PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : El yapımı Aventador yapıyoruz.

Corsan
27-05-2014, 21:50
Merhaba forum sakinleri...
Sanırım biraz hızlı giriş olucak ama ne yapalım...

Konu başlığında okuduğunuz gibi, projemiz 0'dan bir Aventador yapmak. Konuyu açmamdaki neden, bazı konularda cahil kalmışlığım ve de böyle bir araç yapmak isteyen birinin ne kadar gözden çıkarması gerektiği, nasıl sorunlarla karşılaştığı ve bunların nasıl aşılacağı...
Bir elin nesi iki elin sesi var atasözünden çıkarak, konu açmak istedim. Bu kadar üyeyle eminim ki adamı şamar oğlanı yaparız. :D

Araç şaşisinden başlayıp sonuna kadar 1:1 kopya olucak. Mekanik hariç tabi...
Bazı parçaları eski arabalardan toplayıp, bazılarının patentini yapıp monte etmek.

* Öncelikle, şaşi hakkında biraz eksik elimdeki bilgiler. Mürekkep yalamış dostlarımız bu konularda yardım ederse sevirim açıkcası.
Aventador, bir carbon monocoque . Alüminyüm veya çelik kullansak olur mu? Ne kadar kalınlıkta boru kullanmamız gerekicek?
* Aventador'un bir güzel yeri de biliyorsunuz ki, içi... Bunun içini 1:1 yapabilecek tanıdığınız bir usta veya bir replica kit var mıdır? Çünkü araştırdığıma göre orjinali biraz pahalı... 3D baskıcı varsa sanırım daha iyi olur. ABS plastik ile işi halletmiş oluruz kalıbı.
* Farları hakkında replica hakkında bilgisi olan veya 3D baskı yapabilecek biri?
* Geldik en önemli kısma, hız göstergesi. Sanırım bunun kaçısı yok, orjinal olucak ama geri kalan kısmı nasıl ayarlamamız gerekiyor? Burada bir araba elektrikçisine ihtiyacımız var sanırım.
* Karbon fiber baskı yapabilen birine ihtiyacımız var. Yurtiçi veya yurtdışı, eli iyi işi kaliteli biri. 3D karbon fiber baskı. Aventador'un giysisini sanırım polyesterden yaparsak biraz kötü durur.
* Bu konuyu pek araştırmadım, şimdi bu konu üzerinde araştırma yapmaya başlıycağım. Hava yastıkları. Projemizde en önce gelen, güvenlik.
* Jantlar konusuna girmiyorum bile... Replica jant alıp pişman olan var mı? Sanırım o kısımda orjinal olucak.
En can alıcı bir başka nokta ise sanırım sahip olacağı motor. 2.0L motor düşündük şimdilik. Boşuna vergi ödemek zoruma gidiyor açıkcası. Ama bizim için önemli olan, V12 gibi o yırtıcı sesi elde etmek. 2.0L 4silindir bir araçtan o şekil hırçın ses elde edemezsek v12'ye kalıyor işimiz. En azından V8. Fazlaya kaçmadan 450hp+ bir güç yeterli olur sanırım.
Buyrun ahali, beyin fırtınasına...

mkerim
27-05-2014, 21:55
siz bu arabaya birde ruhsat çıkartmayı düşünüyorsunuz galiba.

B.Koçer
27-05-2014, 22:12
Abi sizin oralar ne kadar yurt dışı ?

Low-Rider
27-05-2014, 22:14
hava yastığını bol koyun

McS_R53
27-05-2014, 22:15
evet bencede sağına soğuna hatta koltuk oturma kısmına bile koyun en kötü sizi arabadan fırlatır yine hayatınız kurtulur :D

Maxi
27-05-2014, 22:17
keşke önce sizi tanısaydık?
inmisiniz-cinmisiniz? :)
cepte ne kadar para var?

böyle birşey yapmak için mekanınız varmı?
yoksa dün akşam rüyada gördüğünüz ak sakallı dedemi sizi kandırdı?
yada yaş 12 de yanlışlıkla 44 mü yazdınız bizi keklemek için :D

önce gerçekleri görsek ondan sonra beynimizi yorsak diyorum?
sanal ortam ya insan bir hoş oluyor bazı tecrübelerden sonra :D
sen direk şaseden dalmışsın usta..

Corsan
27-05-2014, 22:17
siz bu arabaya birde ruhsat çıkartmayı düşünüyorsunuz galiba.

Evet. Ruhsat işi tamamdır diyebiliriz bile.

Abi sizin oralar ne kadar yurt dışı ?

Ne ne kadar? Benzin fiyatı mı?

hava yastığını bol koyun

Aracı günlük kullanım değilde, sadece c.tesi ve pazar için istiyorum ama şeytan boş değil olurda birşeyler olursa (bana değil yanımda olan kişiye) vicdan azabından ölürüm.

Corsan
27-05-2014, 22:20
keşke önce sizi tanısaydık?
inmisiniz-cinmisiniz? :)
cepte ne kadar para var?

böyle birşey yapmak için mekanınız varmı?
yoksa dün akşam rüyada gördüğünüz ak sakallı dedemi sizi kandırdı?
yada yaş 12 de yanlışlıkla 44 mü yazdınız bizi keklemek için :D

önce gerçekleri görsek ondan sonra beynimizi yorsak diyorum?
sanal ortam ya insan bir hoş oluyor bazı tecrübelerden sonra :D
sen direk şaseden dalmışsın usta..

Böyle birşey yapmak için mekânım var.
Hayır, böyle bir projeyi 1 ayda yada 2 ayda çıkartmak değil amacım. Şu karakutu karşısında oturup saçma sapan dizileri izlerken göbeğimi kaşıyacağıma oturur garajımda uğraşırım.
Hayır yaş normaldir.
Para konusunda şuan bu proje için ayrılmış yaklaşık 30 bin € gözden çıkartılmıştır. Proje devamında eklenebilir.

hondafit
27-05-2014, 22:21
çekirdek isteyen var mı?

Low-Rider
27-05-2014, 22:22
Aracı günlük kullanım değilde, sadece c.tesi ve pazar için istiyorum ama şeytan boş değil olurda birşeyler olursa (bana değil yanımda olan kişiye) vicdan azabından ölürüm.

Özellikle 3d torpido kullanacaksanız airbag'in önemi büyük, uzmanların bu konuda yazıları var.

Allah korusun kaza anında 3d torpido yüzünden 3d darbeye maruz kalabilirsiniz, o yüzden airbag konusunda ki hassasiyetinizden dolayı sizi kutlarım.

McS_R53
27-05-2014, 22:25
http://www.v10.pl/archiwum/serwis_informacyjny/aktualnosci/lamborghini/aventador_lp700_4/chinski_klon/lamborghini_aventador_replika_02.jpg

yapılmışı var bence sizde yaparsınız

CLIORS
27-05-2014, 22:25
Konuyu okuyanların çoğunluğu site yönetimi :D Heran müdahale gelir :D

McS_R53
27-05-2014, 22:27
http://4.bp.blogspot.com/-8hV9Cgp_BiA/TyLCGFLPQXI/AAAAAAAAEZI/L8XoIlzCuVY/s640/a-vent-a-door.png

yok canım yapılmayacak şey değil a vent a door :D

ugur_EN_
27-05-2014, 22:29
inşallah maşallah hocam :D:D:D

Corsan
27-05-2014, 22:32
Özellikle 3d torpido kullanacaksanız airbag'in önemi büyük, uzmanların bu konuda yazıları var.

Allah korusun kaza anında 3d torpido yüzünden 3d darbeye maruz kalabilirsiniz, o yüzden airbag konusunda ki hassasiyetinizden dolayı sizi kutlarım.

Aslında, içini direk sipariş edebiliriz. Bilmiyorum. Hava yastığı gerçekten beni düşündürüyor.

http://www.v10.pl/archiwum/serwis_informacyjny/aktualnosci/lamborghini/aventador_lp700_4/chinski_klon/lamborghini_aventador_replika_02.jpg

Hocam bu kadar amatör birşey değil. İnce iş. Hobby olarak. Unutmayalım ki, bugün sahip olduğumuz şeyleri bundan yıllar önce birisine söyleseniz size gülerdi.

Konuyu okuyanların çoğunluğu site yönetimi :D Heran müdahale gelir :D

Müdahale nedenini pek anlamış değilim açıkcası...

mkerim
27-05-2014, 22:32
Anadolu Ajansı - Evinin garajında Shelby Cobra yapıyor | Mynet (http://www.mynet.com/tv/anadolu-ajansi-izle-evinin-garajinda-shelby-cobra-yapiyor-vid-1880616/)

yapan var biraz dinlemeli derim

Low-Rider
27-05-2014, 22:34
Anadolu Ajansı - Evinin garajında Shelby Cobra yapıyor | Mynet (http://www.mynet.com/tv/anadolu-ajansi-izle-evinin-garajinda-shelby-cobra-yapiyor-vid-1880616/)

videoyu izlemediniz sanırım?

kupayı hazır almış, bir çok örneği var zaten..

Corsan
27-05-2014, 22:38

Evet hazır kupa almış. Ben internette yabancı dilim yettiği kadar araştırdım. Maalesef bulamadım. Çoğu Scam siteler.

mkerim
27-05-2014, 22:39
bir kupa ile iş bitiyormu ??
şase ne olacak? ön takım.
ön göğüs???

zaten bu kadar bu işi basitleştirdikten sonra diyecek bir şey kalmıyor.

Schumi
27-05-2014, 22:40
30 bin euro bütçe ile aracın sadece kadranını alırsınız ve onuda çalıştıramazsınız. İçini satın almayı unutun. Baya yakın benzeri yapılabilir tabiki. Ve ne kadar zor olsada orjinalinden ucuz olur. Yanlız sizin fikirler biraz ütopik.

Low-Rider
27-05-2014, 22:41
ön göğüs???

Yapan var diyerek işi basitleştiren sensin yahu:) Replica kiti bol olan cobra'dan bak yapılıyormuş diye aventador örneği vermek saçma

Corsan
27-05-2014, 22:43
ön göğüs???

Hocam konumda da belirttim zaten. Şase 1:1 çıkıcak ama hangi madde onun kadar (tabi aynı dayanıklılık olmaz ama) dayanıklı olur onu bulmalıyız.
ön takım konusunda şasinin tam görmeden birşey söylemek zor. Sanırım başka araçtan monte edilecek.

mkerim
27-05-2014, 22:45
videoyu izlemediniz sanırım?

kupayı hazır almış, bir çok örneği var zaten..

30 bin euro bütçe ile aracın sadece kadranını alırsınız ve onuda çalıştıramazsınız. İçini satın almayı unutun. Baya yakın benzeri yapılabilir tabiki. Ve ne kadar zor olsada orjinalinden ucuz olur. Yanlız sizin fikirler biraz ütopik.

bir kupa aldın mı oluyormuş. daha basit ne olabilir ki. hatta şimdi karar verdim. 207 den fiberciye bir kopya yaptırıp kupayı hallettikten sonra iş tamam haftaya hazır. zaten engin bilgiler havada uçuşurken söyleyecek söz kalmıyor. haaaaa yürüyeni ne mi yapacağım onuda bir bilen söyler.

