PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo sıkıştırma oranı

vr4
23-06-2014, 17:25
herkes biliyorki turbo araçların sıkıştırma oranları düşük. nedenleri vuruntu erken ateşleme ısı vs. benzinli turbo aracı 10 sıkıştırmayla 0.5 bar basıp 8 sıkıştırmayla 1 barlık bastığı gücü alamazmı hem alt devirleri de bi nebze dolu olur. yakıt uygun düşer vs. bunun baska bir sebebi olması lazım.misal 10 sıkıştırmalı olsun 0.5 bar olsun 230 hp versin demiyorlarda 8 sıkıştırmalı olsun 1 bar olsn 230 hp olsun diyorlar. basınc düşük sıkıştırma yüksek çıkan hp aynı kalsın hesabı?

alihan_27
23-06-2014, 18:58
Olmaz. Çok sıcak bir silindirin içinde sıkıştırmaktansa, dışardan sc veya turbo sistemleriyle sıkıştırıp bir yandanda intercooler la havayı soğutmak daha fazla güç eldesinden dolayı tercih edilir.
Yani silindirlerin içinde havayı soğutma imkanı olmadığından motor sıkıştırmasıyla daha az güç alırsın. (Yeni nesil direk enjeksiyon sistemleri biraz ayrı bir konu)

alperx
20-07-2014, 21:36
bu hesap zaten yapılmıştır, sıkıştırma düşürdükçe güç / basınç oranı, düşük sıkıştırma lehine gelişir, tabi belli bi noktaya kadar.

DOHC
20-07-2014, 21:57
Kompresyon ve turbo basıncı arasındaki ilişki yaklaşık olarak şöyledir:

Kompresyon oranı x (Turbo basıncı +1)= Maksimum 16 olmalı.

Kafana göre kompresyon-turbo basıncı seçemezsin.

President
20-07-2014, 23:06

Bu formülü biraz daha açarmısınız? örnekleyerek mümkünse.

DOHC
21-07-2014, 06:49
Örneğin sıkıştırma oranın 8 olsun. Turbo basıncını bulmak için:
16/8=2
2=turbo basıncı + 1
Turbo basıncın max 1 bar olmalı.
Bu formül benzinli arabalar için geçerli, dizellerden emin değilim.

punto_multijet
21-07-2014, 07:49
16/8=2
2=turbo basıncı + 1

bunun teknik açıklaması nedir?

Şuanda HGT turbo kullanıyorum ve motoru atmosferik gibi sıfırladık. 10.5 sıkıştırmam var ve 0.5 basınçla kullanıyorum. sizin verdiğiniz formüle göre sorun yok ama tek risk basınç değil ki burada avans olayı var bir kere ve daha birçok değişken. ondan bu formülün teknik açıklamasını merak ediyorum.

Maxi
21-07-2014, 07:53
bu tip formüllere göre hareket etmeyin arkadaşlar
işin altında yatan 50 tane parametre var

DOHC
21-07-2014, 08:09
bunun teknik açıklaması nedir?

Şuanda HGT turbo kullanıyorum ve motoru atmosferik gibi sıfırladık. 10.5 sıkıştırmam var ve 0.5 basınçla kullanıyorum. sizin verdiğiniz formüle göre sorun yok ama tek risk basınç değil ki burada avans olayı var bir kere ve daha birçok değişken. ondan bu formülün teknik açıklamasını merak ediyorum.

Bu formül size yaklaşık fikir vermesi açısındandır. 16'yı geçerseniz avans ayarları vb ayarlarla oynamanız gerekir.
Elbette çok değişik parametreler var.

kelalper
24-07-2014, 10:58
Yüksek sıkıştırmaya turbo olmaz diye bir kural yok. 11 sıkıştırmalı 35r lı 1 bar basan arabada var piyasada şu anda. Haa çok yüksek basınç basamazsın ayrı ama pistte ölümcül olur. Sıkıştırmanın düşürülmesinin nedeni güvenlik birazda.

Gunes G.
24-07-2014, 12:19
16/8=2
2=turbo basıncı + 1

Gecerli olup olmadigini anlamamiz icin izah etmeniz ve detay bir sekilde aciklam ayapmaniz gerekiyor, bu sekilde ortaya birsey atip "boyledir" denildigi zaman bende allerjik reaksyona sebebiyet veriyor.

DOHC
24-07-2014, 12:33
Gecerli olup olmadigini anlamamiz icin izah etmeniz ve detay bir sekilde aciklam ayapmaniz gerekiyor, bu sekilde ortaya birsey atip "boyledir" denildigi zaman bende allerjik reaksyona sebebiyet veriyor.

Alleji malleji yapmasın şimdi.
Bu bilgi Onno Usta'nın zamanında sorulara verdiği cevaptan alınıp yazılmıştır.
Herkes herşeyi anlayıp, detay bilmek zorunda değil. Onno usta dergiye yazdı zamanında bende oradan aldım.
Dilenirse scan eder koyarım o sayfayı........

kelalper
24-07-2014, 16:22
8 sıkıştırmaya max 1 bar. Turbonun büyüklüğü falan hak getire. Max 1 bar. İstersa punto turbosu istersen 62mm olsun fark etmiyor yani. 1 bar daya gitsin. Onno ustada iyi sallamış harbiden.

