PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaz geldi ve araç klima bakım Zamanı;

ErT_ThM
15-05-2014, 10:23
Evet arkadaşlar önümüzdeki günlerde hava sıcaklığı etkisini göstermeye başlıycak ve klimalar açılıcak; sizlere araç kliması ile ilgili faydalı olucak bilgiler vermek istedim

KLİMANıZIN VERİMİNİ NASIL ARTTIRABiLİRSİNİZ?

Klima kullanımının yakıt sarfiyatını arttırdığını hepimiz bilmekteyiz. Peki klima kullanımıyla yakıt tüketiminiz ne kadar artmaktadır?
Hemen söyleyeyim klima kullanımı aracınızın her 100km için 1lt daha fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Fakat ufak detaylara dikkat ederek, hem bu tüketimi en aza indirmek, hemde klimanızın maksimum verim almak mümkün

Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camlar kısa bir süre açık tutulmalıdır.
Motor çalıştıktan sonra klima önce düşük dewirde istenirse sonra yüksek dewirde çalıştırılmalıdır.
Klima çalışırken camlar kesinllikle kapalı olmalıdır.
Çok tozlu yol şartlarında klimanızın çalıştırmayın. Bunun yerine kabin içindeki havayı dewirdaim ettirin.
Klimanızın düzgün ve verimli çalışmasını sağlamak için 6 aylık periyodlarla ilgili yerlere götürün
Otomobil klimalarında R12 r 134a soğutucu gazı kullanılır aracınız hangi sistem ile çalışıyorsa o gaz ile şarj ettirmeniz gerekir.
Otomobil klimalarında gaz kaçağı durumunda sistem yağının % 20'sini kaybeder gaz dolumu yaparken bu eksikliği giderin
Klima donanımının sürekli randımanlı bir şekkilde çalışması için kış aylarında ayda bir kez 10dk. Klimayı çalıştırın sistem sürekli kapalı kaldığı takdirde sistemin içindeki keçeler kurur klima gazı özelliğini kaybeder.
Yüksek sürat ile seyir ederken ( 120-150km) ve üzeri birden kontrol panelinden a/c tuşuna basmayın ... Klima komprösörünüz ağır yaralar alır...

Klima sistemi arıza yaptığında ciddi paralar harcana biliyor yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında ferah bir ortamda sürüş keyfi isteyen arkadaşlar dikkatte alsın derim:)
Ben bu sektörde olduğum için tecrübelerimi tech ailesi ile paylaşmak istedim uyarsınız yada uymassınız size kalmış keyifli formlar ...

i-vtec07
15-05-2014, 10:31
peki abi klıma çalıştırmadan önce motor devri ne olmalı rolantideyken mi çalıştırılmalı ? debriyaja basmanın bi yararı olurmu çalıştırmadan önce ? :) güzel bilgiler tşk ler

penguinhakan
15-05-2014, 10:33
"Otomobil klimalarında gaz kaçağı durumunda sistem yağının % 20'sini kaybeder gaz dolumu yaparken bu eksikliği giderin" burda hangi yağdan bahsediyorsunuz ?

Teşekkürler bilgileri çin bu arada...

ErT_ThM
15-05-2014, 10:42
peki abi klıma çalıştırmadan önce motor devri ne olmalı rolantideyken mi çalıştırılmalı ? debriyaja basmanın bi yararı olurmu çalıştırmadan önce ? :) güzel bilgiler tşk ler

Aracınızı normal bir şekkilde çalıştırın araç güneş altında duruyor ise 1-2 dk camlarınızı açın sonra rolantide klimanızı aktif hale getirip yolunuza dewam edebilirsinz :icon_tup:

ErT_ThM
15-05-2014, 10:44
"Otomobil klimalarında gaz kaçağı durumunda sistem yağının % 20'sini kaybeder gaz dolumu yaparken bu eksikliği giderin" burda hangi yağdan bahsediyorsunuz ?

Teşekkürler bilgileri çin bu arada...

Klima sisteminin içine konulan bizim tabirimiz ile ekovat yagı (klima yağı)

SekoLive
15-05-2014, 10:46
teşekkürler.

SRT59
15-05-2014, 10:47
Ertuğrul reis, Bir yaza hoş geldin kampanyası yapta bakıma gelelim :D

ErT_ThM
15-05-2014, 10:50
Ertuğrul reis, Bir yaza hoş geldin kampanyası yapta bakıma gelelim :D

Kampanyalırımız var zaten :)

Klima gaz dolumu
Klima bakımı
Bakteri temiZliği

Berkan
15-05-2014, 10:51
bu kısım niye ?

anlamadım ve merak ettim yavaslayıpmı acılması gerekir nası olcak :D

Yüksek sürat ile seyir ederken ( 120-150km) ve üzeri birden kontrol panelinden a/c tuşuna basmayın ... Klima komprösörünüz ağır yaralar alır...

