PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Detailing Virüsünü Nasıl Kaptınız?

ghibli06
11-05-2014, 09:27
Truva virüsü olsa onun bile çözümü var :D herkes bu 'bela'ya nasıl bulaştığını anlatır mı lütfen :)

kendimden başlayım:

2 sene öncesine kadar sadece dışarıda pasta-cila yaptıran 'elina sağlık usta harika olmuş' diyen, her türlü detailing ürününü pasta zanneden,fırça kullandırmayan ama onun haricinde kostikle mi yıkıyor çamaşır suyu mu onu bile bilmeyen mutlu mesut bir adamdım... ne zamanki maseratiyle bir kaza yapıp komple boya işine girdim, hayatım değişti... boya ilk atıldığında insanı büyülüyor resmen ama eski mat günlerine çevirmemek için neler yapmak lazım araştırırken kendimi virüsü kapmış olarak buldum... TT de olsun, yerli yabancı forumlarda olsun çok okudum araştırdım, araştırdıkça, videoları izledikçe virüs yayıldı, artık hem kendi hem de başka arabaların boyalarına bakar oldum, bu çizik, bu fırçayla yıkanmış, bunda dairesel çizik çok, oo bu güzel uygulama yaptırmış vs... 14 şubatta bu merakımı anlayan hatun bana polisaj makinesi hediye etti olay boyut atladı :D şimdi modifiye parçası bakmaktan çok detailing malzemeleri bakar oldum :)

bu konuyu neden açtım? sabah bahçeye çıkarken garajdan geçtim bir baktım kaputta dünden kalma 2-3 tane yağmur lekesi var... çay demlenirken yarım saat tekrar parlatıp waxını attım öyle başladım kahvaltıya :)

ben kaptım, pişman değilim :)

Ufuk
11-05-2014, 09:42
detailing doctor Rıdvan abi ile kil ve cila alışverişi yaptım.
3 sene oluyor sanırım. O gün bugündür detaycıyız. Sonra Hakan abi ile detailing sohbetleri :) (hakan hoca ve müritleri gibi oldu :D )

Blackbird gökhan abide sağolsun bir dönem çok kafasını şişirirdim :)

NOT: Yoldaki veya park halindeki arabaların çizik ve kılcal harelerine dikkat eder olduysanız evet sizde kapmışsınızdır.

Burak E.
11-05-2014, 10:38
bende sadece araba yıkatıyorum dıştan ve kendıme dıyorum sadece dıştan yıkanıp gıdıcem (GIDEMEDI)

dıştan yıkandıktan sonra motor gıbı her yeri temizleme olayı var bende bide inş makına alırsam kapının önünü detaylıngci yapıcam bu gıdışle :D

civelek
11-05-2014, 10:48
Bu forum yuzunden hayatim kaydi araba manyagi oldum ciktim hatun sen boyle degildin beni aldaattin modunda okuya okuya insanlarla tanisip sora sora 2 tane motor yaptim 1. 1.8 t standart topladim yazilimli sadece 2. Si bu hafta bitti b18 ici oem saplamalar haric distan turboladim gene saolsun forumdan abilere sora sora ( stlegal , hilmi ) saolsunlar. İlk defa komple boya isine girdim ama bu detay konularini okuya okuya boyacinin omrunu yedim adam sen bukadar seyi nerden biliyosun modunda bense okuyom ben ya diyorum :) ama tab detayci olamadim daha bu virusude istiyorum banada bulassin istiyorum ;)

F4R
11-05-2014, 11:41
Abi valla bende ayni senin gibiydim. En fazla bi cila atar birakirdim. Ama sonra nette okuya okuya baktim ki olay hicde ole basit degilmis. Resmen bir bilim dali gibi olmus detailing olayi :D eee bizde de heves olunca mecburen ceyizi toplaadik :) ilk polisajimi 1.5 sene once yaptim makine ile. Sonrasinds devami geldi. Su aralar nano ya merak saldim. Eksik 2-3 malzemem vardi, siparisini gectim. S3 ve s30 polishler onumuzdeki hafta ici gelecek. Kredi kartimin hesap kesimide olunca nano ve diger kalan eksikleri tamamlayacagim. Allah kismet ederse en gec haziranda nanoya gecis yapmis olurum. Darisi senin basina diyim :D

