PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Başlayanlar İçin Turbo :)

CTG
27-05-2006, 19:29
nette dolanırken bulduğum bi yazı,

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TURBO :)

http://home.insightbb.com/~civicman86/Turbocharger.jpg

Sonradan yapılan turbo güvenilir midir?
En az stock motor kadar güvenilir olabilir. İhtiyacınız olan tek şey iyi ayarlar.

Arabam için doğru setup nedir?
Bu soru çok geniş kapsamlı. Tamamiyle arabanızla ne yapacağınıza bağlı. Günlük kullanım? Drag? AutoX? Her birinin kendine has ihtiyaçları vardır. Hangi turboyu seçeceksiniz? Piyasada yüzlercesi var. Hepsi bizim ufak hacimli D'lerimize ya da B'lerimize göre olamayabilir. Tavsiyem araştırma yapın. İnsanların dyno sonuçlarına bakın, nerde güç ürettiklerini inceleyin. Sonra mesajlaşıp setuptan memnun olup olmadıklarını öğrenin.

Stock arabamı turbolamak için nelere ihtiyacım var?
Arabalarda kullanmak üzere parça alırken milyonlarca alternatif var, Ama bu konuda iki ana yolumuz var:

1) Turbo Kit- Bu kitler, aracınızı turbolamak için gerekli tüm parçaları barındırır.
Artılar: Tüm ihtiyacınız kitin içindedir, çok az sıkıntı yaşarsınız.
Eksiler: Parçalar çoğunlukla beklendiği kadar iyi oturmaz. Paranıza göre alacağınız performans tatmin etmeyebilir.

2) Özel Yapım- Kitlerde gelen parçaları tek tek kendiniz alırsınız.
Artılar: Verdiğiniz paranın karşılığını en iyi şekilde alırsınız.
Eksiler: Parçaları bir araya getirmek için çok çaba gerekir ve gerekli şeyleri unutma riskiniz artar.

Özel yapım bi setup yapacaksanız, gereken parçaların listesi:

Mutlaka Gerekliler:
Turbocharger
Turbo manifoldu
Yağ besleme ve Geri dönüş Hortumları
Downpipe
Wastegate (eğer turboda dahili wastegate yoksa gerekli)
Bir tür yakıt kontrol sistemi
Borular, hortumlar, vs.

Olsa İyi Olur:
Basınç göstergesi
EGT göstergesi (Egzoz gazı sıcaklığı)
Intercooler

Şimdi gerekli dediğimiz parçaları kabaca açıklayalım.

Turbocharger- Seçilebilecek tonlarca turbocharger vardır. Daha çok ufak motorlarımız olduğu için devasa turboları çevirecek kabiliyetimiz yok.

Turbolardan bahsederken bilmeniz gereken bikaç terime göz atalım.

Turbo lag- Bu, gaza bastığınız anla turbonun dolup güç üretmeye başlaması arasında geçen zamandır. Genel bir kural olarak, küçük turbo = az lag, büyük turbo = çok lag.

Turbo Manifoldu- Piyasada bir çok tipi vardır. Ama bu kadar fazla dizayn arasından hangisini seçmeliyiz? Bunun amacınızın ne olduğuğla da bağlantısı var. Log tipi olanlar, turboyu çabuk doldurur, ama yüksek güç üretmekte kısıtlıdırlar. Tubular tip olanlar, biraz geç doldursa da yüksek devirlerde çok daha rahat nefes alırlar. Ayrıca manifoldunuzu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir ayrıntı ise klimanızı ve hidrolik direksiyonunuzu hala isteyip istememeniz. Bazı manifoldlar bunları barındıracak yer bırakmayabilir. Genellikle Log tipi manifoldlar bu ikiliye gereken yeri işgal etmemektedir.

(yukarıdan aşağıya: Log tipi, Tubular, Ramhorn)

http://home.insightbb.com/~civicman86/log.jpg

http://home.insightbb.com/~civicman86/MiniMe.jpg

http://home.insightbb.com/~civicman86/Ramhorn.jpg

İyi markalar: Lovef, HKS, , CRP, GReddy, vb.