SRT59
15-05-2014, 10:51
Kampanyalırımız var zaten :)

Klima gaz dolumu
Klima bakımı
Bakteri temiZliği

Tamamdır dostum. Uğrarım yakında sana:)

YavuzNaz
15-05-2014, 10:53
Klimayı açtığımda tuhaf bir koku geliyor bunun için ne yapmak lazım, klima dezenfektan diye bi spray aldım kısa bir süre hoş bir koku vardı sonra o keskin koku yeniden ortaya çıktı, düzenli olarak polen filtresini değiştiririm.

ErT_ThM
15-05-2014, 10:57
bu kısım niye ?

anlamadım ve merak ettim

Bu merakını deniyerek gidermeden ben hemen izah edeyim :)

Aracınızı rolantide çalıştırıp klimanızı aktif hale getirin ve motorun sesinin değiştiğini hemen anlarsınız dewir bandınız yukarı çıkar buda klima komprösörünün motoru yüke bindiğinin işaretidir rolantide bu şekkilde yüke biniyosa bahsettiğim süratlarda komprösörün içindeki pistonlar teflonları yemeye başlıyor ve piston sarıyor yani klma komprösör değişimi

ErT_ThM
15-05-2014, 10:59
Klimayı açtığımda tuhaf bir koku geliyor bunun için ne yapmak lazım, klima dezenfektan diye bi spray aldım kısa bir süre hoş bir koku vardı sonra o keskin koku yeniden ortaya çıktı, düzenli olarak polen filtresini değiştiririm.

Polen filtresini sık sık değiştirin ve profosyonel bi klimacıda bakteri temiZliği yaptırın kullandıkları ilaçlar piyasadaki gibi değildir derdinize derman olur:)

YavuzNaz
15-05-2014, 11:04
Polen filtresini sık sık değiştirin ve profosyonel bi klimacıda bakteri temiZliği yaptırın kullandıkları ilaçlar piyasadaki gibi değildir derdinize derman olur:)

Teşekkür ederim, en kısa zamanda yaptıracağım bunu.

muratburunce
15-05-2014, 11:08
çok yararlı bilgiler saolun bilemdiğimiz bir çok detay varmış :)

chronicle
15-05-2014, 11:11
Bilgilendirme için teşekkürler. İşin uzmanından tavsiye almak güzel birşey. :)

Kadyr
15-05-2014, 11:16
Kotu koku icin prestonun spreyi kullandim baya faydasi oldu

ErT_ThM
15-05-2014, 11:27
Kotu koku icin prestonun spreyi kullandim baya faydasi oldu

Ewet presto'da etkili bir ilaçtır, ama kimyasallı fazladır yalnız
bebek olan aileler için önermiyoruz tahriş etme olayları ile karşılaştık:icon_tup:

Kadyr
15-05-2014, 11:45
Ben gecen sene yapmistim bir sure bosta falan calistirdim ara ara siktim bir anda bosaltmadim

EmrahERKAN
15-05-2014, 11:50
bu kısım niye ?

anlamadım ve merak ettim yavaslayıpmı acılması gerekir nası olcak :D

bizzat başıma geldi klima kompresörüm bozuldu.

ErT_ThM
15-05-2014, 12:04
bizzat başıma geldi klima kompresörüm bozuldu.

Aracınız nedir?

Oznsrl
15-05-2014, 12:37
Otomobil klimalarında gaz kaçağı durumunda sistem yağının % 20'sini kaybeder gaz dolumu yaparken bu eksikliği giderin

klima hortumum patlamıştı tamir edilirken komple söküldü sonra gaz bastılar ama yağ falan basmamışlardır sanmıyorum farklı bişey mi bu yağ yani benim yağ bastırmam gerekir mi şuan

Berkan
15-05-2014, 12:48

Aracınızı rolantide çalıştırıp klimanızı aktif hale getirin ve motorun sesinin değiştiğini hemen anlarsınız dewir bandınız yukarı çıkar buda klima komprösörünün motoru yüke bindiğinin işaretidir rolantide bu şekkilde yüke biniyosa bahsettiğim süratlarda komprösörün içindeki pistonlar teflonları yemeye başlıyor ve piston sarıyor yani klma komprösör değişimi

tahmin ettiğim cevaptı :)

yanlız eski aracımda evet bari fark ediyodu klima acında arkadan biri cekiyor tutuyor gibi sanki devirde yükseliyodu

suanki aracımda ozellikle dikkat ettimde kayıslar farklı heraldeki ne devir nede bir baygınlık arkadan tutuluyomus hissi olmuyor

ondan sordum nolur diye :)

ErT_ThM
15-05-2014, 12:52

klima hortumum patlamıştı tamir edilirken komple söküldü sonra gaz bastılar ama yağ falan basmamışlardır sanmıyorum farklı bişey mi bu yağ yani benim yağ bastırmam gerekir mi şuan