Corsan
27-05-2014, 22:45

Hocam zaten, amacımız ne satış ne de başka birşey. Hobby olarak uğraş istiyorum. 30 bin € sadece şimdilik. İlerleyen zamanlarda sanırım katlanıcak bu sayı. Fikirlerim için farkındayım :)

ChuckBartowsKi
27-05-2014, 22:46
Neden olmasın ama 30.000 € ya zor...

Bence replika Lambo alın bi ara öyle bir dalga vardı :D

Low-Rider
27-05-2014, 22:47
bir kupa aldın mı oluyormuş. daha basit ne olabilir ki. hatta şimdi karar verdim. 207 den fiberciye bir kopya yaptırıp kupayı hallettikten sonra iş tamam haftaya hazır. zaten engin bilgiler havada uçuşurken söyleyecek söz kalmıyor. haaaaa yürüyeni ne mi yapacağım onuda bir bilen söyler.

İstediğin gibi anla, istediğin yere çek sahne senin şampiyon :)

Corsan
27-05-2014, 22:49
Neden olmasın ama 30.000 € ya zor...

Bence replika Lambo alın bi ara öyle bir dalga vardı :D

Hocam, olduğu yere kadar. Kaybedecek bir şeyimiz yok. 30K € bugün bu iş için elimde olan nakit paradır hocam.

psikolojikdeli
27-05-2014, 22:50
öncelikle yerinizin fotoğrafını paylaşırmısınız

cf, tig, materyal hakkında bilginiz varmı

daha önceden kalıp aldınız mı kaynak yaptınız mı

okuduğnuz okul veya işiniz gereği elektronik vede mekanik bilgi düzeyiniz nedir

ekbiniz var mı varsa özellikleri nelerdir

bizi kendiniz hakkında aydınlatırsanız seviniriz

vede nerde yaşıyorsunuz

umarım yanlış anlamazsınız sizi net olarak yönlendirmek için biraz bilgiye ihtiyacımız var

mkerim
27-05-2014, 22:51

vede nerde yaşıyorsunuz

umarım yanlış anlamazsınız sizi net olarak yönlendirmek için biraz bilgiye ihtiyacımız var

siz daha önce yaptınız zannedersem.

Ogulcan.O
27-05-2014, 22:55

Kahkaha attım :D

kickbuttowski
27-05-2014, 22:56
Madem köşede o kadar para var neden sağda solda kalmış yatan bi klasik alıp onunla ugrasmiyorsunuz? Replika işinin bir ucu yok yani bazı kriterlere uygun replika yapmak ciddi mühendislik isteyen bir iş. Shelby cobra yada ford gt40in replikalarini inceleyip kendiniz görün.

Tavsiye vermek haddime değil lakin platformumuz forum olduğundan kendi fikrimi paylaşayım.
Bence yatan bir klasik bulup onunla uğraşın. Hem know-how olayını geliştirmiş olursunuz hem de takıldığiniz yerde internetten her türlü bilgiye ulaşırsiniz. Bir taraftan da bir klasiği daha hayata dondurmus olursunuz.

Corsan
27-05-2014, 22:57

vede nerde yaşıyorsunuz

Öncelikle,
Ben elektrik mühendisiyim.
Olurda iş yürürse şasiyi 0'dan çıkarmaya kalkarsak arkadaşımın işyerinde olucak kaynaklar. Bölgenin en iyi ustasıdır. Sanırım, gerekli her türlü araç gereç mevcuttur onda. Çünkü bir diğer arkadaşın dalgaya aldığı gibi dün ak sakallı dede kandırmadı. Uzun zamandır konuşulan bir meseleydi. Bilgileri sen bana getir neler yapabiliriz, elimden gelir mi gelmezse kimden gelir söylerim sana demişti.
Yunanistan'da yaşıyorum hocam.

Corsan
27-05-2014, 22:59
Madem köşede o kadar para var neden sağda solda kalmış yatan bi klasik alıp onunla ugrasmiyorsunuz? Replika işinin bir ucu yok yani bazı kriterlere uygun replika yapmak ciddi mühendislik isteyen bir iş. Shelby cobra yada ford gt40in replikalarini inceleyip kendiniz görün.

Tavsiye vermek haddime değil lakin platformumuz forum olduğundan kendi fikrimi paylaşayım.
Bence yatan bir klasik bulup onunla uğraşın. Hem know-how olayını geliştirmiş olursunuz hem de takıldığiniz yerde internetten her türlü bilgiye ulaşırsiniz. Bir taraftan da bir klasiği daha hayata dondurmus olursunuz.

Sizde haklısınız hocam ama burada devlet eski araçlar için destek yerine köstek oluyor...
Tabiki tavsiye verebilirsiniz hocam. Biz insanoğlu hatalar yaparız. Belki bu düşüncemde hatalıyımdır, varsa hatalarımı düzeltmekten memnum olurum. O yüzden her zaman tavsiyeler açığım, çünkü herkesin baktığı pencere farklı.

Slipshod
27-05-2014, 23:00
airbag üstünde fazla durmuşsunuz da şaşesi karoseri elektriği vs yapılıp yürütülsün de varsın airbag eksik olsun bence

Corsan
27-05-2014, 23:04
airbag üstünde fazla durmuşsunuz da şaşesi karoseri elektriği vs yapılıp yürütülsün de varsın airbag eksik olsun bence
Sizde haklısınız hocam, şasisi aslında hem kolay hem zor olan bir nokta. Gerekli tecrübe olduğunda sanırım kolay gibidir. Tecrübe olmadan zor sanırım. Takımlarda biraz sorun olucak gibi ama durun bir şasisini ortaya çıkartalım gerisi gelir.

evolution_9
27-05-2014, 23:05
discovery channel da geçenlerde izledim aventador un yapılışını civatasına kadar gösteriyor nasıl yapıldığını izlemediyseniz izleyin mutlaka katkısı olur. işiniz zor gibi Allah kolaylık versin ben olsam bu kadar parayı dökmezdim replika araç için

Corsan
27-05-2014, 23:09
discovery channel da geçenlerde izledim aventador un yapılışını civatasına kadar gösteriyor nasıl yapıldığını izlemediyseniz izleyin mutlaka katkısı olur. işiniz zor gibi Allah kolaylık versin ben olsam bu kadar parayı dökmezdim replika araç için

Aslında hocam, bana da sorsalar bundan bir 5-10 sene önce bende dökmezdim. Dökene de gülerdim ama hayat insanı öyle bir konuma getiriyor ki, tek mutluluk kaynağınız hobiniz oluyor.Yani bu para, replika için değil mutluluğum için dökülecek... Ayrıca sağolun hocam.

mkerim
27-05-2014, 23:10
Öncelikle,
Olurda iş yürürse şasiyi 0'dan çıkarmaya kalkarsak arkadaşımın işyerinde olucak kaynaklar. Bölgenin en iyi ustasıdır. Sanırım, gerekli her türlü araç gereç mevcuttur onda. Çünkü bir diğer arkadaşın dalgaya aldığı gibi dün ak sakallı dede kandırmadı. Uzun zamandır konuşulan bir meseleydi. Bilgileri sen bana getir neler yapabiliriz, elimden gelir mi gelmezse kimden gelir söylerim sana demişti.

Dayanamadım........
şaseyi neye göre yapacaksınız???????
önce yürüyen aksamın hangi arabadan alınacağını bilmeden şaseyi neye göre yapacaksınız?? en iyi kaynakçı neyi nasıl yapacağınıbilmeden ne yapsın. ne tipte bir şase yapacaksınız.. yoksa diferansiyeli ve taşıyıcılarıda mı imal edeceksiniz. kullanacağınız süspansiyon ne.. şaseyi yapıp yere koyduğunuzda yerden yüksekliği ne olacak. yada düşündüğünüz yükseklikte olması için ne yapacaksınız. yoksa arkası yerlerde ön havada mı kalacak. ön göğüse gelince kalıp çıkartıp yaparsınız en basiti o. zaten o zaman aracın çoğu bitmiş olacak. koltuklar ne olacak. yapma şaseye hazır koltuk nasıl olacak. büyük olur yada küçük olur. göstergelere gelince artık her göstergeyi her motor işletim sistemi ile çalıştıramazsınız. elektrik tesisatı ne olacak. kupa işini sormuyorum o kolay zaten.
Kolay gelsin

psikolojikdeli
27-05-2014, 23:13
Öncelikle,

mail adresinizi ö.m. ile verirseniz bir kaç öncü proje paylaşırım sizlerle şahsi görüşüm weekend aracından çok track day aracına yönelmenizdir ilk proje için, hem kendinizi tartarsınız ne yapabiliyoruz diye hemde projeden sıkılıp yarıda kalma ihtimaliniz düşer
Nigel Pietre nin çok beğendiğim böyle bir aracı var hem sizin içinde demo olur diye düşünüyorum, kendi aracım bittikten sonra vakit bulabilirsem benimde tubular projem var, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım sizede

vinz
27-05-2014, 23:16
abi madem vakit bol usta vs var sıkıntı yok replika yerine o paraya çok güzel projeler yapılabilir . öyle yaparsan bu forumdan umduğundan daha fazla yardım alabileceğini düşünüyorum . project cars bölümünde bolca vakit geçirmeni öneriyorum . saygılar .

Corsan
27-05-2014, 23:17
Dayanamadım........
şaseyi neye göre yapacaksınız???????
önce yürüyen aksamın hangi arabadan alınacağını bilmeden şaseyi neye göre yapacaksınız?? en iyi kaynakçı neyi nasıl yapacağınıbilmeden ne yapsın. ne tipte bir şase yapacaksınız.. yoksa diferansiyeli ve taşıyıcılarıda mı imal edeceksiniz. kullanacağınız süspansiyon ne.. şaseyi yapıp yere koyduğunuzda yerden yüksekliği ne olacak. yada düşündüğünüz yükseklikte olması için ne yapacaksınız. yoksa arkası yerlerde ön havada mı kalacak. ön göğüse gelince kalıp çıkartıp yaparsınız en basiti o. zaten o zaman aracın çoğu bitmiş olacak. koltuklar ne olacak. yapma şaseye hazır koltuk nasıl olacak. büyük olur yada küçük olur. göstergelere gelince artık her göstergeyi her motor işletim sistemi ile çalıştıramazsınız. elektrik tesisatı ne olacak. kupa işini sormuyorum o kolay zaten.
Kolay gelsin

Hocam öncelikle, bu şekil patlamınızı normal buluyorum.
Arabanın şasisi hakkında her bilgiyi edebilirsek, sonra elimizdeki parçalarla bir düzenleme yapıp zaten sonra işlem başlıycak.
Koltuklar sanırım, kalıbı çıkartılıp sonra işlenicek.
Hocam zaten tek takıldığımız nokta orası sanırım. Göstergeler elektronik olduğundan, şeklini çıkarabilsek biraz süreyle, bilgisayar dehaların bu işi çözeceğini düşünüyorum.

