PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Televizyonlardaki Otomobil programları

mkerim
11-05-2014, 13:10
Tv 8 de bir programa denk geldim. Sunucu tanıdık. Gazetelerde yemek köşesi ve dedikodu yazan biri. Güzelim audi A8 L yi kamyon eşleştirmesi ile anlattı. Şimdi bu arabadan kullananlar kamyon şöförü mü ??. Bu işler bu kadar ucuz mu yapılıyor. Yada kanalda kimse bu işlerden anlamıyor. Hanım kızımız da güzelim arabayı kamyon yapıyor.

Octane
11-05-2014, 13:16
Adamakilli otomobil elestirebilecek adamlar tvye cikamiyor malesef. Cunku bu ulkede tv programi icin tanidik lazim torpil lazim. Isten anlayan adam lazim degil.

rebeloghy
11-05-2014, 13:37
Adamakilli otomobil elestirebilecek adamlar tvye cikamiyor malesef. Cunku bu ulkede tv programi icin tanidik lazim torpil lazim. Isten anlayan adam lazim degil.

Ek olarak bazı markayı övmek pohpohlamak vs de lazım...

Burak
11-05-2014, 13:54
Televizyondaki programlar reklam niteliği taşıdığı icin eleştirmek yasaktir. Sadece ovulebilir araclar. Objektif olma kaygısı yok. Dolayısıyla test edilen aracı bir sekilde ovdugunuz sürece o program yayınlamaya deger oluyor. Kamyon ornegi gibi :)

Oto-park gibi oluşumlar güçlenir de birşeyler degisir insallah.

mlh_s
11-05-2014, 15:25
işte bu yüzden top gear en güzeli

darkmoon
11-05-2014, 16:11
zamanında bir programda adam dacia mcv yi tanıtıyordu sanırsın mercedes.. üst bölmelerdeki çok işlevsel görsellik aracın lüks kitleyede hitap ettiğini gösteriyor gibi cümleler falan..

bizde avrupadaki gibi bir araba programı olmaz.. çünkü avrupadaki programlarda adamlar eleştiri ve araçlardaki eksiler açıklıklar yada fiyatından vergisinden sunduğu şeylerden ötürü oluşan mantık hataları üstüne kurulu..

5 vites misal ve diğerleri adamlar affetmiyor mercedes olsun bmw olsun isterse dünyanın en iyi markası olsun eksiği varsa söylüyorda yerden yerede vuruyor. bizde zor tek neden yok çok neden var..

kanal sahipleri ile araç distiribütörlerinin aynı olmasından tutunda diğer reklamsal şeylere kadar..

ilbeyyagci
11-05-2014, 16:59
VW grubu reklamı izlemek için Saffet'in Garajı'na bakılabilir. Adam Golf'ü öyle anlatıyor ki insan kendi aracından utanır yeminle.

Tayfun.O
11-05-2014, 17:57
top gear en iyisi adamlar markaların açığını vurmamakla yetinmiyor dalga bile geçiyorlar

darkmoon
11-05-2014, 18:47
zaten araba programının mantığı budur söylenmeyenleri söyliyebilmek.. yapılamayan eleştirileri yapabilmek.. her markayı her modeli göklere çıkarmanın mantığı nedirki..

Gökhan Bilgin
11-05-2014, 18:55
Otopark.com artıları eksileri olarak güzelce eleştiriyor diye düşünüyorum.

Maxi
11-05-2014, 19:19
arkadaşlar iyi güzel diyorsunuzda burası türkiye, ingiltere değilki.
bizim insanımız hala otomobiliyle hobi olarak uğraşan insanlara deli gözüyle bakmakta
ralli otomobillerine taş atılmakta
otomobil programlarına sponsor yok
ama geri zekalı bilmem ne aşk dizilerine 100 tane sponsor var.

dolayısı ile programın bazen taraf tutması hatta reklam derecesinde övmesi kaçınılmaz son.

