PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 HDİ nasıl daha keyifli olur?

desomnium
05-06-2014, 12:01
1.6hdi 207m var. Açılmış konuların yarıdan fazlasını okumuşumdur ama anlamadığım okadar çok terim varki.:o Belki okadar şey anlatılmışken birde ben sormuş olacağım ama dediğim gibi anlamıyorum çok fazla.
2008 model 160000e geldim 90bg di yaklaşık 6 ay kadar önce megachipte yazlım atıldı dynoda 117bg çıktı. gidişi çok iyi duman olayım asılmadıkça yok gibi. şimdi ben motorun içine girmeden neler yapabilirim. egr ile katalitazörüde sökmek istemiyorum. zaten egr bozuk bende daha değiştiremedim yüklenince yalpalıyor. turboyu 110luk hdi turbosu ile değişmi yapmaya kalksam pistonlar yatak fln iç parçalara müdahale etmek şartmıdır? sorunsuzca gücü alıp uzun kmler yapabilirmiyim? veya mevcut intercoolerı büyütmek gibi şeylerden ne yapabilirim ben bu araca.. ordan burdan boruları geçirmeden:soru:

Yiğit G.
05-06-2014, 23:59
aynı motora sahip olan biri olarak takip..

Sadık Özyer
06-06-2014, 13:00
Tam adamina denk geldin. 110 lugun turboyu tak. Yuvalari ayni. Yagini suyunu filtrelerini degistir. Hard bi yazilim at downpipe yap. Kn kutu ici hava filtresi kullaniyorum ben.

desomnium
06-06-2014, 13:20
Tam adamina denk geldin. 110 lugun turboyu tak. Yuvalari ayni. Yagini suyunu filtrelerini degistir. Hard bi yazilim at downpipe yap. Kn kutu ici hava filtresi kullaniyorum ben.

Downpipe tam olarak nedir nerelede yapilabilir?

Sadık Özyer
06-06-2014, 13:26
Dizel Partekül Filtresini iptal edip düz boru çekiceksiniz . Egr yi de yazılımla iptal edin. Olmadı kör conta.

Onur Fatih
06-06-2014, 14:00
O motora gt1749 cok guzel olur turbo isine gireceksen bari daha buyugunu tak cunku bi sure sonra niye takmadim dersin

ferroo
06-06-2014, 14:01
O motora gt1749 cok guzel olur turbo isine gireceksen bari daha buyugunu tak cunku bi sure sonra niye takmadim dersin

katılıyorum :)

Sadık Özyer
06-06-2014, 17:08
Sorunsuz istemiş pek tavsiye etmem yapılmamış birşeyi.

ferroo
06-06-2014, 17:32
Sorunsuz istemiş pek tavsiye etmem yapılmamış birşeyi.

ne sorunu olabılırki adam gıbı ıscılıkten sonra en fazla turbo sıkıntı cıkarır baskada bı sıkıntısı olmaz

desomnium
06-06-2014, 19:05
Turbo buyutmak motora zarar verirmi baska modifikasyon yapmadan? Kaldirirmi

Sadık Özyer
07-06-2014, 00:14
ne sorunu olabılırki adam gıbı ıscılıkten sonra en fazla turbo sıkıntı cıkarır baskada bı sıkıntısı olmaz

90 lığın enjektörü 110 luktan farklı ya o bakımdan söyledim.

Onur Fatih
07-06-2014, 02:08
tr de yoktur belki ama yurtdışında psa grubu ile uğraşanlar mevcut
çıkma bol miktarda vardır 110 enjektörlerinin o en kolay tarafı bana kalırsa..

Sadık Özyer
07-06-2014, 10:11
tr de yoktur belki ama yurtdışında psa grubu ile uğraşanlar mevcut
çıkma bol miktarda vardır 110 enjektörlerinin o en kolay tarafı bana kalırsa..
Uymuyor gibi bir soylenti vardi ama.. hazir enjektor degismisken 2.0 hdi nki takilsin. Pompa da degissin. Giy giy da giy giy.

bektas_talay
07-06-2014, 10:13
2.0 ın enjektör olmuyor yanlış bilgi vermeyin. Bu motorda en fazla aks yer debriyajı bitirirsiniz turbo upgrade keyifli olur

rebeloghy
07-06-2014, 11:26
2.0 ın enjektör olmuyor yanlış bilgi vermeyin. Bu motorda en fazla aks yer debriyajı bitirirsiniz turbo upgrade keyifli olur

Peki bektas her kafadan farkli ses cikiyor ama 110 luga yazilim yapsak debriyaj dikkatli kullaninca da cabuk biter mi ? Hareketli volant da devriyajla degistigi icin maliyeti 1000 lira oluyor iscilikle. Yeni debriyaj yapip da yazilim yuzunden kisa sure sonra bi daha yapmak gerekmesin diye hic girismiyorum ben

desomnium
07-06-2014, 18:14

Bunlar disinda bir sknti olmaz diyorsun? Dedigim gibi motor icini acmak istemiyorum. Turbo olayini birde sanayiye gidip fiyat olarak konusayim diyorum. Onereceginiz yerler varmidir istanbuldayim

Yiğit G.
10-06-2014, 14:50
okudumda bu kadar ugrasılmaz hdi ile... Onun yerine sat , buna yapacagın masrafıda o paranın üstüne ekle ugrasabilecegin hali hazırda hızlı bir dizel al...