Down pipe- Bu boru turbonun sicak tarafından çıkar, genellikle kartere kadar (ya da bazen biraz daha fazla) uzar. Downpipe boyu için iyi bir genel kural: daha büyük=daha iyi. Turbolar, çok fazla backpressure yaratır, bu yüzden gazları mümkün olduğunca çabuk dışarı atmak gerekir. İŞte bu yüzden yüksek güç üreten turbolu otomobillerin çoğunda komple egzoz sistemi yerine açık bi downpipe görürürz. Eğer komple egzoz da uygulayacaksanız aynı kural geçerli: daha büyük=daha iyi. Araştırmamda gördüğüm kadrıyla 2,5" egzoz, 300hp nin altındaki arabalar için yeterli. Ama büyük egzoz imkanınız varsa kaçınmayın.

***NOT: Her Downpipe birbirinin aynısı değildir ve üniversal de değildirler. Farklı manifoldlar, downpipe ı farklı yerlerde bulundurur. İyi bi araştırma yapıp setup ınıza uyan bi downpipe aldığınızdan emin olun.

Yağ Besleme ve Geri Dönüş hatları- Yağ besleme, turbonun ihtiyacı olan yağı sağlar. Bazen bir kısıtlayıcıya ihtiyaç olabilir. Eğer turbonun merkezine gereğinden fazla yağ basıncı giderse yatakları berbat eder. Yağ geri dönüş hatları ise turbolamanın anahtar parçalarından biridir ve tasarlamak için biraz beyin gücü gerektirir. Yağ besleme hattı turboya yağı gönderir, yağ turbonun merkez bölümünden geçer ve kartere geri dönmelidir. Bu eylem sırf yerçekimiyle olur. Bunun için yağ geri dönüş hattının mümkün olduğunca dümdüz aşağıya gidecek şekilde olması gerekir.

Wastegate- Wastegate, turbo setup ının çok önemli bir parçasıdır. GAza bastığınızda, motor hava çekmeye başlar, bu hava yanma evresinden geçer ve turbonun "sıcak" kısmına çıkar. Daha sonra turbonun pervanesini çevirir ve turboyu "doldurmaya" başlar. Eğer wastegate olmasaydı, hava sürekli pervanelerden geçip onları döndürecek ve turbo sonsuza kadar "spool" yapar olacaktı. Wastegate in, bir diyaframı açıp egzoz gazının çıkmasını sağlayacak, önceden ayarlanmış bir basıncı vardır. Bu turbonun "overspool" yapıp kendi kendisine hasar vermesini engeller. Wastegate ayrıca arabanızı ne kadr basınçla yürüteceğinizi ayarlamanızı da sağlar. Bir Buust Kontroller wastegate i daha fazla basınç üretecek şekilde "kandırabilir".

Besleme boruları - Emilen havayı yanma için motora taşıyan borulardır. Boyut önemlidir. Birçok Street setup ında 2 ya da 2,5" yeterlidir. Kıvrımları mümkün olduğunca az tutmak gerekir.

Blow Off Valve- Bu alet çok kullanışlıdır. Gaza bastığınızda ve motor hava çekip buuust yarattığında bir tür basınçlı hava sistemi boruları dolaşmaya başlar. Gazı bıraktığınızda ise bu basınçlı havanın turboya geri dönmekten başka gidebileceği bir yer yoktur. Bu olay "compressor surge (?)" denen şeye sebep olur ve turboya hasar verir. Blow-off valve, emme yapılan bir yere bağlanır. Gazı bıraktığınız zaman bu basınçı havanın dışarı çıkmasını, ya da sisteme geri dönmesini sağlar.

Büyük Enjektörler- Ne boyda kullanacağınız, tamamen ihtiyacınıza bağlıdır. Daha fazla güç üretmek=daha büyük enjektörler ve daha fazla yakıt. 250hp nin altındaki birçok araba için 440cc ya da 450cc likler işinizi görecektir.

Yakıt Kontrol Sistemi- Bu set up ınızın en önemli parçasıdır. Bu parça motorunuzun yanmasına da sebep olabilir, uzun ömürlü olmasına da. Bu aleti seçerken birkaç opsiyonunuz var, en karışığından en basitine doğru gidelim.

