PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F1 Kanada GP

ghibli06
08-06-2014, 23:56
Ricciardo ilk yarışını kazandı, çok ilginç bir pazar oldu... Hamilton bütün kontrolünü kaybetmiş durumda, takım arkadaşına sanki düşmanmış gibi davranıyor ve böyle davrandıkça da olmadık hatalar yapıyor... sanırım en iyi arabaya sahip oldukları bir senede şampiyon olamama ihtimalinin stresini üzerinden atamıyor, ciddi yardıma ihtiyacı var...

Mercedeste fren problemi nedir? takım Nicoya da finişe getir aracı yeter dediler, sanırım ciddi bir problem, işte ilk 10

1. Daniel Ricciardo (Red Bull-Renault)
2. Nico Rosberg (Mercedes)
3. Sebastian Vettel (Red Bull-Renault)
4. Jenson Button (McLaren-Mercedes)
5. Nico Hulkenberg (Force India-Mercedes)
6. Fernando Alonso (Ferrari)
7. Valtteri Bottas (Williams-Mercedes)
8. Jean-Eric Vergne (STR-Renault)
9. Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes)
10. Kimi Raikkonen (Ferrari)

bir Ferrarici olarak onlara değinmeden olmaz... yine berbattılar!

Eriador
09-06-2014, 08:33
Uzun zamandir ilk defa eski gunlerdeki gibi full ve dikkatle yaris izledim , degdi iyi bir oglen oldu benim icin.Mika Hakkinen in bahsettigi Lewis Manoca olayini cok abartti bencede her ne kadar olay kapandi deselerde her turlu devam ediyor onun yan etkileri cikti bu yarista.

Kanada da her zaman freni bitenler cikar bu sefer bu Mercedes e olurmu diye dusunuyordum iyi oldu biraz degisiklik gelsin sezona.

F1 de Baba olan pilot 1 saniye yavaslar en son bu lanet Mika yi vurmustu simdi Vettel' i ...

Lewis cok duygusal her ne kadar super hizli bir adam olsada hala super bir prof. olamadi.Dis etkenleri cok takiyor bunuda yarislarda belli ediyor.Adam kiz arkadasi ile arasi bozuk diye Button in bile arkasinda sezonu bitirmisti ...

Ferrari ... Sezon basinda ni hayet F1 gercege donuyor diye aciklamalari vardi .Allison un gelmesi Ruzgar tunelinin duzelmesi artik motorun one gecmesi filan derken dag fare dogurdu.Bu arada Mercedes Brawn GP zamanindan beri sezon ici gelisimde sikintilari var bakalim neler olucak.Ama sorun yasamasalar acik ara baska ligteydiler gene.

Nico nun sikani kesisi super tesaduf oldu !

ghibli06
09-06-2014, 10:58
Nico nun sikani kesisi super tesaduf oldu !

starttakini mi diyorsun?

eleanor
09-06-2014, 11:05
Hayır yarış ortalarında DRS açabilecekken arka düzlük çıkışında şikanı keserek drs dende kaçmış oldu.Yarış genel anlamda çok zevkliydi.Massa son 15 tur çok güzel yardırdı.pitte sorun yaşamasaydı vettelede takılmayıp perezi önceden geçebilirdi ve bence podyumun ikinci basamağınada çıkardı.Son tur dada kaza yaptı.pereze üzülmedim desem yeridir.Podyumundan oldu.genel olarak zevkliydi.

Canselmo
09-06-2014, 11:10
En cok kimi ye uzuluyorum, keske ferrari yerine baska bir takima gitseydi

Eriador
09-06-2014, 11:20
starttakini mi diyorsun?

Komiserler tarafindan incelenen Lewis tam arkasindayken sampiyonlar duvarini es gecisi ,iyi nefes aldi o sayede.Yoksa start duzkugu sonunda atak yemesi muhtemeldi .Bence tabi.

Bu arada Nico nun podyumdaki suratsizligi cok antipatikti .Takim arkadasin ayni arac yolda kalmis ve senin aracindada sorunlar cikmasina ragmen devam edebilme sansin olmus bu sayede sampiyona liderligini rahatlatmisin , guvenlik araci 2.ligini kurtarmissin duses gelmis hala bi asik surat.Ricardoyu neredeyse tebrik bile etmiyecekti Ricardo elini uzattida bizim prens sole bi yan bakisla tebrik etti.Dusmanin olsa neyse ilk zaferini kazanan biri icin soguk bi kutlama yapmasi kotu durdu belkide aralarinda bi sorun var ama bilemiyecem hos durmadi.