Klima sistemine yağ klima gazı ile konulur yeni teknolojik cihaz ile basılmış ise klima gazınız, büyük ihtimalle usta klima yağınızı koymuştur yağ eksikliği klima komprösöründe aşınma kitleme ve basınç düşüklüğü yapar aracınızın kliması soğutma kat sayısı yüksek olsa bile içerideki yağ miktarının azalma sebebi ile biz müşterilerimize yılda 1 kez klima bakımı için uğrayın diyoruz zaten

ErT_ThM
15-05-2014, 12:56
tahmin ettiğim cevaptı :)

yanlız eski aracımda evet bari fark ediyodu klima acında arkadan biri cekiyor tutuyor gibi sanki devirde yükseliyodu

suanki aracımda ozellikle dikkat ettimde kayıslar farklı heraldeki ne devir nede bir baygınlık arkadan tutuluyomus hissi olmuyor

ondan sordum nolur diye :)

Eski aracınıızın klima komprösörü manyetikli diye tabir ettiğimiz araçtır büyük ihtimal şimdiki yeni tip araçlarda aracı fazla yormuycak fakat kullanımı hasasiyet isteyen komprösör yapılmaya başladı :icon_tup:

powERS
15-05-2014, 15:01

o zaman olay devirle alakalı 100 150 300 le de gitsek boşa atıp deviri rolantiye geldiğinde klimayı açarsak gene sıkıntı olmayacak doğrumudur ?

ErT_ThM
15-05-2014, 15:04
o zaman olay devirle alakalı 100 150 300 le de gitsek boşa atıp deviri rolantiye geldiğinde klimayı açarsak gene sıkıntı olmayacak doğrumudur ?

:icon_tup::icon_tup:

Oznsrl
15-05-2014, 15:16
Klima sistemine yağ klima gazı ile konulur yeni teknolojik cihaz ile basılmış ise klima gazınız, büyük ihtimalle usta klima yağınızı koymuştur yağ eksikliği klima komprösöründe aşınma kitleme ve basınç düşüklüğü yapar aracınızın kliması soğutma kat sayısı yüksek olsa bile içerideki yağ miktarının azalma sebebi ile biz müşterilerimize yılda 1 kez klima bakımı için uğrayın diyoruz zaten

teşekkür ederim bilgilendirme için

ErT_ThM
15-05-2014, 20:30
Rica ederimm..... Herkeze faydamız oluyosa ne mutllu

Runo
15-05-2014, 21:00
Ertuğrul abi bu klima filtresi vesaire her neyse markaya göre değişiyor mu tıkanma süresi vs vs ?

Mercedes de en düşük ayarda içerisi çok kısa sürede buz oluyorken Doblo da bu durum böyle değil malesef.. Filtrede mi bir problem var yoksa aracın huyu mu bu acaba :beuj:

ErT_ThM
15-05-2014, 21:45
teşekkürler.

çok yararlı bilgiler saolun bilemdiğimiz bir çok detay varmış :)

Bilgilendirme için teşekkürler. İşin uzmanından tavsiye almak güzel birşey. :)

teşekkür ederim bilgilendirme için

Ertuğrul abi bu klima filtresi vesaire her neyse markaya göre değişiyor mu tıkanma süresi vs vs ?

Mercedes de en düşük ayarda içerisi çok kısa sürede buz oluyorken Doblo da bu durum böyle değil malesef.. Filtrede mi bir problem var yoksa aracın huyu mu bu acaba :beuj:

Yok kardeşim filtre ile alakalı bi durum değil klima komprösörler farklı mercedesin sistemi arkadan okuyuculu sistem doblo ise manyetikli sistem aradaki soğutma faktörü büyük:)

TigeR
15-05-2014, 21:47
teşekkürler abi yararlı bilgiler için

ErT_ThM
15-05-2014, 21:51
teşekkürler abi yararlı bilgiler için

:icon_tup::icon_tup:

RedCan
15-05-2014, 21:55
Abi bilgiler için teşekkür ederim.Bi sorum olacak..

Yaklaşık klimayı 6 ay falan çalıştırmadım.Tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim ?

mehmetelt
15-05-2014, 22:01
benim arabada da klimayı kapatınca rutubet gibi bir koku geliyor. bu neden olabilir?

B.Koçer
15-05-2014, 22:07
Araba yok dert yok kafa rahat :D

Loganda klima yok her türlü keyif hahaha :D

fdoganb
15-05-2014, 22:54
Bilgiler için teşekkürler özellikle seyir halinde açma konusunda daha dikkat ederim bundan sonra. Bunun haricinde araç rölantideyken klima kompresörünün 5-10 saniyede bir devreye girip çıkması normal midir?

ErT_ThM
15-05-2014, 23:16
Abi bilgiler için teşekkür ederim.Bi sorum olacak..

Yaklaşık klimayı 6 ay falan çalıştırmadım.Tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim ?

Klima gazı değiştirin yağ konulduğundan emin olun:icon_tup:

ErT_ThM
15-05-2014, 23:17
benim arabada da klimayı kapatınca rutubet gibi bir koku geliyor. bu neden olabilir?

