PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prefabrik Yapı Hakkında Bilgi Sahibi Arkadaşlar Buraya

Ome_RS
07-06-2014, 18:57
Arkadaşlar yalovada bir arazimiz var ve buraya ev yapmak istiyoruz. zemin katı yapıldı bitti bodrum şeklinde ve taban betonu atıldı. yani beton zeminimiz hazır üzerine 120m2 iki katlı olacak şekilde bir imar planımız var.

bir kaç yerden fiyat aldık 45-60bin tl arasında değişkenlik gösteriyor.
Aramızda daha önce yaptıran memnun kalan yada sorun yasayan var mı? fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
öneri firma yaparsanız yine sevinirim hatta kendisi veya yakını bu işi yapan varsa yabancıya para kazandırmayalım.
beyin fırtınası baslasın :)

ghibli06
07-06-2014, 19:15
Arkadaşlar yalovada bir arazimiz var ve buraya ev yapmak istiyoruz. zemin katı yapıldı bitti bodrum şeklinde ve taban betonu atıldı. yani beton zeminimiz hazır üzerine 120m2 iki katlı olacak şekilde bir imar planımız var.

bir kaç yerden fiyat aldık 45-60bin tl arasında değişkenlik gösteriyor.
Aramızda daha önce yaptıran memnun kalan yada sorun yasayan var mı? fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
öneri firma yaparsanız yine sevinirim hatta kendisi veya yakını bu işi yapan varsa yabancıya para kazandırmayalım.
beyin fırtınası baslasın :)

ben çelik prefabrik bir projenin işlerini yapmıştım, bu esnada artı ve eksi yönler belirledim kendimce, aktarmak gerekirse

artıları:

kolay kurulum
yer değişikliği yapma imkanı
ilave değişiklikler yapmadaki kolaylık
depreme dayanıklılık (Yalova için önemli)
yalıtım kolaylığı var, detay çözümleri de kolay

eksileri:

betonarme hissi vermemesi, evde yürürken merdiven çıkarken vs betonarme olmadığını belli ediyor
su ve lağım giderleri, en sessiz olanlarla bile yapılsa akışlar içeride duyuluyor
zemin kaplama yükseltilmiş zemin olarak yapılıyor çoğunlukla
duvarlar betopan bölmelerle yapılıyor, ciddi bir ses izolasyonu yaparım dersen çok pahalı tutuyor diğer türlü de yan odaya duvar koymasan daha iyi direk duyuluyor
çelik yapı sıcak ve soğukta esneme ve gerilme yapıyor
duvarlara çivi vs çakamazsınız, sadece aksesuarların yerini önceden belirlerseniz, arkasına çelik plaka koyulabilir
evde rüzgarlı günlerde çatırtılar duyulabilir

aklıma gelenler bunlar, ben olsam uğraşmam, sonuçta temeli hazırsa kolonları tabliyeyi attırın, çatıyı yaptırıp duvarları gaz beton ile ördürün gitsin, maliyet farkı olmaz hatta ucuza bile gelir...

Ome_RS
07-06-2014, 19:23
ben çelik prefabrik bir projenin işlerini yapmıştım, bu esnada artı ve eksi yönler belirledim kendimce, aktarmak gerekirse

artıları:

kolay kurulum
yer değişikliği yapma imkanı
ilave değişiklikler yapmadaki kolaylık
depreme dayanıklılık (Yalova için önemli)
yalıtım kolaylığı var, detay çözümleri de kolay

eksileri:

betonarme hissi vermemesi, evde yürürken merdiven çıkarken vs betonarme olmadığını belli ediyor
su ve lağım giderleri, en sessiz olanlarla bile yapılsa akışlar içeride duyuluyor
zemin kaplama yükseltilmiş zemin olarak yapılıyor çoğunlukla
duvarlar betopan bölmelerle yapılıyor, ciddi bir ses izolasyonu yaparım dersen çok pahalı tutuyor diğer türlü de yan odaya duvar koymasan daha iyi direk duyuluyor
çelik yapı sıcak ve soğukta esneme ve gerilme yapıyor
duvarlara çivi vs çakamazsınız, sadece aksesuarların yerini önceden belirlerseniz, arkasına çelik plaka koyulabilir
evde rüzgarlı günlerde çatırtılar duyulabilir