0zan
11-05-2014, 19:21
Top gear elbette rakipsiz ancak onlar kadar milliyetçi olanı da yoktur. İngiliz arabalarını alenen kayırıyorlar,

misal jeremy e46 m3 resmini cool olmayan arabalar kutusuna atmasın diye zor ikna etmişlerdi. m3 mü cool değil daha neler.. caymana çöplük der v.b.

darkmoon
11-05-2014, 19:24
adam gidip amarkasından araba test için aldımı zaten o firmayı eleştiremez..yoksa o firma bir daha ona test aracı vermez.. yada bir markanın türkiye distiribütörü a holding ise bu programın yapıldığı kanalın sahibi gene a holding ise o kanal o markayı kötüleye bilirmi...

kickbuttowski
11-05-2014, 19:43
Top gear elbette rakipsiz ancak onlar kadar milliyetçi olanı da yoktur. İngiliz arabalarını alenen kayırıyorlar,

misal jeremy e46 m3 resmini cool olmayan arabalar kutusuna atmasın diye zor ikna etmişlerdi. m3 mü cool değil daha neler.. caymana çöplük der v.b.

TopGear in milliyetçilik yaptığı yok. Çoğu durumda ingiliz arabaları yerin dibine sokuyorlar. Clarkson kendisi Mercedes kullanıyor. May'le Hammond o kadar laf soktuklari halde. Hammond 911 aşığı adam her yeni modeli çıkmadan siparis ediyor.
Adamlar ne var ne yok söylüyor tarafsız.

Ama burda her bölümü 350 milyon insanın izlediği bir programdan bahsediyoruz. Adamların tuzu kuru kimseye eyvallah etmiyorlar.

yakuza
11-05-2014, 19:44
valla en güzeli discovery turbo cuma izlemek :D

997TT
11-05-2014, 19:54
Top Gear Digi 183 dekı bılumlerı mı?

TD251
11-05-2014, 20:05
valla en güzeli discovery turbo cuma izlemek :D

Hemfikirim hic polemige gerek yok topgearda alternatif olarak en mantikli program :icon_tup:

darkmoon
11-05-2014, 20:07
fifth gear da jaguar ı lotusu yerden yere vuruyorlar bayada bir dalga geçiyorlar.. hiç öyle kendi milli markalarını övmüyorlar.. topgear dada görmedim.

jaguarın bir cabriosu vardı tiff test etmişdi bayada bir dalga geçmişti ..

İbrahim33
11-05-2014, 20:41
Ben bir tek tv 8 deki 8.etabı izliyordum severek , oda devam ediyor mu hala bilmiyorum.

mkerim
11-05-2014, 21:07
Ben bir tek tv 8 deki 8.etabı izliyordum severek , oda devam ediyor mu hala bilmiyorum.

onun yerine bu hanım kızımızın programını koymuşlar galiba.

Tayfun.O
11-05-2014, 21:49
bu topgear cncturk te çıkacaktı noldu reklamını görmüştüm yakında top gear bütün bölümleriyle diyordu

ontheair
12-05-2014, 00:38
Yaklaşık 10 yıldır otomobil dergilerinde çalışıyorum. İşim yeni otomobilleri kullanmak bunlar hakkında yorum yapmak.
Bİr otomobil geldiğinde birçok farklı açıdan değerlendiriliyor. Fiyat, kalite, sürüş, tüketim vs.
Türk insanı hepsinde en iyi olsun istiyor. Kusura bakmayın böyle bir dünya yok. Optimum seviye ile yetineceksiniz.

Örnek vermek gerekirse, X 50 bin TL'ye Dacia Duster almış. Orası öyle burası böyle, konuşup duruyor. Abi 100 bine Tiguan var diyorsun e pahalı diyor. Ama işte kaliteli senin şikayet ettiğin hiçbir şey onda yok. Git onu al o zaman.
Veya gayet konforlu bir otomobil almış içinde yok yok. Ama motor 1.6 lt. Gitmiyor diyor. Esasında gidiyor ama yetmiyor. E 2.0 alsaydın. Vergisi yüksek.

'Eleştirmiyorsunuz' şikayetlerine gelince. Okuyucu genelde otomobili alalım yerden yere vuralım istiyor. Sizin gördüğünüz olumsuzluklardan daha fazlasını görüyoruz biz. Ama sizlere olduğu kadar markaya da sorumluyuz. Ayrıca birçok şikayetin hatalı kullanımdan kaynaklandığını da söyleyebilirim.

VW grubu reklamı izlemek için Saffet'in Garajı'na bakılabilir. Adam Golf'ü öyle anlatıyor ki insan kendi aracından utanır yeminle.

