PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 320d 184hp İntercooler Seçimi ??

AlpEren
05-06-2014, 11:50
Merhaba arkadaşlar 320d 184 lük yazılımlı aracıma büyük intercooler almayı düşünüyorum forge un direk uyumlu olanı var ancak 3.750 lira fiyatı pek makul gelmedi bana.

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim ayrıca turbo lag olayı korkutuyor beni büyüklüğü çok önemli.. Forumda da araştırdım 320d ye intercooler upgrade i yapan göremediğimden dolayı yeni konu açma gereği duydum ..

Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim..

35AR5226
05-06-2014, 11:54
320 d yi tam bilmiyorum ama genelde almanlar intercoolerlarını büyük tutuyo sizin sıkıntınız duman atmasımı ? bence turbo yapılmalı önce

AlpEren
05-06-2014, 12:04
320 d yi tam bilmiyorum ama genelde almanlar intercoolerlarını büyük tutuyo sizin sıkıntınız duman atmasımı ? bence turbo yapılmalı önce

Duman downpipe ile alakalı .. İntercooler aracın şişmemesi için biraz daha büyütmek gerekiyor. Güç bir yana aracın sağlığı için yapılması gerek

35AR5226
05-06-2014, 12:16
anlıyorum methanol kit te düşünün araç sağlığı için cok önemli

AlpEren
05-06-2014, 12:31

Benzinli araç için ilaç tabi methanol ancak dizelde hiç duymadım kullanan varsa bildiğiniz paylaşırsanız ve memnunlarsa bende düşünürüm mutlaka :)

Sert@ç
05-06-2014, 12:31
AlpEren bmwnin e9x n47 performans kitinde 330/335d intercooleri cikiyor
Eger bulursan ondan takmak mantikli bulamazsan ayni boyutta custom

Dizele methanol ?

35AR5226
05-06-2014, 12:32
dizel için de ilaç methanol kullanan sitede cok var bende takıcam cok yakında

AlpEren
05-06-2014, 12:35
AlpEren bmwnin e9x n47 performans kitinde 330/335d intercooleri cikiyor
Eger bulursan ondan takmak mantikli bulamazsan ayni boyutta custom

Dizele methanol ?

Kanka şunu buldum ne dersin kafam karıştı valla :D

Universal Turbo Intercooler BMW Diesel Upgrade 330D S | eBay (http://www.ebay.com/itm/UNIVERSAL-TURBO-INTERCOOLER-BMW-DIESEL-UPGRADE-330D-S-/181348475589?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a393622c5)

Sert@ç
05-06-2014, 12:41
dizel için de ilaç methanol kullanan sitede cok var bende takıcam cok yakında
Dizelde methanol neyi ilac ?
Guc vermeside imkansiz sadace egt duser
Element uydurmayin

Kanka şunu buldum ne dersin kafam karıştı valla :D

Universal Turbo Intercooler BMW Diesel Upgrade 330D S | eBay (http://www.ebay.com/itm/UNIVERSAL-TURBO-INTERCOOLER-BMW-DIESEL-UPGRADE-330D-S-/181348475589?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a393622c5)

Ebay mali intecoolerdan hayir beklememek lazim
Bi ara Recepte vardi markasini unuttum o direk bolt on ama biraz yuklu motorlar icin

AlpEren
05-06-2014, 12:44
Element uydurmayin

Bi ara Recepte vardi markasini unuttum o direk bolt on ama biraz yuklu motorlar icin

Kanka kullanıcı yorumları çok iyi en çok satanı buymus ebayde .. Forge varda 3.750 çok diyorlar :( Dizelin ilacı nos :D

35AR5226
05-06-2014, 12:47
Element uydurmayin

element uydurmak derken. biraz araştırın dyno verilerine bakın güc veriyomu vermiyomu motora ne kadar yararı var anlarsınız cok kesin konuşuyosunuz

Sert@ç
05-06-2014, 13:00
element uydurmak derken. biraz araştırın dyno verilerine bakın güc veriyomu vermiyomu motora ne kadar yararı var anlarsınız cok kesin konuşuyosunuz

Element derken 2.29 dk
GORA doğada bulunan 4 element - YouTube (http://youtu.be/zk6AHRCF0UU)

Varsa dyno verisi paylasin gorelim :)

35AR5226
05-06-2014, 13:02
ben sizin kadar fazla bilgiye sahip değilim siz baya bilgilisiniz belli kolay gelsin

35AR5226
05-06-2014, 13:23
https://www.youtube.com/watch?v=1Dc3IZuIoZA
video açıklamasına bakın birde isterseniz araç sahibine ulaşın...

