PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : water-methanol injection

erdem325
05-04-2014, 01:56
bu aralar bu olaya takilmis durumdayim ancak nette birbirinden cok farkli bilgi var.
yerli yabanci epey biseyler okudum ama kafam daha da karisti.

oncelikle arac corsa c 1.7 dti
buyuk turbo(tf035), 60mm down pipe ve komple exhaust, egr iptal falan filan.
1.3-1.4 bar civarlarindayiz, erhan abinin dyno da 140hp 270Nm dolaylarinda bir guc aliyoruz.

simdi bu araca water methanol injection kit baglasak bize ne artisi olur?
guc alamazsin sadece egt duser diyen var,
guc alirsin ama 5hp yi gecmez diyen var,
50hp guc alirsin diyen var,
%100 su enjekte etmen gerek diyen var,
%20methanol %80su enjekte etmen gerek diyen var,
%50 %50 diyen var,
%100 methanol enjekte etmen gerek diyen var :)

kesinlikle %100 methanol kullanilmaz diyen var, ayni sekilde %100su kullanilmaz diyen de var :D

kafam beynim allak bullak oldu yeminle..
nedir bu isin asli astari bi yardimci olun ne olur :)

bu setupta bu araca getirisi ne olur, goturusu ne olur?
gereksiz mi olur?

Ko®ay
05-04-2014, 08:57
Bende meraktayım bi ara araştırmıştım işin içinden çıkamadım, takipteyim :D

CRUEL
05-04-2014, 09:23
karışım oranı yazılıma göre değişebiliyor sanıyorum. ama %100 meth yada %100 su olması imkansız. ben %70meth %30 su kullanıyordum. 1.4hdi da dynodynamicsde 7hp gibi rakam farketmişti.
fazla bi güç getirisi olmasada sağlık açısından önemli bence emmedeki kurumlanmayı önleyip egt düşürdüğü için bile kullanılabilir bence.

emre2blue
05-04-2014, 13:16
Bende Takipteyim, Bende çok araştırdım. Kafanızı biraz da ben karıştırayım.
1) Pompanın basıncı yüksek olmalı herhalde, daha kaliteli bir akış alabilmek için.
2) Partikül boyutlarını çok küçük tutmak lazım diyorlar, ona göre enjektöründe iyi olması gerekiyor.
3) Birde nereden basacağın önemli, Değişik projelerde Turbo önünden başlayıp, emme manifoldu içine kadar giren değişik yerlerden enjeksiyon yapabiliyorsun. Fakat bizim gibi street-app yapanlar için benim sıkça gördüğüm emme manifoldu öncesi yani kelebek öncesi gibi duruyor. Tabiki Dizelde bu olmadığı için siz direkt emme manifoldu öncesi deyin buna. Soğutma performansı için en ideali bu idi yanlış hatırlamıyorsam. Çünkü IAT sensörünün verisini buradan değiştiriyor. Emme manifoldu sıcaklığını düşürerek.

Neyse veri çok, kullananlardan duymak lazım.

a) Birde Nasıl birşey kullanılmalıı? Basınç Sensörüne bağlı mı? EGT ye mi bağlı, yoksa dozajlamalı mı?
b) Ayrıca, AEM'in videosunu izlediyseniz. Pompanın sürekli açılıp kapanması iyi birşey değil. Titremeyi görün derim. Yeni bir pompası vardı, gayet stabil tavşan gibi hoplamayan birşey.
c) Direkt port enjeksiyon olanlar var. Ingilterede, Bizim benzin enjektörü gibi bir enjektör ile yapılmış, pompa sabit sürekli çalışıyor, o valf açıldığında içeriye - artık neresi ise - oraya karışlımı basıyor.

