PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolandırıcılık şekli. Bu doğrumu??

Maxi
22-05-2014, 09:37
alıntıdır..

Ellerindeki kimlik bilgileriyle İcra Dairesine gidiyorlar..18.40 TL başvuru harcı yatırıyorlar..Sizin hakkınızda.

İLAMSIZ İCRA TAKİBİ başlatıyorlar…
Borç hanesine vicdansız vicdanlarına göre akıllarına ne gelirse yazıyorlar.Bu 250 TL de oluyor….2500 TL de oluyor ya da daha fazlası
Bir zaman sonra kapınıza postacı geliyor ve size ÖDEME TEBLİGATINI imza karşılığı veriyor.Açıyorsunuz okuyorsunuz şaşırıyorsunuz.Gönderen kişiyi tanımadığınız için ’’ Kim ki bu ‘’ diyorsunuz.Arkadaşlarınıza gösteriyorsunuz ve maalesef size yanlış bilgi veriyorlar.

‘’ Boş ver abi…yanlışlık yapmışlardır. madem ki tanımıyorsun yırt at ‘’ diyorlar.
Yırtıp atıyorsunuz kağıdı,İş bitti zannediyorsunuz ama.İŞ DAHA YENİ BAŞLIYOR..!
İtiraz süreniz 1 hafta O zaman zarfında hiçbir şey yapmazsanız Borcu kabul etmiş oluyorsunuz.!!Ensenize biniyorlar ödemezseniz haciz memuru kapıda..
Alır almaz,akıllılık yapıp itiraz edip elinize resmi bir belge alırsanız…

İŞLEM HEMEN DURUYOR..
Karşı taraf, yani sahtekarlar size karşı ‘’ İTİRAZ İPTAL DAVASI ‘’ açmıyorlar çünkü foyalarının meydana çıkmasını,tanınmalarını istemiyorlar. Başka yeni bir kurbanın peşine düşüyorlar resmi işlem sıfırlana kadar takip etmekte yarar var.Yani bir nevi temiz kağıdı alana kadar..
Kimlik bilgilerimiz…Yanlış kişilerin eline geçtiği zaman başımıza gelebilecek felaketlerden birisi de bu…

ghibli06
22-05-2014, 09:44
alıntıdır..

Hakan hocam sana başıma geleni anlatayım, dolandırıcılık değil ama bu ilamsız icraya güzel bir örnek olsun;

yeni taşındığım evin 1 senelik kirasını peşin verdim, kontrat yaptık... 2 ay sonra siteye avukatlar gelmiş, benim oturduğum evi soruşturmuşlar, kimdir nedir diye... ben iplemedim açıkçası...

sonrasında ben de evdeyken o meşhur zarf geldi... ismim yazıyor, 34.500 liralık borç var, ev sahibinin borcu varmış ve de benden 1 yıllık kiranın kendilerine yatırılmasını aksi halde borcun bana rücu edeceği yazıyor... avukatımı aradım, şahsen icra dairesine gidip itiraz ettim ve de olay kapandı... itiraz süresini kaçırsam o para da bana kaçacaktı... bu tarz şeylere çok dikkat edin...

Maxi
22-05-2014, 09:48
yahu bu ne saçma kanun
%100 o borç senin borcun değil, kabak gibi net ve ortada dururken, icra parasını sen niye ödeyesin? bu ne saçma bir açıktır?

ghibli06
22-05-2014, 09:53
yahu bu ne saçma kanun
%100 o borç senin borcun değil, kabak gibi net ve ortada dururken, icra parasını sen niye ödeyesin? bu ne saçma bir açıktır?

daha neler var da şimdi yazılmaz burada... çobanın üzerine milyon dolarlık şirket açmak yasal bu ülkede, daha ne diyeyim...

srkns
22-05-2014, 10:00
Burası Türkiye...