DOHC
24-07-2014, 20:48
8 sıkıştırmaya max 1 bar. Turbonun büyüklüğü falan hak getire. Max 1 bar. İstersa punto turbosu istersen 62mm olsun fark etmiyor yani. 1 bar daya gitsin. Onno ustada iyi sallamış harbiden.

16'yı geçerse avans vurur, avansla oynamak vb düzeltmeler yapmak lazım diye ek bilgileri de vardı. Düz atmosferiğe direkt turbo takılması durumu için geçerli bu formül muhtemelen.

Schumi
24-07-2014, 21:08
Dergi yada gazetede kesin bir cevap vermesi gerektiği için böyle saçma bir formül sunmuştur. Araç ne olursa olsun böyle bir formül vermek çok saçma. Silindir kapağından tutunda aracın egzoz manifoldu dizaynına. Oradan egzantrik derece ve liftlerine kadar bir sürü etken var. ERgzantrik dereceleri çok düşük ise dinamik sıkıştırma da yüksek olucak yada manifold tasarımı kötü ise EGT yüksek olucak ve her halükarda çok değişken önceden formüle edilemeyecek bir durum ortaya çıkacak.

Turboyu bilmeden basınç söylemek zaten komik birde üstüne 16 avans diye limit koymakta enteresan.

kelalper
25-07-2014, 09:19
16'yı geçerse avans vurur, avansla oynamak vb düzeltmeler yapmak lazım diye ek bilgileri de vardı. Düz atmosferiğe direkt turbo takılması durumu için geçerli bu formül muhtemelen.

düz atmosferik e hangi turbo. Çeşit çeşit boy boy. Hepsi birbirinden farklı özellikte. Schuminin yazdıklarının yanında intercoolerdan gaz kelebeğinden emme manifolduna kadar bir sürü etken var avans vurmasına etki eden. Yani dünyadaki bütün turboların aynı olduğunu varsayarsak bile şu sıkıştırmaya bu basıncı basarsın şunu basamazsın diyemezsin. Çok komik gelebilir belki ama yataklar bile etken burada motorun uzun dönemde verimliliği açısından.

ghibli06
25-07-2014, 09:44
Onno Usta ne derse doğrudur, turbo zaten mosselmandır, çeşidi falan olmaz, mosselman yapar gönderir, beyni kimse ayarlayamaz öyle bir olay tavsiye edilmez ama kendisi yaparsa yapabilir...

kelalper
25-07-2014, 10:02
Onno Usta ne derse doğrudur, turbo zaten mosselmandır, çeşidi falan olmaz, mosselman yapar gönderir, beyni kimse ayarlayamaz öyle bir olay tavsiye edilmez ama kendisi yaparsa yapabilir...

Heheh aynen 15 yaşımdayken otohaber de yazardı o zamanki bilgimle bile gülerdim yazdıklarına. Hala yazdığına inanmıyorum kesin dergide çalışan biri onun adına yazıodur. Herif o zaman ef civic için birisi d16 enjektör sistemi mi ne sormuştu bu enjektör çok yeni teknoloji yüksek verim alamazsın büyük karbüratör ya da çift karbüratör kullan demişti. Hay dedim senin ustalığına

DOHC
25-07-2014, 10:52
Benim yazdığım kaynak 2006 yılında çıkan soru kitapçığından. Soru muhtemelen 2006 öncesinde sorulmuştur. O zamanlar kimse bu kadar bilgili değildi zaten.......

ghibli06
25-07-2014, 10:56
Benim yazdığım kaynak 2006 yılında çıkan soru kitapçığından. Soru muhtemelen 2006 öncesinde sorulmuştur. O zamanlar kimse bu kadar bilgili değildi zaten.......

kusura bakmayın ama ben Onno ustanın bu formülü bulacak ya da hesaplayacak durumda olduğunu hiç zannetmiyorum, ilk yazısından itibaren 7-8 sene kesintisiz takip ettim, her yıl bir önceki yıllarda söylediklerini inkar edecek duruma geldiğinde ise eğlence amaçlı okumaya başladım... turbo cinsi, ebadı, manifold uzunluğu çapı vs kaale alınmayan bir formülün geçerli olabileceğini düşünmüyorum...

Maxi
25-07-2014, 11:06
arkadaşlar onno ustayı çekiştirmeniz çok yersiz
zamanının en iyi ustası o, yapmayın etmeyin haksızlık ediyorsunuz gibi geliyor bana.

siz şimdi rahatsınız ohh adsl internet google forumlar havalarda uçuşuyor
wideband-egt-aftermarket ecular, launch controller cut outları herkes biliyor

ya bi gidin 15-20 sene önceye bakalım??

günümüzde bu başlıkta olduğu gibi arkadaşın biri
hangi turbo acaba diye soru soruyor, turbo haritasını verip
15-20 sene önce turbo nedir diye sorarlardı

kapatın onno konusunu bence.

dayanamıyorum gene onno ustaya gelen bir soru ile bitireyim lafımı.