Golf 7'yi kullandın mı? Veya daha önce kaç tane Golf kullandın? MQB'yi inceledin mi?Kaç tane kompakt sınıf hatchback kullandın? Aradaki farkı biliyor musun? Saffet Üçüncü'yü bu üslup ile eleştirebilmek için birkaç ülkeye yetecek kadar ekmek yemen lazım ;)

arkadaşlar iyi güzel diyorsunuzda burası türkiye, ingiltere değilki.
bizim insanımız hala otomobiliyle hobi olarak uğraşan insanlara deli gözüyle bakmakta
ralli otomobillerine taş atılmakta
otomobil programlarına sponsor yok
ama geri zekalı bilmem ne aşk dizilerine 100 tane sponsor var.

dolayısı ile programın bazen taraf tutması hatta reklam derecesinde övmesi kaçınılmaz son.

adam gidip amarkasından araba test için aldımı zaten o firmayı eleştiremez..yoksa o firma bir daha ona test aracı vermez.. yada bir markanın türkiye distiribütörü a holding ise bu programın yapıldığı kanalın sahibi gene a holding ise o kanal o markayı kötüleye bilirmi...

Bu işler test otomobili almak kadar basit değil. Eleştirmek yerinde olursa güzel olur. Hiç eleştirmediğimiz bir otomobil nasıl tepki alıyorsa eleştirdiğimiz bir otomobilde aynı şekilde kullanıcılarından tepki alıyor. Mesela bir markanın kullanıcısı o marka karşılaştırmada sonuncu çıktı diye bizi iş bilmemezlikle suçlayıp dergiyi geri yolladı. Siz bir otomobili beğenmiyor olabilirsiniz fakat bu otomobili kötü yapmaz. Sadece size hitap etmiyordur o kadar. Evet kötü otomobiller yok mu? Var. Ama her otomobilin iyi yönleride var. Siz istiyorsunuz ki bu otomobili almayın diyelim. Ama böyle birşey söylemek hiçbir şekilde etik değil.

Kanal 24'te devam ediyor.

0zan
12-05-2014, 01:06
TopGear in milliyetçilik yaptığı yok. Çoğu durumda ingiliz arabaları yerin dibine sokuyorlar. Clarkson kendisi Mercedes kullanıyor. May'le Hammond o kadar laf soktuklari halde. Hammond 911 aşığı adam her yeni modeli çıkmadan siparis ediyor.
Adamlar ne var ne yok söylüyor tarafsız.

Ama burda her bölümü 350 milyon insanın izlediği bir programdan bahsediyoruz. Adamların tuzu kuru kimseye eyvallah etmiyorlar.

Kendi özel hayatlarında tercih ettikleri otomobilleri kullanıyor olabilirler ancak 350 milyon önündeyken milliyetçilik yapıyorlar. Elbette istisnaları olabilir ancak programın geneline bakıldığı vakit bu tablo ortaya çıkıyor.

Octane
12-05-2014, 01:54
Golfe mukemmel yol tutuyor dedikten sonra megabe gtlinein yol tutusunu begenmeyen bir dergiye teste ve bu testi gerceklestiren insana saygi duyamam ve soyledigi her sey ile dalga gecerim. Evet kimseye yalakalik yapmadan bir arac icin bu cok kotu bir arac bunu almayin diyebilirsiniz ayrica. Ama tabi ferit reis ve dogus grubu king olmak durumunda yoksa isinizden olursunuz. Boyle bir yurek de kimsede yok.

ErkanCanS
12-05-2014, 05:21
Altın Elbiseli Adam diye bir motosiklet programı vardı.Skytürk kanalında yayın yaparken program kaldırıldı.Şu anda internet üzerinden yayın hayatına devam ediyor.Youtube ve dailymotiondan her hafta canlı yayınlarla bu işi sürdürüyorlar.Test motorlarını takipçilerinden,eş dosttan tedarik ediyorlar.Dolayısı ile eleştiri yaparken patron , distribütör vb faktörleri düşünmeden neyse eğrisi doğrusu söylüyor adam.Motosikletle hiç alakam olmadığı halde adamı yakından takip ediyorum.İzlerkende hep bu program gibi birşey çıkmaz mı acaba forumdaki abilerimizden diye düşünüyorum :)

mkerim
12-05-2014, 05:35
Yaklaşık 10 yıldır otomobil dergilerinde çalışıyorum. İşim yeni otomobilleri kullanmak bunlar hakkında yorum yapmak.

