PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Supercharger / Turbo

Safak
07-09-2008, 00:57
Bazı yazılarda ve makalelerde...

Supercharger'in Turboya göre daha az kırıcı olduğunu stock internaller ile daha tehlikesiz kullanıldığı konusunda kafamı karıncalandıran yazılara rastladım... Hatta bazıları daha sorunsuz olduğunu vs yazmış... Baz aldığım sadece bu forum değil diğer yabancı forumlarda da benzer tartışmalar ve yazılar var...

Biri gaz çıkışının enerjisinden faydalanıyor, diğeri ise motorun çevirme gücünden, buraya kadar sorun yok...

Peki sonrası?... Böyle bir durum var mı? Varsa sebebi nedir?

Başka bir sorum daha var...

Bazı supercharger oldukça büyük ( örnek: MCS, eski vw g60 ve g40 larda kullanılanlar)
Bazıları ise Turbo boyutlarında yani daha compact mesela Vortech'ler falan... Bunların ölçüleri ve yerleşim kolaylıkları dışında belirgin farkları varmıdır?

OmerRS
07-09-2008, 01:35
Supercharger sistemleri daha çok amerikan arabalarında kullanılıyor. Çünkü yüksek devirlere ve çok yüksek basınçlara ihtiyaç duymuyolar. Ancak bir Turboşarj sisteminde çok kısa sürede çok daha fazla basınca ulaşabilmek olası. Sistemler arasındaki basınç ve debi arasında turbonun lehine bir fark var.

Büyük boyutlara sahip sc sistemleri direkt olarak silindir kapağına monte edilen ve merdaneler yardımı ile havayı sıkıştıran sistemlerdir. daha çok düşük ve orta devirlerde büyük amerikan motorlarına uygun sistemler bunlar. Soğutma işlemini de kendi bünyesinde halledebilen çeşitleri var.

Turboşarj sistemlerine benzer yapıda olan sistemler ise sadece kompresör kısmını kullanan ve tahriği yine kayıştan alan sitemler olduğundan daha kompakt ve soğutmayı da extra bir cooler sayesinde yapıyorlar. ancak yeterli debir ve basıncı artan motor devirlerinde karşılayabiliyorlar. yani daha yüksek devirlerde iyi sonuç veriyor.

Oz`
07-09-2008, 01:36
2 tip Charger var o oldukca büyük dedğiğin emme manifolduna takılıyor 2 side gene kayıştan alıyor gücünü
Roots type dediğimiz Bıcaklı şekilde
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Lysholm_screw_rotors.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/2006_Saturn_Ion_Red_Line_engine.jpg/800px-2006_Saturn_Ion_Red_Line_engine.jpg

buda kayıştan gücünü alır ama dez avantajı aşırı şekilde ısınır ve emme manifoldunun genelde üstünde olduğu için yani manifold a bağlı olduğu için aşrı şekilde sıcak hava sokar içeriye bunun turbodanda hemen hemen bütün aplikasyonlrdanda zararı olabilir makinaya aşağıdaki devirleri besler üstlerde ölür

Centrifugal type senin dediğin turbo şeklinde olanlar ( benim terciğim )
bunlar ise aksine üst devirlerde güc üretir gene kayışın gücüyle çalışır fakat turbo gibidir motor devri artttıkca basıncıda artar
http://www.vortechsuperchargers.com/images/cutaway.jpg

ama kesinlikle turbo ile Sc yi aynı yerde tutmam ben çünkü çok acayip şekilde farklılar ikside güzel bir aplikasyon ve program yapılırsa sorunsuz seni üzmiyicek sekilde kullanılır :)

Safak
07-09-2008, 01:45
Bazı yazılarda ve makalelerde...

Supercharger'in Turboya göre daha az kırıcı olduğunu stock internaller ile daha tehlikesiz kullanıldığı konusunda kafamı karıncalandıran yazılara rastladım... Hatta bazıları daha sorunsuz olduğunu vs yazmış... Baz aldığım sadece bu forum değil diğer yabancı forumlarda da benzer tartışmalar ve yazılar var...

Şu kısım da var :) Bunun doğru mu yanlışmı olduğu, doğru ise sebebi nedir?

tool
07-09-2008, 10:26
dogru ama biraz sasirtmaca, SC ile dusuk basinc basildigi icin sorun cikarmiyor, ayni basinci turbo ile yollasan motora oda dert cikarmaz...

grkm
07-09-2008, 11:34
Olay yine yazılımda bitiyor. SC ile de yanlıs yazılımla makinanın kırılması olası. Ayrıca MCS nin chargerı cokta büyük sayılmaz. Buna %20ye yakın kücültülmüs kasnakla bile 1.3ten fazla basamaması bir örnek olabilir tabi :)

