PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F1 2014 British GP

NakkaSss
04-07-2014, 10:19
AE6AKv6M9rg

British GP geldi çattı. Pazar günü saat 3' te yarış başlıyor.. Tahminleriniz nelerdir? :D Gene mercedes' ler kendi aralarında malı götürürler gibi.. Arkasından williamslar yada redbullar gelebilir.. Ferrari' ler ise tahminim alonso 5-4. sıralar, Rai ise 7-13. arası gelir.

http://store.donanimhaber.com/34/e7/c2/34E7C214675AE3FF2E0A80DCB0FB37F2.png

Geçen sene ilk 6 sıralama şu şekilde idi;

1 Nico Rosberg Mercedes 52 1:32:59.456
2 Mark Webber Red Bull Racing-Renault 52 +0.7 secs 4
3 Fernando Alonso Ferrari 52 +7.1 secs 9
4 Lewis Hamilton Mercedes 52 +7.7 secs 1
5 Kimi Räikkönen Lotus-Renault 52 +11.2 secs
6 Felipe Massa Ferrari 52 +14.5 secs

Geçen seneden kısa kısa özet görüntüler;

9O_rEURi-Ng

Pist hakkında kısa bilgi;

M6vacCPd5po

Yarış haftası eğlence had safhada :D Traktör şöförü kimi mi dersiniz, aşçı massa mı dersiniz :D pilotların f1 öncesi karting keyfi :D

lqM_F1z_c64

NakkaSss
04-07-2014, 10:51
Ayrıca Bugün Susie Wolff Silverstone'daki ilk antrenmanda,1992'den beri bir GP hafta sonuna katılan ilk kadın pilot olacak!

https://pbs.twimg.com/media/BrrRc6tCEAEWJjv.jpg

eleanor
04-07-2014, 11:45
Hamilton bu hafta her ne kadar saçma sapan açıklamalar yapsa da bu yılın en büyük şampiyon adayı diyebilirim. Baskı altına yarışamıyor saçmalıyor. Nico daha soğuk kanlı mekanik tarafı pistteki en iyi pilot da denilebilir. Bu ona büyük avantaj sağlıyor. Dolayısıyla Mercedesler de tekrar bi sorun olursa nico yola devam edip finish görebilir ama Hamilton göremez. Sorun yaşanmaz ise Hamilton bu pistte daha hızlı nico ya oranla. geçen sene 4 pilot lastik patlattı. heycanlıydı yarış. Bakalım bu sefer nasıl olucak.

bason
04-07-2014, 11:49
Hamilton ciddi hzılı olacaktır. Hem puan hem de kendi seyircisi önünde galibiyet için. Mercedesler kendi aralarında mücadele eder zaten bu sezonun sonuna kadar böyle gidecek gibi. Redbullar burada daha yakın olacaklardır. Williamslar aslında hızlı ancak aracın potansiyelini ortaya çıkaramıyorlardı. Bundan sonra redbull'un en büyük rakibi olurlar. Tabi ki düzlükleri bol yarışlarda avantajlılar, arada sürpriz yaparlar. Force indialarda keza öyle. Lastikleri bitmiş olduğu halde geçemiyorsun adamları. :D Mercedesler ile diğer araçlar arasında ki fark biraz kapandı ama daha hızlı gelişmeleri lazım diğer takımların. Ferrari ise Alonso ilk 5-6 ya girer Raikkonen için konuşmak oldukça zor. Araca bir türlü alışamadı.

