PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurt dışı 5 kargo siniri hakkinda bilgi!!!(PTT)

melihyilmaz
29-05-2014, 10:00
Bilindigi uzere 5 kargo sonrasinda ticariye girdigi icin gumruk vergisi uygulanmasi gerektigi halde uygulanmiyodu sayisiz kargo sokabiliyoduk. Yeni gelen emire gore kesinlikle igne bile olsa 5. Kargodan sonraki kargolar gumruge takiliyo. Basta bende inanmamistim aradim sordum evet yeni uygulama boyle dedi gene inanmadim su an 5 kargom var hepsi tekrar istanbula gidiyo.

Ucuza alicam diyip gumruge takilmasin.

konu bilgilendirme amaclidir.

lnd_samet
29-05-2014, 10:08
adrese dayılı yoksa isme dayalımı sorgulama yapılıyor ki acaba

aslan
29-05-2014, 10:20
Yıılık mı bu 5 kargo?

Yigit-Y
29-05-2014, 10:21
Gecen sene 40 a yakin mal geldi

Bu sene mi.çıktı acaba ?

slowmotion
29-05-2014, 10:22
ben aylık 2 kargo olarak biliyordum, ama uygulanmıyordu. gelen kargoda tc yazmıyor, isim benzerliği olursa ne olacak? saçma bir durum olmuş

lnd_samet
29-05-2014, 10:30
aynen öyle, tc yok , eh isim benzerliği çokca,
o zaman isim+adresemi bakacaklar.
direk adresemi,
tam öğrenelimde bu bilgi kesin ise ona göre alternatif bulalım

Octane
29-05-2014, 10:42
Her şey vergi her şey yasak anasını satayım.

Yigit-Y
29-05-2014, 10:47
Faturadaki rakam asmadikca bence bir sıkıntı yok.

Yurtdisi gonderisinde tc kimlik no yok

Kontrolu nasil saglayacaklar ki faturadaki meblağlar önemli

melihyilmaz
29-05-2014, 11:00
Once adres sonra isim arkadaslar sistem den bakiyolar artik.
Bana denen baska isimle gonderin ayni adres olsada sıkıntı olmaz.

M.A.D
29-05-2014, 11:02
tek site mi farklı siteler mi ? :) çünkü bu sene dx, ali expres, ebay, gibi üç farklı siteden toplam 5 adetten fazla ürün aldım hepsi geldi ?

Sh4rk
29-05-2014, 11:09
Usa dan alinan kargolarda Tc numarasi sart siparis ve islem sonrasi odemede tc numarasi istemiyorlar sonradan mail geliyor I parcel 'den buraya yc numarasini girdikten sonra kargo dagitimi baslaniyor diger ulkelerde bu tarz skintilar yok ve I parcel gercekten bazen tc numarasini defalarca isteyebiliyor

Adress teslimatlarini farkli kisiler isimler olarak yapabilirsiniz zaten 8-10 teslimattan sonra farkli uyelik adres kisi ile skinti olmaz

melihyilmaz
29-05-2014, 11:10
Faturadaki rakam asmadikca bence bir sıkıntı yok.

Yurtdisi gonderisinde tc kimlik no yok

Kontrolu nasil saglayacaklar ki faturadaki meblağlar önemli
Dediginiz ilk 5 kargo icin dogru. Sonrasinda fiyat farketmiyo çorap olsa dahi vergi cikiyo.

ayrica 2.60 mi 3.60 mi ne kargo acma kapama fiyati var. Kargonun 15 gun fazladan bekledigide vabasi.

VWci
29-05-2014, 11:11
Benim de kargo var bakalim ne olcak...

