PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tiguan start/stop sorunsalı

ahmetgurlek
03-06-2014, 08:27
2012 model 1.4 tsi bluemotion tiguan aracımız var, white night paket. araçta start/stop donanımı olmasına rağmen, tüm şartlar yerine geldiğinde dahi devreye girmiyor. hafta sonu doğuş çankaya ya gittim, araç bilgisayarda hata vermiyor. serviste 2-3 gün kalması lazım, incelememiz gerekiyor dediler. randevu verin dedim taaa 3 hafta sonrasına veriyorlar. benzer bir sorun yaşayan oldu mu daha önce? neden kaynaklanıyor olabilir?

B.Koçer
03-06-2014, 08:31
akü saglammı

MeRtCaN
03-06-2014, 08:36
emniıyet kemerı kullanıyormusunuz ?

veya emnıyet kemer ıkazını vagcom dan kapattınızmı ?

ahmetgurlek
03-06-2014, 08:38
akü sağlam araç henüz 4700 km de 2012 aralık çıkışlı. emniyet kemeri takılı, yağ sıcaklığı olması gereken seviyede, klima kapalı, devre dışı bırakma tuşu kapalı, tüm şartlar yerine geliyor ama devreye girmiyor. doğuştakiler de denedi onlar da anlam veremedi..

golgeoyunu03
03-06-2014, 08:40
peki aracı p ye aldığınızda duruyor mu? yani motoru kapatıyor mu ?
yol bilgisayarında a isareti çıkıp üstünde tek taraflı çarpı gibi işaret çıkıyor mu? yoksa a işareti hiç çıkmıyor mu?

B.Koçer
03-06-2014, 08:41
2 senelik akü bi ölçtürün ummadık anda sorun cıkartabiliyor :)

ahmetgurlek
03-06-2014, 08:44
araç düz vites. boştayken ekranda a işareti ve çarpı çıkıyor ama start/stop devreye girmiyor. aküyü kontrol ettireyim ama zannetmiyorum 1.5 senelik araçta akü kolay kolay bitmez ama fabrikasyon bir sıkıntı varsa o başka tabi...

B.Koçer
03-06-2014, 08:52
araç düz vites. boştayken ekranda a işareti ve çarpı çıkıyor ama start/stop devreye girmiyor. aküyü kontrol ettireyim ama zannetmiyorum 1.5 senelik araçta akü kolay kolay bitmez ama fabrikasyon bir sıkıntı varsa o başka tabi...

Araç 2012 aracın tr ye gelisi en iyi 2011 sonu :)

akü oldumu sana 3 sene hadi söküyorlar aküyü şokluyorlar vs desen 2 senelik akü

start stop hiç kullanmadım elim hep kapatma dugmesıne gıdıyordu

hala benımseyemedım su sıstemı :D

ahmetgurlek
03-06-2014, 08:58
Araç 2012 aracın tr ye gelisi en iyi 2011 sonu :)

akü oldumu sana 3 sene hadi söküyorlar aküyü şokluyorlar vs desen 2 senelik akü

start stop hiç kullanmadım elim hep kapatma dugmesıne gıdıyordu

hala benımseyemedım su sıstemı :D

ben de kullanacağımdan değil de çalışsın abicim niye çalışmıyor yani. kullanıp kullanmamak bana kalmış :D:D:D:D

Berkan
03-06-2014, 08:58

akü böyle bişey yapıyorsa olabilir,2senede bitmiyor tabi ama burda mevzu bitmeye yaklasması.

banada olmuştu aküyle alakalı herşey normal calısmasına ragmen marsa bi bastım direksiyonda kimsecikler yok dönmüyor :D elektronik destekli oldugndan akü yetemedigi için .yine Mertcan demişti bunuda :D (2009 model i30umun 2012 de)

ahmetgurlek
03-06-2014, 09:10
görünüşe göre ilk hedefimiz akü o zaman. bugün kontrol ettirmeye çalışıcam..

M U R A T
03-06-2014, 09:50
akü nün bitmesine gerek yok seviye düşüksede start&stop dever dışı kalıyor uzun süre kullanıp dene tiguanda akü seviyesi görünüyor mu bilmiyorum varsa ordanda görebilirsin

gurcell
03-06-2014, 10:12
Mutlaka bir hata vardır, vagcomdan log almak lazım.

ghibli06
03-06-2014, 10:15
arabada tek akü mü var çift mi? genelde start-stop lu araçlarda çift akü kullanılıyor, aküden ya da şarj dinamosundan olduğu kanaatindeyim ben de...