NakkaSss
04-07-2014, 12:23
Aynen force india' larda belli etmeden ufak ufak geliyorlar vallahi. :D Süpriz at olabilirler :D

bason
04-07-2014, 12:40
Force indialar az pit yapıyorlar ve düzlük hızları yüksek. Hulkenberg iyi pilot, Perez arıza bir tip ondan da korkuyorlar. :D Yarışı da baltalıyorlar biraz ancak bu onların suçu değil tabi ki. :D

Mercedes aslında zor zamanlar geçiriyor. Araç iyi olunca pilotların egolarda ortaya çıktı. Rosberg'in avantajı bu takımda ezelden beri olması. MS varken bile Rosberg birinci pilottu. MS'in rolü farklıydı. Tecrübe, gelişim ve ismini kullanarak taraftar topladı Mercedes. Bence Hamilton hamlesi uzun vadede başlarını ağrıtır. Çatlak sesler başladı bile. Mesela Ferrari'nin durumu iyi olsa Alonso ve Raikkonen'i düşünebiliyor musunuz? :D Araç iyi olmayınca, zafer mücadelesi vermedikçe bu ego bastırılıyor haliyle. Alonso'da yaşadı daha önce Mclaren'de, benzer şeyleri Hamilton'da yaşıyor. Zaten bu sene şampiyon olamaz ise bırakır Mercedes'i Hamilton. :D

NakkaSss
04-07-2014, 13:50
Aynen hamilton çok kırılgan çocuk gibi. Demekki geçen sezon weber' in yerinde hamilton olsaydı vettel' in yaptıklarından sonra küsüp sezonu yarıda bırakırdı heralde :D F1' de her zaman pilot egosu olacaktır. Sonuçta aynı takımda olsanızda, takım arkadaşı olsanızda neden sen kazanmayasın? :D Mercedes' in hoşuma giden yanı rekabet kendi içlerinde de olsa rekabete izin veriyorlar.. Bahreyn yarışında neredeyse nico ve hamilton arasında en ufak bir hata olsa 2 araçda finish göremeyecekti. :D Bakalım inşallah bu yarışta seyir zevki açısından güzel olur. Bol bol atak izleriz. :D

bason
04-07-2014, 14:23
Mercedes'in durumu şu anda biraz daha farklı. Elbette serbest bırakıyor ya da bu konuda çok hassas davranmıyor çünkü ciddi bir hız üstünlüğü var ve bu sezonun genelini kapsayacak şekilde. Mercedes fabrikayı kapatsa gitse bu araç geri kalan yarışların hepsinde podyuma çıkar. :D Arkadan başka bir takım ciddi anlamda tehdit etse Mercedes bu kadar rahat olamazdı diye düşünüyorum. Tabi ki bir takım tercihi ve politikasıdır bu ama şartlarda biraz etkiledi bunu. Ayrıca Rosberg'in Hamilton'ı bu kadar zorlayacağı düşünülmüyordu. İlk antrenmanları izledim Rosberg hızlı başladı yine, geçen senede kazandı yarışı. Hamilton'un üstünde ki baskı giderek artıyor. Hamilton'un olgunlaştığını düşünüyordum ancak açıklamaları hırsının kurbanı olacağının işaretleri. Yarış içinde yapacağı bazı davranışlar huzursuzluğu giderek arttıracaktır. :)

eleanor
04-07-2014, 15:13
Mercedes'in durumu şu anda biraz daha farklı. Elbette serbest bırakıyor ya da bu konuda çok hassas davranmıyor çünkü ciddi bir hız üstünlüğü var ve bu sezonun genelini kapsayacak şekilde. Mercedes fabrikayı kapatsa gitse bu araç geri kalan yarışların hepsinde podyuma çıkar. :D Arkadan başka bir takım ciddi anlamda tehdit etse Mercedes bu kadar rahat olamazdı diye düşünüyorum. Tabi ki bir takım tercihi ve politikasıdır bu ama şartlarda biraz etkiledi bunu. Ayrıca Rosberg'in Hamilton'ı bu kadar zorlayacağı düşünülmüyordu. İlk antrenmanları izledim Rosberg hızlı başladı yine, geçen senede kazandı yarışı. Hamilton'un üstünde ki baskı giderek artıyor. Hamilton'un olgunlaştığını düşünüyordum ancak açıklamaları hırsının kurbanı olacağının işaretleri. Yarış içinde yapacağı bazı davranışlar huzursuzluğu giderek arttıracaktır. :)