Schumi
07-09-2008, 11:38
dogru ama biraz sasirtmaca, SC ile dusuk basinc basildigi icin sorun cikarmiyor, ayni basinci turbo ile yollasan motora oda dert cikarmaz...
Sorunsuzluk olarak şöyle düşünebilirsin. Boost gelene kadar turbo aracı sıkıştırması düşürülmüş atmosferik bir araç olarak gazlıyorsun. Boost geldiği anda ise birden (tamam çok birden değilde:)) güç geliyor. Şanzıman ve diğer aktarma organlarına daha çok yük biniyor. Debriyaj gibi aşınan parçalar daha çabuk bitiyor. Bu benim görüşümdür. Favorim ise rotrex'tir. Forumdada bulabileceğin gibi bıçaklı tip sc lerde her devirde güç verir ama gti sınıfı devir çevirmeyi seven araçların maks güç verdiği eski devirlere kadar üfleyemezler genelde. Boyutlarıda aşırı büyüktür. Ama ilk andan itibaren çok orantılı ve kullanıma uygun güç bandı sunarlar. Sentrafüj tipi sc ler ise turbo gibi şekilleri vardır. Ve turbo gibi belli bir devire kadar pek varlık göstermezler. Bunların içinde rotrex marka olanlar 2 viteslidir. Belli bir devirden sonra vtec açar gibi (tabir tuhaf olabilir) ikinci profilde çalışmaya başlarlar. Böylece turbonun üst devir ve yüksek güç avantajını klasik bıçaklı sc'lerin alt devirden itibaren güç avantajı ile birleştirirler. Yağlama ekipmanıda kendi içinde paketten çıkar kartele gerek yoktor. Yağ pompasıda kullannmadığından turbo timer gibi bir uygulama gerekmez. Çünkü kendi sistemi elektrik yada kontaktan bağımsız kapalı bir sistem. Kafamdaki bazı uygulamalardan sonra aracıma uygulamak istediğim bir sistem olduğundan uzun süredir araştırmada bulunmuştum. Turbo manifoldu yerine montaj braketlerinin üretilemesi lazım. Genelde klimadan feragat edilerek kolayca takılıyor.

http://www.stormdevelopments.co.uk/images/rotrextypec.jpg

grkm
07-09-2008, 12:25
bence aktarmaya binen yük SC de daha kırıcı olabilir. Lag yok , kayıp yok :) Turbo yinede dolana kadar alıştıra alıştıra üflüyor :)

Schumi
07-09-2008, 12:32
bence aktarmaya binen yük SC de daha kırıcı olabilir. Lag yok , kayıp yok :) Turbo yinede dolana kadar alıştıra alıştıra üflüyor :)
Bence SC alıştıra alıştıra. Yada orantılı bir şekilde yüklüyo. SC ve TC araçların dyno chartlarına bakınca görülebilir. Gücün anlık tavan yaptığı yada anlık yükseldiği bir devir oluyor genelde turbolarda. Tabi genelde büyük turbolarda ama sonuçta var. SC ise daha kullanılabilir her devire dağılan bir güç şeklinde oluyo.

Oz`
07-09-2008, 12:39
mini cooperçok kötübir örnek iğrenç bir üst klapağı var ve o cooler gerçekrten çok kötübiyerde duruyor ısılar coolara ragmen düşmüyor

grkm
07-09-2008, 12:41
Bence SC alıştıra alıştıra. Yada orantılı bir şekilde yüklüyo. SC ve TC araçların dyno chartlarına bakınca görülebilir. Gücün anlık tavan yaptığı yada anlık yükseldiği bir devir oluyor genelde turbolarda. Tabi genelde büyük turbolarda ama sonuçta var. SC ise daha kullanılabilir her devire dağılan bir güç şeklinde oluyo.

benim kast ettiğim 4000devirde aniden gaza basmak gibi bir örnekti :)
sıfırdan hızlanırken biraz farklı tabi

grkm
07-09-2008, 12:42
mini cooperçok kötübir örnek iğrenç bir üst klapağı var ve o cooler gerçekrten çok kötübiyerde duruyor ısılar coolara ragmen düşmüyor

kesinlikle flowu çok kötü hatta JCW ün hesapta fabrikasyondan işli kapağı bile çok rezalet. Cooler kesinlikle çok ısınıyor ve FM için yer yok .. ***** blok asla soğumuyor , bunun içinse blok kadar büyük radyatör bulunuyor ama yine soğumuyor , yine soğumuyor :rolleyes:

Oz`
07-09-2008, 12:45
yalış düşünüyorsunuz bakın turtboyu bildiğin :) sc gibi çalıştırabiliris ama bi zevki yok arada arabanın verdiği G ye aldanmayın aslında bir geliyor sonra düşmeye başlıyor turbo Stock arbalarda buununda zararı yok çünkü ona göre haritasında gerekli işlemler yapılıyor bence her zaman çok basarılı olur SC den turbo