Yukatıdaki postlarda bunun nedenini yazdm bakarsanız görürsünüz

ErT_ThM
15-05-2014, 23:19
Bilgiler için teşekkürler özellikle seyir halinde açma konusunda daha dikkat ederim bundan sonra. Bunun haricinde araç rölantideyken klima kompresörünün 5-10 saniyede bir devreye girip çıkması normal midir?

Klima gazı eksiktir gaz dolumundan sonra öndeki klima radyatörüne tazikli su ile yıkatıp ferahlatın normalle dönücektir....:icon_tup:

mehmetelt
15-05-2014, 23:25
Yukatıdaki postlarda bunun nedenini yazdm bakarsanız görürsünüz

klima açıldığında koku geliyor diyen arkadaşa bakteri temizliğini ve polen filtresi değişikliğini önermişsiniz. onu gördüm. benim arabada klimayı açınca koku yok. kapatıp normal havalandırmayı açınca koku geliyor. aynı işlemi mi yaptırmalıyım bende bunu sormuştum?

ErT_ThM
15-05-2014, 23:33
klima açıldığında koku geliyor diyen arkadaşa bakteri temizliğini ve polen filtresi değişikliğini önermişsiniz. onu gördüm. benim arabada klimayı açınca koku yok. kapatıp normal havalandırmayı açınca koku geliyor. aynı işlemi mi yaptırmalıyım bende bunu sormuştum?

Polen filtresinin görevi dışardan gelen toz pislik kötü kokuların ön panale geçmesini önler uzun süre değişimi yapılmayan ve filtrenin etrafında kalan toz pislik zamanla koku yapar zamanında değişimi yapılmayan ve ıslanan rutubet kokusu yapar çözümü polen değişimi bakteri temizliği polen filtresinin bulunduğu yerede bi hawa tutarsanız pis koku gider.....:icon_tup:

Risendark
15-05-2014, 23:43
Civic vtec sport aracim var biraz gec Soğutuyor gazina falan da baktirmadim ama neden yapar genel itibariyle ? Ayrıca 70 80 ile giderken klima açınca araba hiç gitmiyor desem yeri var yani klima açınca çekiş dusmesi normal mi ?

mehmetelt
15-05-2014, 23:44
Polen filtresinin görevi dışardan gelen toz pislik kötü kokuların ön panale geçmesini önler uzun süre değişimi yapılmayan ve filtrenin etrafında kalan toz pislik zamanla koku yapar zamanında değişimi yapılmayan ve ıslanan rutubet kokusu yapar çözümü polen değişimi bakteri temizliği polen filtresinin bulunduğu yerede bi hawa tutarsanız pis koku gider.....:icon_tup:

teşekkür ederim bilgi için. :icon_tup:

Runo
15-05-2014, 23:47
Yok kardeşim filtre ile alakalı bi durum değil klima komprösörler farklı mercedesin sistemi arkadan okuyuculu sistem doblo ise manyetikli sistem aradaki soğutma faktörü büyük:)

Teşekkür ederim değerli bilgilerin için Ertuğrul abi :)

ErT_ThM
16-05-2014, 09:14
Civic vtec sport aracim var biraz gec Soğutuyor gazina falan da baktirmadim ama neden yapar genel itibariyle ? Ayrıca 70 80 ile giderken klima açınca araba hiç gitmiyor desem yeri var yani klima açınca çekiş dusmesi normal mi ?

Klima bakımı yapılmakta fayda war
Araba klima açılınca çekişten düşer biraz ama gitmiycek kadar değil siz bence aracın periyodik bakımını yaptırın:)

gencpower
16-05-2014, 10:40
Polen filtresini taktığım zaman soğutma performansı çok düşüyor. ayrıca kademe yükseldikçe pır pır ses yapıyor. filtreyi söktüğümde ise çok ciddi bir soğutma performansı oluyor. ama bu filtrenin iyi veya kötü olduğunu nerden anlıyabilirim. Nerden alabileceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz. otostart ta Valeo marka 50 tl civarında sanayide 10-20 tl arasında. çok farkedermi? 2005 corolla vvt-i sedan
Teşekkürler.

ErT_ThM
16-05-2014, 11:11
Polen filtresini taktığım zaman soğutma performansı çok düşüyor. ayrıca kademe yükseldikçe pır pır ses yapıyor. filtreyi söktüğümde ise çok ciddi bir soğutma performansı oluyor. ama bu filtrenin iyi veya kötü olduğunu nerden anlıyabilirim. Nerden alabileceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz. otostart ta Valeo marka 50 tl civarında sanayide 10-20 tl arasında. çok farkedermi? 2005 corolla vvt-i sedan
Teşekkürler.