VWci
29-05-2014, 11:15
Bir de durum ptt nin is yukunu ciddi artirir.

darkmoon
29-05-2014, 11:19
allahdan büyük bir ürünüm kalmadı :D muratın vgate elm var takılırsa artık şansına küssün :D 2 tanede note3 arkak apağı sipariş etmişdim ama onlar önemsiz.. 3-4 dolar bir şeydi. :)

Sh4rk
29-05-2014, 11:21
Konuyla alakasiz ama farkli bir durum basima geldi

Taiwandan urun satin aldim , daha oncede geldi sorun yoktu bu sefer farkli bir saticidan aldim aldiktan sonra satici urunu yollayamadigini belirtti postoffice adres skintisi gumruk skintisi vs demis daha once aldigimi taiwandan geldigini belirttim referans ile bir defa daha gondermeyi denedi olumsuz oldu satisi iptal ettik kk ile almistim tum maiiler sonuc satis iptal oldu para iadem %10 kesinti ile olucak ,
Bu tarz bir olay yasiyan varmi iade sureci ne kadar dir

darkmoon
29-05-2014, 11:23
benzer sıkıntı ispanya ve sırplardada oluyor ispanyadan alıcakdık adam bir türlü yollayamadı olmuyor v.b bir şeyler dedi iptal etmiştik bizde..

Sh4rk
29-05-2014, 11:28
Almak skinti degil aldim adama taiwanli adamin cargo takiplerine kadar yolladim
Nasil yolluyamazsin diye olmadi iptal ettik bir dunya mailler vs bugunde iade tutarlari kesintileri ilgili mail geldi para iadesi uzun mu surer acaba ilk defa boyle bir seyle karsilastim

Dodoo
29-05-2014, 11:46
Saçmalıklar ülkesi işte ne olsun.

volkan_gs
29-05-2014, 12:29
Bu kural tam olarak uygulanıyorsa, mesela Dealextreme'den verdiğimiz sipariş parça parça yollanıyor bazen onu da ayrı ayrı sayarlarsa yandık :)

G_TT_I
29-05-2014, 12:35
Bu yıl içinde 3 kere kargom oldu, hepsinde merkeze gittim 1'inde gümrük vergisi alındı, şuan kim'de 4. Paketim var 5'ten sonra direk buraya güncellerim ama sıkıntı yaratacak bir kanun değil, gidip aldığımda daha hızlı elime geçiyor oyuzden çok sıkıntı bir kanun değil.

ygtrn
29-05-2014, 16:15
arkadaşlar anlamadığım şu, 5 kargo sınırı nekadar süre için geçerli kimse bunun hakkında bişey yazmamış.... yıllık 5 kargo limitimi var aylıkmı, 6 aylıkmı öylemi böylemi biri şunu yazsın lütfen....

miniks
29-05-2014, 16:26
Ohh çok güzel oldu bu yasalar

Bizim salaktık ticari vergi ödüyorduk

cebine 200 dolar koyan parça getirir oldu

Mehmetmert
29-05-2014, 16:37
Bunun kontrolü çok ama çok zor...
Yani TC kimlik olmadığı sürece imkansıza yakın,adresimi evirir çevirir noktasını,virgülünü değiştiririm o zaman her siparişimde.Adımı değiştirir veririm,apartmanın katını değişitirim...vs uzar gider.Kontrolü çok zor.
Hiçbir zaman kapıma gelmedi,postacı kapıcıya bırakıp gidiyor zaten

darkmoon
29-05-2014, 16:52
bu 5 parça büyük ürünlerde olabilir ufak zarflık yada minik paket tarzı ürünlerde olucağını sanmam.. kendileride uğraşamaz incik boncukla..
bizim kız arkadaş yapma tırnak almış 2 dolara ne yapıcaklar şimdi 2 dolarlık yapma tırnak için sen ticaret yapıyorsun şirket kurmu diyicekler :)

G_TT_I
29-05-2014, 17:07
Bu yıl içinde 3 kere kargom oldu, hepsinde merkeze gittim 1'inde gümrük vergisi alındı, şuan kim'de 4. Paketim var 5'ten sonra direk buraya güncellerim ama sıkıntı yaratacak bir kanun değil, gidip aldığımda daha hızlı elime geçiyor, vergisini öder alırsınız..

bu ara paketi geçiken varmı, kargo netedeyse çalışmıyor kadar yavaş.

melihyilmaz
29-05-2014, 17:07
Bunun kontrolü çok ama çok zor...
Yani TC kimlik olmadığı sürece imkansıza yakın,adresimi evirir çevirir noktasını,virgülünü değiştiririm o zaman her siparişimde.Adımı değiştirir veririm,apartmanın katını değişitirim...vs uzar gider.Kontrolü çok zor.
Hiçbir zaman kapıma gelmedi,postacı kapıcıya bırakıp gidiyor zaten

Aynen isim degisikliginde muaf oluyosun bende senin dedigin gibi yapmayi düşünüyorum.