Yiğit G.
10-06-2014, 15:10
valla bende artık dizelden şaşmam şehir içi kullanım.. 1.6 hdi hayatımı soguttu ama... Heleki yıllardır crx kullandım öğrencilik hayatımda... yaşama sevincim azaldı citroen c4 ile... O yüzden satıp bende baska dizel düşünüyorum... 160 lık Cruze var aklımda... yazılımla 210 hp ye cıkıyor sorunsuz... Şekli şemalide güzel.. fiyatlarıda uygun bence tam şehir içi çerezlik araç...

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-chevrolet-2012-cruze-2%2C0-d-163-ps-sunroof-tiptronik-18-jant-opis-bakimli-167173281/detay)

desomnium
10-06-2014, 15:42
Haklisin ama yapacagim max 2000tl olur idiye dusunuyorum bu araci seviyorum :)
Satip ustune biseyler koyma luksum suan pek yok.
Methanol kit icin ne diyorsunuz bu motora?

Sadık Özyer
10-06-2014, 19:02
En zevkli hali 110 lugun hibrit turbosu bronz debriyaj down pipe duz boru sonda susturucu. Eger ugrasmak istersen ilkleri senle ben denemis oluruz. Pek 1.6 dizelle ugrasan yok. Yazilimcini iyi sec.

desomnium
10-06-2014, 23:08
En zevkli hali 110 lugun hibrit turbosu bronz debriyaj down pipe duz boru sonda susturucu. Eger ugrasmak istersen ilkleri senle ben denemis oluruz. Pek 1.6 dizelle ugrasan yok. Yazilimcini iyi sec.

Izmirde egeturbonun 1.6hdi lara turboyu degisip yazilim uygulamalarina ulastim baskada ugrasan bulamadim. Istanbulda isin ehli bilgi sahibi birini bulsam.. yapmaya hersey yapilirda ben motoru kucaklamak istemiuorum. Psa motor sıkıştırmaya gelmez diyen cok

Sadık Özyer
10-06-2014, 23:31
Izmirde egeturbonun 1.6hdi lara turboyu degisip yazilim uygulamalarina ulastim baskada ugrasan bulamadim. Istanbulda isin ehli bilgi sahibi birini bulsam.. yapmaya hersey yapilirda ben motoru kucaklamak istemiuorum. Psa motor sıkıştırmaya gelmez diyen cok

Şimdi 1.6 motordan 150 hp civarı bir rakam almak istiyorsan dediklerim gayet tatminkar ve düşük maliyetli hatta hibrit turboya bile gerek yok.

Benimde bu arabayla uğraşmaya başlayalı 5 ay oldu. Yabancı Peugeot forumlarına bakmalısın.

Yiğit G.
12-06-2014, 10:12

Harun ustaya bir danış. 0216 575 29 51 0532 331 91 50

Karaman93
15-06-2014, 10:25
Merhaba beyler benım aracımda 1.6 hdi konusulanların hepsını denemış bulunmaktayım :D 110 luk turbo emme Captiva pali :D enjektörlerın işemesini arttırdık 15ml yken 42-45-45-49 ml ye cıkarıp beyinden kıstık hks acık hava motorun altından cutout vana(biliyorum sıkıstırma yok param olunca arkaya cektırıcem :D :D:D ) yazılım 5cm yay iki kere vnt parçaladım her türlü wastegate denedim ama orginal beyindne ayarlı olan en iyi oldugna karar verdik benimde aksaklıgımdan egt afr ve boost saati daha simdi aldıgım icin aracın kac beygir ve net gidisini bilemiyoruz basınc kacırıyor vnt tam acmıyor falan filan ama bu halde bile sokakta ne yaptıgımı merakeden cook kişi var ;)

Karaman93
15-06-2014, 10:30
Simdide araba debriyaj kacırıyor 0 bitane alıp üstündekini ankaraya:heyoo: bronza ;)

Sadık Özyer
15-06-2014, 14:56
Merhaba beyler benım aracımda 1.6 hdi konusulanların hepsını denemış bulunmaktayım :D 110 luk turbo emme Captiva pali :D enjektörlerın işemesini arttırdık 15ml yken 42-45-45-49 ml ye cıkarıp beyinden kıstık hks acık hava motorun altından cutout vana(biliyorum sıkıstırma yok param olunca arkaya cektırıcem :D :D:D ) yazılım 5cm yay iki kere vnt parçaladım her türlü wastegate denedim ama orginal beyindne ayarlı olan en iyi oldugna karar verdik benimde aksaklıgımdan egt afr ve boost saati daha simdi aldıgım icin aracın kac beygir ve net gidisini bilemiyoruz basınc kacırıyor vnt tam acmıyor falan filan ama bu halde bile sokakta ne yaptıgımı merakeden cook kişi var ;)

Enjektörün işemesini nasıl arttırdın ? :confused:

desomnium
15-06-2014, 20:52

Istanbulun neresindesin gormek isterim :)

Karaman93
15-06-2014, 23:05
Bagdat caddesindeyım blacksmoke :cool::D enjektör başlarının pullarını degistirdi yanlıs hatırlamıyorsam

Sadık Özyer
15-06-2014, 23:12
Bagdat caddesindeyım blacksmoke :cool::D enjektör başlarının pullarını degistirdi yanlıs hatırlamıyorsam

Memeleri değişmiş olmasın?