Maxi
22-05-2014, 10:08
daha neler var da şimdi yazılmaz burada... çobanın üzerine milyon dolarlık şirket açmak yasal bu ülkede, daha ne diyeyim...

peki bu aptal sistem ne zamandır var?
20 sene öncede varmıydı mesela ?

Onamdar
22-05-2014, 10:10
İcra takibi başlatırken alacaklı olduğunu ispat etme zorunluluğun yok mu ne bileyim senettir çekdir bi protokoldür.

Noterden ihtarname çekmek neysede direk icra takibi yapılabiliyorsa vay milletin haline.

ontheair
22-05-2014, 10:11
Abi adli işlemlerin kolaylaşmasının yan etkileri bunlar. Eskiden bu tip işler için avukatlara gitmen gerekiyordu. Onlarda çok şüpheli durumlarda masrafı peşin istiyordu.
Şu anda ise her birey kendi başına adli işlemleri takip edebiliyor. Adliyedeki memur da geleni postalıyor.

ghibli06
22-05-2014, 10:13

bildiğim kadarıyla bu 2008 kriz dönemiyle başladı... normalde tebliğ etmek şarttı şahsen... daha ötesini anlatayım, 3-4 sene önce bütün bankalar, 'e-mail adreslerinizi verin yoksa kanunen hesap kapanır vs' diyorlardı hatırladınız mı? onun sebebi ise e-mail adresinize tebliğde bulunabilmek içindi... kanunen, davalı taraf, neyle suçlandığını yazılı olarak bilmek zorundadır, süreç ondan sonra başlar... maalesef bu tarz saçmalıklarla bir çok kişi daha hakkında ne var onu bile bilmiyor...

0zan
22-05-2014, 10:14
18 TL falan degil alacak miktari uzerinden harc yatiriliyor, yontem okundugu kadar da cazip degildir. Gercek alacak bile icra yoluyla tahsil edilemiyorken nerde kaldi uydurma alacak tahsil olacak, maksimum % 1 ihtimal tutabilir ancak bu halde de % 99 icin on binlerce lira harcanmis olacaktir.

ontheair
22-05-2014, 10:23
18 TL sadece muhaberat yani posta masrafı. Ayrıca harcı var. O da 50 bin TL için 275 lira. Miktarı küçültür beş bin lira derseniz 50 lira oluyor harç. 70 milyonluk ülkeden bahsediyoruz. 10 kişiye böyle dava açsan bir tanesi yese havadan 4500 lira temiz para demek.

ATS
22-05-2014, 10:40
Yuh abi ya bunuda mı yaptılar. :ofk::ofk:

B.Koçer
22-05-2014, 10:43
Türk insanı aklını başka yerlere verse şu anda ülke olarak cok farklı konumda olabilirdik .
Varsa yoksa dümen .

Mivec_4G63
22-05-2014, 10:44
İlamsız icra takibine 7 gün içerisinde itiraz edilmediği taktirde takip kesinleşir. Neyiniz var neyiniz yok haczetme yetkileri var. Ödeme emri gönderilmesi için, TC kimlik numaranız ve size ulaşabilecekleri bir adres yeterli. Böyle bir durumda yapılması gerekenler,

Eğer karşı tarafı hiç bir şekilde tanımıyorsanız, borç sizin değilse ya da söz konusu borca kefil olmadıysanız öncelikle tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde takibe itiraz edin. (Muhtara, komşuya tebliğ edilen ödeme emri, borçluya edilmiş gibi sayılır)

Varsayalım 7 günü geçirdiniz, takibi durdurmak için hemen bir avukata başvurarak menfi tespit davası açmanız gerekiyor, bunun içinde borcun tamamı, tüm ferileri, icra inkar tazminatını teminat olarak yatırmanız gerekiyor, aksi halde takip durmayacak haciz işlemleri devam edebilecektir.

Yine varsayalım, adam takipten sonra siz dava açana kadar arabanızı haczettirdi, yakalatıp sattı parasını aldı. Bu kez de istirdat davası açarak, sebepsiz yere ödemiş olduğunuz parayı geri alabilirsiniz.