- Bu arada, Metanol'ün litre fiyatını da, nereden alabileceğimizi de yazabilirlerse arkadaşlar çok sevinirim. Normal Kullanıcıların biliyorsunuz ki, metanol'e erişimi biraz zor. Cam suyu ile gidenler duyuyorum, nedir durumunuz?
- B. Istanbuldaki arkadaşların durumları nedir? Ürünlerinin yorumları, kullanlar kimler, bunlarda yazarlarsa, onlar içinde iyi olur. Dışarıya o kadar paralar verilmez.

erdem325
06-04-2014, 01:24
karışım oranı yazılıma göre değişebiliyor sanıyorum. ama %100 meth yada %100 su olması imkansız. ben %70meth %30 su kullanıyordum. 1.4hdi da dynodynamicsde 7hp gibi rakam farketmişti.
fazla bi güç getirisi olmasada sağlık açısından önemli bence emmedeki kurumlanmayı önleyip egt düşürdüğü için bile kullanılabilir bence.

disarda da %50 den fazla meth ile kol cikaran cumminsler falan var..
bi enteresan bu karisim orani anlamadim gitti..

yok mu baska dizelde kullanan??

erdem325
06-04-2014, 20:23
guncel cekeyim bi konuya :)

tdipower
07-04-2014, 22:18
erdem sizin setup için gereksiz olur

aliergun
14-04-2014, 01:07
Ben corsada methanol kit kullanıyordum. %100 su da kullandım %100 methanolde..

Emmenin 10-15cm gerisinden bağlıydı. ayarladığım basınçla birlikte methanolde geliyordu. %100 methanolle araba biraz patırdıyor gibi gelsede (emin değilim) daha iyi gittiğini daha hızlı devirlendiğini hissediyordum.

Hiç güç getirmiyor olsada sırf egt düşürmek için bile kullanılır bence.

ferroo
14-04-2014, 09:26
bu aralar bu olaya takilmis durumdayim ancak nette birbirinden cok farkli bilgi var.
yerli yabanci epey biseyler okudum ama kafam daha da karisti.

oncelikle arac corsa c 1.7 dti
buyuk turbo(tf035), 60mm down pipe ve komple exhaust, egr iptal falan filan.
1.3-1.4 bar civarlarindayiz, erhan abinin dyno da 140hp 270Nm dolaylarinda bir guc aliyoruz.

simdi bu araca water methanol injection kit baglasak bize ne artisi olur?
guc alamazsin sadece egt duser diyen var,
guc alirsin ama 5hp yi gecmez diyen var,
50hp guc alirsin diyen var,
%100 su enjekte etmen gerek diyen var,
%20methanol %80su enjekte etmen gerek diyen var,
%50 %50 diyen var,
%100 methanol enjekte etmen gerek diyen var :)

kesinlikle %100 methanol kullanilmaz diyen var, ayni sekilde %100su kullanilmaz diyen de var :D

kafam beynim allak bullak oldu yeminle..
nedir bu isin asli astari bi yardimci olun ne olur :)

bu setupta bu araca getirisi ne olur, goturusu ne olur?
gereksiz mi olur?

tork bıraz dusuk degılmı sanki?

erdem325
22-04-2014, 15:02
tork bıraz dusuk degılmı sanki?

kac olmali ki?

Onur Fatih
22-04-2014, 15:08
kac olmali ki?

320 falan olmasi gerekirdi bence

erdem325
22-04-2014, 15:22
320 falan olmasi gerekirdi bence

bu turbo bu basinc ve custom yazilimla biz bunu aldik, sanmiyorum 320 leri cikarabilecegini bu satupla.
ben zaten tepe degerlerinden ziyade dyno egrisi ile ilgileniyorum, bant genisligi cok daha onemli benim icin.

