PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : civic hararet problemi

hangover
06-06-2014, 18:56
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

araç su eksiltmiş kalorifere sıcak su gelmemesi ve aracın lpgye hararet 70 80 dereceye gelmesine rağmen geçmemesiyle farkettim. 30 dereceye ayarlı .

aracı sıkıştırınca taşırma kabı ağzına kadar dolmakta ve ordan motor içine taşmakta. termostat açmadı arada hava olabilir dendi . 100 kmlik şehirdışı yolculuğunda ilk durduğum yerde hararet kalmaya başladı. özel servise gittim fan müşürü ve termostatı değiştirdi antifirizi tamamladı fan açtırdı gönderdi. 200 km kadar herşey yolunda gibiydi tekrardan araç su taşırmaya termostat açmamaya akabinde fan açmamaya başladı. tekrar özel servise gittim hava var dedi neyse havasını aldı diyelim tekrar gönderdi. bi süre daha yolunda gibiydi, arada taşırma kabı su şişirdi ama çok değil. conta testi yaptırdım %90 dendi contanın durumu. kaçak arıyorum aylardır kaçak bulamıyorum tesisatta. geçen gün bol rampalı köy yolunda klima açık seyrederken yol sormak için kenara çektiğimde hararet tavan yaptı , taşırma kabında su kaynamış fokurduyodu. araç fan açmadı o şekilde bi süre çalışık halde bırakmama rağmen. servisi aradım elektriksel olabilir fan ondan açmamış tır vs dedi. aracı soğuttum suyunu tamamladım devam ettim yoluma.

bikaç gündür gözlemlerim.

aracı sıkıştırdım hemen akabinde kenara çektim kaputu açtım alt boruya dokundum soğuktu, kontak kapadım ısınmaya başladı boru ( termostatın bağlı olduğu boru)
radyatör kapağı açık araç çalışır vaziyette iken kabarcıklar çıkmakta, bunu sürekli değil ara ara yapmakta. çakmak vs tuttum lpgmi karışıyo diye yani yanması gerekiyosa yanmadı.

araç çalışır vaziyette borularda aşırı bi basınç göremedim olması gerektiği gibi sanki. araç 2000 km dir bu halde geziyo performansta belki psikolojik olarak biraz düşüklük var.

ne yapmam gerekir bi akıl verin. birsürü ustaya gittim okumadığım konu kalmadı ama yok bi sonuç.

Honda Type_R
06-06-2014, 19:12
Araba ilk calismada gecikme varmi?

Ahmetfikri
06-06-2014, 19:14
üst kapak açılmadan sonuç alamazsınız büyük ihtimalle kapak ve blok yüzeyinde eğrilik vardır uzun süre kullanıldıysa gömleklerde sorun çıkarabilir aynı sorunu ben yaşadım baya bi üzdü :icon13:

bu arada şimdiden araştır kapak açıldıktan sonra saplamaları değiştircem dersen şimdiden servise sipariş ver türkiyede saplama yok çok aradım sağoldsun siteden arp buldum

hangover
06-06-2014, 19:56
Araba ilk calismada gecikme varmi?

hayır orjinal beyinde gayet normal çalışmakta. saniyelik olay diyebilirim.

hangover
06-06-2014, 20:01
üst kapak açılmadan sonuç alamazsınız büyük ihtimalle kapak ve blok yüzeyinde eğrilik vardır uzun süre kullanıldıysa gömleklerde sorun çıkarabilir aynı sorunu ben yaşadım baya bi üzdü :icon13:

bu arada şimdiden araştır kapak açıldıktan sonra saplamaları değiştircem dersen şimdiden servise sipariş ver türkiyede saplama yok çok aradım sağoldsun siteden arp buldum

açıkçası korkum da kapak açmak. çelik contalı olduğu için contayı tamamen yakana kadar kapağı eğerse yada ne bilim gömlek zarar görürse büyük sıkıntı.