sevgili onno usta, 1.6 şahin arabam var
bu motora turbo takabilirmiyim?
takabiliyorsam kaç tane takabilirim?

kelalper
25-07-2014, 11:57
zamanının en iyi ustası o, yapmayın etmeyin haksızlık ediyorsunuz gibi geliyor bana.

hahaha her silindire iki tane olmak üzere 8 tane takabilirsin. Bu ne yaw. Abi tamam şu an herşey varda o zaman da bir sürü dergi geliodu yurt dışından. Yaw benimde bahsettiğim 23 sene önce falan yaw. Adam enjektör yerine çift karbüratör ya da büyük karbüratör daha verimli dedi yaa.

ghibli06
25-07-2014, 12:47

hocam haklısın ama emin ol bizim de yıllarımız bu verilen yanlış bilgileri düzeltmekle geçti...

Gunes G.
30-07-2014, 02:32
Bu bilgi Onno Usta'nın zamanında sorulara verdiği cevaptan alınıp yazılmıştır.
Herkes herşeyi anlayıp, detay bilmek zorunda değil. Onno usta dergiye yazdı zamanında bende oradan aldım.

Sen adamin ne demek istedigini anlamamissin ustune gelip burda bize satiyorsun. Hatta tam aksine sanki konu uzerinde ihtisas yapmis gibi yaziyorsun. Bakalim ne yazmissin...

Gercekten de verdigi formulun ne oldugunu anlamamis ve detayini bilmeyen birinin mesaji bu, baska turlusu dusunulemezdi zaten.

16/8=2
2=turbo basıncı + 1

Peki ya bu nasil? Hangi araclar icin gecerli oldugu, turbo basincinin kac bar olmasi gerektigi filan net net tarafindan yazilmis. Hatta not dusulmus dizellerden emin değilim. diye.

Arkadas senin hicbir bilgin yok ki konu ile ilgili, hicbir konuda emin olma durumun yok yani. bosver sen formul mormul, yorma kafani bunlarla, git aracini filan yika.

PPR engineering
30-07-2014, 09:17
Yapilmaz edilmez diye bir sey yok sikistirmada arttirila bilinir aracin motor karakteristik ozellikleri bilinmeli ve ona gore bir hesaplama ile max ne sikistirma kullanacagini teorik olarak hesaplayabiliriz

Gunes yine kendini yipratiyosun :)

mkerim
30-07-2014, 10:19
Dergi yada gazetede kesin bir cevap vermesi gerektiği için böyle saçma bir formül sunmuştur. Araç ne olursa olsun böyle bir formül vermek çok saçma. Silindir kapağından tutunda aracın egzoz manifoldu dizaynına. Oradan egzantrik derece ve liftlerine kadar bir sürü etken var. ERgzantrik dereceleri çok düşük ise dinamik sıkıştırma da yüksek olucak yada manifold tasarımı kötü ise EGT yüksek olucak ve her halükarda çok değişken önceden formüle edilemeyecek bir durum ortaya çıkacak.

Turboyu bilmeden basınç söylemek zaten komik birde üstüne 16 avans diye limit koymakta enteresan.

bunu her türlü yorumlayabilirsin. Yani işine geldiği gibi. Onno ralli arabası motoru bile yapsa bir sezon o motora anahtar değmeden yarış bitiren motorlar yapardı. İstersen günümüzdeki teknoloji ile yapılan femuarlı motorlara bir bak derim.

mosselman turbo dediğin zaman 1995 yılına gittim birden......
birde tv tamircisi vardı otomobil epromu programladığını söyleyen.

Heheh aynen 15 yaşımdayken otohaber de yazardı o zamanki bilgimle bile gülerdim yazdıklarına. Hala yazdığına inanmıyorum kesin dergide çalışan biri onun adına yazıodur. Herif o zaman ef civic için birisi d16 enjektör sistemi mi ne sormuştu bu enjektör çok yeni teknoloji yüksek verim alamazsın büyük karbüratör ya da çift karbüratör kullan demişti. Hay dedim senin ustalığına

O zaman renkli tv varmıydı???? Yada ecu programlanması diye bir şeyler...
15 yaş bilgi birikiminin en üst seviyesi olmalı.

1984 de turbo bu arabalar dediğimde, turbo düğmesi nerede diye soranlara, düğme gösteremeyince inanmazlardı. O zamanlar karaşimşek çok popüler bir dizi idi.

ghibli06
30-07-2014, 10:38
o yıllarda yarış otolarını ya da turbolu araçları sadece İstanbul ve Onno mu yapıyordu? hyat sadece internetten ibaret değil, şu anda en azından teorik olarak internetten bir şeyler öğreniliyor doğru, ama o yılların gerçek ustalarının da hakkını yemeyelim...

mkerim
30-07-2014, 11:22
o yıllarda yarış otolarını ya da turbolu araçları sadece İstanbul ve Onno mu yapıyordu? hyat sadece internetten ibaret değil, şu anda en azından teorik olarak internetten bir şeyler öğreniliyor doğru, ama o yılların gerçek ustalarının da hakkını yemeyelim...

