PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen cık cık cık cık sesi.... (videolu)

Yiğit G.
31-05-2014, 12:12
Tam cık cık değil tak takla cık cık arası birşey.Ama vuruntu falan değil..Bundan 10 gün önce motor temizliği yaptım.Yıkadım temizledim vs... o zamanlara denk geldi başlangıcı onunla bir alakası varmıdır bilemem.Kayış olabilir diye düşündüm.Hani temizleyici madde kayışamı geldi diye... Ama ses sanki manifoldun ordan geliyor gibi ??? Sonra arkadaşım duyunca aynı ses bende de vardı katalitik kaynaklı çıktı dedi... Bilemedim sizce ne olabilir bu ses ?

araç c4 1.6 dizel
iOo0Z-iBj9A

Fatih
31-05-2014, 12:45
İlk aklıma gelen V kayışı.

B.Koçer
31-05-2014, 13:11
O en son elle gösterdiğin yere sogukken elinle bastır bakalım abi ses kesilcek mi .

Vidalar falan gevsegınce o metal koruma aynı sekılde ses yapıyor

Hatta en temizi onu sök öyle dene :)

R.I.P
31-05-2014, 13:30
benzer bir durumu bende yaşamıştım. motor temizleyici ile temizlik yaptıktan sonra böyle bir ses başlamıştı. şarj dinamo kasnağının rulmanları dağılmıştı.

Gokmen Erbas
31-05-2014, 14:19
iticiler ve siboplar olabilir. yağı kontol edin. azalmışsa ekleyin.

Yiğit G.
31-05-2014, 16:30
yağım falan normal. İticiler siboplardan falan oldugunu sanmam öyle olsa motorun kendi sesi ile eş zamanlı gelir ses.Bunda dikkat ederseniz motorun sesi ile eşzamanları gelmiyor.

Faruk_Vtec
01-06-2014, 10:21
aracınız kaç bın km'de? kapalı bı yerdeyken yada bu şekılde kaput açıkken rahatsız edıcı bı mazot kokusu gelıo mu..

Chn53
01-06-2014, 10:24
V kayisi islanmis olsa 1-2 gune gecerdi cik cik sesi v kayışı oldugunu sanmiyorum

emp:)
01-06-2014, 10:26
Citroen amblemi olan kapağı söküp baktınız mı? Enjektör pullarından kaçırıyormuş gibi ses geliyor.

commando06
01-06-2014, 10:47
benzer bir durumu bende yaşamıştım. motor temizleyici ile temizlik yaptıktan sonra böyle bir ses başlamıştı. şarj dinamo kasnağının rulmanları dağılmıştı.

katılıyorum bu ses dagılmıs rulman sesı

Burak K.
01-06-2014, 11:31
Tekleme,kesme vs yapiyor mu araba?

Yiğit G.
01-06-2014, 23:08
aracınız kaç bın km'de? kapalı bı yerdeyken yada bu şekılde kaput açıkken rahatsız edıcı bı mazot kokusu gelıo mu..

88 binde , dikkat etmedim hiç inan kokuya

Citroen amblemi olan kapağı söküp baktınız mı? Enjektör pullarından kaçırıyormuş gibi ses geliyor.

yok valla açmadım.Ama kaçak olsa arabanın gidişinden anlaşılmazmı ?

Tekleme,kesme vs yapiyor mu araba?

hayır gidişinde duruşunda hiçbir sorun yok

katılıyorum bu ses dagılmıs rulman sesı

temizlik yapmak nasıl rudman dagıtabiliyor ? Bunuda o gün çektim bu şekilde temizledim

http://i.hizliresim.com/ZNzBMk.jpg

Faruk_Vtec
01-06-2014, 23:49
yarın motor kaputunu açıp koku var mı yk mu bı gozlemleyın..

aynı ses bende vardı ve yanmış mazot kokusu kurum kokusu gelıodu servıste sesın gıderılmesını ıstedım, usta motoru açıp dınledı ve enjektör kaçırdığını tespıt ettı..

ust tarafı komple sokup enjektörlere ulaştık 1 tanesı barız bellı kaçırmış dışarı doğru kurum oluşmuş zatn, eğer fark etmeyip değıştırmeseydık zaman geçtıkce enjektör kaynayacak çıkarmaya çalışırken kırılıp motor ıçınde kalcaktı ve komple motoru sokmemız gerekecektı..

bence zaman kaybetmeden bıran once yaptırın, bızım araçlar 8v olduğu ıçın emme vb ıvır zıvır ust taraf hep sokuldu 16v olanlar daha kolaymış ustten 4-5 vıda ıle ulaşılabılınıomuş, benım ışçılık yarım gun surmuştu 220 lıra vermıştım enjektör pulu değışımıne..

bektas_talay
02-06-2014, 00:26
enjektör de olabilir kayışta değişik bi ses , gaza basın devirle çoğalıyomu bakın kayışa su püskürtün bakın ses gidecekmi deneyerek bulabilirsiniz ancak

Yiğit G.
02-06-2014, 11:17
yarın motor kaputunu açıp koku var mı yk mu bı gozlemleyın..

aynı ses bende vardı ve yanmış mazot kokusu kurum kokusu gelıodu servıste sesın gıderılmesını ıstedım, usta motoru açıp dınledı ve enjektör kaçırdığını tespıt ettı..

ust tarafı komple sokup enjektörlere ulaştık 1 tanesı barız bellı kaçırmış dışarı doğru kurum oluşmuş zatn, eğer fark etmeyip değıştırmeseydık zaman geçtıkce enjektör kaynayacak çıkarmaya çalışırken kırılıp motor ıçınde kalcaktı ve komple motoru sokmemız gerekecektı..