Standalone- Bu birçok opsiyonu olan bir tür bilgisayar sistemidir. Arabanın tüm durumlarının tam hakimiyeti elinizde olur. Adam gibi ayar yapmayı bilen birini bulmaktan başka, hiçbir eksi yönü yoktur. En çok bilinenleri Neptune, Hondata, Crome, Uberdata, AEM, vb.

Piggy back- GReddy'nin E-Manage ı gibi programlardır ve stock map i kullanır ve onu inceden değiştirir. Bu sistemle, bir standalone daki kadar özgür olamazsınız.

AFC (Hava akış çeviricisi - eyr flou kanvördır)- Bu aletlerin yakıtı arttırma ya da azaltma yeteneği vardır. Başlıca olumsuz yönü, timing e müdahale edemezsiniz. (Başlıca AFC'ler, A'PEXi nin V-AFC [VTEC liler için] ve S-AFC sidir.)

FMU (Yakıt kontrol ünitesi - füyl menıcmınt yunit)- Çöp.

Boost Controllers- Boost Controller ın ana işlevi basıncı wastegate ile vakum hattı arasında tutmaktır. Örneğin wastegate in 9psi da açılması yerine, buuust kontroller dan bunu 15 psi a ayarlarsanız, alet wastegate i "kandırır" ve 15 psi da yayın açılıp havanın dışarı çıkmasını sağlar. Yani wastegate in gerçek basıncı görmesini engeller. İki tipi vardır.
Manuel - Mekaniktir ve buust u açıp kapamak için fiziksel olarak çevirirsiniz. Çok ucuzdurlar ama kaçaklara sebep olabilirler.
Electronic- Elektroniktir :P Bunlar genelde wastegate in açılıp kapanması için bir soleniod kullanırlar. Çok daha hassas ayarlanabilirler ve wastegate i, manuel olanlara kıyasla, daha uzun süre kapalı tutabilirler.

Intercooler- Turbolar kadar intercoolerlar da çok çeşitlidir. Karar vermek güç olabilir ve bir çok durumun aksine burada en büyük olan her zaman en iyisi değildir. Öncelikle i/c nin ne olduğunu bir belirleyelim. I/c havanın geçtiği bir parçadır. Siz arabayı kullandıkça hava intercooler ın yüzgeçlerinden geçer ve basınçlı havayı soğutmaya yardımcı olur. Intercooler büyüdükçe basınçlı havanın i/c ye dolup yoluna devam etmesi için daha fazla zaman gerekir. Eğer ufak alırsanız, bu sefer de basınçlı hava kısıtlanacak ve geri dönecek, bu da intercooler ın diğer ucunda basınç kaybına yol açacaktır (birçok i/c, iyi oturtulsa bile, 1-2 psi kadar basınç kaybına yol açar).

Turbomun wastegateinin basıncı okumak için bişey takılacak bir tertibatı yok, ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda birkaç alternatifiniz var. Wategate basıncı turbodan okur, turbo ne veriyosa onu görür, motora gdeni değil. Yani ne demek istiyorum? Intercoolerları hatırlayın, çok iyi takılmış bir intercooler bile ~1psi basınç kaybına yol açabilir. Diyelim ki wastegate iniz 10psi da açılsın. Eğer hat turboya bağlıysa, turbo 10psi ı gördüğü anda w/g açılır. Ama intercooler ın diğer ucunda, kısıtlamadan dolayı belki sadece 9psi görebiliyosunuz. Böyle bir durumda önerim şudur ki, wastegate/buust göstergenizin bilgiyi alacağı kaynağı intercoolerdan sonraki biyerden seçin, yani motora giden gerçek basıncı görebilin. Bu aynı zamanda wastegate in g9 da değil de, gerçekten 10 psi da açılmasını sağlayacaktır.

Intercooler su çeker mi?

Hayır.

____ kodlu motoruma hangi turbo daha uygundur?

Bu soru çok geniş kapsamlı olduğundan sadece insanların D16 motorlarında kullandıklarını gördüğüm turboların bir listesini yapıyorum. Her birinin kendisine göre avantaj ve dezavantajları var ve bu kişinin isteklerine göre değişir. Bunlardan biri hakkında bilmek istediğiniz birşey varsa, araştırın ve kullanan birini bulun ve ona sorun.