Bence şuan mercedesin dışında FIA nın da istediği durum bu. İki pilot arasında savaş çıksın izlenme oranları tekrar yükselsin vs. Dediğin gibi Hamilton sadece yarış kazanırken olgun. Yenilirken değil. Açıklamaları okudum ya çeviri hatası var ya abartı durumu var yada gerçekten yaptığı açıklamalar doğru. Mercedes bu günü Brown amcaya borçlu. Ferrariye gitme ihtimali söz konusu. Eğer giderse çok güzel olur. çünkü bu oyunda şasi ile motoru aynı fabrikada üreten her zaman avantajlı. Seneye daha zevkli olacak bence. Ron amca,Mclaren,honda 3 lüsü bi yanda. Mercedes, wolf ve mekanik feedback leri çok iyi veren nico. diğer yandan Brown ile Ferrari ve iki kaliteli sürücüsü ve son olarak 4 yılın şampionu redbull iki sağlam sürücü ve adrian amca.Bence 2015 çok daha zevkli çok daha güzel olucak.

bason
04-07-2014, 15:59
FİA nın böyle düşüneceğini sanmıyorum ben. FİA heyecanı arttırmak için kural değiştirir. Bunu Bernie ister. Zaten alakası olmadan ortalığı karıştırmayı seven biri. :) Bazen içinden geldiği gibi konuşuyor Hamilton. Suçluyor ya da ima ediyor vs. Nicole ile de barıştılar ama hala düzelemedi. :D

NakkaSss
04-07-2014, 17:29
FIA varsa yoksa heyecan arttırıcam diye Formula 1 e salak salak kurallar getirsin.

ghibli06
04-07-2014, 18:29
Silverstone bence yeni araçlara çok uygun bir pist, bolca atak görebiliriz, kırılan çok olur, SC en az 2 kere diyorum...

ama aynı pistte gocart yarışı yapılsa şöyle 60 HP lik bir araçla yorumlar farklı olur muydu emin değilim :)

edemirbas
04-07-2014, 19:28
Susie Wolff Bottas'ın yerine mi geldi ben anlamadım. As kadroyla yarışıyor anladığım kadarıyla, deneme pilotu olarak değil?

bason
04-07-2014, 21:07
Silverstone bence yeni araçlara çok uygun bir pist, bolca atak görebiliriz, kırılan çok olur, SC en az 2 kere diyorum...

ama aynı pistte gocart yarışı yapılsa şöyle 60 HP lik bir araçla yorumlar farklı olur muydu emin değilim :)

Yeni araçların aero paketleri daha zayıf. Hızlı virajlarda takip etmek oldukça zor. Mercedes motorlu araçlar düzlükte atak yapar onun harici zor bence. He düzlükte bol bol atak izleyebiliriz tabi ki. Ben ilk 10 turu hariç durgun bir yarış bekliyorum. Ferrari antrenmanlar da fena gözükmedi. Redbull da 2 yarış önceki yerine dönecektir. :)

ghibli06
04-07-2014, 21:09
Yeni araçların aero paketleri daha zayıf. Hızlı virajlarda takip etmek oldukça zor. Mercedes motorlu araçlar düzlükte atak yapar onun harici zor bence. He düzlükte bol bol atak izleyebiliriz tabi ki. Ben ilk 10 turu hariç durgun bir yarış bekliyorum. Ferrari antrenmanlar da fena gözükmedi. Redbull da 2 yarış önceki yerine dönecektir. :)

yağmur yağacağını düşünüyorum, pist değil de bölge yeni araçlara daha fazla yarışma imkanı verebilir :)

rahmi
05-07-2014, 14:15
Ferro, Willams lar ilk bölümde elendiler.

