PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İzolasyon

Schumi
07-09-2008, 11:44
Araç içine yapılan izolasyon çeşitleri hakkında hiçbir bilgim yok. İstediğimi anlatmam gerekirse kapı kapandığı zaman yol sesini aza indiren, aracımada maksimum 40 kilo kadar bir ağırlık katıcak, döşeme ve halılarda potluğa sebep vermeyecek bir malzeme isim yada uygulama yeri arıyorum. Müzik sistemi uygulama niyeti ile yapılmıyor ama 4 component ile ve bir 25 cm bas araçta olucak. Ama konuyu müzik sistemi olarak düşünmeyin lütfen.

EkReM
07-09-2008, 11:58
0 212 643 33 33 VEYSEL KOÇ ara bi konuş schumi.müzik sistemleride yapıyo ama aynı zamanda izalasyonda yapıyo istediğin yere.benim aracın ön kapılarına yaptı 3 kat.yol sesi epey azaldı.:)

sülüman
07-09-2008, 12:11
kendi aracıam yaptım tavana bauhausdan hazır izalasyon malzemesinden üst üste 2 kat yaptım. 1
10 mt.si 50 ytlidi.
tabana ise. bu çatılara kullanılan malzemelerden yaptım.tek tek 1m2 kesrek dösedim.pürmüz yardımı ile.o kada masrflı olmuyor onunda baya bi büyügü 60 -70 ytl arası birşey.

faydası hissebdilir bi şekilde oldu.aracı güneşin altına koydugumda bile eskis kadar ısınmıyor içi.hatta biraz kassan kendin bile yaparsın.
ben müzik sistemi için yaptım gercekten cok faydası oldu
istersen kardeşim yaparken video cekmiş özelden yollabilirim fikir verir sana.

Schumi
07-09-2008, 12:15
0 212 643 33 33 VEYSEL KOÇ ara bi konuş schumi.müzik sistemleride yapıyo ama aynı zamanda izalasyonda yapıyo istediğin yere.benim aracın ön kapılarına yaptı 3 kat.yol sesi epey azaldı.:)
643 lü telefon bahçelievler yada şirinevlerdemi acaba.

Schumi
07-09-2008, 12:16
Yapılışını görmüştüm sülüman teşekkür ederim. Ama işlerim sebebiyle kendim yapayamayacağım. Bu arada aracım şu anda sökülü olduğu için kısa sürede yaptırmam gerekiyor. Tüm kapı içleri ve arka çamurluk içleride yapıcak. Bu arada motorun arkasında yani torpidonun motora bakan kısmına izolasyon yaptıran oldumu.

bladerk
07-09-2008, 12:17
ben yapmıştım
kullanıcağımız malzemeler: 1 şilte kendisi güzel bi izolasyon malzemesi olup oldukça hafiftir pimapenlerde kullanılır genelde ya da borulamalarda artık arabalarda da iyi oluyo
2 serum hortumu hastanelerde kullanıldığı bilinen bu hortumlar araçlarda da işe yarıyabiliyo
3 yapıştırıcı olabilir ama çok fazla değil bally iyidir
4 maket pıçağa
gelelim resimlere

öncelikle aracın sırf kasası kalacak şekilde içi soyulur ne var ne yok sökülür vidalar mümkünse yenilenir temizlenir

http://img142.imageshack.us/img142/8484/carsm17of4.jpg

http://img142.imageshack.us/img142/1328/carsm8zf1.jpg

http://img398.imageshack.us/img398/1719/fotoraf0058sf8.jpg

aynı işlem kapı içlerinden tavana kadar yapılır bu arada kablo tesisatlar gözden geçirilir bağlantı noktaları wd40la tamizlenir
içerden geçecek kablolarla dışardan geçecekler kablolar sonrada hepsini sökmeye gerek kalmayacak hale getirilir

gelelim ikinci kısma kapı lastikleri zamanla zarar görür eski elastikiyetini kaybederler ezilir büzülürler ve de çok zor bulunan pahalı parçalardır bunlar için de bi farklı bi yöntem uygulamamız gerekecek içeri giren sesi biraz daha azaltmamıza yarayacak serum hortumları alınır
bu hortumlar kapı lastıklerinin içinden geçirilir

http://img398.imageshack.us/img398/4049/fotoraf0035gv8.jpg

http://img398.imageshack.us/img398/9468/fotoraf0038xj5.jpg

fazlalıklar kesilir
ve de işlem tamamlanır

dikkat edilmesi gerekenler :

