PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : en son gümrük fiyat limiti nedir?

Maxi
26-06-2014, 15:59
DHL fedex gibi firmalardan gelen mal için ticari katagoriye girmemesi limit 75 euro mu 150 euro muydu ?

boosted_pug
26-06-2014, 16:01
Abi bildiğim kadarıyla 75€ veya 100$ kargo fiyatı dahil

Tunacan
26-06-2014, 16:06
75€ üstü ne tutarda olursa olsun vergisini ödeyip alabiliyoruz değil mi? Yani 2000 dolarlık malın %18 vergisine razı olursak sorunsuzca ülkeye sokabiliyoruz?

powERS
26-06-2014, 16:10
ne sokmak istediğine bağlı yasaklı mallara girersen patlarsın

Maxi
26-06-2014, 16:11
hayır eğer 75€ ise limit onun üzeri ticari mala giriyor
boku yedin demek oluyor benim bildiğim
artık ne varsa saplıyorlar

EREN34
26-06-2014, 16:14
Kargo dahil 75€ (veya çapraz kurda kaç $, vs ediyorsa) sınırı aşmazsan sorunsuz kapıya geliyor demek oluyor bu. Doğru mudur?

Tunacan
26-06-2014, 16:16
Yok yaw yasaklı malla falan işimiz yok. Sadece Türkiye'de temini olmayan 3 kalem mal toplamı 950 dolar...

KA®ANLIK
26-06-2014, 16:20
hayır eğer 75€ ise limit onun üzeri ticari mala giriyor
boku yedin demek oluyor benim bildiğim
artık ne varsa saplıyorlar

abi hayır o fiyatın üstü ticari mala girmiyor.

bireysel olduğunda sana o malın %20 sini ödetiyorlar vergi olarak o kadar.

aynı maldan çok fazla adetli olursa, kargo adresinizde iş adresi vb çağrıştıracak bir adres olursa, inceleyen gümrük memuru ticari diye ayırırsa ticari mala girer.

ama ben çok 300-500 dolarlık mal da getirttim, sadece ve sadece gümrük vergisini ödeyip malı aldım...

DHL ve UPS biraz acımasız, direk malı gümrüğe takıyor ne olursa olsun,

olabildiğince yerel postaları kullanın kolay kolay sıkıntı yaşamazsınız

oxygen
26-06-2014, 16:28
abi hayır o fiyatın üstü ticari mala girmiyor.

bireysel olduğunda sana o malın %20 sini ödetiyorlar vergi olarak o kadar.

aynı maldan çok fazla adetli olursa, kargo adresinizde iş adresi vb çağrıştıracak bir adres olursa, inceleyen gümrük memuru ticari diye ayırırsa ticari mala girer.

ama ben çok 300-500 dolarlık mal da getirttim, sadece ve sadece gümrük vergisini ödeyip malı aldım...

DHL ve UPS biraz acımasız, direk malı gümrüğe takıyor ne olursa olsun,

olabildiğince yerel postaları kullanın kolay kolay sıkıntı yaşamazsınız

DHL ve UPS'in gümrüğe takmasının tek sebebi ordino ücreti alabilmektir.

Şimdi herkes bir fiyat veriyor 50-75 vs gibi ama tam olarak böyle bir kriter yok, tamamen memur insiyatıfı. Yani memur o gün iyi günündeyse ve uğraşmak istemiyorsa 500 dolarlık ürüne bile takmadan yollar. Kötü bir gün geçiren bir memura denk gelirseniz, CI bedeliniz 4 dolar olsa bile paketleme şeklinden bile sizi gümrüğe davet edebilirler.

Tek yüklemede aynı kalemden sayıca fazla getirirseniz, eşyanız kalır ve ticaret amaçlı ithalat yaptığınız zannedilir ama onun dışında çektiğiniz eşya tek kalem ve tek adet ise, fatura tutarı 80-90 dolarları aşmıyorsa ve paket de çok büyük değilse sorun yaşama ihtimaliniz 10%.

Uzakdoğuyla ticaret yapmak isteyen, eşya getirmek isteyen olursa yardımcı olurum. İstediği eşyanın tedarikçisini de sağlarım, ülkeye girişini sağlar ve teslim ederim. Tabiki getirelecek ürünlerin GTIP'leri önemli.

Gry
26-06-2014, 16:52
Bu gümrük olaylarında memurun insiyatifine kalmak kadar can sıkıcı ve bir okadar da sinir bozucu bir durum yok..

insanın sövesi geliyor... :mad:

NickHaulden
26-06-2014, 16:57
Gümrük işi şans işi. Ben 90£ faturalı 6 tane piston getirttim. 2 tanesi takıldı ve %20 ile de kurtaramadım. Ama paket küçük fatura düşük olursa pek sorun çıkmaz.