Polen filtreside kalite kalite değişiyor tabiki 5-10 tl filtre karton gibi nitelendirdiğimiz filtre hiç kimseye önermiyoruz kirlendiği ıslandığı zaman çok çabuk bakteri üretiyor onun yerine bez süzgeç gibi filtrrelerden alırsanız hem aracınızın soğutması artıccak hemde bakteri olayı en aza inicektir:icon_tup:

sasuta
16-05-2014, 12:30
Bundan iki sene önce klima bakımını ve gaz dolumunu yaptırmıştım borulardan birisinde kaçak varmış yeniden yaptılar, gazı doldurdular vs bir sezon boyunca idare etti beni. Geçen yaz Eskişehirdeyken sıcağa dayanamadım ve sanayiye girip ilk klimacıda gaz doldurttum ama akşamına soğutmadan eser kalmamıştı. Dün yine bostancı sanayiye bi parça sormaya gitmiştim dedim hazır buradayken klima bakımını yaptırıp gazını doldurtayım.

Neyse tavsiye üzerine bir yere gittim arkadaşlara yukarıdaki durumu anlattım eğer kaçak varsa kontrol edilip giderilmesini istedim. Sadece sibopta bir kaçak var deyip değiştirdiler daha sonra sistemdeki gazı çektiler bastılar çektiler bastılar radyatöre hortumla su tuttular ama bir türlü yeterli soğutmayı sağlamadı. Daha sonra bana klima komprösörü arızalı yeterli basıncı üretmiyor değişmesi gerek diye belirttiler.

Şimdi benim öğrenmek istediğim geçen sene soğutan klima bu sene niye soğutmaz? Komprösör gerçekten öyle durduk yere bozulur mu? Yoksa daha önceden de bozuktu da gaz parası kazanalım diye mi gaz basıldı?

Bu komprösörün tamiri mümkün mü? Ben çıkmasını da bulurum sorun değil ama sağlam olup olmadığını nasıl anlarız testi vs var mı? Ya da en olmadı sıfır alsak nasıl bir komprösör almalıyız bendeki komprösörün yerine bire bir uyan varmıdır yoksa tadilat mı gerekir?

Bir de işi gerçekten klima olan başka bir iş yapıp da yanında klimalara gaz basanlardan bahsetmiyorum. İstanbul anadolu yakasında bana güvenilir işinin ehli bir klimacı tavsiye edebilir misiniz?

ErT_ThM
16-05-2014, 13:05
Bundan iki sene önce klima bakımını ve gaz dolumunu yaptırmıştım borulardan birisinde kaçak varmış yeniden yaptılar, gazı doldurdular vs bir sezon boyunca idare etti beni. Geçen yaz Eskişehirdeyken sıcağa dayanamadım ve sanayiye girip ilk klimacıda gaz doldurttum ama akşamına soğutmadan eser kalmamıştı. Dün yine bostancı sanayiye bi parça sormaya gitmiştim dedim hazır buradayken klima bakımını yaptırıp gazını doldurtayım.

Neyse tavsiye üzerine bir yere gittim arkadaşlara yukarıdaki durumu anlattım eğer kaçak varsa kontrol edilip giderilmesini istedim. Sadece sibopta bir kaçak var deyip değiştirdiler daha sonra sistemdeki gazı çektiler bastılar çektiler bastılar radyatöre hortumla su tuttular ama bir türlü yeterli soğutmayı sağlamadı. Daha sonra bana klima komprösörü arızalı yeterli basıncı üretmiyor değişmesi gerek diye belirttiler.

Şimdi benim öğrenmek istediğim geçen sene soğutan klima bu sene niye soğutmaz? Komprösör gerçekten öyle durduk yere bozulur mu? Yoksa daha önceden de bozuktu da gaz parası kazanalım diye mi gaz basıldı?

Bu komprösörün tamiri mümkün mü? Ben çıkmasını da bulurum sorun değil ama sağlam olup olmadığını nasıl anlarız testi vs var mı? Ya da en olmadı sıfır alsak nasıl bir komprösör almalıyız bendeki komprösörün yerine bire bir uyan varmıdır yoksa tadilat mı gerekir?

Bir de işi gerçekten klima olan başka bir iş yapıp da yanında klimalara gaz basanlardan bahsetmiyorum. İstanbul anadolu yakasında bana güvenilir işinin ehli bir klimacı tavsiye edebilir misiniz?

Aracınızın markası modeli dizel benzinli belirtirseniz daha iyi yardmcı olurum

sasuta
16-05-2014, 13:09
Opel Calibra Benzinli.

babacanmurat
16-05-2014, 13:13
Üstad çok faydalı bilgiler bunlar...

Eyvallah...sağolasın...varolasın...

Bu kadar bilgiye sahipsen muhakkak İstanbul Avrupa yakasında tanıdığın tavsiye ettiğin bi klima ustası vardır...varsa kimdir nerdedir yardımcı olurmusun dostum ?