Sert@ç
05-06-2014, 13:31
https://www.youtube.com/watch?v=1Dc3IZuIoZA
video açıklamasına bakın birde isterseniz araç sahibine ulaşın...

O kadar yuklu araba bile 6 hp anca vermis sen 1.5 dci motora takip 1-2 hp almak icin mi meth takcaksin ?

AlpEren
05-06-2014, 13:34
Videodaki dyno evlere şenlik , pervane beni soğutmaz rüzgarı nasıl yapıyor acaba :D Bu arada dyno oyunlarına kanmamak lazım kalibrasyon ayarıyla kullanıcıyı kandırmak çok mümkün. Adamın almıştır parasını bağlamıştır methanolu bak hızlandın diye yollamışta olabilir..

35AR5226
05-06-2014, 13:51
ben yaptığımda dyno verisini paylaşırım konu açığa kavuşur da alaycı tavrınız hiçte hoş değil keyifli forumlar size

35AR5226
05-06-2014, 13:52
O kadar yuklu araba bile 6 hp anca vermis sen 1.5 dci motora takip 1-2 hp almak icin mi meth takcaksin ?

benim aracın ne kadar yüklü olduğunu nerden biliyosun ?

AlpEren
05-06-2014, 15:02

Konu aracın yükü değil. Konu methanolün dizelde çok verimli olmadığı benzinliye nazaran. 2.000 lira verip 1hp alacagına büyük turbo tak daha büyük güçler al. Methanol dediğin sistem ucuz birşey değil hata kabul edecek birşey değil. Arabanı yakarsın yanlış bir durumda..

utkunoa
05-06-2014, 15:14
konu sapmasın, AlpEren 335d intercoolerı bak sen :)

AlpEren
05-06-2014, 15:22
konu sapmasın, AlpEren 335d intercoolerı bak sen :)

Eyvallah kanka büyük ihtimal oyle olacak zaten :D

35AR5226
05-06-2014, 15:23
350 tl methanol kit herkesin kendi tercihi tabiki inşallah istediğiniz güce ve verime ulaşırsınız kolay gelsin

otto985
05-06-2014, 15:24
Alperen kanka 335d nin cooler ına bi bak ;)

AlpEren
05-06-2014, 15:39
350 tl methanol kit herkesin kendi tercihi tabiki inşallah istediğiniz güce ve verime ulaşırsınız kolay gelsin
Teşekkürler kardeşim gönlüne göre olur seninde inşallah..

Alperen kanka 335d nin cooler ına bi bak ;)

Kanka buldum parçayı haftaya alırım heralde direk parça koduyla :)

Işık
05-06-2014, 16:34

Ne kadar yüklü? 8 torba çimento 120 tuğla mı koydun yük olarak :D

35AR5226
05-06-2014, 16:36
Ne kadar yüklü? 8 torba çimento 120 tuğla mı koydun yük olarak :D

aynen o kadar yüklü anla artık sen...

AlpEren
05-06-2014, 16:46
aynen o kadar yüklü anla artık sen...

Baban yaşında adamla düzgün konuş kardeşim biraz ayıptır ..

35AR5226
05-06-2014, 16:48
ayıptır haklısında onun benimle dalga gecmeye ezmeye hakkı varmıdır ? tanımadan birde ?

Işık
05-06-2014, 16:54
Güzel kardeşim ne kadar yüklü araban?
Ne var intercooler, downpipe komple egzoz, pal büyütme ve yazılım mı var?
Bunları yaptın seni kesmedi de methanol takıp sonuç mu aldın?
Bu konuda tecrüben var da mı yazıyorsun, olayın nedir?
Arabaya maske takıp sis farı yakmakla olmuyo modifiye, kangoya yük olarak ya çimento tuğla ya da 2 tane çekyat koyarsın, amacı belli arabanın sonuçta.