bir sürü vardı. hiç birinin hakkını yemeyelim doğru... Alfacı sından başlar ve gider.
bahsettiğin ustalardan kimleri tanıyorsun bilmem. Performansa yönelik çalışan ustalar bir elin parmaklarını geçmez. şimdiki ustaların bir çoğuda bahsettiğimiz ustaların yanında çalışmış olanlar. Ankarada turbolu arabaları yapanlar vardı. Ne kadar yapabildiklerini tartışırım. O yıllardan denemişliğimiz var yapılan arabalar ile. Yada orada beceremeyip en son çare istanbula gelip arabayı yaptırıp ankaraya götürenlerde olmuştur. Yada yarış otomobili yapan bir sürü usta vardı. Sonuç ortada bak sıralamaya kimin arabaları yarışı bitirmiş. O zaman zaten bu işlerle uğraşan bir kaç kişi vardı. 10 yaşındayken dergi okuyup orada yazanın yanlış olduğunu söyleyen ne kadar doğru söyleyebilir. yada 1993 senesinde yapılmış bir arabaya neden orijinal ecu kullandın ms kullansaydın diyen sence bu işi ne kadar biliyordur. bu arada 1993 de daha doğmamış bu lafı eden. işin en acı tarafı bir hanımkızımız (oto dergisinde yazar veya test editörü ) .... usta sayesinde öğrendim onun dükkanından çıkmazdık dediğinde okuduğun tüm dergilerin bir usta üzerine çıktığını düşünmezmisin. Herkes her şeyi biliyor olamaz. Bazı bilgiler tecrübeye dayandığı için daha değerlidir. yoksa karşındakine sen ne biliyorsun dediğinde o işi yapmış olacaksın yoksa sana da biri aynı cümleyi kullanabilir.
ustalık ile al tak arasında fark var. bunuda unutmayın derim.
bahsettiğiniz ustalar olamasaydı bu gün modifiye buralarda olmazdı.

ghibli06
30-07-2014, 11:35
bir sürü vardı. hiç birinin hakkını yemeyelim doğru... Alfacı sından başlar ve gider.
bahsettiğin ustalardan kimleri tanıyorsun bilmem. Performansa yönelik çalışan ustalar bir elin parmaklarını geçmez. şimdiki ustaların bir çoğuda bahsettiğimiz ustaların yanında çalışmış olanlar. Ankarada turbolu arabaları yapanlar vardı. Ne kadar yapabildiklerini tartışırım. O yıllardan denemişliğimiz var yapılan arabalar ile. Yada orada beceremeyip en son çare istanbula gelip arabayı yaptırıp ankaraya götürenlerde olmuştur. Yada yarış otomobili yapan bir sürü usta vardı. Sonuç ortada bak sıralamaya kimin arabaları yarışı bitirmiş. O zaman zaten bu işlerle uğraşan bir kaç kişi vardı. 10 yaşındayken dergi okuyup orada yazanın yanlış olduğunu söyleyen ne kadar doğru söyleyebilir. yada 1993 senesinde yapılmış bir arabaya neden orijinal ecu kullandın ms kullansaydın diyen sence bu işi ne kadar biliyordur. bu arada 1993 de daha doğmamış bu lafı eden. işin en acı tarafı bir hanımkızımız (oto dergisinde yazar veya test editörü ) .... usta sayesinde öğrendim onun dükkanından çıkmazdık dediğinde okuduğun tüm dergilerin bir usta üzerine çıktığını düşünmezmisin. Herkes her şeyi biliyor olamaz. Bazı bilgiler tecrübeye dayandığı için daha değerlidir. yoksa karşındakine sen ne biliyorsun dediğinde o işi yapmış olacaksın yoksa sana da biri aynı cümleyi kullanabilir.

Oğuz Bozkurt var mesela, OMS olarak hala rallilere otomobil hazırlar, kendi yaptığı araçlarla sponsorsuz bile şampiyonlukları vardı... ben de onun yanından çıkmazdım, çok şey öğrendik sayesinde, ben Onno-ms beyin chip turbo vs tartışmıyorum, sonuçta adı geçen ustanın yanlışları şimdiki modern dünyanın iletişim çağıyla alakalı şeyler değildi, tamamen ticari şeylerdi benim de itirazım bunlaradır...

DOHC
30-07-2014, 13:42
Sen adamin ne demek istedigini anlamamissin ustune gelip burda bize satiyorsun. Hatta tam aksine sanki konu uzerinde ihtisas yapmis gibi yaziyorsun. Bakalim ne yazmissin...

Gercekten de verdigi formulun ne oldugunu anlamamis ve detayini bilmeyen birinin mesaji bu, baska turlusu dusunulemezdi zaten.

Peki ya bu nasil? Hangi araclar icin gecerli oldugu, turbo basincinin kac bar olmasi gerektigi filan net net tarafindan yazilmis. Hatta not dusulmus dizellerden emin değilim. diye.

Arkadas senin hicbir bilgin yok ki konu ile ilgili, hicbir konuda emin olma durumun yok yani. bosver sen formul mormul, yorma kafani bunlarla, git aracini filan yika.