Oz`
07-09-2008, 12:48
kesinlikle flowu çok kötü hatta JCW ün hesapta fabrikasyondan işli kapağı bile çok rezalet. Cooler kesinlikle çok ısınıyor ve FM için yer yok .. ***** blok asla soğumuyor , bunun içinse blok kadar büyük radyatör bulunuyor ama yine soğumuyor , yine soğumuyor :rolleyes:

flow kötü demedim kesinlikle yanlış anladın dediğim şey su okadar ısınıyorki içerde60 derecelerden bahsediyorumki bilgiğin fön makinası olayına dönüyor FMIC mcs ye var nasıl yok yeni çıkardılar testlerde alta gayet kötü çıkıyor Hehe :)

grkm
07-09-2008, 12:51
Flow u da kötü demek istedim ben :) O kapak bilincli ellerde işlense cok güzel şeyler daha çıkar. FM yok demedim be canım , sadece yer limitli ve uygulaması zahmetli. O yüzden top daha makul oluyor. Biraz daha dışa dönük scooplar var daha çok hava topluyor ve soğutuyor diye iddia ediliyor .. Gerci IAT 15derece kadar düştüğü iddia ediliyor ama yine de yetersiz bence :) O yüzden MCS gereksiz bir araba ve kötü bir örnek :p

TünayK
07-09-2008, 13:17
sc kırılmaz turbo kırılır dıye bsey yok olay ayarda bıter...

sc turbo ayrımındakı en onemlı nokta senın arabadan ne ıstedıgındır...(ha bu arada benn roots tıpının konusuyorum dıgerı bana gore tamamem gereksız bısey...)

eger sehırıcı kullanıyım cruısıngım cok keyıflı olsun ben keyfıme bakarım mılletı sallamam dıyosan, vırık cırık mılyon tane detay ıle ugrasamam basıt bır arabam olsun dıyosan...sc yapacaksın...

bu arada aftercoolersız sc lerde (jackson racıng) ıat problem olarak gozukur genelde ancak guzel bır ayarla bu sıkıntı olmaktan cıkar...mısal eskı setupımda aıt 110 dereceye kadar cıkmasına ragmen bır kere bıle avans vurmadı...

senna
07-09-2008, 13:43
yaklaşık 5 6 çeşit s/c var ve bunları iki ana başlıkta sınıflandırabiliriz
1.havayı taşırken yer değiştirerek sıkıştırıp basınçlandıranlar(roots tipi, rotary gibi ve biraz düşük basınçlar genelde)

2.havayı taşırken eksenel bir kompresörle basınçalndırıp gönderenler (genel olark turbo ile aynı mantığa sahiptir kompresör kısmı fakat tahrik aldığı nokta farklıdır)

genel olarak 2. tip s/c çeşitler daha yüksek verimlerde çalışmayı sağlar buda biraz daha düşük mekanik kayıplar demektir

yerleşim olarak zaten kranktan hareketini aldığı için bu duruma uygun bir yer seçilmesi zorunlu olacaktır(g-lader gibi bazı farklı tasarımlar mevcut tabiiki)

yerleşim yernden öte verim özellikleri daha çok şey ifade etmektedir yüksek verimli bir aşırı besleme elemanı çoğu zaman uygun koşullarda yüksek performans gösterecektir

hava sıkıştığı için ısınıp yoğunluğu azalacağı ve aynı zamanda yüksek sıcaklıkta motora giren havanın hem verimi hemde vuruntu gibi olaylara neden olacağı için ara soğutma elemanları kullanılmalıdır

TünayK
07-09-2008, 14:12
yaklaşık 5 6 çeşit s/c var ve bunları iki ana başlıkta sınıflandırabiliriz
1.havayı taşırken yer değiştirerek sıkıştırıp basınçlandıranlar(roots tipi, rotary gibi ve biraz düşük basınçlar genelde)

2.havayı taşırken eksenel bir kompresörle basınçalndırıp gönderenler (genel olark turbo ile aynı mantığa sahiptir kompresör kısmı fakat tahrik aldığı nokta farklıdır)

genel olarak 2. tip s/c çeşitler daha yüksek verimlerde çalışmayı sağlar buda biraz daha düşük mekanik kayıplar demektir

yerleşim olarak zaten kranktan hareketini aldığı için bu duruma uygun bir yer seçilmesi zorunlu olacaktır(g-lader gibi bazı farklı tasarımlar mevcut tabiiki)

yerleşim yernden öte verim özellikleri daha çok şey ifade etmektedir yüksek verimli bir aşırı besleme elemanı çoğu zaman uygun koşullarda yüksek performans gösterecektir

hava sıkıştığı için ısınıp yoğunluğu azalacağı ve aynı zamanda yüksek sıcaklıkta motora giren havanın hem verimi hemde vuruntu gibi olaylara neden olacağı için ara soğutma elemanları kullanılmalıdır

genel dusunce olarak ble ama uygulamada bole olmadı yukarıda yazdıgım gıbı 110 derece ıat ıle bır kere bıle avans vurmadı araba...ha nerden bılıyorum...kulaklıkla dınledık bujıyı kac kere kontrol ettık...en son setup degıdımı ıcın motoru actık pıstonda hıcbısey yoktu...