35AR5226
05-06-2014, 17:04
abicim ben arabamı kendi kapımın önğünde yapıyorum intercooler ından ıvırına zıvırına kadar yaptırmıyorum yani ve otomotiv teknikeriyim bu iştende kendi capımızda anlıyoruz sadece methanolle olcak iş değil zaten ama tamamlayabilir methanol kit. 5 bin km binmek değil bizim amacımız 60 bindir bu dediklerin ve extrası var ve bir kere yolda vırakmadı yazılımlı 3.20 d de dragta 1 boy geciyo yani eksiklerimle inşallah dahada iyi yürücez. benim amacım hızlı araba alıp hızlandırmak değil yavaş aracı hızlandırmak böyle tatmin oluyorum hızlı araçları gecerek veya üzerek . beni dalga gecerek konuşmanız üzdü yani

ghibli06
05-06-2014, 17:11
abicim ben arabamı kendi kapımın önğünde yapıyorum intercooler ından ıvırına zıvırına kadar yaptırmıyorum yani ve otomotiv teknikeriyim bu iştende kendi capımızda anlıyoruz sadece methanolle olcak iş değil zaten ama tamamlayabilir methanol kit. 5 bin km binmek değil bizim amacımız 60 bindir bu dediklerin ve extrası var ve bir kere yolda vırakmadı yazılımlı 3.20 d de dragta 1 boy geciyo yani eksiklerimle inşallah dahada iyi yürücez. benim amacım hızlı araba alıp hızlandırmak değil yavaş aracı hızlandırmak böyle tatmin oluyorum hızlı araçları gecerek veya üzerek . beni dalga gecerek konuşmanız üzdü yani

beni de bu yaşta bu mantık üzdü...

Işık
05-06-2014, 17:16

Kusura bakma üzmek için değil biraz gülmek için espri yapmıştım sana, yanlış anlaşılma için kusura bakma :)

Yap arabanı dragde veya pistte kendini göster biz de tebrik eder seviniriz genç kardeşlerimizin başarısıyla, yollarda değil ama pistlerde lütfen.

35AR5226
05-06-2014, 17:29
bizde öyle yapıyoruz abi pistlere yoğunlaşıyoruz eksiklerimizi halledince giricem draglara tekrar inşalah sağolasın yanlış anladığım için sende kusura bakma

aliberkaytuna
05-06-2014, 19:44
Mishimoto nun bu araca uyacak bi intercooler ı yokmudur ??

Işık
06-06-2014, 17:46
Bmw kendi performance kitinde 335d intercoolerı ve sadece yazılım yapıyor,
oem intercooler varken dışarıda aramaya gerek yok bence.

AlpEren
06-06-2014, 17:50
Bmw kendi performance kitinde 335d intercoolerı ve sadece yazılım yapıyor,
oem intercooler varken dışarıda aramaya gerek yok bence.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Evet araştırmam sonucu zaten o sonuca vardım bende parça kodunu da buldum 335d nin intercoolerını alıp takıcam :) Bu arada z4 28i nin intercoolerını buldum nette acaba aynımıdır 335d ile fiyatları çok yakın birbirine gerçi ..

Işık
06-06-2014, 18:19
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Evet araştırmam sonucu zaten o sonuca vardım bende parça kodunu da buldum 335d nin intercoolerını alıp takıcam :) Bu arada z4 28i nin intercoolerını buldum nette acaba aynımıdır 335d ile fiyatları çok yakın birbirine gerçi ..

Parça numarasını verdiğim sitenin üst sağ köşesindeki bmw part number yazan yere yazıp search edersen parçanın hangi araçlarda kullanıldığı listelenir.

http://bmwfans.info/

Ya da aracının şase numarasının son 7 hanesini girer kendine parça lazım olduğunda numarasını kendin çıkarabilirsin.

Işık
08-06-2014, 12:18
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-bmw-e92-mperformance-dizel-motor-guclendirici-power-kit-165384225/detay/)

Bak bu ilanda da m performance power kit nelerden oluşuyor gösteriyor, ben olsam sadece intercooler yerine orijinal performance kitini tercih ederdim.