Büyük enjektör yerine mantıklı bir işlem mi ? Bundan sonra yazılım yapılıyor mu?

mbulur
25-06-2014, 23:26
110 luğun turbosunu 90 lığa direkt olarak takamazsın. 110 luk VNT 90 lık wastegate li turbo. İkiside vakumla kontrol ediliyor ancak aradaki fark sadece turbodan ibaret değil. Turboyla beraber basınç selenoidinide değiştirmen gerek. Bununla birlikte birtakım diğer parçalarıda. Ayrıca 90 lığın kontrol ünitesi wastegaste sistemiyle çalışmak üzere programlıdır, 110 luğunkiyse VNT ile çalışmaya.
110 luğun enjektörleri farklıdır.
Turbo değiştirme olayına gireceksen daha büyük wastegate sistemli bir turbo takarsın. Yada bir turbocuya gider mevcut turbonu modifiye ettirirsin. 90'lık versiyonlarda DPF yani partikül filtresi yoktur. Dolayısıyla DPF iptali işine girmen gerekmez. Katalitik konvertörü söküp yerine downpipe yapabilirsin. Arkaya kadar da düz boru bir eksoz sistemi takarsın. Sonrada aracına bu konfigürasyona göre bir chip tuning işlemi yaptırırsın.140 hp civarı binersin. Daha yüksek güçler için enjektörler, baskı balata vs daha çok detaya girmen gerekir ki bence bir gereği yoktur. Ne kadar çok değişiklik o kadar çok sıkıntı demektir. Aracını güçlendirip günlük olarak sıkıntısız binmek istiyorsan yukarıda yazdıklarımı işlemler tatmin edici olacaktır.

ferroo
25-06-2014, 23:40
güzel bı acıklama olmuş :)

Sadık Özyer
26-06-2014, 00:43
110 luğun turbosunu 90 lığa direkt olarak takamazsın. 110 luk vnt 90 lık wastegate li turbo. İkiside vakumla kontrol ediliyor ancak aradaki fark sadece turbodan ibaret değil. Turboyla beraber basınç selenoidinide değiştirmen gerek. Bununla birlikte birtakım diğer parçalarıda. Ayrıca 90 lığın kontrol ünitesi wastegaste sistemiyle çalışmak üzere programlıdır, 110 luğunkiyse vnt ile çalışmaya.
Turbo değiştirme olayına gireceksen daha büyük wastegate sistemli bir turbo takarsın. Yada bir turbocuya gider mevcut turbonu modifiye ettirirsin. 90'lık versiyonlarda dpf yani partikül filtresi yoktur. Dolayısıyla dpf iptali işine girmen gerekmez. Katalitik konvertörü söküp yerine downpipe yapabilirsin. Arkaya kadar da düz boru bir eksoz sistemi takarsın. Sonrada aracına bu konfigürasyona göre bir chip tuning işlemi yaptırırsın.140 hp civarı binersin. Daha yüksek güçler için enjektörler, baskı balata vs daha çok detaya girmen gerekir ki bence bir gereği yoktur. Ne kadar çok değişiklik o kadar çok sıkıntı demektir. Aracını güçlendirip günlük olarak sıkıntısız binmek istiyorsan yukarıda yazdıklarımı işlemler tatmin edici olacaktır.

İkİsİde ayni ben yaptim kaÇ bİn kmdİr basiyorum hİÇbİr sorunda vermedİ.
90 lıktada dpf var. yapmayın gözünüzü seveyim tak diye yerine oturuyor. evet enjektörler farklı ama işemede çook çok az bir fark var . buda sizin 1-2 boy geriye düşmenize sebep olmaz.

mbulur
26-06-2014, 13:34
saÇmalama İstersen . İkİsİde ayni ben yaptim kaÇ bİn kmdİr basiyorum hİÇbİr sorunda vermedİ.
90 lıktada dpf var. yapmayın gözünüzü seveyim tak diye yerine oturuyor. evet enjektörler farklı ama işemede çook çok az bir fark var . buda sizin 1-2 boy geriye düşmenize sebep olmaz.

1) Cevap verirken karşılıklı saygı sınırları içerisinde yazman gerekir. Karşında kendi el ense takımından biri yok.

