PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraat bankası bireysel kredi ve yapılandırma

Bad-Fast
03-07-2014, 18:18
Bilgisi ve Tecrübesi gereği bir çok arkadaşım yardımcı olur diye konu açmak istedim ,
annem ve babam iki emekli olarak 2 ayrı bireysel kredi çektiler toplam 30 bin kadar (36 ay),
faiz oranı %14,64 (yıllık) olarak görünüyor belgelerde, çektiğimiz zaman mecburduk faizlerde baya fazlaydı o an haliyle çektik neyse ,
ben faizler düşünce yapılandırma yapabilir miyim bu krediye ve 1 seneye yakın bir süre sonra toplu bir para gelicek elime krediyi kapatmak istesem ana para kadarını mı ödüyorum yoksa belli bir faiz daha ödemem gerekiyor mu hiç anlamadığımdan dolayı yardım istiyorum sizden nasıl bir yol izlemem lazım .

Kahn23
03-07-2014, 18:25
Bilgisi ve Tecrübesi gereği bir çok arkadaşım yardımcı olur diye konu açmak istedim ,
annem ve babam iki emekli olarak 2 ayrı bireysel kredi çektiler toplam 30 bin kadar (36 ay),
faiz oranı %14,64 (yıllık) olarak görünüyor belgelerde, çektiğimiz zaman mecburduk faizlerde baya fazlaydı o an haliyle çektik neyse ,
ben faizler düşünce yapılandırma yapabilir miyim bu krediye ve 1 seneye yakın bir süre sonra toplu bir para gelicek elime krediyi kapatmak istesem ana para kadarını mı ödüyorum yoksa belli bir faiz daha ödemem gerekiyor mu hiç anlamadığımdan dolayı yardım istiyorum sizden nasıl bir yol izlemem lazım .

Yapılandırma yaptığın zaman sizden belli bir yapılandırma ücreti isterler. Onun istedikleri zaman gidersiniz hakem heyetine başvuruda bulunursunuz geri iade alırsınız :)

1-2 ay önce arkadaş aynı bunlardan dolayı Ziraatten güzel bi geri ödeme aldı. Şikayetinde haklı bulunduğundan.. Şimdi de kredisini erken kapatmak istediği için %2 erken dosya kapama masrafı istemişler onun için de şikayette bulunacak..

speed_emre
03-07-2014, 18:29
bende bir soru sorayım ozaman 3 tane ayrı bankadan kredı cekılıp dosya masrafı dıye kesıntılerı var ıtırazı nereye edıp kesılmemesı saglanabılır ? yada kesılıp dosya masraflarını nasıl gerıye alabılırız ve ne kadar zamanda?
tşkler.

brs852
03-07-2014, 18:34

öncelikle bireysel kredilerde yapılandırma yok sadece konut kredilerinde var.
eline toplu para geçtiği kısıma gelirsek sadece kapatacağın zamana kadar ki işlemiş faizi ödersin. bankalar ilk önce faiz alır sonra ana parayı alırlar o yüzden 2 geri ödemeli kredi çekilmiş ve 1 yılı bitmişse kalkıp o krediyi erken kapatırsan pek bir karın olmaz

Bad-Fast
03-07-2014, 18:36
Yapılandırma yaptığın zaman sizden belli bir yapılandırma ücreti isterler. Onun istedikleri zaman gidersiniz hakem heyetine başvuruda bulunursunuz geri iade alırsınız :)

1-2 ay önce arkadaş aynı bunlardan dolayı Ziraatten güzel bi geri ödeme aldı. Şikayetinde haklı bulunduğundan.. Şimdi de kredisini erken kapatmak istediği için %2 erken dosya kapama masrafı istemişler onun için de şikayette bulunacak..

acaba dosya masrafını alabilir miyiz tüketici heyetinden ziraat sıkıntı diye duydum ama :) , bilgi için teşekkürler ;)

Kahn23
03-07-2014, 18:36
bende bir soru sorayım ozaman 3 tane ayrı bankadan kredı cekılıp dosya masrafı dıye kesıntılerı var ıtırazı nereye edıp kesılmemesı saglanabılır ? yada kesılıp dosya masraflarını nasıl gerıye alabılırız ve ne kadar zamanda?
tşkler.

3 bankadan kredi dosya masraf dekontunu alıp bağlı olduğun Kaymakamlıktaki hakem heyeti tarafına şikayet dilekçesiyle birlikte başvurusunda bulunabilirsin.