yalnız şöyle bi durum var bu olay ilk başıma geldiğinde havaların don yaptığı kış zamanları ve evden işe işten eve günde 3-5 km yaptığım zamanlar.

hangover
06-06-2014, 21:08
VID 20140605 190228 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=1dARJh80gdc&feature=youtu.be)

bymurat___61
06-06-2014, 21:54
takılan termostat orjınal mı? fan musuru orjınal mı? en onemlısı kapak basıncı dogru mu ? eskıms olabilir. Kapak yuzunden conta değiştiren ustalar var. o gomleklerın yamulması ımkansız gıbı bişi cıddı susuz kalmamıssa. takıpteym

bymurat___61
06-06-2014, 22:04
1- radyator kapagı kontrolu
2- teermostat kontrolu
3- fan musuru kontrolu
4- devir daim pompasının impeleri = trigerle beraber doner sokulmesı zordur (yanı işcilik ister) ama kapak basıncı duser 1.2 bar deilde 0.8 ler duserse su da 90 larda kaynamaya başlaar bu yuzdende sureklı devırdaımın ımpeleri kavıtasyona duser bu da ımpeleri sureklı asındırır.

Sakına kapak actırmayı en son care olarak dusununun. teshısı koyun en kotu kapak sokulurken yanında olun. contayı gorun yanık oldugunu veya olmadıgını. ustayım dıyene guvenmeyın. Artık bnm mutluhana bıle guvenım kalamdı ne kadar ergen varsa orda calısıyor...

hangover
06-06-2014, 22:57
1- radyator kapagı kontrolu
2- teermostat kontrolu
3- fan musuru kontrolu
4- devir daim pompasının impeleri = trigerle beraber doner sokulmesı zordur (yanı işcilik ister) ama kapak basıncı duser 1.2 bar deilde 0.8 ler duserse su da 90 larda kaynamaya başlaar bu yuzdende sureklı devırdaımın ımpeleri kavıtasyona duser bu da ımpeleri sureklı asındırır.

Sakına kapak actırmayı en son care olarak dusununun. teshısı koyun en kotu kapak sokulurken yanında olun. contayı gorun yanık oldugunu veya olmadıgını. ustayım dıyene guvenmeyın. Artık bnm mutluhana bıle guvenım kalamdı ne kadar ergen varsa orda calısıyor...

orjinal diye takıldı sorduğumda net bilgim yok açıkçası. devirdaim den şürhelendim, ama su dolanıyo, gerçi ısınan sıvı hareket eder ama kapaktan girdap şeklinde bi basınçlı döngü görülüyo, belki de tam yerine getiremiyo işini. yarın bi şey daha denicem video atarım . kapak aklıma geliyo , sırf bi bozuk kapak yüzünden motoru açılan arkadaşlar var. kapak bozuk diye su eksiltme yaşanırmıki

Seven7
06-06-2014, 23:11
kapak aklıma geliyo , sırf bi bozuk kapak yüzünden motoru açılan arkadaşlar var. kapak bozuk diye su eksiltme yaşanırmıki

Tabi ki yaşanır. Sonuçta o kapak içerideki basıncı sabit tutuyor, dışarı çıkmasını engelliyor suyun. Yani içerideki suya tek yol devirdaim hortumları kalıyor. Ama kapak sızdırmaya başlarsan, içerideki basıncı tutamazsa buhar halinde dışarıya su çıkar. Kapağı sökün (Motor soğukken, dikkat edin o basınçlı ve sıcak su çok kötü şeylere sebebiyet verebilir Allah korusun.) Zaten kapağın altındaki yay mekanizması ve contada bir problem varsa görürsünüz. Kapak dediğiniz şey 20-30 lira, eğer problem bundaysa (Ki inşallah öyledir, en ucuz yoldan çözülmesi adına) bir daha başka şeylere para harcamazsınız.