Absinthé
29-05-2014, 17:08
Her kuş tamam bir leylek kaldı. :)

melihyilmaz
29-05-2014, 17:11
arkadaşlar anlamadığım şu, 5 kargo sınırı nekadar süre için geçerli kimse bunun hakkında bişey yazmamış.... yıllık 5 kargo limitimi var aylıkmı, 6 aylıkmı öylemi böylemi biri şunu yazsın lütfen....
yıllık 5 adet

bu 5 parça büyük ürünlerde olabilir ufak zarflık yada minik paket tarzı ürünlerde olucağını sanmam.. kendileride uğraşamaz incik boncukla..
bizim kız arkadaş yapma tırnak almış 2 dolara ne yapıcaklar şimdi 2 dolarlık yapma tırnak için sen ticaret yapıyorsun şirket kurmu diyicekler :)

benim ürünlerimde zarfta geliyo ne olursa olsun çorap dahi olsa gümrüğe gidiyo. şu anda gümrük işlemi görüyo benimkiler he ne yazarlar orasını bilmem gelsin tekrar yazarım buraya.

aynen benimkilerde öyle bi şehirden bi şehire 3 4 gün sürüyo.

melihyilmaz
29-05-2014, 17:14
Ohh çok güzel oldu bu yasalar

Bizim salaktık ticari vergi ödüyorduk

cebine 200 dolar koyan parça getirir oldu

yurt dışında 50 dolar olan ürünü burada 150 dolara mı alalım benim 5 hakkım var etrafımdaki her insanında 5 hakkı var yasal olarak sonuna kadarda kullanırım. he adam binlerce dolar lık malı gümrüksüz sokuyodur orası ayrı ona bende karsıyım.

Cliosportve
29-05-2014, 17:56
kendi halkına ambargo koyan tek devletiz heralde
cok büyük tarzda urunleri anlarımda bireysel alınan seylere nasıl uygulanır bu anlamıs degilim
yabancılara bunu soyluyorumda adamlar sasırıyor
hadi bunuda gec bir gun gumrukteyim
türkiyede yasayan bir ingiliz kadın gelmiş bir paketi var alıcak
kadın bizim gibi türkce konusuyor
uzaktan takip ettim durumu, kadının 2 tane cocugu varmıs annenesi ingiltereden ufak tefek birseyler yollamıs, basladılar kadını sorguya tutmaya ne geldi nerden geldi kaca geldi
kadında kibar kibar cevap verirken bizim iş guzarlar işin dozunu kacırdı tabi maksat gumruk vergisi yansıtmak
derken kadın bir galeyane geldi siz kimsiniz bana vergi cıkarıyosunuz ben ingiliz vatandasıyım annesi torunlarına bir sey gonderemicekmi sizi sikayet edicem vs
baktım bizimkiler kuyrugu sıkıstırdı, hemen ordan mudur kisvesi altında biri geldi o yaygaraya
hanfendinin işini hemen yapın falan filan kadın ne imza ne bisey
kucakladıgı gibi aldı paketi baktı yoluna
o 3.5 liralık depo parasımı ne o bile kaynadı arada
hadi simdi kendi vatandasını taa tekirdagdan bile istanbula surukleyen bir suru ugrastırıp
bir suru sınırlama getiren hak ve adalet dagıtan bu düzen
ingilizdende alsana o vergiyi gorelim bizde bakalım ne oluyor
kadın alenen siz kimsiniz diyor ses cıkaramıyosunuz
türke gelince dayan gitsin

oGuZ555
29-05-2014, 19:16

tam ben soracaktım bugün 12. Gün hala ses seda yok normalde max. 1 haftada istanbul da oluyodu

ceratoniaorg
29-05-2014, 19:26
Çin'den s4 ön paneli getirttik 12 gün sürdü max. çıkması ve elimize ulaşması. Türkiye'ye gelmesi ve gümrükten geçmesi zaten çok hızlı oldu. 3 gün önce teslim aldık

Serhat
29-05-2014, 20:11
Ayrıca kargo ile gelen eşyalarda sınır 150 $'dan 75 $'a düşürüldü.

