek gerekir.. daha önce rektefiye gördümü vs vs.. bana göre içini açmadan bu soruna net cevap vermek zor.. ustanızda bunu söyleyecektir..
itici sesine gelince; önümüz zaten yaz şayet itici sesi ise ; ilk çalıştırmalarda kış a nazaran ses çooookk bariz azalacaktır hatta tamamende kaybolabilir.. bu done de size itici sesi olup olmadığını anlamanız hususunda yardımcı olur.. kısa vadede bir sorun olacağını sanmıyorum.. zira tecrübe ile sabittir..
arabanızın vites boşta iken kendi kendine devir yükseltip stop etmesinin olası ilk ihtimali akışmetre arızasıdır.. rölanti regülatörü yada sistemin hava alması basınç sorunu diye gider nedenleri..
ilk olarak akışmetrenin fişini çekip öyle deneyin değişiklik oluyorsa eğer en kolay tespit budur.. muhtemelende akışmetreniz arızalıdır.

Teşekkür ederim hocam gayet aciklayici ve bolgilendirici bi cevap oldu benim için çok sağolun

RafetAraç
07-04-2014, 00:17
video eklenmiştir 10.saniyeden itibaren daha rahat duyuluyor

bmw m50 motor problem - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=QUltqHvz71o&feature=youtu.be)

SerkanKurt
07-04-2014, 09:52
Ses vanos' tan geliyor gibi.

ghibli06
07-04-2014, 10:00
zincir sesi geldiği kesin, vanos zinciri de olabilir bu videodan tam anlayamadım, arada etek sesi geldi mi yoksa yazılanlardan psikolojik etkilendim mi karar veremedim...

sonuç: çok acil servise götürün...

RafetAraç
07-04-2014, 10:02
Bu vanostan geliyosa cok masraf acarmi acaba bize

ghibli06
07-04-2014, 10:14
Bu vanostan geliyosa cok masraf acarmi acaba bize

en az masrafı vanostan açar... motor zinciri ya da etek vurması daha külfetlidir...

RafetAraç
07-04-2014, 11:42
Istanbul beylikduzu avcilar civari onerebileceginiz isinun egli ve garanti teshis koyabilecek bi usta varmi ?

RafetAraç
07-04-2014, 22:28
Beylikduzu avcilar ve cevresinde bmw den iyi anlayan usta aranıyor gunceli

h.guroglu
07-04-2014, 22:45
bence zincirlerden biride gergi zinciride olabilir vanos da

SerkanKurt
07-04-2014, 22:55
atla arabaya maslak oto sanayide güzel bir bmw servisine gir göster. 40km birşey beylikdüzünden zaten tam çözüm bulursun hem. Ama büyük ihtimal vanosta sıkıntı var.

RafetAraç
07-04-2014, 23:29
gidicem fakat oraya gittiğimde motorun tam olarak soğuması lazm sesin duyulması için. buda nerden baksak 4-5 saat

SerkanKurt
08-04-2014, 22:49
gidicem fakat oraya gittiğimde motorun tam olarak soğuması lazm sesin duyulması için. buda nerden baksak 4-5 saat

Anladım. Ozaman yakında bir yer lazım dediğin gibi sana. Bir an önce göster bence sıkıntı yaşama sonra sorunu küçükken halletmek lazım.

e30
14-04-2014, 21:13
konuyu uplayak ses vanostan geliyor gibi, ustaya götürdünüz mü?

RafetAraç
15-04-2014, 23:20
konuyu uplayak ses vanostan geliyor gibi, ustaya götürdünüz mü?

yok daha götüremedm malesef