Geçmiş olsun.

erhann
06-06-2014, 23:17
Radyatör kapagında 1.1 yazıyormu ?

kadir jdm civic
06-06-2014, 23:54
Contasnız yanmış kapagı açtırmanız gerekmektedir. daha fazla km yapmayın gömleklerde çökmeye sebeb olursunuz. geçmiş olsun

ali-gb
07-06-2014, 10:50
araç euro civic mi?

hangover
07-06-2014, 14:01
Genel sorulara cevap vereyim.

Kapakta herhangi bir deformasyon gozukmuyo. Aslında kapak asiri basincta acmayip biriken bu basincin etkisiyle suyu tasirma kabina atma durumu olmazmi. Orijinal kapak takip denemek daha mi doğru olur (80tl civari yan sanayi 15tl)

Conta yandiysa sadece su eksilmenin yada hava yapmanin dişinda başkabelirti nedir ? Yani ne cçekişte problemin var nede suyu tamanlayinca belli bi sure hararet saatinde. 90da kendini kitliyo.

Kapak orijinal 1.1 basincli

Araç vtec2.

Bugün araç içinde rutubet kokusu aldim. ***** yağmurlarda çok bu vtec2ler pedal kisminin oradan su alabiliyor. Vaktim paspaslarda biside bulamadim. Kalorifer petek vs civarinda bi kacirma bunlara sebebiyet verirmi?

overblack
07-06-2014, 16:17
Genel sorulara cevap vereyim.

Kapakta herhangi bir deformasyon gozukmuyo. Aslında kapak asiri basincta acmayip biriken bu basincin etkisiyle suyu tasirma kabina atma durumu olmazmi. Orijinal kapak takip denemek daha mi doğru olur (80tl civari yan sanayi 15tl)

Conta yandiysa sadece su eksilmenin yada hava yapmanin dişinda başkabelirti nedir ? Yani ne cçekişte problemin var nede suyu tamanlayinca belli bi sure hararet saatinde. 90da kendini kitliyo.

Kapak orijinal 1.1 basincli

Araç vtec2.

Bugün araç içinde rutubet kokusu aldim. ***** yağmurlarda çok bu vtec2ler pedal kisminin oradan su alabiliyor. Vaktim paspaslarda biside bulamadim. Kalorifer petek vs civarinda bi kacirma bunlara sebebiyet verirmi?

arabayı nereye götürüyorsun bakıma?

hangover
07-06-2014, 17:39
90bine kadar inallar . sonrası sürekli aynı özel honda servisine.

hangover
07-06-2014, 17:43
1 saat önceki gözlemlerim.

araç yine kabarcık çıkarıyo özellikle ısınınca. termostat açıyo. fan açtırdım. sonra kalorifere sıcak su verdim. su biraz çekti kendini radyatörden. kaloriferi kapadım klimayı açtım. radyatördeki su kabarcık çıkarmamaya başladı, uzun bi süre çalıştı o şekilde sanki devirdaim de yapmıyo gibiydi yani bi sirkülasyon göremedim. araca geçtim fan hala açıkken klimayı kapadım. içeri nemli hava vermeye başladı

hangover
09-06-2014, 17:57
konu gerilere düşmesin yardım günceli

drago
09-06-2014, 18:28
bursada iyi hondacılar var, bence siz ustanızı değiştirin, vtec 2 pek böyle işler yapacak bir araç değil.

olmadı yetkili servise bırakın, onlar çözmeye çalışsın, sizin ustanız çözemeyecek gibi.

site üyelerinden DENON var, bursadaydı sanırım, vtec 2 konusunda her konuda yorumu olan biri. Bence özel mesaj atın, belki yardımı olur.

commando06
11-06-2014, 00:25
Contasnız yanmış kapagı açtırmanız gerekmektedir. daha fazla km yapmayın gömleklerde çökmeye sebeb olursunuz. geçmiş olsun

aracınız kapak contasını yakmıs yada zelemeıs yada kapak yamulmus

arkadas dogru yazmıs ve eger hala kullanmaya devam edersenız blok yuzeyı bıle taslama ısteyebılır
cok sıkıntılı gunler gecırırsınız
gıdın contanız degıssın

bymurat___61
11-06-2014, 12:42
cart diye conta yazmayın. tgigerle beraber donen devırdaime bakın sonra kapak acın. Sonucta fabrıkanın torkladıgı kapagı kımse torklamayamaz kolay kolay.

