PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linux Mint

edemirbas
21-05-2014, 20:33
Windows 8'imin çökmesi üzerine Lİnux Mİnt 16'ya geçiş yaptım. günlük kullanımda hiçbir sorunum yok fakat ekran kartının sürücülerini güncellemek istediğim zaman çok karışıyor ortalık. Nvidia'nın sitesinden uygun paketi indirdim, zor da olsa terminalden düzgün bir şekilde çalıştırmayı başarabildim ve yükledim.

Buraya kadar herşey normal, fakat işletim sistemini başlatmayı denediğimde x-server dosyasının bozulduğunu söylüyor, loglara bakınca ekran bulunamadı diyor. İNternette bu problemi yaşayan çok kişi olmuş, yazılan herşeyi denedim fakat olmadı, ben de bastım formatı baştan kurdum. Şimdi tekrar yüklemek istesem nasıl bir yol izlemem gerekir?

Ayrıca Transmission RSS'leri desteklemiyor, izlediğim dizileri manuel olarak indirmek zorunda kalıyorum. BUnun bir çözümü varmı? utorrent'in linux için dosyasını indirdim ama kuramadım (tar.gz arşiv) ONu nasıl kurabilirim?

:o:o:o

Schumi
21-05-2014, 22:07
Ubuntu dene direk. İlk başlayanlar için daha uygun. Bu arada Windows 8'i nasıl çökerttin gerçekten merak ettim. Sanırım kurduğun crack den kaynaklı.

edemirbas
21-05-2014, 22:45
Ubuntu dene direk. İlk başlayanlar için daha uygun. Bu arada Windows 8'i nasıl çökerttin gerçekten merak ettim. Sanırım kurduğun crack den kaynaklı.

1 senedir falan kullanıyordum çöplük olmuştu iyice, 2-3 saatte bir mavi ekran falan veriyordu. Format atayım dedim dvd bulamadım, usb'de arkadaştaydı. HDD'den formatlamayı denedim, ilk kısmı sorunsuz hallettim ama sonra MBR bozuldu galiba birşeyler oldu çöktü sistem :D İyiki yedek almışım :D

Mİnt gözüme daha hoş gözüktü, internette kıyaslamaları inceledikçe aralarında çok fazla bir fark olmadığını gördüm, temel olarak ubuntu kararlı sürümü yayınlıyor, Mint bu sürümün üstüne ekleyeceklerini ekliyor değişikliğini yapıp internete koyuyor (internette gördüklerim bunlar). Kullanmada sıkıntım yok ama yeni başladığım için komutları vs. yavaş yavaş öğreniyorum tek sıkıntım bu şu an. RSS için önerebileceğin bir uygulama varmı?

edemirbas
22-05-2014, 22:24
RSS için qBittorrent'i buldum, synaptic'te RSS diye aratınca çıkmıyordu başka bir forumdan birisi söyledi. Görüntü olarak utorrent'e çok benziyor zaten. Eğer ileride bu konuyu gören olursa cevapsız kalmasın.

Yalnız şu an başka bir sorunum var, capslock tuşuna bastığımda kapanması için biraz gecikme yapıyor, cümle başında Capslock açıp ilk harfe basıp caplock'u kapatıyorum ama ikinci harfte büyük oluyor. Ciddi birşey değil ama kıl olmaya başladım, düzeltmenin bir yolu varmıdır? :D