ErT_ThM
16-05-2014, 13:19
Öncellikle şunu belirteyim klima gazı konmadan hiçbir usta komprösörün nekadr sağlıklı çalıştığını anlayamaz koymak şart
Geçen sene klima gazı koydurduğunuz yer sisteme yağ koymadıysa teflonlar aşınmış basınç düşüklüğü yapmıştır..
Yukarıdada belirtmiştim ayda en az 1 kere klimayı. 10dk çalıştırın bunun sebebi keçeler ve sistemin içindeki gazın yoğunlaşarak özelliğini kaybetmemesidir
Basınç düşüklüğünün onarımı bazı komprösörlerde mewcut ama siizinkinde değil klima komprösörünün değişmesi lazım yani bununla birlikte sistem temizliğide yapılacak yağ miltarı doğru oranda sisteme koyularak klima gaZı kaçak kontrolünden sonra basılacak

ErT_ThM
16-05-2014, 13:27
Üstad çok faydalı bilgiler bunlar...

Eyvallah...sağolasın...varolasın...

Bu kadar bilgiye sahipsen muhakkak İstanbul Avrupa yakasında tanıdığın tavsiye ettiğin bi klima ustası vardır...varsa kimdir nerdedir yardımcı olurmusun dostum ?

Çok teşekkürler .... ama siZe bu konuda yardımcı olamıycam kusura bakmayın her usta yapılması gerekeni yapmadığı için sorumluluk alıp size suraya gidin diyemem:icon_tup:

sasuta
16-05-2014, 13:35
Öncellikle şunu belirteyim klima gazı konmadan hiçbir usta komprösörün nekadr sağlıklı çalıştığını anlayamaz koymak şart
Geçen sene klima gazı koydurduğunuz yer sisteme yağ koymadıysa teflonlar aşınmış basınç düşüklüğü yapmıştır..
Yukarıdada belirtmiştim ayda en az 1 kere klimayı. 10dk çalıştırın bunun sebebi keçeler ve sistemin içindeki gazın yoğunlaşarak özelliğini kaybetmemesidir
Basınç düşüklüğünün onarımı bazı komprösörlerde mewcut ama siizinkinde değil klima komprösörünün değişmesi lazım yani bununla birlikte sistem temizliğide yapılacak yağ miltarı doğru oranda sisteme koyularak klima gaZı kaçak kontrolünden sonra basılacak

Peki benim araca önerebileceğiniz sıfır komprösör marka ve modeli var mı? Tabi bir de işinin ehli bir usta lazım.

onurgoyunc
16-05-2014, 13:46
Klima dezenfeksiyonu için hangi markanın ürününü önerirsiniz?

ErT_ThM
16-05-2014, 14:36
http://i61.tinypic.com/mws5xt.png

klima komprösörünüz bu valeo yada delphı olabilir.....

clioGT
16-05-2014, 14:43

peki komple iptal etsek polen filtresini?
zararı olur mu?

ErT_ThM
16-05-2014, 14:46
peki komple iptal etsek polen filtresini?
zararı olur mu?

:)
Gelen toz toprak olduğu gibi hava kanallarında birikir bu sefer bakteri temiLiğide kurtarmaZ:):) torpido komple sökülür:icon_tup:

fuk_18
23-05-2014, 13:42
merhabalar benim sorum klima doldurulurken önce vakum yapilip sonra biraz yag konup sonra gaz konmuyormu aracin klima gazi doldurulan yerinden?

Type-Rdinc
23-05-2014, 15:50
merhaba abi benimde bi sorum olucak şimdi bizde 2000 model clio var klimalı ama klimanın polen filitresi yok araca hiç konulmamış oyle bi parça. bu durumda bi sıkıntı olur mu ilk çalıştırmalarda içeriye bi miktar toz atıyo ama 1 2 mesaj üstte torpido sökülür felan demişsiniz gerekir mi böyle bi durumda ?

fuk_18
23-05-2014, 20:09
cliolarda pollen filtresi var diye biliyorum benimde clio 2 aracim vardi 2000 model onda vardi mercekli farkli olanlardan hb modeli asagidaki videoda nerde oldugunu gosteriyor

http://www.youtube.com/watch?v=sMIG8mfOTGw

merhaba abi benimde bi sorum olucak şimdi bizde 2000 model clio var klimalı ama klimanın polen filitresi yok araca hiç konulmamış oyle bi parça. bu durumda bi sıkıntı olur mu ilk çalıştırmalarda içeriye bi miktar toz atıyo ama 1 2 mesaj üstte torpido sökülür felan demişsiniz gerekir mi böyle bi durumda ?

ErT_ThM
23-05-2014, 20:38
merhabalar benim sorum klima doldurulurken önce vakum yapilip sonra biraz yag konup sonra gaz konmuyormu aracin klima gazi doldurulan yerinden?

Otomotik cihaz ile dolduruluyorsa klima gazınız yukarıda belirtiğiniz gibi doğrudur..