RCkid
03-06-2014, 10:27
Araba yeni akude problem yoktur demeyin, benim subaru xvde de once stopda kaldigi sure kisaldi daha sonra hic girmez oldu. Bir gun sabah marsa bastim tik yok, akude fabrikasyon problem varmis. 8000kmdeydi araba

Ufuk
03-06-2014, 10:31
akülerde hatalı üretim çok oluyor. Arkadaşımın daha 1 senesi dolmamış,sıfır a6'da sabah soğunda marş basamadığımızı biliyorum. özellikle follow me home gibi zımbırtılar akü ömrünü götürüyor.

dqn
03-06-2014, 10:33
Benim passatımda klima 1.veya2. seviyedeyken bile yeri geliyor çalışıyor start-stop.Tabi birde şöyle bir şey var tüm kış neredeyse hiç devreye girmedi.Hep kısa mesafe ve dengesiz kullandığımdan...

golgeoyunu03
03-06-2014, 12:10

düz viteste n ye alınırsa start stop çalışmıyor diye biliyorum? viteste ve debriyajda olması lazımdı galiba, tam emin değilim

MeRtCaN
03-06-2014, 12:51
benım basıma golf bluemotıon da denk geldı

aracın emnıyet kemer ıkazlarını kapatıgımız ıcın vagcom dan start stop devre dısı kaldı
bu yuzden sordum

basıt bır sorun olabılır

M U R A T
03-06-2014, 13:38
benım basıma golf bluemotıon da denk geldı

aracın emnıyet kemer ıkazlarını kapatıgımız ıcın vagcom dan start stop devre dısı kaldı
bu yuzden sordum

basıt bır sorun olabılır

aynen start&stop un devrede olması için bazı şartları var emniyet kemeri takılı olacak motor ısısı düşük olmayacak akü seviyesi düşük olmayacak klima tam kapasitede çalışmayacak bu şartlardan biri olmazsa devreye girmiyor

ahmetgurlek
03-06-2014, 15:51
aynen start&stop un devrede olması için bazı şartları var emniyet kemeri takılı olacak motor ısısı düşük olmayacak akü seviyesi düşük olmayacak klima tam kapasitede çalışmayacak bu şartlardan biri olmazsa devreye girmiyor

valla şartlarda sıkıntı yok, çünkü doğuştakiler de denedi onlar da tüm şartların yerine gelmesine rağmen devreye girmediğini teyit ettiler. geriye en mantıklı akü kalıyor. eğer aküyse sıkıntı yok, değiştiririz düzelir...

M U R A T
03-06-2014, 16:14
tüm şartlar yerine geldiyse akü de sorun yok demektir çünkü akü seviyesi yeterli değilse devreye girmiyor benim arabamda sürekli yatıyor akü seviyesini görebiliyorum ekranda dolana kadar aktif olmuyor

B.Koçer
05-06-2014, 09:46
Sonuca ulastınız mı acaba ?

by_speedvw
05-06-2014, 19:22
valla şartlarda sıkıntı yok, çünkü doğuştakiler de denedi onlar da tüm şartların yerine gelmesine rağmen devreye girmediğini teyit ettiler. geriye en mantıklı akü kalıyor. eğer aküyse sıkıntı yok, değiştiririz düzelir...

start stop un aküsü farklıdır yanlız AGM akü olarak geçer gayet uzun ömürlüdürler fiyatlarıda 500 tl civarı olması lazım sıkıntınızı inş. çözerler

ahmetgurlek
06-06-2014, 07:51
henüz kontrole gidemedim yarın gidicem inşallah...

ahmetgurlek
09-06-2014, 08:04
arkadaşlar alakasını esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

cumartesi doğuş a gittim ve hiç bir şey söylemeden akü ölçümü istedim, akü zayıf çıktı. sonra doğuş da problemin akü den olabileceğini kabul etti. aracı bıraktım, 24 saat şarj edilecek. kaçak göçek varsa akü garantiden değiştirilecek ve umuyorum ki problemimiz çözülecek.

bir kez daha gördük ki servislerde bulamadığımız sorunları bu forumda bulabiliyoruz. tekrar teşekkürler...