15g
19T
Gt28R
Gt28RS
GT30
T25
T25/28 Hybrid
T3/T04E (çok farklı trimleri var, super 60 popülerdir.)
GT40R (şaka yapıyorum, sanırım bu şeyi bi D16yla doldurmaya başlayamazsınız bile:))
Belki bi GT32 olabilir, bi TekEgzantrikli'nin bununla neler yapabileceğini görmek isterdim.
14B
13g (çok ufak ama iş görür)

Şunu bilin ki bu çok ufak bi liste, biraz bakınmakla çok daha fazlasını bulabilirsiniz ve sizin motorunuzda çalışabilecek tonlarca turbo var.

Son bir not olarak, OBX, SSAC ve XS Power gibi markalardan uzak durun. Bunların turboları ya da manifoldları çoğu zaman çöptür.

http://home.insightbb.com/~civicman86/turbodiagram.jpg

Low-Rider
27-05-2006, 21:40
tabi konuyu gidip atmosferiğe açmışım bu da benim kazmalığım başka kimse yapamazdı:S
doğru yer bence,atmosferik aracını turboya çevirmek isteyen için faydalı :D

saol can güzel olmuş

sami_z01
27-05-2006, 22:49
selam

can : basarili bir calisma olmus elline saglik

saygilar
sami

M_PROJECT
28-05-2006, 03:31
tabi konuyu gidip atmosferiğe açmışım bu da benim kazmalığım başka kimse yapamazdı:S

eline saglık Can cok gusel bılgıler

A.G.A
28-05-2006, 10:54
zaman ayırıp çeviri yaptığın burda aktardığın için teşekkürler
faydalı bilgiler.

Oz`
28-05-2006, 10:59
teşekkürler kardeşim

halilcakir
28-05-2006, 11:06
Paylaşım için teşekkürler...

Tholl-ga
28-05-2006, 11:49
teşekkürler can :)

CTG
28-05-2006, 11:51
b .

KSK-VTEC
28-05-2006, 19:21
böyle çeviriler herzaman faydalı olur benim gibi ing. özürlü insanlar içinde:)

Selçuk
28-05-2006, 19:49
Turbo konusu daha net olamazdı heralde sağolasın can...

fastest
29-05-2006, 15:01
teşkürler güzel bilgiler war:)

tyMu
29-05-2006, 17:42
Eline sağlık kardeşim :)

grkm
29-05-2006, 18:00
aferin çekirge hehe :)

TT_BOY
29-05-2006, 18:17
bu konuyu sabitledikleri için yetkili arkadaşlara teşekkür ederiz...

miniks
30-05-2006, 19:34
ne dedı sımdı bu ben anlamadım hehehehe :) saol

vtecGS
04-06-2006, 10:17
çok güzel bi çalışma olmuş can ellerine sağlık.

CUSTOMS
05-08-2006, 09:33
abi çok saglam bilgiler tessekkurler......

CTG
05-08-2006, 11:45
n .

malibu clasic
10-08-2006, 17:53
eline sağlık can abi

Cihan GÖNÜL
11-08-2006, 13:58
gerçekten çok yararlı bilgiler saol

akbaba78
25-08-2006, 07:34
benim icin super faydali bilgiler ellerine saglik;) bende turbo dusunuyorumda karar asamasindayim:confused:

i_could
15-09-2006, 00:10
ellerin dert gormesin.emegine saglık...

i_could...

cem
15-09-2006, 00:14
Eline saglk kardeşim..

type-RRR
13-10-2006, 08:36
eline sağlık paylaşı için saol

emir
28-10-2006, 21:59
bilgi paylaşımı için saol

selos2kturbo
31-10-2006, 21:50
yeni baslayanlar için güzel bilgiler ve obx den gercekten uzak durun arkadaslar.vakit ayırıp cevirdiğin için tesekkür can kardeş

Onu-R
31-10-2006, 22:57
Paylaşım için teşekkürler, elinize sağlık...

