PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçlarda elektrik çarpılmasının nedeni

Maxi
03-04-2014, 09:37
forumda bu konu üzerine 50 tane mesaj var sonuç yok
sabitlemek adına buraya yazma gereği duydum.

arkadaşlar bu sürekli konuşulur durur
hadi olayı çözelim bitsin.

bir kere araba sizi çarpmıyor
sizin üzerinizde biriken statik elektrik aracın kapısına falan tutunca araç üzerinden toprağa aktarılıyor.
yani ortada bir elektrik varsa o sizin üzerinizde.

araç şasesinde sizi çarpacak bir elektrik olması imkansızdır
araba 12 volt ile çalışıyor
sadece bujiler için yüksek voltaj mevcut fakat bu şasede birikmez-biriktirilemez.

sadece araba değil şirketteki kapı kolu, yada biriyle tokalaşırken yada evet araca dokununca aynı şey olur.
sizin üzerinizde birikmiş olan statik elektrik karşı tarafa aktarılır
hatta bunu gözünüzle bile görebilirsiniz, ses bile çıkar.

olayın temelinde üzerinizdeki giysiler yatar
kazak-mont-ayakkabı + aracın içindeki halı-paspas nedendir.
hangisi sıkıntılı ile bunları deneyerek bulmanız lazım

ben bu yüzden ayakkabı attığımı bilirim.
cahil insanları yada işi bilmeyen elektrikçileri dinlemeyin
Araba sizi değil, siz arabayı çarpıyorsunuz.

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

free-hifi
03-04-2014, 10:13
Diğer konuda geyiği çok döndü konunun ama şimdi aklıma geldi istasyonda çalışıyorum yakıt alımında özellikle lpg alımında çok sakat bir konu bu.

Statik Elektrik | Vidivodo.com (http://www.vidivodo.com/video/statik-elektrik/163708)

dc_crx
03-04-2014, 10:14
Bugünlerde bana çok oluyor sürekli araçtan inip kapıyı kapatırken çarpıyor ama stresli ve sinirli bir dönemden geçtiğim için üzerimde ki elektirğn fazla olduğunu zaten anlıyorum arada çıplak ayakla toprağa basın çok iyi geliyor.

B.Koçer
03-04-2014, 10:19
Çime basın kafanız rahat etsin

Tunacan
03-04-2014, 10:20
vw grubu araçlara bindiğimde oluyor genelde. gün içerisinde hem kendi aracıma hemde şirket aracına (vw polo) biniyorum. fakat polo çarpıyorken kendi aracım çarpmıyor. Üstümdeki kıyafetler aynı, tek fark araçlar..

muratburunce
03-04-2014, 10:23
aracın paspaslarına toprak dökecem tek çözüm bu sanırım :D

Oğuzhan K.
03-04-2014, 14:20
aracın paspaslarına toprak dökecem tek çözüm bu sanırım :D

Mantığa bayıldım :D

speed_blue
03-04-2014, 22:52
benden ateş çıkıyor bildigin :)

Schumi
03-04-2014, 23:02
vw grubu araçlara bindiğimde oluyor genelde. gün içerisinde hem kendi aracıma hemde şirket aracına (vw polo) biniyorum. fakat polo çarpıyorken kendi aracım çarpmıyor. Üstümdeki kıyafetler aynı, tek fark araçlar..

İnip binerken afedersiniz kıçınız koltuğa sürtünüyor. Döşemede kullanılan malzeme statik elektrik üretmenize yol açıyor.

Tunacan
04-04-2014, 09:11
İnip binerken afedersiniz kıçınız koltuğa sürtünüyor. Döşemede kullanılan malzeme statik elektrik üretmenize yol açıyor.