sonrasında baktın devır daimın ımpelerı normal sonra kapagı sokturun zaten kapak sokulurken trıger bosa cıkıcak.

kapagı soktururur contanın zedelenmemıs oldugunu gorursenız ınsan uzulur doğal olarak.

he devırdaımı soktunuz ımpelerde ufak bır asınma var ama garantı bu dıyemıyosanız kapagı sokturun ıkı sefer ıscılık vermektense.

Ama aracımın daha oonce kapagı kımsenın sokmedıgını bılıyorsam devırdaimi degısır denemeyı goze alırdım ben olsam :)

zaten bellı eder hemen.

sercanavcı
11-06-2014, 12:55
cok yüksek ihtimalle contayı yakmışsınız kapagı acmanız gerekmektedir cıvıc kolay kolay anlattıklarınızı yapıcak bi araç degil ya termostatı acmaz ya fan müşürü arızalıdır onlara baktırmışsınız onun dısında birtek conta kalıyor hararetle ilgili çok kafa yordum zamanında conta diyorum geçmiş olsun...

hangover
11-06-2014, 18:20
bursada iyi hondacılar var, bence siz ustanızı değiştirin, vtec 2 pek böyle işler yapacak bir araç değil.

olmadı yetkili servise bırakın, onlar çözmeye çalışsın, sizin ustanız çözemeyecek gibi.

site üyelerinden DENON var, bursadaydı sanırım, vtec 2 konusunda her konuda yorumu olan biri. Bence özel mesaj atın, belki yardımı olur.

konuyu görürse belki yazar görüşlerini

hangover
11-06-2014, 18:26
cart diye conta yazmayın. tgigerle beraber donen devırdaime bakın sonra kapak acın. Sonucta fabrıkanın torkladıgı kapagı kımse torklamayamaz kolay kolay.

sonrasında baktın devır daimın ımpelerı normal sonra kapagı sokturun zaten kapak sokulurken trıger bosa cıkıcak.

kapagı soktururur contanın zedelenmemıs oldugunu gorursenız ınsan uzulur doğal olarak.

he devırdaımı soktunuz ımpelerde ufak bır asınma var ama garantı bu dıyemıyosanız kapagı sokturun ıkı sefer ıscılık vermektense.

Ama aracımın daha oonce kapagı kımsenın sokmedıgını bılıyorsam devırdaimi degısır denemeyı goze alırdım ben olsam :)

zaten bellı eder hemen.

daha öncede belirtmiştim, devirdaim olmakta ama bu ne derece verimli bilmiyorum. araç zaten termostat açmadığı için ilk bunu yaptı. hadi değiştirdik bu sefer ara ara açmamaya başladı. ya biyerden hava yapıyor yada conta cidden yanık.

araç motoru açılmadı o kesin 2. sahibiyim aracın. ilk öncelik radyatör kapağı , lpg teşkilatını elden geçirmek ve sonra devirdaim .

hangover
11-06-2014, 18:30
cok yüksek ihtimalle contayı yakmışsınız kapagı acmanız gerekmektedir cıvıc kolay kolay anlattıklarınızı yapıcak bi araç degil ya termostatı acmaz ya fan müşürü arızalıdır onlara baktırmışsınız onun dısında birtek conta kalıyor hararetle ilgili çok kafa yordum zamanında conta diyorum geçmiş olsun...

bugün araçta rolantide bi dengesizlik vardı. sanki stop edicek kıvama getiriyo kendini. durduğu yerde oldu bu olay. özel bi ford servisine gittim ( ford ne alaka demeyin tavsiye etti işte birileri) öyle baktı etti fan açtırdı altına girdi üstünden çıktı hiçbişey gözükmüyo dedi ters giden. ben olsam bu şekilde koşardım aracı dedi , al bide burdan yak şimdi.