Onur Fatih
22-04-2014, 16:15
Aynen oyle 250 versin stabil duz cizgi halimde 4500 donsun yeter :)

emre2blue
23-04-2014, 20:48
Merhaba yine, güncel kalsın,

- Bu arada, Metanol'ün litre fiyatını da, nereden alabileceğimizi de yazabilirlerse arkadaşlar çok sevinirim. Normal Kullanıcıların biliyorsunuz ki, metanol'e erişimi biraz zor. Cam suyu ile gidenler duyuyorum, nedir durumunuz?
- B. Istanbuldaki arkadaşların durumları nedir? Ürünlerinin yorumları, kullanlar kimler, bunlarda yazarlarsa, onlar içinde iyi olur. Dışarıya o kadar paralar verilmez.

boostbomb
01-08-2015, 09:30
Güncel Güncel :soru:

Elektronikkurdu
01-08-2015, 21:22
Methanol bulunmuyor artık eskisi gibi yasak direkt kullanıcıya satılması metahnol yakmak için tüm motoru düzenlemek gerekiyor eklem yapanlar genelde krank çatlatıyor sekman aşınıyor vb. çok az bir güç için zarar ziyan gerek yok 270 tork gayet güzel değer aslında

yavuz364
03-08-2015, 06:43
Neden %100 alkol ve %100 su kullanılmazmış ki ??
%100 kullanılması pek önerilmiyor. %100 alkol kullanınca alkole tam olarak dayanıklı malzemelerin olmamasından dolayı kite zarar verebilir ve alkol suya göre daha ufak deliklerden geçebildiği için sızıntılar görebilirsiniz..
%100 su kullanılmamasının sebebi ancak kitte kullanılan bazı parçaların kaliteli paslanmaz olmaması ve uzun süreli beklemelerde yosun oluşması olabilir..
Bu yüzden siz her ihtimale karşı %90-%10 oranını kaçırmayın :) ben 1 yıl kadar %100 su ve %100 alkol kullandım hiç problem de yaşamadım tabi.

Bunların dışında metanol kitte kullandığınız oranı çok önemli ve her arabaya özel olması gerekmektedir. Hangi oranda kullanacağınız da tamamen tuner ınızın tavsiyesi olmalıdır. Çünkü AFR değerleriniz ve Avans haritanızla paralel olarak karar verilmesi gerekmektedir.. Avans değerleri zaten limitte olan bir arabada %100 su basarsanız kırılır :)
Bunun yanında diyelim ki avans değerleri limitte değil ama arabanın AFRsi 11 civarlarında yani biraz zenginlerde diyebiliriz.. Siz bu arabaya %100 alkol basarsanız daha da zengine gidecek ve arabanın hiçbir yararına olmayacak hatta daha kötü gidecek zenginleştiği için :)

Methanol bulunmuyor artık eskisi gibi yasak direkt kullanıcıya satılması metahnol yakmak için tüm motoru düzenlemek gerekiyor eklem yapanlar genelde krank çatlatıyor sekman aşınıyor vb. çok az bir güç için zarar ziyan gerek yok 270 tork gayet güzel değer aslında

Sanırım erzurumda yaşıyorsunuz ve oradaki hava şartları mıdır bilmiyorm ama ben söylediklerinize benzer ne metanol bulunamaması ne motora zarar vermesi gibi birşey görmedim..

windman
26-04-2016, 16:06
2 litre kadar metanol almam lazım. fabrikada yemekhaneden çıkan eski bitkisel yağları biyodizele çevirip forkliftimize koyacağım. nereden yada kimden bulabilirim?

emre2blue
30-07-2016, 13:51
Arkadaşlar, Türkiyede nozzle yapan var mı? Bosphorus Inno sanırım kapanmış yada cumartesi günü telefona bakamadılar meşgul oldukları için. Paslanmaz Çelik yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz. Birde checkvalve işini nasıl yaparız. Dizel araçta ne kadar gerekiyor. Check Valve biraz geride olsa ne olur gibi sorularım var. Bilenler lütfen yazışalım.