Schumi
27-05-2014, 23:19
Bende şöyle diyeyim. 1'e 1 ölçüde DieCast maket gibi yapmaya kalkasanız. Yani direksyonu çevirince tekerleri dönen ama içinde motor süspansiyon salıncak vs.vs. olmayan sadece kapıları ve kaputları açılan ve belki iç ışıkları kadranları vs çalışacak bir replika maket yapmaya kalksanız bile sanırım bu size 30 bin euro nun 2 katından belki 3 katından fazla tutacaktır. Eğer aracın yürümesini dert etmezseniz bence bu şekilde daha kaliteli bir replikanız olur. Maket ama daha gerçekçi olur.

Corsan
27-05-2014, 23:20
abi madem vakit bol usta vs var sıkıntı yok replika yerine o paraya çok güzel projeler yapılabilir . öyle yaparsan bu forumdan umduğundan daha fazla yardım alabileceğini düşünüyorum . project cars bölümünde bolca vakit geçirmeni öneriyorum . saygılar .

Zaten o bölümleri okuyordum hocam, konuyu ilk oraya açmayı denedim ama sonra sağolsun moderatör oraya sadece varolan araçların üzerinde olan projelerin açıldığını ve konunun moderatör onayından geçmesi gerektiğini belirtti.

Aslında, aklımda olan "neden olmasın?" ve "Yapılmayan bir şey olsun" ama sanırım harbiden yapılmıyor bu aklımda ki fikir. Çünkü ilk mesajlarda bazı arkadaşlarımızın üslubü ve yaklaşımları gerçekten üzdü. Bu yaz bir projeye başlıycaz ama aklımdaki her soru çözülmezse sanırım bir aracın üstünde birkaç değişiklik olabilir.

mkerim
27-05-2014, 23:22
Hocam öncelikle, bu şekil patlamınızı normal buluyorum.
Arabanın şasisi hakkında her bilgiyi edebilirsek, sonra elimizdeki parçalarla bir düzenleme yapıp zaten sonra işlem başlıycak.
Koltuklar sanırım, kalıbı çıkartılıp sonra işlenicek.
Hocam zaten tek takıldığımız nokta orası sanırım. Göstergeler elektronik olduğundan, şeklini çıkarabilsek biraz süreyle, bilgisayar dehaların bu işi çözeceğini düşünüyorum.

model çıkartma konusunda biraz bilgi edinirseniz işler kolaylaşacaktır.
şaseyi ne tipte yapacağınıza zaten kullanacağınız mekanik aksam belirleyecek.
siz ne tipte bir mekanik kullanacağınıza karar verin şase işi daha kolay çözülecek.
yazanlardan anladığım kadarı ile herkes evinde araba yapıyor.

Corsan
27-05-2014, 23:24
Bende şöyle diyeyim. 1'e 1 ölçüde DieCast maket gibi yapmaya kalkasanız. Yani direksyonu çevirince tekerleri dönen ama içinde motor süspansiyon salıncak vs.vs. olmayan sadece kapıları ve kaputları açılan ve belki iç ışıkları kadranları vs çalışacak bir replika maket yapmaya kalksanız bile sanırım bu size 30 bin euro nun 2 katından belki 3 katından fazla tutacaktır. Eğer aracın yürümesini dert etmezseniz bence bu şekilde daha kaliteli bir replikanız olur. Maket ama daha gerçekçi olur.

Anlıyorum sizi hocam. Konuyu açmamda ki sebebte bu yüzdendi. Bilgilerim ve tecrübelerim beni yanıtıyor mu yoksa harbiden böyle birşey olabilir mi demiştim. Aslında benim kafamda kalan, maketleştirmek onu. 1'e 1 maket nasıl çıkarabilirim? Aslında bu kadar ütopik olmadan, direk hazır olan bir aracın üzerinde bi değişikliklere gidilse?

psikolojikdeli
27-05-2014, 23:28
3d çizminiz varsa talep ettiğniz herşey strafor olarak 1e1 ölçüde çıkartılabilir

mkerim
27-05-2014, 23:28
esas önemlisi arbanın dingil mesafesini nasıl ayarlayacaksınız. yani sağ taraf ile sol tarafı nasıl eşitleyeceksiniz. sağ ön ve arka tekerleğin arasının sol ile aynı olmasını nasıl sağlayacaksınız.
biraz mekanik bilmek gerekecek zannedersem.

Berk007
27-05-2014, 23:36
bunun yerine 406 coupe alıp 360 modenaya çevrilebilir :D

Şirzat
27-05-2014, 23:36
önden çeker yapın :)

Seven7
27-05-2014, 23:41
Bana çok ütopik geliyor ama ben de bir fikir ortaya atayım.

Örnek olarak mesela sitede yapımı devam etmekte olan Eleanor projesi var, ama sıfırdan değil Taunus'u Eleanor'a çevirme şeklinde. Sıfırdan yapmaktansa bu şekilde çok daha makul. Tabi sizin hedefiniz çok daha farklı bir araç ona benzer bulmak bile güç ama böyle bir şey düşünebilirsiniz. Ayrıca her şeyi yaptınız diyelim, elbet hazır bir motor koyacaksınız, o motorun elektrik tesisatını kullanmanız gerekecek doğal olarak. Yeni bir beyin yeni bir yazılım falan hayallerine hiç girmeyin ayırdığınız bütçe sadece buna bile yetmez. Hadi bütçede sorun olmasın, kime yaptıracaksınız?

Bu arada sıfırdan şase diyorsunuz, eldeki parçaları kullanacağız diyorsunuz, sonra fazlaya kaçmadan 350+ hp diyorsunuz. :)
Arge olmadan yapılacak şase ile o güçlerde güvenlik için havayastığından tulum giyseniz yine kurtarmaz diye düşünüyorum kötü senaryoda.

arm
27-05-2014, 23:43
daha önceden yapılmışı var

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-samil-turkiye-nin-ilk-super-sporu-samil-s-74-105668000/detay)

mkerim
27-05-2014, 23:47
daha önceden yapılmışı var

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-samil-turkiye-nin-ilk-super-sporu-samil-s-74-105668000/detay)

Airbag işini çözmüş gibi görünüyor.

erencagatay
27-05-2014, 23:58
dehşetle izliyorum araba bittide airbag kaldı. ugrasıcagına hazır kıt halınde replıkalar var bı adet mr2 alıp bu kıtı uzerıne koyabılırsınız Wellcome to SR Foose Cars | SR Foose Cars Cars | SR Foose Cars Catalog | SR Foose Cars Engine (http://www.srfoosecars.com/lamb-aventador.php)
o saseyı sıfırdan uretıpte kaza dırencını hesaplayıp kaza anında 5 parcaya bolunup bazılarının sızı sakatlamadan durmasını saglayacak ustada gayet mantıklı olmus :)

mkerim
28-05-2014, 00:00
dehşetle izliyorum araba bittide airbag kaldı. ugrasıcagına hazır kıt halınde replıkalar var bı adet mr2 alıp bu kıtı uzerıne koyabılırsınız Wellcome to SR Foose Cars | SR Foose Cars Cars | SR Foose Cars Catalog | SR Foose Cars Engine (http://www.srfoosecars.com/lamb-aventador.php)
o saseyı sıfırdan uretıpte kaza dırencını hesaplayıp kaza anında 5 parcaya bolunup bazılarının sızı sakatlamadan durmasını saglayacak ustada gayet mantıklı olmus :)

o kadar masraf yaptıktasn sonra birde çarpacakmısın yani ?????:)

Corsan
28-05-2014, 00:02
model çıkartma konusunda biraz bilgi edinirseniz işler kolaylaşacaktır.
şaseyi ne tipte yapacağınıza zaten kullanacağınız mekanik aksam belirleyecek.
siz ne tipte bir mekanik kullanacağınıza karar verin şase işi daha kolay çözülecek.
yazanlardan anladığım kadarı ile herkes evinde araba yapıyor.

İlk önce hocam, içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum size. İlk mesajınızdan beri oturup dinleyip ciddi cevap veriyorsunuz fikrim ne kadar ütopikte olsa. Ayrıca ciddi fikirlerini söyleyen diğer arkadaşlara da teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Aslında bizim düşüncemiz ise tam tersiydi. Şasiyi görüp nasıl birşeyler olacağını azıcık kafamızda canlandırdığımızda buna uygun ne kadar iyi ekipman toplayabiliriz onun listesini cıkarıp sonra gerekli değişiklileri yapmaktı.

3d çizminiz varsa talep ettiğniz herşey strafor olarak 1e1 ölçüde çıkartılabilir

Aslında benim düşündüğüm de, şaside biraz ayarla (elimizdeki ekipmanların uyuşması için) gerisini 3D'de çizdirmekti. Hız göstergesi gibi şeyleri. Çünkü tanıdıklarım felan var olmadı biraz para dökerek bir analog hız göstergesini o şekil dijitale cevirebiliriz herhalde. Ama bu tür baskıları kimler yapıyor, onları bilmiyorum...

esas önemlisi arbanın dingil mesafesini nasıl ayarlayacaksınız. yani sağ taraf ile sol tarafı nasıl eşitleyeceksiniz. sağ ön ve arka tekerleğin arasının sol ile aynı olmasını nasıl sağlayacaksınız.
biraz mekanik bilmek gerekecek zannedersem.

Hocam o konuda ise tanıdık mekanik bilginlerinin kafalarını ve takıldığımız yerde ise sizlerin başını ağrıtacağız sanırım. Olay o kadar işlerse eminim ki kimsenin gönlü el vermez

bunun yerine 406 coupe alıp 360 modenaya çevrilebilir :D

Aslında fena fikir değil ama o tür çevirilerin başını MR2 çekiyor... Ön çekişli ferrari keyfi :cool:

önden çeker yapın :)
:D

Bana çok ütopik geliyor ama ben de bir fikir ortaya atayım.

Örnek olarak mesela sitede yapımı devam etmekte olan Eleanor projesi var, ama sıfırdan değil Taunus'u Eleanor'a çevirme şeklinde. Sıfırdan yapmaktansa bu şekilde çok daha makul. Tabi sizin hedefiniz çok daha farklı bir araç ona benzer bulmak bile güç ama böyle bir şey düşünebilirsiniz. Ayrıca her şeyi yaptınız diyelim, elbet hazır bir motor koyacaksınız, o motorun elektrik tesisatını kullanmanız gerekecek doğal olarak. Yeni bir beyin yeni bir yazılım falan hayallerine hiç girmeyin ayırdığınız bütçe sadece buna bile yetmez. Hadi bütçede sorun olmasın, kime yaptıracaksınız?