McS_R53
29-05-2014, 20:15
yürütmelikle ilgili resmi gazetede hiç birşey göremedim ben ?

VWci
29-05-2014, 20:17

75 euro, 100 dolar sinir,

McS_R53
29-05-2014, 20:22
böyle arkanızdan konuşacağınıza yok mu adam gibi kaynak ? resmi gazete fln ?

aydogdu1453
29-05-2014, 20:27

Gümrük birliği yasasında vergi alınmayacak hallerde sınır 150 euro yazıyor.205 $ gibi birşeyler ediyor.Benimde 8 tane siparişim var .3'ü bu hafta elime geçti.5 tanesini hala beklemekteyim.Toplamda 80 $ kargo.

Gümrükte yıllık 5 parça geçirebilirsin diye bir sınır yok yasada.Bende yasaya bakıp ona göre $ kotasını belirleyip alışveriş yapmıştım.Yok öyle 5 parça sınırı falan.

Kafalarına göre at koşturup soyguncu ithalatçılarını korumasınlar.Yasa açık ve net.Mevzuat belli.Neyin kafası bu ya. :icon_tup:

Berk007
29-05-2014, 20:34
benim de beklediğim paketler var.
ben genelde diecast araç alıyorum ebayden henüz sıkıntı yaşamadım.
geçenlerde bir arkadaşım Animal Cuts sporcu takviyesi istedi, Türkiye'nin 3te 1 fiyatına aldık ama ürün gümrükte takıldı. Reçete istediler :D geri gönderip para iadesi aldım. :D

levent
29-05-2014, 20:56
Almak skinti degil aldim adama taiwanli adamin cargo takiplerine kadar yolladim
Nasil yolluyamazsin diye olmadi iptal ettik bir dunya mailler vs bugunde iade tutarlari kesintileri ilgili mail geldi para iadesi uzun mu surer acaba ilk defa boyle bir seyle karsilastim

Gelmesi lazım aslında saçmalık hakikaten,

okuldan kız arkadaşların yazıştıkları arkadaşları var taiwan, kore, çin, pekinden falan. habire kargo yollayıp alıyolar hiç sıkıntısız ki ufak tefek şeyler de gelmiyor, birisine bir ayı gelmiş afedersiniz 180cm boyu var :D

G_TT_I
29-05-2014, 21:38

Resmi kanun var, derki senede 5 adet, 5 adetten sonra vergisini ödemek şartıyla.
Bunda abartacak birşey yok, 75usd üzerinde zaten vergisini ödeyip mal Resmileştiriliyordu, şimdi 75usd'nin vergisini ödeyip alacaksın bukadar.

Artık sistemde her ürünün vergisi var, zaten satış amaçlı değilse memur en düşük vergiyi çıkartıyor.

Benim son kargom 14ünde teslim alındı, 25'inde kim'e alındı hala ses yok normalde,
Taş çatlasın 10. Gün bendeydi, şuan değişik bir yoğunluk var demekki 1-2 hafta kargo yapmam artık.

Schumi
29-05-2014, 22:16
Normalde şu şekilde. 75 euro altındaki ürün değersiz ürün diye geçiyor ve muhafiyeti mevcut. Ancak bu muhafiyetten yararlanma hakkını kısıtladılar. 2 ayda 1 kere ve toplamda senede 5 kere bu muhafiyet hakkından faydalanabiliyorsunuz. Ancak takibini yapamıyorlar. Ben daha 2 senedir kimseye.

"Kardeşim sen 2 ay öncede 75 euro altı diye muhafiyetsiz vergisiz ürün almışsın daha 2 ay dolmamış. Yada bu sene 5 den fazla oldu 30 euro da olsa bu vergisini vericeksin."

diye kimseye birşey dediklerini duymadım. Çoğu zaman TC no bile sormuyorlar.

melihyilmaz
29-05-2014, 22:39

resmi gazatede yayımlanmaması normal çünki yeni çıkan bişey değil. sadece uygulamaya geçirmişller.