NakkaSss
05-07-2014, 20:12
Vettel sıralamada iyiydi bakalım bu başarıyı yarıştada gösterebilecek mi?

bason
05-07-2014, 21:17
Sıralama turları biraz garipti. Gerçeği yansıtmıyor. Yalnız çok eleştirsek de Vettel bence iyi iş çıkarıyor. Bitirdiği yarışlara bakıldığında belki Ricciardo'nun arkasında kaldı ancak yaptığı geçişler, savunmalar vs. Hele Kanada GP de bence kaliteli bir pilot olduğunu gösterdi. Raikkonen ve Vettel'in yeni araçlarına uyum konusunda sıkıntı yaşadığı aşikar. Yarın ki yarışta Hamilton ne yapacak o ilginç gerçekten de. :D Kendi seyircisi önünde ve haftasonu genelinde de hızlıydı baya, yarın yarışta yapacağı hamleler çok konuşulacaktır. Rosberg'i yakalama konusunda farkı çok açmadan önünde ki araçları geçmek isteyecektir. Buda seyir zevki yüksek bir yarış sunacaktır bize inşallah. :D

Eriador
05-07-2014, 22:26
Siralamari izliyemedim ama Serhan Acar da belirtmis . Hamilton Rosberg i engellemeye calismis ?

https://twitter.com/serhanacar/status/485412906922954752

2011 deki halina geri donmeden aklini basina almali kendini harciyor sadece.Iyi bir start alirsa bence Lewis yarin iyi is yapicak yeterki kafasini toplasin.Rosberg ede sapka cikarmaya devam

NakkaSss
06-07-2014, 01:16
Hamilton mütiş bir askı altında. Baya stress li olacak yarışta..

Bu Rosberg' in en iyi turu;

SY-dI84Xyw8&list

Buda yarıştan çekildiği zamanki anı

o-jZiFEZ-Hc&list

shkodra
06-07-2014, 12:05
Monaco' dan beri Hamilton' un morali bozuk kendini yönetim tarafından ihanete uğramış hissediyor bu yüzden ikilem yaşıyor hem yarışmak ve elinden geleni yapmak istiyor hemde hırsını çıkarmak istiyor bu yüzdende kendini yarışlara tam konstantre edemiyor keskin sirke küpüne zarar veriyor.. Belki bilerek 6 veya 7. sıradan yarışlara başlıyor ve en öne geçiyor böylece yönetime 5 sıra birden öne geçebilirim farkını anlatmaya çalışıyor

Rosberg 'mi yoksa Hamilton' mu derseniz ben Hamilton derim çünkü doğal bir yeteneği var..

SemTR
06-07-2014, 12:33
bildiğiniz f1 izleyebilecegim bi site varmı acaba? netten ?

NakkaSss
06-07-2014, 12:47
sop cast' tan izliyebilirsiniz ama türkçe değil yabancı olarak.

Kahn23
06-07-2014, 14:02
Kimi'den klasik bi kaza daha.

Kahn23
06-07-2014, 14:31
Daha 1.tur'un yarisi bitmeden kaza oldu. Yaris yarim saattir beklemede.

Eriador
06-07-2014, 14:43
Uzun bir zamandan sonra ilk defa sabah erken kalktim bir yaris icin onun Kimi icine etti :)

Sercan AKCAN
06-07-2014, 16:30
hamilton kazandı güzel yarıştı :)

bason
06-07-2014, 17:34
Alonso-Vettel çekişmesi güzeldi. Nasıl o kadar sıra kaybetti Vettel ve Alonso anlamadım. Şampiyonada kızıştı. Rosberg sorun yaşamasa Hamilton kazanamazdı. Mercedes dayanıklılık sorunları artıyor. :)

EMO
06-07-2014, 22:55
Yarışı kaçıranlardanım,izleyebileceğimiz bi yer varmıdır?

Mutu
07-07-2014, 02:39
Yarışı kaçıranlardanım,izleyebileceğimiz bi yer varmıdır?