Bu arada sıfırdan şase diyorsunuz, eldeki parçaları kullanacağız diyorsunuz, sonra fazlaya kaçmadan 350+ hp diyorsunuz. :)
Arge olmadan yapılacak şase ile o güçlerde güvenlik için havayastığından tulum giyseniz yine kurtarmaz diye düşünüyorum kötü senaryoda.
Öncelikle fikriniz için teşekkür ederim.
Aslında 0'dan şasi olayı, MR2 çevirisini incelerken "acaba bu araca (aventador) hangisi benziyor lan?" derken araştırmamla beraber ve yakından görünce de karar verdiğim Toyota Celica var. Buyrun resmi burada. (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/TC2004GTS-AP.jpeg) Ama sonra birşey farkettim ki, elimde boyutları mevcut değil. Bu araba ona kısamıdır? uzun mudur? O yüzden takıldım kaldım, konuya 0'dan şasi diye başladım. Elde ki malzemeleri kullanacağımız aslında yanlış bir tabir. Elimizden geldiğinin en iyisini kullanacağız. Gücümüz yeterse özel getirtilecek. Zaten böyle küçük bir projeye ve özellikle seri üretime girmeyecek bir proje için motorun elektrik tesisatından vazgeçip özel tesisat yap(ama)mak bir delilik olurdu. Zaten o tesisat işi uzun vakit ve denemeler, denemeler ve tecrübeli kişiler gerektirir. Bu sanırım boşa vakit kaybı olurdu.

Dediğim gibi, arabayı ilk çeviri düşündüm ama sanırım ona benzeyen bir araç yok. Bu yüzden 0 şasi demiştim.

erencagatay
28-05-2014, 00:02

oda doğru ben orayı kaçırdım :D

psikolojikdeli
28-05-2014, 00:05
al abi sen bu projeyi bir incele

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.454793504543453.96038.170733076282832&type=3

Berk007
28-05-2014, 00:07
Aslında fena fikir değil ama o tür çevirilerin başını MR2 çekiyor... Ön çekişli ferrari keyfi :cool:

Modified FERRARI 360 REPLICA from Peugeot 406 - Video Dailymotion (http://www.dailymotion.com/video/x8oauq_modified-ferrari-360-replica-from-p_auto)

http://www.extreme-sportscars.com/360/extras.html

Corsan
28-05-2014, 00:07

Direk kalp krizi hocam :D

Hocam en büyük eksisi, MR2 yanılmıyorsam ön çekişli. Ayrıca 1:1 olur mu onu bilmiyorum. Mr2 kücük gibi duruyor...

Benim için en önemli olan şey güvenliliktir. İster 10 yeri yamuk olsun ama güvenli olsun. Daha bugün trafik kazasında bir yakın arkadaşımı kaybettim. Hızlı da gitmiyormuş, zaten onun gittiği hızı normal bir insan koşarak aşar... Motorsikletle normal yolda giderken, Stopta durmayan otomobil çarpmış. Kask takmaymış kurtulurmuş dediler. Bu yüzden ilk verdiğim değer güvenlik. İsterse 200K € vermiş oluyum, güvenliğinde şüphelerimi yenemezsem o proje orada biter.

Corsan
28-05-2014, 00:08
Modified FERRARI 360 REPLICA from Peugeot 406 - Video Dailymotion (http://www.dailymotion.com/video/x8oauq_modified-ferrari-360-replica-from-p_auto)

Video için teşekkür ederim hocam ama sanırım yanlış anlaşıldım. Öyle çeviri yapmak isteyenlerin çoğunluğu MR2'de alıyor soluğu ondan öyle yorum yapmıştım.

Berk007
28-05-2014, 00:11
Video için teşekkür ederim hocam ama sanırım yanlış anlaşıldım. Öyle çeviri yapmak isteyenlerin çoğunluğu MR2'de alıyor soluğu ondan öyle yorum yapmıştım.
yok, yanlış anlamadım.
ayırt etmesi zor replikalar oluyor, görün istedim :icon_tup:

Corsan
28-05-2014, 00:13
yok, yanlış anlamadım.
ayırt etmesi zor replikalar oluyor, görün istedim :icon_tup:

Benim aracımı bu kadar benzeten adamı şahsen ben firmamda çalışan olarak alırdım hocam :D

Schumi
28-05-2014, 00:30
Toyota MR2 ortadan motorlu ve arkadaş itişlidir. Ayrıca MR2'den Ferrari 355 yapıyorlar.
360 Modena ise 406 Coupe'den.

Corsan
28-05-2014, 00:43
Toyota MR2 ortadan motorlu ve arkadaş itişlidir. Ayrıca MR2'den Ferrari 355 yapıyorlar.
360 Modena ise 406 Coupe'den.

Evet şimdi, size gönderi yaptığımdan sonra araştırdığımda arka itişli imiş. Hatırladığıma göre MR2 ve Celica'dan birinin önçekiş olmasıydı. Evet şimdi yeniden araştırmalarımda Celica'nın arka itişli-den önçekişli olmuş.

Aslında bu attığınız site sanırım Scam. Öyle olmasa direk uğraşacağına al 30K $ dolara :D

Diyelim ki Mr2 çeviri yaptık, geriye kalan sorun içi... Sanırım burası dananın kuyruğunun koptuğu nokta...

ghibli06
28-05-2014, 07:31
akşam okurken uyuyakalmıştım... baya canlanmış konu gece :)

öncelikle söyleyeyim, hayatımda hiç replika araç yapmadım, ama bir AC Cobra hastası olarak bir kupa alıp yapmak hep hayalim olmuştur, o nedenle kafamda bir çok fikir kurmuştum zamanında hala da kuruyorum...

bence şase yapma işinden vaz geçin, ben yapılmış şaseleri gördüm, biz çok iyiyiz kendimiz yapıyoruz diyenler bile bildiğiniz kutu profil ve kaynakla bu işi yapıyorlar... hatta bir kişiyle bu nedenle tartışmıştım yaptığı şaseyi görünce... aventadorun ölçülerini bilemem ama ona en yakın arabayı bulun ve de o arabanın şasesini alın hurdalıktan, gerekli şase takviyelerini yapın ve de kullanın derim, en azından altı ve yürüyeni 'otomobil' olur aracın... gerisini bilemem kaporta parçaları nasıl olur, nasıl kalıp alınır vs vs

mkerim
28-05-2014, 07:49
akşam okurken uyuyakalmıştım... baya canlanmış konu gece :)

öncelikle söyleyeyim, hayatımda hiç replika araç yapmadım, ama bir AC Cobra hastası olarak bir kupa alıp yapmak hep hayalim olmuştur, o nedenle kafamda bir çok fikir kurmuştum zamanında hala da kuruyorum...

bence şase yapma işinden vaz geçin, ben yapılmış şaseleri gördüm, biz çok iyiyiz kendimiz yapıyoruz diyenler bile bildiğiniz kutu profil ve kaynakla bu işi yapıyorlar... hatta bir kişiyle bu nedenle tartışmıştım yaptığı şaseyi görünce... aventadorun ölçülerini bilemem ama ona en yakın arabayı bulun ve de o arabanın şasesini alın hurdalıktan, gerekli şase takviyelerini yapın ve de kullanın derim, en azından altı ve yürüyeni 'otomobil' olur aracın... gerisini bilemem kaporta parçaları nasıl olur, nasıl kalıp alınır vs vs

Ac Cobra bitmek üzere. hiç düşündüğün gibi olmadı. Hatta orijinaline göre bir çok detay işçilikler var.görmeni tavsiye ederim. Şase yapımını anlatan bir sürü döküman var. Ayrıca artık yapılmışı da var. Eğer daha önceki mesajları okursan kupa alınca iş tamam gibi düşünce olduğu için şase yapanlar ile kavga etmen son derece normal. zaten bir tane kupa alıp iş kolay diyenlerin önüne koyup bakacağım ne yapıyorlar. tiyatro dekoruna araba yapmak bile o kadar kolay değilken işi böyle basitleştirmek sadece bilgi kirliliğine yol açıyor.

ghibli06
28-05-2014, 08:00
Ac Cobra bitmek üzere. hiç düşündüğün gibi olmadı. Hatta orijinaline göre bir çok detay işçilikler var.görmeni tavsiye ederim. Şase yapımını anlatan bir sürü döküman var. Ayrıca artık yapılmışı da var. Eğer daha önceki mesajları okursan kupa alınca iş tamam gibi düşünce olduğu için şase yapanlar ile kavga etmen son derece normal. zaten bir tane kupa alıp iş kolay diyenlerin önüne koyup bakacağım ne yapıyorlar. tiyatro dekoruna araba yapmak bile o kadar kolay değilken işi böyle basitleştirmek sadece bilgi kirliliğine yol açıyor.

ben dikişsiz borudan yapılması taraftarı olduğumu söyledim çünkü darbe aldığında sadece kaynak değil, profiller de ek yerinden açma eğiliminde olur (şahsi fikrim)... bırakın paslanmaz ya da alaşım malzemeyi bildiğiniz sanayiden alınmış kutu profil ve lama ile yapılanları gördüm ben, bırakın araba yapmayı o şekilde bina kaplama konstruksiyonu bile yaptırmıyorum ben... o nedenle hazır bir arabadan şase almak benim için çok daha mantıklı, en azından güzelce kumlatır, gerekli takviyeleri yapar boyatır kullanırım...

mkerim
28-05-2014, 08:36
ben dikişsiz borudan yapılması taraftarı olduğumu söyledim çünkü darbe aldığında sadece kaynak değil, profiller de ek yerinden açma eğiliminde olur (şahsi fikrim)... bırakın paslanmaz ya da alaşım malzemeyi bildiğiniz sanayiden alınmış kutu profil ve lama ile yapılanları gördüm ben, bırakın araba yapmayı o şekilde bina kaplama konstruksiyonu bile yaptırmıyorum ben... o nedenle hazır bir arabadan şase almak benim için çok daha mantıklı, en azından güzelce kumlatır, gerekli takviyeleri yapar boyatır kullanırım...

güzel de, kupayı nasıl o şaseye oturtacaksın. kupanın ölçüleri hiç bir standarta uymuyor. ne enden nede boydan. eğer cobra yapacaksan şaseyide yapman gerekecek.
bir ara yapım fotolarını internete koyacağım. o zaman anlatmak istediklerimi daha kolay anlatacağım.