Normalde şu şekilde. 75 euro altındaki ürün değersiz ürün diye geçiyor ve muhafiyeti mevcut. Ancak bu muhafiyetten yararlanma hakkını kısıtladılar. 2 ayda 1 kere ve toplamda senede 5 kere bu muhafiyet hakkından faydalanabiliyorsunuz. Ancak takibini yapamıyorlar. Ben daha 2 senedir kimseye.

"Kardeşim sen 2 ay öncede 75 euro altı diye muhafiyetsiz vergisiz ürün almışsın daha 2 ay dolmamış. Yada bu sene 5 den fazla oldu 30 euro da olsa bu vergisini vericeksin."

diye kimseye birşey dediklerini duymadım. Çoğu zaman TC no bile sormuyorlar.

aynen bende sayısız alış veriş yaptım bugüne dek kendim şu anda model topluyorum bana denen o bende bilgilendirmek istedim ve bursaya gelen kargolarımın hepsi istanbula geri gönderildi tek tek açıp telefonu sorduğumdada gümrük işlemi görüyo hakkınızı doldurmussunuz dediler.

turbo&quattro
29-05-2014, 22:44
Sene olmus 2014 bizimkiler hala incik boncuk 5 kargo ile ugrasiyorlar. Hedefleri 2023 ama kafalar hala 1800 .

semih
30-05-2014, 02:08
son 2 aydır belki 20 tane ürün almışımdır ebaydan hepside geldi bana

uygarr
30-05-2014, 02:28
Her şey vergi her şey yasak anasını satayım.

:icon_tup:

gurcell
30-05-2014, 08:46
5 tane kapiciniza, 5 tane annenize, 5 tane kuzeninize , 5 tane..... Bu adamlardan daha akilliyiz beyler.

Yigit-Y
30-05-2014, 08:55
5 tane kapiciniza, 5 tane annenize, 5 tane kuzeninize , 5 tane..... Bu adamlardan daha akilliyiz beyler.

Araba satış muhabbeti.gibi durmak yok yola devam :)

Sh4rk
30-05-2014, 09:31
Ailenin hepsine yollarim yine alirim gerekirse yurtdisindan kapisindan toplatirim kargoyu yine tr ye sokarim
Burda 140 usd satilan mali 60 usd almak varken

Yola devam

Onrcn
30-05-2014, 10:03
Ben boyle bir uygulama gormedim henuz. Fakat PTT de calisan insanlar gercekten enteresan kisilikler. Numunelerimizi bile takiyorlar, uzerinde kocaman numune yazan 50$ lik numuneme tamamen kafasina gore 150 TL vergi yazdilar. Yok mu arkadas bir proseduru bunun? Adam dur sana vergi yazayim al ode dedi 150tl yazdi kafasina gore, nasil bir mantik bu? %18 vergisini alsa neyse diyecegim de %150 nedir ya ?

skunk11
30-05-2014, 10:18
Maalesef gümrük memurlarından bir cacık olmaz... Hepsi gümrükte alacağı avantanın, takacağı malın, insanlara nasıl ters giderim düşüncesinde aciz kişilikler. Altı üstü bir imza atıyor, ama havaları göreceksiniz sanki dünyayı kurtarıyor pezevnk bir havalar bi havalar...

oGuZ555
30-05-2014, 10:27
beyler eğer araba parçası alırsanız aile bireylerinin adına getirtmeyin derim gümrüğe takıldığında biliyosunuz ki ruhsat sahibiyle alıcı adının aynı olması lazım

cgnozdmr
30-05-2014, 11:23
Maalesef gümrük memurlarından bir cacık olmaz... Hepsi gümrükte alacağı avantanın, takacağı malın, insanlara nasıl ters giderim düşüncesinde aciz kişilikler. Altı üstü bir imza atıyor, ama havaları göreceksiniz sanki dünyayı kurtarıyor pezevnk bir havalar bi havalar...