Erol
23-03-2007, 08:23
güzel ve saglıklı yapılmış bi turbonun yaklaşık motor ömrü nedir bilen varmı arkadaşlar?

akbaba78
23-03-2007, 08:34
cok iyi bilgiler eline saglik:)

levent
23-03-2007, 11:43
güzel ve saglıklı yapılmış bi turbonun yaklaşık motor ömrü nedir bilen varmı arkadaşlar?

günlük ayarlarla uzun yıllar kullananlar var sanırım :)

skyline_85
17-04-2007, 09:39
bilgiler ıcın cok tesekkurler

yiit
17-04-2007, 11:19
saol canım okıycam hepsini :D

MuratB
17-04-2007, 21:31
ellerine sağlık çok gzel olmş aydınlanıyoruz:Dtşk...

Oytun
07-08-2007, 20:59
Eline sağlık

StreeT_Rulez
26-11-2007, 21:22
Gerçekten çok güzel bilgiler...Ayrıca uğraşıp çevirdiin için çok sağol..

tool
08-01-2008, 19:51
96-99 civic vti icin turbo kiti örnek parca listesi ve fiyatlar:

pistonlar 750
kollar 350
yataklar 300
su pompasi 150
yag pompasi 150
turbo 700
turbo manifoldu 250
external wg 250
downpipe+borular 900
intercooler 250
oil cooler 150
bov 250
ecu+harness 700
enjektorler 400
benzin pompasi 150
debriyaj 600
göstergeler 600

kargo bin dolar diyelim
iscilik 2000 olsun
extralar icinde 1000 dolar ayiralim...

not: listedeki parca fiyatlari amerika bazli olup no-name degil markali ürünlerdir, kaliteye göre degiskenlik gösterebilir...

Jem
08-01-2008, 20:31
teşekkürler tool yararlı bilgiler.

sülüman
08-01-2008, 21:12
Son bir not olarak, OBX, SSAC ve XS Power gibi markalardan uzak durun. Bunların turboları ya da manifoldları çoğu zaman çöptür.

http://home.insightbb.com/~civicman86/turbodiagram.jpg

Türkçeye Çeviren: Can (TechTurkey)

bu markaları kullana cok kişi var neden böle denilmiş

cem
08-01-2008, 21:22

Kalitesinin biraz daha düşük oluşundan ,
GEnelde sorunlar yaşanır o manifoldlarda,kalitesiz alıp uğraşmak yerine bütcen varsa
1 tane alırsın yoluna devam edersin kısaca.

meta-R
08-01-2008, 21:45
Kalitesinin biraz daha düşük oluşundan ,
GEnelde sorunlar yaşanır o manifoldlarda,kalitesiz alıp uğraşmak yerine bütcen varsa
1 tane alırsın yoluna devam edersin kısaca.

katılıyorum

tool
08-01-2008, 21:50

100dolara manifold alip catlayip kaynattirmak mi istersin yoksa 250 dolar verip kafan rahat olup ayrica satarkende para eden biseye mi sahip olmak istersin?

M_PROJECT
08-01-2008, 21:51
SSAC nin coolerlari satilior ebayda gani alan takanlar var , habi coolerdan nolur diceksiniz cok sey olur . cin maliydi sanirim bide bu . ucuza kacmak herzaman heriste sorun cikartir , butce genelinde en makul ne alinabiliosa o tercih edilmeli bence

khan
09-01-2008, 00:21
bu islere ilk basladigimda ucuz ne varsa kullanmayi denedim, hep 2-3 sefer ayni malzemeyi almak zorunda kaldim artik tovbe. ne lazimsa en iyisini aliyorum param yetmiyorsa almiyorum.

toolun yazdigi fiyatlar bile cok iyi fiyatlar, ben yapmaya kalksam ayni setup icin alacagim malzemler yaklasik toolx2 2.5 olur:)

ucuz etin yahnisi olmuyor, o yuzden bu isi yapacak olan arkadaslara tavsiyem ya iyi malzemelerle yapmalari yada yapmamalari:)

ucuz coolerin forged motoru paramaparca ettiginide gordum, ucuz kilidin butun sanzimani corbaya cevirdiginide o yuzden artik ucuz parca ne kullanirim nede satarim, misal obx sorana ben satmiyorum arkadasim diyorum.