Kitapçıktaki soru benzinli araç içindi, onun için dizelden emin değilim yazdım. Ben 2004 belki de daha eski bir kaynaktan buldum ve yazdım. Bu formül ampirik olarak size her zaman fikir verir. Avans ile falan oynayacaksan ona göre bilgin vardır zaten. Nasıl her konuda ampirik formüller varsa (örneğin kendi sektörümden bilgi vereyim istanbulda klima seçilirken m2 x 400 yaparsın sana btu olarak yaklaşık değer verir veya ısıtma için m2 x 100 kcal yaparsın sana odanın ısınma ihtiyacını verir) detay/net sonuç istersen mühendisliğe girersin.
Araba yıkama lafını ise, en basitinden, sana aynen iade ediyorum...........

President
30-07-2014, 14:40

Düz atmosferikte olsa direk turbo takıp 1 bar basamazsın. Yakıt açmadan nasıl boost basacaksın? Öyle bir dünya yok.

Kısaca internetten okuduğunuz ama kesin doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri burada kesin doğruymuş gibi paylaşırsanız tartışma çıkması normaldir.

Gunes G.
31-07-2014, 01:56
Kitapçıktaki soru benzinli araç içindi, onun için dizelden emin değilim yazdım. Ben 2004 belki de daha eski bir kaynaktan buldum ve yazdım. Bu formül ampirik olarak size her zaman fikir verir. Avans ile falan oynayacaksan ona göre bilgin vardır zaten. Nasıl her konuda ampirik formüller varsa (örneğin kendi sektörümden bilgi vereyim istanbulda klima seçilirken m2 x 400 yaparsın sana btu olarak yaklaşık değer verir veya ısıtma için m2 x 100 kcal yaparsın sana odanın ısınma ihtiyacını verir) detay/net sonuç istersen mühendisliğe girersin.
Araba yıkama lafını ise, en basitinden, sana aynen iade ediyorum...........

Yahu arkadas bilmiyorsun, bir yerlerden birseyler okumussun alt yapin yetmemis onu bile anlamaya, gelip hala konusuyorsun yok efendim ampirik formul, aman efendim Onno usta yazmis.

Bir laf ediyorsan, hele hele formul filan vermek gibi bir seviyeye cikartiyorsan konuyu, o zaman o formuldeki virgule kadar bileceksin, sonra biri sordugu zaman aciklayacaksin boyle boyle diye.

Ortaya formul diye birsey yaz, soru gelince yok ben bilmiyorum kuzenim biliyor de, ustune yok efendim ampirik formul bu, her zaman fikir verir filan de, siyril aradan.

Bu arada verdigin formul ampirik olarakta gercek disidir, boyle bir formul olmaz, boyle genelleme olmaz.

Yalan yanlis bilgi vermeyin forumda.

Unutmadan Sonax oto sampuanlarinda indirim varmis, kacirma derim.

http://images.hepsiburada.net/assets/OA/300/otson314300.jpg (http://www.hepsiburada.com/liste/sonax-konsantre-sampuan-314300-1000ml/productDetails.aspx?productId=otson314300&categoryId=20035761&wt_gl=cpc.tum.genel.dinamik&gclid=CNf12u2e7r8CFckSwwodzrwAWA)

Yapilmaz edilmez diye bir sey yok sikistirmada arttirila bilinir aracin motor karakteristik ozellikleri bilinmeli ve ona gore bir hesaplama ile max ne sikistirma kullanacagini teorik olarak hesaplayabiliriz

Gunes yine kendini yipratiyosun :)

Sorma ya, formul filan gorunce artik dayanamadim yazdim yeter diye :)

Jeandan-R
31-07-2014, 02:35

Kendi aracım için konuşayım. Aracım 9 sıkıştırma oranına sahip, 0.8 bar basıncı var. 9x1.8=16.2 ediyor. Fabrikasyon bozuk o zaman benim araç. :D

mkerim
31-07-2014, 08:07
Kendi aracım için konuşayım. Aracım 9 sıkıştırma oranına sahip, 0.8 bar basıncı var. 9x1.8=16.2 ediyor. Fabrikasyon bozuk o zaman benim araç. :D

senin araban 2004 den önce üretimmi???

XSi
31-07-2014, 09:10
Bu tepkiler biraz abartili geldi bana..

En basitinden kaba formullere gore turbo ve enjektor hesaplanip seciliyor dimi?

Aracini yukleyen herkez oturup VE mi hesapliyor veya hesaplatiyor?? ona gore mi turbo seciyor veya enjektor pompa seciyor?

o formul %100 dogru degil belki ama birkac sikistirma oranina gore turbo basinci hesaplatirsaniz cok da anlamsiz sonuclar cikmadigini goreceksiniz..

Ve madem aracin ve sine gore turbosuna gore egzantrigine gore secmek lazim bi tane case study yapalim da gorelim dediginiz kadar basit olacak mi sikistirma orani belirlemek.. Yoksa kaba saba formul daha anlamlimi gelecek gorelim.