2) Forumdan bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar örneğin Özgün daha net cevap verebilir dediklerim doğru mu değil mi? Öyle GT1544v yani 110 luğun turbosunu cuk diye tak yürü mümkün değil. Çünkü mesajımda da nedenlerini çok detaya girmeden yazdım.

bilalMW
26-06-2014, 14:09
2013 model berlingo alıyoruz reçetesi Chiptuning Citroen Berlingo 1.6 HDI 110 hp | RacingBox (http://www.racingbox.eu/en/chiptuning-citroen-berlingo/226-chiptuning-citroen-berlingo-16-hdi-110-hp.html)

154 hp 395 nm diyorlar yeter müminim spec.

rebeloghy
26-06-2014, 14:09
Cevap yazarken yaş bölümüne bakmak lazım sanki.. Kaldı ki farklı düşünen biri de saçmalıyor olmak zorunda değil forum ortamında vardır bir bildiğiniz diyebilmeli..

rebeloghy
26-06-2014, 14:12
2014 model berlingo alıyoruz reçetesi Chiptuning Citroen Berlingo 1.6 HDI 110 hp | RacingBox (http://www.racingbox.eu/en/chiptuning-citroen-berlingo/226-chiptuning-citroen-berlingo-16-hdi-110-hp.html)

Değerler iyimserden öte hayal değil mi bir box ile 150+ hp 395 nm de tork...

bilalMW
26-06-2014, 14:18

1-2 italyan firmada 3 aşağı 5 yukarı yakın güç vaad ediyor. elemanlara zaten mail attım dönmesini bekliyorum. süprizde olabilir. :)

ferroo
26-06-2014, 14:24

bence degerler normal olması gerektıgı gıbı :)

Schumi
26-06-2014, 14:24
İkİsİde ayni ben yaptim kaÇ bİn kmdİr basiyorum hİÇbİr sorunda vermedİ.

Üslubunuza dikkat edin.

rebeloghy
26-06-2014, 15:05
bence degerler normal olması gerektıgı gıbı :)

110 luk bizim dizel yazılım ile 110hp 240 nm 'den 138 hp 290 nm gibi değere geliyor. hadi 145 hp 320 nm olsun. Daha fazlası dp ve egzoz yapmadan bile nasıl gelir ki

Sadık Özyer
26-06-2014, 16:07
Yahu , olmaz demek bir kac bahane uydurmak kanimca sacmalamak. Kac kez denediniz ? Wg side basincida hic birseyide sorun degil. Ben yazilim yapmadan taktim calisti.

mbulur
26-06-2014, 19:42
Konu sahibinin otomobili kendinin yazdığına göre 2008 model 1.6 HDI Peugeot 207. Buna göre:

1) Bu motor DV6ATED4 kodlu 1.6 HDI 16V 90 hp. Yeni 8V versiyon DV6 D kodlu 92 hp motor değil.
2) 2008 model DV6ATED4 90 hp versiyonda DPF yani partikül filtresi yok. Katalitik konvertör var.
3) 90 hp DV6ATED4 internal wastegate turboya sahiptir. Wastegate vakumla basınç selenoidi vasıtasıyla kontrol edilmektedir. 109 hp DV6TED4 VNT turboya sahiptir. Bu turboda wastegate yoktur. Bunun yerine açısı değişen kanatçıklar vardır bu kanatçıkların açısının değiştirilmesiyle turbonun üfleme basıncı değiştirilir, ve bu kanatçıklar basınç selenoidi ve motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Bundan dolayıda motor kontrol ünitesinin içindeki yazılım tamamen farklıdır. Yani siz 90 hp lik internal wastegate sistemli turboyu söküp, yerine bir VNT turbo takıp arabayada bir chip tuning işlemi yaparak yani kontrol ünitesinin içindeki bir takım değerlerde sadece değişiklik yaparak o motoru daha doğrusu VNT turboyu sağlıklı bir şekilde çalıştırazsınız. 90 lık motoru 109 hp lik versiyona çevirip ondan sonra modifiye ederek devam etmeniz için turbo, basınç selenoidi, vs dışında da bir takım parçaları değiştirmeniz gerek. Kısaca 90 hp lik versiyondan stok 109 hp lik versiyona geçiş o kadar basit değil ve yapılan masrafa değmez.
4) Internal wastegate li turboyu söküp yerine VNT turbo taktığınızda motorunuz çalışacaktır. Ancak turbonuz olması gerektiği gibi çalışmaz.

Sadık Özyer
26-06-2014, 20:03
Konu sahibinin otomobili kendinin yazdığına göre 2008 model 1.6 HDI Peugeot 207. Buna göre:

1) Bu motor DV6ATED4 kodlu 1.6 HDI 16V 90 hp. Yeni 8V versiyon DV6 D kodlu 92 hp motor değil.
2) 2008 model DV6ATED4 90 hp versiyonda DPF yani partikül filtresi yok. Katalitik konvertör var.
3) 90 hp DV6ATED4 internal wastegate turboya sahiptir. Wastegate vakumla basınç selenoidi vasıtasıyla kontrol edilmektedir. 109 hp DV6TED4 VNT turboya sahiptir. Bu turboda wastegate yoktur. Bunun yerine açısı değişen kanatçıklar vardır bu kanatçıkların açısının değiştirilmesiyle turbonun üfleme basıncı değiştirilir, ve bu kanatçıklar basınç selenoidi ve motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Bundan dolayıda motor kontrol ünitesinin içindeki yazılım tamamen farklıdır. Yani siz 90 hp lik internal wastegate sistemli turboyu söküp, yerine bir VNT turbo takıp arabayada bir chip tuning işlemi yaparak yani kontrol ünitesinin içindeki bir takım değerlerde sadece değişiklik yaparak o motoru daha doğrusu VNT turboyu sağlıklı bir şekilde çalıştırazsınız. 90 lık motoru 109 hp lik versiyona çevirip ondan sonra modifiye ederek devam etmeniz için turbo, basınç selenoidi, vs dışında da bir takım parçaları değiştirmeniz gerek. Kısaca 90 hp lik versiyondan stok 109 hp lik versiyona geçiş o kadar basit değil ve yapılan masrafa değmez.
4) Internal wastegate li turboyu söküp yerine VNT turbo taktığınızda motorunuz çalışacaktır. Ancak turbonuz olması gerektiği gibi çalışmaz.