MatraX_07
28-05-2014, 08:38
ne diyeyim allah kolaylık versin abi

Ome_RS
28-05-2014, 08:45
ben airbaglı ralli arabası görmedim hiç neden bu kadar takıldınız ki airbag a :D
30bin eur bütce ile hayal olarak kalır bu proje bence daha ufak projelerden başlayın sıfırdan imal etmek yerine change işlemi ile birşeyler elde etmeye çalışın

mkerim
28-05-2014, 08:47
ben airbaglı ralli arabası görmedim hiç neden bu kadar takıldınız ki airbag a :D
30bin eur bütce ile hayal olarak kalır bu proje bence daha ufak projelerden başlayın sıfırdan imal etmek yerine change işlemi ile birşeyler elde etmeye çalışın

tüv den geçecek o yüzden olabilir.

wrcsinan
28-05-2014, 08:47
en kolayı bi tane 406 coupe alınıp üzerine kalıp giydirmek olur

Ferrari 360 Replica Perfect - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Ve04fwYW2ac)
REPLICA FERRARI - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=DgGcA5-OnOo)
Replica ferrari modena 360 fibra de vidrio mexico - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dupXUaFJeoo)

Corsan
28-05-2014, 08:49

Sanırım bizde öyle yapacağız, hazır otomobil alıp onu makyajlayacağız. Şasi işi sakat gibi duruyor. Şimdi sorun kıt araba seçmiş olmamız :D Ferrari felan çevirmişler Gallardo cevirmişler ama Aventador o kadar yok, en azından paylaşılan bilgilerin çoğu kaliteden yoksun.

Şimdi MR2 aracını alırsak, buna sanırım modellemesini dışının biz yapıp kalıplaştırıp çıkarmamız gerek. Hazır kit baktım ne yazık ki bulamadım... Bulunan çoğu siteler ise scam... Bu yüzden diğer benzeri sitelere de güvenini kaybediyor insan...

Corsan
28-05-2014, 08:52
ne diyeyim allah kolaylık versin abi

Sağolasınız hocam.

tüv den geçecek o yüzden olabilir.

Evet hocam. Hem daha önce dediğimiz gibi önde gelen güvenlik. Ayrıca Tüv'den de geçmesi için gerekli.

en kolayı bi tane 406 coupe alınıp üzerine kalıp giydirmek olur

Ferrari 360 Replica Perfect - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Ve04fwYW2ac)
REPLICA FERRARI - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=DgGcA5-OnOo)
Replica ferrari modena 360 fibra de vidrio mexico - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dupXUaFJeoo)

Sanırım, bu durumda Aventador değilde başka aracı araştırmamız gerekicek. 0'dan kalıp yapılmaya gidilmezse Aventador zor gibi. Araştırdıklarımın çoğu scam siteler. Hazır kit bulunmuyor...

Y.Emre
28-05-2014, 08:59
güzel de, kupayı nasıl o şaseye oturtacaksın. kupanın ölçüleri hiç bir standarta uymuyor. ne enden nede boydan. eğer cobra yapacaksan şaseyide yapman gerekecek.
bir ara yapım fotolarını internete koyacağım. o zaman anlatmak istediklerimi daha kolay anlatacağım.

Merakla bekliyorum abi.. boru profilden space-frame şeklinde mi yaptınız?

mkerim
28-05-2014, 09:05
Merakla bekliyorum abi.. boru profilden space-frame şeklinde mi yaptınız?

bu şekilde cobra otomobil mi yapıyorlar. yada yapılmış mı ?

Y.Emre
28-05-2014, 09:22
bu şekilde cobra otomobil mi yapıyorlar. yada yapılmış mı ?

My quest to build a AC Cobra Replica - Team-BHP (http://www.team-bhp.com/forum/modifications-accessories/57023-my-quest-build-ac-cobra-replica.html)

http://www.team-bhp.com/forum/attachments/modifications-accessories/127037d1240130336-my-quest-build-ac-cobra-replica-img_6758.jpg

Yanlış görmüyorum sanırım ?

chatlaxs
28-05-2014, 11:04
ben başlığı okuyunca model araç sanmıştım değilmiş, kolay gelsin umarım istediğiniz şekilde tamamlarsınız projenizi :)

Corsan
28-05-2014, 11:07
ben başlığı okuyunca model araç sanmıştım değilmiş, kolay gelsin umarım istediğiniz şekilde tamamlarsınız projenizi :)

Teşekkür ederim hocam.

Honda Type_R
28-05-2014, 12:14
Ya kusura bakmayinda sizin dusunce yanlis bir dusunce alayim aventador yapayim kusura bakmayin ama trajikomik olmus.
Yapmak yerine maden Yunanistanda yasiyorsunuz almanyaya gidin kazali yada yanmis bi lambo bulun onu toplamaya calisin size daha uyguna gelir emin olun buna

Cunku sizin yapmak istediginiz projenin sonu yok ve o sonun para sonuda yok neye ne kadar harcama yapacaginizi bile bilmiyorsunuz.30k€ kusura bakmayinda gosterge jant difransiyele bile yetmez daha bunun motoru sanzumani yuruyeni kaportasi vb. Gibi bircok parca lazim yani bu is kusura bakmayin ama zor.

gkm13
28-05-2014, 12:27
amacım dalga geçmek yada küçümsemek deil sadece bugun denk gelince paylaşmak istedim.
This Lamborghini Aventador is Made Out of Paper (http://www.carbuzz.com/news/2013/9/9/This-Lamborghini-Aventador-is-Made-Out-of-Paper-7716130/)

Corsan
28-05-2014, 13:25
Ya kusura bakmayinda sizin dusunce yanlis bir dusunce alayim aventador yapayim kusura bakmayin ama trajikomik olmus.
Yapmak yerine maden Yunanistanda yasiyorsunuz almanyaya gidin kazali yada yanmis bi lambo bulun onu toplamaya calisin size daha uyguna gelir emin olun buna

Cunku sizin yapmak istediginiz projenin sonu yok ve o sonun para sonuda yok neye ne kadar harcama yapacaginizi bile bilmiyorsunuz.30k€ kusura bakmayinda gosterge jant difransiyele bile yetmez daha bunun motoru sanzumani yuruyeni kaportasi vb. Gibi bircok parca lazim yani bu is kusura bakmayin ama zor.

Bak hocam, bunu düşünmemiştim. Bu da iyi bir fikir. Hocam bakiye şimdilik 30K€ nakit para. İlerleyen zamanda gerektiği kadar arttıralacak. Bilmediğim ve bazı konularda sorunlarım olduğu için konuyu açmıştım zaten hocam. Ben bir kazalı lambo'ları araştırıyım. Fikriniz için teşekkür ederim.

Snake
28-05-2014, 13:30
Bu sayfayı ve araçları bir inceleyin.

https://www.facebook.com/pages/Las-Vegas-Replicas/156644727786281

Burak Mehmet
28-05-2014, 15:00
konunun tamamını okumadım çok fazla gereksiz mesaj vardı o yüzden tavsiye edildimi bilemiyorum,

bir anadol alınıp sadece şasesi kullanılıp caterham superseven yapılabilir o bütçeyle çoook rahat bir şekilde... hem yürür aksam hem kaporta malzemesi bulmanız kolay olur..Yaşadığınız bölge itibariyle hem britanyadan hem Ülkemizden parça getirte bilirsiniz...

s2k
28-05-2014, 15:03
Ulan Yunanistan işte bu yüzden battı anasını satayım.

Corsan
28-05-2014, 15:04
konunun tamamını okumadım çok fazla gereksiz mesaj vardı o yüzden tavsiye edildimi bilemiyorum,

bir anadol alınıp sadece şasesi kullanılıp caterham superseven yapılabilir o bütçeyle çoook rahat bir şekilde... hem yürür aksam hem kaporta malzemesi bulmanız kolay olur..Yaşadığınız bölge itibariyle hem britanyadan hem Ülkemizden parça getirte bilirsiniz...

Eski klasik araç tavsiye edildi ama sizin ki edilmedi hocam.
Aslında anadol bulabilir miyim burada bilmiyorum. Türkiye'den anadolu getirtip ruhsatı felan çok kafa ağrıtacak. Avrupa ülkesi dışında biraz kafa ağrıtıyorlar araba ruhsatlarını üstünüze geçirmek için. Kaba bir değimle arabayı bir kez daha ödemiş olursun...

Şimdilik MR2 aracını çeviri yapması önerisi
Ve kazalı bir gerçek Aventador aracını tamir etmek üzerinde araştırmalar yapıyorum.

Yine de fikriniz için teşekkür ederim. Bana yardımı olmasa bile böyle bir şey yapmak isteyene mutlaka yardımı olacaktır. Yazılı olan kalır nasılsa.

Corsan
28-05-2014, 15:07
Ulan Yunanistan işte bu yüzden battı anasını satayım.

Dostum, Yunanistan batmış değil. Sadece fakir sınıf yoktu. Şimdi orta sınıftan hızla fakir sınıfına düşenlerden oluşan bir dalga. Fakir olanlar ise gerçekten zor duruma düştüler. Yoksa zengin olan bir kez daha zengin oldu. Tek sorun, sabit politika izleyemediğimizden paranın pazara atılamaması...

Bu sayfayı ve araçları bir inceleyin.

Bir göz atıyım hemen hocam.

s2k
28-05-2014, 15:09
Dostum, Yunanistan batmış değil. Sadece fakir sınıf yoktu. Şimdi orta sınıftan hızla fakir sınıfına düşenlerden oluşan bir dalga. Fakir olanlar ise gerçekten zor duruma düştüler. Yoksa zengin olan bir kez daha zengin oldu. Tek sorun, sabit politika izleyemediğimizden paranın pazara atılamaması...

Konuyu özetlemişsin zaten, herkes elinde üç kuruş birikince uzak mekiği yapiyim yok aventador topliyim derse olacağı bu

Burak Mehmet
28-05-2014, 15:11
zamanında evinin garajında countach yapan bi adam vardı hatta forumda da konusu açılmıştı o konuyu hatırlayan varmı

bide böyle birşey varmış Almanyada
Lamborghini Countach-Replika als Sportwagen/Coupé in St. Wendel (http://suchen.mobile.de/auto-inserat/lamborghini-countach-replika-st-wendel/194744739.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=32&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=14600&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&negativeFeatures=EXPORT)

alp1903
28-05-2014, 15:12
Bence güzel bi e30 toplayın orda çok daha zevkli olur. :)

Corsan
28-05-2014, 15:14
Konuyu özetlemişsin zaten, herkes elinde üç kuruş birikince uzak mekiği yapiyim yok aventador topliyim derse olacağı bu

Hocam, bilmeden yorum yapmanız biraz canımı sıktı açıkcası. Yaptığım işleri bilmemeniz yüzünden böyle bir yorum yaptığınıza inanıyorum. Devletin ne yaptığı benim umrumda değil. Bu yüzden konuyu daha açmak istemiyorum. Ayrıca, bireyin yaptığı bir şeyi topluma mâl etmek büyük bir yanlıştır.

s2k
28-05-2014, 15:16
Hocam, bilmeden yorum yapmanız biraz canımı sıktı açıkcası. Yaptığım işleri bilmemeniz yüzünden böyle bir yorum yaptığınıza inanıyorum. Devletin ne yaptığı benim umrumda değil. Bu yüzden konuyu daha açmak istemiyorum. Ayrıca, bireyin yaptığı bir şeyi topluma mâl etmek büyük bir yanlıştır.

