PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfa156 2.0SS Kesiklik Sorunu

ghibli06
01-05-2014, 08:11
arkadaşlar 2002 model 2.0 SS 2 senedir babamdaydı, bakımlarını yapmak için Anamur'dan Ankara'ya getirdim... araba 3800 devirde bir kesiklik yapıp devam ediyor 5.000 den sonra hızlanması da sanki yavaş gibi... ya eski arabamı unutmuşum ya da bir sorunu var, bakımını yapmama rağmen geçmedi, fikri olan çıkar mı acaba? (arıza kaydı yok)

ghibli06
02-05-2014, 12:38
güncel diyelim Alfacılara :)

B.Koçer
02-05-2014, 12:40
Abi ben bu konuyu alfisti abilere bi danısayım :)

ATA156
02-05-2014, 13:44
Ariza kaydi yok ise büyük ihtimal rolanti ayarlayicisi yada debimetre ömrünün sonuna yaklaştığının sinyalini veriyor olabilir. Bu parçalar tam bozulmadan hata kaydi görünmez. Bu parçalari en son ne zaman değiştirdiniz? Yada hiç değiştirdiniz mi?
Düşük bir ihtimalde ateşlemede bir bobinin düzgün çalişmamasi sonucu olabilir.
Araçta lpg varmi? Kaç km'de?

ghibli06
02-05-2014, 13:48
Ariza kaydi yok ise büyük ihtimal rolanti ayarlayicisi yada debimetre ömrünün sonuna yaklaştığının sinyalini veriyor olabilir. Bu parçalar tam bozulmadan hata kaydi görünmez. Bu parçalari en son ne zaman değiştirdiniz? Yada hiç değiştirdiniz mi?
Düşük bir ihtimalde ateşlemede bir bobinin düzgün çalişmamasi sonucu olabilir.
Araçta lpg varmi? Kaç km'de?

araç 100bin km oldu tam... LPG hiç olmadı, debimetresi de hiç değişmedi...

tunerviper
02-05-2014, 13:51
Debi, yada ateşlemede sorun olması muhtemel bujilerde kontrol edilmeli.

ghibli06
02-05-2014, 13:52
Debi, yada ateşlemede sorun olması muhtemel bujilerde kontrol edilmeli.

bujileri yeni değiştirdim, debimetreye bakayım ciddi olarak...

tunerviper
02-05-2014, 13:57
bujileri yeni değiştirdim, debimetreye bakayım ciddi olarak...

Bujiler orjinal ngk ler ile mi değişti ? Bazen sadece büyük bujileri değiştirip ufakları ellemeyebiliyorlar. Ts motorlar için buji çok önemli. Birde ecu reset dediğimiz bir işlem var onuda yapabilirsiniz.

1-Akü kutup başını söküp 1 saat civarı bekleyin veya + ve - kutupları birbirine değdirin
2-Anahtarı starttan bir önceki konuma getirin ve 90 saniye bekleyin.
3-Anahtarı geri çevirin ve 90 saniye bekleyin.
4-Aracınızı gaz pedalına basmadan birkaç dakika çalıştırınız.

ATA156
02-05-2014, 14:01
Bu km'lerde ki en sık elektronik hatalar.
1-debimetre
2-lambda (hata kaydi tutar, yada obd üstünden değerlere bakilabilir)
3-rölanti akt. (Ayarlayicisi)

Bunlar tam 80k-100k arasinda bozulmaya başlayan ts motor parçlari. Hepside bosch marka, bocsh car servislerden daha ucuza temin etmek mümkün olabiliyor :)
Bende sağlam bir debi var yakin olsak denerdik.

oxygen
02-05-2014, 14:22
Bujiler orjinal ngk ler ile mi değişti ? Bazen sadece büyük bujileri değiştirip ufakları ellemeyebiliyorlar. Ts motorlar için buji çok önemli. Birde ecu reset dediğimiz bir işlem var onuda yapabilirsiniz.

1-Akü kutup başını söküp 1 saat civarı bekleyin veya + ve - kutupları birbirine değdirin
2-Anahtarı starttan bir önceki konuma getirin ve 90 saniye bekleyin.
3-Anahtarı geri çevirin ve 90 saniye bekleyin.
4-Aracınızı gaz pedalına basmadan birkaç dakika çalıştırınız.