Sert çıkışımdan dolayı özür dilerim fakat , yanlışınız var. 1 )Aracım 16V ve dpf vardı iptal ettirdik down pipe yaptık.. 2008 modelindede aynı motor var. 207 de de fap var mı yok mu bilemem.
Garrett 15xx serisi turbo var şu an aracımda fakat üstünde wg var. Bir aralar 90 lığın turbosu piyasada yokmuş ve 90 lığınkinin yerine hep 110luk takmışlar.Gittiğim bir turbocu dedi. Banada bu sitede okuduklarım tüh olmazmış gibisinden geliyordu , bir kaç yazılımcı olur mu sabit geometrili turbo yerine değişken geometrili turbo (VGT_variable geometry turbo) takılır mı gibisinden konuşmuşlar. Ben illaki deniyecektim bunu.
aldık taktık çalıştı ayar yaptık devam ettik.https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/984109_738364609557943_5174311279407968760_n.jpg
Turbom budur . Arkasındaki WG oluyor heralde sizin yok dediğiniz .
Olması gerektiği gibi çalışmaz derken ? 2 bara kadar basıyor .
Keşke deneseydiniz daha önceden. Bugün yine bir arkadaşıma bir yazılımcı turboyu benden almazsan araban çalışmaz istediğin gibi yürümez diyip 1300 lira para istemiş.

Esen kalın.

mbulur
26-06-2014, 20:30
DPF konusu konu başlığının sahibinin aracı içindi. Sizin arabanızın model yılını bilmediğimden sizin aracınıza yönelik yazmadım.
O turbo GT1544V ise arkada görünen wastegate değil VNT sisteminin aktüatörüdür. Çünkü GT1544V VNT turboda wastegate yok.
Forumda dizel konusunda tecrübeli tunerlar ve mekanikerler bu konuda daha geniş bilgi vereceklerdir. Halen burada ise Mehmet Gazihan ilgili konuda çok birikimli bir dizel uzmanıdır. Kendisinin başka forumlarda hatta burada 90 lık ve 109 luk ve VNT üzerine epeyce yazısı vardı.

Sadık Özyer
26-06-2014, 20:48
DPF konusu konu başlığının sahibinin aracı içindi. Sizin arabanızın model yılını bilmediğimden sizin aracınıza yönelik yazmadım.
O turbo GT1544V ise arkada görünen wastegate değil VNT sisteminin aktüatörüdür. Çünkü GT1544V VNT turboda wastegate yok.
Forumda dizel konusunda tecrübeli tunerlar ve mekanikerler bu konuda daha geniş bilgi vereceklerdir. Halen burada ise Mehmet Gazihan ilgili konuda çok birikimli bir dizel uzmanıdır. Kendisinin başka forumlarda hatta burada 90 lık ve 109 luk ve VNT üzerine epeyce yazısı vardı.

Tamam Ağabeyim wg yok :) O yüzden basınç için wg yi açmışızda turbo patlamış turbocumun bahanesi. WG yoksa nasıl açıyoruz :).

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10325591_754621984598872_2201991242021737756_n.jpg

mbulur
26-06-2014, 21:24
"Doğru bildiğiniz yanlışlar var . Eğer benim aracımda wg yok ise ben nasıl o vidayı çevirerek basınç kısıyorum , yahutta o dediğiniz parça aynen wg gibi mi çalışıyor?"

Özel mesajda sorduğunuz sorunuza buradan cevap vereyim belki başkalarınında işine yarar.

O parça VNT sisteminin aktüatörüve wastegate gibi çalışmıyor, wastegate basınç fazlasını tahliye ediyor, VNT turboda o parça vakum kontrolü vasıtasıyla çekilip itilerek VNT turbonun içindeki kanatçıkların açısı değiştiriliyor, bu şekilde de turbonun üfleme basıncı değiştiriliyor. Dolayısıyla basınç fazlasının tahliye edilmesi gibi bir durum VNT turboda yok.

VNT'nin çalışma animasyonu:

VNT Animation - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=t2GrVS-sGdQ) - Elektronik kontrollü

www.youtube.com/watch?v=zKKNmGfmpuw - Vakum kontrollü

90 hp lik versiyonda ise ona benzer bir parça var ve yine vakumla çalışıyor, ancak o sabit turboda internal bir wastegate var onu açıp kapatıyor.

mbulur
26-06-2014, 21:46
Animasyonlarda göreceğiniz üzere orada fazla basıncın tahliye edilmesi gibi bir durum yok. Vakum kontrollü VNT animasyonunda kanatçıkların açısının aktüatör vasıtasıyla nasıl değiştiğini ve buna paralel olarka turbo üfleme basıncının nasıl değiştiği daha doğrusu kontrol altında tutulduğu çok net olarak görülüyor.

