PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş Almama Problemi

Evrenoz
07-09-2008, 10:32
Enteresan bir sorun yaşıyorum;

Tamamen tesadüfi zamanlarda ve sık karşılaşmamak kaydıyla aracım çalışmıyor. Kontak anahtarını çevirdiğimde marş motoru devreye girmiyor.

Servise gittiğimide immoblaser ile alakalı olabileceği, sorunun anahtar kısmında mı yoksa kontak kısmında mı olduğunun tesbiti için yedek anahtarı kullanmam istendi. Kabul ettim ve aracımı yedek anahtar ile kullanmaya başladım. Sorun devamlı olarak yaşanmadığından tesadüfi olarak denk mi gelmiştir yoksa gerçekten anahtar mı bozuktur bilemiyorum. Yedek anahtarı kullanmaya başladıktan sonraki 2 aylık süreçte bahsettiğim problemi yaşamadım.

Ancak geçtiğimiz hafta problem yedek anahtar ile tekrar nüksetti.

Çözüm olarak anahtarı 3-5 defa takıp çıkarmak, çok enteresandır ama 3-5 defa takıp çıkardıktan sonra bile çalışmaz ise kaputu açıp kayışlara bastırmak :D ( komik ve mantıksız biliyorum ancak işe yarıyor ) veya gene çalışmaz ise aracı 30-40 cm iterek kaydırıp hareket aldığı anda marşa basmak kafi geliyor.

Şimdi merak ettiğim nokta,

- Problem orjinal anahtarda ise yedek anahtarla da aynı sorun neden ortaya çıktı? Yedek anahtar da mı bozuldu?

- Problem kontak kısmında ise yedek anahtar ile 2 ay neden sorun yaşamadım?

- Sorun immoblaser sistemi ise aracı hafif vurdurduğumda ve hareket halinde iken marşa bastığımda araç nasıl çalışıyor?

- Sorun immoblaser sistemi değil de marş motoru ise bu sorunu devamlı olarak yapması gerekmez mi?

Bu arada araç marş almadığı zamanlarda immoblaserın devrede olduğunu belirten yeşil anahtar ışığı yanmıyor. Ayrıca aküm yeni ve orjinalden ( 40 yerine 70 amper ) daha güçlü bir akü. Ölçümlerinde ise normal olduğu gözlemlendi.

Bilmeyen arkadaşlar için araç 2006 model Honda Civic.

Oz`
07-09-2008, 11:27
evrencim tamamiyle İmmo ile alakalı civiclerin %90 ında daha doğrusu hondaların immosu çalışmadığında yapar senin kayısa bastırman felan tamamen gerekziz muhtemelen immo içinde hareket ediyor yada immmo devresinin bağlantıları zarar görmüş olabilir minik birkontrol yapabilirsin direksiyonun altını aç kontağın olduğu yeri kontağın cevresinde cam gibi birsey var onun soketini sök bi kontak spreyi sık kapat dene bakalım orjinal anahtarınla ama muhtemelen anahtarı değiştiricekler çüünkü kırılmalar olabiliyor bazen

iynn-RS
07-09-2008, 12:02
marş motorunun otomatiğine baktır.

Evrenoz
07-09-2008, 12:10
Özgün peki immo bozuk ise vurdurulduğunda çalışır mı? Çalışmaması gerekmez mi? O kafamı bulandırdı. Belki dediğin gibi aracı hafif kıpırdattığımda kopuk tel varsa yerine oturuyordur.

Ha marş motoruda bozuksa hep yapar ayda yılda 1 yapmaz ki meret :)

Servise götürdüğümde baksınlar bide marş motorunun otomatiğine

Oz`
07-09-2008, 12:37
yokyok mars arada yapıyor onada baktır derim :) gaziosmanpaşa çiftkurtlar yada maslak çiftkurtlara geliosun zaten bi uğrasana

Evrenoz
07-09-2008, 13:12
Uğrayayım bi ara garanti bitmeden :)

iynn-RS
08-09-2008, 11:40
maşa bastığında marş dinamosu dönüyor pistonları hareket ettiriyor ama ateşleme yapayıp çalışmıyorsa immodandır.

marşa bastığında hiç birşey olmuyorsa dinamonun otomatiğinden yada kontaktandır.

Evrenoz
08-09-2008, 20:59
Marşa bastığımda göstergedeki tüm ışıklar yanıyor ama motorda herhangi bir hareket olmuyor.

Şu olabilir mi? Bir arkadaşımın problem hakkındaki yorumu.

marş takıldığı bir yerden kendini kurtaramıyor.aracı,doğal olarak volanı yarım tur kadar çevirdiğinizde marş elektirikle dönebileceği konuma geliyor..marşın takılması demek marşa basma sırasında seri olan sargının paralel sargıdan ayrılmaması demektir. marş yatağı aşındığından dişliler birbirini kavrayamaz volan dönmedikçe araç marş almaz.marş motorunun burçlarının değişmesiyle düzelebilecek bir arıza...