G_TT_I
31-07-2014, 09:34

Dergide yazmak dışında yaptığı örnekler varsa bilen arkadaşlar paylaşın, harikaayar yapardi boncuk demekle olmuyor, en büyük ustalık emekli olmadiysa yeniliklere öncü olmak e bide yeniliklere ayak uydurmak :)
Hesap yapan adaminda üstüne fazla gitmeyin boş bulup kanıtlanmış bir formül gibi atmış ortaya talihsizlik olmuş.
Benzinine yazilimcisina güvenen varsa yüksek sıkıştırma yapsin yurusun cokta gzl olur ama bizde ikiside yok :)

Jeandan-R
31-07-2014, 12:16
senin araban 2004 den önce üretimmi???

Benim aracım 2005, meggy 2003de tanıtıldı ama.

mkerim
31-07-2014, 22:44
Dergide yazmak dışında yaptığı örnekler varsa bilen arkadaşlar paylaşın, harikaayar yapardi boncuk demekle olmuyor, en büyük ustalık emekli olmadiysa yeniliklere öncü olmak e bide yeniliklere ayak uydurmak :)
Hesap yapan adaminda üstüne fazla gitmeyin boş bulup kanıtlanmış bir formül gibi atmış ortaya talihsizlik olmuş.
Benzinine yazilimcisina güvenen varsa yüksek sıkıştırma yapsin yurusun cokta gzl olur ama bizde ikiside yok :)

o zamanlar trt de programı yayınlanıyordu siyah beyaz.. Arşivlerden bakın bulursunuz..
şimdi peşinden koşulan bir çok usta, bahsettiğiniz yada beğenmediğiniz ustanın yanında çıraklık yapmakla övünüyor. bu işler yapılırken neden aem yada ms almadın diye soran kadar talihsiz olmuş. bu modifikasyonlar yapıldığında 90 lı yıllardı.

Benim aracım 2005, meggy 2003de tanıtıldı ama.

YANLIŞ ben 2000 de prototipini görmüştüm o yüzden sendeki kaç model diye sordum.

ontheair
31-07-2014, 23:57

hahaha her silindire iki tane olmak üzere 8 tane takabilirsin. Bu ne yaw. Abi tamam şu an herşey varda o zaman da bir sürü dergi geliodu yurt dışından. Yaw benimde bahsettiğim 23 sene önce falan yaw. Adam enjektör yerine çift karbüratör ya da büyük karbüratör daha verimli dedi yaa.

Muhtelemen aynı zamanlarda aynı şeyleri okumuşuz. Bende okumayı söker sökmez başlamıştım Otohaber Autoshow okumaya. Onno Usta'nın olayı biraz da fiyat performanstır. Yani 5 liraya d16 enjeksiyonuna geçmektense 3 liraya daha büyük veya çift karbüratör uygulamak bundan 23 sene önce mantıklıydı. Üstelik o zaman için konuşursak d16 yeni sayılabilecek ve pahalı bir uygulamaydı. Geçmiş günü bugünün koşullarına göre yargılarsak birçok kural yeniden yazılır.

kusura bakmayın ama ben Onno ustanın bu formülü bulacak ya da hesaplayacak durumda olduğunu hiç zannetmiyorum, ilk yazısından itibaren 7-8 sene kesintisiz takip ettim, her yıl bir önceki yıllarda söylediklerini inkar edecek duruma geldiğinde ise eğlence amaçlı okumaya başladım... turbo cinsi, ebadı, manifold uzunluğu çapı vs kaale alınmayan bir formülün geçerli olabileceğini düşünmüyorum...

Yokuş aşağı inerken boşa atılmaz değil mi? Yanlıştır bu uygulama. Yapanlara cahil denir. Aşağılarız. Bugün BMW 428i'deki yelken fonksiyonu tam olarak bunu yapıyor. Hatta işin daha da ilginci BOSCH manuel şanzımanda bunu yapabilecek bir teknoloji üzerine çalışıyor. Yani bilim kendisini inkâr ediyor. Ne yapalım şimdi?

Buradan sonrası geneldir.

Turbo uygulamasında internallerin hiç mi önemi yok? Kullanılan saplamaların dayanıklıkları bile basınç açmak için önemli değil mi? Fakat genel geçer olarak stock internal ile 0.5 bara kadar basınç açılabileceği söylenir. Tabi motorun durumuna göre bu değer artar veya azalır.
Sıkıştırmanın düşürülmesinin nedenlerinden birisi de malzemenin üzerindeki stresi azaltmak değil mi? Bu sayede uzun ömürlü bir motor elde edilmez mi? Yani kullandığımız otomobillerde güce odaklanırsanız ömürden feragat etmeniz gerekiyor. Veya tam tersine daha az güç üreten ama sıkıntısız bir motor elde edersiniz.

ghibli06
01-08-2014, 00:09
Yokuş aşağı inerken boşa atılmaz değil mi? Yanlıştır bu uygulama. Yapanlara cahil denir. Aşağılarız. Bugün BMW 428i'deki yelken fonksiyonu tam olarak bunu yapıyor. Hatta işin daha da ilginci BOSCH manuel şanzımanda bunu yapabilecek bir teknoloji üzerine çalışıyor. Yani bilim kendisini inkâr ediyor. Ne yapalım şimdi?