Internal wastegate animasyonu:

Borg Warner K Series Turbo Animation - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=PB8FjZEXPrQ)

Sadık Özyer
26-06-2014, 22:04
Gc2awh0O0Bc
Bu mu ?

mbulur
26-06-2014, 22:15
Evet bu, benim linkini verdiğim vakum kontrollü VNT animasyonunda turbonun emme ve eksoz tarafı çok daha detaylı olarak gösterilmiş.

Wastegate animasyonunda göreceğiniz üzere eksoz tarafında oluşan fazla basınç bir valf vasıtasıyla tahliye ediliyor.

Sizin yaptığınız gibi sabit turbonun yerine değişken kanatçıklı VNT turbo taktığınızda aracınız wategate açmak için vakum sistemiyle kumanda verdiğinde taktığınız VNT turboda kanatçıkların açısı değişecek.
Yani aracınız ECU üzerinde bulunan haritadaki veriler dahilinde gerektiği yerde basınç tahliyesi için turbo basınç selenoidine wastegate i aç komutu vererek fazla basıncı tahliye etmesi emrini verecek ancak o da ne? Sizin taktığınız turboda wastegate yok bunun yerine değişken açılı kanatçıklar var.
Şimdi bunların neticesinde ben size sorayım, aracınızda takılı olan ve wastegate sistemine sahip bir turboyu söküp tamamen farklı çalışma mantığına sahip olan bir VNT turboyu takarak ve motorun bu turboyla olması gerektiği gibi çalışmasını sağlayacak donanım ve tamamen farklı ECU haritasına sahip olmadan nasıl verim alarak yani olması gerektiği gibi motorunuzu nasıl çalıştıracaksınız?

ferroo
26-06-2014, 23:27
sımdı bu gt 1544v lerde vg varmı yokmu ?

emp:)
27-06-2014, 00:22
90hp olan modelinde wastegate sistemi vakumla çalışır(istisna bir durum) o sebeble, vnt turboda taksanız çalıştırırsınız. 110luk turbosu bu sayede kullanılıyor.

mbulur
27-06-2014, 10:45
sımdı bu gt 1544v lerde vg varmı yokmu ?

Yukarıda vakum kontrollü VNT turbonun çalışma animasyonunun linkini vermiştim tekrar vereyim:

VNT Animation - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=zKKNmGfmpuw)

Animasyonda görüldiği üzere VNT turboda wastegate yok. Hadi neyin ne olduğunu ben yanlış biliyorsam bile videoda herşey ortada.

Kısa ve net, GT1544v turboda wastegate yok.

mbulur
27-06-2014, 10:52
90hp olan modelinde wastegate sistemi vakumla çalışır(istisna bir durum) o sebeble, vnt turboda taksanız çalıştırırsınız. 110luk turbosu bu sayede kullanılıyor.

Evet takıyorsun çalışıyor ama 110 hp likte olduğu gibi yani olması gereken şekilde çalışmıyor. Çünkü VNT sisteminin kontrol edilmesi için 110 luğun ECU sundaki yazılım tamamen farklı. Bunun yanında başka farklılıklarda var.

Takarsın evet çalışır ama karadüzen çalışır. 90 hplik versiyonu dinamometreye çıkarın, gücünü ölçün. Hemen sonrada 110 luğun turbosunu yani GT1544v yi hiçbir değişiklik yapmadan takıp tekrar aynı dinamometrede ölçün bakalım kaç beygir alıyorsunuz.

desomnium
27-06-2014, 13:45
Tum cevaplar cok faydali tum bilgi sahibi arkadaslara abilere tesekkur ediyorum. Gazihandan fiyat ve fikir aldim. Yebi turbo egr iptali kat sokulmesi downpipe ve yeni yazilimla yaklasik 150bg gibi almayi planliyoruz sadece fiyat biraz yuksek geldi. Bunun disinda burda banlanmis ama egeturboyla konustum bir tanidik araciligiyla oda mevcut turbom ustunde oynayarak diger islemleri yaparaj 140 civarnda guc alacak ve bu motora bu uygulamalari mevcut referanslari var. Gazihaninda dediginiz gibi turbo dizellerde saglam uygulamalari var birebir gordum.
Bunlar yapildiktan sonra ariza isigi gibi seyler yanarmi acaba.. sizin aciklamalardan sonra bu biraz basit oldu ama :)

ferroo
27-06-2014, 15:22
Tum cevaplar cok faydali tum bilgi sahibi arkadaslara abilere tesekkur ediyorum. Gazihandan fiyat ve fikir aldim. Yebi turbo egr iptali kat sokulmesi downpipe ve yeni yazilimla yaklasik 150bg gibi almayi planliyoruz sadece fiyat biraz yuksek geldi. Bunun disinda burda banlanmis ama egeturboyla konustum bir tanidik araciligiyla oda mevcut turbom ustunde oynayarak diger islemleri yaparaj 140 civarnda guc alacak ve bu motora bu uygulamalari mevcut referanslari var. Gazihaninda dediginiz gibi turbo dizellerde saglam uygulamalari var birebir gordum.
Bunlar yapildiktan sonra ariza isigi gibi seyler yanarmi acaba.. sizin aciklamalardan sonra bu biraz basit oldu ama :)

o uygulamaları bende yaptım bı oncekı focusuma herhangı arıza asıgı fln yakmadı bılgın olsun :)

mbulur
27-06-2014, 16:03

Yazılım işini diğer tüm değişiklikler sonrası yaparsan ve yazılımı yapan işinin uzmanıysa arıza ikazın yanmaz. Yaptığın işlemler sonrası debriyajında büyük ihtimal sıkıntı yaşarsın artı olarak siyah duman atma durumu olacaktır, 120 - 130 hp arasında kalırsan hem daha az masraf edersin hemde debriyaj sıkıntısı yaşama ihtimalin kalmaz.