2014 Britanya GP İzle (http://www.f1turkish.net/2014/07/2014-britanya-gp-izle.html?spref=fb)

eleanor
07-07-2014, 09:03
Rosberg yarış dışı kalmasaydı yine Hamilton kazanacaktı bana göre çünkü rosberg yumuşak lastikte Hamilton sert lastikte iken arayı kapatıyordu yavaş yavaş. Hamilton o lastikle finishe kadar gidebilirdi. gitmese bile yumuşak lastikle avantajı ele geçirirdi.bahreynin tam tersini görürdük ama Hamilton işi bitirirdi.bottas 12 sıra yükseldi helal olsun. vettel-alonso kapışması zevkliydi. Alonso yine amatör bi açıklama yaptı. kendini aka çıkarmak adına. Kimi massanın yarışını baltaladı.yoksa oda podyumda olabilirdi. JB de çok iyiydi.tek tur daha olsa 3. sıradaydı kesin. Genel olarak güzel bi yarıştı bence.

ghibli06
07-07-2014, 09:17
Hamilton kazandı ama Britanya'da kaç kişi takdir ediyordur acaba kendisini? ne oldu yarışı birinci bitirince, kendi kendini bitiriyor... kariyerinin daha ortasında bile değil, takımlar pilot seçerken karakterine de bakar... sıralama turlarında hem de takım arkadaşını yavaşlatmaya çalışmak nedir, gerçekten inanılır gibi değil... bu sene şampiyon da olsa gözümde zerre değeri yok, 2007 de İstanbulPark'da, F3'de yarışırken o çılgın delikanlıyı deliler gibi alkışlamıştık, cesurdu, geriye düştüğünde bile bırakmazdı.. şimdi ise kendi turunu yeme pahasına takım arkadaşını yavaşlatma derdinde... yazık gerçekten..

bason
07-07-2014, 10:41
Rosberg yarış dışı kalmasaydı yine Hamilton kazanacaktı bana göre çünkü rosberg yumuşak lastikte Hamilton sert lastikte iken arayı kapatıyordu yavaş yavaş. Hamilton o lastikle finishe kadar gidebilirdi. gitmese bile yumuşak lastikle avantajı ele geçirirdi.bahreynin tam tersini görürdük ama Hamilton işi bitirirdi.bottas 12 sıra yükseldi helal olsun. vettel-alonso kapışması zevkliydi. Alonso yine amatör bi açıklama yaptı. kendini aka çıkarmak adına. Kimi massanın yarışını baltaladı.yoksa oda podyumda olabilirdi. JB de çok iyiydi.tek tur daha olsa 3. sıradaydı kesin. Genel olarak güzel bi yarıştı bence.

Rosberg'in lastikleri bitmişti + aracı sıkıntılıydı zaten 4-5 tur sonrada yolda kaldı. Hamilton pitten çıkınca fark artmıştı. Pitide biraz sorunluydu Hamilton'un o da var. Bence yakalayamazdı. Ayrıca pilotların düşüneceği çok fazla veri var. Lastikler, yakıt vs. Zaman zaman Rosberg hızlandı zaman zaman Hamilton. Birde benim gördüğüm kadarıyla sert lastiklerden daha iyi verim alındı yarışın geneli itibariyle. Alonso'nun açıklaması benimde dikkatimi çekti araç hiç sıkıntılı gibi değildi. Geç fren yapabiliyordu, hızlı virajlarda da gayet hızlıydı.

Yalnız Redbull'un aracı harika. Helikopter kamerasında filan hızlı virajlarda Mercedes'den çok daha hızlıydı. Hızlı virajlarda hala harika bir araç. Ancak motor konusunda gerçekten sanki 100 bg daha güçsüz bir araç var ortada. Renault Lotus'u kaybetti zaten. Gerçekten çok kötü durumda motorları. Toplamaları uzun zaman alacak gibi duruyor. Redbull resmi bir açıklama yapmasa da zaten başka motorlara geçmesi zor. Renault'un gelişmesini bekleyecekler. Ferrari'nin motoru fena değil en azından düzlüklerde daha iyi.