Start olayi bence normal herkes herkesi kurallar icerisinde atabildigi kadar atiyor , start a heyecan veren o . Belki de birazda Bahreyn’deki kapismadan icinde kalani aldi .Ordada Lewis onu disari atmisti

ghibli06
09-06-2014, 12:17
Komiserler tarafindan incelenen Lewis tam arkasindayken sampiyonlar duvarini es gecisi ,iyi nefes aldi o sayede.Yoksa start duzkugu sonunda atak yemesi muhtemeldi .Bence tabi.

Bu arada Nico nun podyumdaki suratsizligi cok antipatikti .Takim arkadasin ayni arac yolda kalmis ve senin aracindada sorunlar cikmasina ragmen devam edebilme sansin olmus bu sayede sampiyona liderligini rahatlatmisin , guvenlik araci 2.ligini kurtarmissin duses gelmis hala bi asik surat.Ricardoyu neredeyse tebrik bile etmiyecekti Ricardo elini uzattida bizim prens sole bi yan bakisla tebrik etti.Dusmanin olsa neyse ilk zaferini kazanan biri icin soguk bi kutlama yapmasi kotu durdu belkide aralarinda bi sorun var ama bilemiyecem hos durmadi.

Start olayi bence normal herkes herkesi kurallar icerisinde atabildigi kadar atiyor , start a heyecan veren o . Belki de birazda Bahreyn’deki kapismadan icinde kalani aldi .Ordada Lewis onu disari atmisti

Nico F1 deki en cana yakın pilotlardan birisi, bence yarış boyunca o kadar çok gerildi ki, bu da podyuma yansıdı... şikanı kesmekte haklıydı bence orada ama startta Hamilton ölümüne içe daldı, sanırım kaçar diye ümitlendi Nico, tam tersi olunca zaten sıra kaybetti, daha ilk virajda bu hareket çok saçmaydı, boşluk görüp dalmak ayrı, ben dalayım sıkıyorsa üstüme çıksın düşüncesi apayrı...

Mercedes frenlerle ilgili açıklama yayınladı mı?

ghibli06
09-06-2014, 12:26
En cok kimi ye uzuluyorum, keske ferrari yerine baska bir takima gitseydi

zamanında 'Ferrari şampiyonayı domine ediyor, hiç zevki kalmadı' diye seedinglerden yakıta kadar, puan sisteminden motora kadar onlarca değişiklik yapan Bernie, şu an sadece Mercedes motorunun F1 e uyumlu olduğunu görmüyor mu acaba?

yasindemir
09-06-2014, 12:44
Massa yarışın sonunda Perez'e patladı en çok Pereze acıdım.. Sezonun en keyifli yarışıydı.

eleanor
09-06-2014, 14:04
[QUOTE= Mercedes frenlerle ilgili açıklama yayınladı mı?[/QUOTE]

Elelktrik motorunda sorun yaşadı Mercedes.Dolayısıyla bu elektronik frenlerede yansıdı.elektronik frenleri kaybedince,frenler aşırı ısındı ve eskiye nazaran cok daha ince fren diskleri kullanılıyor bu sezon.Dolayısıyla Hamilton yolda kaldı

Eriador
11-06-2014, 10:18
zamanında 'Ferrari şampiyonayı domine ediyor, hiç zevki kalmadı' diye seedinglerden yakıta kadar, puan sisteminden motora kadar onlarca değişiklik yapan Bernie, şu an sadece Mercedes motorunun F1 e uyumlu olduğunu görmüyor mu acaba?

Aslinda durum pek oyle degil.

Bu seneki kural degisiklikleri aerodinami yi bitirdi ( yani RedBull u ) motor ureticilerine firsat sagladi ( Ferrari - Mercedes )

Hatta gecen sezon bu gecis belli oldugu zamanlar Ferrari baskani Luca di Montezemolo durumdan o kadar memnundiki aklimd kaldigi kadariyla sole bi acikalama yapmisti : Sonunda F1 ozune donuyor . Bizler ucak firmasi degil aerodinami ye hayat baglamamiz sacmalik.Sonunda motorlarin konusacagi bir yere gidiyoruz.

Sartlar buna donunca 2 senedir tamiri icin ulasilan ruzgar tuneli hazira kondu.
Lotus dan Alisson tekrar takima katildi ( efsane Schumacher yillaridna takimda idi )
Kimi geri getirildi .2 super surucu max arac gelisimi.
Aerodinami nin onemi azaldi ( RedBull Newey e buyuk celme takildi )
Efsane motor ureticisi tum gucuyle motora yuklendi nede olsa istedigi buydu
muthis yatirimlar , buyuk adimlar atildi ama sonuc gene sifir.