rsozkan
02-02-2008, 23:44
bencede bıkere al tam al kafan rahat olsun :)

kosse
24-08-2008, 22:41
kardeşim eline sağlik

kosse
24-08-2008, 22:42
SAMİ ABİ sendende bekliyoruz böyle güzel bilgileri

yasintezcan
29-10-2008, 22:14
eline sağlık harbiden çok faydalı ,

ucuza verecek kadar bonkör olmamak lazım demekki:D

said_
30-12-2008, 19:15
bilgiler harika çeviride güzel çok sade ve anlaşılır ayrıca paraya kıyıp iyisini al kafan rahat olsun mantığı heryerde geçerlidir katılıyorum

ccalmeronn
30-04-2009, 08:38
paylaşım için teşekkürler

R_Kaptan
29-05-2009, 13:08
paylaşım için teşekkürler..

kaiser_soze
10-06-2009, 14:58
tesekkürler..

yagizs
14-06-2009, 06:17
çok faydalı bilgiler var, ve teşekkür ediyorum çeviri için. Yalnız bu konuda bilgim hiç diyebilecek kadar az olduğu için bir kaç soru sormak istiyorum;

Atmosferik bir aracı turbo besleme yapmak için özel bir kit ya da benzer bir şey gerekiyor mu ?

başka bi soru daha;
Bazı yabancı forumları araştırarak, bir oyun için liste yapmaya çalıştım. Biliyorum iyi bir liste değil, ancak kafamda bazı soru işaretleri var.

Şu şekilde bir liste Sr20Det motorlu bir rps13 'e uygulanırsa;

Motor
- TODA Racing 87.00mm Forged Pistonlar
- TODA Racing Forged Piston Kolları

Egzoz & Intake
- Nismo R-Tune Cold Air Intake System
- HKS Hi-Power Egzoz Sistemi
- HKS (Paslanmaz Çelik) Egzoz Manifoldu
- HKS (Paslanmaz Çelik) Frontpipe

Yakıt Ekipmanları
- Nismo High Flow Volume 555cc Top feed Yakıt Enjektörleri
- Nismo Ayarlanabilir Yakıt Basınç Regülatörü
- Nismo Yüksek Hacimli Yakıt Pompası (Rated @ 216L/h)
- Nismo Yakıt Filtresi

ECu & Elektronikler
- HKS F-Con V Pro ECU
- HKS EVC V + EVC Easy Writer
- HKS Turbo Timer Type-1
- HKS AFK Amp
- HKS Fan Controller
- HKS Meter I/F Control Unit
- HKS DB Meter Retro 60mm Turbo Gauge
- HKS DB Meter Retro 60mm Oil Pressure Gauge
- HKS DB Meter Retro 60mm Fuel Pressure Gauge
- HKS DB Meter Retro 60mm Oil Temp Gauge
- HKS DB Meter Retro 60mm Water Temp Gauge
- HKS DB Meter Retro 60mm Exhaust Temp Gauge
- HKS DB Meter Retro 60mm Tachometer Gauge

Aşırı Besleme Ekipmanları
- HKS GT2530 Turbo
- HKS GT Wastegate
- HKS SSQV BOV
- HKS Turbine Heat Shield
- HKS Turbine Suction Funnel

Soğutma Sistemi
- ARC Front-Mount Wide Core Intercooler Kit
- ARC Aluminium Radyatör
- ARC Aluminium Radyatör Boruları
- ARC Düz Radyatör Hortumları
- ARC Titanyum Radyatör Tabakası
- ARC Termostat
- ARC Super Racing Coolant
- ARC Radiator Cap
- ARC Engine Oil Cooler
- ARC Differential Oil Cooler Kit (Pro-Choice type)
- ARC Oil Cap
- ARC Under Panel

Aktarma Ekipmanları
- Exedy Carbon-R Twin Plate Debriyaj
- Exedy Hafif Volan

1- Ne gibi sorunlar meydana gelebilir ?
2- Turbo için GT2530 iyi bir seçim mi ?
-gt2530 için şöyle bi bilgi de var
- Flange - T25
- Wastegate Type - Internal
- Core Type - Ball Bearing
- Cooling - Water and Oil

3- Listede Downpipe yok, gördüğüm araçlarda da yoktu, ancak Front-pipe var ? ben yine de bu araca bir downpipe eklemek zorundamıyım ??

Kusura bakmayın biraz fazla oldu sanırım, ama merak ediyorum bunları.