aklıma gelenler bunlar, ben olsam uğraşmam, sonuçta temeli hazırsa kolonları tabliyeyi attırın, çatıyı yaptırıp duvarları gaz beton ile ördürün gitsin, maliyet farkı olmaz hatta ucuza bile gelir...

Abi bilgiler için cok tesekkür ederim.
proje ahşap veya çelik konstrüksiyon olarak çizildi o yuzden değişiklik yapamıyoruz yoksa istediğimiz üste tek kat dediğiniz gibi ytong dan yapmak bi heves bodrum +2 kat çizdirdik yaparız diye ama suan buyuk ve maliyetli geliyor.

üst katın beton hissi vermesi için zemine 6cm beton düşündük taşıyıcılara cok agırlık bindirmiyor m2 de 250kg tasıma kapasitesi var.

duvarlar 6cm betopan içi strafor döşeli dıs duvarlar aynı sekilde 10cm ama dısardan yine kaplama seklinde su dekoratif yalıtım malzemesinden yapılabilir
yazlık oalrak yapılıcak bu ev o yuzden çokta mükemmel birşey beklemiyoruz açıkcası

+soner
07-06-2014, 20:25
Yap-boz şeklinde olması ve fiyatı ne kadar cezbediyorsa konforuda o kadar pişman ediyor. Ev hissi gerçekten yok rüzgarda,yağmurda,sıcakta,soğukta zorluklar çıkarabiliyor. Amacınız sadece haftasonları gidip gün içinde geri dönmekse mantıklı bir seçenek daha fazlasını beklemeyin asla. Keşke duvar örüp küçük bir yapı olsada yapsaydık demeyin sonrasında.

maybel
07-06-2014, 21:34
Arkadaşim bu isi yapıyor gerçi onunki çelik yapı değil cok daha iyi olan sandiwich panel sistem kendinden yalitimli tekrar isi yalitima gerek yok.ıstersen kendi sitelerinden bakabilirsin yipyapi.

psikolojikdeli
07-06-2014, 23:37
beni yarın ara :)

yavuz364
09-06-2014, 07:48
Fabrikanın 3 katlı 2000metrekare çelik konsüksiyonunu yaptım ama ev için yapıldığında çok daha ince düşünmek ve her ayrıntıyı plana dökerek yapmak lazım...
Güzel ve Planlı yapılırsa betonermeden çok farklı olmaz ancak türkiyede gördüğüm prefabrik firmalarının yaptığı evleri ne yaparsan yap betonerme keyfi bulamazsın..

Ome_RS
09-06-2014, 20:05
fikirler önemli arkadaslar
bir kac demo ev incelediğimizde bizde farkettik eko mod olanlar zaten oldukca basit lüx tabir edilenler bile bittikten sonra tadilata ihtiyac duyuyor sanırım biraz bastan savma calısma mevcut

yavuz364
10-06-2014, 07:23
Belki fikir verici olur die benim yaptığım yapının fotolarını ekledim... Piyasadakiler kalın profil çok kullanmadığı için yapının geneli çok esnek oluyor.. Benim resimde görünen profiller 210x80mm ve 8 metre açıklıkta bile hiçbirşey olmuyor.. Fiyat olarak bu yapıdaki evin bahsettiğin boyutlardaki hatta daha büyüğü maliyeti 10bin tl yi geçmez (kabası sadece)

https://www.dropbox.com/sc/022oolmqc0npits/AADd8Z6RfOKT6gt_GeL9nLdsa

BoraÇİFTÇİ
10-06-2014, 07:27
Yakın bir arkadaşımın firması kendiminde gezip görmüşlüğü var kaliteli ve uzun ömürlü yapılar yapıyorlar eğer düşünürsen bir görüş piyasaya göre kaliteli ve m2 ye göre uygun fiyat veriyorlar
http://www.nestavilla.com/