emp:)
27-06-2014, 21:33
Evet takıyorsun çalışıyor ama 110 hp likte olduğu gibi yani olması gereken şekilde çalışmıyor. Çünkü VNT sisteminin kontrol edilmesi için 110 luğun ECU sundaki yazılım tamamen farklı. Bunun yanında başka farklılıklarda var.

Takarsın evet çalışır ama karadüzen çalışır. 90 hplik versiyonu dinamometreye çıkarın, gücünü ölçün. Hemen sonrada 110 luğun turbosunu yani GT1544v yi hiçbir değişiklik yapmadan takıp tekrar aynı dinamometrede ölçün bakalım kaç beygir alıyorsunuz.
Turboyu takınca güç alamazsınız. Turbolar farklı olmasına karşın basınçları aynı zaten. Sanayi tabiri ile araca 110luk turbosu takıp, 110luk ecu dosyasını çaksanız dahi araba 110hp çıkmaz, enjektörleri daha küçük çünkü. Gerekli düzenlemeler yapılırsa kullanabilirsiniz ama...

Yiğit G.
27-06-2014, 22:25
110 luğun turbosunu 90 lığa direkt olarak takamazsın. 110 luk VNT 90 lık wastegate li turbo. İkiside vakumla kontrol ediliyor ancak aradaki fark sadece turbodan ibaret değil. Turboyla beraber basınç selenoidinide değiştirmen gerek. Bununla birlikte birtakım diğer parçalarıda. Ayrıca 90 lığın kontrol ünitesi wastegaste sistemiyle çalışmak üzere programlıdır, 110 luğunkiyse VNT ile çalışmaya.
Turbo değiştirme olayına gireceksen daha büyük wastegate sistemli bir turbo takarsın. Yada bir turbocuya gider mevcut turbonu modifiye ettirirsin. 90'lık versiyonlarda DPF yani partikül filtresi yoktur. Dolayısıyla DPF iptali işine girmen gerekmez. Katalitik konvertörü söküp yerine downpipe yapabilirsin. Arkaya kadar da düz boru bir eksoz sistemi takarsın. Sonrada aracına bu konfigürasyona göre bir chip tuning işlemi yaptırırsın.140 hp civarı binersin. Daha yüksek güçler için enjektörler, baskı balata vs daha çok detaya girmen gerekir ki bence bir gereği yoktur. Ne kadar çok değişiklik o kadar çok sıkıntı demektir. Aracını güçlendirip günlük olarak sıkıntısız binmek istiyorsan yukarıda yazdıklarımı işlemler tatmin edici olacaktır.

benim araç 2008 citroen c4 hdi 90 lık... Günlük kullanıyorum... Ama tabi kağnı gibi yavaş araç... Daha büyük bir turbo alsam onu taktırsam , üstüne downpipe yapsam düz boru ile.Üstüne yazılım yaptırsam bu kadar konfigrasyonla sağlıklı binebilirmiyim ? Enejtorleri falan ellemek istemiyorum... Öyle çok hız veya güçde istemiyorum araç düzelsin biraz yeter.

mbulur
27-06-2014, 22:40
benim araç 2008 citroen c4 hdi 90 lık... Günlük kullanıyorum... Ama tabi kağnı gibi yavaş araç... Daha büyük bir turbo alsam onu taktırsam , üstüne downpipe yapsam düz boru ile.Üstüne yazılım yaptırsam bu kadar konfigrasyonla sağlıklı binebilirmiyim ? Enejtorleri falan ellemek istemiyorum... Öyle çok hız veya güçde istemiyorum araç düzelsin biraz yeter.

Chip tuning uzmanları daha net cevap verecektir. Sizin hedefiniz için turboyu değiştirmenize gerek yok. Downpipe, egr iptali ve chip tuning yeterlidir. 120 - 125 hp civarında sıkıntısız kullanırsınız. Toplam kilometreniz 150.000 km civarı yada üstüyse emme manifoldunuda söktürüp temizletmenizi öneririm.

Yiğit G.
27-06-2014, 23:33
Chip tuning uzmanları daha net cevap verecektir. Sizin hedefiniz için turboyu değiştirmenize gerek yok. Downpipe, egr iptali ve chip tuning yeterlidir. 120 - 125 hp civarında sıkıntısız kullanırsınız. Toplam kilometreniz 150.000 km civarı yada üstüyse emme manifoldunuda söktürüp temizletmenizi öneririm.

anladım tesekkurler arac 90.000 km de. 150 hp civarı için turbo değiştirmek şart o zaman ?

mbulur
28-06-2014, 11:02
anladım tesekkurler arac 90.000 km de. 150 hp civarı için turbo değiştirmek şart o zaman ?