Bak bu doğru. Polo kumaş, cherokee deri-nubuk karışımı.. hiç düşünmemiştim bunu.
teşekkürler..

k.m.body
03-05-2014, 14:49
şimdi anladım günlerdir çarpılma sebebimi :) arabayı bir nebze hafifletme amaçlı pamuklu paspasın üstündeki lastik paspasları eve koydum, pamuklu paspaslar çarpıyormuş :D gazete sersek iletkenliği keser heralde :D günlerdir arabanın kapısını ayağımla örtmekten bıkmıştım :D

ilbeyyagci
03-05-2014, 21:04

Hocam ibretlik tespit olmuş. Kaç zamandır düşünüyorum Polo'da elektrik çarpıyor da Kia'da çarpmıyor diye. Kumaşlarda çok polyester var diye mi acaba ?

levent
03-05-2014, 21:09
Ara sıra ayaklarımız toprağa bassa hiç sıkıntı olmayacak aslında :)

Volkann
03-05-2014, 21:21
çarpar ara sıra benıde :)

hakan_41
05-05-2014, 00:46
abartmıyorum tırsar oldum, indikten sonra ayağımla kapattığım bile oluyor kapıyı :) ( son 1-2 haftada iyice artmaya başladı ben bir toprağa dokunayım en iyisi :) )

FaBeRgE
05-05-2014, 01:29
ayda bir çıplak ayak ile 5dk toprak üzerinde yürüyün, birşeyiniz kalmaz :)

semavi
05-05-2014, 02:02
Aracin dosemesi ile ilgili oldugu gibi cogunlukla ayakkabinizdan olur. Bende ayakkabi attim bu yuzden... yani mesele ilkokul deneyinde gizli... kumasa kalemi surt... miknatis olsun vs vs

Mercedeste anti statik koltum dosemesi gibi bir ibare okudugumu hatirlar gibiyim...

Son arabalarimda yasamadim pek, deri dosemeydi hepsi lakin market arabalarini surerken oluyor bama :)

DoganSuper
11-05-2014, 11:23
clio ya binince beni çok çarpıyo demekki halısında paspasında bi durum var :D

dj_batukaan
11-05-2014, 11:35
Bunun asil sebebi lastik tabanli ayakkabilar. Beden, yaptigimiz hareketlerden olusturdugu knetik enerjiyi atamadigi icin oluyor ve herhangi bir metal aksamda yada toprakla temasi olan baska biseyle cit hemen etkilesiyor;))

meSs
12-05-2014, 15:22
kapıyı ayakla örtmek yerine parmağınızla camdan itersenizde çarpılmazsınız :D

kış günleri şirket aracının camları hep parmak izi bu yüzden :D :D :D

cerkez_kral
12-05-2014, 22:06
arabanın kapısını kapatırken çarpıyo onu anladıkta geçen arkadaşa selam verirken ikimizi birden çarptı bildigin kıvılcım çıktı o neden oluyo bilen varmı :)

İbrahim33
13-05-2014, 10:07
artık kapıyı ellemeye korkar oldum , yeter bee :mad: :mad: :mad:

muratburunce
13-05-2014, 10:18
doktorların kullandığı ameliayat eldivenleri kullanın hem hijyenik bir sürüş deneyimi yaşarsınız hemde elektrik çarpmaz :D

kadirsa
13-05-2014, 10:44
Bir çift ayakkabım var ki onu giydiğim günlerde hiç sekmiyor, çatır çutur gidiyor çarpmalar :)

LaWSuiT
15-07-2014, 23:05
ben de sürekli aynı dertten şikayetçiyim
ne yaptıysam statikten kurtulamadım
işim gereği sürekli elektronik parçalarla iç içe olduğum için sıkıntılı bir durum

Barış
05-09-2014, 21:57
Bi konuya Daha açıklık Getirmişsiniz :) Bilmeyince inanıyoruz sayenizde bişeyler ögreniyoruz Teşekkürler bu bilgileriniz için :)