Isini iyi calisan Mercedes isi goturdu.Suan Ferrari nin aglamasi icin yuzde 1 sebep bile yok .
Hersey istedikleri gibiyken orta siralarin takimilar , sapkayi biraz one koymak gerek

Eriador
11-06-2014, 10:24
Aslinda yazicaktim ama polemige girmek istemedim. Burda daha cok konusuldu tr sitlerinde 2-3 satir ceviri ile gecildi.

Montoya : Ferrari eskisi gibi degil , cunku Schumacher yok.

Cevirilerde en cok gozume carpan . Schumacher takima enerji guctu herkes onun icin sanki kendine yaparmiscasina calisiyordu . Takimi atesliyordu . Suan Fernando veya Kimi icin kim uykusunu boler ?

Serhat Y.
11-06-2014, 11:20
benim anlamadığım bu durum ferrari ve mercedese yaradı diyosunda, mercedes tamam belliki yaramış ama ispanya gp de mercedesten tur yiyen ferrariye pek yaramış gibi durmuyor. keza klasmanda şuan için ikinci takımda redbull olsa gerek yani renault motor.
ferrarinin aracı hızlandırması şart bence, uzun düzlüklerde haala diğer araçların gerisinde kalıyor.
seneye şampiyonaya katılacak Honda takımınıda ben çok merak ediyorum, varmıdır sızan bilgiler Hondalar ile ilgili?

Eriador
11-06-2014, 11:32
Benim de yazdigim zaten o . Tum kurallar aerodinami yi bitirdi motora gecti basta Ferrari baskanin memnuniyet msglarini yayinladigi buyuk yatirimlar attigi sonunda F1 gercek F1 oluyor dedigi kurallar.

cok isterseniz yerli yabanci tum linkleri arar bulurum. F1 i takip eden herkes bu sene herseyin Ferrari nin istedigi gibi oldugunu bilir zaten.

Benim degil onlarin belirttigi laflar bunlar.Buna ragmen sictilar batirdilar.

2 kat rezil oldular.

Mercedes resmen ders verdi .Motor nasil yapilir sekil 1 A .

ghibli06
11-06-2014, 17:10
Benim de yazdigim zaten o . Tum kurallar aerodinami yi bitirdi motora gecti basta Ferrari baskanin memnuniyet msglarini yayinladigi buyuk yatirimlar attigi sonunda F1 gercek F1 oluyor dedigi kurallar.

cok isterseniz yerli yabanci tum linkleri arar bulurum. F1 i takip eden herkes bu sene herseyin Ferrari nin istedigi gibi oldugunu bilir zaten.

Benim degil onlarin belirttigi laflar bunlar.Buna ragmen sictilar batirdilar.

2 kat rezil oldular.

Mercedes resmen ders verdi .Motor nasil yapilir sekil 1 A .

evet ferrari bunları söyledi ama kalın kafalı İtalyanlar şunu unuttu... hayatlarında kaç tane 1,6 turbo araba yaptılar? alt yapıları nedir? Alman üreticiler daha çok küçük motorlu turbo yapıyor son 5 yıldır, bu sene eğer ki motorlar 1,6T olmasaydı ferrari büyük fark atabilirdi...

Schumi dönemiyle elbette şimdiki Ferrariyi kıyaslamak bile abesle iştigal olur, o kadroyu dağıtanlarda bütün kabahat...

initial-D
11-06-2014, 17:58
evet ferrari bunları söyledi ama kalın kafalı İtalyanlar şunu unuttu... hayatlarında kaç tane 1,6 turbo araba yaptılar? alt yapıları nedir? Alman üreticiler daha çok küçük motorlu turbo yapıyor son 5 yıldır, bu sene eğer ki motorlar 1,6T olmasaydı ferrari büyük fark atabilirdi...

ben buna katılmıyorum.seneye honda gelecek mesela,eğer motorları iyi olursa 80lerdeki turbo f1 döneminden edindikleri tecrübe sayesinde başırılı bir motor üretmiş olmayacaklar yada başarısız olurlarsa yol otomobillerinde turbo motorlu araçlar üretmedikleri için başarısız da olmayacaklar.