Ramcho®
31-07-2016, 13:26
kaçlik nozzle istiyorsun herhangi bir tornacı da yaptırabilirsin çok zahmetli bir iş değil.

emre2blue
31-07-2016, 16:37
Aklinizda bir tasarim var mi? 1mm delik yeter mi? Yada tel erezyonda falan 0.5mm falan mi acmaliyiz? Peki checkvalf pozisyonu icin ne diyorsunuz?

emre2blue
31-07-2016, 18:50
Aklinizda bir tasarim var mi? 1mm delik yeter mi? Yada tel erezyonda falan 0.5mm falan mi acmaliyiz? Peki checkvalf pozisyonu icin ne diyorsunuz?

yavuz364
31-07-2016, 22:40
kaçlik nozzle istiyorsun herhangi bir tornacı da yaptırabilirsin çok zahmetli bir iş değil.

O iş hiç öyle basit değil :) daha önce denediniz mi bilmiyorum ama meth kitin işe yarar birşey olması için gerekli nozzle çok özel bir parçadır..

Bizim daha önce ürettiğimiz kitlerde delik çapları 0.3mm civarlarında oluyordu ama doğrudan delik açma ile o iş olmaz. O parçaların içinde suyu pruvize edecek özel şekilli parçalar var.. Hiç uğraşmadan AEM den yada Bosinno kemal ertek den almanızı tavsiye ederim..

emre2blue
01-08-2016, 07:18
Günaydın. Kemal beylen irtibata geçtim, bugün içinde telefonla da konuşacağım. 4 Port olduğu için küçük birşeyler tavsiye etti. Toplamda 300HP civarı için olacak Set. Önemli olan sonradan takılabilen bir uç yerine tamamı yekpare bir parçaya nozzle özelliği verebilmek. Emme manifoldu içinde vidalanan birşey kesinlikle istemiyorum. Eğer paslanmaz çelik olupta kaynatabilsem güzel olur ama. 0.3mm nozzle deliği açıp onun malzemesine kaynak gelirse vay halimize :D

Ramcho®
01-08-2016, 09:22
O iş hiç öyle basit değil :) daha önce denediniz mi bilmiyorum ama meth kitin işe yarar birşey olması için gerekli nozzle çok özel bir parçadır..

Bizim daha önce ürettiğimiz kitlerde delik çapları 0.3mm civarlarında oluyordu ama doğrudan delik açma ile o iş olmaz. O parçaların içinde suyu pruvize edecek özel şekilli parçalar var.. Hiç uğraşmadan AEM den yada Bosinno kemal ertek den almanızı tavsiye ederim..

400+ hp aracta torna da yaptırdığımız ucu kullanıyoruz herhangi bir sıkıntı yaşamiyoruz su anda. aem nozzle 2 numarayı 3 numara ya buyuterek taktık.

emre2blue
01-08-2016, 09:36
Ben birde ağırlıklı ethanol kullanacağım. Becerebilirsem %50 üstüne çıkmak istiyorum. oranda. Peki check valve pozisyonu için birşey demediniz?

PS: Fast Acting Valve konusunda bilgisi olan var mı? - AquaMist kullanıyor ya..

yavuz364
01-08-2016, 10:40
400+ hp aracta torna da yaptırdığımız ucu kullanıyoruz herhangi bir sıkıntı yaşamiyoruz su anda. aem nozzle 2 numarayı 3 numara ya buyuterek taktık.

Abi orjinal nozzle ı tornada büyütebilirsin ona lafım yok. Ama direk tornada ucunda delik olan parça ile olmuyor demek istedim.. :)

Ramcho®
01-08-2016, 11:30
Abi orjinal nozzle ı tornada büyütebilirsin ona lafım yok. Ama direk tornada ucunda delik olan parça ile olmuyor demek istedim.. :)

orjinal nozzle ın aynısını yaptırdık anlamında yazdım :) 3 numaradan numune kullanarak yaptırdık. anlatım hatası yapmışım kusura bakma. meth kit i meth filtresi ile birlikte kullandığın surece nozzle tıkanma ihtimali olmaz.

tayreep_john
14-09-2017, 13:30
horttt... benzinli dizel fark ediyormu methanol kit benzinliden çıkan kiti dizele uyguluyabilirmiyiz ??