Burak
11-05-2014, 12:13
Bindiğim araba temiz olmalı, küçüklükten beri hep böyle :) Babamın arabasını yıkardım, tabi o zamanlar neyin ne olduğunu bilmiyordum fırça+bulaşık deterjanı, mis :D Sonra babam aracını yeniledi, yine temiz tutmaya çalıştım ve bu sırada birçok şeyi keşfetmeye başladım. Basınçlı yıkama makinası ve muhtelif çeyizler dizildi. Artık virüsü kapmıştım. Sonra kendi aracımı aldım. Polisajını yaptıktan sonra arabayı çizmeden yıkamaya çalışan her hafta fk1000p atan biri oldum çıktım :)

Zorbey
11-05-2014, 12:38
Hep DBY detailing den dolayi :D

i-vtec07
11-05-2014, 14:28
herşey forumdaki detailing konularını gördükten sonra gidip yapımarketten sonax hızlı cila almamla başladı :D

aroglu
11-05-2014, 14:49
Camdaki çizikleri gidermek için araştırma yaparken polisaj makinası ihtiyacı doğunca pasta cila ile yola çıktık tamamen kapamadım virüsü ama kendi arabam olduğunda zombiye dönüşmekten korkuyorum :D

Mr.K
11-05-2014, 14:56
ben halen bulaşamadım ya : ( güngeliyo şeytan diyo yap çiziklere zımparayı at pasta vs sora diyorum boşver..

fatihcakin
11-05-2014, 17:26
NOT: Yoldaki veya park halindeki arabaların çizik ve kılcal harelerine dikkat eder olduysanız evet sizde kapmışsınızdır.

Bu sahneleri yaşayanlara sesleniyorum geçmiş olsun, kanınıza işlemiş :) :D

Onur Fatih
11-05-2014, 19:45
Arabam su an o kadar pis ve les bi durumda ki, goresi gozum yok :D
Havalar soguk. Az isinsin 1 haftami durmaksizin ona ayiricam gibi. Detaylara fazla takiliyorum bende. Sagda solda gordugum boyadaki cizikler gocuklerton farklari acayip dikkatimi cekiyor. :)

Ranthor
11-05-2014, 19:51
1990 larda cbs belko ve turtle wax ile bulastim. Ayrintili isleri cok severim.
Babam ir iki kez cilalamisti izlemistim. Sonra 2000 li gillarin basinda ehliyet alinca üstübü mikrofiber vb diyip ugrasmaya başladım. O aptal amator donen makinelerden bulmuştum cok zor, pahalıydi da...

OnurÖzden
11-05-2014, 20:25
Sıcak bir haziran günü :D arabanın üstüne güneşin vurmasıyla aracın üstündeki yuvarlak çizikler dikkatimi çekti, bunlar ne lan tepkisiyle :D internette araştırmaya başladım, detaling ile tanışmam bu şekilde gerçekleşti. Pasta nedir cila nedir glaze ne işe yarar derken 1 yıldır internetteki yazıları okuyorum; ama pastanın boyayı yakması ile ilgili konuları ve resimleri gördükçe baya tırstım :D Şuan sadece quick wax atabiliyorum :D

Ae86
11-05-2014, 21:21
14 yaşların da cbs girdi hayatıma sonrası *****.Sök temizle tak cilala parlat :D

şaman
11-05-2014, 21:41
bende askere gitmeden çbs,belco, üstübü üçlüsü ile başladım askerden geldim bikaç sene daha devam ettim baktım bu işin sonu yok koyverdim gitti. Şu an aracımda boya yanıkları mevcut umrumda bile değil, yalnız ciddi bir hastalık eskiden biri arabama deyse o gittikten sonra bezi alıp el izi olan yerleri silerdim, cila attıktan sonra üstübünün kaputta nasıl kaydığını izlerdim, yanıyo amk diyip son noktayı koyup eve girerdim ben kurtuldum inşallah sizde kurtulursunuz tez zamanda gerçekten ruh sağlığına zararlı birşey