MrT_55
10-06-2014, 08:23
Prefabrik ev düşünüyorsan eğer yardımcı olurum sana.Ben prefabrik konteynerlerin kaplama malzemelerini üretiyorum.İletişime geçelim

Mert Ali
10-06-2014, 08:42
Yalovada nerede tam olarak ? Annem yalovalıdır.. Bızım koyde 3 katlıyı anahtar teslım 90 bıne yaptılar 3 sene evvel. Fırma olarak kıpanın otopark gırısınde prefabrık yapı fırması var,fıyat alabılırsınız.

EMRE KAAN
10-06-2014, 08:54
bende yardımcı olabilirim iki tane çok sağlam ve büyük mal verdiğimiz ve senelerdir çalıştığımız şirket var biri afad için üretim yapıyo ve normal olarakta zevke göre.diğeride çok büyük bi firma nazımız geçer :)

Ome_RS
10-06-2014, 11:37
Belki fikir verici olur die benim yaptığım yapının fotolarını ekledim... Piyasadakiler kalın profil çok kullanmadığı için yapının geneli çok esnek oluyor.. Benim resimde görünen profiller 210x80mm ve 8 metre açıklıkta bile hiçbirşey olmuyor.. Fiyat olarak bu yapıdaki evin bahsettiğin boyutlardaki hatta daha büyüğü maliyeti 10bin tl yi geçmez (kabası sadece)

https://www.dropbox.com/sc/022oolmqc0npits/AADd8Z6RfOKT6gt_GeL9nLdsa

iş zaten duvar ve profil kalınlıklarında değişiyor kalın ve yogun stroforlu duvar malzemesi uygun kalınlıkta profille dayanıklı bir yapıya sahip oluruz diye düşünüyorum aklımızda olsun profil ölçüleri tesekkür ederim

Yakın bir arkadaşımın firması kendiminde gezip görmüşlüğü var kaliteli ve uzun ömürlü yapılar yapıyorlar eğer düşünürsen bir görüş piyasaya göre kaliteli ve m2 ye göre uygun fiyat veriyorlar
Nestavilla - Prefabrik Ev, Hazır Ev, Prefabrik Konut, Prefabrik Yapı, Hazır Konut, Villa Yapı, Pratik ev (http://www.nestavilla.com/)

burası evime çok yakın yerlerini görüyordum isminizi vermemin sakıncası olurmı birde orada kiminle görüşeyim

Prefabrik ev düşünüyorsan eğer yardımcı olurum sana.Ben prefabrik konteynerlerin kaplama malzemelerini üretiyorum.İletişime geçelim

iletişim bilgileri alabilirmiyim :)

Yalovada nerede tam olarak ? Annem yalovalıdır.. Bızım koyde 3 katlıyı anahtar teslım 90 bıne yaptılar 3 sene evvel. Fırma olarak kıpanın otopark gırısınde prefabrık yapı fırması var,fıyat alabılırsınız.

yalova armutluda arazi yalova sınırları içerisinde olursa nakliye masrafı avantajı olur.

bende yardımcı olabilirim iki tane çok sağlam ve büyük mal verdiğimiz ve senelerdir çalıştığımız şirket var biri afad için üretim yapıyo ve normal olarakta zevke göre.diğeride çok büyük bi firma nazımız geçer :)

iletişim bilgilerini alabilirsem güzel olur sizde bir iletişime geçin arıcaklar seni diye güzel fiyat versinler:)

Ome_RS
12-06-2014, 10:41
hafta sonu bir kaç yerle görüşücez yine belirtilen yerlerlede bi görüşücem bu yapılar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yada yaptırmayı düşünen varsa fikir paylaşımları yapabilriz