bason
07-07-2014, 10:46
Hamilton kazandı ama Britanya'da kaç kişi takdir ediyordur acaba kendisini? ne oldu yarışı birinci bitirince, kendi kendini bitiriyor... kariyerinin daha ortasında bile değil, takımlar pilot seçerken karakterine de bakar... sıralama turlarında hem de takım arkadaşını yavaşlatmaya çalışmak nedir, gerçekten inanılır gibi değil... bu sene şampiyon da olsa gözümde zerre değeri yok, 2007 de İstanbulPark'da, F3'de yarışırken o çılgın delikanlıyı deliler gibi alkışlamıştık, cesurdu, geriye düştüğünde bile bırakmazdı.. şimdi ise kendi turunu yeme pahasına takım arkadaşını yavaşlatma derdinde... yazık gerçekten..

Formula 1 çok politik bir spor, tarihine bakarsanız şampiyonların çoğunun kariyerinde böyle durumlar var zaten. :) F3'de daha çocuklar, çok daha saf ve temiz bir lig pek tabi ki. Takımlar, pilotlar, takımların kendi içlerinde de sürekli birbirinin ayağını kaydırmak var, ajanlık yapanlar, bilgi kaçıranlar. Çok ciddi kirli bir spor zaten F1. Aslında yadırganacak çokta bir şey yok. Aynı şeyi Rosberg'in yaptığını düşünüyordu Monaco'da Hamilton.

eleanor
07-07-2014, 16:03
Mercedes verilerde şeffaf iki pilotunda verilerini paylaşıyorlar "henüz" . @bason unda dediği gibi bu gün redbull da Mercedes motoru olsa amg lerin önünde olur çünkü aoro anlamında çok çok güçlüler. Hamilton Monaco nun intikamını almaya çalışıyor. kaybettiğinde ağlıyor kazandığında arkadaşız diyor.ne dediğini kimse bilmiyor bence.

ghibli06
07-07-2014, 23:46
Formula 1 çok politik bir spor, tarihine bakarsanız şampiyonların çoğunun kariyerinde böyle durumlar var zaten. :) F3'de daha çocuklar, çok daha saf ve temiz bir lig pek tabi ki. Takımlar, pilotlar, takımların kendi içlerinde de sürekli birbirinin ayağını kaydırmak var, ajanlık yapanlar, bilgi kaçıranlar. Çok ciddi kirli bir spor zaten F1. Aslında yadırganacak çokta bir şey yok. Aynı şeyi Rosberg'in yaptığını düşünüyordu Monaco'da Hamilton.

F1 yarıştan başka herşeye benzedi haklısın :)

Eriador
09-07-2014, 10:05
Vettel ve Alonso nun cekismesi harikaydi taki ikiside telsizden bebekler gibi zirlayana kadar.Bu adamlar isterse 10 defa sampiyon olsun hic bir zaman Schumacher - Senna - Prost - Lauda - Hakkinen ve digerleri gibi olamiyacaklar.
Bu karikaturde tam beni anlatiyor.
https://scontent-b-atl.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10417465_10152447013102211_5056635787497821762_n.j pg

Hamilton um kazanmasini bekliyordum oldu zaten ama Rosberg vites dusurme sorunu yasiyana kadar temposunu korudu isini iyi yapti fark azalsada Hamilton disiplini birakmamali sampiyon olmak istiyorsa

Eriador
09-07-2014, 10:22
+ Eger Senna hala hayatta olsaydi cok yagmur var birakiyorum diyen Hamilton'a kesinlikle bir daha benim adimi agzina alma derdi.

eleanor
09-07-2014, 11:32
+ Eger Senna hala hayatta olsaydi cok yagmur var birakiyorum diyen Hamilton'a kesinlikle bir daha benim adimi agzina alma derdi.

+1500

ve Hamilton sürüş tarzı olarak arkadan kopmaları daha çok seven pilot.

sıralama turlarında yaptığı tamamen saçmalıktı.

ghibli06
09-07-2014, 22:53
sizce pilotlar şu anda motorsporlarının top organizasyonunda yarıştıklarına inanıyorlar mıdır?