Safak
07-09-2008, 15:57
Tünay senin aracındaki etkisi nasıl SC'nin? Piston, kol vs kullanıyormusun? Tüketimin nasıl? Şu anda da ısınma sorunun var mı?

senna
07-09-2008, 16:02
genel dusunce olarak ble ama uygulamada bole olmadı yukarıda yazdıgım gıbı 110 derece ıat ıle bır kere bıle avans vurmadı araba...ha nerden bılıyorum...kulaklıkla dınledık bujıyı kac kere kontrol ettık...en son setup degıdımı ıcın motoru actık pıstonda hıcbısey yoktu...

roots tipi havayı çok basınçlandıran bir kompresör değil birazda bu etki etmiştir

Safak
07-09-2008, 16:16
Bu ısınma sorunu sadece roots lar da m oluyor?

Birde bu SC'lerin üzerinde kavrama gibi bir sistem oluyormuş, belli devirde dönmeye başlıyormuş... Sanırım düşük devirlerde dönüp motoru sıkmasın diye? Var mı böyle birşey? Ben mi yanılıyorum?

TünayK
07-09-2008, 16:23
Tünay senin aracındaki etkisi nasıl SC'nin? Piston, kol vs kullanıyormusun? Tüketimin nasıl? Şu anda da ısınma sorunun var mı?

benım aracımdakı sc asırı bır basınc uretmıyor...yazın 5.5 psi kısın 6 psi gıbı bır basınc var...ılk setupda aracımın herseyı tamamıyle orjınaldı...hıc bır sıkıntı yaratmadı..zaten bu sc nın stok ınternallerla kullanımında garantısı var....sc den kaynaklı bır problem olmayacagına daır...su an zaten basınc ve flow dusuk oldugu ıcın ben sıkıstırmayı yukselltım.(10.2 den 11 e). kolum halen stok...

ısınma dıger postumdada belırtıgım gıbı problem deıl...ancak ben sımdı aem water methonal ınjectıon aldım...onceden 110 derece olan ıatım su an 40 dereceyı gecmıyor...bundan kazancım nedır???hem kotu bır benzıne rastlama durumunda aracım daha safe oluyor...hem de ıatım dusuk benzınım cok daha oktanlı oldugu ıcın (yaklasık 110 oktan) daha agresıf avans verebılıyorum...

TünayK
07-09-2008, 16:25
Bu ısınma sorunu sadece roots lar da m oluyor?

Birde bu SC'lerin üzerinde kavrama gibi bir sistem oluyormuş, belli devirde dönmeye başlıyormuş... Sanırım düşük devirlerde dönüp motoru sıkmasın diye? Var mı böyle birşey? Ben mi yanılıyorum?

sadece roots larda olmaz..genel olarak sıkısan hava ısınır ancak centrıfugal typ sclerde genelde kıtle beraber aftercooler denen havayı su ıle sogutan bır radyator sıstemı kullanılır..ve bır nebze havanın sıcaklıgı dusurulur...

TünayK
07-09-2008, 16:25
roots tipi havayı çok basınçlandıran bir kompresör değil birazda bu etki etmiştir

kesınlıle sonucta benım basıncım belırttım gıbı 5.5 6psi...1 barda durum cok farklı olur....

Schumi
07-09-2008, 16:43
Şimdi amaç burada maksimum güç almak değilse ben SC derim. Ki benim seçimimde bu yönde olucak. Rolling king yada herkeze gider yapıcak bir araç yerine zevkli şehir içinde gazlayacak bir araba isteniyorsa SC bence daha mantıklı. Internal ve kırma sebebi yüzünden Turbo yada SC arasında kalınmasına bence gerek yok. Çünkü beni bakış açıma göre sadece aşınan parçaları (debriyaj, aks) turbo daha fazla zorlayacaktır. Yoksa enjektör benzini az yada çok verirse atmosferikte kırılır turbo yada sc de. Ama sc daha zevkli :D

khan
07-09-2008, 16:46
tunay kisa zamanda teknik ve dogru konusmaya basladin aferin valla:)

TünayK
07-09-2008, 16:47
tunay kisa zamanda teknik ve dogru konusmaya basladin aferin valla:)

:Dsaol abı...daha hıc bısey bıldıgım yok yaw anca kendı arabamı bıraz bılıyorum o kadar...