haa mesela mercedese turbo takılamaması ama mosselmandan başka şans olmaması da teknolojiden dolayı, Golfün Boston modelinin USA versiyon olması da yıllar sonra yanlış anlaşılmış demek ki, yazılabilir chipler yalan dolan olamaz öyle şey, olsa Onno bilir... aaa yazılıyormuş ama sadece Onno yazabiliyormuş...

ben bu ustanın teknoloji konusuna yorum yapmadım, ticari yararı olmayan herşeyi yalanlayıp, zaman içinde bu işin rantını farkedince çark etmesine takıldım sadece...

haaa bu arada mkerim hocam, Onnoyla bu kadar yakınsanız, mercedesçilerden mahkemelik olduklarının son durumunu da sorarsınız ;)

Jeandan-R
01-08-2014, 00:32
YANLIŞ ben 2000 de prototipini görmüştüm o yüzden sendeki kaç model diye sordum.

Prototip ile yola hazır olan araç çok farklı araçlardır yalnız. Motoru bile olmayabiliyor prototiplerin. Ayrıca yanılmıyorsam meg2 avantime'dan esinlenilerek yapılan araçtı o da patrick le quement imzalı bir araç. Avantime da 1999 da tanıtılmıştı, velhasıl prototip olarak konuşacaksak sizin verdiğiniz bilgi de YANLIŞ.

Gunes G.
01-08-2014, 12:34
Bu tepkiler biraz abartili geldi bana..

En basitinden kaba formullere gore turbo ve enjektor hesaplanip seciliyor dimi?

Aracini yukleyen herkez oturup VE mi hesapliyor veya hesaplatiyor?? ona gore mi turbo seciyor veya enjektor pompa seciyor?

o formul %100 dogru degil belki ama birkac sikistirma oranina gore turbo basinci hesaplatirsaniz cok da anlamsiz sonuclar cikmadigini goreceksiniz..

Ve madem aracin ve sine gore turbosuna gore egzantrigine gore secmek lazim bi tane case study yapalim da gorelim dediginiz kadar basit olacak mi sikistirma orani belirlemek.. Yoksa kaba saba formul daha anlamlimi gelecek gorelim.

O zaman bende her 1 psi manifold basinci icin ateslemeye 1 derece rotar verilmesi lazim diye formule baglasam nasil olur? Buyrun kabaca bagladim forumule, oh mis gibi oldu. Ampirik oldu. Ne guzel di mi? kullanilan yakit filan hic umurumda olmadi; o yakitin hangi sekilde yanma odasina enjekte edildigi ile ilgili hicbir kaygimda olmadi; kapak yapisi, egzantrik duration'i, lifti, overlapi, motor teknolojisi, malzeme mukavemeti, motor yuku, devri, hacmi, yanma odasi sicakligi, egt, cht, afr, vuruntu filan bunlarin hicbirini sallamadim, yapistirdim ortalama formulu gectim. Daha burda sayamadigim bir cok baska parametrede var, bitmiyor ki hangisini sayayim.

Yok boyle bir dunya, kendimizi kandirmayalim.

Maxi
01-08-2014, 13:16
bu is fazla uzadi
basit bir formul ile sikistirma tahmini olmaz olmaz. unutalim onu.

cunku diger hesaplar gibi degil bu.
yani kaba bir hesapla enjektor takarsin
cunku beyinden onun ayari senin elinde
%100 kullanmak zorunda degilsindir.
ama sikistirma orani degismez.

hesaplarsin contani bilmem neni ona gore kullanirsin kapatirsin motoru.
artik onu degistirmn icin tekrar motor indirmen yada kapak acman lazim.
oyle basit formulle cikilamaz o isin icinden.

shkodra
01-08-2014, 13:16
Konuyu okuyum dedim bana daral geldi.. Ya rahat bırakın sıkıştırmayın şu turboları kardeşim..

mkerim
01-08-2014, 13:22
haa mesela mercedese turbo takılamaması ama mosselmandan başka şans olmaması da teknolojiden dolayı, Golfün Boston modelinin USA versiyon olması da yıllar sonra yanlış anlaşılmış demek ki, yazılabilir chipler yalan dolan olamaz öyle şey, olsa Onno bilir... aaa yazılıyormuş ama sadece Onno yazabiliyormuş...

ben bu ustanın teknoloji konusuna yorum yapmadım, ticari yararı olmayan herşeyi yalanlayıp, zaman içinde bu işin rantını farkedince çark etmesine takıldım sadece...

haaa bu arada mkerim hocam, Onnoyla bu kadar yakınsanız, mercedesçilerden mahkemelik olduklarının son durumunu da sorarsınız ;)

konu dağımasın ama ;

mercedes değil bmw.

sen bir dükkana gidiyorsun işim görülsün istiyorsun yada öğreneyim. Ama para vermeyeyim. Sonuçta orasıda bir dükkan.

TaGo
01-08-2014, 13:53
Bizler tuning ile uğraşan ve mühendis kimliğindeki kişiler dahi araç modlarken tüm ama tüm ayrıntıları hesap ederek yapmıyoruzki. Önceden denenmiş ve başarı sağlamış örnekler üzerinden yürümeyi ve iyileştirmeyi tercih ediyoruz.