Bu böyle uzar gider... Unutmadan size gelen ödeme emri gerçekten size ait bir borcu içeriyorsa sırf takibi durdurmak için itiraz etmeyin. Yarın karşı taraf itirazın iptali davası açtığında, icra inkar tazminatı ile birlikte 2. bir vekalet ücreti ile karşılaşabilirsiniz, işleyen faizi söylemiyorum bile.

0zan
22-05-2014, 10:44
Telefon ile yapilan dolandiricilikta magdur akil tutulmasi yasiyor ve es zamanli olarak istenileni yapmak durumunda birakiliyor. Bu durumda ise adiniza borc oldugu yazili bir kagit parcasi geliyor ve 7 gunluk itiraz sureniz var. Bu konuda hareketsiz kalip bisiy olmaz diye dusunen bir vatandas icin zaten hayatin olagan akisi bile fazlasiyla tehlikeler icermektedir.

ghibli06
22-05-2014, 10:50
her şey o kadar çabuk unutuluyor ki... eh tabi çoğu şey cezasız kaldığı için.. bakın başıma gelenler örneklere devam:

2008-2010 yılları arasındaki krizde neredeyse herşeyimi kaybettim, bu süreçte alacaklı firmalarım takır takır kaçarken ben firmaların çobanın çaycıların üzerine olduğunu gördüm... firma isimlerini vermeyim, 1 kasa 1 masa şirketler değillerdi...

4-5 sene önce güya e-devlete geçerken bütün nüfus ve ikamet bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı hatırlar mısınız bilemem... yani 4-5 yıldır herkesin bilgileri el altından CD ler şeklinde satılıyor ve de hiç tahmin etmediğiniz kişilerde var

ilamsız icra takibinde yatırırsın harcı adliyeden göndertirsin, benim ev için olan kağıtta ne TC kimliğim vardı ne de ikameti daha buraya aldırmamıştım... tamamen hukuksuz ama bunu yapan da adalet sistemimiz işte

siz siz olun, ne olursa olsun bir avukatınız olsun, en kötü avukat bir arkadaş edinin... açın sorun her şeyi, benim babam hakim, onun bile olmaz dediği çoğu şey başıma geldi...

ontheair
22-05-2014, 11:07
Bİr de tabi tersi durumlarda söz konusu. Her şeyiniz yasal ve alacaklısınız. Emin olun adam ödemem derse ödemeyebiliyor.
Çek için isteğim dışında elimden çıkmıştır diyen mi dersiniz imzasını inkâr eden mi...
Göderilen malı iş yerinde sigortalı olarak çalışan müdürüne teslim ettik adam almadım dedi çıktı işin içinden. Teslim eden ambarcının adamın sigorta numarasını vs. alması gerekiyormuş.
Kimlik numarası ise başka bir dava. Eve gelen kargocu üç liralık zarf verecek kimlik numarası istiyor. Adamın elinde ev adresim ve kimlik numaram var. Hatta isterse imzamı bile taklit edip senet bile düzenleyebilir. Bu işler bu kadar basit olmamalı. Bazı işleri sadece yetkililer yapmalı. Konu icra isebunu sadece avukatlar yapmalı. Bana söz vermişti diye dava açılamamalı. Eğer elinde yazılı bir kağıt yoksa su içmen lazım üstüne. Bizde ne yazık ki her şey gelişi güzel...