overblack
11-06-2014, 19:15
würth'ün conta testi yapan kimyasalları var.

onur_si
11-06-2014, 19:20
radyatorden kabarcık conta yanmaya işarettir, bence kumar oynamayın bi conta değiştirin ilerde daha büyük sorun yaşamayın, hararet görmüş araç conta yanmasa bile ilerki zamanlarda en ufak sıkıştırmada contanın en zayıf yerinden en olmadık yerde yanar.

hangover
11-06-2014, 19:44
würth'ün conta testi yapan kimyasalları var.

würth müydü bilemem ama conta testide yaptık şırıngalı bi aletle %90 dendi.

akıncı
11-06-2014, 20:15
%90 nedır anlamadım o işin yuzdesı nasıl oluyor, suya kompresor verıyosa bıtmıştır olay ankarada olsan gel bakalım çozelım dıyecem ama uzaksın

hangover
11-06-2014, 20:40
%90 nedır anlamadım o işin yuzdesı nasıl oluyor, suya kompresor verıyosa bıtmıştır olay ankarada olsan gel bakalım çozelım dıyecem ama uzaksın

o sudan karbonmonoksit gibi bi gaz ölçerek yapılıyo bildiğim kadarıyla. %60 65 ler tehlike oluyomuş. söylenenleri yazıyorum. ankara uzak kayboluruz oralarda

Shinigami
12-06-2014, 02:27
Fan açana kadar radyatör kapağı açık beklerseniz kaynayan suyun kabarcık yaptığını görürsünüz. Aracınızda antifiriz var mı diye sormaya pek gerek yok gibi duruyor sürekli su takviyesiyle kalmamıştır zaten...

Bende su eksiltme vardı ve radyatör kapağında ara ara kabarcık görüyordum. Ancak gözde görülen bi yerde ıslaklık yada kaçak yoktu. Conta dedim ve suyu tamamlayıp kendi özel servisimin yolunu tuttum... Ama conta değilmiş çok küçük bi çatlak varmış hortumda halloldu. Yani her görülen kabarcık conta olmayabiliyormuş.

Suyun geri tepmesi (özellikle sıkıştırınca) motorda devir daim olan suyun dış bir etken tarafından (kompresyon ve akabinde hava basıncı) sıkıştırılmasıyla olur... Buna sebep conta olabilir. Devir daim pompası öncesindeki bir hortumdaki çatlak olabilir. (yüksek hızda çalışan devir daim pompası basınç yaratmak için öncesinde vakum oluşturur. çatlak varsa hava da çekmeye başlar ve sistem içerisine giren hava ve suyu dışarı atar) Öyle yada böyle sistem bir şekilde hava yapıyor. Kapak açtırmak yeterince pahalı geleceği için tüm sistemi (hortumlar ve kalorifer peteği dahil) iyice gözden geçirmenizde fayda var derim. Contaysa zaten çok geçmiş olsun. Yenisini kesinlikle orjinal takın...

hangover
12-06-2014, 10:36
Fan açana kadar radyatör kapağı açık beklerseniz kaynayan suyun kabarcık yaptığını görürsünüz. Aracınızda antifiriz var mı diye sormaya pek gerek yok gibi duruyor sürekli su takviyesiyle kalmamıştır zaten...

Bende su eksiltme vardı ve radyatör kapağında ara ara kabarcık görüyordum. Ancak gözde görülen bi yerde ıslaklık yada kaçak yoktu. Conta dedim ve suyu tamamlayıp kendi özel servisimin yolunu tuttum... Ama conta değilmiş çok küçük bi çatlak varmış hortumda halloldu. Yani her görülen kabarcık conta olmayabiliyormuş.