şilteyi uygularken önce üzerine yatırıp kesin sonra çıkartıp yapıştırın vida yerlerini kesmeyi unutmayın ya da delmeyi özellikle plastik tırnaklara dikkat edin maket bıçağı işinizi görecektir
kablo hatalrına dikkat edin gerekirse yenileyin ve de boş hat çekin ilerde gerekli olabilir

serum hortumunun ince ve de yumuşak olması çok önemlidir ve de lastik yuvasından geçerken kayması için biraz yağlamak gerekebilir
yaptığınıza emeğinize değecektir umarım birilerine faydalı olurum

bu uygulamayla en fazla 3 kg ağırlık artar yapacak usta bulurmusun bilmem ben kendim yapmıştım

dragon07
07-09-2008, 12:20
arkadasım ben sana malzeme ismi vereyim DYNAMAT die bi marka hem hafif hemde çok kaliteli tavsiye ederim ama biraz fiyatı pahalı olabilir..aliminyumdur kendileri titreşimi yol sesini en aza indirir.piyasada en kaliteli olan markadır

Schumi
07-09-2008, 12:20
Şilte olayı istediğim izolasyonu sağlamaz sanırım. Şilte derken çadır bezi gibi bir malzememi bu nasıl birşey. Ama serum fikrini tuttum. Gerçi araç 2004 model ama genede fitillerden daha az ses gelmesi fikri mutlu edici :)

tuFAN
07-09-2008, 12:22
Dynamat Extreme bu işin son noktası kabul ediliyor TR distribütörü de mevcut

http://www.oliser-oto.com/asp/prd_list.asp?list_ID=96&Group_ID=D013

Schumi
07-09-2008, 12:23
arkadasım ben sana malzeme ismi vereyim DYNAMAT die bi marka hem hafif hemde çok kaliteli tavsiye ederim ama biraz fiyatı pahalı olabilir..aliminyumdur kendileri titreşimi yol sesini en aza indirir.piyasada en kaliteli olan markadır
Google'da baktım işin bir numarası diyor ama fiyatları ilede belli ediyor kendini. O kadar bir meblağ ayırmam şu an.

bladerk
07-09-2008, 12:25
şilte pimapen gibi malzemelerin içine yapılan bi izolasyon malzemesi bizim kasalar izolasyon fakiri olduğu için çok fark gördüm ve de şilte çadır bezi gibi değil bi izolsasyoncuya girersen nasıl bi malzeme olduğunu görebilisin etkili bişey bu konularda

dragon07
07-09-2008, 12:28
o zaman sanayide yapışkanlı sünger tarzında izalasyon malzemeleri mevcutturr.rengi gri arkasında yapışkanlı bant var en ucuzu ve dynamattan sonra kullanılasbilicek en hafif malzeme araştır derim ismini bilmiyorum ama izalasyon işiyle ugrasanlara tarif edersen bilirler

Schumi
07-09-2008, 12:35
şilte pimapen gibi malzemelerin içine yapılan bi izolasyon malzemesi bizim kasalar izolasyon fakiri olduğu için çok fark gördüm ve de şilte çadır bezi gibi değil bi izolsasyoncuya girersen nasıl bi malzeme olduğunu görebilisin etkili bişey bu konularda

o zaman sanayide yapışkanlı sünger tarzında izalasyon malzemeleri mevcutturr.rengi gri arkasında yapışkanlı bant var en ucuzu ve dynamattan sonra kullanılasbilicek en hafif malzeme araştır derim ismini bilmiyorum ama izalasyon işiyle ugrasanlara tarif edersen bilirler

Teşekkürler pazartesi günü maslak tarafında bakıcam bu işe.

EkReM
07-09-2008, 12:36

evet bahçelievler

talatpaşa cad.alipaşa sok. b blok no:1/1 bahçelievler

jfk hastanesinin ordan caddeyi yukarı doğru çıkarken sağda futbol sahası bitiminden sağa içeri girince görürsün zaten yeri

SAYGILAR

cabriolet
07-09-2008, 13:14
kendin uygulamayı düşünürsen malzeme almak için
formplast: 0262 751 45 13

Schumi
08-09-2008, 09:43
Peki on lastiklerin yol sesini almamak icin neresi izolasyon yapilmali. Camurluklarin sokulup icimi. Davlumbazlarin ustumu. Neresi. Yoksa motorun arkasi yani torpido tarafimi ? Ses gelmesin istiyorum. 206 lar cok yol sesi aliyor.

sülüman
08-09-2008, 19:53
abi ben biker ziebartta mazda 3e yapılırken gördüm davlumbazlar sökülüp içine ziftin birazdaha kaltelisini basıyolardı.bu konudada biz vosvosa uygulamıştık 500ml şişlerde PÜTÜR satılıyor onlardan kullanmıştık.yakında kendi arabamada yaoacgım pütür olayını.sana tavsiyem pütür sıkmandır.

hayırdır allah korusun kaza maza yapmadın inş aracın neden söükki.