Toplum bireylerden oluşur diye biliyurum ben ama konuyu daha fazla açmayalım sizin konuda hiç olmasın ;)

Özet oalrak sanırım tarif ettiğiniz eski fakir kısım ve orta kısımlara dahil değilsiniz en azından onu anlıyorum :D

Sert@ç
28-05-2014, 15:17
Eger makul fiyatlar icinde olursa kitten bende alabilirim
Bahceye koyup onunde cay icmeyi dusunuyorum

Corsan
28-05-2014, 15:20
Toplum bireylerden oluşur diye biliyurum ben ama konuyu daha fazla açmayalım sizin konuda hiç olmasın ;)

Özet oalrak sanırım tarif ettiğiniz eski fakir kısım ve orta kısımlara dahil değilsiniz en azından onu anlıyorum :D

Konumuz benim kişiselim değil, yapmak istediğim iştir. Her birey farklıdır. Bir bireyin yaptığı hata topluma mâl edilemez.

Emin olun ki, o aracı 0 alacak paraya sahibim ama benim yapmak istediğim elimde olan boş vaktimde bir hobi edinmek.

s2k
28-05-2014, 15:25
Konumuz benim kişiselim değil, yapmak istediğim iştir. Her birey farklıdır. Bir bireyin yaptığı hata topluma mâl edilemez.

Emin olun ki, o aracı 0 alacak paraya sahibim ama benim yapmak istediğim elimde olan boş vaktimde bir hobi edinmek.

http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/keep-calm-and-yav-he-gardas-he.png

Corsan
28-05-2014, 15:28
http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/keep-calm-and-yav-he-gardas-he.png

Uçmasını bilmeyenler için uçmak imkânsız gelir. O kadar paranızın olmaması benim de paramın olmadığını göstermiyor ;)

s2k
28-05-2014, 15:29
Uçmasını bilmeyenler için uçmak imkânsız gelir. O kadar paranızın olmaması benim de paramın olmadığını göstermiyor ;)

Di mi ya :( ben ne zaman para kazanıcam :sorybom:

Corsan
28-05-2014, 15:32
Di mi ya :( ben ne zaman para kazanıcam :sorybom:

Hocam siz bilirsiniz. İster inanın ister inanmayın. İnansanız da inanmasanız da ne birşey kaybedeğim ne de birşey kazanacağım. Yardım etmek gibi bir amacınız yoksa en azından bilgi kirliliği yaratmayalım.

s2k
28-05-2014, 15:34
Hocam siz bilirsiniz. İster inanın ister inanmayın. İnansanız da inanmasanız da ne birşey kaybedeğim ne de birşey kazanacağım. Yardım etmek gibi bir amacınız yoksa en azından bilgi kirliliği yaratmayalım.

4-5 post ustte yazdım uzatmayalım dıye ama sız rotschild ailesiyle akrabalıgınızdan falan bahsetmeye baslayınca konu uzadı.

Bılgı kırlılıgınden konu acılmısken konunun baslıgına bı baktım sonra bı gülme geldi.

G_TT_I
28-05-2014, 15:56
Bunlar hep esnafa çiftçiye araba satmayan ferrarinin suçu :)

Gunes G.
28-05-2014, 16:21
Tum on yargimi bir kenara birakarak yaziyorum. 30bin euro'ya sifirdan baslayip degil aventador, clio bile yapamazsiniz.

Otomobil uretmek istiyorsaniz, teoriyi bir adim ileri tasimak adina yapabileceginiz en mantikli hareket simulasyon yapmak olacaktir. Bununla ilgili programlar mevcut, hatta gerekli modullerinide aldiginizda baska bir takim simulasyonlar yapma imkaninizda olur. Programin bize verdikleri fiyati 45bin euro idi, adi msc adams. Linkide burada: Adams (http://www.mscsoftware.com/product/adams)

Ille bir arac yapip sokakta ya da pistte kullanacagim diyorsaniz, bu programla baslayin. Madem paranizda varmis, dogru duzgun bir is cikartin ortaya, herkes takdir etsin.

Iyi calismalar dilerim, kolay gelsin.

ugur_EN_
28-05-2014, 16:26
cem yılmaz geldi aklıma birden :D

haftaya tech turkey'de sıfırdan aventador yapıcaz :D

Cem Yılmaz | Dedin, yapacaksın abi. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=k6nQzfHPcyk)

Corsan
28-05-2014, 16:37
Tum on yargimi bir kenara birakarak yaziyorum. 30bin euro'ya sifirdan baslayip degil aventador, clio bile yapamazsiniz.

Otomobil uretmek istiyorsaniz, teoriyi bir adim ileri tasimak adina yapabileceginiz en mantikli hareket simulasyon yapmak olacaktir. Bununla ilgili programlar mevcut, hatta gerekli modullerinide aldiginizda baska bir takim simulasyonlar yapma imkaninizda olur. Programin bize verdikleri fiyati 45bin euro idi, adi msc adams. Linkide burada: Adams (http://www.mscsoftware.com/product/adams)

Ille bir arac yapip sokakta ya da pistte kullanacagim diyorsaniz, bu programla baslayin. Madem paranizda varmis, dogru duzgun bir is cikartin ortaya, herkes takdir etsin.

Iyi calismalar dilerim, kolay gelsin.

Fikrinizi not ettim hocam, üstünde düşüneceğim.

Slipshod
28-05-2014, 17:20
daha önce söylendi mi bilmiyorum ama el emeğim olsun işçiliğim olsun uğraşayım diyorsanız ufak gokart tarzı yada utv benzeri bir şey imal edebilirsiniz tüp şasi üzerine

stlegal
28-05-2014, 18:31
Yine 40 li yaslar ya he he amk

Erden
29-05-2014, 11:48
Benzer bir proje.

https://c-a.d-cd.net/dab0ba4s-480.jpg
https://b-a.d-cd.net/9eca38s-480.jpg
https://a-a.d-cd.net/8beca38s-480.jpg
https://a-a.d-cd.net/b41ca38s-480.jpg

link:
Mitsubishi Eclipse "REVENTON" (http://www.drive2.ru/r/selfmade/4899916394579132277/)

Erden
29-05-2014, 11:51
Plakasi var trafikde kullanilabiliyor.
https://e-a.d-cd.net/12a1fcu-480.jpg

berkay_aydin
29-05-2014, 11:52
http://www.techturkey.com/forum/project-cars/56318-lamborghini-countach.html

bu projeyi unutmadınız umarım ?

Erden
29-05-2014, 11:58
Bir suru ornek cikar .
https://b-a.d-cd.net/efcc754s-480.jpg
https://c-a.d-cd.net/77cc754s-480.jpg
https://h-a.d-cd.net/802c754s-480.jpg
https://e-a.d-cd.net/ff9c024s-480.jpg

Erden
29-05-2014, 11:59
https://f-a.d-cd.net/ec2c424s-480.jpg

link:
Porsche 911 Spyder (http://www.drive2.ru/r/porsche/4062246863888390972/)

stlegal
29-05-2014, 12:34
verin adama gazı

Mpower
29-05-2014, 21:28
Bisikletten Porsche Yapılır mı? - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=r_4W-DIxTu4)
şöyle bir şey buldum ne kadar iş görür bilmiyorum

burakgunay
29-05-2014, 21:33
Ben şundan yanayım, dene abi. Zaten paran varmış, Allah artırsın ayrı mesele, ne kaybedersin ki? En fazla 30 bin euro ve bi iki yıllık boş vakit. Ama bunu yaparken bişeylere emek verip mutlu olucaksın. Ve kesinlikle hiç bilmediğin dallarda yeni şeyler öğreneceksin. Daha bilinçli bi kullanıcı olacaksın ve belki de sanayiye hiç gitmeden ufak tefek sıkıntıları halledecek bilgiyi öğreniceksin. Bence denenmeli. Zaten 0 Aventador alıcak kadar maddi durumu iyi olan birine koymaz. Ha ayrıca, varsa hakkaten o para, alın bi tane 0 Aventador, canlı örnek olsun baka baka yapın ;) kolay gelsin :) 30k yı kim umursar o saatten sonra..

aybarsdnr
30-05-2014, 17:04
Hocam, istediğin kadar para ayır vs. elde edeceğin sonuç seni görsel olarak tatmin etmeyecektir. yani bir yanı hep eksik kalacak senin için. Onun yerine kazalı, kıyıda köşede kalmış özel bir arabayı alıp yavaş yavaş keyfini çıkararak toplamanı öneririm.

Shinigami
30-05-2014, 23:17
Konuyu başından beri okudum ve anladım ki bu amca ciddi :D

Yalnız böyle bir projeye başlarken gerekli bilgiyi nereden ve nasıl toplarsınız bilmem ama elinizde 3-D çizimlerle beraber şasesinden tutunda en ufak vidasına kadar her parçanın bir ölçüsü bulunmalıdır. Sonra bunları temin edip birleştirmek daha kolay olur gibi... Önce şase yada kupa neyse yapıp bunları birbirine uydurmaya çalışmak yerine (ben öyle anladım çünkü) her şeyi tam ölçüsünde üretip sonra birleştirmeye çalışmanızı tavsiye ederim... Şimdiden kolay gelsin...

Boldenon
30-05-2014, 23:26
ona harcanacak parayla kaslı bir amerikan misal 69 camaro toplarım,bir de süperşarj..ohh mis...
yukarıdaki eclipsten dönme reventona benzeyecekse hiç uğraşmayın derim. ne oran var ne de benzerlik.

Corsan
31-05-2014, 12:38
Benzer bir proje.

https://c-a.d-cd.net/dab0ba4s-480.jpg
https://b-a.d-cd.net/9eca38s-480.jpg
https://a-a.d-cd.net/8beca38s-480.jpg
https://a-a.d-cd.net/b41ca38s-480.jpg

link:
Mitsubishi Eclipse "REVENTON" (http://www.drive2.ru/r/selfmade/4899916394579132277/)
Hocam bu biraz yandan yemişi olmuş. Pek benzerlik yok ama bu da başarılı. Hiç yoktan iyidir. Emek var...

http://www.techturkey.com/forum/project-cars/56318-lamborghini-countach.html

bu projeyi unutmadınız umarım ?
Yok hocam öyle bir proje unutulabilir mi?

Bisikletten Porsche Yapılır mı? - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=r_4W-DIxTu4)
şöyle bir şey buldum ne kadar iş görür bilmiyorum
Hocam bunu da görmüştüm yine de teşekkür ederim.