Cemali
30-10-2014, 13:09
Ewet özellikle kış aylarında diikat edilmesi gereken konudur.Kendinizi fazla kasmayın stres atın spor yapın size bir örnek vereyim Allah kimse yaşatmasın sizlerde dikkat edin
örnek: http://www.youtube.com/watch?v=XQtx66Boy_k

salih2334
01-11-2014, 10:10
Bende baya elektirik var o zmn :)

Mythos
01-11-2014, 10:56
Peki bisey sorucam, bizdeki elektirik arac uzerinden nasil topraga aktariliyor? Arac lastiklerinden nasil geciyor elektirik?

drago
01-11-2014, 11:13
Peki bisey sorucam, bizdeki elektirik arac uzerinden nasil topraga aktariliyor? Arac lastiklerinden nasil geciyor elektirik?

geçmiyor ki zaten? geçmemesi lazım, zira discoveryde bi belgeselde izlemiştim, adamlar arabaya yapay yıldırım gönderiyodu içinde insan da vardı zarar görmüyordu. mantık aynı mantık. sürekli gönderilen yıldırımda aracın sadece tavan yamulmuştu.

Mythos
01-11-2014, 11:17
Bende oyle biliyordum ondan sasirdim... Yildirim bile topraga ulasamiyorsa uzerimizdeki statik elektirik nasil ulasiyor? Hatta yakit tankerlerinde falan statik elektirik birikmemesi icin zincir falan sallandirirlar ya saseden...

arkadaşlar bu sürekli konuşulur durur
hadi olayı çözelim bitsin.

bir kere araba sizi çarpmıyor
sizin üzerinizde biriken statik elektrik aracın kapısına falan tutunca araç üzerinden toprağa aktarılıyor.
yani ortada bir elektrik varsa o sizin üzerinizde.

drago
01-11-2014, 11:38
postun altı çizili kısmını kaçırmışım, evet aktarılamıyor, zaten ayakkabıdan toprağa geçemeyen yük, lastiklerden de geçemez.

ama temel mantık doğru, kapıya tutunulduğunda ya da her hangi bir insanla tokalaşıldığında toplam yük 2Q ise doğru orantılı olarak paylaşılıyor, Q ve Q olarak mesela.

yani temelde diğer obje - veya nötr yük ise çarpışma kaçınılmaz.yük akışı artıdan eksiye doğru olduğu için biz arabayı çarpıyoruz :)

angaramos
18-04-2015, 20:55
Demekki arabada olan elektrik kaçağı sanayi efsanesiymiş.Önceki aracımda yaşamıştım 4 5 kere aküden demişledi :D

darkmoon
18-04-2015, 21:37
bu beton yığınlarının içinde ayağımız toprağa değmiyorki. insanın kendini arasıra topraklaması gerekir ayağın toprağa değmesi o kadar sağlıklı ve faydalı bir şeyki.

sağlık sayfasından alıntı ayağın toprağa değmesi ile ilgili..

"Bu sayede de vücudun her bölgesi yeryüzünün elektrik potansiyeli ile dengelenir ve böylece de bütün organ, doku ve hücrelerin elektriksel ortamı stabilize olur.

Araştırmalara göre, serbest elektronların topraktan kana geçebilmeleri için 80 dakikaya ihtiyaç vardır.

Topraklama sayesinde, yeryüzünde bulunan “serbest elektronlar” vücudumuza girer.

Topraklama bilinen “en kuvvetli antioksidandır”

Yeryüzü ile doğrudan temas ile emilen elektronlar serbest radikallerini (reaktif oksijen türleri=ROS) nötralize eder yani etkisizleştirir.

Bu, birçok hastalığın altında yatan temel mekanizma olan akut ve kronik enflamasyonun azalması demektir."

ayak toprağa değmeyince vücutta bir şekilde elektriği ilk fırsata ileten bir şeyde boşaltıyor kısmide olsa.

oğuz
18-04-2015, 21:40
geniş bi terasımız var bu toprağa aktarım olayını terasta bi şekilde yapabilir miyiz ? :D acayip elektrik çarpıyor arabanın kapısından