Suyun geri tepmesi (özellikle sıkıştırınca) motorda devir daim olan suyun dış bir etken tarafından (kompresyon ve akabinde hava basıncı) sıkıştırılmasıyla olur... Buna sebep conta olabilir. Devir daim pompası öncesindeki bir hortumdaki çatlak olabilir. (yüksek hızda çalışan devir daim pompası basınç yaratmak için öncesinde vakum oluşturur. çatlak varsa hava da çekmeye başlar ve sistem içerisine giren hava ve suyu dışarı atar) Öyle yada böyle sistem bir şekilde hava yapıyor. Kapak açtırmak yeterince pahalı geleceği için tüm sistemi (hortumlar ve kalorifer peteği dahil) iyice gözden geçirmenizde fayda var derim. Contaysa zaten çok geçmiş olsun. Yenisini kesinlikle orjinal takın...

Kacak ariyorum bulamiyorum. Kalorifer aklima geliyor sokucem sanirim. Evet sikistirinca ne oluyorsa oluyor zaten. Antifiriz yari yariyadir şuan su ekliye ekliye. Birde kapak acikken fan actirinca su çekilip yerine kopuk cikariyo beyaz. Sonra kayboluyo

bymurat___61
01-02-2015, 11:57
hort

konuyu tesadufen gordum. Bir ıkı yorumumuda gordum. Antifirizsizlik ve asınmıs kapak civic gıbı sogutma sıstemlerınde hızla su eksiltirir. Sebebı ıse ies vtec2 kaç derecede acıyor fanı bılmıyorum ama ies tam 95 derecede acar 5 ile 8 derece su sıcaklıgını dusuruurur. Dongu boyle devam eder. (service manuelınden konusuyorum sanayıden yada bır yerlerden duyup yada okudugum deil)

Simdi gelellım antıfırızsız cıvıc neden su eksıltır. bıraazda radyatorumuzun eskıdıgını bıraz da pislendıdını dusuncek olursak. su sureklı 93 94 cıvarlarında gecezek buda suyuufak ufak buharlaştırırır. 1.1 lık kapak var ve sağlamsa bu buharlaşmayı tutarak eksilemz suyumuz. komple su olsa dail. Ama bu kapak işlevını yıtırır veyahut 0.9 luk kapak olur ise ufak ufak buharlasır. aynı hızla buharlaştıkca aracta su azaldıgı ıcın fan bile açılamama ıhtımalı vardır. Muhtemelen sızdekı durumda budur.

Şimcıkte gelleım antıfırızlı suya; antıfıızlı su, karısım oranına gore 110 120 dercelerde hatta yuzde 70 konulursa antıfıırz. (yuzde 70 ın ustu tavsıye edılmıomus totalın insraction bookundan bu bılgıde) +130 dercelerde kaynar. YAnı buhar fazı olusturur. Tabı o sıcaklılara normal sorunsuz bır sogutma sıstemınde ulaşamazsınız
bu gıbı durumda buhar fazı olusmayınca sıstemde hem kapak yorulup cabuk bozulmaz hemde su eksılmez. GAyet net mantık.

Birde herseye cart dıye conta yazagına kımse yorum yapmasın. Contaya gelene kadar. Bakılması gereken yerlerı yazarsak el bırlıgıyle bırımızın aklına gelmeyen baskasının aklına gelebılır. Bir problem cozmenın ekenomık mantıgı olur. Gayet muhendıs yaklasımı olarak.

Bu arada contaya kesın teshıs soyle konuyor. her bujıden o sılındır Top dead center dayken yanı en ust olu noktadayken. Kompresyon degerrı 150 psi ise 150psi basınc verılir. radyator kapagından baloncukar gozlemlenır. baloncuk yoksa conta saglandır dıyebılırız. Ama basınc tutmuyosa belkı kapagın catlaktır. Ama bundada kullanılan ekıpmandan kaçıradabılır. yanı ıyı teshıslen hıc bısey sokmeden. tashıs koyulur. Bziim memlektımızn guzel ustaları pek bu yontemı tercıh etmezler.
iyi forumlar.