Ben şundan yanayım, dene abi. Zaten paran varmış, Allah artırsın ayrı mesele, ne kaybedersin ki? En fazla 30 bin euro ve bi iki yıllık boş vakit. Ama bunu yaparken bişeylere emek verip mutlu olucaksın. Ve kesinlikle hiç bilmediğin dallarda yeni şeyler öğreneceksin. Daha bilinçli bi kullanıcı olacaksın ve belki de sanayiye hiç gitmeden ufak tefek sıkıntıları halledecek bilgiyi öğreniceksin. Bence denenmeli. Zaten 0 Aventador alıcak kadar maddi durumu iyi olan birine koymaz. Ha ayrıca, varsa hakkaten o para, alın bi tane 0 Aventador, canlı örnek olsun baka baka yapın ;) kolay gelsin :) 30k yı kim umursar o saatten sonra..
Sağolasın hocam. Aynı benim kafadansın. Nedense insanlar sonuca bakarlar. Bu iş sonunda ne çıkıcak diye ama kimse o yolda giderken geçirdiği zorlukları veya mutlulukları, deneyimleri, tecrübeyi konuşmuyor ve düşünmüyor. Gidicek olan para olabilir ama para ile alınmayan tecrübe ve mutluluğa sahip olacağımı göremedi çok kişi. Aventador aslında, sadece seçme bir araçtı. Sesini beğendiğim bir araç. O yüzden başka araç daha kolay olucaksa, Aventador'un yarıda kalacağına başka bir araç tam olsun.

Hocam, istediğin kadar para ayır vs. elde edeceğin sonuç seni görsel olarak tatmin etmeyecektir. yani bir yanı hep eksik kalacak senin için. Onun yerine kazalı, kıyıda köşede kalmış özel bir arabayı alıp yavaş yavaş keyfini çıkararak toplamanı öneririm.

Sanırım öyle yapıcam hocam. O kadar detayın anasını ağlatacak şekilde teknik bilgim olmadığı için sanırım bu konuda kafa yormuşların ortaya çıkardıklarından yararlanacağım.

Konuyu başından beri okudum ve anladım ki bu amca ciddi :D

Yalnız böyle bir projeye başlarken gerekli bilgiyi nereden ve nasıl toplarsınız bilmem ama elinizde 3-D çizimlerle beraber şasesinden tutunda en ufak vidasına kadar her parçanın bir ölçüsü bulunmalıdır. Sonra bunları temin edip birleştirmek daha kolay olur gibi... Önce şase yada kupa neyse yapıp bunları birbirine uydurmaya çalışmak yerine (ben öyle anladım çünkü) her şeyi tam ölçüsünde üretip sonra birleştirmeye çalışmanızı tavsiye ederim... Şimdiden kolay gelsin...

Hocam aslında o kadar üretim biraz aşırıya kaçmak olur. Kaba düşenilce o şekilde iş hallolur ama gelin görün ki, üretim kısmı çok ama çok pahalı olup ve aşırı gereksiz zaman gerekicek. Aynı şu dizilere benzer olucak. 1 günlük olayı bir sezonda anlatan dizilerden. Ne hikâyeyi anlıycaksın tam olarak ne de seyrettiğinden keyif alacaksın hikâyeyi anlamadığından. Sanırım sonuç olarak ya kazalı bir araç alınıp, yeniden doğucak yada bir araç çevirisi olucak. Araştırmaya devam ediyorum. Kimler bu konuda neler yap(ama)mış. Ne kadar ilerlemiş insanın şu çakmalık ürün çıkarma durumu felan.

EOG
31-05-2014, 21:15
Söylenen söylenmiş ama eklemeden geçemicem,

Üretim bandından çıkmayan, yeni seri üretim öncesi testler için hazırlanan bi prototipin maliyeti normalin en az 8-10 katı işçilikten dolayı.

Başlangıç için 30.000 euro sonrası gelir diyosunuz ama onu bi 10'la çarpıp 15 sene içinde tamamlamak niyetindeyim deseydiniz bile çok çok zor derdim. Ben kıçı kırık 20 yaşındaki 1.6 arabama biraz daha uğraşırsam 30k euro harcamış olcam aracın kendi ile beraber :)

Unutmadan, üzerinden röleve almak için bi adette aracın orjinalinden lazım, her parçanın ölçüsünü googledan bulmak imkansız :)

Amaç meşgul olup bişeyler yapmaksa replika kit alınır güzel bi işçilikle monte edilir binilir. Ya da daha özel bi araç için uğraşılır, nsx falan var mı oralarda bilmiyorum ya da lotuslar vb.

Başarılar.

mkerim
01-06-2014, 12:29
Yine 40 li yaslar ya he he amk

seninde o sınıfa girmene az kalmış. yarın öbür gün aynı lafları sana derlerse ne olacak.

Yaş farkı bilgi farkınıda getiriyor. sizde o yaşlara gelince kendinize güven gelince bu işe başlamaya cesaret edersiniz.

ona harcanacak parayla kaslı bir amerikan misal 69 camaro toplarım,bir de süperşarj..ohh mis...
yukarıdaki eclipsten dönme reventona benzeyecekse hiç uğraşmayın derim. ne oran var ne de benzerlik.

Amaç o değil ki...... baştan beri hepsini ben yapacağım diyen biri var ama duyulmuyor anlaşılan.

Üretim bandından çıkmayan, yeni seri üretim öncesi testler için hazırlanan bi prototipin maliyeti normalin en az 8-10 katı işçilikten dolayı.

Başlangıç için 30.000 euro sonrası gelir diyosunuz ama onu bi 10'la çarpıp 15 sene içinde tamamlamak niyetindeyim deseydiniz bile çok çok zor derdim. Ben kıçı kırık 20 yaşındaki 1.6 arabama biraz daha uğraşırsam 30k euro harcamış olcam aracın kendi ile beraber :)

Unutmadan, üzerinden röleve almak için bi adette aracın orjinalinden lazım, her parçanın ölçüsünü googledan bulmak imkansız :)

Amaç meşgul olup bişeyler yapmaksa replika kit alınır güzel bi işçilikle monte edilir binilir. Ya da daha özel bi araç için uğraşılır, nsx falan var mı oralarda bilmiyorum ya da lotuslar vb.

Başarılar.

Yapılmayanı yapmayacak. dolayısı ile prototip falan gerekmiyor. Olanı elde yapacak. yani masraflar düştü. birde bu işler tecrübe gerektiriyor. nereye ne harcayacağını bilirsen ekonomik bir şekilde yaparsın. bu 30.000 euroya bu iş yapılır anlamına gelmiyor tabiki. ama genede ucuz paralara bu işleri yapanlar var.

bu konuda bir sürü döküman var. şase yapımı ile ilgili olanları temin ederek işe başlanabilir.

Corsan
01-06-2014, 12:30

Başarılar.

Merhaba hocam, evet nsx'te mevcut lotus'da

efrasyab
12-08-2014, 21:03
hava yastığını bol koyun:D :D ne güldüm ya

SubieGuy
12-08-2014, 22:31
Öncelikle söyleyeyim, bu tür bir projeyi ve hayali ben hiç garipsemiyorum.

Ama aventador, ilk proje için fazlasıyla iddialı. Tamamen kabon fiber monokok şase, ve çok detaylı tasarlanmış süspansiyon, F1 tipi otoklavlanmış dry karbon kaza kafesi, iddialı bir motor ve yürüyenden bahsediyoruz.
http://www.thecarbonfiberjournal.com/wp-content/uploads/2011/06/lamborghini-aventador-carbon-fiber-rollingchassis01.jpg
Gövde panellerini benzetmek kolay kısmı, kabuğun altı ve frame zor. Bu yüzden millet donör arabalar kullanıp çevrim yapıyor.

Ama sıfırdan araç yapmanın zevki başka. Daha önceden eliniz kaynak makinası, sac makası tutmadıysa, alunimyum plaka dövmedi, fiberglas yüzünden haftalarca kaşınmadı iseniz, Lotus Super7 türevi, locost gibi kutu profilden yapılabilecek, planı-yapılacaklar listesi internette hazır olan, iyi organizasyonla bir kışta bitip yollara çıkabilecek birşeyi, sıfırdan yapmak daha mantıklı. Ki bunda bile donör bir araç lazım, motoru yürüyeni süspansiyonu vs alabileceğiniz.

Bunların ülkemizde de örnekleri var, egenin karşısında da...
Ama karbondan aventador, çok ciddi proje, içi çakma da olsa, 150-200 km hızı geçmese de, çarpışma testinden sağ çıkamayacak bile olsa ciddi emek ve bilgi-deneyim gerektirecek birşey.

Yani okyanusa karbon yatla açılmadan önce nebileyim bir sandal yapın, havuzda deneyin yüzecek mi, sonra gölün öbür yakasına geçebilecek birşeyler yapın, sonra denize inmeyi düşünün, yoksa alabora olmak kaçınılmaz olur, o kadar emek ve para bir noktada tıkanır hiç olur...

Tayfun.O
18-08-2014, 15:09
Konuyu baştan sona okudum gerçekten çok etkiledim 30 dk aralıksız güldüm :D

Nedir ya 0 nı alıcak param var ama boş vakitten 30.000 € yapıcam diyo :D

of of öldürdü bu konu beni :D

d3n1s
18-08-2014, 15:47
usta, sen ciddisin, ya da öyle görünüyosun, bilmiyorum, beni de bağlamaz. Ben seni ciddiye alıp, bi iki tavsiye vermek istiyorum, naçizane. Daha önce araba üretmeyi geçtim, birleştirmediysen veya toplamadıysan ya da günlük kullanım aracını pist aracına çevirmediysen, ilk işin olarak Aventador yapmak, emeklemeden koşmaya benzer. Madem EU ülkesinde yaşıyosun, ve madem para sorunun yok, bi tane birleştirilmemiş Caterham Super 7 sipariş et, araç sana parça olarak gelsin, birleştir. Hem halihazırda road-legal bir aracın olur, hem de gerekirse piste de çıkarabileceğin safkan bir spor otomobilin. Kendini denemiş de olursun, neyi ne kadar yapabildiğini görürsün. Ya da kazalı bir araç alıp toplamayı dene, üstüne de bolt-on kitlerden tak. İşin mantığını öğren. Ondan sonra tekrar kendine araç üretme fikrini bir tart, "gerçekten gerek var mı" ve "ben bunu yapabilecek miyim" diye. Eminim bakış açın değişecektir.

merttepe
18-08-2014, 16:28
Selam,
Ben endüstriyel tasarımcıyım ve supercar projelerinde çalışıyorum.
yapılmaz diye birşey yok ama o rakamlara olmaz.
Aventadoru kopyalayamazsınız.
Ortalama düzgün bir supercar prototipi yaklaşık 700bin euroya mal olur (hazır motor ve şase alındığı taktirde)

stlegal
18-08-2014, 16:53
sanayide çamurluğu boyatamadık adamdaki fantaziye bak :)

K0213
18-08-2014, 17:30
Öncelikle söyleyeyim, bu tür bir projeyi ve hayali ben hiç garipsemiyorum.

Ama aventador, ilk proje için fazlasıyla iddialı. Tamamen kabon fiber monokok şase, ve çok detaylı tasarlanmış süspansiyon, F1 tipi otoklavlanmış dry karbon kaza kafesi, iddialı bir motor ve yürüyenden bahsediyoruz.
http://www.thecarbonfiberjournal.com/wp-content/uploads/2011/06/lamborghini-aventador-carbon-fiber-rollingchassis01.jpg
Gövde panellerini benzetmek kolay kısmı, kabuğun altı ve frame zor. Bu yüzden millet donör arabalar kullanıp çevrim yapıyor.