Şimdiden teşekkür ederim

senna
14-06-2009, 13:20
oyun ne tarz bir oyun bilmiyorum ama eğer drift ağırlıklı oyunsa ideal gibi yada gt2576r daha uygun bir seçim olabilr hatta gt2876r tabi oyun üzerinde ne gibi farklılıklar olur bilemem

yagizs
14-06-2009, 13:45
oyun ne tarz bir oyun bilmiyorum ama eğer drift ağırlıklı oyunsa ideal gibi yada gt2576r daha uygun bir seçim olabilr hatta gt2876r tabi oyun üzerinde ne gibi farklılıklar olur bilememDrift spec bir rps13, teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Gt28 'i önermişlerdi zaten, ben de Gt28 'e yükselteyim o zaman. :rolleyes:

bilalMW
01-09-2009, 23:55
güzel paylaşım teşekkürler. Ama kafamı karıştıran şu turbo nasıl yağlanıyor? :beuj:

FakirAli
26-10-2009, 20:04
bi sorum olucak ama.. sonradan turbolanan araçlar için örneğin vtec-gti tarzı arabalarda max 25-30.000km motor ömrü veriyorlar bu doğrumu ?

senna
26-10-2009, 20:19
doğru değil yaptığın aldığın parçalarla istediğin güçle değişebilen bir şey ömür belki 100bin km sıka sıka gidersin eğer teknik problem olmazsa belirli güçte ama öyle bi güç seviyesidne olursun 10binde bi yatak segman atarsın bu vtec vs için değil her motor için böyle

Tuning055
21-11-2009, 17:07
gercekten gereklı bılgıler cok saol...

boosted_pug
21-11-2009, 21:38
bi sorum olucak ama.. sonradan turbolanan araçlar için örneğin vtec-gti tarzı arabalarda max 25-30.000km motor ömrü veriyorlar bu doğrumu ?

103.000 de turboladım 138.000 deyim hala turbo

Doblocu
23-01-2010, 21:21
Eline sağlık can87 güzel paylasım bilgi edilmek için
ama benim için bi yararı yok =) orjinal turbosuyla geciniyorum =)

RaSiM
10-02-2010, 21:15
gerekli bilgiler ellerine saglık kardedeşim..

FakirAli
10-02-2010, 21:20
103.000 de turboladım 138.000 deyim hala turbo

specleri ne arabnın kardesm?

ppoyrazz18
02-03-2010, 09:19
bilgiler için teşekkürler. eminim turbo yu merak edenler için gerçekten faydalı olmuştur.

ilkay325i
02-03-2010, 12:42
Paylaşım İçin Teşekkürler.

maverick2305
02-03-2010, 20:59
bilgiler için teşekkürler bu konulara yabancı olduğumdan çok fazla anlıyamasamda iyi bi anlatım olmuş emeğinize sağlık.

Kağan Celep
03-03-2010, 02:07
İçinde bilmediğim bir kaç parça vardı öğrenmiş oldum bu yararlı bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

maskaran
11-03-2010, 18:45
bilgini paylaştıgın için teşekkürler

kadir jdm civic
30-04-2010, 22:13
güzelbilgi bende civic si yerine ex turbo yapmayı düşünüyordum kendım bakalım nasıl olucak

yakisikli_135
14-05-2010, 15:10
teşekkür ederim aydınlattıgın için :)

dadaloglu1
25-05-2010, 15:31
Herkese selamlar
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Audi 1.8t 180 hp qattro için ideal cadde kullanımı için kaç beygire çıkmam normaldir ve bu güç için almam gereken parça listesi ne olmalıdır. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

seyfi_pol
22-06-2010, 12:33
bilgiler için teşekkürler elinize sağlık..

poseidon
22-06-2010, 13:17
Bilgiler harika. Saol.
ama + bilgi olarak aracı Turbolamak maalesef turbo ve kiti ile bitmiyor.

Bu gücü yere aktaracak aktarma organlarının da uyumlu olması lazım.
mesela 90 hp atmosferik uyumlu bir şanzuman 150 hp
turbolu bir motorun gücünü yeterince aktaramaz.
Tabi bunun yanında miller ve egzoz sistemi de önemli.