iyi bir motorda üretseler kötü bir motorda üretseler,hem motor hemde motorun araca uyumuyla ilgili çok bilinmeyenli denklemde birşeylerin yanlış veya eksik olmasıyla ilgili sorunlar yaşayacaklar veya bu sorunları mühendislik ile çözecekler ve başarılı bir motor üretmiş olacaklar.şuan kurallar 1,4 turbo+sc destekli motorlara dönse vw f1e katılıp en iyi motora sahip olmayacak büyük ihtimalle.yada fabrika takımı değilde garaj takımı en iyi motoru da üretebilir.

ha ama şuan yol otomobillerinde mercedes diğer markalara göre daha kalite motorlar üretebilir belki.2000li yıllarda renaultın v6 dan daha hacimli spor otomobili bile yokken v10 motorlarla gayet güzel iş yaptı,tersi örnekte bmw de v12 v8 çok harika motorları varken m5 e direk f1teki tecrübesi ile ürettiği v10u koydu.demek istediğim f1 in yol otomobillerindeki tecrübe-üretimle ilgisi olmaması,tam tersi yol otomobillerinin f1den beslenmesi.çünkü f1de işi mühendislik bitiriyor ve mühendislikte olabilecek şeyler ile olamayacak şeyler ortada.benim düşüncem tabi,çürütmek için falan yazmadım yanlış anlaşılmasın.

ghibli06
11-06-2014, 18:07
ben buna katılmıyorum.seneye honda gelecek mesela,eğer motorları iyi olursa 80lerdeki turbo f1 döneminden edindikleri tecrübe sayesinde başırılı bir motor üretmiş olmayacaklar yada başarısız olurlarsa yol otomobillerinde turbo motorlu araçlar üretmedikleri için başarısız da olmayacaklar.

iyi bir motorda üretseler kötü bir motorda üretseler,hem motor hemde motorun araca uyumuyla ilgili çok bilinmeyenli denklemde birşeylerin yanlış veya eksik olmasıyla ilgili sorunlar yaşayacaklar veya bu sorunları mühendislik ile çözecekler ve başarılı bir motor üretmiş olacaklar.

ha ama şuan yol otomobillerinde mercedes diğer markalara göre daha kalite motorlar üretebilir belki.demek istediğim f1 in yol otomobillerindeki tecrübe-üretimle ilgisi olmaması.benim düşüncem tabi

tam tersi, bu araçların yarış yapıyor olması temel prensipleri değiştirmez... içten yanmalı 4 zamanlı, buji ateşlemeli motor yapmak zorundasın F1de de, bu motor hararet yapmamalı, dayanıklı olmalı, pompa benziniyle çalışabilmeli... F1 takımları, bu sporun en büyük katkısının, yol otomobillerinin gelişiminde yaşandığını açıklamışlardı, KERS bile kullanılıyor şimdi...

initial-D
11-06-2014, 18:11
tam tersi, bu araçların yarış yapıyor olması temel prensipleri değiştirmez... içten yanmalı 4 zamanlı, buji ateşlemeli motor yapmak zorundasın F1de de, bu motor hararet yapmamalı, dayanıklı olmalı, pompa benziniyle çalışabilmeli... F1 takımları, bu sporun en büyük katkısının, yol otomobillerinin gelişiminde yaşandığını açıklamışlardı, KERS bile kullanılıyor şimdi...

konuyla çok alakasız olacak ama ankara bmw expertizi konusunda sen tbs harun usta dedikten sonra diğerlerine hiç bakmadık bile,aynı gün götürdüğümüz 2 pimi çekilmiş bomba haldeki 740 tan kurtardılar bizi.telefonda konuştuğumuz expertiz ücretinin yarısını 2 araç için aldılar yaşadığımız hayalkırıklığınıda görünce,akşam 528 ile metro durağına kadarda götürdüler sağolsunlar.

ayrıca teşekkür ederim:icon_tup:

ghibli06
12-06-2014, 01:19
konuyla çok alakasız olacak ama ankara bmw expertizi konusunda sen tbs harun usta dedikten sonra diğerlerine hiç bakmadık bile,aynı gün götürdüğümüz 2 pimi çekilmiş bomba haldeki 740 tan kurtardılar bizi.telefonda konuştuğumuz expertiz ücretinin yarısını 2 araç için aldılar yaşadığımız hayalkırıklığınıda görünce,akşam 528 ile metro durağına kadarda götürdüler sağolsunlar.

ayrıca teşekkür ederim:icon_tup:

faydam olduysa ne mutlu bana, Harun 15 yıllık dostumdur, neyse onu söyler, geçmiş olsun maalesef BMW piyasası iyice değişti son yıllarda...