Herşeyi baştan sona hesaplayanlar zaten F1 departmanlarında çalışıyorlar ve ellerinde sonsuz imkan var.

kelalper
07-08-2014, 11:48

14 yaşımdayken yazlıkta babam başımızda abimle ben r9 broadyway in motorunu indirip komple temizleyip babam rektifiyesini yapıp motoru yerine atmıştık Assos gibi bakir bir yerde. Bütün arkadaşlarım denizde vakit geçirirken biz onun dıştan takma deniz motoru şunun pancarı bunlarla uğraşıoduk ve sadece sevdiğimiz için.

Şimdi sen onnoyu savunurken verdiği formülün de geçerli olduğunu mu söylüyorsun onu anlamadım. Bak ne demişim yurt dışından dünya kadar dergi geliodu o zaman. Mlllet zagor okurken ben gibip eminönünde onları kovalıyordum.

kelalper
07-08-2014, 12:08
ya arkadaş vallahi çıldırıcam hala stock internal a 0.6 basarsın 1 basarsın 10 basarsın diyen var. Arkadaş turbon sümüklü böcek kadardır 10 bar basarsın palleri pimi yatakları kaldırıosa ama güç alamazsın. Bizim volvo pentalardaki turbodan takarsın 0.1 de aya kol piston yollarsın. Yaw bunun formülü onno nun dediği kadarr kolay komik olamaz. Hangi internal a hangi turbo ile hangi basıncı basacaksın. Hangilerin hepsi birer değişken. Bu kadar değişkenin olduğu bir problemde ilk önce değişkenleri çözmen gerek. 3 bilinmeyenli denklem gibi. Her birini ayrı çözeceksin ondan sonra ortak bir nokta bulacaksın. Şu internalın sıkıştırma kapasitesi şu. Egzoz manifoldundan şu devirde şu kadar hava tahliye olur. y turbonun ar si şu kıçı bu. Şu devirde şu miktarda hava debisi sağlar şu kadar yakıt gerekir o yakıtla bunun havası bu motorun şu kadar sıkıştırmasında x kadar güç ve y kadar tork verir. bitti mi hayır bu sefer internal ın ne kadar güce ve torka dayanabildiği sorusu ortaya çıkıyor. O yüzden burada o formüllerle fazla kasmayın makine tasarım bölümündeki adamlar işinden gücünden olmasın.

mkerim
07-08-2014, 13:36
ya arkadaş vallahi çıldırıcam hala stock internal a 0.6 basarsın 1 basarsın 10 basarsın diyen var. Arkadaş turbon sümüklü böcek kadardır 10 bar basarsın palleri pimi yatakları kaldırıosa ama güç alamazsın. Bizim volvo pentalardaki turbodan takarsın 0.1 de aya kol piston yollarsın. Yaw bunun formülü onno nun dediği kadarr kolay komik olamaz. Hangi internal a hangi turbo ile hangi basıncı basacaksın. Hangilerin hepsi birer değişken. Bu kadar değişkenin olduğu bir problemde ilk önce değişkenleri çözmen gerek. 3 bilinmeyenli denklem gibi. Her birini ayrı çözeceksin ondan sonra ortak bir nokta bulacaksın. Şu internalın sıkıştırma kapasitesi şu. Egzoz manifoldundan şu devirde şu kadar hava tahliye olur. y turbonun ar si şu kıçı bu. Şu devirde şu miktarda hava debisi sağlar şu kadar yakıt gerekir o yakıtla bunun havası bu motorun şu kadar sıkıştırmasında x kadar güç ve y kadar tork verir. bitti mi hayır bu sefer internal ın ne kadar güce ve torka dayanabildiği sorusu ortaya çıkıyor. O yüzden burada o formüllerle fazla kasmayın makine tasarım bölümündeki adamlar işinden gücünden olmasın.

zagor benzetmen tarifsiz olmuş yani tam zogor gibi... yıl 1970 zagor dergisi ne ise sen assos da araba toplarkenki zagor da o. Umarım bu konuda hem fikiriz. Yani değişen bir şey yok. Yeni falan yok. Aynı sayfalar.
Eğer hem fikirsek..........

onno veya bir başkası zamanında böyle bir yorum yada bir formül vermiş ise o zaman bu günkü kadar çok seçenek yoktu. Turbo almak istedinmi çok az seçenek vardı. Yorumu sen yap. ( debi denen terim bilinmediğinden ben senin derdini anlıyorum ama yapacak bir şey yok.)
Yada.......
1993 senesinde 205 e mi16 motoru koyduğumu söylediğimde, bana arabaya neden stand alone beyin takmadın diyen kadar komik olmayacağını umuyorum.
Anlayışlar bu şekilde gerisi sana kalmış....

Emre Ekrem
15-08-2014, 11:08
1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye. İnternetin hızı da varla yok arası bir şeydi.

Abi hoş görünüze sığınarak bu bilgiyi paylaşmak istedim, İnternet'in tarihi - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet'in_tarihi) konu sahibinden özür dilerim, imzaya fena takıldı aklım.