PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AŞiri tİtreme

efesbright
02-06-2014, 09:23
arkadaslar merhaba,

1.4 dizel 207 sahibiyim 2008 model.
Aracta son 2 aydir asiri sekilde titreme mevcuttu. Baski balata dediler yaptirdim. Duzelmedi.
sanziman kulagi degistim duzelmedi smdi yine kirilmis sanziman kulagi tabi ama onun titreme yapicagini sarsinti yapar diye biliyorum.

Benim sorunum ozellikle yokus yukari kalkislarda arac bildiginiz titremekten olecek gibi.
yokus yukari cok dik yokussa eger eskiden hizlanirdi smdi malesef asiri ses ve titreme oluyor hizlanmiyor.
malesef performans kaybida mevcut.

Titreme normal suruste dusuk devirdede gaza basinca oluyor.

bu problemin sebebi ne olabilir arkadaslar o kadar para harcadim yalandan hic bir yararini goremedim.

turbo olabilirmi?
motor kulagi saglam diyorlar gozle goruldugu kadariyla
kirik sanziman kulagi sebep olsa cekisi dusurmeye sebep olmaz diye biliyorum?

basina gelen varmi boyle birsey yada fikri olan? Baski balata degiseli 300km oldu daha.

yada yetkili serviste kesfedebilirlermi problemi
arac 180 binde.

Yardimci olacak arkadaslar cok buyuk duaciyim :)

nemo34
02-06-2014, 09:50
Akslari kontrol ettirdiniz mi ?

efesbright
02-06-2014, 09:53
hayır ettirmedim çünkü hiç aklıma geldi. AKS bu aşırı çekişte titremeye neden olurmu ?

benim bildiğim aks belirli hızlarda titreme yapar.

bendeki çekişte yokuşta aşırı titreme yapıyor. normal düz yolda 40-50-100km hızda gitsemde sessiz sakin temiz bir şekilde gidiyor.

efesbright
02-06-2014, 11:21
şimdi bi forumda aynı sorunu yaşamış bi arkadaş gördüm. sağ üst motor kulağının aşırı sıkılmasından dolayı motor sarsıntıyı arabaya yayıyormuş .

aynı benim şikayetime benziyo çünkü benim aracımda titrediği zaman arka bagaj camına kadar titriyor. yani araç komple bütünden titriyor. acaba diyorum usta triger değiştiği sırada o motor kulağını fazlamı sıktı. çünkü trigerden sonra bu titreşim çok arttı. olabilir mi sizce?

FK.Sub
02-06-2014, 15:58
rolantide titreşim mevcut mu acaba ? yoksa sadece aracı kaldırırken,düşük devirde giderken mi oluyor titreşim ?

efesbright
02-06-2014, 17:05
rölantide 4. ve 5. vitesde hiç birşey yok. düz giderken birşey yok.

sadece yokuş yukarı kalkışlarda ve yokuş yıkarı giderken çok titriyor. devir düşükken vites değiştirmede aynı şekilde

emp:)
02-06-2014, 17:08
Akslarını kontrol ettirirsen iyi olur, yokuş yukarı aks titremesi fazlası ile hissedilir. Aracındaki sıkıntılarda bunu gösteriyor gibi..

weST.27
02-06-2014, 19:19
gaza yüklenince mi olyr titreme ? özellikle 2. ve 4. viteslerde başlıyorsa gaz anında akslardandır fakat boşta giderken olmuyorsa aks değildir sanırım.

efesbright
03-06-2014, 08:15
arkadaşlar yokuş yukarı kalkışta aşırı titreme mevcut özellikle 1. ve 2. viteste yokuş yukarı zorlandığı zaman sadece titreme oluyor. onun haricinde boşta giderken normal seyir halinde hiç bir problem yok.

örnek vermek gerekirse;

ışıklarda durduk dik bi yokuş. kalkışta düze çıkana kadar aşırı titreme oluyor. düze çıkınca hiç birşey yok

diğer örnek. önceki gün dağ gibi bi yere çıktık sarıyerden zekeriyaköy'e giden yol bildiğiniz 10dk boyunca dağ çıkıyosunuz. çıkana kadar araç aşırı titredi devir alçak yüksek farketmiyor. aracın kasıldığı zaman zorlandığı zaman bu titreme olluyor. düz yolda veya boşta hiç bir problem yok

efesbright
05-06-2014, 10:42
arkadaşlar dün işinin ehli bir ustaya aracı gösterdim,

araca biner binmez aşırı bir vibrasyon var senin aracında dedi.

çok dik bi yokusa sürdüm aracı orda kalkış yaptım ve 2. vitesde devam ettim o aşırı titremeyi gösterdim.

motor kulaklarında sıkıntı var aşırı şekilde hemde ya kırılmış yada birşey olmuş dedi.

indik araçtan baktı motora aşırı derecede sallanıyor motor. fan motoruna değiriyor.

bütün motor kulaklarını değiştirme kararı aldık. sizleride bilgilendirmek istedim.

Hondafatih
05-06-2014, 10:51
sonucuda yazarsan böyle bir şey yaşayanlara örnek teşkil edicektir.

Bilgilendirme için teşekkürler.

efesbright
09-06-2014, 08:09
şanzıman kulağı değiştikten sonra problem düzeldi. orjinali 80tl olan bu parça aracın parçalanmasına sebep oluyor neredeyse. sizdede titreme veya vibrasyon var ise bu şanzıman kulağına baktırın derim. 2 vidalik işi var. aracı lifte kaldırıp siz bile söküp takabilirsiniz.