PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik kazası maddi tazminat talebi hakkında?

YavuzNaz
28-05-2014, 15:56
Selamlar, geçtiğimiz Cuma günü eşim ve 5 aylık oğlumu memlekete götürmek için yola çıktığımda, çamlıca otoban bağlantı yolu ataşehir mevkii nde tek yönlü yolda dur kalk trafikte bir bayan sürücü aracıma arkadan çarptı, aracı çekici ile servise götürmek zorunda kaldım bu denli bir kaza, şimdi asıl sorum ben o gün araç kiralayıp, kiraladığım aracın yakıtını doldurup gitmek zorunda kaldım, hiç hesapta yokken 700 liraya yakın para harcadım, ayrıca 15 gün civarında aracım serviste kalacak, aracımda değer kaybı oluşacak ve benim ekstra doğan masraflarımı karşı taraftan talep etmek istiyorum, aramızda düzenlediğimiz kaza tespit tutanağı doğrultusunda, kusur dağılımında 8/8 kusuru karşı tarafa verildi, ayrıca eksperin servise yan sanayi parçaları gönderdiğini öğrendim bu değer kaybını iyi niyetli olarak karşı taraftan talep edeceğim ancak olumsuz bir cevap aldığım takdirde bunun yasal yolları nedir ne yapabilirim bunları öğrenmek istiyorum, konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

fatiii
28-05-2014, 16:01
karşı taraf bunu kabul etmiyecektir siz direk avukat aracılııyla işlem yapın eğer aracınızın daha önceden hatasız olduğunu ispat edebiliyosanız(bulunduğunuz servis yardımcı olucaktır)direk olarak değer kaybını talep edebiliyosunuz ve alıyosunuzda..diğer benzin vs masraflarını alabileceğinizi sanmıyorum ama onu yinede bir biene sorun

YavuzNaz
28-05-2014, 16:37
Aracımın arka kısmının hasarsız olduğunu hertürlü ispat ederim, aracın üzerindeki parçalar orjinal ve işlemsiz, aracın üzerinden çıkan hasarlı parçalarıda sigorta şirketi alıyor, yan sanayi parçaları veriyor, hem parçadan hem aracın orjinalliğinden dolayı bir değer kaybı olacak, ayrıca diğer maddi harcamalarım hepsi faturalı belgeli, iyi niyetli davranmaya çalışacağım eğer olumlu bir tavır göstermezse karşı taraf avukat kanalı ile irtibata geçeyim diyorum.

Kahn23
28-05-2014, 16:42
Geçmişte forumda yine buna benzer bir konu açılmıştı. Oluşan değer kaybından dolayı karşı dava açılıp kazanılmıştı sanırım. Üstünde durulması gerekn bir konu. Sonuçta hatalı ve sizin kaybınızı karşılaması gerekiyor. Konuyu birileri bulursa paylaşır zaten.

Geçmiş olsun bu arada..

Mivec_4G63
28-05-2014, 16:43
Değer kaybı davası açacaksınız, bilirkişiler ne kadar zarar olduğuna dair rapor hazırlayacak mahkeme bu rapora göre karar verecek. Tabi rapora haklı bir itiraz olursa, bir daha bilirkişiye gidecek, karar verildikten sonra davanın temyize de gideceği düşünülürse kafadan 1,5-2 senede sonlanır.

M_PROJECT
28-05-2014, 16:44
Değer kaybını bilemem ama , mağdur olduğunuz sürece kiraladığınız aracın faturasını karşı tarafa ödetebilirsiniz , yakın zamanda başımıza geldi karşı taraf yeni aracın kirasını ödedi .

YavuzNaz
28-05-2014, 16:50
Aslında ben bu işi sineye çekerim o konuda sıkıntı yok ancak, kaza sonrasında aracıma çarpan bayanın göstermiş olduğu tavır, acelem var iş görüşmesine geç kaldım, kaza işte ne yapayım, arabaya binip çekip gitmeye kalkmalar felan gayri ciddi tavırlar beni çileden çıkarttı, haklı iken haksız duruma düşmemek için sakin kaldım, ancak bunu onun yanına bırakmayacağım, hem benim hem ailemin hayatını tehlikeye atacak, hemde bu tavırlar sergileyecek, sanki ben onun aracına hasar vermişim gibi davrandı, ben tamamen onu bu konularla rahatsız etmek için bunun peşinden gideceğim.

hddsheriff
28-05-2014, 16:56
Yavuz geçmiş olsun , exper e baskı yap orjinal parça göndersinler. Kazadan sonra o çirkefliği yapan , senin ettiğin masrafı umursamaz bence. Haber vermeden ver avukata aklı başına gelsin çirkefin.

uygarr
28-05-2014, 16:58
aslında ben bu işi sineye çekerim o konuda sıkıntı yok ancak, kaza sonrasında aracıma çarpan bayanın göstermiş olduğu tavır, acelem var iş görüşmesine geç kaldım, kaza işte ne yapayım, arabaya binip çekip gitmeye kalkmalar felan gayri ciddi tavırlar beni çileden çıkarttı, haklı iken haksız duruma düşmemek için sakin kaldım, ancak bunu onun yanına bırakmayacağım, hem benim hem ailemin hayatını tehlikeye atacak, hemde bu tavırlar sergileyecek, sanki ben onun aracına hasar vermişim gibi davrandı, ben tamamen onu bu konularla rahatsız etmek için bunun peşinden gideceğim.