V6tb de aynı şekilde ecu resetler mi?

tunerviper
02-05-2014, 15:06

ATA yardımıcı olur o konuda

ATA156
02-05-2014, 16:25

V6 TB'de böyle birşey ne okudum nede gördüm. Bu işleme neden ihtiyaç duydunuz?

oxygen
02-05-2014, 17:21
V6 TB'de böyle birşey ne okudum nede gördüm. Bu işleme neden ihtiyaç duydunuz?

Rölantim bazen düzensizleşiyor. Debiden ya da lambdadan diye düşünüyorum ama belki dedim bir faydası olur.

ATA156
02-05-2014, 17:31
Rölantim bazen düzensizleşiyor. Debiden ya da lambdadan diye düşünüyorum ama belki dedim bir faydası olur.

Lambdadan yapacağini sanmam. Debimetre olsa belli devirlerde performans kaybi olarak belli eder, çünkü bizdeki debimetre ts motordakinden çok farkli. Yapadabilir ama emin değilim :) Benimkide arada rolanti çok hafif oynuyor ama hata kaydi temiz.

oxygen
02-05-2014, 17:38
Bende de makineye bağlayınca birşey çıkmadı ama Emreyle de konuştuk, makineye çok güvenmemek lazım bizim arabalarda.

Lambdadan olabilir diye düşünüyorum çünkü sarfiyatımda fazla oluyor bazen. Zaten eğer debidense, debiyi iptal edip uygun bir beyin bulup mapa geçerim.

ghibli06
02-05-2014, 18:01
işten eve dönerken debimetrenin fişini çektim, aynen dediğiniz gibi sorun debimetre sanırım arıza lambasını yaktı biraz dengesizleşti ama gazlayınca kesiklik ve de 5.000 dvirden sonra isteksizleşme geçti... yarın bakayım nerede bulacağız debimetre :)

ghibli06
02-05-2014, 18:10
buldum vallahi akşam akşam :) ellerinde de varmış, ihtiyacı olan buradan alabilir fiyat da makul...

Alfa Romeo Hava Kütle Ölçer - Debimetre - Akışmetre - 145 - 146 - 156 - 166 - GTV (http://www.otoerdem.com/alfa-romeo-hava-kutle-olcer-debimetre-akismetre-145-146-156-166-gtv-46541253-bosch?keyword=bosch%200%20280%20218%20019)

ATA156
02-05-2014, 18:56
Sorunun kolay çözülmesine sevindim :) tam zamanı şu siralar bir kaç sensör daha bozulabilir. Rpm sensörü mesela

oxigen, bende debimetrem bozulursa senin düşündüğün gibi yapmayi planliyorum.

ghibli06
02-05-2014, 19:04
Sorunun kolay çözülmesine sevindim :) tam zamanı şu siralar bir kaç sensör daha bozulabilir. Rpm sensörü mesela

oxigen, bende debimetrem bozulursa senin düşündüğün gibi yapmayi planliyorum.

çok teşekkürler verdiğin fikirler için, ben unuttum Alfayı, eskiden çok uğraşırdım ama hala seviyorum ve de satmayı da düşünmüyorum... tofaş parasına başka neye binelim ki zamanında şimdiki parayla 50bin tl den fazla vermiştim :) ön takımı komple yeniledim, armaları değiştirdim, kronik hastalık cam düğmelerini değiştirdim, ayna bozuktu yenisini aldım, havalandırma rezistansını değiştirdim, bagaj lastiği vs derken evlatken torun moduna girmek üzre :D

ATA156
02-05-2014, 20:58
çok teşekkürler verdiğin fikirler için, ben unuttum Alfayı, eskiden çok uğraşırdım ama hala seviyorum ve de satmayı da düşünmüyorum... tofaş parasına başka neye binelim ki zamanında şimdiki parayla 50bin tl den fazla vermiştim :) ön takımı komple yeniledim, armaları değiştirdim, kronik hastalık cam düğmelerini değiştirdim, ayna bozuktu yenisini aldım, havalandırma rezistansını değiştirdim, bagaj lastiği vs derken evlatken torun moduna girmek üzre :D

Benim 156'da evlat oldu artik. 7 seneden fazladir beraberiz kendisiyle.:) Bende şimdiye kadar bir 156 parasindan fazlasini harcamişimdir. Şimdi bende sizin gibi babama verdim ama servise hala ben götürüyorum :)