Golf 7'yi kullandın mı? Veya daha önce kaç tane Golf kullandın? MQB'yi inceledin mi?Kaç tane kompakt sınıf hatchback kullandın? Aradaki farkı biliyor musun? Saffet Üçüncü'yü bu üslup ile eleştirebilmek için birkaç ülkeye yetecek kadar ekmek yemen lazım ;)

yani 21 yaşında dergide yazı yazıyordun ve test yapıp sonuçlarını yazıyordun. Veya sürüş izlenimlerini yazıyordun. Zaten durumun acıklı olması buradan başlıyor. otomobil konusunda bu tipte yorum yapabilmek tecrübe gerektirir. Veya meslekdaşınız olan biri .... ustadan çok şey öğrendim onun dükkanından çıkmazdım lafları ile otomobilciliğe adım atan tiplerde vardı. şimdi ne mi yapıyorlar. Evlerinde dedikodu yazarlığı. Yada yılın otomobil gazetecisi vs vs lerden birileri derki: ben ekonomi servisine geçsem daha iyi olur. Bütün bunların arasında Ehliyeti olmadan otomobil dergisi çıkartmış editör mü ararsın. Yada coupe, sedan ve hatcback terimlerini bilmeyenini mi?. Yemek programı yapan, siyaset konusunda yazılar yazanlar yada gezi programı yapanlar çok otomobil programı hazırladılar. Hatta ne iddialı isimlerle. Bu adamlar zamanında istanbul parkın yapımı için bile yorum yapıp fikirlerini gazetelerin baş sayfalarına koymuşlardı. Oysaki hayatında hiç bir motorsporları aktivitesine gelmemiş görmemiş tiplerdendi bunlar. Şimdi ne mi yapıyorlar? Medyada dalga konusu olup duruyorlar.

saffete gelince tofaşta çalıştığı günleri ve neyi bilip bilmediğini bildiğimden o konuda fazla yorum yapmayacağım..
ne yapıp neyi yapamadığını biraz dikkatle bakarsanız hemen görürsünüz. polo cup ve azimut desem yetermi? tofaştan bahsetmiyorum bile.

FATİH
12-05-2014, 08:30
ülkemizdekileri geçiniz...

top gear şu an en iyisi gibi görünmekte. elbette olumsuz yanları var. çok lakayıtlar, havalılar, m3'ü dahi yerden yere vurabilirler. bu durumlar kimi için önemli, kimi için önemsiz tabi. aslında top gear'ın forumdan farkı yok. üç beş editör, hangi araç kendisine zevkli geliyorsa, hengi aracı beğeniyorsa ona göre kral. kişisel yargılarından, beğenilerinden hareketle bakıyorlar araçlara ve bu görüşlerini edebi söylemlerle süslemeye çalışıyorlar. bir de top gear %90 sürüş ve kullanım keyfiyle ilgili değerlendirmelere vakıf. araçların diğer yönleri umurlarında değil. pist de pist! :)

yalnız auto car bildiğiniz ingiliz. fiesta, mondeo, c-max, range rover hep sınıf liderleri bu yayında. bi araç iyi yol tutuyor ve sürüşü zevkliyse; kalitesine, konforuna, genişliğine gerek yok onlar için. adamlar doblo'da bile sürüş zevki arıyorlar. yalnız üst sınıfta s klasse'yi nasıl baş tacı ettiler anladım. bentley'in, range'in önüne koydular; 5 yıldız verdiler. ayrıca testleri de boş. araçları fabrika verileriyle ve test editörünün gözünden yorumlarla değerlendiriyorlar. (her sayıdaki geniş çaplı 1 büyük test hariç)

bu konuda ise auto motor&sport devreye giriyor. biraz alman yanlısı ama testler çok dolu. frenajdan tutun da slalom limitlerine kadar, gürültü seviyesinden yakıt sonuçlarına kadar testlerinde ölçümlere dayalı bilgiler var. ingilizlerin aksine araçları bagaj kullanımından arka diz mesafesine kadar inceleyip puanlandırıyorlar. (türkiye'de yayınlanmıyor artık.)