Ama sıfırdan araç yapmanın zevki başka. Daha önceden eliniz kaynak makinası, sac makası tutmadıysa, alunimyum plaka dövmedi, fiberglas yüzünden haftalarca kaşınmadı iseniz, Lotus Super7 türevi, locost gibi kutu profilden yapılabilecek, planı-yapılacaklar listesi internette hazır olan, iyi organizasyonla bir kışta bitip yollara çıkabilecek birşeyi, sıfırdan yapmak daha mantıklı. Ki bunda bile donör bir araç lazım, motoru yürüyeni süspansiyonu vs alabileceğiniz.

Bunların ülkemizde de örnekleri var, egenin karşısında da...
Ama karbondan aventador, çok ciddi proje, içi çakma da olsa, 150-200 km hızı geçmese de, çarpışma testinden sağ çıkamayacak bile olsa ciddi emek ve bilgi-deneyim gerektirecek birşey.

Yani okyanusa karbon yatla açılmadan önce nebileyim bir sandal yapın, havuzda deneyin yüzecek mi, sonra gölün öbür yakasına geçebilecek birşeyler yapın, sonra denize inmeyi düşünün, yoksa alabora olmak kaçınılmaz olur, o kadar emek ve para bir noktada tıkanır hiç olur...

7 sayfanın en seviyeli, en mantıklı postu olmuş, tebrik ederim.

Bence de işin özeti budur ama böyle yazmak varken, ne gerek var her aklına geleni alaycı bir dilde yazmaya?

adam toşbil geçiyor olsa bile, ciddi cevap verildiğinde keklenmiş mi oluyor insan? ki adam 7 sayfadır onca alaycı cevaba karşın hiç uslübunu bozmayarak bence seviyesini belli etmiş. neden ciddiye almayanlar bu kadar konuya ilgi gösteriyor anlamadım :icon_wack

DVR_VTS
20-08-2014, 07:37

Bence de işin özeti budur ama böyle yazmak varken, ne gerek var her aklına geleni alaycı bir dilde yazmaya?

adam toşbil geçiyor olsa bile, ciddi cevap verildiğinde keklenmiş mi oluyor insan? ki adam 7 sayfadır onca alaycı cevaba karşın hiç uslübunu bozmayarak bence seviyesini belli etmiş. neden ciddiye almayanlar bu kadar konuya ilgi gösteriyor anlamadım :icon_wack

Katılıyorum ;)

DVR_VTS
20-08-2014, 07:39
Merhaba forum sakinleri...
Sanırım biraz hızlı giriş olucak ama ne yapalım...

Konu başlığında okuduğunuz gibi, projemiz 0'dan bir Aventador yapmak. Konuyu açmamdaki neden, bazı konularda cahil kalmışlığım ve de böyle bir araç yapmak isteyen birinin ne kadar gözden çıkarması gerektiği, nasıl sorunlarla karşılaştığı ve bunların nasıl aşılacağı...
Bir elin nesi iki elin sesi var atasözünden çıkarak, konu açmak istedim. Bu kadar üyeyle eminim ki adamı şamar oğlanı yaparız. :D

Araç şaşisinden başlayıp sonuna kadar 1:1 kopya olucak. Mekanik hariç tabi...
Bazı parçaları eski arabalardan toplayıp, bazılarının patentini yapıp monte etmek.

* Öncelikle, şaşi hakkında biraz eksik elimdeki bilgiler. Mürekkep yalamış dostlarımız bu konularda yardım ederse sevirim açıkcası.
Aventador, bir carbon monocoque . Alüminyüm veya çelik kullansak olur mu? Ne kadar kalınlıkta boru kullanmamız gerekicek?
* Aventador'un bir güzel yeri de biliyorsunuz ki, içi... Bunun içini 1:1 yapabilecek tanıdığınız bir usta veya bir replica kit var mıdır? Çünkü araştırdığıma göre orjinali biraz pahalı... 3D baskıcı varsa sanırım daha iyi olur. ABS plastik ile işi halletmiş oluruz kalıbı.
* Farları hakkında replica hakkında bilgisi olan veya 3D baskı yapabilecek biri?
* Geldik en önemli kısma, hız göstergesi. Sanırım bunun kaçısı yok, orjinal olucak ama geri kalan kısmı nasıl ayarlamamız gerekiyor? Burada bir araba elektrikçisine ihtiyacımız var sanırım.
* Karbon fiber baskı yapabilen birine ihtiyacımız var. Yurtiçi veya yurtdışı, eli iyi işi kaliteli biri. 3D karbon fiber baskı. Aventador'un giysisini sanırım polyesterden yaparsak biraz kötü durur.
* Bu konuyu pek araştırmadım, şimdi bu konu üzerinde araştırma yapmaya başlıycağım. Hava yastıkları. Projemizde en önce gelen, güvenlik.
* Jantlar konusuna girmiyorum bile... Replica jant alıp pişman olan var mı? Sanırım o kısımda orjinal olucak.
En can alıcı bir başka nokta ise sanırım sahip olacağı motor. 2.0L motor düşündük şimdilik. Boşuna vergi ödemek zoruma gidiyor açıkcası. Ama bizim için önemli olan, V12 gibi o yırtıcı sesi elde etmek. 2.0L 4silindir bir araçtan o şekil hırçın ses elde edemezsek v12'ye kalıyor işimiz. En azından V8. Fazlaya kaçmadan 450hp+ bir güç yeterli olur sanırım.
Buyrun ahali, beyin fırtınasına...

Para senin zaman senin gerisine kulak asma nedendir bilinmez bizim ülkemizde budenli girişimcilere deli gözü ile bakılıyor Avrupa'da ne oluyor aksine teşvik alınıyor dediğim gibi arkadaşım Allah (c.c.) utandırmasın sonucu sabırsızlıkla bekliyorum.:icon_tup:

h22ek
20-08-2014, 07:56
Youtube da supereplicascom diye bir kanal var.. ciddi videolara ulasabilirsiniz yapim asamalariyla ilgili.. hatta adamlarin satis yaptigi bir site de var...

supereplicas.com – Make your dream come true (http://www.supereplicas.com)

parca temini icin belki isinize yarayabilir..

ÖmerF.Bayar
20-08-2014, 08:05
Bende cesaratten oturu tebrik ederim, guzel birsey cikar ortaya yada cikmaz, cikmazsa hobimdi ugrastim zevkliydi, guzel birsey cikarsa da yaptim oldu dersiniz, kolay gelsin :)

yagizisik
21-08-2014, 02:00
Adam azimli :D

rekord2000
22-08-2014, 14:53
Ergenlikten cıkamamıs arkadaşlara, konuya giriş için bi engel koyabıleydık keşke. Neyse abi sen dalga geçtiğini sananlara aldırma, cok mantıklı fikirler geliyor okuduğum kadarı ile.

Sert@ç
22-08-2014, 14:54
Youtube da supereplicascom diye bir kanal var.. ciddi videolara ulasabilirsiniz yapim asamalariyla ilgili.. hatta adamlarin satis yaptigi bir site de var...

supereplicas.com – Make your dream come true (http://www.supereplicas.com)

parca temini icin belki isinize yarayabilir..

Kendileri tamamen dolandırıcı

Gösterdikleri araçlar orjinal

Sadık Özyer
22-08-2014, 15:14
Kendileri tamamen dolandırıcı

Gösterdikleri araçlar orjinal

Yine mi sen :D

cenkr1
22-08-2014, 16:03
Hazerfan uçacağım dediğinde de cok dalga gecen olmustur eminim arkadas ciddi olur olmaz verilen cevaplar ne kadar ciddi olursa o kadar cok bilgi almış oluruz

FurkanElsiz
24-08-2014, 16:54
sayfa daha önce paylaşılmış ancak paylaşıldığı tarihten sonra tam konuya göre bi örnek eklenmiş inceleyebilirsiniz

Kahn23
30-09-2014, 08:35
Konuya emsal olsun :D

http://www.sabah.com.tr/multimedya/galeri/otomobil/4-sene-ugrasti-lamborghini-yapti?tc=24&page=1

gokayy
30-09-2014, 09:49
sayfa daha önce paylaşılmış ancak paylaşıldığı tarihten sonra tam konuya göre bi örnek eklenmiş inceleyebilirsiniz

Yanlız efsoymus bunlar bahsettikleri gerçek mi acaba ? 50k $ Aventador falan var ve kusursuz gibi :D

alpbodrum
30-09-2014, 10:12
Türkiyede bozulan arabayı yapamıyorlar , heves kırmak gibi olmasın ama bence boşuna paranızı çöpe atmayın , güzel bir araç alıp modifiye edin yükleyin keyfini çıkarın , onuda hazır kitlerle yapın. Aşağıda Milyon Dolarlık bütçe ile adamların kilitlendiği noktalar olmuş , siz bu şartlarda nasıl ilerleyeceksiniz, şayet tamamlasanız bile beğenmeyeceksiniz. Sonra Sonu Şamil gibi olacak yıllarca internette satılma hayalleriyle duracak , Bknz : ilan 105668000 kimse yüzüne bakmayacak , birde saçma sapan eleştiriler moralinizi bozacak vazgeçin bu sevdadan .

http://www.youtube.com/watch?v=JHXisSFsxbg

dj_batukaan
30-09-2014, 11:21

bu tarz konularda hep demişimdir. Tarihin deli vs diye adlandırdığı bir çok cesur kulaklarını kapattığı için bugün o tarihe adlarını altın harflerle yazmışlardır. adam param var demiş vs. bırakın uğraşsın fikri olan fikrini, bilgisi olan bilgisini versin olmayan susup izlesin neden dalga geçilir hiç anlamam

anltrkmn
30-09-2014, 19:22
replikalar efsane harbiden. sadece kupa yapıyorlarmı acaba, veya kupa şase motorsuz :D

BATUHANGOKDAG
12-01-2015, 18:21
Öncelikle merhaba
Size bir önerim var mansorytv.com sitesini bir ziyaret edin hatta kndileriyle irtibat kurarsanizda daha net olur hersey boyle bir niyetiniz varsa amerika yi yeniden keşfetmenin gereksiz oldugunu düşünüyorum 20k ile 38k arasi aventedorlar var bunun nakliyesi ve ulasimi konusunu cozerseniz cok daha ucuz ve profesyonel bir sekilde istediğinizi elde etmis olursunuz

burakgunay
13-01-2015, 09:49
İyi de hazır almak istenmiyor ki?
Zevk için yapılmak isteniyor.

BATUHANGOKDAG
14-01-2015, 21:44
Amerikadaki bu site ve yaptigi araçlar hakkinda bilgisi olan varmi arastiran veya irtibata geçen