aynen kardesım sankı mılyon dolarlık ıhaleye ımza atıyor atarken bı dusunmeler bı bakmalar falan hayret bısey :D

Sh4rk
30-05-2014, 11:37
300 usd kargom ptt den teslim alirken 3 lira gumrugu var demisti memur :D 3 lira icin bozuk yoktu 100 lira vermistim :D

clioGT
05-06-2014, 10:35
ebayden aldığım bir paketle ilgili önce ebayden mesaj geldi, ardından i parcelden mail geldi:

As of January 28th, 2010 Turkish customs have made an exemption to allow residents to import online shopping shipments 5 times per year. In order to control this requirement we are required to submit your ID number to customs at the time of clearance. iParcel policy is to obtain that information prior to export to allow us to clear your parcel quickly upon arrival in Turkey. No additional fees are assessed with fulfilling this requirement and it is used for customs clearance purposes only, please click to enter your information.

Please be advised your shipment will not be able to export from the US until we have received the information and may be returned as undeliverable to the internet retailer if not received within 15 days of this email. If you have any questions please contact trackmyparcel@i-parcel.com

Thanks,
i-Parcel Export Team

Mutu
05-06-2014, 10:42
vay arkadaş. Alın size nasıl kontrol edecek diyordunuz. :D
TC nonuzu istiyor adamlar. :D

gurcell
05-06-2014, 10:44
Birisinin Anayasa mahkemesine dava açması lazım artık bu konuda.

clioGT
05-06-2014, 10:45
ama benim kafama şu takıldı:

firmadan firmaya mı değişiyor acaba? son ayda herhalde 15 paket filan geldi, sıkıntısız, bir tek bu istedi böyle bir bilgi benden.

bir de 2010 diyor, karar 2010 mu yoksa yanlış mı yazmışlar?

Sh4rk
05-06-2014, 10:49
Gecen hafta ptt gittim kargomu aldim orda oturduk cay muhabbet bu konuyu sordum ayni kisiye defalarca gelirse isin ticareti oldugu icin gumruk vs skintilari yasama problem olabilirmis sonucta hepimiz az cok aklimizdan gectigi sey limitin dolduysa arkadasina yolla kargonu :)

G60
05-06-2014, 10:50
Çok önceden alınan karar uygulanmıyordu sadece. Artık uygulanıyor.
Son iki senedir değişik isimlerle yollatıyorum paketlerimi. Artık tüm aile ferdleri geçti 5'i. :D
Bu hafta gelen paketimde karar uygulandı. 10 liralık zıkkıma 2.10 lira vergi ödedim.

Yeni uygulamada vergi hesaplanmış paket üstüne çıktısı yapıştırılmış şekilde geliyor. Ödemeyi PTT personeline yapıyorsunuz.

clioGT
05-06-2014, 10:51
ebaye de düştü:

Hello goktu,
According to the customs laws of Turkey, your TC Kimlik Numarası (Turkish Republic Identification Card Number) is required for final customs clearance and delivery of your order.

You'll receive an email from i-Parcel requesting your TC Kimlik Numarası. A sample message is below. Please review the message from i-Parcel and follow the instructions within, so that your item can be delivered to you.

In accordance with the Global Shipping Program Buyer Terms and Conditions earlier approved by you, i-Parcel is an authorized service provider appointed by Pitney Bowes to collect and process the personal data required for delivery and customs clearance of goods into Turkey. The information that you provide to i-Parcel will be subject to i-Parcel privacy policy, found here: https://www.i-parcel.com/en/company-privacy-policy/.

Please note: Failure to provide this information will result in your order being delayed by Turkish customs.

Thank you for your attention to this matter and thanks for shopping on eBay.

Thanks,

eBay

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

gurcell
05-06-2014, 10:51
ama benim kafama şu takıldı:

firmadan firmaya mı değişiyor acaba? son ayda herhalde 15 paket filan geldi, sıkıntısız, bir tek bu istedi böyle bir bilgi benden.

bir de 2010 diyor, karar 2010 mu yoksa yanlış mı yazmışlar?

Demek ki büyük firmalar ile çalışmayacağız..