VWci
26-06-2014, 17:04
"Kargo bedeli haric" 75 Euro ya da esiti 100 USD. Uzeri vergiye tabi.

75 ile 1500 Euro arasindaki kargolarin ticari amac ile olmadigini ispatlarsaniz %18-%20 arasi vergi odeyerek alirsiniz...

Ordino ucreti eger mazlemeye kisisel yakistirilmasi yapilmazsa alinmaya basliyor...

EEE
26-06-2014, 21:01
1500 üstünü beyannamesiz cekmiyor sunuz
1500 altıni dhl fedex cart curt ne olursa artik ordino ardiye ödemeden çekiyorlar ve sadece gümrük vergisi oduyorsunuz bu ara cok malim takıldı

pasha34
26-06-2014, 22:26
bu sene ben de cok mal getirdim kendim için .... 100 dolar ustu oldugunda ab ulkelerı ıcın %18 gerisi için %20 oduyorsunuz..

dhl fedex vs olursa bir miktar da onlara ardiye ucretı vs kesiliyor..

bir kere 1500 euro üstü gönderimim olmustu... dıger gelenlere gore bırkac farklı evrak hazırladım noterden vekaletname verdim gumruk sırketıne.. dhl ile gelmişti onların derhal isimli gumruk fırması var onlara vermiştim beyannameyi.. cekip teslim etmişlerdi..
aynı urunden bırden fazla olmadıkdan sonra ve yasaklı ürün olmadıkdan sonra parasını odeyıp herseyı getırıyorsunuz sıkıntısız.

GokhanE.
26-06-2014, 23:10
Benim de şahsi kullanım için getirdiğim araç ve hobi parçaları gümrüğe takıldı. Ebat ve kilo büyük beyan bedeli 900dolar. Vergi olarak yüzde %20 üzeri hatta %50 civarı bir vergi ve vekaletname birde tareks isteniyor. İstanbul ahl de takıldığı için şahsen gidip ilgilenemiyorum da. %20 ile kurtarabilmemizin bir yolu var mıdır?

pasha34
26-06-2014, 23:17
Benim de şahsi kullanım için getirdiğim araç ve hobi parçaları gümrüğe takıldı. Ebat ve kilo büyük beyan bedeli 900dolar. Vergi olarak yüzde %20 üzeri hatta %50 civarı bir vergi ve vekaletname birde tareks isteniyor. İstanbul ahl de takıldığı için şahsen gidip ilgilenemiyorum da. %20 ile kurtarabilmemizin bir yolu var mıdır?

vakit gecirmeden bence gumrukleme firmlarından biriyle irtibata gecin ...
yardımcı olacaklardır

GokhanE.
27-06-2014, 00:31
vakit gecirmeden bence gumrukleme firmlarından biriyle irtibata gecin ...
yardımcı olacaklardır

Fedexin anlaşmalı müşavirine yönlendiriyorlar onlar da ticari olarak işlem yapmaya çalışıyorlar. Vergi neyse de tareks ve ardiye ücretleri çok uçuruyor. Fedex e mail yazacağım artık.

Şahsi gönderilerden %20 vergi harici bir talep oluyor mu? Konşimento ordino hizmet bedeli dışında, misalen ücreti yüksek dahi olsa şahsi gönderi tareks e girer mi? Bunun cevabını veren olursa yarın maili ona göre yazmayı düşünüyorum.

Tahir
27-06-2014, 08:26
Fedexin anlaşmalı müşavirine yönlendiriyorlar onlar da ticari olarak işlem yapmaya çalışıyorlar. Vergi neyse de tareks ve ardiye ücretleri çok uçuruyor. Fedex e mail yazacağım artık.

Şahsi gönderilerden %20 vergi harici bir talep oluyor mu? Konşimento ordino hizmet bedeli dışında, misalen ücreti yüksek dahi olsa şahsi gönderi tareks e girer mi? Bunun cevabını veren olursa yarın maili ona göre yazmayı düşünüyorum.

Kardeşim sakın Fedex'in bu oyununa gelme böyle gümrük vergisi haricinde ekstra bir ücret alma gibi lüksleri yok daha önce benimde başıma geldi ancak üstlerine gidince ve işi hukuki boyuta taşırım deyince hiç bir ekstra ücret alamadılar onların şuan ki yaklaşımı kimden ne koparırsak...

pcvirus
27-06-2014, 08:28
75 euro sınır abi onu üzeri olursa vergiye giriyor ama ticariye değil
ticariye 30 kilonun üzerinde 1500 euro nun üzerinde olanlar giriyor
son bildiğim bu benim ama 75 euro kesin gümrükçüye sormuştum

Alican
27-06-2014, 08:43

Tareks bulunan ürünlerde şahsi ürün yada numune diye bir muhafiyet bulunmamaktadır.