PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E30 3.18 is icin 1 bar??

ReSuL
29-04-2014, 17:35
Merhaba arkadaşlar,

Baslikta da belirttigim gibi e30 3.18is stock motora su an supercharger projemiz sona geldi yaptirdigimiz kasnaklarla su an 1 bar basinc geliyo motor kompresyonu 155 psi çıkıyor

Soru su: stock motor da 3.18 is icin cok mu asiri bi basinc..? Lutfen m42b18 i bilen ve bu motorun internalleri taniyan arkadaslar yorum yapsin gercek deneyimlere ihtiyacim var...

Yardimlariniz icin tsk ederim..

TaGo
29-04-2014, 17:37
Kapağıda motoruda sağlam bir araç. 1 bar basabilirsiniz. BMW de m makinalar harici turboda sıkıntı yaşanmıyor defalarca gördük. Piston konya malı olsa bile.

ReSuL
30-04-2014, 09:12
eyvallah kardeş... inşallah bizde de sorun olmaz...

ghibli06
30-04-2014, 10:37
1 bar az değil dikkat et kapağı kaldırmasın... yerinde olsam saplamaları değiştiririm sonrasında da sıkıştırmasından hesap kitap yaparım, öyle bu motor kaldırır mı demekle olmaz... kompresyonu düşürmek için ne yaptınız? motorun durumu nasıl? saplamalar kapağı tutacak mı? bunların işin mekanik tarafları, ayrıca adam gibi bir beyin takmak ve de MAF dan kurtulmak lazım yoksa ayar mayar yapılmaz yapılsa da tutmaz...

ReSuL
30-04-2014, 11:55
abi eyvallah teşekkür ederim.. :) beyin olarak ms yapıyoz inşallah.. kompresyonu düşürmek için ne yaptınız sorusunuz cevabı :) hiçbişey yapmadık.. hiç kapağını bile kaldırmadık.. stock motorlara 0,8 bar basan arkadaşları çok duydum açıkcası.. yaptırdığım kasnak ile 1 bar diyo şu an.. ben de ikilemde kaldım aceba yeni bi kasnak yaptırsam mı die..

bu durumda yaşayabileceğim sorunlar ne olur açıkcası bilgi almak için açtım topic'i.. arkadaş da bişey olmaz çok sağlam deyince içime su serpti.. m42b18 in standart motorlardan yapı itibari ile daha güçlü olduğunu biliyoruz ama standart olarak 1 barı kaldıracak kadar güçlü mü sorusunun cevabını arıyorum..

ghibli06
30-04-2014, 12:38
TaGo Tarkan dedi ama, sonuçta senin motorun durumunu bilmiyoruz ayrıca stock motora turbo-SC takanlar kompresyonla oynamıyor değil ki? komp. düşürmeden bu işlere girmek akıl işi değil söyleyim...

ReSuL
30-04-2014, 13:21
eyvallah abii.. peki sen olsaydın ne yapardın :) şu aşamada yani..

TaGo
30-04-2014, 13:24
Pistonlarına bişey olmadan contan gider zaten üzülme. Yani doğru seçim. :D

ReSuL
30-04-2014, 13:40
yani conta gidene kadar yolu mu var :)

abi öğrenmek istediğim şu.. burdaki hiçbişey yapılmamış stock bir motor için anormal denilebilecek bir barlık basıncı avansla vs ile bizim için gerçekten tehlikeli boyutlara gelmeden bi nevi önleme yolu var mı?? daha düşük avans verme gibi..

TaGo
30-04-2014, 13:41
BMW lerde standart conta en zayıf noktasıdır turbo setup için. sende cometic olmadığına göre fgüvenlik subabı gibi düşünebilirsin. Conta gittimi kurtuldun :D

ReSuL
30-04-2014, 13:47
iyi bari o güne kadar bekleyecez giderse de de açılınca kapak bi çaresine bakacaz şimdiden masrafa girmeyelim :D

ferhatgunes
07-05-2014, 16:24
jonta giderse saplamalarla beraber degişiriz hocam :)

ferhatgunes
07-05-2014, 16:25
peki abiler izmir de bi jontacı varmıs.her araca kalın jonta yapıyormus .sadece jonta degiştirip araba turbolayanlar var.buna ne dersiniz

ghibli06
07-05-2014, 16:37
peki abiler izmir de bi jontacı varmıs.her araca kalın jonta yapıyormus .sadece jonta degiştirip araba turbolayanlar var.buna ne dersiniz

sadece 'jonta' basıncı kaçırmadan tutabiliyorsa neden olmasın... yapabiliyorsan sıkıştırma hesabını, sadece kalın 'jonta' yeter mi yetmez mi anlarsın, haaa yok kafaya göre 'jonta' yeter diyen varsa onu başka ortamlarda konuşurlarsa iyi olur...

Mustafa Birsesli
15-06-2014, 09:29
Sapamalarindan sikinti cikmaz fakat cikardigin güce gore contan sikinti cikartir 1 barda senin sc nekadar güç üflüyor önemli olan konu bu.... contada bir sikinti cikmayabilirde beyin ne kullaniyorsunuz

EEE
15-06-2014, 10:31
6 silindir makinalari stock 1.5 barla uzun süre gazlayanlar biliyorum hemde canını arıyorlardı
4 silindirde benzer internal mukavemetindeyse hic bir sey olmaz orta vadede

bandit
15-06-2014, 14:43
Düzgün bir hesabı yapılmadan yanma odası göz kararı bir miktar ismine ne derseniz deyin o şekilde parlatılıp piston üstlerinden yine gözkararı alınarak kompresyon düşürülerek bi usta tarafından yapılmıştı benim araba m50 b25.15 gün sonra conta yandı yağ suya,su havaya ağaçlar ormana sonuç hüsran kavgalar döğüşler ben ele aldım işi yine bir hesap bilmediğim için en azından plexi ye delik açıp her yanma odasını işleyip plexiyi kapatıp sırıngayla su basıp hepsini mümkün olduğunca bir ölçüye getirdim.1.0 bar basıyorum.afr saati alıp karışımıda 10.7 11.5 arasına getirdim şimdi şükür çokdaha performanslı ve sesi sağlıklı bir motor 5-6 aydır. tabir buysa canını aldım ilk ay bi sıkıntı daha yapacaksa yapsın diye bi sorun yok.bence benim yaptığımdanda dahası bir hesap ölçü bulunarak kompresyon un bilinçli olarak kesinlikle düşmesi.stok motor 1 bar kaldırıyor ise o zaman bmw mühendisliğinde bi sıkıntı var ki atmosferik bu şekilde yürüyor.bu kadar açık makas aralığında bi tolerans olduğunu düşünmüyorum.ve yine bence en iyisi standart conta otomatik bir emniyet sibobu.saplamaları orj alıp deiştim.arp yada bi başkası yerine orj saplama sıfırladım.

LAST_ZZ
08-07-2014, 02:42
piston tıraşlamaya gerek yok mls conta ve arp silindir kapak saplamaları ile sorun çıkartmaz kolayına

rebel
12-08-2014, 21:40
Stock yapacaksaniz arp saplama cometic conta ile kapatin. Acmisken silindir port polish yaptirin flow arttirmak icin ek olarak.manifold ve kelebek polishle guzel bir flow kazanirsiniz. Nekadar hava sokarsaniz okadar iyi