AlpEren
08-06-2014, 23:41
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-bmw-e92-mperformance-dizel-motor-guclendirici-power-kit-165384225/detay/)

Bak bu ilanda da m performance power kit nelerden oluşuyor gösteriyor, ben olsam sadece intercooler yerine orijinal performance kitini tercih ederdim.

Abi hiç gerek yok cooler 1000 lira servis fiyatı, fan da gene makul fiyata temin edebilirim. Orda para eden tek şey beyin ki ihtiyacım yok abi yazılımımdan çok memnunum :)

berkoral
13-06-2014, 15:02
inşallah herşey istediğin gibi olur. Bende bi ara e90 için bakmıştım, forumlarda araştırmıştım. Bazıları intercooler iyi olur bazısı ise yazılım yap yeter dediler. Forumda araştırmalara dayanarak seninde belirttiğin gibi 330d intercooler ve 330 enjector ve yazılımıda biraz açtırman yeterli olacak diye düşünüyorum. Turbo olayına da bakınmıştım ancak o konu hakkında bir fikir edinememiştim.

Jeandan-R
14-06-2014, 02:56

Meth kit yerine nos düşünmez düşünmez misin? Birde 350tlye kimde var meth kit alayım arabaya da dursun canım sıkılırsa açarım belki.

AlpEren
14-06-2014, 10:35
inşallah herşey istediğin gibi olur. Bende bi ara e90 için bakmıştım, forumlarda araştırmıştım. Bazıları intercooler iyi olur bazısı ise yazılım yap yeter dediler. Forumda araştırmalara dayanarak seninde belirttiğin gibi 330d intercooler ve 330 enjector ve yazılımıda biraz açtırman yeterli olacak diye düşünüyorum. Turbo olayına da bakınmıştım ancak o konu hakkında bir fikir edinememiştim.

Manuel olsa daha rahat olur ancak 2260 turbo ile 300hp ler mümkün diyorlar ama risk bana göre :) high flow cat da siparış ettim heralde coolerla beraber 250 hp olur diye dusunuyorum..

35AR5226
14-06-2014, 12:35
Meth kit yerine nos düşünmez düşünmez misin? Birde 350tlye kimde var meth kit alayım arabaya da dursun canım sıkılırsa açarım belki.

türk üretimi Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-bosphorus-innovations-water-methanol-injection-kit-stage-1-94452525/detay) havale ile 350 tl
nos un zararı daha fazla stock motorda sıkıntı

Sadık Özyer
15-06-2014, 21:51
İntercooler neye göre büyütülüyor ? Çok merak ettim. Bunun litresi falan varmış fakat dış hacim yazıyordu. Duvarları silince kaç lt gerekiyor . İçine su doldurup bakıcam.

Ayrıca , modifiyenin amacı araçları hızlandırıp üst seviye kendinden güçlü arabalarla yarışmak değil midir ? Hız ivmelenmeyi arttırmak değil midir ?
Burak kardeşimin arabasıda gayet iyi yürüyor.
https://www.youtube.com/watch?v=Aki6uZVyjS8

Paranın satın alabildikleri ile modifiye yapıyoruz. Sıfırdan motor üretmiyoruz. Tartışması bile lüzümsuz.

berkoral
16-06-2014, 11:17
Manuel olsa daha rahat olur ancak 2260 turbo ile 300hp ler mümkün diyorlar ama risk bana göre :) high flow cat da siparış ettim heralde coolerla beraber 250 hp olur diye dusunuyorum..

sizinde dediğiniz gibi 250 hp civarı olur ancak, o şanzuman dayanırmı onu bilemem. Biz çünkü arkadaşımın 320d için görüştüğümüzde Özgün abi 250 ye kadar kaldırır demişti. Ben öyle hatırlıyorum.

Kadyr
16-06-2014, 11:48
stok bır 320 d için cooler ihtiyacı nedendır? ne gereği varki?
bir arkadaş yazmış araç şişmez iyi olur diye. iyide arabada ne buyuk turbo var ne başka bişi. bmw stok bmw için cooler mı hesaplayamamış ?

Işık
16-06-2014, 12:31
BMW kendi power kitlerinde de intercooler, fan ve beyin ekliyor.
En üstteki postta link olarak var, arkadaşın aracında yazılım da varmış.