Ome_RS
11-05-2014, 21:54
profesör i.nesi alıştırdı :D
henüz virüsü kapmıs değilim ama temiz arabalara ilgim var her ne kadar ben pis sevsemde :D
yakın zamanda accorda komple nano uygulucaz sanırım ondan sonra extra dikkatli olur haftalık bakımını temizliğğiini eksik etmem :)

samet59
11-05-2014, 22:35
megane 2 miz vardı astradan önce füme renkli privilage (jantlarının ne kadar uyuz olduğunu bilirsiniz) arabanın jantları çok kirliydi bu böyle olmaz dedim gittim bastım parayı jant temizleyici aldım bide diş fırçası aldım tertemiz olunca çok mutlu oldum :D neyse bu tarz ürünlere ilgi duymaya başladım ama pasifim hiç bir foruma üyeliğim yok forumun ne olduğunu bilmiyorum :D sonra araba parlamıyor gibi geldi babama ızdırap olup pasta cila yaptırdık offf arabaya bak dediğim an ben virüsü orada kaptım :D o günden beri hiç yıkamacıya yıkatmadım yıkattırmadım :D sonra astrayı aldık astra 2001 model olduğu için boyası da yaşı gereği yorgun üzgündü benim elim kolum yok mu ben neden yapmıyorum diyordum kendi kendime. bi opel forumunda dt den bi abimin mesajını gördüm hop hemen pm attım kildi srp ydi hemen verdi ayarı aldık reçetemizi o gün bugündür iflah olmuyorum. hatta konunun açıldığı iyi oldu şuan 50 yaşında adama babama da virüsü bulaştırdım yarın beraber motor temizlicez :D

Cliosportve
11-05-2014, 23:07
bir cok kişi nalburdan alınma cbs urunlerinle basladık belki 17 18 sene once
bu sure zarfında sayısız araba cilası yapılmıstır
3 sene once falan piyasada sanayi tipi ürünlerin dısında daha kaliteli urunlerin artmasıyla
ufak tefek arastırmalar neticesinde makita marka bir makine aldık, agırlıgı meguiarstan olusan ürünlerle ise basladık
grubumuza SSP (safkan sokak polishi):D ismini verdik
sonucta bir farkımız olması lazımdı
yaptıgımız uygulamalar tamamen dogal ortamlarda genelde acık veya yarı acık mekanlarda
yeri geldimi sokagın tozu ile harmanlanarak yeri geldimi sokaktan gecenlerin laf atmaları ile can bularak (ki bu genelde fazla cilalamayın arabanın boyası cıkıcak gibi olur:D) yapılmaktadır
bolesi hem daha zevkli hem daha dayanıklı hemde daha dogal olmaktadır
bu sekilde sayısız ufak capta cila yaklasıkta 50 araca yakın komple boya koruma işlemi yaptık
tavsiyem cokta fazla ürün cesitliliğine gitmeyin, cunku arac boyası 3-4 kimyasaldan sonra bunu kabul etmiyor, kalın ince pastalar olursa guzel bir cila ve wax bu 4lü sizi en az %90 95 sonuca ulastırır
sonucta bu iş bir pazar oldu, 2000tl ye uygulama yapılan araclar duyuyoruz
ne yapılırsada yapılsın cogunun ömrü maksimum 6 ay
biraz zevk biraz bakım için güzel bir ugras fakat cokta kafaya takmamak lazım
sonucta 6 ay sonra ne yaparsanız yapın kılcallar geri geliyor, özellikle koyu araclarda

Burak
12-05-2014, 00:09
bende askere gitmeden çbs,belco, üstübü üçlüsü ile başladım askerden geldim bikaç sene daha devam ettim baktım bu işin sonu yok koyverdim gitti. Şu an aracımda boya yanıkları mevcut umrumda bile değil, yalnız ciddi bir hastalık eskiden biri arabama deyse o gittikten sonra bezi alıp el izi olan yerleri silerdim, cila attıktan sonra üstübünün kaputta nasıl kaydığını izlerdim, yanıyo amk diyip son noktayı koyup eve girerdim ben kurtuldum inşallah sizde kurtulursunuz tez zamanda gerçekten ruh sağlığına zararlı birşey

Bir arkadasım var, aracını makinaya sokar. Yıkatir, kurulamaz bile. Kus sıcar umrunda olmaz vs cok rahat yani :D Ben özeniyorum ona, kurtulmak isterdim açıkcası :)

Faruk_Vtec
12-05-2014, 00:58
herkesın ortak noktası arabalar + modıfıye olunca = sonuç ıster ıstemez detaılıng oluo.. :)

aracımıza ıstedığımızı yapmış olsakta zmnla gozumuze kotu gorunmeye başlıo, jant mı kotu? aracım çok mu yüksek? fılmlermı koyu? derken geçte olsa asıl sorunun boya uzerınde olduğunu fark ederz.. :) :D