Octane
12-05-2014, 08:43
ülkemizdekileri geçiniz...

top gear şu an en iyisi gibi görünmekte. elbette olumsuz yanları var. çok lakayıtlar, havalılar, m3'ü dahi yerden yere vurabilirler. bu durumlar kimi için önemli, kimi için önemsiz tabi. aslında top gear'ın forumdan farkı yok. üç beş editör, hangi araç kendisine zevkli geliyorsa, hengi aracı beğeniyorsa ona göre kral. kişisel yargılarından, beğenilerinden hareketle bakıyorlar araçlara ve bu görüşlerini edebi söylemlerle süslemeye çalışıyorlar. bir de top gear %90 sürüş ve kullanım keyfiyle ilgili değerlendirmelere vakıf. araçların diğer yönleri umurlarında değil. pist de pist! :)

yalnız auto car bildiğiniz ingiliz. fiesta, mondeo, c-max, range rover hep sınıf liderleri bu yayında. bi araç iyi yol tutuyor ve sürüşü zevkliyse; kalitesine, konforuna, genişliğine gerek yok onlar için. adamlar doblo'da bile sürüş zevki arıyorlar. yalnız üst sınıfta s klasse'yi nasıl baş tacı ettiler anladım. bentley'in, range'in önüne koydular; 5 yıldız verdiler. ayrıca testleri de boş. araçları fabrika verileriyle ve test editörünün gözünden yorumlarla değerlendiriyorlar. (her sayıdaki geniş çaplı 1 büyük test hariç)

bu konuda ise auto motor&sport devreye giriyor. biraz alman yanlısı ama testler çok dolu. frenajdan tutun da slalom limitlerine kadar, gürültü seviyesinden yakıt sonuçlarına kadar testlerinde ölçümlere dayalı bilgiler var. ingilizlerin aksine araçları bagaj kullanımından arka diz mesafesine kadar inceleyip puanlandırıyorlar. (türkiye'de yayınlanmıyor artık.)

Yok hocam, Alman otomobil testleri saçmalığın daniskası. Yağ yakan mekatronik bozup duran tam gazlayacakken dizel araçla vites düşürüp yüksek devirde kalan DSG adamlara göre kral. Zaten otomotivin en büyük firmaları toyota falan gerizekalı olduğu için yapamıyor öyle şanzıman çünkü. Dandik vw'ın 5 katı mühendis çalışıyor orada :) Adamlar utanmasa Golf ile Toyota Camry karşılaştırıp golfü birinci seçecekler. Hayır kötü golf yani, binip kullanmamış olsak neyse ama insanın komiğine gidiyor :)

Bir örnek sadece: Clio3'ün fren mesafesi 35 metre. o dönemde polonunki ise 38 metre. İkisi de iyi tabi ama clio daha iyi. Puanlama yapılırken demişler ki: Clio başarılı fren mesafesine sahip ama polonun pedal hissiyatı daha fazla o yüzden poloya daha yüksek puan. Mal mısınız arkadaşım dedikten sonra almanların hiç bir testine güvenmemeye başladım. Hala da takip etmem. Çok da mutluyum.

mkerim
12-05-2014, 17:01
Bir örnek sadece: Clio3'ün fren mesafesi 35 metre. o dönemde polonunki ise 38 metre. İkisi de iyi tabi ama clio daha iyi.

bir hata olmasın sakın

ronay
12-05-2014, 17:14
abi siz hala top gear arabların iyi yanlarını veya kötü yanlarınımı ön plana çıkardığınızı sölüyosunuz belki taslak bu şekilde oluşmuş ama bence artık eylence programına dönmüş durumda hem kendileri eyleniyor hemde izliyenleri tv açınca ilk önce 183 ten başlıyorum ben denk gelirsek ne ala gerçi bu ara çok tekrar veriyolar

ayrıca OTO-PARK programı bu konuda ayrım yapmadan tarafsızca sunum yapıyolar

dier programları izlediğimde aklımda ya LASTİK markası kalıyor yada motor yağı ( :

Octane
12-05-2014, 17:56
bir hata olmasın sakın

Yok eminim cunku cok sasirmistik. Ulan emekli teyze clioyla bisey olacak duracak sen arkada 911le duramayacan rezillik diye de kaynatmistik. Internette aradim bulamadim ama evde sanirim clio testi olan bir dergi var bakarim.

atituti
12-05-2014, 17:59
bir hata olmasın sakın

Yok abi dogru o mesafe bende cok sasirmistim 34.9 da falan durduguda oluyomus makalelerde vardi internette.clio dersin sslere kafa tutuyo frende :)

BuRaK_eFe
12-05-2014, 18:02
O programı babamla izledik bizde abla arka koltukdaki aradaki kolluğu indirdi burdada bi sürü düğme gibisinden anlattı ne ısıtma ne sogutma ne bagımsız streo hiç bişey söylemedi mal gibi kaldım amk :D

Burak
12-05-2014, 18:31
onun yerine bu hanım kızımızın programını koymuşlar galiba.