5500
22-05-2014, 11:10
İlamsız icra takibi, devlet gücüyle dolandırıcılığa dönüştü (Özel) - CİHAN (http://www.cihan.com.tr/news/OZEL-Ilamsiz-icra-takibi-devlet-gucuyle-dolandiriciliga-donustu-CHOTEwNTY3LzE=)

Maxi
22-05-2014, 11:25
bizler üzerimizde oynanmış böyle bir oyun varmı yokmu diye kontrol edebileceğimiz internet adresi varmı?
adliyenin bilmem ne bölümü falan? adliye.gov.tr ?

ontheair
22-05-2014, 11:53
türkiye.gov.tr'den Uyap sekmesinden kontrol edebiliyorsunuz. Dava detaylarına ulaşabiliyorsunuz.

bahadırtelli
22-05-2014, 12:47
Hakan hocam sana başıma geleni anlatayım, dolandırıcılık değil ama bu ilamsız icraya güzel bir örnek olsun;

yeni taşındığım evin 1 senelik kirasını peşin verdim, kontrat yaptık... 2 ay sonra siteye avukatlar gelmiş, benim oturduğum evi soruşturmuşlar, kimdir nedir diye... ben iplemedim açıkçası...

sonrasında ben de evdeyken o meşhur zarf geldi... ismim yazıyor, 34.500 liralık borç var, ev sahibinin borcu varmış ve de benden 1 yıllık kiranın kendilerine yatırılmasını aksi halde borcun bana rücu edeceği yazıyor... avukatımı aradım, şahsen icra dairesine gidip itiraz ettim ve de olay kapandı... itiraz süresini kaçırsam o para da bana kaçacaktı... bu tarz şeylere çok dikkat edin...

Tesaduf bu yaziyi gordum bende kirami 1 yil pesin yatirdim ve ev sahibimiz biraz 3 kagitci borcu var heryere. Kontrat yeterli oluyormu bu tarz bir durumda yoksa baska evrak istiyorlar mi?

ghibli06
22-05-2014, 16:50
Tesaduf bu yaziyi gordum bende kirami 1 yil pesin yatirdim ve ev sahibimiz biraz 3 kagitci borcu var heryere. Kontrat yeterli oluyormu bu tarz bir durumda yoksa baska evrak istiyorlar mi?

kontrat yeterli değil, biraz kurcalarsa o paranın banka yoluyla yatırılıp yatırılmadığını dekontunu falan isterler, bir de ev sahibinden evin tapusunu da isteyin ki ev başkasının üzerine vs çıkmasın...

powERS
22-02-2018, 15:25
Hem bir hort olsun hemde bir soru.

ticari kazanc kaybı davası acılmıs durumda.

İlamsız takipte.

Bu aracın kasko trafık bılgılerı hususi geçiyor kendisinin su dükkanı var,

Sürtme işlemi terzinin kapısının önünde (terziye kumaş getirmiş)

Araç su dükkanın yada su dükkanın sahibi adına (kaza da taraf olan kişi) değil, abisinin babasının amcasının yada x kişinin üzerine.

Bu kişi 6 gün aracın onarımda oldugunu beyan etmiş, günlüğü 100 liradan 700 lira kazanc kaybım var demiş.

Buna itiraz etmemelimiyim?

Bu parayı yasal olarak alabilirmi? isteyebilirmi? bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlermi.

Dora
24-02-2018, 08:37
İcra takibi başlatırken alacaklı olduğunu ispat etme zorunluluğun yok mu ne bileyim senettir çekdir bi protokoldür.

Noterden ihtarname çekmek neysede direk icra takibi yapılabiliyorsa vay milletin haline.

Çok zor bişey değil ki açık bir fatura keser iş yaptım paramı alamadım der olur biter.

Dora
24-02-2018, 08:45
Hem bir hort olsun hemde bir soru.

ticari kazanc kaybı davası acılmıs durumda.

İlamsız takipte.

Bu aracın kasko trafık bılgılerı hususi geçiyor kendisinin su dükkanı var,

Sürtme işlemi terzinin kapısının önünde (terziye kumaş getirmiş)

Araç su dükkanın yada su dükkanın sahibi adına (kaza da taraf olan kişi) değil, abisinin babasının amcasının yada x kişinin üzerine.

Bu kişi 6 gün aracın onarımda oldugunu beyan etmiş, günlüğü 100 liradan 700 lira kazanc kaybım var demiş.

Buna itiraz etmemelimiyim?

Bu parayı yasal olarak alabilirmi? isteyebilirmi? bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlermi.