2006 yılında sıfır vtec II aracımızı aldık o zmn yenı yenı çıkıodu fırçasız yıkamalar, ılk yıkamadan berı fırçasız yıkattık, ılerleyen donemlerde çalıştım para bırıktırdım askere gıttım geldım ve artık arabamı yapmam ıçın hıç bı engel yoktu.. :)

hayatta hep bı kere olsun temız olsun mantığıyla hareket ederım, herşeyde olduğu gıbı aracımada herşeyın en ıyısını aldım taktırdım ama artık aracım 4 yaşına gelmıştı ve boyası eskısı gıbı parlamıodu kendım yapmaya kalksam daha fazla para harcayacaktım ve o ıstedığım parlaklığı yakalayamayacağımı bılıodm belkıde gerı donuşu olmayacak sorunlar yaratacaktım, bu sorunlar benı arabamdan soğutmaya yetecektı neyse araştırmalarımın sonucunda Meguıars'la tanıştım ve aracımı uygulama merkezıne bıraktım, çok heyecanlıydım çünkü aracım ılk gunkı parlaklığına kavuşacaktı, uygulama bıttı ve aracımı görmeye gıdıodm :) dukkana yaklaşır yaklaşmaz aracımı gordum ve resmen bana tşk edermış gıbı gulumsuyordu :)

ve o an detaılıng ışıne çok para harcayacağımı anladım :D dukkan açma kararı aldım :D acaba hangısı benım aracımı daha ıyı parlatabılırdı? denenecek test edilecek çokca marka ve urun vardı, aracım nasıl benı yansıtıosa farklı duruosa parlamasıda dığer araçlardan farklı olmalıydı derken Meguıars okan abıyle tanıştım ve seminerlere katıldım, ufak denemeler sonucu bı reçete hazırladım ve aracımı garajıma uygulama merkezıme çektım o ılk uygulamama başladım sabaha kadar arabamla uğraştım çok yoruldum ama aracımın parlamasındaki o derınlığı ıslaklığı görmek butun yorgunluğumu aldı.. :)

muşterılerımın araçlarıyla ılgılenırken onların boya yuzeyını okşamak daha doğrusu boya ıle sevişmek :D hoşuma gıdıo bana ınanılmaz mutluluk verıo, her gelen aracın uygulama sonrasındakı yenı halını tahmın etmek before/after'ı muşterıden once kafamda gorebılmek bana ayrı bı haz verıo :) ıçımdekı vırusu yendım sıgarayı bıraktım ama detaılıngı bırakacağımı sanmıorm.. :D

tıpkı bır K20ye feh'sız bınılemeyeceğı gıbı, bız hasta adamlarında arabası detaılıngsız olamaz :D olmamalı.. :D

ayhanas
12-05-2014, 02:02
Çbs ve bir e30 3.18 yüzunden oldu hep .Malesef ,bu bir hastalik oldu ve hiç de iyi bir durum degil. Zaman icersinde , cevrenizdeki insanlardan utanacak hale gelecek çalan telefonlari (denk gelirse)cevaplarken, garajdayim diyemiycegim hal aldi bende .Azi karar cogu zarar olan bir iştir .Sene 99 detailing virüsü bulastı. Güvercin beslerken daha rahattim, kesin benim kuşlardan biri bir başkasinin canini yakti oda bana beddua etti .:)

Risendark
12-05-2014, 02:21
herşey babamın o çbsleriyle turtle wax ları ile başladı bi baktım içine düşmüşüm şimdi öğretmeye vakti olursa makinayla pasta cila yapmayı öğretcek bakalım şuan sadece wax yapıyorum :) biriktirdiğim paralarla da jant temizleyici fasa fiso çok pahalı olmayan şeyleri alıyorum yakında meguiarsa bulaşcam çeyiz yapcağım ***** biraz yüklü mangır lazım :) :)

pasha34
12-05-2014, 02:35
ben çok kapmak istedim (hala da istiyorum) bir ara gaza geldim gittim bi kac parca ürün aldım koydum kenara bir yerlere nerde olduklarını bile hatırlamıyorum arada gaza geliyorum ama sanırım benim bu virüse karşı bağışıklığım var..

Onrcn
12-05-2014, 07:18
2002 den beri cila vs kullaniyordum, Metro marketlerde ne varsa elime onlar geciyordu. Taa ki 2003 te opak siyah Mini alana kadar. Sonra Meguiars a gectim ama tam anlamiyla olaya girmem 2005 teydi. Yahu bu arabayi goturuyoruz detayliya 3 gun sonra ayni, nasil oluyor ya bu??? Soru isaretlerini arastirmamla hastalikli hale geldim.