Bahsettiginiz bölümü buldum;

http://tvarsivi.com/audi-a8-l-modeli-tanitiliyor-11-05-2014-izle-i_2014050336175.html

FATİH
12-05-2014, 18:58
@Octane; adamlar şanzumanın ömrünü ya da sağlamlığını test etmiyorlar. şanzumanın vites geçişlerindeki hızını ve zamanlamasını test ediyorlar. dolayısıyla dsg bu konuda kral. ben 8 ay kadar s-tronic kullandım. (dsg) vites geçişlerindeki hızı ve vites değişim zamanlaması muhteşem. arıza olayı aracın normal yol testinde ya da diğer markaların da yer aldığı karşılaştırmalı testlerde incelenemez. uzun dönem yol testlerinde ortaya çıkar. bu yüzden test yazısında editörler şanzumana ya da başka bir mekanik parçaya arızası çok diye laf edemezler, puan kıramazlar.

fren olayına gelirsek hem **&s'de hem de auto bild'de fren mesafesi ve pedal hissi kriterleri ayrı ayrı değerlendirilir. tıpkı gürültü ölçüm değerleri gibi. bilirsiniz gürültü seviyesi ve gürültü hissi diye ikiye ayırırlar onda da. 35 metrede duran clio'ya 38 metrede duran polo'dan daha fazla fren mesafesi puanı vermemişlerdir. pedal hissinde ise polo daha iyidir, orada da ona fazla puan verirler. ayrıca aynı yayının clio'yu polo'un ve fiesta'nın önünde karşılaştırmalı test birincisi seçtiğini de hatırlıyorum. (1.2'lik motorlu versiyonlardı yanlış hatırlamıyorsam.)

diğer yandan okuyucu da aklını kullanacak canım. eğer puanlamaya güvenmiyorsa objektif test verilerine güvenecek. baktı clio daha iyi duruyor, onu seçecek. :) bir de birçok markanın bazı modellerinin 34 metrede, bazı modellerinin ise 41 metrede durduğunu az çok görmüşsünüzdür testlerde. ben çok gördüm ve şaşırtıcı buluyorum açıkçası. golf'ün 34 metrelik mesafeye imza attığını, diğer yandan passat'ın 39 metrede durabildiğini gördüm testlerde. laguna'nın 40 metresine karşın clio'nun 35 metrede durması şaşırtıcı değil bence.

bu arada golf'e pek çok laf eden olmuş ama ben golf'ün fiyatı haricinde göze çarpan bi olumsuz yanını göremiyorum. belki bagajı biraz dardır ya da arkada diz mesafesi az biraz kısadır. yol tutuşu, frenajı, direksiyonu, ergonomisi, işçilik ve malzeme kalitesi çok ama çok iyi. tsi ve dsg ile birlikte de yakıtı ve performansı uç noktada. yani birçoklarının gıcık kaptığı (nedendir bilmem) golf optimum bi araç. dsg'nin arıza sendromu başka bir olay. bunu yol testlerinde tespit edemezler dediğim gibi.

auto bild'in 2006'da hemen hemen tüm kompakt modelleri kapsayan (mazda 3'ten fiat bravo'ya kadar vardı.) testinde civic'i golf'ün önünde 1. yapması da aklımda. lexus'u mercedes'in önünde, hatta ve hatta 607'yi e klasse'nin önünde bitirdikleri karşılaştırmalı testler biliyorum. elbette taraflılar ama ingilizler kadar da değil bence. zaten ingilizlerin kibiri dünyadan büyük. kim ya da hangimiz onlardan daha iyi olabiliriz ki?

mur_84
12-05-2014, 19:03
Bahsettiğiniz kadın Rahşan Gülşan (tombik gözlüklü) uzun zamandır otomobiller üzerine yazılar yazan ve haberler yapan bir gazeteci bildiğim kadarıyla..

darkmoon
12-05-2014, 19:26
Bu işler test otomobili almak kadar basit değil. Eleştirmek yerinde olursa güzel olur. Hiç eleştirmediğimiz bir otomobil nasıl tepki alıyorsa eleştirdiğimiz bir otomobilde aynı şekilde kullanıcılarından tepki alıyor. Mesela bir markanın kullanıcısı o marka karşılaştırmada sonuncu çıktı diye bizi iş bilmemezlikle suçlayıp dergiyi geri yolladı. Siz bir otomobili beğenmiyor olabilirsiniz fakat bu otomobili kötü yapmaz. Sadece size hitap etmiyordur o kadar. Evet kötü otomobiller yok mu? Var. Ama her otomobilin iyi yönleride var. Siz istiyorsunuz ki bu otomobili almayın diyelim. Ama böyle birşey söylemek hiçbir şekilde etik değil.