Risendark
23-05-2014, 20:40
Klima bakımı yapılmakta fayda war
Araba klima açılınca çekişten düşer biraz ama gitmiycek kadar değil siz bence aracın periyodik bakımını yaptırın:)

Aracımın tüm bakımları tam ama klima bakımına girmedi hiç ona da bi baktiralim bari

ErT_ThM
23-05-2014, 20:42

Clio'nun bazı modellerinde polen filtre yeri yoktur kapağı kapalıdır o yüzdende toz almaz içerideki kokunun nedeni yoğunlaşan klima gazı ve yağın ewapta uzun süre kalması torpido sökmeye gerek yok klima gazınızı değiştirip uzun bir vakum yaptırın :icon_tup:

fuk_18
24-05-2014, 11:12
evet otomatik klima alleti ile doldurdular laguna aracim lagunada tek klima gaz girisi var benim klima gazi sifirdi yani hic yoktu önce renkli bir gaz verip 7 bar baktilar kaciriyormu kacirmiyormu diye 7 barin altina dusmedigi icin kacirma yok dediler sonra verdikleri gazi bosaltip makineyi bagladilar makine yarim saat dan geri saymaya basladi tum adimlari kendi yapiyormus sanirim sonundada 650 gr gazi koydu ok dedi fis cikarti yani bahsettiginiz bu makineler dimi

Otomotik cihaz ile dolduruluyorsa klima gazınız yukarıda belirtiğiniz gibi doğrudur..

ErT_ThM
24-05-2014, 20:47
evet otomatik klima alleti ile doldurdular laguna aracim lagunada tek klima gaz girisi var benim klima gazi sifirdi yani hic yoktu önce renkli bir gaz verip 7 bar baktilar kaciriyormu kacirmiyormu diye 7 barin altina dusmedigi icin kacirma yok dediler sonra verdikleri gazi bosaltip makineyi bagladilar makine yarim saat dan geri saymaya basladi tum adimlari kendi yapiyormus sanirim sonundada 650 gr gazi koydu ok dedi fis cikarti yani bahsettiginiz bu makineler dimi

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

CEMAL
24-05-2014, 21:00
Avrupa yakasında özellikle ikitelli civarında iyi bir klimacı var mıdır?

Geçen sene tanıdık aracılığıyla ikitellide bir yere gittim. Kaçak olup olmadığını kontrol et dedim. Abi makina kontrol ediyor dediler. Makinayı bağladılar 10dk bekledik tamam abi çalıştır bak dedi. Çalıştırdık 5dk bekledik soğutma yok normal üflüyor. Abi normal bu bu kadar soğutur diyor. Kavga dövüş bir daha bağladı makinayı 2.kez bağladığında bu sefer oldu soğuttu. Ama 2 gün sonra gaz kalmadı arabada. Sanırım bir yerde kaçak var. 90 tl de paramı aldılar. Böyle at hırsızlarına para kaptırmak istemiyorum. Tavsiye edeceğiniz yer varsa makbule geçer.

şaman
24-05-2014, 21:03
hocam 2002 model orta kasa palio 1.2 klimalı arac polen filtresi varmı, varsa yeri nerdedir ?

01ASU
24-05-2014, 21:06
benimde bir sorum olucak bmw e46 aracımda sorun klima soğutması çok çok iyi ancak bazen çok hızlı üflüyor bazen yavaşlıyor bazen duraksıyor sonra geri birden hızlanıyor bunu neden yapar ?

ErT_ThM
24-05-2014, 21:08
hocam 2002 model orta kasa palio 1.2 klimalı arac polen filtresi varmı, varsa yeri nerdedir ?

Bazı modellerinde çıkmıyor eğer var ise torpido kapağının altında sol köşede

ErT_ThM
24-05-2014, 21:09
benimde bir sorum olucak bmw e46 aracımda sorun klima soğutması çok çok iyi ancak bazen çok hızlı üflüyor bazen yavaşlıyor bazen duraksıyor sonra geri birden hızlanıyor bunu neden yapar ?

E46 kronik sorunu kontrol paneli yawaş yawaş su koyuvermeye başlamış :icon_tup:

şaman
24-05-2014, 21:18
Bazı modellerinde çıkmıyor eğer var ise torpido kapağının altında sol köşede

eyvallah hocam yarın bi kurcalayalım bakalım,

slowmotion
24-05-2014, 21:42
Klima acikken sorun yok, klimayi kapatip fan üflerken koku gelmeye basliyor. Polen filtesi yeni. Kokunun gecmesi icin illaki borularin sokulup temizlenmesimi gerekiyor?

01ASU
24-05-2014, 22:18
E46 kronik sorunu kontrol paneli yawaş yawaş su koyuvermeye başlamış :icon_tup:

paneldeki kart tamiri mümkünmü yoksa yenisinimi almak lazım

drago
24-05-2014, 22:45
merhabalar, manuel klimada-havalandırmada sıcak soğuk arası değişim olmuyorsa sebebi nedir bilginiz var mı? ortalama maliyet ne kadar tutar acaba?