En güzeli bencede peşini bırakmayın

YavuzNaz
28-05-2014, 17:02
Uğur teşekkür ederim, şimdi sigorta şirketi ile yaptığım görüşmede, trafik sigortasından yapılan hasarlarda yasa gereği TSE belgeli bütün parçalar araca takılabilirmiş, yani sigorta şirketinin yan sanayi parça verme hakkı var olduğunu öğrendim, kasko olsaydı orjinal parça talebi karşılanıyormuş.

PiscocuK
28-05-2014, 17:48
geçmiş olsun yavuz

2006 senesinde zincirleme kazaya karıştım..önümdeki kadının çirkefliğini sana anlatamam..kadın amerikada yaşıyor kocası iranda ve boşanmaya gidiyorlarmış..bahtsız bedeviyiz ya gel beni buldu amk

ne uzatayım kadın benden davacı olmuş..çarptığım araba unoydu..yok aracmın değer kaybı yok osu busu diye..tamponu değişmiş bağaj kapağı boyanmış.eve mahkeme kağıdı geldiğinde haberim oldu..1.5-2 sene gittim geldim sonucunca 700 tl değer kaybı bedeli çıkarttılar bana

hala aklıma geldikçe küfür ederim.parayı verirkende kefen paranız olsun diyerek vermiştim.sonuçta istanbuldasın sürekli trafikteysen kazayapma oranın %100

gerçi senin durum biraz farklı..yaptığın masrafları çıkarabilirmisin bilmiyorum ama ispatlarsan aracının değer kaybı parasını alabilirsin

blumenberg
28-05-2014, 17:50
değer kaybını ankarada olsanız yönlendirebilirdim, ben aldım mesela.2-3 ay sürdü, 2 yol var birisi para harcayacagınız, temyize gidebileceğiniz ve karşı tarafı yıpratabileceğiniz 2-3 sene sürecek bir yol, diğeri de temyize gidemeyeceğiniz 2-3 ay içerisinde hem de 200TL gibi bi para harcayarak sonuca ulaşabileceğiniz bir yol.

2jz
28-05-2014, 18:23
Değer kaybını bilemem ama , mağdur olduğunuz sürece kiraladığınız aracın faturasını karşı tarafa ödetebilirsiniz , yakın zamanda başımıza geldi karşı taraf yeni aracın kirasını ödedi .

Çok fazla araç kiralıyorum ve bi kaç sefer başımıza tatsızlık geldi. Hiç suçumuzun olmadığı kazalarda araç serviste yattı. Serviste yattığı günün parası bizden çıktı. Serviste yattığı günü nasıl ödetiriz karşı taraf hatalıysa?

2jz
28-05-2014, 18:25
Aracınız daha önce hatasız ise değer kaybı davasından kaybınızı alabilirsiniz. Ama geçmişte değişen yada 2,3 parça boya varsa çok uğraşmayın çok küçük miktarlar alabilirsiniz. Uğraştığınıza değmez açıkçası.

rebeloghy
28-05-2014, 18:37
Abi 4 sene önce falan ama komşumuz bizim aracımızla kırmızı ışıkta duran araca 80 le falan vuruyor. Sigorta şirketinin aracı olunca bir dava açtılar komşumuza ; aracın değer kaybı , onarım süresince yerine kiralanan araç bedeli vs vs yüklü de bir para aldılar yani. Doğru avukatla gayet güzel alabilirsiniz belgeleyebildiğiniz mağduriyetlerinizin tazminatını.

YavuzNaz
29-05-2014, 10:35
Tahmin ettiğim gibi iyi niyetli olarak yaklaştığım halde kesinlikle bana para ödemeyeceğini, zaten sigortasının arabamı yaptırdığını felan söyledi, kendisini bu konu ile alakalı olarak mahkemeye vereceğimi er yada geç bu parayı fazlasıyla senden alacağım dediğim zaman biraz çekindi, bu sefer de ben hiç mütevazilik yapmayıp yüzüne kapadım telefonu, konu hakkında hukuki olan gerekli bütün yollara başvuracağım, ama 1 yıl ama 2yıl bunu onun yanına bırakmayacağım.