Mutlu
28-08-2010, 16:29
Teşekkürler abi nadir olarak bazı yazılanları anlamadım ama :)

YunusCan
29-08-2010, 12:50
normal 1.6 110 hp lik araca ufak çıtır bi turbo eklersek sorun olurmu ? pistonlarımızı felan zarar görürmü ? yani en fazla 1.0 barlık turbo felan

polo34
19-10-2010, 20:03
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/RARE-AUDI-VW-CAST-TURBO-KIT-8v-SOHC-Beetle-Polo-Logus-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3caa9086a1QQitemZ26055 9636129QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#shId

ebay turbo kitleri nasıldır? 850 dolara piggyback'siz aracıma özel kit var, nedir bu işin aslı? güvenip alsak düşük basınçta gezsek sorunsuz olur mu?

R5 GtTurbo
01-10-2011, 02:48
paylaşım cok iiyii tesekkurleer

ünalvti
10-11-2011, 23:56
yeni okudum çok güzel bi paylaşım emeğinize sağlık teşekkür ederim

redline53
29-11-2011, 14:32
teşekkürler paylaştığın bilgiler için...

sohc_vtec
14-12-2011, 18:21
yazan ellerin dert görmesin cok guzel bi paylasım cok saol

gknnn
02-02-2012, 16:03
paylasım ıcın tesekurler yenı baslıycak olanlar ıcın faydalı bılgıler ıcerıyor kafadakı soru ısaretlerını mınımuma ındırıyor...

emirzukak
12-02-2012, 19:47
paylaşım için teşekkürler

Y.Emre
17-02-2012, 19:49
makale için teşekkürler, yararlı olmuş yalnız resim linkleri ölmüş yenilerseniz daha iyi olacaktır.

piscocuk
02-03-2012, 20:43
müthiş müthiş müthiş ellerinize sağlık..ciddi ciddi turbo işini düşünüyorum.çok yararlı oldu benim için

williamss
05-04-2012, 11:19
çok başarılı açıklayıcı olmuş...

Solu35
18-06-2012, 22:40
Merak ettiğimiz konuları açıklayıcı ve sade bir dille anlatmışsınız, başarılı bir çalışma olmuş gerçekten, emeğinize sağlık

angry28
09-08-2012, 09:16
Paylaşım için teşekkürler :)

junior07
17-11-2012, 15:09
gercekden basırılı bır calısma tesekkurler

Deepblue
25-12-2012, 01:08
Benim gibi öğrenmeye çalışan arkadaşlar için başarılı bir arşiv niteliğinde döküman olmuş helal olsun elinize sağlık.

ErT_ThM
26-02-2013, 19:18
cok faydalı bılgıler paylasımın ıcın tesekkurler arkadasım ...

racer50
05-08-2013, 13:16
atmosferik aracta hep hayalimdi:)

serkanAYB
06-12-2013, 16:11
saoolun bilgi için

'Burak'
14-02-2014, 17:11
ben aslında aracımı turbolatmak istiyorum ama gel gelelim araç otomatik vites :( en kötü bi yazılım..

CM_u
26-04-2014, 11:03
Kısmet olur da birgün... :)

hightpower
30-08-2014, 01:26
Çok faydalı olmuş elinize sağlık .

Cemali
18-09-2014, 12:23
Geçekten başarılı bir çalışma olmuş ben çook beyen dim eline sağluk çok açıklayıcı olmuş bu konu gerçekten bir çok kişinin işini görecektir we arabarına yapıcakları işlemler daha güzel daha sağlıklı daha uzun ömürlü wee daha hızlı bir performas and parasını güzel malzemelere wericektir eline sağlık tekarar teşekkürler bu konu için

07 GCS 10 GTI POLO

06YYZ97
05-02-2015, 13:35
ellerine sağlık valla bravo:bravo:

Mert Yaprak
14-04-2015, 09:51
Cok iyi bilgiler

speedy34
05-08-2016, 09:48
turbo candır

can iyiuyarlar
25-12-2016, 23:32
hocam eline sağlık çok güzel bi çalışma bizede çok yardımı oldu. eline sağlık kardeşim.

Lufthansaa
13-05-2018, 15:23
Elinize sağlık, başarılı bir anlatım.