bence zaman kaybetmeden bıran once yaptırın, bızım araçlar 8v olduğu ıçın emme vb ıvır zıvır ust taraf hep sokuldu 16v olanlar daha kolaymış ustten 4-5 vıda ıle ulaşılabılınıomuş, benım ışçılık yarım gun surmuştu 220 lıra vermıştım enjektör pulu değışımıne..

bakarım bugun , ya zaten servise gidicem 1-2 güne maaşımın yatmasını bekliyorum :D Tek korkum 1-2 gün daha kullanıcam aracı acaba tehlikeli olabilir mi kullanmam onu bilmek istedim burada.Çarşamba veya perşembe gideirm büyük ihtimalle servise

eanday
02-06-2014, 12:06
Kesin olmamakla beraber tahminim enjektör pulundan yapıyor çünkü aynı ses bendede var önümüzdeki ay yaptırcam kısmetse

serdar_yuksel06
02-06-2014, 12:35
aynı ses bügün bendede geldi :( 2 dk bekledim heraket ettim sonra ses geri gitti triger v kayışo filan 25 bin km önce değişti :S bi sıkıntı çıkarmaz inşallah.

Yiğit G.
02-06-2014, 13:28
Kesin olmamakla beraber tahminim enjektör pulundan yapıyor çünkü aynı ses bendede var önümüzdeki ay yaptırcam kısmetse

nereye götürüyorsun servis olarak ?

eanday
02-06-2014, 15:19
Anadolu yakası Kartalda ŞB Otomotiv özel citroen servisi

FK.Sub
02-06-2014, 16:03
ses enjektör oringlerinden kaçırma sesi gibi geldi bana.İlk mazot kokusuyla başlıyor sonra bu sesle artıyor kaçak sizde mazot kokusu mevcut mu ?

02-06-2014, 17:00
Enjektörlerin üstündeki kapağı çıkarın görürsünüz zaten, kaçak varsa iz yapmıştır etrafına. Çekişte aşırı bir fark olmuyor hissedilemeyebilir. Avcılar-Beylikdüzü civarında oturuyorsanız servis önerebilirim. Fk.Sub un dediği gibi mazot kokusuda oluyor.

Yiğit G.
04-06-2014, 23:40
Arkadaşlar üst kapagı cıkardım kameraya çektim.Enjektorlerden birinin dibi yaglı gibi idi.. Bu kaçak mı oluyor şimdi ? Videoda görebilirsiniz.

O3OSm-J0eRQ

tuzemen
04-06-2014, 23:52
diğer enjektöre göre kaçırdığı aşikar.

FK.Sub
05-06-2014, 00:29
evet kaçak var oring'lerinden kaçırıyor enjektörünüz yaptırmışken hepsini değiştirin komple yenilenmiş olsun.

FaBeRgE
05-06-2014, 00:39
enjektörden geliyor büyük ihtimal, bu ses ilerde pat pata dönüşecek ve beyaz duman atacak :)

aynısı benim başıma geldi, o zaman enjektörün tanesi 800tl idi :)

Enjektörler sökülecek, ultrasonik makine ile temizlettirin, oringlerini ve adı aklıma gelmeyen sal mıdır sel midir nedir, onları değiştirin.

Tertemiz binin, bu işlemlerden sonra yakıtınız çok az da olsa artar ama sonradan güzel bir ekonomi yakalarsınız.

Sadık Özyer
05-06-2014, 00:52
Buna benzer bir ses bendede geliyordu yerinden oynamış enjektör demişlerdi içeri egzoz dumanı geliyordu . sıktılar geçti.

Yiğit G.
06-06-2014, 19:12
sorun çözüldü arkadaşlar... Enjektorlerin somunları var hemen yanlarında onları sıktı ses falan kalmadı :D

tuzemen
06-06-2014, 21:06
geçmiş olsun o zaman iyi masrafsız kurtulmuşsunuz :D

08-06-2014, 10:58
Bu ilk belirtisiydi bir süre sonra tekrar edecek durum o zaman origlerin değişmesi gerek:)

Yiğit G.
09-06-2014, 20:53
Bu ilk belirtisiydi bir süre sonra tekrar edecek durum o zaman origlerin değişmesi gerek:)

evet söyledi harun usta.. Bende bekleyelim dedim eğer yakın zamanda tekrar ses yaparsa değiştiririz.. Eğer öyle 1-2 sene falan sürerse ses yapması sorun değil tekrar sıkarım ben :D

Yiğit G.
09-06-2014, 20:55
geçmiş olsun o zaman iyi masrafsız kurtulmuşsunuz :D

tabi tabi... gitmişken yağ değişimi hava filt. polen fit. yağ filtr. rot başları , rot balans , jant düzeltme 500-600 gitti :D Trigerin de zamanı gelmiş.. ses yapıyor artık onuda önümüzdeki aya değiştirticem..

eanday
19-06-2014, 15:29
Bilgi vermek amaçlı konuyu buldum yazayım dedim.

Benimde aynı ses vardı ve gün geçtikce artmaya başlamıştı. Enjektör pulu değişti ve enjektör temizliği yapıldı sonuç arabaya yazılım yapılmış gibi oldu diyebilirim. Ben bukadar çekişten düşmüş halde kullandığımı farketmemiştim şimdi 4. vitesle çıktığım yolda 5le rahat cıkıyorum.

Bence sizde biran önce yaptırın zaman geçtikçe başınıza iş açma ihitmali yükselir.

Edit: konuyu okumamışım sorun çözülmüş :)