Yiğit G.
24-05-2014, 23:31
şu sprayleri görüyorum bazen satılıyor , ne işe yarıyor bunlar ?

http://www.sonax-karsiyaka.com/wp-content/uploads/2012/11/PANO9-11.jpg

fuk_18
25-05-2014, 01:16
bunlar isde klima dezenfeksiyon icin kullanilan spreyler bunu klimayi acip panallere sikiyorlar klima devamli devirdaimde oldugu icin icini temizliyor ben guvenmiyorum bunu yaptigin an tum pislik asgi inecek ve kurudukdan sonra tekrar koku yapacak

şu sprayleri görüyorum bazen satılıyor , ne işe yarıyor bunlar ?

http://www.sonax-karsiyaka.com/wp-content/uploads/2012/11/PANO9-11.jpg

metin_1989
25-05-2014, 09:08
istanbulda olanlarada ben guzel bır kampanya yapabılırım :)

SerhatA.
25-05-2014, 10:17
Bilgilendirme için teşekkürler

Er34
25-05-2014, 14:04
istanbulda olanlarada ben guzel bır kampanya yapabılırım :)

Kampanya detaylarını öğrenelim :D Ben de düşünüyorum yapmayı

Maxi
26-05-2014, 16:45
ben sorulara başlamadan önce şunu sormak istiyorum
freon 12 ile freon 134a larda kullanılan yağlar farklımı?
karışırsa ne olur?

fuk_18
26-05-2014, 19:25
sanirim r12 gazin hangi araclarda r134a gazin hangi araclarda kullanildigini biliyorsunuz yaglar konusuda ayni gazda bile farkli yaglar kullanilabiliyor bunun icin katologa bakip karar vermek gerekiyor

karışırsa ne olur?

ErT_ThM
26-05-2014, 21:50
bunlar isde klima dezenfeksiyon icin kullanilan spreyler bunu klimayi acip panallere sikiyorlar klima devamli devirdaimde oldugu icin icini temizliyor ben guvenmiyorum bunu yaptigin an tum pislik asgi inecek ve kurudukdan sonra tekrar koku yapacak

Aşagıdan kastınıZ neresi anlamadım sistemin içinde aşagısı varda benim ni haberim yok garip garip şeyler yazıp milletin kafasını bulandırmayın lütfen

fuk_18
27-05-2014, 01:04
yanlis ise duzeltebilirsiniz,asagi olarak kast ettigim o spreylerde ucundaki boru ile birlikde havalandirma peteklerine sikiliyor o sikilan madde kopuk yada sprey tam bilmiyorum peteklerden iceri inince pollen filtresine kadar gelmiyormu hatta onceki sayfalarda okumustum sizinde yazdiginiz bir yazida kuruyup koku yapabiliyormus fazla ugulandiginda anlatmak istedigim buydu profesyonal birine yaptirmak daha mantikli sizin gibi ,

Aşagıdan kastınıZ neresi anlamadım sistemin içinde aşagısı varda benim ni haberim yok garip garip şeyler yazıp milletin kafasını bulandırmayın lütfen

Ufuk
28-05-2014, 10:18
Doğru klima kullanımı nasıl olmalıdır ? Ben biniyorum bütün camları açıyorum biraz yol yapıyorum içerdeki o çok sıcak hava gidiyor. Sonra klimayı açıp camları kapatıyorum.
Bir arkadaşım kliamayı iç sirkülasyon ile kullanırsam daha iyi soğutucağını söyledi. Ama kitapçıkta iç sirkülasyonu 20dk dan fazla kullanmayın yazıyor. Doğrusu nedir?
Ben klimayı 20dkdan fazla çalıştırıyorum hep.

S.Özeren
28-05-2014, 10:27
banada klima bakımı için yer lazım fiyat performans için öneri varmıdır

ErT_ThM
28-05-2014, 11:05
karışırsa ne olur?

Kullanılan yağ aynıdır farkı yoktur
Fakat r12 sistemli bir araca
R134 gaz konulmaz sistemde hata oluşur aynı şekiilde
R134 sisteminde çalışan araca r1234 gaz konulmaz

ErT_ThM
28-05-2014, 11:12
Doğru klima kullanımı nasıl olmalıdır ? Ben biniyorum bütün camları açıyorum biraz yol yapıyorum içerdeki o çok sıcak hava gidiyor. Sonra klimayı açıp camları kapatıyorum.
Bir arkadaşım kliamayı iç sirkülasyon ile kullanırsam daha iyi soğutucağını söyledi. Ama kitapçıkta iç sirkülasyonu 20dk dan fazla kullanmayın yazıyor. Doğrusu nedir?
Ben klimayı 20dkdan fazla çalıştırıyorum hep.

Klimanızı kullanabilirsiniz bunun için vakit tutmanıZa gerek yok iç sirkülasyonun daha iyi soğutuğunu söyleyen arkadaşınız iyi bir gözlem yapmış kapak kapalı kaldığı zaman klimanın soğuda içeride kalır ve dağılmaZ soğukluk ve iyi bir soğutma alınır :icon_tup:

RedCan
23-06-2014, 20:38
Hocam yaklaşık eylülden beri klimayı hiç açmadım. Bugün açtım ancak soğutma yok.

Sizce sistemde kaçak mı vardır.Yoksa normal bir durum mudur.Araç 2000 model hortumların falan ne halde olduğu bilmiyorum..