EMG
08-09-2008, 21:02
Kontak çevirince göstergedeki ışıklar yanıyor ama marş basmıyorsa şarj dinamosu olabilirmi? Benim başıma gelmişti. Civic'te nasıldır bilemem ama.

iynn-RS
08-09-2008, 21:08
eger marşa bastıgında ''tık'' sesi geliyorsa ama marş motoru donmuyorsa dedıgın durum olabılır. ama hiç ses yoksa marş otomatıgı cekmıyordur.

eger dedıgım gıbı marşa bastıgında hıc bır ses cıkmıyorsa;
marş dinamosunu sokup komurlerı kontrol ettır ve otomatıgınıde degıstır.
buyuk ıhtımal sorun duzelır.

iynn-RS
08-09-2008, 21:09
Kontak çevirince göstergedeki ışıklar yanıyor ama marş basmıyorsa şarj dinamosu olabilirmi? Benim başıma gelmişti. Civic'te nasıldır bilemem ama.

hiç ses yoksa marş dinamosunun ustundeki otomatik bozulmustur.
tık sesı var ama motor donmuyorsa komurler bıtmıstır.

ve zaten tamırcıler sorunun kontaktamı yoksa marşdamı oldugunu sokmeden anlamak ıcın levye ile marş motoruna vuruyorlar:D
hafif bir titreşimde tekrar marş basıyor.

Eray Yümsel
08-09-2008, 21:10
vurdurmayı denedinmi :p

overblack
08-09-2008, 21:33
maşa bastığında marş dinamosu dönüyor pistonları hareket ettiriyor ama ateşleme yapayıp çalışmıyorsa immodandır.

marşa bastığında hiç birşey olmuyorsa dinamonun otomatiğinden yada kontaktandır.

hondalarda immo arızasında marş ilk hareketi bile yapmıyor.sadece yeşil immo ışığı yanıp sönüyor.bazen benimde başıma geliyor evrenin dediği gibi anahtarı 2-3 kez çıkarıp takıyorum düzeliyor.özellikle anahtar nemli olduğunda yaptığıda dikkatimi çekmişti.

Evrenoz
09-09-2008, 07:25
Işığa son sefer dikkat ettim. Problem yaşadığımda yeşil ışık sönük durumda.

Marş motorunda veya otomatiğinde sorun büyük olasılıkla, haftaya götürücem servise.

iynn-RS
18-09-2008, 17:57
sorun cozuldumu?

nerdeymiş problem?

D16inside
27-03-2012, 20:29
aynı sorunla şuan başıma geldi nasıl cözdügünü acıklarmısn ?

D16inside
27-03-2012, 20:32
vurdurdum olmadı elektirik geliyor fakat tık ses yok ışıklar yanıyor yani görüntü var ses yok :(

D16inside
27-03-2012, 20:33
bilgisayara girdi her hangi bir sorun yok dediler.

Evrenoz
27-03-2012, 20:33
İnan ne yaptım hatırlamıyorum, 4 sene geçmiş üzerinden

D16inside
27-03-2012, 20:35
vallaha cektim saga sinirler alt üst oldu ne yapacagımı şaşırdım :(

D16inside
27-03-2012, 20:37
eskiden 2-3 kere anaktarı cıkarıp takardım calışırdı problem aküden sanırımdım aküdede sorun yok.

huseyinturk
27-03-2012, 20:39
immo ile alkalıdır kalkıp kaputu açacak kadar uzaklaşmanıza gerek yok anahtarı çıkarıp arka kotuğa doğru esneyin ( anahtar kontaktan uzaklaşsın ) sonra takın çalıştırın :)

D16inside
27-03-2012, 20:40
olmuyor kardeşim her yolu denedim.

mehmetRS
27-03-2012, 21:09
gecen günlerde başıma buna benzer bir olay geldi, kurcalamadıgımız yer kalmadı sonra çılgının bir tanesi cıktı her zamanki gibi dedi ki, krank okuyucu sensörünün kablosuna bakınız.. aa baktıkki kablo kayışa sürtmekten fena olmus, değiştirdik sorun şık diye düzeliverdi fakat bende marş basıyor akin araba calısmıyordu..calısırsada patırtılı bir kaç saniye calısıyordu.. olur ya başınıza felan gelirse akıllarda kalsın diye yazayım dedim;)

metin
27-03-2012, 21:20
anahtarın pili zayıflamış olmasın arkadaşımın başına gelmişti

D16inside
27-03-2012, 21:30
anahtarın pili zayıflamış olmasın arkadaşımın başına gelmişti

marş almıyor kardeşim konu yanlış anladın sanırım.

metin
27-03-2012, 22:08
marş almıyor kardeşim konu yanlış anladın sanırım.

marş hiç basmıyormuş pardon dikkat etmemişim basıp almama gibi sanmiştim

D16inside
28-03-2012, 21:34
sorun bulundu immobilizer kutusunda cıktı biraz aşınmiş ilk anaktarım da tık yoktu yedek anaktarda calıştı aracım immobilizer bu kadar lanet birşeymiş immobilizer bulmam lazım şimdi :(

snan1910
28-03-2012, 21:46
bizim ies tede ayda yılda bir oluyor. Anahtarı çıkartıp yeniden denediğimde problem kalmıyor..

D16inside
28-03-2012, 21:53
Bende öyle başladı sonradan bu hale geldik :(

fırarı
06-04-2012, 02:18
sormak ıstediğim bı şey var aynı sorunla suan bende baş başayım yalnız bende kontağı cevırınce her şey faal ama marşda tık yok akuden dırek marşa elektrık verınce calışıyo acaba benım sorunun kontakda olma olasılığı kaç

fdl
06-04-2012, 23:53
böyle bir sorun şahinde deseniz marş dinamosuna haydarla bir kaç kez vurun çalışır marş dinamosunun kömürleri bitmiştir derdim ama işin içine immo girince farklı oluyor...geçmiş olsun..