Ben sizi tanımam siz beni.. ben sizin adınıza yada sizin programınıza yada derginize ithafen hiç bir şey yazmadım.. istisnalar her zaman vardır elbet ben görmedim gerçi ama olabilir..

yıllardır türkiyedeki hiç bir test araba programını doğru düzgün takip etmiyorum .. ara sıra zap yaparken baktıklarımdada yeterince gülüyorum geçiyorum..

"Siz bir otomobili beğenmiyor olabilirsiniz fakat bu otomobili kötü yapmaz." bu yanlış bir mantık işte eleştirdiğimizde zaten bu mantık.. beğenmemek diye bir şey yoktur bu kişisel egoların öne çıkmasıdır.. iyi araba ve kötü araba vardır..

fiyat performans eşiğinde aynı değerde kaliteyi sunmayan bir araç kötüdür. 2+2=4 kalitesi seviyesi düşük bir araç yüksek donanım paralelinde uygun bir fiyat sunuyorsa gayet idealdir iyidir.. bunları çözmemişseniz beğenme beğenmemedesiniz.. beğenmek beğenmemek çocukların yapıcağı işdir..
bu işin ilimini bilimini yapıyorsanız bunları aşmanız lazım.. eleştiriyede göğüs germeniz lazım.. yoksa aynı kapıya çıkıyoruz her aracı göklere çıkaralım kimse bizi eleştirmesin ne şiş yansın ne kebab.. :)

"Siz istiyorsunuz ki bu otomobili almayın diyelim ?? " buda talihsiz ve anlamsız bir yazı olmuş.. böyle bir şey olabilirmi.. benim dediğim açık ve net .. anlayanda anlıyor..
siz yazdıklarımdan bunu anlamışsanız ön yargılarınızı yıkın ve biraz yabancı programları izleyin.. şimdi diyiceksinizki ben hepsini izliyorum falan bende bir ön yargıda bulınıyım hiç sanmıyorum..
size başarılar dilerim.

phantom
13-05-2014, 00:20

uzun süredir Top Gear'ı düzenli takip ediyorum, sanıyorum 4 yıl oldu.
ingiliz markaları çoğunlukla kayırılıyor.
aston martin, jaguar, range rover modellerinin zırt pırt muhabbeti oluyor, habire övülüyor.

ilk sezonlardan da bölümler seyrettim, bence daha objektiflermiş...

İbrahim Erdem
13-05-2014, 01:33
benim favorim yabancılardan drive network. Oldukça canlı bir youtube kanalı. Arabalar konusundaki testleri oldukça güzel ki ekip içinde chris harris ve matt farah gibi iki sağlam adam var.

mkerim
15-05-2014, 18:17
biraz inceleyip kimlerin bu işleri yaptığına bakarsak, ne bildiği değil, kimleri tanıdığı ve motive etme kabiliyeti yüksek kişiler tarafından yapıldığını fark etmemek elde değil.

darkmoon
15-05-2014, 19:55
biraz inceleyip kimlerin bu işleri yaptığına bakarsak, ne bildiği değil, kimleri tanıdığı ve motive etme kabiliyeti yüksek kişiler tarafından yapıldığını fark etmemek elde değil.

zaten bu telkin ve ikna olmasa belli markaların zır boşu bomboşu boş derken elektrikli cam hidrolik direksiyon klima dışında bazılarında esp yi zaten bırakın abs bile olmamasına rağmen ve o fiyata geyet dop dolu alternatif markalardan aynı sınıf araç alabilmesine rağmen gidip o markanın en boşunu alması boş değil.. bakınız almanlar..

mkerim
01-06-2014, 12:48
ilginçlikler devam ediyor. Tv 8 de elektronik geri vitesli arabadan bahsediyorlar ne demekse.......

EmrGti
01-06-2014, 13:36
kerim abi ne oldu hüseyin abi bide arıcaktın halledicektin heeee