Kadyr
16-06-2014, 16:34
Sadece yazilim varsa bile cooler yinede bukadar gereklimi? Oem coolermi cok kucuk

barisy
07-08-2014, 22:29
Ben M performance kiti taktırıp üzerine yazılım yaptıran ve sonucunda 280 hp dyno verisi gördüm 320d de. Şu aralar %30 indirim kampanyası var. Yaklaşık 3500 tl gibi beyin fan ve 335d intrcooleri alabilirsiniz bmw den. Sonrasında isterseniz yazılım yaptırıp daha güçlendirebilirsiniz. Yazılım varsa cooler ve fan iyidir. Aksi halde sıcak bölgelerde çok sıkıştırırsanız safe moda alabiliyor araçlar maalesef.

AlpEren
16-08-2014, 14:26
Ben M performance kiti taktırıp üzerine yazılım yaptıran ve sonucunda 280 hp dyno verisi gördüm 320d de. Şu aralar %30 indirim kampanyası var. Yaklaşık 3500 tl gibi beyin fan ve 335d intrcooleri alabilirsiniz bmw den. Sonrasında isterseniz yazılım yaptırıp daha güçlendirebilirsiniz. Yazılım varsa cooler ve fan iyidir. Aksi halde sıcak bölgelerde çok sıkıştırırsanız safe moda alabiliyor araçlar maalesef.

O dyno verileri bana göre sütçü beygiri, m performance kitinden çıkan cooler 330d nin gene yetersiz kalıyor..

barisy
25-05-2015, 23:01
O dyno verileri bana göre sütçü beygiri, m performance kitinden çıkan cooler 330d nin gene yetersiz kalıyor..

Konu sonuca bağlanmamış. Taktırdınız mı cooleri memnun kaldınız mı?

Ben de bu ara yazılım ve cooler düşünüyorum. Sadece yazılım yaptıran bir arkadaşım vardı, araç harika gidiyordu gerçekten ama 220 geçerken gaz kesilip araç korumaya alıyordu. Ayrıca şanzımanda 2 den 3 e geçiş sıkıntılı oluyordu biraz. Araştırma sonucu aracın aşırı Isınma uyarısı verip koruma moduna geçtiğini tespit ettiler. Kısaca orijinale geri döndü.

Ben de yazılımı yaptırırken hem şanzımanın sınırlarını aşmadan ( bildiğim kadarı ile zf6 450nm kadar dayanıyor. ) iyi bir yazılım yaptırıp Isınma sorununu da intercooler ile çözmeyi düşünüyorum.

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hangi cooler ? Ne Kadara mal oldu? Kaç hp vs .
Teşekkürler şimdiden

sadun94
26-05-2015, 00:08
Methanol, water injection gibi uygulamalar yuksek hp'li, performansi arttirilmis dizellerde egt'yi dusurmek icin kullanilan yaygin birsey. Arkadas yardim amacli soylemis demediginiz kalmamis. Yazik bence, techturkeyde bazi insanlar, ogrenmeye daha acik olmalilar. Ayrica bilginize sunarim, egt dizelde pek onemli birseydir, performansi, turbo ve motor sagligini etkileyen en enemli unsurlardan birisi. Amerikadaki 1000hp+ cummins, powerstroke gibi uygulamalar bakarsaniz cogunda water injection gibi cesitli alternatif sogutma yollarinin kullanildigini gorursunuz. Ayrica Black Smoke Racing w123 kasasinda (600 hp om606) water injection kullanmistir ki egt yi dusursun. Kisacasi uzun sureli performansli kullanimda, eger aracininz performance olarak gelistirilmis ise (buyuk turbo olur, yazilim olur) methanol veya water injection kullanmanizda fayda var. Haa iki basip egt yukseldimi kenara cekicem diyosaniz o zaman gerek yok.( tabi bunlar ekstrem ornekler, bu konudaki bmwde olacagini hic zannetmem)... Asil konuya gelirsekte, pahali olsada bence forge intercoolerin alinmasi akillica olur cunku hem tatminkar performansi hemde, araci satarken ya da araci orjinale cevirdiginizde elinizde kalicak ikinci el parcanin kolay satilmasi acisindan daha avantajli olur.

35AR5226'' seni de tebrik eder projene basarilar dilerim, keske benimde kendi aracimi yapicak altyapi ve bilgim olsa...