Eğer x kişi kazaya karışan kişiye aracı kiraya vermiş ise yani araba su şirketinde kiralık gözüküyorsa böyle bir kayıp beyan edebilir ama sonucu ne olur ona eksper karar verir.Aracın şirketle hiç bir şekilde ilişkisi yok ise,k2* belgesi de (aracın doblo,fiorino,transporter vs. olduğunu varsıyorum) yok ise o araçla her hangi bir şekilde ticari malzeme taşıması da yasak zaten.

hakan308
24-02-2018, 09:03
İlamsız icra takibinde hiçbir belge sunmanıza gerek yok. 35,90 başvuru harcı( bu harç her sene güncellenir 3-4 lira artar) + talep ertiğiniz tutarın binde 5'i + 14 lira posta masrafı + 1 lira dosya bedeli...
10.000 liralık ilamsız icra başlatıyoruz dersek
35,90 + 50,00( 10.000 Tlnin binde 5i) + 14,00 + 1,00 = 100,90 Tl masrafla dilediğiniz kişiye icra takibi başlatabilirsiniz. Elinizde TC Kimlik numarası olsun yeter. Takibi başlattık tebligatı gönderdik tebligat bize, o an evde olan bir yakınımıza yada evde kimse yokken muhtara bırakıldı kapımıza da kağıt yapıştırıldı. 1 hafta içerisinde icra dairesine gidip borcum yoktur itiraz ediyorum icra takibi durdurulsun diye dilekçe vermezsek vay halimize nur topu gibi 10.000 TL borçluyuz :)

Diğer icra takipleri ise çek, senet vs. kıymetli evraka dayalı yada bir mahkeme kararına dayalı olarak yapılır. Bu takiplere itiraz ederken mecburen dava açmamız gerekir.

Siz siz olun en ufak hukuki bir işleminiz olursa kendi başınıza yapmayın avukat aracılığı ile yapın. Yoksa elinizdeki hukuki hakkı kaybeder alacaklı iken borçlu haklı iken haksız durumda bulursunuz kendinizi bir anda.

Ufak bir örnek veriyim . Tanıdığımın evinde kiracı var kirayı da ödemiyor tahliye etmemiz gerekiyor. Tahliye talepli icra takibini açtım bekliyorumki icra takibine itiraz etsin dava açayım tahliye kararı aldırıyım. Bizim saftirik gitmiş dışarda dilekçe yazdırmış ama icra dairesinde kalabalığı görünce bankoya bırakmış gitmiş evrağı. İcra memurunun havalesi yok evrak ekinde kimlik fotokopisi de yok. Tabiki icra müdürü kabul etmedi itirazı. Bizimki itiraz ettim diye seviniyor kurtuldum sanıyor 1 ay sonra tahliye için polis icra memuru ve hamalları kapısında görünce yüz ifadesini görmeniz lazımdı :)

KÖROĞLU
24-02-2018, 09:39

Benim de başıma geldi, şerefli bir vatan evladı ticari taksisini sözüm ona yaşadığımız kazadan ötürü 5 gün yatırmış.

0 5 gün'ün kazancını benden talep eden bir icra davası açmış. 1 hafta içinde itiraz ettim tabi ki. Dilekçe yazarak icra dairesine gidiyorsunuz (vakit kaybı)

Ki bu şerefli insan vergi ödemeye gelince kazancını günlük 2 paket sigara parasından bildirmiş. Millet çıkmış yoluna kimi yatırırsa, uyanık olmak lazım.

hakan308
24-02-2018, 10:12
Var var oldum olası icra takipleri hep bu şekilde

KemalHDH
24-02-2018, 10:20
Konu İcra ve İflas Kanununun konusu bu kanun 1932de yapılmış. Ancak ilamsız takiplere 1 hafta içerisinde itiraz edilmediği takdirde borcun kesinleştiği 1994 yılında yapılan bir çalışmayla yürürlüğe girmiştir.