3-5 yikamaci burada arabani yikatma deyip kovdu, neyseki su an kafa dengi bir yikamacim var. Arabami yikamaya cok korkuyor uzerine elini koyacak falan diye ama iyidir iyi :D

YavuzNaz
12-05-2014, 08:30
ilk olarak 10 yaşlarında iken lastiklere arap sabunu çekmekle başladım, o günden sonra ne olduysa bilemiyorum, önce yıkama olayını keşfettim, sonra parlatma olayını yıllar içinde kendi bütün hayatımı sardı, yıkama makinesinden hava kompresörüne kadar, şuan bi dükkan açacak kadar malzeme ve ekipmana sahibim.

Emre Ekrem
12-05-2014, 09:21
Ben Ömer Faruk Elma ve Yavuz Naz sayesinde kaptım, iyi ki de kapmışım. :D

ilker_yusuf
12-05-2014, 11:37
Her şey temiz arabaya binelim diye başladı..
Sonra dedik ki kardeşim yıkamaya can dayanmıyor...
Sonra hangi ürünler kullanılır? Hangi bezler derken? forumlara kayıt olmalar okumalar denemeler....
Ama gerçekten sahip olduğum güzel hobilerden biri...

muratburunce
12-05-2014, 11:52
ben bi türlü kapamadım o virisü biri suratıma fln hapşursun bende tadim nası bişi :D her aracım asker gibi sürekli çamur üstü başı :)

fussy
12-05-2014, 12:02
çbs işin başlangıç noktası çoğu insandaki gibi :) sonrasında forumlarda da bu işi yapanları gördükçe yorumlara göre ürünleri alıp, kullanmaya başladım. cilası,pedi,parlatıcısı, çeşit çeşit bezi derken baya tuzlu oldu :) pişman değilim :D

SekoLive
12-05-2014, 12:04
araba yıkamayla başlayıp, cocuklukdan çbs belco ile cila olayları başladı önceleri üstübü ile başladık cila pedleri v.s. devam ediyoruz son 1 senedir cok fazla uğraşmadık... havaların ısınmasını bekliyorum.
Kişi değilde mahalledeki araba meraklısı abilerden geçti forumlardan dahada bilgi sahibi olduk

SinanAdalı
12-05-2014, 15:04
Sonradan eklenen bi özellik değildi aslında bana :D sahip oldugum herşeyi temiz ve bakımlı tutardım. Ama taaki ilk arabamı alana kadar. Asla yıkamacı makinası yüzü görmemiştir kullandığım araçlar bende oldugu sürece. Lastiklerin kenarları asla çamurlu olmaz, üstünde su durmaz. 2 saatten aşşa temizliğimin sürdüğü görülmezdi :))) Bu hastalık bambaşka bişey. Ama her arabama binenide hayran bıraktıran cinsten :)))

Benimde var arkadasım temizliği umrunda olmayan.. geçen gün bi makina vurayım dedim arabasına yemin ediyorum arabadan çıkan çerezlerle 5 liralık karışık yapardık vallahi. Öyle olanlarada şaşırıyorum vallahi :)))

serkankıvrak
12-05-2014, 16:28
Bende de buradaki migros'ta bir cila görüp almamla başladı..Daha sonra pastasız bir halta yaramadığını öğrendim forumlar internetten araştırmalar falan hatta askerde şofördüm ordaki siyah dobluyu bile her akşam yıkar sonrada lastikleri kola ile yada ayakkabı boyasıyla boyar öyle bırakırdım ama hala kendime güvenip makina alamadım içimde bir korku var boyayı yakıcam gibi bi düşüncem var :)

RaymoND
12-05-2014, 19:07
Daha ufakken havalar ısındı mı hafta sonu geleneği haline geldi f1 izlenir bir yandada koltukda izlerken uyuklamakta olan babanın kafası şişirilmek suretiyle bahçeye indirilir araba hastası olan babadan bir süre izlenip dersler alınıp baba yorulunca ufak tefek yerleri sabunlayan veya kurulayan ilk pasta cilasını babasıyla atıp 3 gün kol ağrısıyla dolaşıp ehliyet almaya yaklaştıkca harçlıklarla zaten hazırda olan çeyize daha fazla detay eklerken buldum kendimi şimdilerde tam takıntılı mahallede arkadaşlar kızıyorlar hatta bu arabayı bu kadar temizleme babam bana kızıyor diye böyle sürüp gider umarım daha da