Bad-Fast
03-07-2014, 18:38
öncelikle bireysel kredilerde yapılandırma yok sadece konut kredilerinde var.
eline toplu para geçtiği kısıma gelirsek sadece kapatacağın zamana kadar ki işlemiş faizi ödersin. bankalar ilk önce faiz alır sonra ana parayı alırlar o yüzden 2 geri ödemeli kredi çekilmiş ve 1 yılı bitmişse kalkıp o krediyi erken kapatırsan pek bir karın olmaz

para elime geçtiğinde 1 yıl ödemiş olacağız 2 yıl daha olacak bitmesi için .

speed_emre
tamam tşkler dosya masrafı yazmıyor dekontlarda ozel evrak ıstıcez sanırım bankadan. ne kadar surerkı alınması acaba ?

Kahn23
acaba dosya masrafını alabilir miyiz tüketici heyetinden ziraat sıkıntı diye duydum ama :) , bilgi için teşekkürler ;)

Yoo hiçbi sıkıntı olmaz. Yanlış hatırlamıyorsam 1900TL geri aldı :D

Yalnız şöyle de bir durum var arkadaşlar. Her banka ya da her Kaymakamlık herkese tutarı iade ediyor diye bir şey yok. Eğer banka size karşı dava açar ve davayı kazanırsa (ki elinizde emsal bile olsa) hem dosya masrafını alamazsınız hem de açılan Avukatlık masrafını ödemek zorunda kalırsınız.

Kahn23
03-07-2014, 18:39
tamam tşkler dosya masrafı yazmıyor dekontlarda ozel evrak ıstıcez sanırım bankadan. ne kadar surerkı alınması acaba ?

Max.3 ay.
Bazı bankalarda kredi tahsis bilmem neyi yazar açıklamada. Ama aynı b.kun lacivert'i yani :p

brs852
03-07-2014, 18:39
para elime geçtiğinde 1 yıl ödemiş olacağız 2 yıl daha olacak bitmesi için .

hesaplatırsınız bankada o çok sorun değil örnek vermek için söylemiştim

speed_emre
03-07-2014, 18:40
Yoo hiçbi sıkıntı olmaz. Yanlış hatırlamıyorsam 1900TL geri aldı :D

Yalnız şöyle de bir durum var arkadaşlar. Her banka ya da her Kaymakamlık herkese tutarı iade ediyor diye bir şey yok. Eğer banka size karşı dava açar ve davayı kazanırsa (ki elinizde emsal bile olsa) hem dosya masrafını alamazsınız hem de açılan Avukatlık masrafını ödemek zorunda kalırsınız.

hayda bu nasıl oluyor pekı? bır cok kısı almıs yanı sevınıyodum ne guzel alırız dıye ?

ne gıbı sıkıntıları rısklerı var pekı?

brs852
03-07-2014, 18:40
hayda bu nasıl oluyor pekı? bır cok kısı almıs yanı sevınıyodum ne guzel alırız dıye ?

risk belli davayı kaybetme riskin var o kadar başkada bir şey yok

Kahn23
03-07-2014, 18:42

Alırsın almazsın değil. Benim de çevremde birçok kişi aldı hem de çok güzel meblağlarda ;) Bin kişide 1 tane adam çekerler o da sizlere denk gelmesin. Her işin bir riski var..

speed_emre
03-07-2014, 18:53
hımm benım eskıden 3 tane 10.000 tl 1 tane 5.000 tl pederınde 40.000 tl tutarındakı krediler var onların dosya masrafını alabılırsek ıyı olur son 10 yılınkısını verıyorlar sanırım. en azından araba alıcam yapcagım masraflar cıkar :D

Bad-Fast
03-07-2014, 18:58
teşekkürler bilgiler için ayrıca bireysel kredi de kesinlikle yapılandırma olmadığına emin miyiz peki :)

speed_emre
03-07-2014, 19:01
bireysel kredide ödeyemezseniz yapılandırma yapılıyor yani

brs852
04-07-2014, 15:30
teşekkürler bilgiler için ayrıca bireysel kredi de kesinlikle yapılandırma olmadığına emin miyiz peki :)

evet eminim bireysellerde yapılandırma yok arkadaşın dediği gibi ödeyemezsen baştan faiz uygulayarak taksitleri düşürüyorlar..

Bad-Fast
05-07-2014, 12:03
saolasın en son gidip bankayla görüşme yapıcam erken ödeme olayını bakalım .

brs852
05-07-2014, 12:06
saolasın en son gidip bankayla görüşme yapıcam erken ödeme olayını bakalım .

ben 10 bin kredi çekmiştim faizlerin yüksek olduğu zaman 3 ay ertelemeli ilk taksit zamanı krediyi kapattım 10500 liraya kapattım ciddi rakamlar fark edebiliyor