150 hp için turboyu değiştirmen gerekecektir, ancak iş sadece turboyla bitmicektir, debriyajındada modifikasyon gerekecektir, çünkü standart debriyajın özellikle 4. ve 5. viteslerde kaçırma yapacaktır, bronz debriyaj şehiriçi kullanım konforunu bozacaktır, bununla beraber turbonun büyütülmesi sonrasında intercooler ında büyütülmesi gerekebilecektir.

Kısaca, 120 - 125 hp aralığında bir güce razı olursanız, daha önce yazdığım az sayıda işlemi yapar sıkıntısızca binersiniz. Yok ben 150 hp yada üzeri isterim derseniz, sadece turboyu değil başka birçok parçayı da değiştirmeniz gerekir, masrafınız oldukça yukarı çıkar, arabanızın kullanım konforu bozulur.

Karar vermeniz gereken iki durum var:

1) Arabanızı bir mikrar güçlendirip (120 - 125 hp civarı) motorun üretim toleranslarından çok uzaklaşmadan, fazla para ve zaman harcayıp, oto sanayi sitesini de ikinci adres yapmadan, sıkıntısız günlük olarak kullanmaya devam etmek.

2) Otomobil üzerinde çok değişiklik yapmayı seven kullanıcılar gibi aşırı modifikasyon yapmak, bir yığın para, zaman ve emek harcamak, kesinlikle öngörülemeyen ve mutlaka önünüze bir seferde değil, aşama aşama çıkacak bir takım sıkıntılarla boğuşmak ve en sonunda "bu kadar uğraştım, başka bir araç alıp artık onunla uğraşırım" deyip harcadıklarınında tek kuruşunu geri alamadan, hatta orjinal yani stok hale dönmek içinde bir miktar para harcayıp en sonunda da arabayı satmak.

Karar sizin.

desomnium
28-06-2014, 11:51
Turbo egr kat doz boru yazilim yapinca stage kac oluyor arac :)

ferroo
28-06-2014, 12:15
Turbo egr kat doz boru yazilim yapinca stage kac oluyor arac :)

stage1 oluyor arac :)

Yiğit G.
28-06-2014, 13:50
150 hp için turboyu değiştirmen gerekecektir, ancak iş sadece turboyla bitmicektir, debriyajındada modifikasyon gerekecektir, çünkü standart debriyajın özellikle 4. ve 5. viteslerde kaçırma yapacaktır, bronz debriyaj şehiriçi kullanım konforunu bozacaktır, bununla beraber turbonun büyütülmesi sonrasında intercooler ında büyütülmesi gerekebilecektir.

Kısaca, 120 - 125 hp aralığında bir güce razı olursanız, daha önce yazdığım az sayıda işlemi yapar sıkıntısızca binersiniz. Yok ben 150 hp yada üzeri isterim derseniz, sadece turboyu değil başka birçok parçayı da değiştirmeniz gerekir, masrafınız oldukça yukarı çıkar, arabanızın kullanım konforu bozulur.

Karar vermeniz gereken iki durum var:

1) Arabanızı bir mikrar güçlendirip (120 - 125 hp civarı) motorun üretim toleranslarından çok uzaklaşmadan, fazla para ve zaman harcayıp, oto sanayi sitesini de ikinci adres yapmadan, sıkıntısız günlük olarak kullanmaya devam etmek.

2) Otomobil üzerinde çok değişiklik yapmayı seven kullanıcılar gibi aşırı modifikasyon yapmak, bir yığın para, zaman ve emek harcamak, kesinlikle öngörülemeyen ve mutlaka önünüze bir seferde değil, aşama aşama çıkacak bir takım sıkıntılarla boğuşmak ve en sonunda "bu kadar uğraştım, başka bir araç alıp artık onunla uğraşırım" deyip harcadıklarınında tek kuruşunu geri alamadan, hatta orjinal yani stok hale dönmek içinde bir miktar para harcayıp en sonunda da arabayı satmak.

Karar sizin.

hocam teşekkürler 1. seçenek bana daha uygun.Zaten haftasonu kullanmalık güçlü bir spor araba almayı planlıyorum o yüzden downpipe egr iptali ve uygun yazılım bana yeter de artar.

UĞUR_GSI
28-06-2014, 20:38
Tamam Ağabeyim wg yok :) O yüzden basınç için wg yi açmışızda turbo patlamış turbocumun bahanesi. WG yoksa nasıl açıyoruz :).

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10325591_754621984598872_2201991242021737756_n.jpg

bu turbo benim turbom 110 luk volvodan cıkma pırıl pırıl turbo ama sadık sen bu turbodan takmadın galiba taktığın turbonun resimlerini koysan daha net olur

Sadık Özyer
28-06-2014, 21:55
bu turbo benim turbom 110 luk volvodan cıkma pırıl pırıl turbo ama sadık sen bu turbodan takmadın galiba taktığın turbonun resimlerini koysan daha net olur
Aynı turbo uğur abi. Ben örnek olsun diye koydum :D:D:D:D