Sh4rk
05-06-2014, 10:57
Usa 'dan aldigim her urune i parcel ' den mail geldi Tc numarasi icin ilk once uyari msj geliyor iste yukarda yazan mail size bir mail yollayacagiz i parcel tc numarasi icin diyor sonra i parcel tekrar mail gelerek kutucuklara numarani yaziyorsun ornegin bu bilgi maili geldi hala tc no girecegim mail gelmedi , uzak dogu gibi ulkelerden alisveris yaptiginizda tc no girme bu tarz mailler ile ugrasmaya gerek yok bu benim gorusum sadece usa icin

clioGT
05-06-2014, 10:57
bana tc li mail geldi vallahi:)

girdim yolladım da

Sh4rk
05-06-2014, 11:01
Bir se soyle bir durum var tc li mail gelene kadar kargonda hareket sifir :)
Saticidan kargo teslim alindi
Kargo operasyona sevk edildi
Kargo depoya teslim edildi
I parcel den mail gelir size mail yolluyacagiz tc no girin diye
Mail beklenir :) hareket yok
Tc no girersin
2-3 gub icinde sende :)

clioGT
05-06-2014, 11:04
Bir se soyle bir durum var tc li mail gelene kadar kargonda hareket sifir :)
Saticidan kargo teslim alindi
Kargo operasyona sevk edildi
Kargo depoya teslim edildi
I parcel den mail gelir size mail yolluyacagiz tc no girin diye
Mail beklenir :) hareket yok
Tc no girersin
2-3 gub icinde sende :)

benim ürün

Arrived at US shipping Center
Jun-04-14, 14:46 PM, Hebron, KY 41048

bu durumdayken geldi mail, orda uyanmışlar herhalde:D

Sh4rk
05-06-2014, 11:10
Sabir isi acele etmeden bir sekilde geliyor :) arada uyanik saticilara denk gelsekte :)

G_TT_I
05-06-2014, 12:04
Tc numaram yoktu 5. De olmadı 14ünde verilen malı 3'ünde teslim aldım kapıda 50TL ateşledim, poşetin üzerine yazmışlar.

Peki kapıda ödemede maximum çıkarabilecekleri vergi rakamı nedir, en önemlisi bu.

hakan876
05-06-2014, 12:09
Import charges (estimated) XX$

ödeme yaparken bu ibare olan satıcılara zaten direk gümrük vergisini ödüyosun paypaldan ödeme yaparken evine kadar geliyo kargo.

clioGT
05-06-2014, 12:09
olay şu ki,
210 dolar ibareli malı gelip kapıma kadar teslim ettiler ek ücret almadan pttden demin:)

Sh4rk
05-06-2014, 12:15
kargoyu aldıgımızda kı heycan en onemlısı :D

VWci
05-06-2014, 19:42
Ben de bugun USPS gosterip DHL ile gonderen saticinin yaptigi isi temizlemek ile ugrastim... Bakalim ne fatura cikaracaklar....

Hakan_Si
06-06-2014, 21:08
DHL ile bazı firmalar estimated tax şeklinde gümrük vergisini peşin tahsil ediyorlar. USPS ve DHL ile olan kargolarda genellikle gümrükleme işlemine tabi tutuyorlar. Uzak Doğu'dan gelen ürünlerde China Post veya Hongkong Post ile kargolanırsa sorun olmuyor,tecrübeyle sabittir. :D

melihyilmaz
06-06-2014, 21:40
Butun kargolarima 2.60 vergi yaziyor lar iclerindekini anlamadiklari icin. Guncel bilinir bi malzeme olsa kitliyecekler yeminle.

pcvirus
06-06-2014, 23:51
bende far takımı aldım amerikadan fedex ile
çok hızlı geldi
ama satıcı salak herif 90 dolarlık ürünü 39 dolar diye yaz
10 gün tr de boş yere zaman kaybı yaşadım
ödeme belgesini gönderdim
extra hiç bir ücret ödemedim
bence özel taşıma firmalarını seçmeyin
hem gümrükte çok dikkat çekiyor
standart uluslar arası kargo ile
çok daha rahat alışveriş yapılıyor