Bir ara bosch marka dump valve aradiğini hatirliyorum ghibli'ye. Hatta bende ariyordum o zamanlar. Şans eseri geçen ay gtv'ye buldum, taktim. Hala lazimsa bakınmaya devam edebilirim.

ghibli06
02-05-2014, 21:04
Benim 156'da evlat oldu artik. 7 seneden fazladir beraberiz kendisiyle.:) Bende şimdiye kadar bir 156 parasindan fazlasini harcamişimdir. Şimdi bende sizin gibi babama verdim ama servise hala ben götürüyorum :)

Bir ara bosch marka dump valve aradiğini hatirliyorum ghibli'ye. Hatta bende ariyordum o zamanlar. Şans eseri geçen ay gtv'ye buldum, taktim. Hala lazimsa bakınmaya devam edebilirim.

BOV taktım ghibliye DV ları da yedeğe aldım çok teşekkür ederim ilginize... garaj İtalyan doldu bu hafta, resmen diğerleri üvey evlat :)

oxygen
02-05-2014, 21:10
Bülent abi sevindim sorunu çözdüğüne. İtalyanlar insana güzel duygular yaşatıyor :)

ghibli06
02-05-2014, 21:14
Bülent abi sevindim sorunu çözdüğüne. İtalyanlar insana güzel duygular yaşatıyor :)

daha çözmedim aslında, sadece BMW den kalma alışkanlıkla fişi çektim :) yarın parçayı alıp takınca düzeleceğini zannediyorum, sana da çok teşekkür ederim, ECU sıfırlamayı da yapacağım ama bu gün fazla vaktim yoktu aküyü sökmek için, + ve - değdiğinde de içerde akım kalabiliyor o nedenle yarın sabahtan başlayacağım işe ;)

ATA156
02-05-2014, 22:37
BOV taktım ghibliye DV ları da yedeğe aldım çok teşekkür ederim ilginize... garaj İtalyan doldu bu hafta, resmen diğerleri üvey evlat :)

Ne demek, ben teşekkür ederim. italyanlarla uğraşan kaç kişiyiz zaten.

ghibli06
03-05-2014, 14:19
arkadaşlar sorun çözüldü :) debimetreden kaynaklanıyormuş, yenisini aldım sabah, Gurcell'le beraber takalım dedik bir baktık ki zamanında kasabın biri ters takmış :) neyse yenisini düz taktık adaptasyon yaptık araba sıfır ilk aldığım gibi oldu :) elimde bir tane sağlam debimetre var isteyen olursa bana söylemesi yeterli...

B.Koçer
03-05-2014, 15:33
Abiler konuda :D sorunun cözülmesine sevindim :)

XSi
03-05-2014, 17:11
arkadaşlar sorun çözüldü :) debimetreden kaynaklanıyormuş, yenisini aldım sabah, Gurcell'le beraber takalım dedik bir baktık ki zamanında kasabın biri ters takmış :) neyse yenisini düz taktık adaptasyon yaptık araba sıfır ilk aldığım gibi oldu :) elimde bir tane sağlam debimetre var isteyen olursa bana söylemesi yeterli...

geçmiş olsun.. ters nasıl takılmış yahu :)

ghibli06
03-05-2014, 17:14
geçmiş olsun.. ters nasıl takılmış yahu :)

işini bilmez adamlara kaput kaldırtma diyorum babama ama ne yazık ki oluyor böyle şeyler... Gürsel farketti benim numarayı okuduğum tarafta ok işareti yoktu, numarayı okudum aldım, takarken Gürsel baktım okuduğum tarafın tersinden takıyor, yanlış dedim öbür türlü söktük, ok yönüne bir baktık üzerinde takılı olan ters :D neyse 100.000 km oldu zaten yenisini taktık ama diğeri de gayet temiz ve sağlamdı...

XSi
03-05-2014, 17:37
işini bilmez adamlara kaput kaldırtma diyorum babama ama ne yazık ki oluyor böyle şeyler... Gürsel farketti benim numarayı okuduğum tarafta ok işareti yoktu, numarayı okudum aldım, takarken Gürsel baktım okuduğum tarafın tersinden takıyor, yanlış dedim öbür türlü söktük, ok yönüne bir baktık üzerinde takılı olan ters :D neyse 100.000 km oldu zaten yenisini taktık ama diğeri de gayet temiz ve sağlamdı...

neyse ki daha kötü bir şey olmamış :)

eski olanda yedekte durur..