Thaerkmkr
12-05-2014, 20:02
ÇBS ve 1 kac polisaj islemi ile basladı :) Yakında Erdemboya'dan Yüklü meguiars almayı düşünüyorum :)

ermanozzy
25-01-2015, 09:47
Hersey Koctas'ta oto bolumunda gezerken Turtle Wax Platinum Cila'yi gorup "Aaa bu da neymis alip deneyelim bakalim" dedigim zaman basladi. 5 yildir da virus iyice yayildi ve icinden cikilmaz bir hal alinca kendimi bu forumda buldum :D

byspeedman
25-01-2015, 10:38
Babadan kalma bi ince kıllık vardi amerikanlara ve vosvoslara adam deli ozenirdi bende kucuk capli yapardim taaki antalyalogy ozgur beni yakana kadar nerdeyse koca dolap dolusu malze var suan

i-vtec07
25-01-2015, 13:05
herşey forumdaki detailing konularını gördükten sonra gidip yapımarketten sonax hızlı cila almamla başladı :D

almaz olaydım :D

K0213
25-01-2015, 13:15
Babamın arabası varken ne güzeldi, hafta sonları adamı rahmetli dedemleri ziyarete göndermezdim araba bitmedi diye ve her hafta cila yapardım, gün kaçta ağrıyorsa sitenin yeşillik alanına aracı çeker öğle güneşi ortalığı kavurmadan içi, dışı, motoru, bagajı temizler, öğle güneşinden sonra hava kararana kadar cilalar dururdum :)

Ne zaman ki kendime ait arabam oldu, iş değişti çünkü vtec'ten sonra hiç bir dönem tek arabam olmadı gibi bir şey :)
Şuan bile uğraşılacak 4 araba var kapımda ve eksikleri bitmeden detailing'e başlama fırsatım olmuyor :(
İnşallah 2 sene sonra tekrar detailing dönemine girerim :D

omco
25-01-2015, 19:59
Her şey kırmızı araba almamla başladı... Cam filmi için ziebart'a gitmiştim arabayı teslim alır almaz orda "oo buna iyi bir boya koruma şart" vs derken nasıl olduysa kendimi yabancı forumlarda, otoparkta ya da yolda yürürken ışık yansımasıyla boyaları iyi mi kötü mü diye yanından geçtiğim arabalara göz ucuyla bakmalar, evdekileri hallettikten sonra arkadaşlarımın arabalarına el atıp virüsü onlara da bulaştırmamla devam ediyor :)

Ssamet
25-01-2015, 21:26
Bulunduğum daha doğrusu yaşadığım her ortam temiz olmalı mantığından çıktık. Babamda arabamızı hep temiz tutardı. Küçüklükten gelen merakla devam etti. İlk önce detarjan fırça , sonradan sünger şampuan. Şuanda kil+wax. Bi sonraki seviyeye geçemedik henüz. :D

Grimlord
25-01-2015, 21:35
henüz bende o virüs yok ama olacak gibi,aracımda epey çizik mevcut,bazıları epey derin.yalnız benim polisaj makinasıyla uygulama yapacagım bi ortam yok,elle de o çizikler gider mi hiç bilmiyorum,ancak epey can sıkıcı görünüyorlar.

kurtlukaya
14-02-2015, 21:26
onceden disarda pasta yaptirinca butun ciziklerin gidecegini zannediyordum , hatta pasta yaptirdigim artik beni kaziklamak icin mi yoksa gercekten isi bilmedigi icin mi bilmiyorum , pasta cila yaptiktan sonra yanima gelip koruma da atalim mi dediginde at demistim , cilanin omrunu uzatiyormus , neyse sonra ,iki uc tane cila aldim bi tane se sprey cila almistim onlari uygulamaya calisiyordum , en son aldigim arabaya tum bakimlarini kendim yapmak icin ogrenme gereksinimleri duydum , girdim detailing e forumu bastan sona fethetmeye calisirken bi taraftan yazarak not almaya basladim ve kendime liste cikardim , listedeki urunlerin fiyatlari toplami, 1000 liradn biraz fazla cikinca onem sirasi koydum kendime , listedeki urunlerim 600 liralik kismini aldim simdi birde polisaj makinasi cikti basima, virusu kapali max 2 ay oldu ama hizli bir sekilde gucum ve imkanlarim elverdigi muddetce kendimi gelistirip abilerime yetismeye calisiyorum , herkese iyi forumlar